چه آهنگ هایی حرام است؟

تب‌های اولیه

78 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چه آهنگ هایی حرام است؟

اخیرا شنیده ام که می گویند همه ی آهنگ ها حلال است به جز آن هایی که غنا داشته باشند یا مطرب باشد.
سوال این جاست که در این میان خوانندگی زن کجاست؟
غنا و مطرب دقیقا چه مصداقی دارند و دقیقا جه هستند (لطفا با چرخاندن صدا در گلو و امثال این ها جواب ندهید کمی توضیح دهید)
و در وبلاگی خواندم خوانندگی زن با شرایط زیر اشکالی ندارد:
1- غنایی و مطرب نباشد،
2 - صدای او را مرد نامحرمی نشنود،
3 - مضمون اشعار و مطالب آن زشت و حرام نباشد،
یعنی آواز زنان مانند این اشعار کودکانه ای که در عروسک ها به صورت ضبط شده وجود دارد اشکالی ندارد؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

الحیاة;466761 نوشت:
اخیرا شنیده ام که می گویند همه ی آهنگ ها حلال است به جز آن هایی که غنا داشته باشند یا مطرب باشد.
غنا و مطرب دقیقا چه مصداقی دارند و دقیقا جه هستند (لطفا با چرخاندن صدا در گلو و امثال این ها جواب ندهید کمی توضیح دهید)
1- غنایی و مطرب نباشد،
یعنی آواز زنان مانند این اشعار کودکانه ای که در عروسک ها به صورت ضبط شده وجود دارد اشکالی ندارد؟

با تشکر از سؤال شما

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا بر اساس نظر ایشان راهنمایی صورت گیرد.

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سلام- اهنگ رپ وارد شده اگر گوش بدم کلماتش و صبحتایش نفهمم چی میگه اشکال نداره و خطر گمراه هم نداره و هیچی.... خب جواب

• :nevisandeh:

سلام
آیا شنیدن موسیقی (مطرب و غیر مطرب) به صرف اینکه شنونده را از حالت عادی خود خارج نمی کند مجوز حلال بودن است؟
موسیقی هایی که در باشگاه ها گذاشته میشه حلاله یا حروم؟ملاک حرمت موسیقی(باتوجه به اینکه خواننده نداره) در باشگاه ها چیه؟
من به خاطر موسیقی هایی که تو باشگاه ها گذاشته میشه باشگاه نرفتم اما اطرافیانم که باشگاه میرن میگن که بدون موسیقی نمیشه اونجا فعالیت ورزشی کرد !!!

مرجع:آیت الله خامنه ای

سجاد;467527 نوشت:
طفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا بر اساس نظر ایشان راهنمایی صورت گیرد.

جضرت آیت الله العظمی خامنه ای

[="Tahoma"][="Black"]

*"مهندس محمد جواد"*;467532 نوشت:
سلام- اهنگ رپ وارد شده اگر گوش بدم کلماتش و صبحتایش نفهمم چی میگه اشکال نداره و خطر گمراه هم نداره و هیچی.... خب جواب

• :nevisandeh:

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

نوشته های شما کاملا روشن نیست لطف کنید سؤالتان را به فارسی سلیس و با توضیح کافی ارسال فرمایید و برای پاسخ دقیق تر نام مرجع تقلیدتان را هم بیان کنید.

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

باغ بهشت;467542 نوشت:
سلام
آیا شنیدن موسیقی (مطرب و غیر مطرب) به صرف اینکه شنونده را از حالت عادی خود خارج نمی کند مجوز حلال بودن است؟
موسیقی هایی که در باشگاه ها گذاشته میشه حلاله یا حروم؟ملاک حرمت موسیقی(باتوجه به اینکه خواننده نداره) در باشگاه ها چیه؟
من به خاطر موسیقی هایی که تو باشگاه ها گذاشته میشه باشگاه نرفتم اما اطرافیانم که باشگاه میرن میگن که بدون موسیقی نمیشه اونجا فعالیت ورزشی کرد !!!

مرجع:آیت الله خامنه ای

با عرض سلام و احترام خدمت همکار گرانقدر و تشکر از سؤالات شما

ملاک حرام بودن موسیقی این است که مطرب و لهوی باشد یعنی در دیدگاه عرف ، متناسب با مجالس لهو و لعب و عیش و نوش باشد اگر موسیقی چنین باشد حرام است چه موجب تحریک شنونده و تغییر حال او شود و چه نشود و چه در باشگاه باشد یا جای دیگر تفاوتی از این جهت ندارد .

بنابراین اگر موسیقی به هر صورتی که هست ، متناسب با مجالس لهو و لعب و عیش و نوش باشد ، گوش دادن به آن حرام است .

این پاسخ برگرفته از سه استفتاء زیر است که در کتاب " آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات " آمده است:

س 1130: منظور از موسيقى مطرب ولهوى چيست؟ و راه تشخيص موسيقى مطرب و لهوى از غير آن چيست؟
ج: موسيقى مطرب و لهوى آن است که به سبب ويژگيهايى که دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور نموده و به سمت بى‏بندوبارى و گناه سوق دهد و مرجع تشخيص موضوع عُرف است.

س 1131: آيا شخصيت نوازنده و محل نواختن و يا غرض و هدف از آن در حکم موسيقى تأثير دارد؟
ج: موسيقى حرام، موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو و گناه است و گاهى شخصيت نوازنده يا کلام همراه آهنگ يا مکان و يا ساير شرايط در اينکه موسيقى تحت عنوان موسيقى مطرب و لهوى حرام و يا عنوان حرام ديگر قرار بگيرد مؤثر است مانند اينکه بر اثر آن امور، منجر به ترتّب فساد شود.

س 1132: آيا معيار حرمت موسيقى فقط مطرب و لهوى بودن آن است يا اينکه ميزان تحريک و تهييج آن هم تأثير دارد؟ و اگر باعث حزن و گريه شنونده شود، چه حکمى دارد؟ خواندن و شنيدن غزلهايى که به‌صورت سه ضرب و همراه با موسيقى خوانده مى‏شوند، چه حکمى دارد؟
ج: ملاک آن ملاحظه کيفيت نواختن موسيقى با در نظر گرفتن همه خصوصيات و ويژگيهاى آن است و اينکه از نوع موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو و گناه باشد، هر موسيقى که به حسب طبيعت خود از نوع موسيقى لهوى باشد، حرام است اعم از اينکه مهيّج باشد يا خير و موجب ايجاد حزن و اندوه و حالات ديگر در شنونده بشود يا خير و هرگاه غزل‏هايى که همراه با موسيقى خوانده مى شوند به‌صورت غنا و آواز لهوى مناسب مجالس لهو و لعب در آيند، خواندن و شنيدن آنها حرام است.

[="Tahoma"][="Black"]

الحیاة;466761 نوشت:
1- غنایی و مطرب نباشد،

با عرض سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما

در پاسخ سؤال شما باید عرض کنم که :

اگر صداى زن (در هر جایی که باشد) به‌ صورت غنا نباشد و گوش‌دادن به صداى او هم به قصد لذت و ريبه نباشد و مفسده‏ اى هم بر آن مترتّب نگردد ، اشکال ندارد .

غنا یعنی :
ترجيع صدا یا همان چرخاندن صدا در گلو و چهچه زدن به نحوى که مناسب با مجالس لهو و لعب و خوشگذرانی و گناه باشد که از گناهان بوده و بر خواننده و شنونده حرام است.

موسیقی حرام یعنی :

هر موسيقى که به نظر عرف ، موسيقى لهوى و مطرب که مناسب با مجالس عيش و نوش و گناه باشد. (1)

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 1146 و 1128 و 1151[/]

سجاد;468189 نوشت:
هر موسيقى که به نظر عرف ، موسيقى لهوى و مطرب که مناسب با مجالس عيش و نوش و گناه باشد.

آیا هر موسیقی که در مجالس مختلط و پر از گناه باشد حرام میشود ؟

و اینکه موسیقی های آنطرف آب را اگر در خانه با کامپیوتر پخش کنیم و تنهایی گوش دهیم ، چطور؟

آهنگی که آدم رو از حالت عادی خارج کنه...
غنا اشکال داره.....
اما به نظر من کسی که میخواد سعی کنه یار امام زمان(عج)باشه، آهنگ های بی معنا و مفهوم رو هم گوش نمیده!
آهنگ هایی ک ذهنشو پر میکنه!
ضمنا آدم با گوش دادن یک آهنگ داره با خواننده خلوت میکنه!
باید به خواننده هم اهمیت داد!
و نکته دیگه اینکه ثابت ده هر کاری در جهان و بر ذرات تاثیر میزاره!
حواسمون باشه هرآهنگ رو گوش ندیم که وقتمونو پر کنیم! هر ثانیه داریم بیشتر به مرگمون نزدیک میشیم!
یا علی

سجاد;468185 نوشت:
س 1130: منظور از موسيقى مطرب ولهوى چيست؟ و راه تشخيص موسيقى مطرب و لهوى از غير آن چيست؟
ج: موسيقى مطرب و لهوى آن است که به سبب ويژگيهايى که دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور نموده و به سمت بى‏بندوبارى و گناه سوق دهد و مرجع تشخيص موضوع عُرف است.

حتی صداهای یک ثانیه ای که مثلا در بعضی بازی های رایانه ای نشان دهنده ی کم بودن زمان است؟

سجاد;468182 نوشت:
با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

نوشته های شما کاملا روشن نیست لطف کنید سؤالتان را به فارسی سلیس و با توضیح کافی ارسال فرمایید و برای پاسخ دقیق تر نام مرجع تقلیدتان را هم بیان کنید.

همیشه سلامت و موفق باشید

معذرت میخام سلام به همگی درود
با واضح :
گوش دادن اهنگ های رپ ایرانی من فقط صدای لوازم تولید صدا خوشم میاد و ولی خواندنش معلوم نیست چه میگوید چه حکمی داره ؟
مرجع تقلید : مرجع تقلید امام خمینی سره
سید علی خامنه ای نمیدونم هردوتا مرجع تقلید بگین
با تشکر و زحمات شما دست بوس من به شما

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;468320 نوشت:
آیا هر موسیقی که در مجالس مختلط و پر از گناه باشد حرام میشود ؟

و اینکه موسیقی های آنطرف آب را اگر در خانه با کامپیوتر پخش کنیم و تنهایی گوش دهیم ، چطور؟

با تشکر از سؤال شما

در مسئله موسیقی و سایر احکام شرعی هر کسی باید تابع نظر مرجع تقلید خود باشد .

بر اساس ملاک و نظر مرجعی که عرض شد ، موسیقی ای که معمولا در چنین مجالسی استفاده می شود همان موسیقی حرام است و صرف اینکه موسیقی خارجی و به اصطلاح آن ور آبی باشد ، ملاک حرمت نیست بلکه باید متناسب مجالس این چنینی باشد .

همیشه سلامت و موفق باشید

[="Tahoma"][="Black"]

الحیاة;468391 نوشت:
حتی صداهای یک ثانیه ای که مثلا در بعضی بازی های رایانه ای نشان دهنده ی کم بودن زمان است؟

با تشکر از سؤال شما

ملاکی که عرض شد ممکن است شامل صداهای یاد شده هم بشود اما بعید می دانم که معمولا این طور باشد !

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

عطر سیب;468408 نوشت:
معذرت میخام سلام به همگی درود
با واضح :
گوش دادن اهنگ های رپ ایرانی من فقط صدای لوازم تولید صدا خوشم میاد و ولی خواندنش معلوم نیست چه میگوید چه حکمی داره ؟
مرجع تقلید : مرجع تقلید امام خمینی سره
سید علی خامنه ای نمیدونم هردوتا مرجع تقلید بگین
با تشکر و زحمات شما دست بوس من به شما

با تشکر از سؤال شما

هر چند باز هم به درستی مقصودتان روشن نیست !

اما اگر منظورتان این است که گوش دادن به آهنگ های رپ خارجی جایز است یا خیر ملاک همان است که عرض کردم یعنی اگر آن آهنگ متناسب مجالس آن چنانی یعنی مجالس لهو و لعب و رقص و آواز و گناه باشد ، بله گوش دادن به آن حرام است .

همیشه موفق و مؤید باشید[/]

سلام علیکم
من فکر کنم منظورشون این باشه که آهنگهایی که خواننده اش خارجیه و ما هم که از خارجی سر در نمیاریم اگه به این آهنگها گوش بدن اشکالی داره؟؟؟
یکی از دوستان قدیمی بنده هم هم این استدلال رو داشت که من اهنگ خارجی گوش میدم و چیزی هم از محتوای اهنگ متوجه نمیشم.پس اشکال نداره؟
حالا واقعا همینطوره؟

در مجالص رقص معمولا از آهنگهای شاد استفاده میشه.
پس گوش دادن به آهنگ شاد گناه داره،درسته؟
مثل آهنگهایی که از تلویزیون و رادیو هم پخش میشه.

[="Times New Roman"][="Black"]جدا از بحث حرام و حلال بودن تمام این موسیقی هایی که توسط خواننده های لس آنجلسی یا همین خواننده های داخلی خودمون ساخته میشه واقعا چیزهای مضحکی هستن..
مگر آهنگ های انقلابی یا مذهبی در حد و حدود شرع..
من خودم یکی از طرفداران درجه یک همین خواننده ها بودم..
هشت گیگا بایت موزیک ازشون داشتم..
الان یک ماهه همشونو پاک کردم . هشت گیگ شده چهار گیگ . که سه و نیم گیگ نوحه و مداحی هست . بقیه اش هم آهنگ های انقلابی..با همینها حال میکنم..
بزرگی میگفت تحقیقات نشون داده 94.5 درصد آهنگهای جهان متنشون منفیه..
خدا شاهده قیدشونو زدم همه رو پاک کردم هرچی هم سی دی و دی وی دی داشتم شکستم و انداختم سطل زباله..

یه جایی خوندم که یه خواننده لس آنجلسی یه ترانه خونده با این متن

این شبی که میگم شب نیست ، اگه شب مث اون شب نیست

امشب مث دیشب نیست ، هیچ شبی مث امشب نیست

بعد زیرش نوشته بود " فکر کنم با همین شعر معافیشو گرفته" :khaneh:[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

Im_Masoud.Freeman;469942 نوشت:
جدا از بحث حرام و حلال بودن تمام این موسیقی هایی که توسط خواننده های لس آنجلسی یا همین خواننده های داخلی خودمون ساخته میشه واقعا چیزهای مضحکی هستن..
مگر آهنگ های انقلابی یا مذهبی در حد و حدود شرع..
من خودم یکی از طرفداران درجه یک همین خواننده ها بودم..
هشت گیگا بایت موزیک ازشون داشتم..
الان یک ماهه همشونو پاک کردم . هشت گیگ شده چهار گیگ . که سه و نیم گیگ نوحه و مداحی هست . بقیه اش هم آهنگ های انقلابی..با همینها حال میکنم..
بزرگی میگفت تحقیقات نشون داده 94.5 درصد آهنگهای جهان متنشون منفیه..
خدا شاهده قیدشونو زدم همه رو پاک کردم هرچی هم سی دی و دی وی دی داشتم شکستم و انداختم سطل زباله..

یه جایی خوندم که یه خواننده لس آنجلسی یه ترانه خونده با این متن

این شبی که میگم شب نیست ، اگه شب مث اون شب نیست

امشب مث دیشب نیست ، هیچ شبی مث امشب نیست

بعد زیرش نوشته بود " فکر کنم با همین شعر معافیشو گرفته" :khaneh:

سلام.. خدا خیرتون بده... خیلی جالب و بامزه بود:ghash:

[="Tahoma"][="Black"]

باغ بهشت;469632 نوشت:
سلام علیکم
من فکر کنم منظورشون این باشه که آهنگهایی که خواننده اش خارجیه و ما هم که از خارجی سر در نمیاریم اگه به این آهنگها گوش بدن اشکالی داره؟؟؟
یکی از دوستان قدیمی بنده هم هم این استدلال رو داشت که من اهنگ خارجی گوش میدم و چیزی هم از محتوای اهنگ متوجه نمیشم.پس اشکال نداره؟
حالا واقعا همینطوره؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

ملاکی که عرض کردم با محتوا مرتبط است که به دو صورت می توان آن را تصویر کرد:

1. ممکن است موسیقی حاوی اشعاری باشد که شرعا غنا محسوب شود هر چند به زبانی باشد که فهمیده نشود ! در این صورت موسیقی مناسب مجالس آن چنانی خواهد شد.

2. ممکن است یک موسیقی همراه با شعر خاصش تبدیل به موسیقی مناسب مجالس آن چنانی شود حتی اگر شعرش فهمیده نشود !

بنابر این اگر محتوای یک موسیقی خارجی به صورت های ذکر شده باشد ، گوش دادن به چنین موسیقی ای هم حرام است .

[="Tahoma"][="Black"]

morteza.ham;469752 نوشت:
در مجالص رقص معمولا از آهنگهای شاد استفاده میشه.
پس گوش دادن به آهنگ شاد گناه داره،درسته؟
مثل آهنگهایی که از تلویزیون و رادیو هم پخش میشه.

با تشکر از سؤال شما

اگر آهنگ هایی که از تلویزیون یا رادیو پخش می شود به تشخیص شنونده ، عرفا جزء آهنگ هایی باشد که در مجالس رقص و آواز و عیش و نوش پخش می شود و متناسب چنین مجالسی است ، گوش دادن به آن حرام است .

سجاد;470108 نوشت:

با تشکر از سؤال شما

اگر آهنگ هایی که از تلویزیون یا رادیو پخش می شود به تشخیص شنونده ، عرفا جزء

آهنگ هایی باشد که در مجالس رقص و آواز و عیش و نوش پخش می شود و متناسب چنین مجالسی است ، گوش دادن به آن حرام است .

همیشه سلامت و موفق باشید

و با تشکر از پاسخ شما
موضوع همین جاست که تمام آهنگ های شاد در مجالس رقص هم استفاده میشه! از مجالس
عیش و نوش هم هیچ اطلاعی ندارم
یه چاقو استفاده ی اصلیش برای پوست کندن میوه هستش ،حال ممکنه برای اسیب رساندن به کسی هم استفاده بشه . آهنگ شاد هم برای شادی هست به همین منظور هم بیشتر استفاده میشه
اگر ما بگیم هر آهنگی که در مجالس رقص استفاده میشه رو گوش نکنیم ، واقعا دیگه هیچ آهنگ شادی را نباید گوش داد
ولی اگر بگیم آهنگی که کاملا مخصوص مجالس رقص هستند را نیاد گوش کنیم اینطور یه تعداد آهنگ محدود هستن
حال کدومش درسته قرمز یا آبی؟

[="Tahoma"][="Black"]

morteza.ham;470147 نوشت:
و با تشکر از پاسخ شما
موضوع همین جاست که تمام آهنگ های شاد در مجالس رقص هم استفاده میشه! از مجالس عیش و نوش هم هیچ اطلاعی ندارم
یه چاقو استفاده ی اصلیش برای پوست کندن میوه هستش ،حال ممکنه برای اسیب رساندن به کسی هم استفاده بشه . آهنگ شاد هم برای شادی هست به همین منظور هم بیشتر استفاده میشه
اگر ما بگیم هر آهنگی که در مجالس رقص استفاده میشه رو گوش نکنیم ، واقعا دیگه هیچ آهنگ شادی را نباید گوش داد
ولی اگر بگیم آهنگی که کاملا مخصوص مجالس رقص هستند را نیاد گوش کنیم اینطور یه تعداد آهنگ محدود هستن
حال کدومش درسته قرمز یا آبی؟

خواهش می کنم

هر آهنگی که عرفا متناسب مجالس رقص و شراب و گناه است چه تنها در این مجالس استفاده شود و چه در مجالس دیگر هم از آن استفاده گردد ، گوش دادن به آن جایز نیست چه آهنگ شاد باشد و چه غمگین و یا صورت دیگر .....

یه سوال: غنا دقیقا چیه؟ میشه یه مثال بزنید؟
و یه سوال دیگه: آیا هر نوع رقصی حرامه؟

[="Tahoma"][="Black"]

الحیاة;471066 نوشت:
یه سوال: غنا دقیقا چیه؟ میشه یه مثال بزنید؟
و یه سوال دیگه: آیا هر نوع رقصی حرامه؟

با تشکر از سؤال شما

غنا یعنی ترجیع صوت و چرخاندن صدا در گلو به صورتی که مناسب مجالس گناه و لهو و لعب باشد .

نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید.

سجاد;471871 نوشت:
نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید.

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

[="Tahoma"][="Black"]

الحیاة;471066 نوشت:
آیا هر نوع رقصی حرامه؟

با تشکر از پاسخ شما

رقص مرد بنا بر احتياط واجب حرام است و رقص زن براى زنان اگر عنوان لهو بر آن صدق كند مثل اين‌كه جلسه زنانه تبديل به مجلس رقص شود، محل اشكال است و احتياط واجب در ترك آن است و در حكم فوق تفاوتى بين مجلس عروسى و غير آن نيست.(1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتائات سایت معظم له به آدرس:
http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n18061&catid=49&lang=fa[/]

صدای زن درصورتی حرام است که خیلی با ناز وصدای نازک بخواند حتی گوش دادن به صدای مرهایی که نازک می خوانند هم حرام است
اگر زن برای محرمان خود بخواند نیز حرام نیست
ممکن است کشور به گناه کشیده باشد
اگر این طوری باشد که مردم خیلی کار های دیگر هم بکنند اتفاقی نمی افتد پس چرا ان کار هارا نمی کنند؟
ایه ای هم در این باره گفته شده است که صدای زن حرام است:pirooz:

همه ی اهنگ ها حرام نیست
بعضی از اهنگ ها هستند که خواننده ی اهنگ چیز های بدی در شعر خود می خواند.
اهنگ هایی که زن ها می خوانن حرام نیست.

تبسم;472890 نوشت:
حتی گوش دادن به صدای مرهایی که نازک می خوانند هم حرام است

این فتوای مرجع شماست یا همه ی مراجع اینطور میگن؟

تبسم;472905 نوشت:
اهنگ هایی که زن ها می خوانن حرام نیست.

پس اون آیه ای که گفتید چی میشه؟

سجاد;470987 نوشت:
هر آهنگی که عرفا متناسب مجالس رقص و شراب و گناه است چه تنها در این مجالس استفاده شود و چه در مجالس دیگر هم از آن استفاده گردد ، گوش دادن به آن جایز نیست چه آهنگ شاد باشد و چه غمگین و یا صورت دیگر .....

من جای خوندم که ایت الله خامنه ای گفتن شنیدن اهنگ حکم گوش کردنش رو ندارد و حرام نیست.
با این حساب اگر در باشگاه های ورزشی و یا مهمانی هایی که این اهنگها رو میزارن یا تاکسی یا..... گوش ندیم و فقط در حد شنیدن باشه و سعی کنیم فکر رو منحرف کنیم و.... دیگه گناه ندارد؟

سجاد;470987 نوشت:

اگر نتونیم تشخیص بدیم این رو و شک داشته باشیم که عرفا این طور هست یا نه حکمش چیه؟میشه گوش کرد؟
سجاد;472809 نوشت:
رقص مرد بنا بر احتياط واجب حرام است و رقص زن براى زنان اگر عنوان لهو بر آن صدق كند مثل اين‌كه جلسه زنانه تبديل به مجلس رقص شود، محل اشكال است و احتياط واجب در ترك آن است و در حكم فوق تفاوتى بين مجلس عروسى و غير آن نيست.(1)

نگاه کردن به رقص مردان و یا فیلم ان برای خانم ها شکال دارد؟(مثلا فیلمهای عروسی وووو...)
و این که نوشتین :
رقص زن براى زنان اگر عنوان لهو بر آن صدق كند مثل اين‌كه جلسه زنانه تبديل به مجلس رقص شود،
با این حساب همه ی عروسی های معمول امروزی حتی اونایی که مختلط نیست هم اشکال دارد و نباید توش شرکت کرد؟اگر به حساب بی احترامی بگذارند و اختلافات خانوادگی ایجاد بشه چه طور باز نباید شرکت کرد؟

[="Navy"]

samansami;495933 نوشت:
من جای خوندم که ایت الله خامنه ای گفتن شنیدن اهنگ حکم گوش کردنش رو ندارد و حرام نیست.
با این حساب اگر در باشگاه های ورزشی و یا مهمانی هایی که این اهنگها رو میزارن یا تاکسی یا..... گوش ندیم و فقط در حد شنیدن باشه و سعی کنیم فکر رو منحرف کنیم و.... دیگه گناه ندارد؟

سلام. اون حکم رو شما کجا خونديد؟
غالب فقها نظرشون اينه که اگر آلات موسيقي نواخته بشه حرامه و گوش دادنش هم حرامه.
البته شنيدن با گوش دادن فرق داره. يک وقتي هست که شما با قصد و نيّت و به طور ارادي به يک موزيک يا موسيقي گوش ميديد، اين حرامه،
ولي يک وقتي هست که به طور غير ارادي فقط صداي موسيقي به گوشتان مي‌رسد، اين حرام نيست، البته نهي از منکر در اين مواقع هم نبايد فراموش بشه.

mona690;495940 نوشت:
اگر نتونیم تشخیص بدیم این رو و شک داشته باشیم که عرفا این طور هست یا نه حکمش چیه؟میشه گوش کرد؟

اين رو بعضي فقها مثل آية الله سيستاني گفته اند که اشکال ندارد.
ولي بعضي ديگر مثل آية الله شيخ جواد تبريزي(ره) بنابر احتياط واجب حرام مي‌دانند.
البته اين هم توجّه داشته باشيم که هر صدايي که يکي از آلات لهو و موسيقي در اون به کار رفته باشه حرام است، و گناه کبيره.[/]

Hadi99g;496000 نوشت:

سلام. اون حکم رو شما کجا خونديد؟
غالب فقها نظرشون اينه که اگر آلات موسيقي نواخته بشه حرامه و گوش دادنش هم حرامه.
البته شنيدن با گوش دادن فرق داره. يک وقتي هست که شما با قصد و نيّت و به طور ارادي به يک موزيک يا موسيقي گوش ميديد، اين حرامه،
ولي يک وقتي هست که به طور غير ارادي فقط صداي موسيقي به گوشتان مي‌رسد، اين حرام نيست، البته نهي از منکر در اين مواقع هم نبايد فراموش بشه.

اين رو بعضي فقها مثل آية الله سيستاني گفته اند که اشکال ندارد.
ولي بعضي ديگر مثل آية الله شيخ جواد تبريزي(ره) بنابر احتياط واجب حرام مي‌دانند.
البته اين هم توجّه داشته باشيم که هر صدايي که يکي از آلات لهو و موسيقي در اون به کار رفته باشه حرام است، و گناه کبيره.

پس با این حساب کلا نواختن ابزارآلات موسیقی و گوش دادن به هر موسیقی حرام هست درسته ؟

از علت این حکم هم اطلاع دارین ؟ چرا گوش دادن به موسیقی یا نواختن کلیه ابزارالات موسیقی حرام است ؟

[="Tahoma"][="Black"]

samansami;495933 نوشت:

با تشکر از سؤال شما

شنيدن غنا يا موسيقى لهوى و طرب آور حكم گوش دادن را ندارد مگر در بعضى از موارد كه شنيدن از نظر عرف گوش دادن محسوب مى‌شود. (1)

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 1159[/]

_Member_;496015 نوشت:
پس با این حساب کلا نواختن ابزارآلات موسیقی و گوش دادن به هر موسیقی حرام هست درسته ؟

از علت این حکم هم اطلاع دارین ؟ چرا گوش دادن به موسیقی یا نواختن کلیه ابزارالات موسیقی حرام است ؟

بلي کاملاً صحيحه. علّتش که يعني دليلش عبارت است از روايات معصومين(ع). (وسائل الشّيعه، جلد 17، ص312، چاپ آل البيت)
مرحوم نراقي در «مستند الشيعه» فرموده که حرمتش نزد فقها إجماعي است.

در ضمن مرحوم علاّمه جعفري يک کتابي دارند با عنوان «موسيقي از ديدگاه فلسفي و رواني» که به شرح مضرّات موسيقي پرداخته و کتاب مفيدي است.

mona690;495940 نوشت:

با تشکر از سؤالات شما

اگر شک داشته باشید می توان گوش کرد .

mona690;495940 نوشت:
نگاه کردن به رقص مردان و یا فیلم ان برای خانم ها شکال دارد؟(مثلا فیلمهای عروسی وووو...)
و این که نوشتین : رقص زن براى زنان اگر عنوان لهو بر آن صدق كند مثل اين‌كه جلسه زنانه تبديل به مجلس رقص شود،
با این حساب همه ی عروسی های معمول امروزی حتی اونایی که مختلط نیست هم اشکال دارد و نباید توش شرکت کرد؟اگر به حساب بی احترامی بگذارند و اختلافات خانوادگی ایجاد بشه چه طور باز نباید شرکت کرد؟

اگر نگاه کردن به رقص باعث تأیید فرد گناه کار و تجری او شود یا مفسده ای ایجاد کند و موجب گناهی گردد ، جایز نیست .

بله اگر مجلس تبدیل به مجلس رقص شود حکمش عرض شد اما می توان برای ممانعت از بروز اختلاف در زمانی شرکت کرد که مجلس رقص برقرار نیست مثلا موقع پذیرایی و ....

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 1169

[="Tahoma"][="Black"]

_Member_;496015 نوشت:

با تشکر از سؤال شما

در این زمینه هر کسی باید به نظر مرجع تقلید خود مراجعه کند لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا مطابق نظر ایشان پاسخ داده شود .

همیشه سلامت و سرفراز باشید[/]

سجاد;496118 نوشت:
شنيدن غنا يا موسيقى لهوى و طرب آور حكم گوش دادن را ندارد مگر در بعضى از موارد كه شنيدن از نظر عرف گوش دادن محسوب مى‌شود. (1)

پی نوشت:

با توجه به اینکه در باشگاه های ورزشی برای هماهنگ کردن حرکات از اهنگ استفاده میشود ایا میتواند مصداق شنیدن رو پیدا کند نه گوش کردن رو؟
میشه یه مقدار در باره تفاوت این رو توضیح بدید؟

[="Navy"]

هارب;496181 نوشت:
با توجه به اینکه در باشگاه های ورزشی برای هماهنگ کردن حرکات از اهنگ استفاده میشود ایا میتواند مصداق شنیدن رو پیدا کند نه گوش کردن رو؟

نکته دقيقي است. به طور جزم ميشه گفت که اين امر يه نوع گوش دادن است، نه صرف شنيدن.

و اللهُ يقول الحقّ و هو يهدي السّبيل.
[/]

سجاد;496121 نوشت:

با تشکر از سؤال شما

در این زمینه هر کسی باید به نظر مرجع تقلید خود مراجعه کند لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا مطابق نظر ایشان پاسخ داده شود .

همیشه سلامت و سرفراز باشید

راستش من الان از مرجعی تقلید نمیکنم هنوز شخصی رو پیدا نکردم که برای تقلید انتخابشون کنم و از زمانی که دیگه تقلید نکردم تا به امروز بر اساس عقل خودم پیش رفتم.

هارب;496181 نوشت:
میشه یه مقدار در باره تفاوت این رو توضیح بدید؟

با تشکر از سؤال شما

تفاوت این دو حالت شخصی است و هر کسی به راحتی می تواند با توجه به حالات درونی خود متوجه این تفاوت شود .

وقتی انسان توجهی به ریتم و فراز و فرود های موسیقی نداشته باشید در حال شنیدن آن است و نه گوش دادن !

همیشه موفق و سربلند باشید

[="Tahoma"][="Black"]

_Member_;496251 نوشت:
راستش من الان از مرجعی تقلید نمیکنم هنوز شخصی رو پیدا نکردم که برای تقلید انتخابشون کنم و از زمانی که دیگه تقلید نکردم تا به امروز بر اساس عقل خودم پیش رفتم.

خیلی عذرخواهی می کنم جسارت نشده خدمتتون

دعا می کنم همیشه سلامت باشید اما از این به بعد اگه بیمار هم شدید بر اساس عقل خودتون پیش برید و به متخصص مراجعه نکنید !

موفق و مؤید باشید[/]

سجاد;496385 نوشت:

خیلی عذرخواهی می کنم جسارت نشده خدمتتون

دعا می کنم همیشه سلامت باشید اما از این به بعد اگه بیمار هم شدید بر اساس عقل خودتون پیش برید و به متخصص مراجعه نکنید !

موفق و مؤید باشید

خواهش میکنم

برای انتخاب دکتر و متخصص این شرایط لازم نیست :

1 ـ مرد باشد.

2 ـ بالغ باشد.

3 ـ عاقل باشد.

4 ـ شیعه دوازده امامی باشد.

5 ـ حلال زاده باشد.

6 ـ عادل باشد.

7 ـ بنابر احتیاط واجب حریص به دنیا نباشد.

8 - مجتهد باشد.

9 ـ از مجتهدان دیگر اعلم باشد. یعنی در فهمیدن حکم خدا از تمام مجتهدین زمان خود

استادتر باشد.

فقط لازم هست دکتر حاذق سند و مدرک مورد تایید مراجع علمی رو داشته باشه
مدارک و سند مراجع علمی هم به کسی اعطا میشه که علمش با ازمایش و امتحان های تجربی و عملی مورد تایید قرار گرفته باشه

ممنون

[="Tahoma"][="Black"]

_Member_;496397 نوشت:
خواهش میکنم

برای انتخاب دکتر و متخصص این شرایط لازم نیست :

1 ـ مرد باشد.

2 ـ بالغ باشد.

3 ـ عاقل باشد.

4 ـ شیعه دوازده امامی باشد.

5 ـ حلال زاده باشد.

6 ـ عادل باشد.

7 ـ بنابر احتیاط واجب حریص به دنیا نباشد.

8 - مجتهد باشد.

9 ـ از مجتهدان دیگر اعلم باشد. یعنی در فهمیدن حکم خدا از تمام مجتهدین زمان خود

استادتر باشد.

فقط لازم هست دکتر حاذق سند و مدرک مورد تایید مراجع علمی رو داشته باشه
مدارک و سند مراجع علمی هم به کسی اعطا میشه که علمش با ازمایش و امتحان های تجربی و عملی مورد تایید قرار گرفته باشه

ممنون

با تشکر از پاسختان

بله باید هم این طور باشد اگر در انتخاب یک پزشک متخصص درست عمل نکنید بدترین بلایی که ممکن است به سرتان بیاید ، زندگی سخت دنیا یا مرگ است که حداکثر 80 سال به طول خواهد انجامید اما با عدم انتخاب درست مرجع دینی و در نتیجه عمل نکردن به دستورات الهی ممکن است زندگی خوش ابدی یعنی مثلا 80 میلیارد سال ! را از دست بدهید آیا اینها قابل مقایسه اند ؟

خب طبیعی است که شرایط آن هم متفاوت باشد -هر چند ما معتقدیم با این وجود در این حدی که ترسیم می شود یا به چشم می آید ، مشکل نیست و خداوند مهربان راه را برای همه انسان ها در هر رتبه و درجه عقلی که قرار دارند باز گذاشته است -

شاید بتوان این طور گفت که پزشک هم با پزشک تفاوت دارد ؛ شما جهت انتخاب یک پزشک واقعا مطمئن برای یک جراحی سخت ، چقدر باید تلاش کنید ؟ آیا صرفا به یک مدرک می توانید اکتفاء کنید ؟

آخرتی که ادیان ترسیم می کنند قابل قیاس با دنیای ما نیست به نظر می رسد انسان منصف حتی اگر درصد کمی احتمال صحت آن را بدهد نسبت به آن بی توجهی نخواهد کرد.

با تشکر از کارشناس محترم

لطفا بفرمائید گوش دادن به آهنگ زیر اشکال شرعی دارد یا خیر:

http://dl.bachehayeghalam.ir/media/sound/.mp3

با تشکر از پاسخ شما

Hadi99g;496247 نوشت:
نکته دقيقي است. به طور جزم ميشه گفت که اين امر يه نوع گوش دادن است، نه صرف شنيدن.

سجاد;496380 نوشت:
تفاوت این دو حالت شخصی است و هر کسی به راحتی می تواند با توجه به حالات درونی خود متوجه این تفاوت شود .

وقتی انسان توجهی به ریتم و فراز و فرود های موسیقی نداشته باشید در حال شنیدن آن است و نه گوش دادن !

با این حساب تو این مملکت اگه بخوای دین دار باشی یه باشگام نمیشه رفت برای ورزش!!!!؟؟؟؟؟:Ghamgin:
یعنی من الان بدن سازی میرم گناه میکنم!!

[="Navy"]

samansami;496569 نوشت:
با این حساب تو این مملکت اگه بخوای دین دار باشی...

ديندار بودن به اين مملکت و اون مملکت ربطي نداره،​ دينداري همه جا سخته،
پيامبر اکرم -صلّي‌الله عليه وآله- فرمودند: «إنّ الجنّة حُفّت بالمکاره و إنّ النّار حُفّت بالشّهوات» (بهشت با ناگواري‌ها فراهم شده و جهنّم با شهوات) (نهج البلاغه، خ175)
[/]

سجاد;496562 نوشت:

با تشکر از پاسختان

بله باید هم این طور باشد اگر در انتخاب یک پزشک متخصص درست عمل نکنید بدترین بلایی که ممکن است به سرتان بیاید ، زندگی سخت دنیا یا مرگ است که حداکثر 80 سال به طول خواهد انجامید اما با عدم انتخاب درست مرجع دینی و در نتیجه عمل نکردن به دستورات الهی ممکن است زندگی خوش ابدی یعنی مثلا 80 میلیارد سال ! را از دست بدهید آیا اینها قابل مقایسه اند ؟

خب طبیعی است که شرایط آن هم متفاوت باشد -هر چند ما معتقدیم با این وجود در این حدی که ترسیم می شود یا به چشم می آید ، مشکل نیست و خداوند مهربان راه را برای همه انسان ها در هر رتبه و درجه عقلی که قرار دارند باز گذاشته است -

شاید بتوان این طور گفت که پزشک هم با پزشک تفاوت دارد ؛ شما جهت انتخاب یک پزشک واقعا مطمئن برای یک جراحی سخت ، چقدر باید تلاش کنید ؟ آیا صرفا به یک مدرک می توانید اکتفاء کنید ؟

آخرتی که ادیان ترسیم می کنند قابل قیاس با دنیای ما نیست به نظر می رسد انسان منصف حتی اگر درصد کمی احتمال صحت آن را بدهد نسبت به آن بی توجهی نخواهد کرد.

همیشه سلامت و موفق باشید

درود

کسی که میتونه مسائلش رو با عقلش حل کنه نیاز به تقلید نداره اینطور که سرچ کردم تاکیدی بر واجب بودن داشتن مرجع تقلید هم وجود نداره فرضا نیاز هم باشه من کسی رو که واجد شرایط برای انتخاب باشه تا الان پیدا نکردم ..

[/HR]

درباره موسیقی کسی که با موسیقی ارامش پیدا میکنه یا شاد میشه هیچ دلیلی عقلانی وجود نداره که بنا بر اون دلیل از شنیدنش منع بشه

[="Tahoma"][="Black"]

علی مع الحق;496566 نوشت:
با تشکر از کارشناس محترم

لطفا بفرمائید گوش دادن به آهنگ زیر اشکال شرعی دارد یا خیر:

با تشکر از پاسخ شما

با تشکر از سؤال شما

نظر دادن در مورد یک موسیقی خاص مشکل است لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا شاخصه ها و شرایط موسیقی حرام را از نظر معظم له عرض کنم .

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است