جمع بندی شنیدن زمزمه دلربای آیة الکرسی، توهم یا حقیقت؟!

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شنیدن زمزمه دلربای آیة الکرسی، توهم یا حقیقت؟!

سلام و عرض ادب.

یکی از بندگان خدا پرسشی داشت:

نقل قول:
آیا شنیدن زمزمه دلربای آیة الکرسی (و گاهی 5 آیه معروف انتهای سوره آل عمران) به صرف کلام الله بودن و دلربا بودنش، حقیقی هست یا میتواند ناشی از توهم باشد؟

و اگر حقیقی هست، آیا راهی وجود دارد که منشاء آن را فهمید؟ فرشته است یا روح یا جن؟

وی اضافه میکرد که داروئی مصرف نمیکند و از نظر روانی و جسمی در شرایط نسبتاً خوبیست.

ایشان سیده هستند
هر شب این زمزمه را میشنوند
و هر بار که اقدام به ضبط صدا گرفته‌اند، موفق نشده‌اند.

ممنون از راهنمائی شما :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

استوار;466271 نوشت:
سلام و عرض ادب.

یکی از بندگان خدا پرسشی داشت:
آیا شنیدن زمزمه دلربای آیة الکرسی (و گاهی 5 آیه معروف انتهای سوره آل عمران) به صرف کلام الله بودن و دلربا بودنش، حقیقی هست یا میتواند ناشی از توهم باشد؟

و اگر حقیقی هست، آیا راهی وجود دارد که منشاء آن را فهمید؟ فرشته است یا روح یا جن؟

وی اضافه میکرد که داروئی مصرف نمیکند و از نظر روانی و جسمی در شرایط نسبتاً خوبیست.

ایشان سیده هستند

ممنون از راهنمائی شما :Gol:

باسمه تعالی
«جمله ذرات زمین و آسمان /با تو می گویند روزان و شبان
ما سمیعیم و بصیریم و هشیم/با شما نامحرمان ما خامشیم
چون شما سوی جمادی می روید/محرم جان جمادی کی شوید
از جمادی سوی جان جان روید/غلغل اجزای عالم بشنوید»[1]

اصل این‌ مطلب که انسان می‌تواند صداهایی را بشنود حقیقت دارد ، چون تسیح و ذکر ، فقط مخصوص انسان نیست بلکه بنابر تصریح قرآن کریم:«... وَ إِنْ مِنْ شَيْ‏ءٍ إِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَ لكِنْ لا تَفْقَهُونَ تَسْبيحَهُم...»،[اسراء،44]؛ «و موجودى نيست در عالم جز آنكه ذكرش تسبيح و ستايش حضرت اوست و ليكن شما تسبيح آنها را فهم نمى‏ كنيد» پس موجودات این عالم در حال ذکر و تسبیح حق تعالی هستند و گاهی اوقات حجاب از گوش انسان کنار می رود و آن تسبیح ها شنیده می شود:

«سنگ‌ها اندر کف بوجهل بود/گفت ای احمد بگو این چیست زود
گر رسولی چیست در مشتم نهان/گر خبر داری ز راز آسمان
گفت چون خواهی بگویم آن چه هاست/یا که خود بگوید که ما حقیم و راست
گفت بوجهل این دوم نادرتر است/گفت آری حق زآن قادرتر است
از میان مشت او هر پاره سنگ/در شهادت گفتن آمد بی درنگ
لا اله گفت الا الله گفت/گوهر احمد رسول الله سفت
چون شنید از سنگ‌ها بوجهل این/زد زخشم آن سنگ‌ها را بر زمین»[2]

پی‌نوشت:
1-مولوی
2-مولوی

سلام و عرض ادب.

سمیع;467378 نوشت:

اصل این‌ مطلب که انسان می‌تواند صداهایی را بشنود حقیقت دارد ، چون تسیح و ذکر ، فقط مخصوص انسان نیست بلکه بنابر تصریح قرآن کریم:
«... وَ إِنْ مِنْ شَيْ‏ءٍ إِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَ لكِنْ لا تَفْقَهُونَ تَسْبيحَهُم...»،[اسراء،44]؛ «و موجودى نيست در عالم جز آنكه ذكرش تسبيح و ستايش حضرت اوست و ليكن شما تسبيح آنها را فهم نمى‏ كنيد» پس موجودات این عالم در حال ذکر و تسبیح حق تعالی هستند و گاهی اوقات حجاب از گوش انسان کنار می رود و آن تسبیح ها شنیده می شود

با سپاس از شما استاد گرانقدر بابت توجه و پاسخگوئی :Gol:

با عنایت به پاسخ شما، آیا صرف اینکه این نجوائی که ایشان میشنوند آیات قرآن است و به نوعی تسبیح و تقدیس پروردگار، میتواند دلیل بر عدم توهم باشد؟

وگرنه بحث شنیدن هر شب آن و یا عدم موفقیت برای ضبط صدا، فکر میکنم برای توهم هم صادق باشد. درسته؟

اگر حقیقت باشد، راهی هست که منبع این صدا را بتوان مشخص نمود؟ (ملک، روح، جن ...)

اگر توهم باشد، آیا ممکن است خطرناک بوده و لازم باشد ایشان حتما به روانپزشک مراجعه کنند؟

استوار;467426 نوشت:
با عنایت به پاسخ شما، آیا صرف اینکه این نجوائی که ایشان میشنوند آیات قرآن است و به نوعی تسبیح و تقدیس پروردگار، میتواند دلیل بر عدم توهم باشد؟

وگرنه بحث شنیدن هر شب آن و یا عدم موفقیت برای ضبط صدا، فکر میکنم برای توهم هم صادق باشد. درسته؟

سلام
به نظر بنده اگر ایشان به چند روانپزشک مراجعه کنند و همگی سلامت ایشان رو تایید کنند فکر می کنم بشه گفت که این نجوا ها توهم نباشه

استوار;467426 نوشت:
اگر حقیقت باشد، راهی هست که منبع این صدا را بتوان مشخص نمود؟ (ملک، روح، جن ...)

اگر منظور شما روح اموات باشه گمان نمی کنم در مورد اجنه هم این احتمال بعیده
چیزی که بنده قبلا در شرح حال برخی بزرگان دیدم اینه که مثلا فردی برای نماز شب از خواب بلند شده و شنیده که درخت و سنگ و دیوار همگی همراه یکی از اولیاء خداوند تعالی که در حال خواندن نماز شب بوده دارن ذکر می گویند وقتی اون فرد این شنیده خودشونو به اون عارف گفتند ایشان فرمودند که خودتان شنیدید! این از الطاف خداوند تعالی هست و به کسی نگویید که سلب توفیق می شود!

به نام خدا
سلام

این گوش انسان است که بسته به عمل انسان هر چیزی را ممکن است بشنود (از کلمات گوشنواز و سازنده تا کلمات عذاب آور و مخرب و گمراه کننده). بهتر است اگر کسی این اصوات را می شنود طبق آنها عملی خلاف شرع انجام ندهد (مثلا به او بگویند باید پدرت را بکشی و او هم فکر کند کار الهی می کند). ضمنا باید در مورد قضاوت درباره منشا آنها خودداری کرد که این کار بسیار خطرناک است.

سلام و عرض ادب.

aminj;467593 نوشت:
ضمنا باید در مورد قضاوت درباره منشا آنها خودداری کرد که این کار بسیار خطرناک است.

با تشکر از شما. ممکنه علتش رو بگید؟

استوار;466271 نوشت:

ایشان سیده هستند

خوش بحال ایشون مشخصه خیلی روی خودشون کار کردن .چه کارد کردن به این جا رسیدن؟ منم میخوام برسم!!!

سلام

راستش من هم گاهی صداهایی رو شنیدم که به غیب ربط دادم.اما درواقع همه ی اونها دلیل واقعی و دنیوی داشت که بدون جست و جوی دلیل،ما برچسب غیب به اونها می زنیم.
الان دیگه دیوار و سقف ها نازک شده ، عطسه که می کنیم ، همسایه پایینی و بالایی میگن عافیت.
حتی وقتی قران میخونم ، شک دارم که همسایه نامحرم هم میشنوه یا نه.(با صدای بلند خوندن عادت دارم)
الانم به نظر من دیگه اعوذ بالله پیامبر و معصوم نیستن که هر شب اینو بشنوم.از نظر بنده نه توهم هست نه غیبی.یه علت دنیوی داره که قادر به تشخیصش نیست.(ادم یه بار میشنوه ، 2 بار میشنوه ، نه هرشب)
خود شهید برونسی حدود 2 بار یا 1 بار ، حضرت فاطمه (بی بی) بهشون از غیب کمک کردند .اونم در موقع حساس جنگ .
گفته ی کارشناس محترم رو قبول دارم.ولی ب نظر من بدون جستجو و اطمینان از عدم دلیل دنیوی ، به غیب ربط دادند.

یاحق

استوار;467596 نوشت:
با تشکر از شما. ممکنه علتش رو بگید؟

خواهش می کنم.
برای اینکه "یضل من یشاء".
بعضی وقتها کسی پشت خط است که رتبه بالایی در عالم دارد (مثلا روح القدس ممکن است به دلیل گناهی از فرد یا برای آزمایش او صحبتهایی خاص بکند که با عقل جور در نمی آید) و توهین به او بلاشرط سقوط به همراه دارد.

سلام و عرض ادب.

حق تعالی;467615 نوشت:
الان دیگه دیوار و سقف ها نازک شده ، عطسه که می کنیم ، همسایه پایینی و بالایی میگن عافیت.

ضمن تشکر از شما خواهر گرامی برای شرکت در بحث. کاشکی فقط بگن عافیت ...:khaneh:

این مورد فقط در منزل ایشون اتفاق نمیفته. هر شب و هر کجائی باشن اتفاق میفته.

سلام و عرض ادب.

عين الحيات;467609 نوشت:
خوش بحال ایشون مشخصه خیلی روی خودشون کار کردن .چه کارد کردن به این جا رسیدن؟ منم میخوام برسم!!!

دوست عزیز، ضمن تشکر از شما.
خواهش من از شما بزرگوار این است که وارد این فاز نشویم. چون حقیقتاً از ایجاد این تاپیک پشیمان خواهم شد.

خود ایشان بیشتر نظرشان روی توهم است. حتی وقتی مسئله را برای حقیر بازگو کردند باعث نشده که شنیدن زمزمه قطع شود.
در صورتیکه همانطور که یکی از دوستان اشاره کردند به احتمال زیاد اگر حقیقت آنسوئی بود باید با بیانش، آن امر متوقف میشد (هر چند این یک اصل و الزام نیست)

و به فرض که حقیقت آنسوئی باشد، باز هم نیازی نیست کار خاصی انجام شود.
هدف لقاء الله است و راه مستقیم نیل به این هدف، ترک محرمات و عمل به واجبات با نیت پاک می‌باشد و بس.
حرکت در صراط مستقیم ممکن است چنین مواردی را هم به ارمغان آورد ولی اینها هدف نیست.

باز هم کمال تشکر از شما را دارم به خاطر ارائه نظرتان. :Gol:

سلام و عرض ادب.

aminj;467625 نوشت:
برای اینکه "یضل من یشاء".
بعضی وقتها کسی پشت خط است که رتبه بالایی در عالم دارد (مثلا روح القدس ممکن است به دلیل گناهی از فرد یا برای آزمایش او صحبتهایی خاص بکند که با عقل جور در نمی آید) و توهین به او بلاشرط سقوط به همراه دارد.

نکته قابل تأملیست. فکر میکنم ایشان به این موضوع توجهی نداشته‌اند. حتماً این مهم را به ایشان منتقل میکنم. ممنون:Gol:

سلام و عرض ادب.

منتقد اسلام;467572 نوشت:
به نظر بنده اگر ایشان به چند روانپزشک مراجعه کنند و همگی سلامت ایشان رو تایید کنند فکر می کنم بشه گفت که این نجوا ها توهم نباشه

اتفاقاً اولین چیزی که حقیر به ایشان گفتم همین بود!!

منتها گفتند بذار یه مدت بگذره ببینیم چی میشه!! :nishkand:

با سلام

به نظر من شنیدن صدای زمزمه دعا و مناجات و اذان واقعیت دارد.همه کاینات مشغول تسبیح خداوند هستند و مادامی که انسان در معنویت به رشد برسد امکان درک این امورات معنوی را دارد.

بگذریم که این حالات خیلی شایع نیستند و هرکس نمی تواند به این توفیق برسد.ولی به هرحال وجود دارد.

اگر دلش را با ایمان صیقل داده هیچ بعید نیست رکوع درختان را هم ببیند چه رسد به نجوا و زمزمه...

انشاءالله که اینطور باشد...
الله اعلم...

استوار;467426 نوشت:
سلام و عرض ادب. با سپاس از شما استاد گرانقدر بابت توجه و پاسخگوئی :Gol: با عنایت به پاسخ شما، آیا صرف اینکه این نجوائی که ایشان میشنوند آیات قرآن است و به نوعی تسبیح و تقدیس پروردگار، میتواند دلیل بر عدم توهم باشد؟ وگرنه بحث شنیدن هر شب آن و یا عدم موفقیت برای ضبط صدا، فکر میکنم برای توهم هم صادق باشد. درسته؟ اگر حقیقت باشد، راهی هست که منبع این صدا را بتوان مشخص نمود؟ (ملک، روح، جن ...) اگر توهم باشد، آیا ممکن است خطرناک بوده و لازم باشد ایشان حتما به روانپزشک مراجعه کنند؟
باسمه تعالی 1-صرف شنیدن ، دلیل بر عدم توهم نیست. 2-منبع صدا را هم عرض کردم که بنا بر تصریح قرآن هر موجودی اعم از جماد و نبات ...مشغول تسبیح حق تعالی هستند. 3-بله اگر توهم باشد خطرناک است.

سمیع;468013 نوشت:
منبع صدا را هم عرض کردم که بنا بر تصریح قرآن هر موجودی اعم از جماد و نبات ...مشغول تسبیح حق تعالی هستند

سلام

تسبیح موجودات به معنای خواندن ایت الکرسی نیست

http://www.askdin.com/thread26071.html

[=arial]این صحبتها ممکن است روشنگر باشد. مسئولیت پاسخگویی به خدا در قبال آنها با بنده است.
"و جاءت کلّ نفس معها سائق و شهید"

این شتری است که در خانه همه خوابیده. حالا عده ای پس از مرگ و عده ای به دلایلی قبل از آن. به هر حال عالمی که اموات در آنند در بر گیرنده چنین اتفاقاتی هم می باشد. مثلا ممکن است میت سالها در گوشش کلماتی بشنود که از منظور گوینده آگاه نمی شود و بعد از مدتی احتمالا خسته کننده هستند.
"سائق" یا به پارسی "راهی کننده" همراه نفس انسان است. چنین موجودی توانایی دارد با کلمات مسیر زندگی فرد را با خواست خدا مشخص کند یا این مسیر را از سرچشمه های انتخاب عالم برای فرد نازل کند (مثلا یک روزی با دستور الله می گوید بمیر و فرد شنیده یا نشنیده به عالم پس از مرگ منتقل می شود). البته بیشتر انسانها صدایش را نمی شنوند تا یک روزی. صحبتها رمزی است و تنها برای محرمها به خواست خدا آشکار می شود.

سلاماگه ایشون در حال تزکیه هستند و قدم در راه سیر وسلوک گذاشتند ...شاید این اتفاق یک نوع مکاشفه براشون باشه

استوار;467679 نوشت:
سلام و عرض ادب.

نقل قول نوشته اصلی توسط منتقد اسلام نمایش پست ها
اتفاقاً اولین چیزی که حقیر به ایشان گفتم همین بود!!

منتها گفتند بذار یه مدت بگذره ببینیم چی میشه!!

اگر پیش روانکاو می خواهید بروید حتما مذهبی و متخصص خوبی باشد...روانکاوان غیر مذهبی ممکن است مسخره کنند.
اگر علائم افسردگی ندارند، در رابطه با وظیفه خود در قبال این صدا از یک عالم آگاه سئوال بپرسند.
و البته با کسی دیگر در این رابطه صحبت نکنند

بی نظیر;468070 نوشت:

سلام

تسبیح موجودات به معنای خواندن ایت الکرسی نیست

http://www.askdin.com/thread26071.html

باسمه تعالی
با صرف نظر از سوالی که کاربر محترم مطرح فرمودند و شنیدن آن اصوات
1-مگر مضمون آیة الکرسی چیزی غیر از تسبیح حق تعالی است .
2-وجود به منزله یک فرمانده ، و اوصاف وجود مانند سمع ، بصر، حیات، علم...به منزله لشکریان و افراد آن فرمانده هستند که هر کجا آن فرمانده باشد ، افراد آن فرمانده هم با او هستند
« هر کجا که سلطان وجود قدم نهاد عساكر او كه يكى از آنها علم است و ديگرى قدرت و هكذا با او هستند»[1] ولکن بدانیم هر کجا که و جود قوی تر باشد اوصاف وجود نمود بیشتری دارد.لذا در بین موجودات چون انسان وجودی قوی تری دارد ،لذا سمع و بصر و... او ظاهر تر است و جمادات چون وجود ضعیفی دارند ، سمع و بصر ...آنها ظهور و بروز آنچنانی ندارد. بنابراین همه موجودات ادراک دارند و بنابر تصریح قرآن، «ما من شیئ الا یسبح بحمده»
پی‌نوشت:
1-علامه حسن زاده آملی،هزار و یک نکته،ص267

پرسش:
آیا تسبیح گفتن موجودات دیگر غیر از انسان و شنیدن آنها واقعیت دارد؟
پاسخ:
«جمله ذرات زمین و آسمان /با تو می گویند روزان و شبان
ما سمیعیم و بصیریم و هشیم/با شما نامحرمان ما خامشیم
چون شما سوی جمادی می روید/محرم جان جمادی کی شوید
از جمادی سوی جان جان روید/غلغل اجزای عالم بشنوید»(1)

اصل این‌ مطلب که انسان می‌تواند صداهایی را بشنود حقیقت دارد، چون تسبیح و ذکر، فقط مخصوص انسان نیست بلکه بنابر تصریح قرآن کریم:
«... وَ إِنْ مِنْ شَيْ‏ءٍ إِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَ لكِنْ لا تَفْقَهُونَ تَسْبيحَهُم...(2) و موجودى نيست در عالم جز آنكه ذكرش تسبيح و ستايش حضرت اوست و ليكن شما تسبيح آنها را فهم نمى‏ كنيد»
پس موجودات این عالم در حال ذکر و تسبیح حق تعالی هستند و گاهی اوقات حجاب از گوش انسان کنار می رود و آن تسبیح ها شنیده می شود:

«سنگ‌ها اندر کف بوجهل بود/گفت ای احمد بگو این چیست زود
گر رسولی چیست در مشتم نهان/گر خبر داری ز راز آسمان
گفت چون خواهی بگویم آن چه هاست/یا که خود بگوید که ما حقیم و راست
گفت بوجهل این دوم نادرتر است/گفت آری حق زآن قادرتر است
از میان مشت او هر پاره سنگ/در شهادت گفتن آمد بی درنگ
لا اله گفت الا الله گفت/گوهر احمد رسول الله سفت
چون شنید از سنگ‌ها بوجهل این/زد زخشم آن سنگ‌ها را بر زمین»(3)
و در واقع وجود به منزله یک فرمانده ، و اوصاف وجود مانند سمع ، بصر، حیات، علم...به منزله لشکریان و افراد آن فرمانده هستند که هر کجا آن فرمانده باشد ، افراد آن فرمانده هم با او هستند

« هر کجا که سلطان وجود قدم نهاد عساكر او كه يكى از آنها علم است و ديگرى قدرت و هكذا با او هستند»(4)ولکن بدانیم هر کجا که و جود قوی تر باشد اوصاف وجود نمود بیشتری دارد.
لذا در بین موجودات چون انسان وجودی قوی تری دارد ،لذا سمع و بصر و... او ظاهر تر است و جمادات چون وجود ضعیفی دارند ، سمع و بصر ...آنها ظهور و بروز آنچنانی ندارد. بنابراین همه موجودات ادراک دارند و بنابر تصریح قرآن، «ما من شیئ الا یسبح بحمده»
پی‌نوشت:

1.مولوی.
2.اسراء،44.
3.مولوی.
4.حسن زاده آملی، حسن،هزار و یک نکته،ص267،بوستان کتاب.
موضوع قفل شده است