جمع بندی اجداد پیامبر بزرگ اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم )

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اجداد پیامبر بزرگ اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم )

با سلام ....
چرا پیامبر فرمودند :

هنگام برشمردن اجداد من به عدنان که رسیدید، توقف کنید.
با اینکه اجداد ایشان تا حضرت آدم آمده است؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مقداد

javad_joon;465848 نوشت:
با سلام ....
چرا پیامبر فرمودند :
هنگام برشمردن اجداد من به عدنان که رسیدید، توقف کنید.
با اینکه اجداد ایشان تا حضرت آدم آمده است؟

با عرض سلام و ادب

پيامبر اسلام (ص) فرموده است: اذا بلغ نسبي الي عدنان فامسكوا؛(1) هنگامي كه نسبت من به عدنان رسيد دست نگه داريد و جلوتر نرويد. و نيز مي فرمود: كه آنچه در ميان اعراب در اين قسمت معروف است، درست نيست.
مطابق آنچه ميان مورخين مسلم است نسب رسول خد ا(ص) تا«عدنان» كه بيست و يكمين جد آن حضرت بوده اين گونه است: محمد بن عبد الله بن عبد المطلب بن هاشم بن عبد مناف بن قصي بن كلاب بن مرة بن كعب بن لوي بن غالب بن فهر بن مالك بن نضر بن كنانة بن خزيمة بن مدركة بن الياس بن مضر بن نزار بن معد بن عدنان.
و پس از عدنان تا حضرت اسماعيل (ع) و همچنين پس از ابراهيم(ع) تا حضرت آدم (ع) در عدد اجداد آن حضرت و نام هاي ايشان در بسياري از موارد ميان اهل تاريخ اختلاف است و شايد اين اختلاف سبب شده است كه پيامبر اسلام سفارش كرده به اين امر نپردازيد. (و اين اختلاف ها منجر پرداختن به مسائل فرعي و گاهي انتسابهاي غلط به پيامبر(ص) شود.
و البته اين روايت دلالت بر حرمت اين مساله ندارد و در واقع سفارش شده است كه بهتر است كه دست به اين كار زده نشود و به نوعي كراهت را مي رساند.

پي نوشت:
1. تاريخ پيامبر اسلام، محمدابراهيم آيتي، سال 1366ش انتشارات دانشگاه تهران، چاپ چهارم، ص1.

همین مطلب در کتاب فروغ ابدیت آیت الله سبحانی آمده است

کتاب تاریخ پیامبر اسلام خلاصه شده فروغ ابدیت آیت الله سبحانی است و در حوزه های علمیه مطالعه می شود.

پرسش:
چرا پیامبر(ص) فرمودند : هنگام برشمردن اجداد من به عدنان که رسیدید، توقف کنید.با اینکه اجداد ایشان تا حضرت آدم آمده است؟

پاسخ:
با عرض سلام و ادب
پيامبر اسلام (ص) فرموده است: اذا بلغ نسبي الي عدنان فامسكوا؛(1) هنگامي كه نسب من به عدنان رسيد دست نگه داريد و جلوتر نرويد. و نيز مي فرمود: كه آنچه در ميان اعراب در اين قسمت معروف است، درست نيست.
مطابق آنچه ميان مورخين مسلم است نسب رسول خد ا(ص) تا«عدنان» كه بيست و يكمين جد آن حضرت بوده اين گونه است: محمد بن عبد الله بن عبد المطلب بن هاشم بن عبد مناف بن قصي بن كلاب بن مرة بن كعب بن لوي بن غالب بن فهر بن مالك بن نضر بن كنانة بن خزيمة بن مدركة بن الياس بن مضر بن نزار بن معد بن عدنان.

و پس از عدنان تا حضرت اسماعيل (ع) و همچنين پس از ابراهيم(ع) تا حضرت آدم (ع) در عدد اجداد آن حضرت و نام هاي ايشان در بسياري از موارد ميان اهل تاريخ اختلاف است و شايد اين اختلاف سبب شده است كه پيامبر اسلام سفارش كرده به اين امر نپردازيد. (و اين اختلاف ها منجر پرداختن به مسائل فرعي و گاهي انتسابهاي غلط به پيامبر(ص) شود.
و البته اين روايت دلالت بر حرمت اين مساله ندارد و در واقع سفارش شده است كه بهتر است كه دست به اين كار زده نشود و به نوعي كراهت را مي رساند.

پي نوشت:
1. تاريخ پيامبر اسلام، محمدابراهيم آيتي، سال 1366ش انتشارات دانشگاه تهران، چاپ چهارم، ص1.

موضوع قفل شده است