صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: لطفا کمک کنین راه درست رو پیدا کنم؛ ادامه تحصیل یا اشتغال؟

نوشته
    192
    حضور
    9 روز 5 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    932

لطفا کمک کنین راه درست رو پیدا کنم؛ ادامه تحصیل یا اشتغال؟

سلام خدمت همه شما بزرگواران.

امیدوارم کم و بیش من و مسائل زندگیمو به خاطر داشته باشید و مثل گذشته راهنمام باشین.

به سلامتی دانشگام تموم شد و الان سر چند راهی و تحت فشار روحی زیادی هستم و سردرگمم.

با توجه به شرایط خانوادگی که دارم و قبلا شرح دادم، نمیدونم باید چی کار کنم.

همسرم علاقه دارن من ارشد بخونم و همش میگن که کی الان تو خانواده هامون لیسانسه که تو بخوای باشی؟ درحالی که من اصلا هدف و توجیهی برای ادامه تحصیل در رشته خودم (مهندسی) و یا رشته های مدیریتی (باز این بهتره) ندارم.

برای همسرم زنی که شاغله دارای ارزش بالاتری نسبت به زن خانه داره و از نظر ایشون شعور زن شاغل خیلی بالاتره. من هم بی علاقه به کار نیستم اما شرایطی هم وجود داره از جمله:
    1.من کار با زمان زیادو برای زن نمیپسندم، یعنی از صبح تا عصر سر کار رفتن منو از وظایف اصلیم میندازه و میدونم از نظر جسمی هم دیگه توانی برام نمیمونه (کلا جسم قوی ندارم)
    2.کار پاره وقت به طور واقع بینانه وجود نداره (کارهایی که بهتره بگیم بیگاری وجود داره مثه پشتیبانی کانون... که واقعا مسخرست آدم با اینهمه زحمتی که واسه درس خوندن کشیده به خاطر پول خیلی کمی، این کارو انجام بده)

3. محیط کار برام خیلی مهمه و نمیخوام دائم با مردا سروکله بزنم و حتی اگه این کارو قبول کنم میدونم در کارم موفق نخواهم بود و همش تحت فشار های روحی خوواهم بود.
    4.من به پول نیاز دارم و ازینکه برای ریز خرج ها باید همسرم در جریان باشه و من هیچ اراده ای از خودم ندارم و حتی نمیتونم برای دل خودم کاری کنم (حتی کار خیر) خیلی ناراحتم و ازین رو نیاز به کار دارم.

و نکته دیگه اینکه همسرم با تصمیمی موافقه که یا سود مادی داشته باشه و یا شان اجتماعی رو بالا ببره (به ظن ایشون)، مثلا من عاشق تدریسم و واقعا هم استعدادشو دارم. به خاطر مطالعات و کلاس های مذهبی که رفتم بهم در یک دبستان غیر انتفاعی پیشنهاد شد معلم پرورشی بشم اما همسرم مخالفت کردن چون پول کمی میدادن. (من خیلی علاقه دارم که مدرس و مبلغ مذهبی باشم اماهمسرم رضایت نمیدن)
    تحصیلات مذهبی هم اگر بتونم واقعا با دلایل محکم راضیشون کنم اونم در حدی که زیاد وقتمو نگیره شاید امکان پذیر باشه.

لطفا راهنماییم کنین من سعی کردم اولویت بندی درستی انجام بدم اما بازهم حس میکنم در ذهن خودم دچار تضاد ارزشی شدم.
    منتظر نظراتتون هستم

(جناب آقای امیدوار خواهشا شما هم راهنماییم کنین)
    با سپاس فراوان
    تو خود گفتی که در قلب شکسته خانه داری ، شکسته قلب من جانا به عهد خود وفا کن...

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

5. صلوات ها 5

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

نقل قول نوشته اصلی توسط شمیم الزهرا نمایش پست ها

امیدوارم کم و بیش من و مسائل زندگیمو به خاطر داشته باشید و مثل گذشته راهنمام باشین.

به سلامتی دانشگام تموم شد و الان سر چند راهی و تحت فشار روحی زیادی هستم و سردرگمم.

همسرم علاقه دارن من ارشد بخونم و همش میگن که کی الان تو خانواده هامون لیسانسه که تو بخوای باشی؟ درحالی که من اصلا هدف و توجیهی برای ادامه تحصیل در رشته خودم (مهندسی) و یا رشته های مدیریتی (باز این بهتره) ندارم.

برای همسرم زنی که شاغله دارای ارزش بالاتری نسبت به زن خانه داره و از نظر ایشون شعور زن شاغل خیلی بالاتره. من هم بی علاقه به کار نیستم اما شرایطی هم وجود داره از جمله:
    1.من کار با زمان زیادو برای زن نمیپسندم، یعنی از صبح تا عصر سر کار رفتن منو از وظایف اصلیم میندازه و میدونم از نظر جسمی هم دیگه توانی برام نمیمونه (کلا جسم قوی ندارم)
    2.کار پاره وقت به طور واقع بینانه وجود نداره (کارهایی که بهتره بگیم بیگاری وجود داره مثه پشتیبانی کانون... که واقعا مسخرست آدم با اینهمه زحمتی که واسه درس خوندن کشیده به خاطر پول خیلی کمی، این کارو انجام بده)

3. محیط کار برام خیلی مهمه و نمیخوام دائم با مردا سروکله بزنم و حتی اگه این کارو قبول کنم میدونم در کارم موفق نخواهم بود و همش تحت فشار های روحی خوواهم بود.
    4.من به پول نیاز دارم و ازینکه برای ریز خرج ها باید همسرم در جریان باشه و من هیچ اراده ای از خودم ندارم و حتی نمیتونم برای دل خودم کاری کنم (حتی کار خیر) خیلی ناراحتم و ازین رو نیاز به کار دارم.

و نکته دیگه اینکه همسرم با تصمیمی موافقه که یا سود مادی داشته باشه و یا شان اجتماعی رو بالا ببره (به ظن ایشون)، مثلا من عاشق تدریسم و واقعا هم استعدادشو دارم. به خاطر مطالعات و کلاس های مذهبی که رفتم بهم در یک دبستان غیر انتفاعی پیشنهاد شد معلم پرورشی بشم اما همسرم مخالفت کردن چون پول کمی میدادن. (من خیلی علاقه دارم که مدرس و مبلغ مذهبی باشم اماهمسرم رضایت نمیدن)
    تحصیلات مذهبی هم اگر بتونم واقعا با دلایل محکم راضیشون کنم اونم در حدی که زیاد وقتمو نگیره شاید امکان پذیر باشه.

لطفا راهنماییم کنین من سعی کردم اولویت بندی درستی انجام بدم اما بازهم حس میکنم در ذهن خودم دچار تضاد ارزشی شدم.
    منتظر نظراتتون هستم

با سپاس فراوان
    بسمه تعالی
    با سلام و عرض تحیت و با تبریک موفقیت تحصیلی حضرتعالی

بنده با لحاظ جهات متعدد، ادامه تحصیل جنابعالی را پیشنهاد می کنم؛
    اول اینکه توجه شما به خواسته همسرتان، موجب دلگرمی بیشتر ایشان نسبت به شما خواهد شد.
    دوم اینکه اجابت چنین خواسته ای سبب ارتقاء وجاهت و جایگاه اجتماعی خود حضرتعالی می شود.
    سوم اینکه بهانه تحقیر و طعنه دیگران مبنی بر اینکه شما از جهت علمی از آنها پایین تر هستید، بسته می شود.
    چهارم اینکه، نفس تحصیل و علم آموزی، یک ارزش و امتیاز است
    و...

اما اینکه چه رشته ای را انتخاب کنید، مستلزم توجه به سه شرط؛
    استعداد
    علاقه
    و لحاظ شرایط است. بنابراین اگر به رشته ای علاقه ندارید، از ادامه تحصیل در آن خودداری کنید چرا که نه پیشرفتی از آن حاصل خواهد شد و نه لذت و بهره ای. سعی کنید همسرتان را متقاعد کنید تا در ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه، شما را همراهی کند، تا دغدغه اختلاط شغلی نیز کمتر شما را آزار دهد.

در مورد تدریس هم، هر چند حقوق آن کافی نباشد، لکن به نظرم فرصت خوبی است که لازم است برای بدست آوردن تجربه و همچنین سابقه کاری، از آن استفاده شود.

در پناه خدای متعال موفق باشید.
    مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

7. صلوات ها 10

علاقه
    دین
    نوشته
    484
    حضور
    15 روز 8 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2018

مسلما درک از مدرک مهمتر است.
    اگر در زمینه‌ی علوم دینی و تربیتی هم ادامه تحصیل بدهید خوب است.
    خانم مهندسی که به اصول دین و تربیت آشنا باشد برای اعضای خانواده ی خودش و جامعه خیلی مفید است.
    با توسل و نذر از خدا بخواهید به بهترین رشته شما و همسرتان را راهنمایی کند

موفق باشید
    باسمه تعالی

هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست
    هیچ ذکرعملی بالاتر از ترک معصیت نیست

(مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت
    )

9. صلوات ها 7

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

نقل قول نوشته اصلی توسط شمیم الزهرا نمایش پست ها

منتظر نظراتتون هستم

با سپاس فراوان

سلام ...
    منم چند تا چیز بگم ...

1- کار مادره صد تا لیسانس هست ... به نظره من کسی که 2 سال بیرون کاره مهندسی میکنه به اندازه 4 سال لیسانس ارزش داره .
    2- اما بدون لیسانس نمیشه کاره مهندسی کرد ... پس لیسانس الزامی هست .
    3- فوق لیسانس و دکترا و فوق دکترا ... در صورتیکه میتونی دانشگاه سراسری قبول بشی ارزش دارن و گرنه از نظره من ارزشی ندارن .
    4- فوق لیسانس و دکترا و فوق دکترا به درد خارج رفتن میخوره .
    5- فوق لیسانس و دکترا و فوق دکترا به درده این میخوره که اگر جایی استخدام شدی ... و یه روزی خواستن مدیر برایه اونجا انتخاب کنن ... مدرکه شما میتونه بهتون کمک کنه .
    6- اگر بتونی کاره دولتی گیر بیاری ... این مدارک ارزش پیدا میکنن ...
    7- کاره بیرون خیلی شخصیت انسان رو میسازه ... هر چقدر هم که با سنه کمتر تو محیط کار بری ... اثرش بیشتر هست .
    8- در مورده تدریس کردن ... من کاملا موافق هستم ... چونکه اگر کسی در مورده چیزی که درسش رو خونده تدریس کنه ... مثلا 2 سال تدریس کنه ... بغیر از اینکه پولی بدست میاره ... اون مطالبی که تو دانشگاه یاد گرفته براش ملکه میشه و تا آخر عمر باهاش میمونه .

امیدوارم برات مفید بوده باشه .

11. صلوات ها 8

نوشته
    92
    حضور
    2 روز 10 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    263

سلام دوست گرامي من آگاهي چنداني از زندگي شما ندارم اما درمورد مشكلي كه گفتين ميتونيد از روش يكي من يكي تو استفاده كنيد مثلا به همسرتون بگيد كه شما قبول ميكنيد سر كار بريد يعني نظرشو قبول ميكنيد درمورد سر كار رفتن. اما به شرطي كه اونيز كاري رو كه باب دلتونه پيدا كنه يعني پيدا كردن كارو به عهده همسرتون بگذاريد وهمچنين براي ادامه تحصيل كه برات سخته راهلي هست اينه كه شما نيز از همسرتون يه كار سخت بخواين وشرط ادامه تحصيلت و به انجام رسوندنه اون كارسخت قرار بدهولي اين معامله بايد به صورت منطقي و دوستانه باشه
    يا علي ادركني

13. صلوات ها 5

علاقه
    روانشناسي ومشاوره،پژوهش درعلوم مختلف
    نوشته
    970
    حضور
    1 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    5507

سلام.اي كاش درمورد همسرتون واينكه درچه خانواده اي بزرگ شدن توضيح ميداديدتابهتربشه بهش فكركرد.
    چندسوال پيش اومده.لطفا جواب بديد تاباهم وبه كمك كارشناسان محرتم بهتر بتونيم پاسخش بديم:

)طرز فكرهمسرشما درمورد ارزش زن كه باشمامغايرت داره؛آيابرگرفته ازخانوادشون هست؟خانواده وفاميل نزديك همسرشما همگي تحصيلات بالا دارند؟آيازنانشن شاغلن؟حجابشون درچه حده؟وچقدردراين زمينه باشماتفاوت دارند؟

)پول؟آيا ازنظرمالي همسرشما كاستي داره؟آيا همسرشما ازنظرمالي هميشه دوست دارنديه پله بالاترباشند؟آيا همسرشما دست دل بازهستند؟آيا تجمل گراهستندياساده ياميانه؟اگرميشه بيشترتوضيح بديد؟

)تاثير؟همسرشمااز نظرتفكر بيشتر تحت تاثير چه عقايدي هستند؟بيشتركدام زمينه ازاين ها اون روتحت تاثيرقرارميده: خبرروز؛ تاريخ ؛ رياضيات وفلسفه ؛ منطق ؛ ديني مذهبي و..

)رفتار؟رفتارشمادونفردرزندگ ي باهم خوبه؟ازنظررفتارواخلاق باهم مشكلي نداريد؟

)آيا درمسائل زندگي باهم مشورت ميكنيد؟به نظرخودتون ازنظرآگاهي شماكاملترهستيدياهمسرتون؟م عمولا دربحث هاوگفتگوها كدام يك كاملترعاقلانه تروپخته ترصحبت ميكنه؟تحصيلات همسرتون چي هستش؟

دقيقا متوجه نشدم فرزندداريد؟اگرآره چندفرزندداريد؟وچندوقته ازدواج كرديد؟اگرفرزندداريد درمورد فرزندداري وروان شناسي كودك اطلاعات داريد؟

تشكرميكنم اگرپاسخ بديد.منتظرم.
    ویرایش توسط سبزينه ظهور : ۱۳۹۲/۱۱/۰۴ در ساعت ۰۳:۴۷
    اللهم عجل لولیک الفرج
    السلام علیک یا ابا صالح المهدی

15. صلوات ها 7

نوشته
    192
    حضور
    9 روز 5 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    932

سلام خدمت همه شما بزرگواران که لطفا میفرمایین و با پاسخ هاتون راهنمام هستین.
    بله جناب استاد امیدوار من هم ادامه تحصیل رو بهترین راه میدونم. اما چه تحصیلاتی؟
    اگر بخوام دانشگاهی باشه. در زمینه مدیریت باید ادامه بدم که واقعا من هنوز توجیه نیستم که چه کاربردی در زندگیم داره؟
    و اگر رشته هایی مثل علوم قرآنی و.. و یا تحصیل در حوزه و مدارس علمیه (که در این حالت باید خودم کاملا به طور قلبی به اطمینان درستی این کار برسم و با دلایل موجه و خیلی محکم شاید بتونم همسرمو راضی کنم)
    به قول دوست گلم خانم محمدی فوق در دانشگاه سراسری ارزشمنده که چون رشتم مدیریت نبوده باید زیاد بخونم که قبول شم و باز میرسیم به اینجا که چرا باید بخونم؟ انگیزه ندارم.
    در رشته های مذهبی هم میشه راهنماییم کنین چطوری تصمیم بگیرم؟
    من به تازگی با حوزه آزاد آشنا شدم که درس ها در آن انتخابیه و لازم نیست همه دروس را گذراند و البته مدرک معتبر هم نداره. نظرتون درباره این مدارس چیه؟

نقل قول نوشته اصلی توسط سبزينه ظهور نمایش پست ها
    سلام.اي كاش درمورد همسرتون واينكه درچه خانواده اي بزرگ شدن توضيح ميداديدتابهتربشه بهش فكركرد.سلام سبزینه ظهور عزیز.
    من چون در تایپیک های گذشتم به طور مفصل از همسرم و خانوادش صحبت کرده بودم، در اینجا دوباره بازگو نکردم.

چندسوال پيش اومده.لطفا جواب بديد تاباهم وبه كمك كارشناسان محرتم بهتر بتونيم پاسخش بديم:

)طرز فكرهمسرشما درمورد ارزش زن كه باشمامغايرت داره؛آيابرگرفته ازخانوادشون هست؟خانواده وفاميل نزديك همسرشما همگي تحصيلات بالا دارند؟آيازنانشن شاغلن؟حجابشون درچه حده؟وچقدردراين زمينه باشماتفاوت دارند؟

بله خانوادشون به این شکلند.و در شغل بین زن و مرد هیج فرقی نیست و هردو حقوقشونو در زندگی خرج میکنن. تحصیلات خانوادشون در حد خانواده خودم هست.
    بله از نظر حجاب هم متفاوت هستیم. به جز مادرشوهرم و زنان پیر فامیلشون تقریبا همه فامیل بسیار بدحجاب و یا کلا بی حجاب هستن.

)پول؟آيا ازنظرمالي همسرشما كاستي داره؟آيا همسرشما ازنظرمالي هميشه دوست دارنديه پله بالاترباشند؟آيا همسرشما دست دل بازهستند؟آيا تجمل گراهستندياساده ياميانه؟اگرميشه بيشترتوضيح بديد؟

همسرم نسبت به سن و اینکه پشتوانه ی چندان مالی نداشته ، در شرایط مالی خوبی هست اما همیشه ناراضی و بلند پروازه و حسرت پولدارتر هارو میخوره.
    بله دست و دل باز (البته در مقابل افراد خاصی، مثلا در مقابل خانواده خودش و من، ولی در مقابل خانواده من و یا کمک به نیازمندان اینطور نیست) و بسیار تجمل گرا هستن گرچه سطح مالی خانوادشون متوسطه و پایین تر از خانواده خودم هستن.

)تاثير؟همسرشمااز نظرتفكر بيشتر تحت تاثير چه عقايدي هستند؟بيشتركدام زمينه ازاين ها اون روتحت تاثيرقرارميده: خبرروز؛ تاريخ ؛ رياضيات وفلسفه ؛ منطق ؛ ديني مذهبي و..

بیشتر تحت تاثیر اخبار روز هست. مثلا وقتی نرخ چیزی بالا پایین میشه زندگی من کاملا متشنج میشه!

)رفتار؟رفتارشمادونفردرزندگ ي باهم خوبه؟ازنظررفتارواخلاق باهم مشكلي نداريد؟

رفتار خوب نسبیه.نمیتونم کلی بگم. اما من راضی نیستم از برخوردامون و کاش خیلی بهتر از این بود.

)آيا درمسائل زندگي باهم مشورت ميكنيد؟به نظرخودتون ازنظرآگاهي شماكاملترهستيدياهمسرتون؟م عمولا دربحث هاوگفتگوها كدام يك كاملترعاقلانه تروپخته ترصحبت ميكنه؟تحصيلات همسرتون چي هستش؟

مشورت در امور خیلی واضح فقط صورت میگیره. مثلا همسرم اگه بخواد ماشین بخره در نوع ماشینش با من مشورت میکنه. اما در کل زیاد با هم مشورت نداریم.
    به طور کل هیچ کدوم آگاهیمون بیشتر نیست. در ز
    مینه های اقتصادی و سیاسی و مسائل اجتماعی و اطلاعات عمومی همسرم اطلاعات بالایی داره ، اما در زمینه اعتقادی من اطلاعاتم بالاتره.
    از نظر من ، من
    پخته تر عمل میکنم، اما فکر نمیکنم همسرم این نظرو قبول داشته باشه (احتمالا هیچ کدوم پخته نیستیم!)
    همسرم به دلیل فشارهای مالی (چون توقعش از زندگی بالاستو خانوادش هم از نظر مالی متوسط) از همون ابتدای جوونیش کار میکرد و برای همین نتونست بیشتر از لیسانس بگیره و در این زمینه احساس ضعف میکنه و نمیخواد من مثل اون بمونم.

دقيقا متوجه نشدم فرزندداريد؟اگرآره چندفرزندداريد؟وچندوقته ازدواج كرديد؟اگرفرزندداريد درمورد فرزندداري وروان شناسي كودك اطلاعات داريد؟

نه فرزند نداریم. بله من دوره هاای مختلفی در این رابطه رفتمو میرم

تشكرميكنم اگرپاسخ بديد.منتظرم.

خیلییی زیاد ازتون ممنونم که پیگیر سوال من هستین

17. صلوات ها 5

نوشته
    192
    حضور
    9 روز 5 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    932

هم اکنون نیاز مند راهنمایی های سبزتان هستم

19. صلوات ها 2

نوشته
    192
    حضور
    9 روز 5 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    932

برای ادامه تحصیلات دانشگاهی در رشته مدیریت، مساله ای که هست اینه که اولا هدف از این تحصیل چیه؟ آیا سر کار میخوام برم؟ که باز برمیگردیم به مسائلی که برای سر کار رفتن دارم. با فوق ، امید به تدریس هم ندارم و حتی بدتر ممکنه چون ارتقای تحصیلی پیدا کردم دیگه اصلا همسرم راضی نشن در مدارس درس بدم یا فعالیت های مذهبی داشته باشم (دانشگاه هم که منو قبول نمیکنه)، و ثانیا من برای قبولی در دانشگاه سراسری شهر خودم باید امسالو بخونم و سال دیگه (تازه اگه قبول بشم، اگه نشم یک سال عمرم هدر رفته) قبول شم و حداقل دو سال هم دانشجو باشم ، یعنی تا سه سال دیگه من نمیتونم بچه بیارم در حالی که من برنامه ریزی کرده بودم دو سال دیگه بچه دار شم و این تحصیل در هدف بزرگترم خلل وارد میکنه (حاملگی ضمن تحصیلو قبول ندارم، چون فشارهای امتحان و محیط نا سالم دانشگاه و ... در بچه تاثیر میذاره).

اما مزایایی که جناب آقای امیدوار فرمودن در تحصیلم هست که نمیشه نادیدش گرفت.

لطفا بگین چطوری ذهنمو سامان بدمو بفهمم چه راهی درسته؟

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری