تبلیغات ناکارآمد برای حجاب

تب‌های اولیه

275 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تبلیغات ناکارآمد برای حجاب

سلام. وقتی افراد مذهبی اعمالی خلاف دین می بینند، عموماً واکنشهای مختلفی نشان می دهند: گروهی می گویند به من چه! گروهی نمی گویند به من چه ولی می گویند کاری نمی شود کرد! گروهی می خواهند عمل کنند، ولی عمل کردنشان بدتر از عمل نکردنشان است، زیرا بیشتر با اعمال متعصبانه، باعث دوری جوانان از دین می شوند، مثل زمان دولت اصلاحات که با افزایش موج دوری از مذهب، در برخی از هیئات مذهبی، مداحان اقدام به خواندن اشعار غلوآمیز نمودند و یکی از آنها هم عوعو کرد تا بگوید سگ امام حسین است! گروه دیگری نیز، سعی می کنند فعالیت مثبتی انجام بدهند که متعصبانه نباشد، ولی با زبان غیرمذهبیها آشنا نیستند!

مصادیق این نوع آخر در این سایت زیاد است و در فضای اینترنت نیز به وفور دیده می شود! شبیه شدن به حضرت زهرا(س)، ارث حضرت زهرا(س) بودن چادر، وصیتهای شهدا و بحث پایمال شدن خونشان در اثر بدحجابی و خاطره گویی از دختری که یادش میره موقع خروج از امامزاده چادرشو در بیاره و هیچکس بهش متلک نمی پرونه یا اون خانمی که می خواسته برای دفاع از خودش چاقو حمل کنه و بهش میگن شما چادر سر کن، از این دست استدلالهاست!

ایراد این استدلالها هم اینه که استدلالهای هیجانی هستند و اگر بخش هیجانی ذهن مخاطب نسبت به مقدمه واکنشی نشون نده، نتیجه رو هم نمی پذیره! افراد غیرمذهبی هم عموماً نسبت به خون شهدا و لباسی که یادگار حضرت زهرا(س) باشه حس خاصی ندارن و براشون همگام بودن با مد، مهمتره از اینکه کسی بهشون نگاه چپ نکنه!

در واقع این روش، به زبان اونها نیست و اونها نسبت بهش حسی ندارن. اگر دوستان خواستن می تونیم در مورد این بحث کنیم و اگر نه، من مواردی از این استدلالها رو ذکر و نقد می کنم و در عین حال مواردی رو پیشنهاد می دهم.

(لطفاً پست اوّل به هیچ وجه ویرایش نشود)

یکی از استدلالات عجیبی که من گاهی از دهان خطبا و نیز مداحان می شنوم، این است که گفته می شود که خانمهای ناقص الحجاب، باعث دشمنی جوانان با امام زمان می شوند. فکر کنم در این فایل صوتی هم به این مسئله اشاره می شود. یکی از مداحان هم در یکی از جلسات ماه رمضان چند سال پیش، اینگونه می فرمودند: «خدایا به دل این زنها و دخترهای ما بنداز حجابشونو حفظ کنن... نمی دونه چقدر جوونا رو با امام زمان دشمن می کنه...» راستش من نمی دانم این فرمایش اساسی عقلی یا نقلی دارد یا خیر، ولی این را به خوبی می دانم که وقتی یک فرد غیرمذهبی این فرمایش را می شنود، حس می کند که به او برچسب زده شده است. این سخن حسی منفی ایجاد می کند و اگر دختری ناقص الحجاب، با این فرمایشات حجابش را ناقصتر نکند، جای خوشحالی دارد.

[="Tahoma"][="Navy"]

tazkie;465109 نوشت:
سلام. وقتی افراد مذهبی اعمالی خلاف دین می بینند، عموماً واکنشهای مختلفی نشان می دهند: گروهی می گویند به من چه! گروهی نمی گویند به من چه ولی می گویند کاری نمی شود کرد! گروهی می خواهند عمل کنند، ولی عمل کردنشان بدتر از عمل نکردنشان است، زیرا بیشتر با اعمال متعصبانه، باعث دوری جوانان از دین می شوند، مثل زمان دولت اصلاحات که با افزایش موج دوری از مذهب، در برخی از هیئات مذهبی، مداحان اقدام به خواندن اشعار غلوآمیز نمودند و یکی از آنها هم عوعو کرد تا بگوید سگ امام حسین است! گروه دیگری نیز، سعی می کنند فعالیت مثبتی انجام بدهند که متعصبانه نباشد، ولی با زبان غیرمذهبیها آشنا نیستند!

مصادیق این نوع آخر در این سایت زیاد است و در فضای اینترنت نیز به وفور دیده می شود! شبیه شدن به حضرت زهرا(س)، ارث حضرت زهرا(س) بودن چادر، وصیتهای شهدا و بحث پایمال شدن خونشان در اثر بدحجابی و خاطره گویی از دختری که یادش میره موقع خروج از امامزاده چادرشو در بیاره و هیچکس بهش متلک نمی پرونه یا اون خانمی که می خواسته برای دفاع از خودش چاقو حمل کنه و بهش میگن شما چادر سر کن، از این دست استدلالهاست!

ایراد این استدلالها هم اینه که استدلالهای هیجانی هستند و اگر بخش هیجانی ذهن مخاطب نسبت به مقدمه واکنشی نشون نده، نتیجه رو هم نمی پذیره! افراد غیرمذهبی هم عموماً نسبت به خون شهدا و لباسی که یادگار حضرت زهرا(س) باشه حس خاصی ندارن و براشون همگام بودن با مد، مهمتره از اینکه کسی بهشون نگاه چپ نکنه!

در واقع این روش، به زبان اونها نیست و اونها نسبت بهش حسی ندارن. اگر دوستان خواستن می تونیم در مورد این بحث کنیم و اگر نه، من مواردی از این استدلالها رو ذکر و نقد می کنم و در عین حال مواردی رو پیشنهاد می دهم.

(لطفاً پست اوّل به هیچ وجه ویرایش نشود)

سلام
تبلیغ هیجانی حجاب در مقابل تبلیغ هیجانی بدحجابی است
همانطور که افرادی با تبلیغ هیجانی بدحجابی بر خلاف تفکر و رویه دینی خودشون دست از حجاب میکشن
عکسش هم ممکنه
الا اینکه روشهای ما معیوبه
ما از ابزارهایی مثل سینما و تلویزیون خوب استفاده نکردیم
و اما بحث دشمن سازی بدحجابی به معنای گناه سازیه یعنی بدحجابی گناه رو ایجاد میکنه و گناه مخالفت و دشمنی با امام زمان ع را موجب میشه
یا علیم[/]

سلام
گاهی اوقات محکم حرف زدن، توبیخ کردن، نسبتهای خیلی سنگین بستن و... برای مخاطبی که معلوم نیست یکی از راه های انتقال پیام به مخاطب معلوم هست.
در احادیث و روایات هم بسیار از این نمونه ها داریم. اگر زنی فلان کار را بکند انگار فلان شده، اگر مردی اینطور باشد...
اثر روانی اینطور تبلیغات توهین کردن به مخاطب نیست. چون اصولاً مخاطب خاصی در این کارها در نظر گرفته نمیشه.

[="Indigo"]

tazkie;465754 نوشت:
یکی از استدلالات عجیبی که من گاهی از دهان خطبا و نیز مداحان می شنوم، این است که گفته می شود که خانمهای ناقص الحجاب، باعث دشمنی جوانان با امام زمان می شوند. فکر کنم در این فایل صوتی هم به این مسئله اشاره می شود. یکی از مداحان هم در یکی از جلسات ماه رمضان چند سال پیش، اینگونه می فرمودند: «خدایا به دل این زنها و دخترهای ما بنداز حجابشونو حفظ کنن... نمی دونه چقدر جوونا رو با امام زمان دشمن می کنه...» راستش من نمی دانم این فرمایش اساسی عقلی یا نقلی دارد یا خیر، ولی این را به خوبی می دانم که وقتی یک فرد غیرمذهبی این فرمایش را می شنود، حس می کند که به او برچسب زده شده است. این سخن حسی منفی ایجاد می کند و اگر دختری ناقص الحجاب، با این فرمایشات حجابش را ناقصتر نکند، جای خوشحالی دارد.
:Kaf:
دقییییییییقا!!!
من نمیدونم چرا بعضی ها هر چی که تو ذهنشون میاد فوری باید بیاد روی زبونشون!اخه این چه ادبیاتی ست؟این چه طرز حرف زدنه؟پسری که دنبال ین چیزاس تو اینترنت و....هام میره دنبالش به دخترای تو خیابون نیازی نیست!
من یه وقتایی انقدر اعصابم خورد میشه از شنیدن این چیزا که...:ghati:

بعضی ها یه جوری حرف میزنن که انگار هر مشکلی تو جامعه هست تقصیر زنهاست!
کلا هر جوونی هر گناهی مکینه تقصیر زنهاست!
پسری که هرزگی میکنه انگار هیچ تقصیری نداره!!!
کلا از نظر این ادما هر جوونی که میره جهنم یه دختر دستشو گرفته به زور فرستادش اون تو!!!
[/]

چه موضوع بدرد بخور و مفیدی واقعاً

مانتویی ام اما حجابم کامله و از قضا تا بحال در معرض متلک و توجه هیج جوونی هم قرار نگرفتم... یعنی ظاهرم اصلا توجه برانگیز نیست!
یه آقایی که از قضا مؤمن و حزب اللهی هم بود و اتفاقاً سِمَتی هم داشت... مثلاً خواست منو به چادر دعوت کنه!
بهم گفت: تو با مانتو هرگـــــــــز به خدا نمی رسی!!!!!

انقدر دلم شکست که تا 4-5 ساعت با بغض فراوون اشک می ریختم و گله شو پیش حضرت زهرا(س) بردم! :ashk:
از چادر و چادری ها بیزار شده بودم... فکر می کردم بی عفتم... بی حیام... فکر می کردم خدا ندارم و تنهام!:geristan:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

:Gol:

سلام

palizgar;466120 نوشت:

انقدر دلم شکست که تا 4-5 ساعت با بغض فراوون اشک می ریختم و گله شو پیش حضرت زهرا(س) بردم!
از چادر و چادری ها بیزار شده بودم... فکر می کردم بی عفتم... بی حیام... فکر می کردم خدا ندارم و تنهام!

واقعاً که نمیدونم چی باید گفت به چنین افرادی!
چادر حجاب برتر هست، بنابراین مانتویی که حجاب و پوشیدگی رو به همراه داره ناقص نیست!
از نظر بنده هرکس دل کسی رو به درد بیاره که میخواد تشویقی کنه و ثوابی برای خودش بخره، به ثواب که نمیرسه هیچ، مرتکب گناه شده!
چون آیین دین رو بد جلوه داده...

دوست خوبم:

نکته مهم: متاسفانه تعداد افرادی که نیت بدی ندارن،میخوان تشویق کنن اما بلد نیستن زیاده!

در جای دیگه هم گفته بودم که این به هیچ وجه درست و عادلانه نیست که ما به چادری ها ربطش بدیم و از اونها بیزار بشیم!!! (تقصیر چادریها این وسط چیه:Moteajeb!:)

* حیا و عفت جلوه های مختلفی داره (حیا در شنیدار، حیا در گفتار، حیا در پندار، حیا در کردار و...)

و یکیش حجابه (حیا در پوشش) >> (هرچند اینجا منظور این نیست که حجاب اهمیت کمی داره!)

درآخر:

درسته که چادر کاملترین و برترین نوع حجاب هست، اما

شما وقتی رضایت و لبخند خدا رو حس میکنید با پوشش خوبتون، دیگه ناراحت و دلگیر نباشید.

:ok: :Gol:

سلام جالب هست .موافقم.:Rose:

mona690;465814 نوشت:
دقییییییییقا!!!
من نمیدونم چرا بعضی ها هر چی که تو ذهنشون میاد فوری باید بیاد روی زبونشون!اخه این چه ادبیاتی ست؟این چه طرز حرف زدنه؟پسری که دنبال ین چیزاس تو اینترنت و....هام میره دنبالش به دخترای تو خیابون نیازی نیست!
من یه وقتایی انقدر اعصابم خورد میشه از شنیدن این چیزا که...:ghati:

بعضی ها یه جوری حرف میزنن که انگار هر مشکلی تو جامعه هست تقصیر زنهاست!
کلا هر جوونی هر گناهی مکینه تقصیر زنهاست!
پسری که هرزگی میکنه انگار هیچ تقصیری نداره!!!
کلا از نظر این ادما هر جوونی که میره جهنم یه دختر دستشو گرفته به زور فرستادش اون تو!!!

ببخشید دقیقا کی این حرفو زد؟

palizgar;466120 نوشت:
چه موضوع بدرد بخور و مفیدی واقعاً

مانتویی ام اما حجابم کامله و از قضا تا بحال در معرض متلک و توجه هیج جوونی هم قرار نگرفتم... یعنی ظاهرم اصلا توجه برانگیز نیست!
یه آقایی که از قضا مؤمن و حزب اللهی هم بود و اتفاقاً سِمَتی هم داشت... مثلاً خواست منو به چادر دعوت کنه!

انقدر دلم شکست که تا 4-5 ساعت با بغض فراوون اشک می ریختم و گله شو پیش حضرت زهرا(س) بردم! :ashk:
از چادر و چادری ها بیزار شده بودم... فکر می کردم بی عفتم... بی حیام... فکر می کردم خدا ندارم و تنهام!:geristan:

آخی حالا اون بد رسونده .ببخشید حجاب کامل وبرتر چادره .حالا چرا از چادریا در ضمن کسی که مانتویی باشه بی عفت وبی حیا نیست به نظر من یکم زیادی شما با این موضوع احساسی برخورد کردین :Rose:ناراحت نشیدا .:Rose:

محی الدین;465785 نوشت:

سلام
تبلیغ هیجانی حجاب در مقابل تبلیغ هیجانی بدحجابی است
همانطور که افرادی با تبلیغ هیجانی بدحجابی بر خلاف تفکر و رویه دینی خودشون دست از حجاب میکشن
عکسش هم ممکنه
الا اینکه روشهای ما معیوبه
ما از ابزارهایی مثل سینما و تلویزیون خوب استفاده نکردیم
و اما بحث دشمن سازی بدحجابی به معنای گناه سازیه یعنی بدحجابی گناه رو ایجاد میکنه و گناه مخالفت و دشمنی با امام زمان ع را موجب میشه
یا علیم

با سلام.

اولاً آیا هرگز معصومین ما از این تبلیغات به قول شما هیجانی استفاده کرده اند؟ با وجود اینکه هیجان به سوی گناه وجود داشته است، ولی معصومین همیشه به صورت استدلالی و منطقی حق را تبلیغ کرده اند و نه هیجانی.

ثانیاً این تبلیغات هیجانی، چقدر روی افراد غیرمذهبی اثر دارد؟ حال مواردی که نمی توان غلط دانست به کنار، اکثر این تبلیغات هیجانی توهین آمیز هستند و باعث فرار فرد می شوند!

در مورد فراز آخر فرمایش شما، فکر کنم خود شما می دانید که سخنتان منطقی نیست. زن ناقص الحجاب خود گناه می کنه و زنهای دیگر رو هم به عدم اجرای دستور حجاب تشویق می کنه، ولی مسئول نگاه مردها نیست. حجاب نیامده تا مرد به گناه نیفتد. زنان ناقص الحجاب گناهشان ترک واجب است و امر به منکر معنوی که بر سایر زنان دارند، وگرنه آقایان خود باید غض بصر داشته و از نگاههای حرام به زنان خودداری کنند، خواه آن زنان عریان باشند و خواه چادر و روبنده(!) داشته باشند! زن مسئول نگاه مرد نیست.

یا حکیم

علی ;465810 نوشت:
سلام
گاهی اوقات محکم حرف زدن، توبیخ کردن، نسبتهای خیلی سنگین بستن و... برای مخاطبی که معلوم نیست یکی از راه های انتقال پیام به مخاطب معلوم هست.
در احادیث و روایات هم بسیار از این نمونه ها داریم. اگر زنی فلان کار را بکند انگار فلان شده، اگر مردی اینطور باشد...
اثر روانی اینطور تبلیغات توهین کردن به مخاطب نیست. چون اصولاً مخاطب خاصی در این کارها در نظر گرفته نمیشه.

با سلام

معصوم وقتی این می گوید زنی که فلان کار را بکند انگار فلان شده، در حال بیان حقیقت معنوی عمل است. وقتی در روایت می خوانیم که الغیبة اشدّ من الزنا، نوعی محکم حرف زدن و نسبت خیلی سنگین بستن و توبیخ دیده نمی شود، بلکه حقیقت امر بیان می شود چنانکه در ادامه روایت دلیل نیز روشن می شود که زناکار فقط باید توبه کند ولی فرد غیبت کننده یا غیبت شنونده باید هم کسی که غیبتش شده جلالیت بطلبد و هم توبه کند.

اثر روانی اینطور تبلیغ، از منظر کسانی که مخاطب این تیلیغات هستند، توهین تلقی شده و تنها باعث فرار آنها می گردد.

[="Tahoma"][="Navy"]

tazkie;467503 نوشت:
با سلام.

اولاً آیا هرگز معصومین ما از این تبلیغات به قول شما هیجانی استفاده کرده اند؟ با وجود اینکه هیجان به سوی گناه وجود داشته است، ولی معصومین همیشه به صورت استدلالی و منطقی حق را تبلیغ کرده اند و نه هیجانی.

ثانیاً این تبلیغات هیجانی، چقدر روی افراد غیرمذهبی اثر دارد؟ حال مواردی که نمی توان غلط دانست به کنار، اکثر این تبلیغات هیجانی توهین آمیز هستند و باعث فرار فرد می شوند!

در مورد فراز آخر فرمایش شما، فکر کنم خود شما می دانید که سخنتان منطقی نیست. زن ناقص الحجاب خود گناه می کنه و زنهای دیگر رو هم به عدم اجرای دستور حجاب تشویق می کنه، ولی مسئول نگاه مردها نیست. حجاب نیامده تا مرد به گناه نیفتد. زنان ناقص الحجاب گناهشان ترک واجب است و امر به منکر معنوی که بر سایر زنان دارند، وگرنه آقایان خود باید غض بصر داشته و از نگاههای حرام به زنان خودداری کنند، خواه آن زنان عریان باشند و خواه چادر و روبنده(!) داشته باشند! زن مسئول نگاه مرد نیست.

یا حکیم

سلام
هر زمانی اقتضایی دارد . وقتی دشمن ، عریانی را با انواع و اقسام روشهای روانشناسانه به خورد جامعه ما می دهد ما هم باید از روشهای جدید برای القای مطلب حقمان استفاده کنیم .
و اما استفاده هیجانی ائمه ع
بله هم خدای متعال در قرآن و هم ائمه ع در بیانات خود دعوت هیجانی داشته اند بحث ثواب و عقاب اعمال خود از جمله روشهای موثر هیجانی است
و آخر اینکه
چه زن مسوول نگاه مرد باشد چه نباشد چه فقط خودش گناه کند چه دیگران را هم به گناه بکشاند بالاخره این وسط گناهی رخ داده که اسباب دشمنی با امام عصر ع است
روایتی از امام صادق ع هست که می فرماید : من از گناهکاران بدم می آید ( مضمون )
یا علیم[/]

این همه برخی بدفرهنگا ....برای گمراهی به زبون میگن تا جامعه بدبخت کنه خودشم بدبخته --- شهدا از ما خواست به دخترای خواست حجاب حفظ کنه حجاب از خون شهید ارزش زیادی داره بسیاری وصیت نامه شهیدان هم درمورد حفظ حجاب تاکیدی کرده و خیلی وصیت نامه هایش برای حجاب بود ....

خواهران حجاب فقط حجاب.............. توجه به بد فرهنگا نداشه باش اونا بدفرهنگا جامعه فساد میکنه گناهش اندازه جامعه به گردنش می افته

محی الدین;467513 نوشت:

سلام
هر زمانی اقتضایی دارد . وقتی دشمن ، عریانی را با انواع و اقسام روشهای روانشناسانه به خورد جامعه ما می دهد ما هم باید از روشهای جدید برای القای مطلب حقمان استفاده کنیم .
و اما استفاده هیجانی ائمه ع
بله هم خدای متعال در قرآن و هم ائمه ع در بیانات خود دعوت هیجانی داشته اند بحث ثواب و عقاب اعمال خود از جمله روشهای موثر هیجانی است
و آخر اینکه
چه زن مسوول نگاه مرد باشد چه نباشد چه فقط خودش گناه کند چه دیگران را هم به گناه بکشاند بالاخره این وسط گناهی رخ داده که اسباب دشمنی با امام عصر ع است
روایتی از امام صادق ع هست که می فرماید : من از گناهکاران بدم می آید ( مضمون )
یا علیم

با سلام

اولاً این روشها، در قدیم نیز بوده است فقط رسانه ای نبوده است تا به شکل رسانه ای عمل کنند، ولی می بینیم که اولیاءالله به جای این روشهای القائی از روش مستقیم استفاده می کرده اند. در ضمن اثر روانی این تبلیغات به قول شما هیجانی، بر روی طیف غیرمذهبی منفی بوده و این حقیقتی اظهر من الشمس است و می توانید یکی دو دختر ناقص الحجاب را پیدا کنید و نظرشان را در مورد این روشهای هیجانی تبلیغ دینیتان بپرسید. آشکار است که این روشها فقط بچه مسلمانها را به هیجان می آورد و افراد غیرمذهبی را رنجیده می کند.

ثانیاً خداوند و ائمه و انبیاء(ع)، هرگز از روش هیجانی به این فرم متداول در تبلیغ حجاب استفاده نکردند، بلکه بحث ثواب و عقاب حقیقت و نتیجه ی عمل است، و نه امور القایی و هیجانی.

ثالثاً اینکه هر کس گناه کند، با امام زمان(عج) دشمنی می کند، بیشتر انگ و تهمت است و از سوی افراد غیرمذهبی هم فقط برداشت به توهین و منجر به جبهه گیری آنها می شود، چه برسد به اینکه بگوییم امر به منکر، یعنی دشمن کردن دیگران با امام زمان(عج). بهتر است به جای دشمن تراشی برای امام زمان(عج)، و تلاش بیهوده برای توجیه یک ادعای غلط، اشتباه بودن یک روش ناصحیح را بپذیریم.

رابعاً اینکه قرآن در مورد برخی همچون ظالمین و مسرفین می گوید خدا آنها را دوست ندارد، با بحث دشمن امام زمان خواندن گناهکار خیلی متفاوت است. فرمایش قرآن، حقیقت دوری چنین افرادی از رحمت خداست و دشمن امام زمان دانستن گناهکار، یک انگ است و برای افراد غیرمذهبی، نوعی دشنامگویی تلقی می شود.

بلأخره روشن کنیم که قرار است افراد غیرمذهبی را با روش تبلیغی خود جذب کنیم یا دفع کنیم؟!

[="Tahoma"][="Navy"]

tazkie;467707 نوشت:
با سلام

اولاً این روشها، در قدیم نیز بوده است فقط رسانه ای نبوده است تا به شکل رسانه ای عمل کنند، ولی می بینیم که اولیاءالله به جای این روشهای القائی از روش مستقیم استفاده می کرده اند. در ضمن اثر روانی این تبلیغات به قول شما هیجانی، بر روی طیف غیرمذهبی منفی بوده و این حقیقتی اظهر من الشمس است و می توانید یکی دو دختر ناقص الحجاب را پیدا کنید و نظرشان را در مورد این روشهای هیجانی تبلیغ دینیتان بپرسید. آشکار است که این روشها فقط بچه مسلمانها را به هیجان می آورد و افراد غیرمذهبی را رنجیده می کند.

ثانیاً خداوند و ائمه و انبیاء(ع)، هرگز از روش هیجانی به این فرم متداول در تبلیغ حجاب استفاده نکردند، بلکه بحث ثواب و عقاب حقیقت و نتیجه ی عمل است، و نه امور القایی و هیجانی.

ثالثاً اینکه هر کس گناه کند، با امام زمان(عج) دشمنی می کند، بیشتر انگ و تهمت است و از سوی افراد غیرمذهبی هم فقط برداشت به توهین و منجر به جبهه گیری آنها می شود، چه برسد به اینکه بگوییم امر به منکر، یعنی دشمن کردن دیگران با امام زمان(عج). بهتر است به جای دشمن تراشی برای امام زمان(عج)، و تلاش بیهوده برای توجیه یک ادعای غلط، اشتباه بودن یک روش ناصحیح را بپذیریم.

رابعاً اینکه قرآن در مورد برخی همچون ظالمین و مسرفین می گوید خدا آنها را دوست ندارد، با بحث دشمن امام زمان خواندن گناهکار خیلی متفاوت است. فرمایش قرآن، حقیقت دوری چنین افرادی از رحمت خداست و دشمن امام زمان دانستن گناهکار، یک انگ است و برای افراد غیرمذهبی، نوعی دشنامگویی تلقی می شود.

بلأخره روشن کنیم که قرار است افراد غیرمذهبی را با روش تبلیغی خود جذب کنیم یا دفع کنیم؟!

سلام
اولا همینکه ایمان اهل دین حفظ شود خودش کم نتیجه ای نیست بخصوص که در همه امور آنها اصالت دارند در روایت است که خدای تعالی کافران را بخاطر مومنان روزی می دهد
ثانیا نحوه طرح عقاب و ثواب اعمال نشان دهنده توجه به تاثیر هیجانی است مثلا پررنگ شدن برخی موضوعات در آیات و روایات مثل زنان بهشتی با توجه به میل زیاد افراد به این موضوع نشان از این مطلب است یا مثلا تکثیر قابل توجه ثواب برخی اعمال هرچند هیچیک خالی از حقیقت هم نیست
ثالثا فکر کنم بحث دشمنی گناهکارمتعمد با ولی عصر از جمله حقایقی است که شما اصرار دارید مستقیما مطرح شود
رابعا دشمنی گناهکار (البته با قید تعمد) با مکتب مطهر اسلام روشن است هرچند برخی آنرا انگ بدانند عموم برخی آیاتی که شما ذکر کردید هم بر این مصادیق قابل تطبیق است
یا علیم[/]

محی الدین;467796 نوشت:

سلام
اولا همینکه ایمان اهل دین حفظ شود خودش کم نتیجه ای نیست بخصوص که در همه امور آنها اصالت دارند در روایت است که خدای تعالی کافران را بخاطر مومنان روزی می دهد
ثانیا نحوه طرح عقاب و ثواب اعمال نشان دهنده توجه به تاثیر هیجانی است مثلا پررنگ شدن برخی موضوعات در آیات و روایات مثل زنان بهشتی با توجه به میل زیاد افراد به این موضوع نشان از این مطلب است یا مثلا تکثیر قابل توجه ثواب برخی اعمال هرچند هیچیک خالی از حقیقت هم نیست
ثالثا فکر کنم بحث دشمنی گناهکارمتعمد با ولی عصر از جمله حقایقی است که شما اصرار دارید مستقیما مطرح شود
رابعا دشمنی گناهکار (البته با قید تعمد) با مکتب مطهر اسلام روشن است هرچند برخی آنرا انگ بدانند عموم برخی آیاتی که شما ذکر کردید هم بر این مصادیق قابل تطبیق است
یا علیم

با سلام.

با توجه به نگاه تند و تیز و رادیکال شما، بهتر است شما را در همان دسته ای که اگر تبلیغ نکنند سنگینترند، رده بندی کنیم. تقسیم انسانها به دو دسته مؤمن و کافر، دشمن اسلام و ولی عصر(عج) خواندن گناهکار متعمد و تحریف معنوی آیات انذار،ضلالتی است که نیازی به پاسخ بنده ندارد، اگر هم قرار به پاسخ باشد، ارتباطی به این تاپیک ندارد، و بهتر است شما این شبهاتتان را در موضوعی دیگر مطرح کنید و پاسخ کارشناسی بگیرید. بنده فقط در مورد تقسیم انسانها به دو دسته مؤمن و کافر، مطلب ذیل را در وبلاگ پادزندیق نقل می کنم:

نقل قول:
ایشان نمی داند منظور از کافر چیست و حتی به معنای لغوی کافر نیز دقت نمی کند، بلکه گمان کرده است که هر انسانی از دیدِ قرآن، یا کافر است و یا مؤمن!!
ابتدا باید بدانید که قرآن هر کس که اسلام را پذیرفت، مؤمن نمی داند، بلکه کسانی که ایمان به اسلام به اعماق وجودشان نفوذ نکرده را از بیان اینکه بگویند "آمنّا"(یعنی مؤمن شدیم) نهی فرموده، به آنان می فرماید که بگویند: "أسلمنا"(مسلمان شدیم)[9]

همچنین، هر کسی که به اسلام باور ندارد، کافر انگاشته نمی شود. قرآن، معمولاً چنین افرادی را که هنوز به مرحلۀ کفر نرسیده اند، النّاس(یعنی مردم) خطاب می کند، و خود را مایۀ هدایتِ همین مردم می داند.[10]

در مقابل کافران، افراد دیگری هستند. کافر در قرآن، چنانکه از معنای لغوی آن نیز روشن است، انکارگر حقیقت است، نه کسی که هنوز حق را نشناخته تا بپذیرد. به قول قرآن، کافران برایشان مساوی است که آنها را پند بدهند یا ندهند، در هر صورت ایمان نمی آورند، و به خاطر همین ظلمی که به هدایت خدا می نمایند، مشمول عذابی دنیوی می شوند که باعث گمراهی بیشترشان می شود.[11] در فضای بحث و گفتگوی امروزی نیز این افراد را دیده و می شناسیم. برای اینکه اسلام را نپذیرند، حاضرند هر تهمت بی سندی را به حضرت محمد(ص) بزنند. وقتی با آنها به بحث می نشینیم، به جز بهانه گیری، برخوردهای مغرورانه و اهانت چیزی نصیبمان نمی شود. چنین افرادی که گوششان بر قبول حرف حق، کر و چشمشان بر دیدن حقیقت، کور و زبانشان از اعتراف به حقیقت، لال است، کافر هستند.

پس با توجه به مشخصات کافران، کر و کور بودن کافران، نه تنها با واقعیت ناسازگار نیست، بلکه حقیقتی آشکار است، زیرا کافر به طور اساسی کسی است که برای شنیدن حقیقت و دیدن آن، گوش و چشمی ندارد. معنای لال بودن نیز روشن است: معنایش لال بودن در اظهار و اعتراف به حق و حقیقت است.

در مورد حیوان دانستن کافران، باید توجه کرد که هر انسانی یک حیوان است، که هم یک بُعد غریزی، که مشترکاتش با حیوانات را شامل می شود، دارد و هم یک بُعد فطری، دارد که بُعد فطری، همان خداگرایی است. کافر که از خدای حقیقی، گریزان است، فقط به بُعد غریزی می رسد، و لذا در مشترکات خود با حیوانات می ماند. حیوان بودن کافر، نه توهینی از سوی قرآن(و سایر کتب مقدّس ادیان)، بلکه حاصل ظلمی است که خود کافر در حق خویشتن روا می دارد.

پس شبهات وارده از سوی جناب منتقد، همگی نامربوط و برخاسته از ناآگاهی یا مغالطات ایشان بوده اند.

[/HR][9] الحجرات(49)، آیه 14.

[10] بقره(2)، آیه 185.

[11] بقره(2)، آیه های 7 و 6.

http://anti-zandiq.blogfa.com/post-102.aspx

یکی از دلایل عجیب و غریبی که به شدت در تبلیغات حجاب اینترنت دیده می شود، این بحث است که شهدا رفتند تا زنان حجابشان را جفظ کنند! یکی از کاربران در همین موضوع پست ذیل را ارسال نموده و البته با ادبیاتی توهین آمیز هم سخن گفته و افرادی که حجاب ناقصی دارن رو بد فرهنگ و عامل فساد جامعه می دونه که این ادبیات هم باعث رنجش اونها می شه:

*"مهندس محمد جواد"*;467546 نوشت:
این همه برخی بدفرهنگا ....برای گمراهی به زبون میگن تا جامعه بدبخت کنه خودشم بدبخته --- شهدا از ما خواست به دخترای خواست حجاب حفظ کنه حجاب از خون شهید ارزش زیادی داره بسیاری وصیت نامه شهیدان هم درمورد حفظ حجاب تاکیدی کرده و خیلی وصیت نامه هایش برای حجاب بود ....

خواهران حجاب فقط حجاب.............. توجه به بد فرهنگا نداشه باش اونا بدفرهنگا جامعه فساد میکنه گناهش اندازه جامعه به گردنش می افته

موارد مشابه بسیارند:

این مطلب را نیز که آنقدر در اینترنت کپی-پیست شده است که منبع نخستین آن نامشخص است، بخوانید:

نقل قول:
خانم موسوی یکی از پرستاران دوران دفاع مقدس، از میان همه تصویر های آن روزها یکی را که از همه آن ها در ذهنش پر رنگ تر است.
اینچنین روایت می کند:يادم مي آيد يک روز که در بيمارستان بوديم، حمله شديدی صورت گرفته بود. به طوري که از بيمارستان هاي صحرايي هم مجروحين زيادي را به بيمارستان ما منتقل مي کردند. اوضاع مجروحين به شدت وخيم بود.
در بين همه آنها، وضع يکيشان خيلي بدتر از بقيه بود. رگ هايش پاره پاره شده بود و با اين که سعي کرده بودند زخم هايش را ببندند، ولي خونريزي شديدي داشت. مجروحين را يکي يکي به اتاق عمل مي برديم و منتظر مي مانديم تا عمل تمام شود و بعدي را داخل ببريم. وقتي که دکتر اتاق عمل اين مجروح را ديد، به من گفت که بياورمش داخل اتاق عمل و براي جراحي آماده اش کنم. من آن زمان چادر به سر داشتم.
دکتر اشاره کرد که چادرم را در بياورم تا راحت تر بتوانم مجروح را جابه جا کنم. همان موقع که داشتم از کنار او رد مي شدم تا بروم توي اتاق و چادرم را دربياورم، مجروح که چند دقيقه ای بود به هوش آمده بود به سختي گوشه چادرم را گرفت و بريده بريده و سخت گفت: من دارم مي روم که تو چادرت را در نياوری. ما براي اين چادر داريم مي رويم... چادرم در مشتش بود که شهيد شد. از آن به بعد در بدترين و سخت ترين شرايط هم چادرم را کنار نگذاشتم.

مثالهای گوناگون از این امر در انواع و اقسام داستانها بسیار است.

این روش تبلیغی، از این جهت ناکارآمد است که

این روش تنها بر روی افراد مذهبی اثر دارد، و در واقع به درد باحجاب ماندن باحجابها می خورد، نه باحجاب شدن ناقص الحجابها! چنانکه در حقایق جاری در جامعه می بینیم!

دلیل این است که در افراد غرمذهبی آن حس ما نسبت به دفاع مقدس و شهدا وجود ندارد. آیا ما آن حس را در آنها ایجاد کرده ایم؟

ضمناً عمل به وصیت شما، دلیلی خوب و کافی برای این امر نبوده، و باید هدف کسب رضای خدا باشد، و نه ادای دین به شهدا.

ضمن اینکه به نظر من اکثر شهدا برای رضای خدا و دفاع از ناموس رفتند، و نه برای اینکه کسی را مدیون خود کنند.

اینو هم اضافه می کنم خون شهدای انقلاب برای کسانی حرمت داره که به نظام جمهوری اسلامی، اعتقاد دارن، و اکثر افراد غیرمذهبی، اصلاً چنین اعتقادی ندارن که حالا بخوان بر مبناش، حرمت شهدای انقلابو هم نگه دارن، تا بعدش بخوان مصادیقی که مذهبیها از این حرمت می شناسن رو هم بپذیرن.

با سلام و احترام

جناب استاد پناهیان، در یکی از سخنرانی هاشون راجع به حجاب، میگن که روش های تبلیغ بسته به شرایط افراد باید متفاوت باشه، برای بچه یه جور تبلیغ کنیم و آگاهی بدیم، برا دانشجو یه جور، برا مجرد و متاهل و دانش آموز و ...هر کدوم به یه نحوی. من با گوینده اش کاری ندارم، ولی صحبتش درسته و قابل تامل.

البته من به شخصه هر نوعی از تبلیغ رو در گام اول درست نمی دونم. تا وقتی با اخلاقیات و رفتارای نادرست افراد مذهبی، موج دین گریزی در جامعه در جریانه، هیچ تبلیغی اثر واقعی خودش رو نخواهد داشت. فکر می کنم اگه هر کس در جایگاه خودش با رفتار درست، نمادی از یک شیعه ی علوی باشه، تبدیل به یه بنر واقعی تبلیغ میشه که خیلی بیشتر از روش های دیگه روی بقیه اثر میگذاره.

tazkie;468188 نوشت:
این روش تنها بر روی افراد مذهبی اثر دارد، و در واقع به درد باحجاب ماندن باحجابها می خورد، نه باحجاب شدن ناقص الحجابها! چنانکه در حقایق جاری در جامعه می بینیم!

سلام
اشتباه می کنید.
اگه بگیم تنها چیزی که هیچ نوع تفکری توی دنیا تا به حال اون رو مذمت نکرده شهدا هستند، گزافه نگفته ایم.
کاری که شهدا کردند مثل پهن کردن یک سفره وسیع هست و هر کسی با هر گرایشی، مذهبی، غیر مذهبی، ملی گرا، سکولار و... داره ازش بهره مند میشه و نمی تونه اون رو تحسین نکنه و در برابر تواضع نداشته باشه.
اگر مستند میراث آلبرتا رو دیده باشید، در اونجا با دانشجویانی که برای تحصیل به خارج از کشور میرن مصاحبه شده و جالب اینجاست که اکثریت اونها با وجود نداشتن نشانه های مذهبی در ظاهر و کلامشون، میگفتند من به خاطر خون شهدا که شده به ایران بر میگردم.

[="Tahoma"][="Navy"]

tazkie;467855 نوشت:
با سلام.

با توجه به نگاه تند و تیز و رادیکال شما، بهتر است شما را در همان دسته ای که اگر تبلیغ نکنند سنگینترند، رده بندی کنیم. تقسیم انسانها به دو دسته مؤمن و کافر، دشمن اسلام و ولی عصر(عج) خواندن گناهکار متعمد و تحریف معنوی آیات انذار،ضلالتی است که نیازی به پاسخ بنده ندارد، اگر هم قرار به پاسخ باشد، ارتباطی به این تاپیک ندارد، و بهتر است شما این شبهاتتان را در موضوعی دیگر مطرح کنید و پاسخ کارشناسی بگیرید. بنده فقط در مورد تقسیم انسانها به دو دسته مؤمن و کافر، مطلب ذیل را در وبلاگ پادزندیق نقل می کنم:

سلام
حالا پاسخ بدهید شاید نیاز بود
خدای متعال هم در هدایت مردم به دو زبان انذار و تبشیر سخن گفته اند
اگر زبان انذار اثری نداشت یا اثرش عکس بود قرآن از آن بهره نمیبرد
یا علیم[/]

با سلام

هر چه برای برخی می گوییم که انذار و تبشیر قرآن، بیان حقایق اعمال است، و نه هیجان زده کردن و تلقین، اثری ندارد! پس جایی برای بحث نیست.

علی ;468340 نوشت:
سلام
اشتباه می کنید.
اگه بگیم تنها چیزی که هیچ نوع تفکری توی دنیا تا به حال اون رو مذمت نکرده شهدا هستند، گزافه نگفته ایم.
کاری که شهدا کردند مثل پهن کردن یک سفره وسیع هست و هر کسی با هر گرایشی، مذهبی، غیر مذهبی، ملی گرا، سکولار و... داره ازش بهره مند میشه و نمی تونه اون رو تحسین نکنه و در برابر تواضع نداشته باشه.
اگر مستند میراث آلبرتا رو دیده باشید، در اونجا با دانشجویانی که برای تحصیل به خارج از کشور میرن مصاحبه شده و جالب اینجاست که اکثریت اونها با وجود نداشتن نشانه های مذهبی در ظاهر و کلامشون، میگفتند من به خاطر خون شهدا که شده به ایران بر میگردم.

من نمی گویم، بر کسی اثر ندارد. ولی اکثر غیرمذهبیها، نسبت به فرهنگ جبهه حس خاصی ندارند، چون کار فرهنگی کمی شده.

و بعلاوه، باید دلیل منطقی باشه، نه احساسی. این دلیل منطقی نیست، چون نیت باید قربت الی الله باشه، نه ادای دین. نباید اصل رو رها کنیم و فرعو بگیم.

tazkie;468472 نوشت:
ولی اکثر غیرمذهبیها، نسبت به فرهنگ جبهه حس خاصی ندارند، چون کار فرهنگی کمی شده.

بله کار فرهنگی به اندازه لازم انجام نشده، ولی پیامهای کلی جبهه و جنگ رو همه میدونند و مقوله فداکاری و رشادت و... برای حفظ وطن و دفاع از ناموس برای هیچ کس ناآشنا نیست.
tazkie;468472 نوشت:
و بعلاوه، باید دلیل منطقی باشه، نه احساسی. این دلیل منطقی نیست، چون نیت باید قربت الی الله باشه، نه ادای دین. نباید اصل رو رها کنیم و فرعو بگیم.

حفظ حجاب به خاطر پایمال نشدن خون شهید دلیل منطقی نیست؟ چرا؟
خانمی که حجاب مناسبی نداره که قرار نیست یک شبه به نیت قربة الی الله چادر سرش کنه! بلکه به تدریج باید با این مفاهیم آشنا بشه.

علی ;468500 نوشت:

حفظ حجاب به خاطر پایمال نشدن خون شهید دلیل منطقی نیست؟ چرا؟
خانمی که حجاب مناسبی نداره که قرار نیست یک شبه به نیت قربة الی الله چادر سرش کنه! بلکه به تدریج باید با این مفاهیم آشنا بشه.

با سلام. غیز منطقیه، چونکه هیچ ارتباطی بین عدم حجاب و پایمال شدن خون شهدا در کار نیست. این خود ما هستیم که چنین حسی داریم. خون شهدا ریخته شد تا انقلاب پیروز و حفظ بشه، شاید اگر ما انقلاب را حفظ نکنیم بشه گفت خون اونها رو پایمال کردیم، ولی نمیشه دیگه پای هر عمل خلاف شرعی که اومد وسط، پای خون شهدا رو بکشیم وسط!

خانمی که حجاب مناسبی نداره، اگر به حرمت خدا حجاب حفظ نکنه، به حرمت بندۀ خدا حفظ می کنه؟ مسلمه که این یک خیاله. نیت باید قربت الی الله، باشه، وگرنه عمل ارزش زیادی نداره.

[="Indigo"]

محی الدین;468386 نوشت:
خدای متعال هم در هدایت مردم به دو زبان انذار و تبشیر سخن گفته اند
اگر زبان انذار اثری نداشت یا اثرش عکس بود قرآن از آن بهره نمیبرد
یا علیم

انذار قران فرق داره با تحقیر و توهین های یه عده....!و اناختن گناه کل جامعه به گردن خانم ها!![/]

[="Indigo"]

میرعلمدار;466649 نوشت:
ببخشید دقیقا کی این حرفو زد؟

اسم ببرم؟غیبت میشه....
اتفاقا معروف هم هست
هم تو سمت خدا میاد هم جاهای دیگه سخنرانی داره
گرچه یکی دو نفر نیستن کسانی که این طوری فکر میکنن ولی الان من یه ادم خاص مد نظرم بود....

کم دیدید کسیو که تو سخنرانیش همه ی گناها و فسادهای جامعه رو میچسباند به خانم ها.....؟زیادن این ادما...
[SPOILER]

احالا فساد هیچی!
از یه نفر یه نقل قول شنیدم از چندتا از ...... که گفته بودن این زلزله هام به همین خاطره!!:ajab!::Narahat:

[/SPOILER][/]

tazkie;468748 نوشت:
با سلام. غیز منطقیه، چونکه هیچ ارتباطی بین عدم حجاب و پایمال شدن خون شهدا در کار نیست. این خود ما هستیم که چنین حسی داریم. خون شهدا ریخته شد تا انقلاب پیروز و حفظ بشه، شاید اگر ما انقلاب را حفظ نکنیم بشه گفت خون اونها رو پایمال کردیم، ولی نمیشه دیگه پای هر عمل خلاف شرعی که اومد وسط، پای خون شهدا رو بکشیم وسط!

خون شهدا ریخته شد تا انقلاب حفظ بشه، انقلاب حفظ شد تا اسلام حفظ بشه، اسلام حفظ شد تا به احکامش عمل بشه.
پس با عمل نکردن به احکام اسلام خون شهدا پایمال میشه.
tazkie;468748 نوشت:
خانمی که حجاب مناسبی نداره، اگر به حرمت خدا حجاب حفظ نکنه، به حرمت بندۀ خدا حفظ می کنه؟ مسلمه که این یک خیاله. نیت باید قربت الی الله، باشه، وگرنه عمل ارزش زیادی نداره.

مگر شهید به خاطر خودش کشته شد که میگید اگر کسی به خاطر شهید حجابش رو حفظ کنه فقط به خاطر بنده ست نه خدا!
چه کسی بهتر از شهید می تونه یاد خدا رو در دل مردم زنده کنه؟
واقعاً از این صحبتهای شما تعجب میکنم.

علی ;468986 نوشت:
خون شهدا ریخته شد تا انقلاب حفظ بشه، انقلاب حفظ شد تا اسلام حفظ بشه، اسلام حفظ شد تا به احکامش عمل بشه.
پس با عمل نکردن به احکام اسلام خون شهدا پایمال میشه.

مگر شهید به خاطر خودش کشته شد که میگید اگر کسی به خاطر شهید حجابش رو حفظ کنه فقط به خاطر بنده ست نه خدا!
چه کسی بهتر از شهید می تونه یاد خدا رو در دل مردم زنده کنه؟
واقعاً از این صحبتهای شما تعجب میکنم.

شما از فلسفه بافیهای خودتان تعجب کنید. این حرفها، فقط یک سری توجیه غیرمنطقی هستند، برای یک ادعای غیرمنطقی؛ شما فقط به صورت غیرمنطقی صحبتهای بی اساس رو به هم وصل می کنید. به فرض قبول هم، فقط معصومین خون شهدا رو پایمال نمی کنند، چون به هر حال هر غیرمعصومی در مواردی احکام خدا رو زیر پا میذاره.

اینکه کسی که حجاب رو به خاطر خدا حفظ نکنه به خاطر بنده خدا هم حفظ نمی کنه، یک امر واضح و روشنه، حرفهایی هم که شما در جواب اون زدید، ربطی به اون حرف نداره. حالا اینکه آیا صحبت من رو درست نخوندید یا مسئله ای دیگر بوده، من نمی دانم.

اگر ما داریم تبلیغ می کنیم، باید ذائقه مخاطب رو بسنجیم، از دید مخاطب غیرمذهبی، بحث حجاب بودن خونبهای شهدا، یک حرف بی معنی و الکی بیشتر نیست، اگر هم باورتون نمی شه برید ازشون بپرسید. حالا میشه طرف رو با چیزی که از دیدگاهش یک حرف متعصبانه و بی اساسه هدایت کرد؟ خب جوابش رو توی سطح جامعه می بینیم! سالهاست داریم می گیم «خواهرم خون شهدا رو زیر پایت لگدکوب نکن!» جواب داده؟!

اینو هم اضافه می کنم خون شهدای انقلاب برای کسانی حرمت داره که به نظام جمهوری اسلامی، اعتقاد دارن، و اکثر افراد غیرمذهبی، اصلاً چنین اعتقادی ندارن که حالا بخوان بر مبناش، حرمت شهدای انقلابو هم نگه دارن، تا بعدش بخوان مصادیقی که مذهبیها از این حرمت می شناسن رو هم بپذیرن.

حرف من روشنه: درست تبلیغ کنیم، تا نتیجه بگیریم.

[="Tahoma"][="Navy"]

mona690;468807 نوشت:

انذار قران فرق داره با تحقیر و توهین های یه عده....!و اناختن گناه کل جامعه به گردن خانم ها!!

سلام
شاید عنوان کلی انذار به نحوی قابل تطبیق بر تحقیر بشه اما
فکر میکنم دفاع از گناهکاران متعمد دیگه اصلا قابل قبول نباشه
یا علیم[/]

مغالطه "تله گذاری" چیست؟

[=B Mitra]گاهی افراد برای اینکه دهان مخاطبان را ببندند و مورد انتقاد قرار نگیرند از دو شیوه ی تهدید و تطمیع استفاده می کنند. یعنی گاهی بعد از مطرح کردن ادعا ، صفت مذموم و زشتی را به مخالفان آن ادعا نسبت می دهند و عملا این یک تهدیدی است که هر کسی بخواهد نقدی بکند ، مصداقی از آن صفت زشت خواهد شد. به این شیوه مغالطه ی «مسموم کردن چاه» می گویند. و گاهی هم فرد پس از طرح ادعا ، صفات مثبت و ممدوحی را به موافقان این ادعا نسبت می دهد تا مخاطبان برای آنکه مخاطب این صفات قرار گیرند ، ادعا را ، بپذیرند. به این مغالطه «تله گذاری» گویند.

[=B Mitra]مثال:

[=Calibri]1. [=B Mitra]قالوا یا شعیب أصلاتک تامرک أن نترک ما یعبد ءاباؤنا أو أن نفعل فی أموالنا ما نشاء انک لانت الحلیم الرشید! : گفتند ای شعیب آیا نمازت تو را بر آن می دارد که (ما را تکلیف کنی) دست از آنچه پدرانمان می پرستیدند برداریم یا در اموالمان هر کاری که می خواهیم نکنیم؟! تو بی تردید شخص بُردبار و فَهیمی هستی (و این سخنان از تو شایسته نیست)!
2.عکس روبرو:

منبع: مغالطات-علی اصغر خندان-نشر بوستان کتاب-ص 126-129
(با تلخیص)

منبع:

http://www.askquran.ir/group176-discussion860-2.html#gmessage16905

استفاده از مغالطه تله گذاری در تبلیغ حجاب:

«زنی که زیبایی اندیشه پیدا کرده ،زیبایی تنش را نشان نمیدهد.»

و دهها مثال دیگر...

سؤال: به نظر شما می توان با مغالطه کسی را به عمل به دین واداشت؟ آیا غیر از این است که سفسطه و مغلطه، با عقل سلیم سازگار نیست و وقتی استدلال غیرمنطقی باشد، نمی توان از مخاطب انتظار پذیرش داشت؟

بیایید، منطقی سخن بگوییم تا سخنمان پذیرفته شود.

[="Tahoma"][="Black"]

tazkie;469405 نوشت:
چون به هر حال هر غیرمعصومی در مواردی احکام خدا رو زیر پا میذاره.

تفاوت هست بین اینکه کسی عمداً خون شهدا رو پایمال کنه یا اینکه از روی سهو و اشتباه باشه و بعد از اون استغفار و توبه کنه.
tazkie;469405 نوشت:
اینکه کسی که حجاب رو به خاطر خدا حفظ نکنه به خاطر بنده خدا هم حفظ نمی کنه، یک امر واضح و روشنه،

شهدا یکی از وسایل ارتباط با خدا هستند. کسی که احترام به شهدا بگذاره و به خاطر اونها حجابش رو حفظ کنه، به خاطر ارتباط نزدیک شهدا با خداوند، در آینده از این برکت شهدا بهره مند میشه و بعد از مدتی دیگه فقط به خاطر "شهدا" حجابش رو حفظ نمیکنه.
tazkie;469405 نوشت:
اگر ما داریم تبلیغ می کنیم، باید ذائقه مخاطب رو بسنجیم، از دید مخاطب غیرمذهبی، بحث حجاب بودن خونبهای شهدا، یک حرف بی معنی و الکی بیشتر نیست، اگر هم باورتون نمی شه برید ازشون بپرسید. حالا میشه طرف رو با چیزی که از دیدگاهش یک حرف متعصبانه و بی اساسه هدایت کرد؟ خب جوابش رو توی سطح جامعه می بینیم! سالهاست داریم می گیم «خواهرم خون شهدا رو زیر پایت لگدکوب نکن!» جواب داده؟!

همون طور که گفتم مسئله شهدا و جانفشانی اونها از طرف هیچ گروهی تا بحال تقبیح و تکفیر نشده است. هر فردی توی جامعه، چه مذهبی و چه غیر مذهبی، چه سکولار و چه ملی گرا و حتی ضد انقلاب و منافق، هیچ کدوم تا بحال نشده که نسبت به شهدا کم ارادتی و یا توهین روا بدارند. بله مثلاً شده که یه ضد انقلاب بگه جوونهای مملکت رفتند و به خاطر یه آخوند نفله شدند... اما هیچ کس تا به حال نبوده -بنده نشنیدم- که به خود شهدا توهینی کرده باشه. پس نتیجه میگیریم که شهدا برای همه ارزشمند و مورد احترام هستند. وقتی از این احترام و منزلت شهدا در بین مردم استفاده کنیم و به بانوان بدحجاب تلنگری بزنیم تا از این واسطه به خودشون بیان و حجابشون رو رعایت کنند، مسلماً تبلیغ خوبی خواهد بود. حالا اگر شما نظر دیگه ای دارید بحثی نمی مونه.[/]

علی ;469655 نوشت:

تفاوت هست بین اینکه کسی عمداً خون شهدا رو پایمال کنه یا اینکه از روی سهو و اشتباه باشه و بعد از اون استغفار و توبه کنه.

شهدا یکی از وسایل ارتباط با خدا هستند. کسی که احترام به شهدا بگذاره و به خاطر اونها حجابش رو حفظ کنه، به خاطر ارتباط نزدیک شهدا با خداوند، در آینده از این برکت شهدا بهره مند میشه و بعد از مدتی دیگه فقط به خاطر "شهدا" حجابش رو حفظ نمیکنه.

هر چه ما می گوییم که این فلسفه بافیها، امتحان خود را در جامعه پس داده است، شما باز از آن دفاع کنید. چند نفر خانم فکلی را دیده اید که به خاطر این مسائل، چادری شده اند؟

آیا وقتی یک نفر یک حرف اشتباهی زد، باید ده جلد کتاب در توجیه آن حرف اشتباه بنویسیم؟ آیا بهتر نیست که خیلی راحت غلط بودن آنرا قبول کنیم؟

این حرفها، فقط ادعاهای شما هستند، نه افراد مذهبی آنرا می پذیرند، نه من که اگر خدا قبول کند، مذهبی هستم. شما دارید قاعده سازی می کنید، ولی قواعد اعتباری ذهن شما، قابل تحمیل به اذهان دیگر نیستند.

علی ;469655 نوشت:

همون طور که گفتم مسئله شهدا و جانفشانی اونها از طرف هیچ گروهی تا بحال تقبیح و تکفیر نشده است. هر فردی توی جامعه، چه مذهبی و چه غیر مذهبی، چه سکولار و چه ملی گرا و حتی ضد انقلاب و منافق، هیچ کدوم تا بحال نشده که نسبت به شهدا کم ارادتی و یا توهین روا بدارند. بله مثلاً شده که یه ضد انقلاب بگه جوونهای مملکت رفتند و به خاطر یه آخوند نفله شدند... اما هیچ کس تا به حال نبوده -بنده نشنیدم- که به خود شهدا توهینی کرده باشه. پس نتیجه میگیریم که شهدا برای همه ارزشمند و مورد احترام هستند. وقتی از این احترام و منزلت شهدا در بین مردم استفاده کنیم و به بانوان بدحجاب تلنگری بزنیم تا از این واسطه به خودشون بیان و حجابشون رو رعایت کنند، مسلماً تبلیغ خوبی خواهد بود. حالا اگر شما نظر دیگه ای دارید بحثی نمی مونه.

شما ندیده اید؟ همین شمایی که بی حجابی را بی حرمتی به شهید می دانید؟ از این گذشته، همین چند سال پیش در دانشگاه صنعتی شریف، ندیدید چقدر همین سکولارها به ساحت شهدا جسارت کردند؟ همین منافقینی که شما ادعای احترامشان به شهدا را دارید، در مورد کسانی که ترور و شهیدشان کردند چه قبل از شهادت و چه بعد از شهادت چه توهینها کرده و می کنند؟ بعد هم مگر توهین نکردن نشانگر حرمت قائل بودن است؟ بنده هم به حسینعلی نوری توهین نمی کنم، این بدان معناست که برای او حرمت و برای ادعایش اصالتی قائلم؟ عرض می کنم که شما برای خودتان قاعده می سازید.

باز هم تکرار می کنم، که شهدای انقلاب، برای معتقدین به انقلاب حرمت دارند، همانطور که به اصطلاح شهیدهای مجاهدین خلق هم برای طرفداران مجاهدین خلق حرمت دارند و نه برای ما، آیا ما برای آن خبیثانی که عملیات انتحاری می کردند و از دید منافقین شهید می شدند، حرمت قائلیم؟ از طرف دیگر، افراد غیرمذهبی، اعتقاد چندانی به انقلاب ندارند، و لذا برای شهدای انقلاب هم احترام خاصی قائل نیستند که بخواهند به احترام آنها، دستورات اسلام را اجرا کنند.

حال اگر شما نظر دیگری دارید، بفرمایید بروید در سطح جامعه به این روش ناکارای خویش ادامه بدهید، تا ببینیم چند نفر را جذب می فرمایید.

مغالطه مسموم کردن چاه، چیست؟

[=B Mitra]گاهی افراد برای اینکه دهان مخاطبان را ببندند و مورد انتقاد قرار نگیرند از دو شیوه ی تهدید و تطمیع استفاده می کنند. یعنی گاهی بعد از مطرح کردن ادعا ، صفت مذموم و زشتی را به مخالفان آن ادعا نسبت می دهند و عملا این یک تهدیدی است که هر کسی بخواهد نقدی بکند ، مصداقی از آن صفت زشت خواهد شد. به این شیوه مغالطه ی «مسموم کردن چاه» می گویند. و گاهی هم فرد پس از طرح ادعا ، صفات مثبت و ممدوحی را به موافقان این ادعا نسبت می دهد تا مخاطبان برای آنکه مخاطب این صفات قرار گیرند ، ادعا را ، بپذیرند. به این مغالطه «تله گذاری» گویند.

[=B Mitra]مثال:

[=Calibri]1. [=B Mitra]هر کسی به جز افراد بی هنر و مخالف فرهنگ و هنر قبول دارد که بودجه ی سالیانه ی فیلم و سینما بسیار کم است.
[=Calibri]2. [=B Mitra]و إذا قیل لهم آمنوا کما امن الناس قالوا أنومن کما امن السّفهاء؟ : و هنگامی که به آنها گفته می شود مانند دیگران ایمان بیاورید! می گویند : آیا ما هم مانند نادان ها ایمان بیاوریم؟!

منبع: مغالطات-علی اصغر خندان-نشر بوستان کتاب-ص 126-129
(با تلخیص)

منبع:

http://www.askquran.ir/group176-disc...#gmessage16905

استفاده از مغالطه مسموم کردن چاه، در تبلیغ حجاب:

+

یادآوری: روشی که همراه با مغالطه باشد، با عقل کسی سازگار نیست تا پذیرفته شود. بیایید منطقی استدلال کنیم. آیا وقتی به شکلی غیرمنطقی برای حجاب استدلال می کنیم، انتظار چیزی بیشتر از آنچه امروز در جامعه هست را باید داشته باشیم؟

ضمناً یادمان باشد، این مغالطه، برعکس سایر مغالطات که فقط مورد قبول واقع نمی شوند، به طور اساسی باعث رنجش و دوری افراد غیرمذهبی از مذهب و حجاب نیز می گردد.

یادمان باشد، امر به معروف و نهی از منکر، باید دوستانه باشد و نه تحقیرآمیز.

[="Tahoma"][="Black"]

tazkie;469773 نوشت:
آیا وقتی یک نفر یک حرف اشتباهی زد، باید ده جلد کتاب در توجیه آن حرف اشتباه بنویسیم؟ آیا بهتر نیست که خیلی راحت غلط بودن آنرا قبول کنیم؟

بله، من هم ازتون همچین انتظاری دارم.
tazkie;469773 نوشت:
این حرفها، فقط ادعاهای شما هستند، نه افراد مذهبی آنرا می پذیرند، نه من که اگر خدا قبول کند، مذهبی هستم. شما دارید قاعده سازی می کنید، ولی قواعد اعتباری ذهن شما، قابل تحمیل به اذهان دیگر نیستند.

بنده چیزی رو بر خلاف شما به کسی تحمیل نکردم. یک نظری دارم و ارائه میکنم و بر خلاف شما هیچکس رو محکوم به قبول کردنش نمیکنم.
tazkie;469773 نوشت:
از این گذشته، همین چند سال پیش در دانشگاه صنعتی شریف، ندیدید چقدر همین سکولارها به ساحت شهدا جسارت کردند؟

هیچ کس به ساحت خود شهید جسارت نکرد. بلکه مخالفت اونها به خاطر دفن شهید در محیط دانشگاه بود. همه با این مخالف بودند. هیچکس خود شهید رو مسخره نکرد و توهینی روا نداشت.
tazkie;469773 نوشت:
همین منافقینی که شما ادعای احترامشان به شهدا را دارید، در مورد کسانی که ترور و شهیدشان کردند چه قبل از شهادت و چه بعد از شهادت چه توهینها کرده و می کنند؟

همون طور که گفتم هیچکس توهینی به خود شهدا روا نداشته. مثلاً کسی نگفته شهید باکری یک احمق بود و الان داره تو آتیش میسوزه! اون یک کفن پاره است و...
tazkie;469773 نوشت:
آیا ما برای آن خبیثانی که عملیات انتحاری می کردند و از دید منافقین شهید می شدند، حرمت قائلیم؟

مطمئناً اون خانم بدحجابی که حداقل حس علاقه و افتخار به کشورش رو از دست نداده، جان فشانی شهدا، حداقل به خاطر حفظ آب و خاکشون رو تحسین میکنه. حس علاقه به وطن و آب و خاک کشور رو میشه گفت 100 درصد مردم ما دارند. کار شهدا هم اگر هر هدف دیگه ای داشت، حفظ آب و خاک یکی از وجه هاش بود.
tazkie;469773 نوشت:
حال اگر شما نظر دیگری دارید، بفرمایید بروید در سطح جامعه به این روش ناکارای خویش ادامه بدهید، تا ببینیم چند نفر را جذب می فرمایید.

شما هم بفرمایید هر طور که صلاح می دونید تبلیغتون رو انجام بدید و لطفاً این بحث رو دیگه ادامه ندید.[/]

با سلام

علی ;470298 نوشت:

بله، من هم ازتون همچین انتظاری دارم.

من هم اگر چیزی غلط باشه بیدلیل ازش دفاع نمی کنم، به همین خاطره که این روشهای غلط رو به نقد کشیده ام.

نقل قول:
ب
نده چیزی رو بر خلاف شما به کسی تحمیل نکردم. یک نظری دارم و ارائه میکنم و بر خلاف شما هیچکس رو محکوم به قبول کردنش نمیکنم.

با پاس دادن مسئله به طرف من و گفتن «

چیزی رو بر خلاف شما به کسی تحمیل نکردم
» و «
بر خلاف شما هیچکس رو محکوم به قبول کردنش نمیکنم.
» مشکل شما حل نمیشه! چرا که من اصلاً چیزی رو به کسی تحمیل نمی کنم، فقط دارم میگم فلان روش غلطه. شما گیر داده اید که یک روش ناصحیح را صحیح نشان بدهید!

این روش شما را منطقیون مغالطه ی "جلب ترحم" می نامند. دارید سعی می کنید با تلقین این تهمت که من در حال تحمیل کردن و محکوم کردن هستم، چشمها را از ادعاهای غلط خودتان دور می کنید.

نقل قول:
هیچ کس به ساحت خود شهید جسارت نکرد. بلکه مخالفت اونها به خاطر دفن شهید در محیط دانشگاه بود. همه با این مخالف بودند. هیچکس خود شهید رو مسخره نکرد و توهینی روا نداشت.

اون همه سوت و کف هم چیزی نبود؟ خب مشکلی نیست. شما فکر کنید کسی در این مملکت به شهید بی حرمتی نمی کند. راهتان را ادامه بدهید. قرار نیست همه به یک شکل تبلیغ کنیم. این روش شما که روش جاری مبلغین اینترنتی است، و انشاء الله بی حجابی در ایران و در آینده ای نزدیک در جهان ریشه کن خواهد شد. به امید آن روز.

نقل قول:
همون طور که گفتم هیچکس توهینی به خود شهدا روا نداشته. مثلاً کسی نگفته شهید باکری یک احمق بود و الان داره تو آتیش میسوزه! اون یک کفن پاره است و...

دیوار حاشا بلنده، ولی مستندهای خود منافقین در مورد شهدایی که ترورشون می کردن در اینترنت نشر پیدا کرده و اونها همواره توهین کردن. برید بخونید که قاتل رجایی بعد از کشتنش چه حرفهایی راجع به اون زده. همینجوری روی هوا که نمیشه ادعا کرد.

نقل قول:
مطمئناً اون خانم بدحجابی که حداقل حس علاقه و افتخار به کشورش رو از دست نداده، جان فشانی شهدا، حداقل به خاطر حفظ آب و خاکشون رو تحسین میکنه. حس علاقه به وطن و آب و خاک کشور رو میشه گفت 100 درصد مردم ما دارند. کار شهدا هم اگر هر هدف دیگه ای داشت، حفظ آب و خاک یکی از وجه هاش بود.

اگر این پیشفرضهای شما صحیح هستن، چرا این خانمهای ناقص الحجاب، این چیزها رو به مد روز می فروشند؟ دلیل روشنه: ارزش مد روز برای اونها مهمتره. جایی هم که باید روش کار بشه همین مدگراییه، نه شهیدگرایی.

نقل قول:
شما هم بفرمایید هر طور که صلاح می دونید تبلیغتون رو انجام بدید و لطفاً این بحث رو دیگه ادامه ندید.

این بحث رو ادامه می دهم. شما اگر ناراحت می شوید، وارد بحث نشوید.

[="Tahoma"][="Black"]

tazkie;470396 نوشت:
مشکل شما حل نمیشه! چرا که من اصلاً چیزی رو به کسی تحمیل نمی کنم، فقط دارم میگم فلان روش غلطه. شما گیر داده اید که یک روش ناصحیح را صحیح نشان بدهید!

شما دارید میگید بنده یک چیزی رو دارم به همه تحمیل میکنم! در حالی که به جز اقامه دلیل و برهان کار دیگه ای انجام نمیدم. اگر این کار من تحمیله، پس شما هم دارید نظرتون رو تحمیل میکنید.
tazkie;470396 نوشت:
دیوار حاشا بلنده، ولی مستندهای خود منافقین در مورد شهدایی که ترورشون می کردن در اینترنت نشر پیدا کرده و اونها همواره توهین کردن. برید بخونید که قاتل رجایی بعد از کشتنش چه حرفهایی راجع به اون زده. همینجوری روی هوا که نمیشه ادعا کرد.

اما بوق های رسانه ای دشمن، که مخاطبشون افکار عمومی هستند هرگز جرئت پیدا نکردند به کسی توهین بکنند. مسلماً از قاتل انتظار احترام نمیره.
tazkie;470396 نوشت:
اگر این پیشفرضهای شما صحیح هستن، چرا این خانمهای ناقص الحجاب، این چیزها رو به مد روز می فروشند؟

همه اینها به دلیل ناقص بودن و عمق نداشتن کارهای فرهنگی انجام شده و همچنین تهاجم فرهنگی از طرف دشمن هست. خانمهای بدحجاب مد رو به حدیث حضرت زهرا (س) هم می فروشند.
tazkie;470396 نوشت:
این بحث رو ادامه می دهم. شما اگر ناراحت می شوید، وارد بحث نشوید.

بنده بیشتر از بابت نتیجه ندادن بحث مایل به ادامه نیستم. وگرنه تا هر وقت که بخواهید در خدمتتون هستم.[/]

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

tazkie;469637 نوشت:
استفاده از مغالطه تله گذاری در تبلیغ حجاب:

tazkie;469637 نوشت:
گاهی افراد برای اینکه دهان مخاطبان را ببندند و مورد انتقاد قرار نگیرند از دو شیوه ی تهدید و تطمیع استفاده می کنند. یعنی گاهی بعد از مطرح کردن ادعا ، صفت مذموم و زشتی را به مخالفان آن ادعا نسبت می دهند و عملا این یک تهدیدی است که هر کسی بخواهد نقدی بکند ، مصداقی از آن صفت زشت خواهد شد. به این شیوه مغالطه ی «مسموم کردن چاه» می گویند. و گاهی هم فرد پس از طرح ادعا ، صفات مثبت و ممدوحی را به موافقان این ادعا نسبت می دهد تا مخاطبان برای آنکه مخاطب این صفات قرار گیرند ، ادعا را ، بپذیرند. به این مغالطه «تله گذاری» گویند.

پس با توجه به تعریف این دو مغالطه اینطور می گوییم:
1-اگر در استدلال،برای استدلال صفت مذمومی نسبت داده شود،می شود مغالطه مسموم کردن چاه.
2-اگر در استدلال،برای استدلال صفت ممدوحی نسبت داده شود،می شود مغالطه تله گذاری.
در کتاب آقای علی اصغرخندان (که متن ها را از آنجا آورده اید) درباره مغالطه مسموم کردن چاه می خوانیم:
جنبه مغالطی در اینجا این است که شخص به جای استدلال برای مدعای خود در واقع از یک بی احترامی و توهین و تحقیر استفاده کرده است که به هیچ وجه نباید مورد توجه قرار گیرد(صفحه 126).
پس این کار،در صورتی مغالطه است که استدلال را بر پایه آن قرار دهیم.اما در عکس هایی که شما آوردید،به هیچ وجه ما شاهد این مغالطه نیستیم.چون به اینصورت استدلال نکرده ایم:
"بی حجابی بد است،چون بی حجابان بد اند." یعنی بیاییم با طرح یک صفت مذموم،نتیجه بگیریم این افراد بد هستند.خیر.

عکس اول:گفته نشده چون بی حجابان بد هستند،بی حجابی بد است.گفته شده اگر بی حجابی خوب است و نشانه تمدن،حیوانات به خاطر آن که از انسان هم بی حجاب ترند متمدن تر هستند.
عکس دوم:گفته شده بدحجاب و بی حجاب عروسک آمریکایی است.اگر این سخن برای این استفاده شود که نتیجه بگیریم بدحجابی بد است،آنگاه شاید مغالطه مورد نظر را بشود به آن نسبت داد.اما حرفی که زده شده،یک حرف صحیح است.مهم اینجاست که به چه دلیل به کار رود.اگر مبنای استدلال قرار گیرد،آن وقت شاید بتوانیم بگوییم مغالطه مسموم کردن چاه است.
عکس سوم:اولاً یک پرسش است.ثانیاً بین بی حجابی و بی غیرتی رابطه مستقیم وجود دارد.از طرفی چون بی غیرتی بد است پس نتیجه می گیریم بی حجابی بد است.نه این که بگوییم چون بی حجابان بی غیرتند،بی حجابی بد است.مبنای استدلال ما در مغالطه مسموم کردن چاه اشخاص است.ولی مبنای استدلال ما درباره این عکس خود صفت است صرف نظر از موصوف.
عکس چهارم:در اینجا هم می گوییم استدلالی برای بدبودن بی حجابی نداریم.داریم خود بی حجاب را توصیف می کنیم.نتیجه کارش را می گوییم.استدلالی نمی کنیم.
عکس پنجم:این که بدحجاب و بی حجاب چنین وضعیتی را دارد از آیات و روایات قابل استنتاج است و بر اساس آن می توانیم یک قیاس صحیح تشکیل بدهیم.

موارد بالا مربوط به مغالطه مسموم کردن چاه بودند که هیچ کدام در شرایط این مغالطه صدق نمی کنند.شرط این مغالطه استدلال با این صفات شخصی است.در صورتی که ما در هیچ کدام از موارد بالا چنین چیزی را نداریم.اصلاً در مقام استدلال بر نیامده ایم.در مقام بیان نتیجه بر آمده ایم،نه بیان استنتاج.
موارد مربوط به مغالطه تله گذاری شما هم به همین صورت پاسخ داده می شوند.

لبیک یا مهدی
و من الله توفیق

محی الدین;465785 نوشت:
شبیه شدن به حضرت زهرا(س)، ارث حضرت زهرا(س) بودن چادر، وصیتهای شهدا و بحث پایمال شدن خونشان در اثر بدحجابی و خاطره گویی از دختری که یادش میره موقع خروج از امامزاده چادرشو در بیاره و هیچکس بهش متلک نمی پرونه یا اون خانمی که می خواسته برای دفاع از خودش چاقو حمل کنه و بهش میگن شما چادر سر کن

تا سقف با شما موافقم! :ok:
بنده چادری نیستم اما شبا که مسجد می رم و یا هیأت می رم چادر سر می کنم... فطرتا چادر رو دوست دارم و بهش معتقدم! :ok:
اما...
رفتار اطرافیانم زمانی که چادر دارم و زمانی که ندارم انقدر متناقض و مشهوده که تردیدم رو بیشتر از اراده ام وسوسه می کنه!
چادر زیباست
مقدسه
متعالیست
اعتقاده
ضرورته
حُبّه...
ولی انقدر در معرضه تبلیغه غلط و ناشیانه و ناآگاهانه قرار گرفته که بیشتر ازش فرار می کنن تا دوسش داشته باشن!!!

tazkie;467503 نوشت:
این تبلیغات هیجانی، چقدر روی افراد غیرمذهبی اثر دارد؟ حال مواردی که نمی توان غلط دانست به کنار، اکثر این تبلیغات هیجانی توهین آمیز هستند و باعث فرار فرد می شوند

قسم می خورم هیچ تأثیری!
امر به معروف ... نهی از منکر... راه داره... ابزار داره... علم می خواد... سواد می خواد... وگرنه به بیراهه می ره!

تبلیغ هیجانی... حاصلش یک واکنش هیجانیست!!!

تو راهیان نور... یه برخورد از همین تبلیغ های افراطی و بی اصوله چادر رو با چشم خودم دیدم!!!
غروب... منطقه جنگی... روحانی میکروفون بدست... داد می زنه : آی دختری که با حجابت سیلی به صورت حضرت زهرا می زنی...آی دختری که با عدم حجابت ظهور امام زمانت رو به تأخیر انداختی... آی دختری که هزار بار دعا می کنی و حاجتت براورده نمی شه... همه ی این ها نتیجه بی حجابیه توست!!!!!!!!!!!!!

و با این حرفا یه دختره قرطی رو چادر به سر کرد... و همه هم روحانی رو تحسین کردن و آب دهنشون راه افتاد!!!

7-8 ماه گذشت... دختر رو تو مترو دیدم با یه پوشش افسوس برانگیز!
اِ... چی شد... این خانم که تو منطقه چادر گذاشت سرش و گفت چادری می شم!
چرا اینجوری شد پس؟؟؟:Gig:
چـــــــــرا؟؟؟

معلومه چرا... تبلیغ هیجانی واکنشه مدبرانه تحویل نمی ده که!
خروجیش یه تصمیمه آنی و لحظه ای و هیجانی خواهد بود دیگه!

اون خانم حتما بعدش هم کلی به ریش روحانی و مردم خندیده و اعتقاداتمون رو مسخره کرده!

[="Tahoma"][="Black"]

دونه حباب;470452 نوشت:
معلومه چرا... تبلیغ هیجانی واکنشه مدبرانه تحویل نمی ده که!
خروجیش یه تصمیمه آنی و لحظه ای و هیجانی خواهد بود دیگه!

تبلیغات هیجانی هست، درست! اما نادرست که نیست؟
هیجان باید پلی بشه برای عمیق شدن معرفت. بله، اگه هیجان به تنهایی باشه مثل شعله کبریت به زودی خاموش خواهد شد.[/]

tazkie;467503 نوشت:
گرنه آقایان خود باید غض بصر داشته و از نگاههای حرام به زنان خودداری کنند، خواه آن زنان عریان باشند و خواه چادر و روبنده(!) داشته باشند! زن مسئول نگاه مرد نیست.

خوشمان آمـــــــــــــــــــــــــد...

اووووه..پس خبر نداری...ببین من هرررررررررررررررررررررررررجا رفتم(چه هییئت...چه بسیج...چه سایت های متنوع...)همه جا همینو میگن...
واقعا خیییییییییییییییییلی بحث بجا و خوبیه...ممنونم از نویسنده ی این تاپیک...اینقدر دلم از این موضوع پُره ها...من خودم چادریم...اما طرز فکرم خیلی متفاوته...من موندم اینا چرا فقط موضوع چادر رو عَلَم کردن و هی عنوانش میکنن...چادر حجاب برتره...من از زمانی که کتاب "انسان کامل" شهید مطهری رو خوندم...خیییییییییییییییییییییییییلی طرز فکرم عوض شد...اصلا قابل توضیح نیست..باید برید بخونید...

با سلام و احترام

منم دلم خیلی پره، آدم نمی دونه از کجاش بگه، اصلا چی بگه!

بابا این جامعه دین زده شده...انقد این آیات حجاب رو گفتیم که متاسفانه لقلقه ی زبون شده، کار از امر به معروف زبانی و این صحبت هام گذشته... یه بار هم که شده بیاییم دلایل منطقی حجاب رو بگیم، خیلی علمی راجع بهش بحث کنیم، بعد آیه و روایت رو زینت سخن کنیم. اینجوری به آیه و روایت ها هم هتک حرمت نمیشه و بهتر ازشون مستفاد میشه.

حجاب موضوع خیلی مهمی هست ولی این اصلا دلیل نمیشه که چادر رو اینقدر مقدس کنیم در شرایطی که بعضی از چادری ها حداقل حرمت این چادر رو هم نگه نمی دارن...
(ببخشید اینجوری میگم، من خودمم چادری ام ولی:) انقد از چادر گفتیم که... بعضی بازم میگم بعضی از خانما که سطح فکرش پایینه و چادر سرشه فکر میکنه شاخ غول شکسته و خیلی هنر کرده، دیگه بیخیال موازین دیگه میشه و به نظرش همین که چادر داره دیگه همه چی حله... تو این شرایط که من نوعی از همه ی اسلام فقط همین حجابشو گرفتم، معلومه که بقیه ی خانم های بد یا بی حجاب هم با دیدن آدمایی مثل من، بیشتر و بیشتر از حجاب فراری میشن (هرچند که این رفتارشون منطقی نیست و اسلام ندارد از خود عیبی/هرچه عیب هست، از مسلمانی ماست)

از طرف دیگه : گفت شیخا هر آنچه گویی هستم، آیا تو چنان که می نمایی هستی؟
فکر می کنم اگه به افراد بد حجاب به دید یک جانی مبتذل دائم الانحراف نگاه کنیم، نتیجه ای عاید نمیشه، من نوعی یه رذیله ی اخلاقی دارم، چه میدونم مثلا اهل گذشت نیستم، اونم یه رذیله داره که رعایت نکردن حجابه(حالا با میزان بدی و میزان تاثیرش توی جامعه و این مباحث کاری ندارم)، آیا واقعا با هتک به موازین دیگه ی دین هم با همین میزان تحقیر و تعفن که از بی حجابی داریم، برخورد می کنیم؟ هرچند که بی حجابی به اقتضای درهم آمیختگی با متن جامعه، واقعا رذل و متعفن هست، ولی برخورد این مدلیش جواب نمیده، حداقل تا الان که جواب نداده!

از بین بردن این معظل وقت میخواد، کار میخواد، فکر میخواد، هر کسی با هر تعصبی وارد این بحث میشه و دست به کاری میزنه که ممکنه کارشناسی شده نباشه و پیامدها رو بیشتر هم بکنه

سلام.منم خیلی عصبانی هستم پدرم جانباز و میگوید آن زمان(جنگ)بوده زنها چادر سر داشتتد و کشته میشدند حتی چادر را برنمی داشتند اما الان خودشان چادر را برمیدارند چون که فراموش کردند شهیدان ما را که به خاطر چه جنگیده اند من واقعا شرمنده ی خدا وشهدا هستم واقعا خیلی سخت است چگونه در روز قیامت جواب خون هایی که به پای ما ریخته شده جواب بدهم . امیدوارم این موضوع حل بشه لا اقل اگه چادر را دوست ندارند خوب حجابشان را رعایت کنند واقعا وقتی این ها را می بینم خجالت میکشم :Ghamgin: خدا به راه راست هدایتشون کنه:Gol:

با سلام.

بن موسی;470430 نوشت:

عکس اول:گفته نشده چون بی حجابان بد هستند،بی حجابی بد است.گفته شده اگر بی حجابی خوب است و نشانه تمدن،حیوانات به خاطر آن که از انسان هم بی حجاب ترند متمدن تر هستند.

جمله ی بالای عکس نمی تواند پیام بی ادبانه موجود در عکس را از بین ببرد. اگر می کفتند حجاب نشان تمدن است، حیوانات نیز پوست تنشان با موهای بدنشان پوشیده شده است و چنین تصویری می کشیدند، آنگاه قبول می داشتید که این راه تهدید و لذا مغالطه مسموم کردن سرجشمه است:

کدام دختر ناقص الحجابی است که با چنین تصویری رنجیده و از هر چه با حجاب است متنفر نشود؟ یک مثال بیاورید!

بن موسی;470430 نوشت:

عکس دوم:گفته شده بدحجاب و بی حجاب عروسک آمریکایی است.اگر این سخن برای این استفاده شود که نتیجه بگیریم بدحجابی بد است،آنگاه شاید مغالطه مورد نظر را بشود به آن نسبت داد.اما حرفی که زده شده،یک حرف صحیح است.مهم اینجاست که به چه دلیل به کار رود.اگر مبنای استدلال قرار گیرد،آن وقت شاید بتوانیم بگوییم مغالطه مسموم کردن چاه است.

این عکس نیز تهدید و تهمت است، و دقیقاً می خواهد بگوید بدحجاب بد است زیرا عروسک آمریکایی محسوب می شود. باز هم یک دختر غیرمذهبی نشان بدهید که با این عکس از مذهبیها نفرت پیدا نکند:

بن موسی;470430 نوشت:

عکس سوم:اولاً یک پرسش است.ثانیاً بین بی حجابی و بی غیرتی رابطه مستقیم وجود دارد.از طرفی چون بی غیرتی بد است پس نتیجه می گیریم بی حجابی بد است.نه این که بگوییم چون بی حجابان بی غیرتند،بی حجابی بد است.مبنای استدلال ما در مغالطه مسموم کردن چاه اشخاص است.ولی مبنای استدلال ما درباره این عکس خود صفت است صرف نظر از موصوف.

اولاً اگر فقط یک پرسش است، آیا اگر از خود شما بپرسند که فرق شما با فلان حیوان چیست، می گویید فقط یک پرسش است؟ چرا خودمان را فریب بدهیم؟ سؤال در واقع در حال بیان ادعاست!

ثانیاً اینجا نیز از تهدید انگ بی غیرتی استفاده شده است. آیا جضرت نوح بی غیرت بودند که پسرشان با کافران ماند؟ آیا کفر پسر نوح، بهتر نقصان حجاب زن یا خواهر یا دختر یک مرد است؟ اینجا تهدید به بی غیرت خطاب شدن می شود، در حالی که پدر و شوهر و برادر یک خانم ناقص الحجاب وظیفه به امر به معروف دارند و نهی از منکر، به زور که نمی توانند متوسل شوند که انگ بی غیرتی به آنها زده می شود:

بن موسی;470430 نوشت:

عکس چهارم:در اینجا هم می گوییم استدلالی برای بدبودن بی حجابی نداریم.داریم خود بی حجاب را توصیف می کنیم.نتیجه کارش را می گوییم.استدلالی نمی کنیم.

نه اصلاً استدلالی بر بد بودن بدحجابی نداریم! فقط یک تهدید و توهین داریم: گدا خطاب شدن! نتیجه کار یک زن که تابع مد است را چنین نامیدن، بستن چشم به روی حقیقت است. بسیاری از اینها فقط می خواهند از مد عقب نیفتند، نه اینکه گدای نگاه مردان باشند، با این ادعا نه تنها به بسیاری از آنها تهمت زده می شود، بلکه باعث رنجش تمامی آنها نیز خواهد بود:

بن موسی;470430 نوشت:

عکس پنجم:این که بدحجاب و بی حجاب چنین وضعیتی را دارد از آیات و روایات قابل استنتاج است و بر اساس آن می توانیم یک قیاس صحیح تشکیل بدهیم.

در آیات که چنین چیزی نداریم و در مورد روایات نیز، باید به صحت و تواتر روایت توجه نمود و نمی توان همینجوری روی هوا چنین چیز زشتی را ساخت. ضمن اینکه چنین تصویری که قرار است کار عقلی بکند منفک از نقل است، و در میدان عمل فقط تهدید به شیطان خطاب شدن را برای دختران مذهبی به همراه دارد:

وقتی به فرموده رهبر قرار بر جذب حداکثری است، چنین عکسهایی بیشتر به دفع حداکثری شباهت دارند.

با عرض سلام

علی ;470458 نوشت:

تبلیغات هیجانی هست، درست! اما نادرست که نیست؟
هیجان باید پلی بشه برای عمیق شدن معرفت. بله، اگه هیجان به تنهایی باشه مثل شعله کبریت به زودی خاموش خواهد شد.

مشکل اینجاست که هیجان هرگز چنین پلی نشده و نمی شه. هیجان فقط باعث جوگیر شدن و هیجانزدگی میشه. دختری که با هیجان حجاب رو می پذیره با فروکش کردن هیجان هم حجابش رو میذاره کنار. اینطوری نیست که فردی با هیجان به جایی برسه و بعد برنگرده. این رو انقلاب به ما ثابت کرد، اونهایی که خارج از هیجانات و شور انقلابی، اندیشه سازنده داشتن، هنوز هم انقلابی هستن، ولی کسانی که بر موجهای انقلاب جوگیر شده بودن، امروز با فروکش کردن موجهای خروشان اوّلیه، گذشته ی خودشونو هم انکار می کنن. پس روش هیجانی، روشی القایی و غیرمفیده.

اینجور داستانها هم بر دختران ناقص الحجاب اثری ندارند. اینجور دخترها معمولاً حوصله ندارن تا ته این روایتها رو بخونن. اینها بیشتر سخنان موافقی هستن که به خودمون دلگرمی می دن. برای کار بر روی آنها، باید به زبان خودشان سخن گفت.

[="Tahoma"][="Black"]

tazkie;471952 نوشت:
مشکل اینجاست که هیجان هرگز چنین پلی نشده و نمی شه. هیجان فقط باعث جوگیر شدن و هیجانزدگی میشه. دختری که با هیجان حجاب رو می پذیره با فروکش کردن هیجان هم حجابش رو میذاره کنار. اینطوری نیست که فردی با هیجان به جایی برسه و بعد برنگرده. این رو انقلاب به ما ثابت کرد، اونهایی که خارج از هیجانات و شور انقلابی، اندیشه سازنده داشتن، هنوز هم انقلابی هستن، ولی کسانی که بر موجهای انقلاب جوگیر شده بودن، امروز با فروکش کردن موجهای خروشان اوّلیه، گذشته ی خودشونو هم انکار می کنن. پس روش هیجانی، روشی القایی و غیرمفیده.

اگر هیجان پلی بشه به دستیابی به معرفت، کارآمد و مفید خواهد بود. این که شما با تعریف دلخواه خودتون اون رو انکار می کنید به بحث ما ربطی نداره.
بنده از چنین هیجانی که تعریفش رو آوردم صحبت میکنم.
tazkie;471952 نوشت:
اینجور داستانها هم بر دختران ناقص الحجاب اثری ندارند. اینجور دخترها معمولاً حوصله ندارن تا ته این روایتها رو بخونن. اینها بیشتر سخنان موافقی هستن که به خودمون دلگرمی می دن. برای کار بر روی آنها، باید به زبان خودشان سخن گفت.

این مثالی بود از اینکه شهدا چطور می تونند تأثیر خودشون رو داشته باشند. کسی از روایتگری صحبت نکرد.[/]

علی ;472068 نوشت:

اگر هیجان پلی بشه به دستیابی به معرفت، کارآمد و مفید خواهد بود. این که شما با تعریف دلخواه خودتون اون رو انکار می کنید به بحث ما ربطی نداره.
بنده از چنین هیجانی که تعریفش رو آوردم صحبت میکنم.

این مثالی بود از اینکه شهدا چطور می تونند تأثیر خودشون رو داشته باشند. کسی از روایتگری صحبت نکرد.

بارها به شما گفتم، خب باز هم می گم این قواعد ذهنی شما، دیگه امتحانشونو پس دادن و فقط با حرف می تونید ازشون دفاع کنید. شما برو هیجانی که پلی برای معرفت باشه بده مذهبیها! اون داستان تأثیر شهدا هم زیاد برای غیرمذهبیها جالب نیست! برای خودمون جالبه! این صدبار! صحبت از روایتگری هم در عنوان مطلب مورد نظر شمابود!

موضوع قفل شده است