صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اختلاط يا تفكيك جنسيتي؟! (در مشاوره ها، در امامت جماعت براي خوابگاه و مدارس دخترانه و ...)

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786

  اختلاط يا تفكيك جنسيتي؟! (در مشاوره ها، در امامت جماعت براي خوابگاه و مدارس دخترانه و ...)
  از سوي تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، طرحي در مورد تفكيك جنسيتي دانشگاه‎ها ارائه شد. به دنبال آن موافقان و مخالفان زيادي اين‌جا و آن‌جا اظهارنظر كردند. بخشي از سخنان يكي از مسؤولان مخالفان در روزنامة همبستگي مورخة چهارشنبه 18 شهريور 1383 در صفحة 9 به چاپ رسيده است. هم‌چنين يكي از نمايندگان مجلس ـ در گفت و گويي با ايسنا ديدگاه هاي خود را در مخالفت با اين طرح مطرح كرده‌اند كه در روزنامة همبستگي مورخة 22 شهريور 1383 در صفحة 3 منتشر شده است. در مورد اين مسئله مهم و بسيار اساسي، كه متأسفانه به فراموشي سپرده‌شده است، و اظهارات اين دو مقام مسؤول و همفكران ايشان نقدهايي بيان مي‌كنيم:

  يكم:
  معاونت دانشجويي وزارت علوم مي‌گويد: «طرح تفكيك جنسيتي دانشگاه‌ها در برنامه‌هاي وزارت علوم جايي ندارد و با اجراي آن نيز مخالف است». اولاً قبل از هر چيز بايد در مورد گفته ايشان اظهار تأسف كرد كه اولاً اين وزارت خانة مهم كشور اسلامي چگونه با اين سياست اسلامي و فرهنگ ديني روشن مخالفت مي‌كند، ثانياً: بايد توجه كرد كه وزارت علوم مجري اهداف و برنامه‌هاي مصوب از سوي مراجع ذي صلاح است، نه اين‌كه خودش سياست‌گذار در اين امور باشد، ثالثاً خوانندگان بدانند بعد از انقلاب اسلامي و انقلاب فرهنگي، چه نوع تفكراتي تصميم‌گير و مجري در سطوح بالاي آموزش عالي بوده‌اند كه سياست‌ها و توصيه‌هاي اسلامي كردن دانشگاه‌ها اين‌گونه به بن بست رسيده است.

  دوم:
  معاونت وزارت علوم مي‌گويد: «طرح تفكيك... با توجه به دلايل فرهنگي، تجربي، اعتقادي و تجربه بين المللي، طرح مردودي است.»
  اما ايشان اين دلايل ذكر نمي‌كند. در حالي كه جايگاه آموزش عالي اقتضا مي‌كند عالمانه و مستدل با امور برخورد شود. آيا مراد ايشان از تجربه برخي كشورها كشوري مانند آمريكا است كه اعتراف به مشكلات سيستم مختلط آموزش كرده‌اند و مدارس غير مختلط را تجربه مي‌كنند؟ آيا مراد از دليل فرهنگي، فرهنگ كشورهاي سكولار و لائيك و الحادي است كه معنويت و پاكي و آخرت را باور ندارند؟ و آيا مراد از دليل اعتقادي، اهتمام پيشوايان معصوم ـ عليهم السلام ـ به مسئلة عدم اختلاط و حجب و حيا و غيرت در ميان مسلمانان است؟! مگر كلام نوراني سرور زنان عالم ـ عليها اسلام ـ سياست راهبردي و اعتقادي ما نيست كه مي‌فرمايد:
  «بهترين حالات براي زنان آن است كه نه آنها مردي را ببيند و نه مردي آنها را ببيند»[1]

  يا هنگام تقسيم كار پيامبر بين او علي ـ عليه السّلام ـ فرمود: خدا مي‌داند كه چقدر من خوش‌حال شدم از اين‌كه كار منزل به من سپرده شد و از رفتن به بيرون منزل و تماس با نامحرم معاف شدم.» و صدها تعليم ديني ديگر.
  اما صاحبان اين‌گونه تفكر بدانند كه ما دليل و سياست و روش خود را در اين امور مهم و كلان، از منبع پاك و معصوم وحي مي‌گيريم و صد البته كه تعاليم مسلم دين، سياست اختلاط مرد و زن را بر نمي‌تابد و كسي كه كمتر آشنايي‌اي با تعاليم دين و محيط‌هاي ديني دارد، به اين نكته اذعان دارد.

  ادامه دارد...  [1] . حر عاملي، وسائل‎الشيعه، ج 14، ص 43.

  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۱۰/۲۹ در ساعت ۲۳:۳۹
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 2. صلوات ها 30


 3. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  سوم: از جمله اشكالات اين طيف كه نمايندة مذكور نيز به آن تصريح مي‌كند اين است كه نتيجه چنين طرح و برنامه‌هايي، جداسازي اداره و محل كار، سينما، پارك، خيابان و ساير اماكن است،

  در اين باره بايد گفت:
  محيط‌هاي رفت و آمد عمومي دو گونه‎اند: يك دسته به طور قهري مختلط هستند و قابل جداسازي و در اختيار من و شما نيستند مثل كوچه، خيابان و بازار. دستة ديگر مثل اداره و كارخانه و مدرسه و دانشگاه هستند كه قابل تفكيك هستند و برنامه‌ريزي آن مستقيماً به دست نظام و حكومت است، كساني كه موافق با طرح جداسازي زن و مرد و دختر و پسر هستند؛ البته اين طرح را محدود به آموزش عالي نمي‌كنند و آن را به همة محيط‌هاي درس و كار و مانند اينها تعميم مي‌دهند. اين بر عهدة نظام اسلامي است كه محل كار را هم با برنامه‌ريزي حساب شده به‌نحوي طراحي كند كه كمترين رويارويي ممكن و تماس بين زن و مرد پديد آيد. اختلاط حاصل در محيط دانشگاه و اداره و كارخانه و شركت، نتيجه برنامه و اختيار ماست نه امري قهري؛ بنابراين در اين محيط‌ها بايد جداسازي را دنبال كرد و در محيط كوچه و بازار هم با توصيه و تمهيداتي، بستر سالم رفت و آمد و زندگي مردم را فراهم كرد؛ در روايات پيشوايان دين ما آمده است كه مردان را از برخورد با نامحرم در كوچه برحذر مي‌دارند و مسير رفت و آمد جدا به آنان پيشنهاد مي‌دهند. نكتة حائز اهميت در اين مسئله اين است كه برخورد مرد و زن در كوچه، خيابان، پارك و سينما، يك بار و دو بار و گذرا است و قابل قياس با همنشيني دو دانشجو در طي 4 ـ 5 سال يا دو كارمند و كارگر در طول ساليان زياد و نزديكي بيش از حد آنان، نيست و اين چيزي است كه نظام اسلامي، عمداً و اختياراً هرگز نبايد به آن اقدام كند يا رضايت دهد.

  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۱۰/۲۹ در ساعت ۲۳:۳۸
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 4. صلوات ها 28


 5. #3
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  چهارم: نمايندة مذكور مجلس مي‌گويد:
  «اين اختلاط چه نتيجة منفي را داشته كه امروز برخي نگران آنند..
  جهت اطلاع ايشان يادآور مي‌شود كه اختلاط متأسفانه زمينه‌ساز آفات بسياري شده است.[1] كه از جمله آنها اين موارد است.

  الف ـ عاشق شدن برخي دختران وپسران و اتلاف وقت آنان و احياناً سرخوردگي و ناكامي و...

  ب) اغفال برخي دختران و زنان ـ و گاهي هم مردان و پسران ـ و از دست دادن عصمت و حياء
  ج) نگاه‌هاي حرام و آلوده، گاهي تماس حرام و ارتكاب زنا.

  د) پارتي‌هاي مختلط و مفاسد جانبي آن به دنبال آشنايي دانشجويان يا كاركنان.
  هـ) بالا رفتن هزينة افراد به دليل استفاده از وسايل آرايشي و لباس‌هاي جذاب براي جنس مخالف.

  و) افت تحصيلي و توجه به يكديگر در حين كلاس و تحصيل و مشروط شدن و احياناً اخراج از دانشگاه.
  ز)....

  پنجم)
  يكي ديگر از سخنان مخالفان طرح جداسازي اين است كه مي‌گويند جداسازي و منع از تماس، حرص جوانان را نسبت به يكديگر بيشتر مي‌كند، چنين حرفي را مخالفين حجاب هم مي‌زنند، در حالي كه اين سخن صحيح نيست. گام اول براي سلامت جسمي و روحي جوانان ما جداسازي و تفكيك دختر و پسر است تا زمينه هاي گناه و تحريك شهوي در خطرناك‌ترين سنين پديد نيايد. برخلاف نظر اين طيف، شما مي بينيد كه در جوامع ليبراليستي غرب، علي رغم عدم وجود حجاب شرعي و پوشش لازم، و با وجود اختلاط دختر و پسر از كودكي تا سن پيري و عدم مانعي از ارتباط جنسي به طرق مختلف، همواره و همه روزه شاهد افزايش تجاوزات و انحرافات جنسي هستيم، رمز اين حقيقت در اين نكته نهفته است كه عظمت جنسي و روحي انسان مثل ميل به مال و مقام، سيري ناپذير است؛ بلكه با توجه و بها دادن، قوي تر و وحشي‌تر مي‌شود. راه حل صحيح اسلام توجه به اميال حقيقي و واقعي انسان‌ها و ارضاء آن در حد لازم و سالم به نحوي است كه مزاحم رشد معنوي و قرب او نگردد و از سوي ديگر برطرف كردن زمينه هاي سوء تأثير به راحتي بتواند راه كمال را طي كند.

  [1] . نگارنده به هيچ وجه قصد جسارت و توهين به همة مردان و زنان را ندارد و اين مشكلات البته عموميت كامل ندارند، اما به هر حال وجود دارند و سخن بر سر زمينه هاي اين مفاسد است.

  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۱۰/۲۹ در ساعت ۲۳:۴۰
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 6. صلوات ها 26


 7. #4
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  ششم) برخي مي‌گويند رشد و بلوغ جسمي دانشجويان و جوانان همراه بلوغ فكري است، اصل را بايد بر برائت گذاشت و از نگاه منفي نسبت به انسان‌ها كه آنها را صرفاً به دنبال غريزة جنسي مي‌داند، خودداري كرد. ما هم با اين نظريه موافق هستيم و توجه داريم به ارزش‌هاي نسل جوان و گرايش‌هاي بلند آحاد جامعه، اما شما هم معترف هستيد كه همة جوانان به رشد فكري لازم و رشد معنوي مناسب نرسيده‌اند. انسان‌شناسي دين اقتضا مي‌كند كه به نفس امّاره و شيطان رانده شده نيز توجه كنيم انساني كه دشمن ترين دشمنان خود را در درون دارد.[1] و دشمن قسم خوردة بزرگي در بيرون دارد،[2] به راحتي و خوش‌بيني به زمينه‌هاي گناه نمي‌تواند نزديك شود. وقتي حضرت يوسف ـ عليه السّلام ـ پيامبر معصوم خداوند از زمينة فساد فرار مي‌كند و به خدا پناه مي‌برد،[3] و وقتي امام علي ـ عليه السّلام ـ پيشواي متقين از سلام كردن به زنان جوان پرهيز مي‌كند تا دچار فساد احتمالي نگردد و...[4]
  چگونه ما مي‌توانيم جوان سرشار از انرژي و شادابي و شهوت را در كنار بزرگ‌ترين پرتگاه هاي سقوط رها كنيم. عقل سليم حكم مي‌كند كه از رويارويي با زليخاها بپرهيز تا اصلاً در موقعيت گناه واقع نشوي، نه اين‌كه به استقبال موقعيت گناه برو و بعد از آن بدون يار و ياور رها و سرگردان؟!
  آيا به‌راستي ارتباط زن و مرد و تأثيرات اين دو جنس بر يكديگر و ضربات سنگين و بسياري كه بشر در اثر ارتباط ناسالم خورده است و فراواني توجه آنان به يكديگر ـ خواسته يا ناخواسته ـ از نگاه جنسيّتي، قابل انكار است؟!

  [1] . اشاره به حديث زيبايي امام علي ـ عليه السّلام ـ : اعدي عدوّك نفسك التي بين جنبك.
  [2] . اشاره به آيات شريفة قرآن دربارهء ابليس كه مي گويد: ص 82.
  [3] . سورة يوسف، آية 53.
  [4] . مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، ج 101، ص 37[ مكارم الاخلاق، ص 270.

  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۱۰/۲۹ در ساعت ۲۳:۴۱
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 8. صلوات ها 25


 9. #5
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  هفتم) اين نمايندة محترم مجلس مي‌گويد:
  «اختلاط در دانشگاه ها براي ارتقاي معنوي جايگاه انسانهاست.»

  معناي اين سخن براي نگارنده روشن نيست. چگونه اختلاط موجب ارتقاء معنوي مي‌شود، اين ارتباط معلوم نيست. ايشان مي‌گويند اختلاط براي مفسده، مردود است؛ اما براي رشد و تعالي خير. سخن ما بر سر اختلاط به قصد انجام حرام نيست كه اين فرض از محل بحث خارج است. سخن اين است كه اختلاط و تماس مكرر، بستر بسيار خطرناكي براي تحريك اميال شهواني و شيطاني و نهفته در درون انسان است كه اگر شديداً و دائماً كنترل نشود، خسارات جبران ناپذيري به حيات مادي و معنوي بشر وارد مي كند.

  هنر فرار از گناه
  در اين راستا برخي مي‌گويند، پاك بودن و آلوده نشدن، در محيطي كه آلودگي و زمينة گناه نباشد، ارزشي ندارد؛ مثل شخصي كه در زندان است و دزدي يا قتل نمي‌كند. اگر زمينة دزدي و قتل يا نگاه و تماس با نامحرم فراهم بود و بعد انسان خويشتن‌داري كرد، آن ارزش دارد؛ بنابراين نبايد محيط را جدا كرد تا اين گونه افراد بهتر رشد كنند.
  در پاسخ به اين تز بايد گفت:
  اين سخن مثل اين است كه كسي بگويد شما اگر در يك محيط پاك و بدون آلودگي و ميكرب زندگي كنيد و سالم باشيد، ارزشي ندارد؛ بلكه بايد زمينه‌اي فراهم كنيد كه آلودگي ها و ميكرب ها شما را تهديد كنند، و بعد قوي و سالم بمانيد، در اين صورت به شما مي توان گفت انسان قوي و مقاوم. بله اگر به طور قهري شرايط آلودگي و گناه پيش آمد و كسي سالم و پاك باقي ماند بسيار باارزش و يوسف گونه است؛ اما نه اين‌كه انسان خودش عمداً محيط آلوده و گناه و رويارويي با زليخاها را فراهم آورد. كدام عقل و منطقي، اين چنين حكم مي‌كند؟ جواني كه با هر نگاه و لبخندي دلش مي‌لرزد و به جايي مي‌رود، و با يك ناز و كرشمه، فكرش مشغول مي‌شود، نبايد به محيط‌هاي مختلط وارد شود و نبايد براي او چنين شرايطي را فراهم آورد. چگونه است كه براي يك بيماري مسري و احتمالي كل مملكت بسيج مي‌شود و همة افراد مورد تهديد، واكسينه مي شوند و هزينه هاي بسيار صرف مي شود، اما روح و روان جوان پاك ما را صدها آلودگي معنوي به مخاطره مي اندازد اما كسي به فكر واكسن و پيشگيري يا قرنطينه و برنامه ريزي و سرمايه گذاري نيست؟!


  نمايندة مذكور مي‌گويد: «با تكرار و اصرار اين نوع طرح‌ها، هزينه‌هايي بر نظام اسلامي تحميل مي‌شود.»
  اما بايد ايشان بدانند كه اولاً هميشه اين طرح‌ها مستلزم هزينة اضافي نيست، ثانياً: چه باك كه براي سالم ماندن جوانان پاك و معصوم دانشجو هزينه‌هايي بسيار كلان صرف شود، آيا پول و سرمايه مصرفي مهم‌تر از اين دارد؟ همان‌طور كه اشاره شد براي جسم اين جوانان ميلياردها تومان صرف درمانگاه‌ها، بيمارستان‌ها، تربيت پزشكان و پرستاران و صدها امر ديگر مي‌شود، اما به بعد معنوي و حقيقي انسان‌ها كه مي‌رسيم، حاضر نيستيم سرمايه گذاري كنيم.

  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۱۰/۲۹ در ساعت ۲۳:۴۲
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 10. صلوات ها 23


 11. #6
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  هشتم) هرگاه سخن از بعضي رفتارهاي ناهنجار اجتماعي يعني رويارويي زن و مرد مي‌شود برخي ـ مانند اين نمايندة مجلس ـ براي توجيه رفتار بعضي زنان استناد مي‌كنند به حركت زهرا (س) در دفاع از امامت و خواندن خطبه در مسجد مدينه و خروش حضرت زينب(س) در كوفه و شام بعد از نهضت كربلا در حالي كه اين استدلال، مغالطه است و قياس اين دو بزرگوار با زنان جامعة ما از جهاتي مع الفارق است.

  اولاً: چنان‌كه همه معترفند خطبه اين دو بزرگوار در بين مردان در زماني خوانده شد كه اساس اسلام و دين و امامت در معرض خطر بود و طبيعي است كه در چنين شرايطي براي نجات دين، انجام چنين كاري موجه و لازم است. اين داستان چه ربطي دارد به مسافرت يك دختر از جنوب به شمال كشور يا بالعكس براي خواندن زبان اسپانيولي، يا حضور آن‌چناني برخي زنان در فروشگاه‌ها يا دارات براي فروشندگي يا منشي‌گري؟! كار خوبان را قياس از خود مگير.

  ثانياً:
  حضور اين بزرگواران طبعاً با رعايت جميع شئونات اسلامي و آداب لازم است در حالي كه متأسفانه ما شاهديم غالب زنان در حال تحصيل يا شاغل ما از پوشش و رفتار بي‌آلايش شرعي، به طور كامل، بهره‌مند نيستند.

  ثالثاً: اگر قرار است مقايسه‌اي انجام گيرد چرا وضع كنوني دانشگاه هاي دولتي و آزاد ما را با مدرسة علميه و محفل درس و بحث حضرت زهرا و زينت عليهما السلام براي خانم ها در مدينه و كوفه و در شرايط عادي جامعه مقايسه نمي‌كنيد؟!‌ البته اين محافل مختلط نبوده‌اند و هيچ سنخيّتي با برخي مراكز آموزش عالي ما ندارند.

  رابعاً: هيچ كس خواهان عدم تحصيل يا اشتغال يا حضور زنان در جامعه به طور كلي و در تحت هر شرايطي نيست تا نمايندة محترم مثال بزنند به گروه اعزامي امام (ره) به شوروي براي رساندن نامه به گورباچف كه متشكل از مرد و زن بود؛ بلكه سخن بر سر سياست كلان و راهبردي نظام در امر آموزش و اشتغال و ورزش و مانند اينهاست در شرايطي كه به طور طبيعي ما سروكار با يك عدة معصوم از زن و مرد و يك جامعة منضبط و بي عيب نيستيم؛ بلكه مردم و شرايط همان است كه در اطراف خود نظاره گريد و نيازي به توضيح نيست.

  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۱۰/۲۹ در ساعت ۲۳:۴۳
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 12. صلوات ها 19


 13. #7
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  نهم) اين نمايندة مجلس مي افزايد:
  «نگراني ما در اين زمينه جدي است؛ زيرا گسترش و قانوني شدن اين گونه تفكرات كه زنان و مردان در محيط هاي دانشگاهي از هم تفكيك شوند، نهايتاً منجر به محدود ساختن فعاليت‌هاي زنان در اجتماع خواهد شد.»

  شكي نيست كه بحث محرم و نامحرم و مرز بين زن و مرد، خواه ناخواه محدوديت‌هايي را در برخوردها و فعاليت هاي زندگي براي هر دو جنس ايجاد خواهد كرد و اين مرز بندي الهي است و گريزي از آن نيست؛ گر تو نمي پسندي تغيير ده قضا را. و نبايد ايشان از عملي شدن احكام عالي الهي نگران باشد؛ بلكه از زير پاگذاشتن مقررات دين بايد خون دل بخورد. به‌علاوه ديني كه امر اشتغال و كسب مال را در درجة اول به مردان مي‌سپارد و گذران هزينة زندگي و نفقه را بر دوش مرد مي‌گذارد و بسياري از فعاليت‌هاي اجتماعي مثل شركت در نماز جمعه و تشييع جنازه و جهاد و مانند اينها را بر زن واجب نمي‌كند و براي خروج زن از خانه شرايطي قائل مي شود و نظاير اين قوانين ـ كه بر هيچ كس پوشيده نيست ـ طبيعي است كه براي ارتقاي معنوي جايگاه زن و مرد، محدوديت هايي ظاهري ايجاد كرده است.

  دهم)
  نمايندة محترم مجلس در پايان اظهار اميدواري كرده است كه اين گونه بحث‌ها، راه جديدي براي ورود اتهام حقوق بشر را بر كشورمان باز نكند، اين ترجيع بندي است كه متأسفانه برخي‌ها در هنگام مخالفت حقوق بشر جهاني با قوانين الهي به كار مي‌برند و در اين مقابله همواره دين است كه محكوم مي‌شود و بايد عقب نشيني كند؛ اما اگر دنياي الحاد و ضد دين يا غير ديني، حكمي از احكام ترقي اسلام و عملي شدن آن را نپسنديد چه باك!‌آيا مردم مسلمان و مؤمن ما و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بايد حامي و مدافع احكام خدا و رسول باشند يا بافته هاي فكر بشري! آيا به راستي ما مي خواهيم به همان راهي برويم كه دنياي امروز مي رود؟ زهي افسوس و خيال باطل!
  منبع:
  ح. كريمي، مركز مطالعات و پاسخگويي به شبهات(حوزه علميه قم).

  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۱۰/۲۹ در ساعت ۲۳:۴۴
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 14. صلوات ها 20


 15. #8
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786
  تجارب مشاوره اي...
  چند كلام از من بشنويد
  حاصل اين اختلاط اين مي شود كه
  در استان هاي بزرگ كشور همان دانشجوي پسر وقتي پزشك مي شود مثلا متخصص جراحي سينه مي شود و روزانه خانم هاي زيادي را معاينه مي كند
  مرد سونوگرافي زن را انجام مي دهد و زنان مي گويند ما نمي توانيم.
  اكو قلب زن را مرد انجام مي دهد.
  و زنان زيادي ابتدا شرم مي كنند و بعد مي گويند دكتر محرم است.
  و....

  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۱۰/۲۹ در ساعت ۲۳:۵۸
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 16. صلوات ها 22


 17. #9
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  حاصل اين مي شود كه دانشجوي شيرازي به من مي گويد:
  در دانشگاه با بيست خانم دوست شدم و به همه قول ازدواج دادم و با همه رابطه داشتم كه 3- 4 نفر آنها زن شوهر دار بودند و الان كه يكي را براي ازدواج پذيرفته ام نمي توانم با او سر كنم و احساس يكنواختي برايم كشنده است.

  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 18. صلوات ها 23


 19. #10
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  حاصل اين مي شود كه
  دختري مي گويد خانواده ام گفتند پول در اختيارت مي گذاريم برو با مدرك برگرد چه فردا چه 4 سال ديگر.
  و من كه به شهر غريبي رفتم با معاون آموزش كه مرد بود احساس راحتي داشتم و او را مثل پدرم مي دانستم و ايشان چون استاد آمارم هم بود با او براي درس و زندگي مشورت مي كردم. و همسر او كه همانجا تدريس داشت مي مرد و زنده مي شد وقتي ما را با هم مي ديد و من ابتدا تعجب مي كردم چرا اين خانم حسادت مي كند شوهرش مشورت كنيم
  وقتي به خودم آمدم كه اين مرد كه هم سن پدرم بود به من پيشنهاد رابطه و بعد هم پيشنهاد ازدواج داد.
  و وقني من رد كردم من را از درس آمار انداخت
  و گفت آن قدر بهت سخت مي گيرم تا خودت رام شوي
  وو....
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 20. صلوات ها 22


صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۲/۰۱, ۰۹:۴۹
 2. دلت را چند مي فروشي؟!
  توسط عبدالرحیم در انجمن تاریخ اهل بیت(ع)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۷/۱۶, ۰۲:۵۸
 3. انسان و تكامل در جهان باقي؟!
  توسط mohsen-gh در انجمن معاد شناسی
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۳/۰۸, ۰۰:۲۶
 4. آيا دين اسلام عقلاني است يا احساسي؟
  توسط طاها در انجمن کلیات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۰۸/۱۸, ۰۱:۱۲

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود