جمع بندی شبهه: اولین چیزی که خدا خلق کرد، قبلش چطور بود؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شبهه: اولین چیزی که خدا خلق کرد، قبلش چطور بود؟

سلام عزیزان

من تازگیا با 1 شبهه روبرو شدم چیز مسخره ای هست ولی باز شبهست دیگه

لطفا دونه دونه به سوالات من جواب بدید

1.اولین چیزی که خدا خلق کرد چه بود ؟
2.قبل از اینکه خدا اولین چیز را خلق کند چیزی را خلق نکرده بود ؟

پس خدا قبل از اینکه چیزی رو خلق کنه . نعوذبه الله چیکار میکرد ؟

خوب میگیم n کارو میکرد . خوب قبل از اینکه n کارو بکنه ؟ n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n میلیارد ها بارم بگیم باز یه جا تموم میشه . باز یه جایی میرسه که خدا نعوذ به الله هیچ کاری نمیکرد . پس یعنی تو 1 زمانی به وجود امده .

این سوال منظورش اینه که خدا هم یه زمانی به وجود امده !

ببخشید میدونم سوالی بی معنی هست . ولی ممنون میشم جواب بدید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

momo55;462844 نوشت:
سلام عزیزان

خوب میگیم n کارو میکرد . خوب قبل از اینکه n کارو بکنه ؟ n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n.n میلیارد ها بارم بگیم باز یه جا تموم میشه . باز یه جایی میرسه که خدا نعوذ به الله هیچ کاری نمیکرد . پس یعنی تو 1 زمانی به وجود امده .

با سلام خدمت شما دوست گرامی

قبل از اینکه به تمام سوالات شما پرداخته شود، به مسئله اصلی که مطرح کردید، می پردازم:

اینکه خداوند قبل از خلق کردن اولین مخلوقش چه می کرده است؟ آیا خداوند خودش در زمانی به وجود آمده؟

اما پاسخ:

- اینکه خداوند قبل از خلق کردن اولین مخلوقش چه کار می کرده است، حتی اگر طبق گفته شما فرض کنیم که هیچ کاری نمی کرده است، باز به این نتیجه که شما گفتید نخواهد رسید که "باز یه جایی میرسه که خدا نعوذ به الله هیچ کاری نمیکرد . پس یعنی تو 1 زمانی به وجود امده ."
شما در این نتیجه گیری وجود خداوند رو متوقف بر انجام فعل از سوی خداوند دونستید و چنین ملازمه ای وجود نداره چرا که ممکنه خداوند باشد و خلقی انجام ندهد.

- مطلب دیگر که بسیار مهم است اینکه اساسا خداوند موجود زمان مند نیست، یعنی موجودی نیست که در درون جریان زمان باشد، به طور مثال بنده و شما در قرن حاضر هستیم ولی در قرن قبلی نبودیم بنابراین محدود به زمان هستیم ولی خداوند چنین نیست، خداوند محدود به زمان نیست و وجود او مقید به زمان خاصی نیست.

- ریشه اینکه خداوند زمان مند نیست در این است که خداوند مادی نیست. زمان و مکان از عوارض مادی بودن است. یعنی موجودی که مادی است، باید دارای مکان خاص باشد و همچنین در ظرف زمانی خاصی تعریف بشود. در حالی که موجودی غیر مادی چنین نیست. به عبارت دیگر زمان و مکان اموری انتزاعی هستند که از مادیت شی فهمیده و انتزاع می شوند.

- با توجه به مطالب فوق اساسا زمان خود به نوعی مخلوق خداوند است و اصلا این سوال صحیح نیست که قبل از اولین مخلوق خداوند چه می کرده است؟ زیرا "قبل و بعد" همگی از مفاهیم زمانی هستند که با خلق موجودات مادی ایجاد شده اند در حالیکه خداوند خود ماوراء این قبل و بعدهاست.

- در این زمینه مباحث دیگری نیز وجود دارد که به مقدمات فلسفی بسیاری نیاز دارد.

موفق باشید

ممنون .

یه سوال دیگه . خداوند میگوید من از خودم برشما دمیدم ( روح ) . یعنی خداوندم از روح تشکیل شده !؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟

مگه نمیگن ما جزوی از خداییم . یعنی خداهم روح هست ؟؟

خوب اگر ما جزوی از خدا باشیم . خوب پس میشه به این نتیجه رسید نعوذبه الله ماهم خداییم . چون طبق این حرف خدا روح هست و ماهم روح ولی فقط در جسم حبس شدیم

سلام

خداوند هیچ مانندی ندارد .

از ائمه اطهار (علیهم السلام) احادیثی نقل شده است که از جمله حدیث محمد بن مسلم است که میگوید: «از ابا جعفر [امام باقر (علیه صلاة و السلام)] از کلام خداوند [که می فرماید:] {وَنَفَخْتُ فِیهِ مِن رُّوحِی} سوال کردم. او فرمود «روحی است که خداوند آن را انتخاب کرده، برگزیده، آفریده و به خودش نسبت داده و آن را بر همه ارواح برتری داده و امر کرده که از آن [روح] در آدم دمیده شود.»

چرا حیوانات مانند میمون و شامپانزه و غیره نمیتوانند مانند انسان پیشرفت کنند در حالی انان هم مغز دارن دست و پا دارن چشم و گوش دارن . ولی نفس ما با انها تفاوتهای دارد . انسانی که به کمک نفسش خانه ی میسازد ، بنگرید که آفریننده نفس میتواند چه چیزی های بسازد .
این قدرت نفس هست نه جسم مادی .

نفس از دیدگاه امیرالمومنین علی (ع )

کمیل بن زیاد میگوید از امیر مومنان علی (ع) درخواست کردم که نفس مرا باز شناساند . فرمود ای کمیل مقصودت کدام نفس است ؟ عرضه داشتم مگر جز یک نفس در من است ؟ فرمود : ای کمیل در آدمی چهار نفس است ، نفس نامی نباتی ، نفس حسی حیوانی ، نفس ناطقه قدسی ( فکر ، ذکر ، علم ، حلم ، و هشیاری ، شبیه ترین چیزها به نفس فرشتگان است ، نزاهت و حکمت دو خاصیت ان است ) ، نفس کلی الهی . هر یک از این دو قوه را پنج قوه و دو خاصیت است .

در پناه ایزد

momo55;463790 نوشت:
ممنون .

یه سوال دیگه . خداوند میگوید من از خودم برشما دمیدم ( روح ) . یعنی خداوندم از روح تشکیل شده !؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟

خوب اگر ما جزوی از خدا باشیم . خوب پس میشه به این نتیجه رسید نعوذبه الله ماهم خداییم . چون طبق این حرف خدا روح هست و ماهم روح ولی فقط در جسم حبس شدیم

سوالی که مطرح کرده اید، از موضوع اصلی بحث ما خارج است و برای تمرکز در مورد سوال اصلی، باید از پرداختن به آن صرف نظر کنیم. البته پیش از این در سایت بحث هایی در این زمینه شکل گرفته است و شما با یک جستجو می توانید به آنها دست پیدا کنید. با این حال اگر بحث های قبلی در این زمینه تمام سوالات شما را جواب نداد، می توانید سوال خود را در قالب سوالی جدید، مطرح کنید.

موفق باشید

momo55;462844 نوشت:

اول ما خلق الله العقل
momo55;462844 نوشت:

قبلا از اولین مخلوق نمی تواند موجود دیگری باشد چون اگر باشد آن خودش اولین مخلوق است مثل این است که بگویید رتبه کنکور چه کسی برتر از رتبه یک کنکور شد؟ معلوم است اگر رتبه برتر از او باشد دیگر آن شخص اول نیست.
momo55;462844 نوشت:

کارشناس این سوال را پاسخ دادند
momo55;463790 نوشت:

روحی در آیه اضافه تشریفیه است و نه اضافه حقیقیه مثل خانه خدا که اضافه تشریفی است و نه اضافه حقیقی
momo55;463790 نوشت:

کی گفته نعوذ بالله ما جزیی از خداییم؟؟؟ لازمه این قول این است که خداوند نعوذ بالله مرکب از اجزا باشد.

[="Tahoma"][="Navy"]

momo55;462844 نوشت:
سلام عزیزان

سلام
1- خالقیت خدای متعال اول زمانی ندارد
2- عدم خالقیت خدای متعال ربطی به مخلوق شدنش ندارد او چه خلق بالفعلی داشته باشد چه نداشته باشد ذاتا خالق است یعنی توانایی خلقت و آفرینش را دارد
یا علیم[/]

رئوف;463762 نوشت:
شما در این نتیجه گیری وجود خداوند رو متوقف بر انجام فعل از سوی خداوند دونستید و چنین ملازمه ای وجود نداره چرا که ممکنه خداوند باشد و خلقی انجام ندهد.

سلام و عرض ادب خدمت شما

بزرگوار من شنیده ام که از صفات خداوند خلاقیت است یعنی همیشه باید خلق کند
خدایی که خلق نکند خدا نیست

صفات خداوند را نمی توان متوقف کرد
مثلا خداوند فیاض است یعنی همیشه فیاض است
نه اینکه زمانی می تواند باشد که فیاض نباشد

چطور امکان داره خداوند باشد و خلقی انجام ندهد ؟

اگر چنین باشد پس باید گفت خداوند در برهه ای از زمان بی کار بوده است

رئوف;463762 نوشت:
- با توجه به مطالب فوق اساسا زمان خود به نوعی مخلوق خداوند است و اصلا این سوال صحیح نیست که قبل از اولین مخلوق خداوند چه می کرده است؟ زیرا "قبل و بعد" همگی از مفاهیم زمانی هستند که با خلق موجودات مادی ایجاد شده اند در حالیکه خداوند خود ماوراء این قبل و بعدهاست.

بزرگوار یا اولین مخلوق وجود دارد یا ندارد

اگر بگویید اولین مخلوق وجود دارد
خود این اولین مخلوق مفهوم زمان در ان مستتر است
زیرا وقتی می گویید اول مخلوق یعنی خداوند این مخلوق را در زمانی انجام داده
مگر اینکه بگویید در بی زمانی انجام داده

اما اگر بگوییم اولین مخلوق وجود ندارد یعنی همیشه مخلوقاتی با خداوند بوده اند

به نظر حقیر این قسمت دوم صحیح تر می باشد

منتظر جواب حضرت عالی هستم

متشکرم

بی نظیر;464770 نوشت:

سلام و عرض ادب خدمت شما

بزرگوار من شنیده ام که از صفات خداوند خلاقیت است یعنی همیشه باید خلق کند
خدایی که خلق نکند خدا نیست

صفات خداوند را نمی توان متوقف کرد
مثلا خداوند فیاض است یعنی همیشه فیاض است
نه اینکه زمانی می تواند باشد که فیاض نباشد

چطور امکان داره خداوند باشد و خلقی انجام ندهد ؟

اگر چنین باشد پس باید گفت خداوند در برهه ای از زمان بی کار بوده است

بزرگوار یا اولین مخلوق وجود دارد یا ندارد

اگر بگویید اولین مخلوق وجود دارد
خود این اولین مخلوق مفهوم زمان در ان مستتر است
زیرا وقتی می گویید اول مخلوق یعنی خداوند این مخلوق را در زمانی انجام داده
مگر اینکه بگویید در بی زمانی انجام داده

اما اگر بگوییم اولین مخلوق وجود ندارد یعنی همیشه مخلوقاتی با خداوند بوده اند

به نظر حقیر این قسمت دوم صحیح تر می باشد

منتظر جواب حضرت عالی هستم

متشکرم

همان طور که در پاسخ قبلی عرض کردم، پاسخ دقیق تر این سوال نیاز به مقدمات فلسفی دارد. با این حال به جهت طرح آن از سوی شما عرض می کنم:

ملاک مخلوق بودن، ملاک زمانی نیست بلکه ملاک مخلوق بودن، فقر ذاتی است. به عبارت دیگر، ملاک این نیست که مخلوق، موجودی است که نبوده و سپس بوده شده است (حدوث زمانی) بلکه ملاک این است که موجود در ذات خود نیازمند باشد(فقر ذاتی). بنابراین طبق این مبنا، امکان اینکه موجودی همواره وجود داشته باشد، هست یعنی موجوداتی باشند که ازلی باشند و همچنان مخلوق هم باشند زیرا طبق آنچه گفته شد، ملاک مخلوق بودن حدوث زمانی نیست بلکه فقر ذاتی است و این مسئله منافاتی با این ندارد که مخلوقی ازلی باشد.

موفق باشید

سوال:

پاسخ:

- مطلبی که بسیار مهم است اینکه اساسا خداوند موجود زمان مند نیست، یعنی موجودی نیست که در درون جریان زمان باشد، به طور مثال بنده و شما در قرن حاضر هستیم ولی در قرن قبلی نبودیم بنابراین محدود به زمان هستیم ولی خداوند چنین نیست، خداوند محدود به زمان نیست و وجود او مقید به زمان خاصی نیست.

- ریشه اینکه خداوند زمان مند نیست در این است که خداوند مادی نیست. زمان و مکان از عوارض مادی بودن است. یعنی موجودی که مادی است، باید دارای مکان خاص باشد و همچنین در ظرف زمانی خاصی تعریف بشود. در حالی که موجودی غیر مادی چنین نیست. به عبارت دیگر زمان و مکان اموری انتزاعی هستند که از مادیت شی فهمیده و انتزاع می شوند.

-ملاک مخلوق بودن، ملاک زمانی نیست بلکه ملاک مخلوق بودن، فقر ذاتی است. به عبارت دیگر، ملاک این نیست که مخلوق، موجودی است که نبوده و سپس بوده شده است (حدوث زمانی) بلکه ملاک این است که موجود در ذات خود نیازمند باشد(فقر ذاتی). بنابراین طبق این مبنا، امکان اینکه موجودی همواره وجود داشته باشد، هست یعنی موجوداتی باشند که ازلی باشند و همچنان مخلوق هم باشند زیرا طبق آنچه گفته شد، ملاک مخلوق بودن حدوث زمانی نیست بلکه فقر ذاتی است و این مسئله منافاتی با این ندارد که مخلوقی ازلی باشد.

موضوع قفل شده است