جمع بندی نحوه امر به معروف و نهی از منکر

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نحوه امر به معروف و نهی از منکر

سلام .
من یک پسر اول دبیرستانی ام . آدم مذهبی هستم و لی متاسفانه به خاطر شوخی هایی که قبلا کردم دیگه ابهتی پیش دوستام ندارم.
یعنی دیگه امر به معروف کردن زبانی یا حتی عملی من تاثیر ناچیز یا صفری داره .
باید حالا چه کار کنم و این ابهت رو چه طور به دست بیارم ؟
برای امر به معروف و نهی منکر از چه روشی استفاده کنم ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

seied;461798 نوشت:
سلام .
من یک پسر اول دبیرستانی ام . آدم مذهبی هستم و لی متاسفانه به خاطر شوخی هایی که قبلا کردم دیگه ابهتی پیش دوستام ندارم.
یعنی دیگه امر به معروف کردن زبانی یا حتی عملی من تاثیر ناچیز یا صفری داره .
باید حالا چه کار کنم و این ابهت رو چه طور به دست بیارم ؟
برای امر به معروف و نهی منکر از چه روشی استفاده کنم ؟

باسمه تعالی
با عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی
اینکه امر به معروف شما تاثیری در دوستانتان ندارد به خاطر شوخی‌هایی که قبلا می کردید،یک امر طبیعی است و نگران نباشید. که به مرور این مساله قابل حل است، و همینکه شما قلبا ناراضی هستید،خود مرحله‌ای از امر به معروف و نهی از منکر است. ولی توصیه می کنم در این وضعیت بیشتر با عمل و کردار خود امر به معروف کنید مثلا اگر دوستانتان،به عکسی،بلوتوثی که جایز نیست نگاه می کنند ،شما نگاه نکنید. و یا اگر پشت سر کسی غیبت می کنند ،از جمعشان فاصله بگیرید،... تا به مرور بدانند که شما واقعا از این نوع اعمال ناراضی هستید و در طی مدتی نه چندان طولانی، هم ابهت خود را بدست می آورید و هم امر به معروف شما موثر واقع خواهد شد .البته این تغییر رویه به این معنا نیست که شما یک انسان اخمو و بد اخلاق و عصبانی باشید تا کسی را از دین زده کنید،بلکه حالت اعتدال خود را حفظ کنید و در عین حال برای خود خط قرمز شریعت و دستورات آن را داشته باشید. و اگر هم با زبان امر به معروف می کنید با ملاطفت و مهربانی این کار را انجام دهید.
موفق باشید.

از راهنمایی هاتون متشکرم .

سلام شمارو تحسين ميكنم كه درسنين جواني وباوجود دوستاني كه الان خصوصياتشونو بيان كردين مذهبي شدين اولين كاري كه شما بايد انجام بدين اينه كه مستقيما بهشون امربه معروف ونهي از منكر نكني مخصوصا اگه اونا تو سن خودت باشن پس غرور جواني مانع از پذيرفتن اونا ميشه نه شخصيت سابق شما اگه تاثيري داشته باشه ناچيزواگر بهت كنايه زدن كه خودت قبلا مثل مابودي سعي كن با آرامي براشون توضيح بدي كه آدما ميتونن تغيير كنن به سمت خوبي وبراشون مثال بزن از حريار امام حسين كه آبو برامام ويارانش بست اما بعد پشيمان وامام حسين با آغوش باز پذيرفت ودوم سعي كن اطلاعات دينيتو افزايش بدي كه اگه با سوالات اونا روبرو شدي بتوني جواب بدي وسوم باشون رابطه دوستانه برقرار كن ولي به اين توجه كن قراره تو اونا رو تغيير بدي نه اونا تورووباصبر وحوصله زياد كنارشون قرار بگيري كه شاهد رفتارهاي منطقي تو باشن اينودرنظر بگير كه اونا هنوز سني ندارن وراحتر ميتونن تاثير بپذيرن.موفق باشي برام خيلي دعا كن/ كاربر جديد زمانه/

پرسش:
من یک پسر اول دبیرستانی ام. آدم مذهبی هستم ولی متاسفانه به خاطر شوخی هایی که قبلا کردم دیگر ابهتی پیش دوستام ندارم. یعنی دیگه امر به معروف کردن زبانی یا حتی عملی من تاثیر ناچیز یا صفری دارد. باید حالا چه کار کنم و این ابهت رو چه طور به دست بیارم؟ برای امر به معروف و نهی منکر از چه روشی استفاده کنم.؟
پاسخ:
اینکه امر به معروف شما تاثیری در دوستانتان ندارد به خاطر شوخی‌هایی که قبلا می کردید،یک امر طبیعی است و نگران نباشید. به مرور این مساله قابل حل است.
همینکه شما قلبا ناراضی هستید، خود مرحله‌ای از امر به معروف و نهی از منکر است. ولی توصیه می کنیم در این وضعیت بیشتر با عمل و کردار خود امر به معروف کنید مثلا اگر دوستانتان، به عکسی، بلوتوثی که جایز نیست نگاه می کنند،شما نگاه نکنید. یا اگر پشت سر کسی غیبت می کنند، از جمعشان فاصله بگیرید،... تا به مرور بدانند که شما واقعا از این نوع اعمال ناراضی هستید و در طی مدتی نه چندان طولانی، هم ابهت خود را بدست می آورید و هم امر به معروف شما موثر واقع خواهد شد.
البته این تغییر رویه به این معنا نیست که شما یک انسان اخمو و بد اخلاق و عصبانی باشید تا کسی را از دین، زده کنید. بلکه حالت اعتدال خود را حفظ کنید و در عین حال برای خود خط قرمز شریعت و دستورات آن را داشته باشید. اگر هم با زبان امر به معروف می کنید با ملاطفت و مهربانی این کار را انجام دهید.

موضوع قفل شده است