جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نحوه امر به معروف و نهی از منکر

علاقه
    علاقه مندی
    نوشته
    7
    حضور
    19 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15

نحوه امر به معروف و نهی از منکر

سلام .
    من یک پسر اول دبیرستانی ام . آدم مذهبی هستم و لی متاسفانه به خاطر شوخی هایی که قبلا کردم دیگه ابهتی پیش دوستام ندارم.
    یعنی دیگه امر به معروف کردن زبانی یا حتی عملی من تاثیر ناچیز یا صفری داره .
    باید حالا چه کار کنم و این ابهت رو چه طور به دست بیارم ؟
    برای امر به معروف و نهی منکر از چه روشی استفاده کنم ؟

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

5. صلوات ها 2

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

نقل قول نوشته اصلی توسط seied نمایش پست ها
    سلام .
    من یک پسر اول دبیرستانی ام . آدم مذهبی هستم و لی متاسفانه به خاطر شوخی هایی که قبلا کردم دیگه ابهتی پیش دوستام ندارم.
    یعنی دیگه امر به معروف کردن زبانی یا حتی عملی من تاثیر ناچیز یا صفری داره .
    باید حالا چه کار کنم و این ابهت رو چه طور به دست بیارم ؟
    برای امر به معروف و نهی منکر از چه روشی استفاده کنم ؟
    باسمه تعالی
    با عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی
    اینکه امر به معروف شما تاثیری در دوستانتان ندارد به خاطر شوخی‌هایی که قبلا می کردید،یک امر طبیعی است و نگران نباشید. که به مرور این مساله قابل حل است، و همینکه شما قلبا ناراضی هستید،خود مرحله‌ای از امر به معروف و نهی از منکر است. ولی توصیه می کنم در این وضعیت بیشتر با عمل و کردار خود امر به معروف کنید مثلا اگر دوستانتان،به عکسی،بلوتوثی که جایز نیست نگاه می کنند ،شما نگاه نکنید. و یا اگر پشت سر کسی غیبت می کنند ،از جمعشان فاصله بگیرید،... تا به مرور بدانند که شما واقعا از این نوع اعمال ناراضی هستید و در طی مدتی نه چندان طولانی، هم ابهت خود را بدست می آورید و هم امر به معروف شما موثر واقع خواهد شد .البته این تغییر رویه به این معنا نیست که شما یک انسان اخمو و بد اخلاق و عصبانی باشید تا کسی را از دین زده کنید،بلکه حالت اعتدال خود را حفظ کنید و در عین حال برای خود خط قرمز شریعت و دستورات آن را داشته باشید. و اگر هم با زبان امر به معروف می کنید با ملاطفت و مهربانی این کار را انجام دهید.
    موفق باشید.

7. صلوات ها 5

علاقه
    علاقه مندی
    نوشته
    7
    حضور
    19 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15

از راهنمایی هاتون متشکرم .

9. صلوات

نوشته
    92
    حضور
    2 روز 10 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    263

سلام شمارو تحسين ميكنم كه درسنين جواني وباوجود دوستاني كه الان خصوصياتشونو بيان كردين مذهبي شدين اولين كاري كه شما بايد انجام بدين اينه كه مستقيما بهشون امربه معروف ونهي از منكر نكني مخصوصا اگه اونا تو سن خودت باشن پس غرور جواني مانع از پذيرفتن اونا ميشه نه شخصيت سابق شما اگه تاثيري داشته باشه ناچيزواگر بهت كنايه زدن كه خودت قبلا مثل مابودي سعي كن با آرامي براشون توضيح بدي كه آدما ميتونن تغيير كنن به سمت خوبي وبراشون مثال بزن از حريار امام حسين كه آبو برامام ويارانش بست اما بعد پشيمان وامام حسين با آغوش باز پذيرفت ودوم سعي كن اطلاعات دينيتو افزايش بدي كه اگه با سوالات اونا روبرو شدي بتوني جواب بدي وسوم باشون رابطه دوستانه برقرار كن ولي به اين توجه كن قراره تو اونا رو تغيير بدي نه اونا تورووباصبر وحوصله زياد كنارشون قرار بگيري كه شاهد رفتارهاي منطقي تو باشن اينودرنظر بگير كه اونا هنوز سني ندارن وراحتر ميتونن تاثير بپذيرن.موفق باشي برام خيلي دعا كن/ كاربر جديد زمانه/
    يا علي ادركني

11. صلوات ها 3

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

باسمه تعالی

جمع بندی

پرسش:

من یک پسر اول دبیرستانی ام . آدم مذهبی هستم و لی متاسفانه به خاطر شوخی هایی که قبلا کردم دیگر ابهتی پیش دوستام ندارم. یعنی دیگه امر به معروف کردن زبانی یا حتی عملی من تاثیر ناچیز یا صفری دارد . باید حالا چه کار کنم و این ابهت رو چه طور به دست بیارم ؟ برای امر به معروف و نهی منکر از چه روشی استفاده کنم ؟

پاسخ:

اینکه امر به معروف شما تاثیری در دوستانتان ندارد به خاطر شوخی‌هایی که قبلا می کردید،یک امر طبیعی است و نگران نباشید. که به مرور این مساله قابل حل است، و همینکه شما قلبا ناراضی هستید،خود مرحله‌ای از امر به معروف و نهی از منکر است. ولی توصیه می کنم در این وضعیت بیشتر با عمل و کردار خود امر به معروف کنید مثلا اگر دوستانتان،به عکسی،بلوتوثی که جایز نیست نگاه می کنند ،شما نگاه نکنید. و یا اگر پشت سر کسی غیبت می کنند ،از جمعشان فاصله بگیرید،... تا به مرور بدانند که شما واقعا از این نوع اعمال ناراضی هستید و در طی مدتی نه چندان طولانی، هم ابهت خود را بدست می آورید و هم امر به معروف شما موثر واقع خواهد شد .البته این تغییر رویه به این معنا نیست که شما یک انسان اخمو و بد اخلاق و عصبانی باشید تا کسی را از دین زده کنید،بلکه حالت اعتدال خود را حفظ کنید و در عین حال برای خود خط قرمز شریعت و دستورات آن را داشته باشید. و اگر هم با زبان امر به معروف می کنید با ملاطفت و مهربانی این کار را انجام دهید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری