جمع بندی آیا معنی دارد خدا یک خدا دقیقا مثل خودش خلق کند؟خدا مثل ندارد؟آیا این موارد مثل خدا نیست؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا معنی دارد خدا یک خدا دقیقا مثل خودش خلق کند؟خدا مثل ندارد؟آیا این موارد مثل خدا نیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم...با سلام....آیا معنی دارد خدا یک خدا دقیقا مثل خودش خلق کند؟خدا مثل ندارد؟آیا این موارد مثل خدا نیست؟ برای مثال ما می دانیم در قرآن کریم سوره بقره آیات الکرسی...خدا در وصف خودش فرموده که هرگز نمی خوابد چه برسد که چرت خواب او را بگیرد... و از طرفی می دانیم لیس کمثله شئ خدا هیچ مثلی ندارد می دانیم خداوند با مخلوقات هیچ وجه تشابه مطلقی ندارد و همه شباهتی جزئی دارند بخدا نه مطلق...برای مثال ما هم روزها نمی خوابیم...بهر حال شباهت هست ولی مطلق نیست...اینا رو قبول دارم....اما امروز من یک شباهت کاملا مطلق بین مخلوق و خالق آن هم با توجه به توصیف خدا در قرآن پیدا کردم و آن این است: ماهی هرگز نمی خوابد چه برسد که چرت خواب او را بگیرد!!!! آیا این شباهت مطلق بین خالق و مخلوق نیست؟ من کاملا بشخصه انقدر در زندگیم معجزه دیدم از خدا که برام بی شک و یقین وار بی مثل بودن خدا و یکتا بودن و حق بودن خدا واضح است طوری که تمام عوالم جمع شوند معنی نمی دهد و نمی توانند من رو گمراه کنند.. اما...درست است که من یقین دارم اما یقین من بسبب معجزات خداست که پذیرفتم خدا مثل ندارد و یکتاست و معنا ندارد منکر چنین حقیقتی شوم...اما من نسبت به سوال بالا جوابی ندارم... چون خداوند دقیقا یک مخلوق آفریده که بی کم و کاست کاملا مطلق شبیه خود اوست... حالا با توجه به اینکه مثل بخشی از خصوصیات خود آفریده می شود یکی دقیقا مثل خود خلق کند؟ بله منم می دونم یقین دارم معنی نداره بحث توانستن نیست بحث اینه که معنی ندارد...اما جواب چرای این سوال را نمی دانم....شاید بگویید ماهی می میرد و بخواب ابدی می رود....قطعا این جواب نیست چون مرگ قطعا خواب نیست...هرچند شبیه باشه ولی بی شک مرگ خواب نیست....شاید بگویید ماهی اگرم نخوابه خسته میشه و میشینه و حرکاتش سست میشه....بازهم واضح است خسته شدن و استراحت خواب نیست.... در رابطه با سوال اصلی هم که خدا یکی مثل خودش خلق کنه شاید بگید انسان مثل خدا خلق شده و تمام صفات خدا را دارد...که اون هم همه می دونن انسان مطلق مثل خدا نیست...واضح است....

با نام الله

کارشناس بحث: استاد رئوف

nothing;460889 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم...با سلام....آیا معنی دارد خدا یک خدا دقیقا مثل خودش خلق کند؟خدا مثل ندارد؟آیا این موارد مثل خدا نیست؟ برای مثال ما می دانیم در قرآن کریم سوره بقره آیات الکرسی...خدا در وصف خودش فرموده که هرگز نمی خوابد چه برسد که چرت خواب او را بگیرد... و از طرفی می دانیم لیس کمثله شئ خدا هیچ مثلی ندارد می دانیم خداوند با مخلوقات هیچ وجه تشابه مطلقی ندارد و همه شباهتی جزئی دارند بخدا نه مطلق...برای مثال ما هم روزها نمی خوابیم...بهر حال شباهت هست ولی مطلق نیست...اینا رو قبول دارم....اما امروز من یک شباهت کاملا مطلق بین مخلوق و خالق آن هم با توجه به توصیف خدا در قرآن پیدا کردم و آن این است: ماهی هرگز نمی خوابد چه برسد که چرت خواب او را بگیرد!!!! آیا این شباهت مطلق بین خالق و مخلوق نیست؟ من کاملا بشخصه انقدر در زندگیم معجزه دیدم از خدا که برام بی شک و یقین وار بی مثل بودن خدا و یکتا بودن و حق بودن خدا واضح است طوری که تمام عوالم جمع شوند معنی نمی دهد و نمی توانند من رو گمراه کنند.. اما...درست است که من یقین دارم اما یقین من بسبب معجزات خداست که پذیرفتم خدا مثل ندارد و یکتاست و معنا ندارد منکر چنین حقیقتی شوم...اما من نسبت به سوال بالا جوابی ندارم... چون خداوند دقیقا یک مخلوق آفریده که بی کم و کاست کاملا مطلق شبیه خود اوست... حالا با توجه به اینکه مثل بخشی از خصوصیات خود آفریده می شود یکی دقیقا مثل خود خلق کند؟ بله منم می دونم یقین دارم معنی نداره بحث توانستن نیست بحث اینه که معنی ندارد...اما جواب چرای این سوال را نمی دانم....شاید بگویید ماهی می میرد و بخواب ابدی می رود....قطعا این جواب نیست چون مرگ قطعا خواب نیست...هرچند شبیه باشه ولی بی شک مرگ خواب نیست....شاید بگویید ماهی اگرم نخوابه خسته میشه و میشینه و حرکاتش سست میشه....بازهم واضح است خسته شدن و استراحت خواب نیست.... در رابطه با سوال اصلی هم که خدا یکی مثل خودش خلق کنه شاید بگید انسان مثل خدا خلق شده و تمام صفات خدا را دارد...که اون هم همه می دونن انسان مطلق مثل خدا نیست...واضح است....

با سلام خدمت شما دوست گرامی

بحث اینکه هیچ موجودی شبیه خداوند نیست، بسیار عمیق تر از آن چیزی است که مطرح کردید.
اگر طبق رویه شما پیش برویم باید بگوییم، یکی از ویژگی های خداوند این است که نمی خندند، حیوانات هم نمی خندند (در تمام عمرشان) بنابراین حیوانات شبیه خداوند هستند!!!
یا اینکه بگوییم، خداوند غذا نمی خورد، جمادات هم غذا نمی خورند، پس جمادات شبیه خداوند هستند. و مثال های دیگری که می شود تصور کرد.

اما مسئله فراتر از این بحث هاست. مسئله این است که هیچ موجودی شبیه خداوند نیست زیرا هیچ موجودی، وجود مستقل ندارد، تمام موجودات نیازمند هستند و فقیر محض اند و این تنها خداوند است که دارای وجود بالذات است و غنی محض است و این معنا از این آیه نیز فهمیده می شود که : ياأيها الناس أنتم الفقراء إلى الله والله هو الغني الحميد (1)

ای مردم ، همه شما به خدا نيازمنديد اوست بی نياز و ستودنی. بنابراین هیچ موجودی نمی تواند خود را شبیه خداوند بداند زیرا اساسا بین واجب الوجود بالذات و ممکن الوجود ها شباهتی وجود ندارد. وجود ما هر آن و لحظه نیازمند فیض وجودی است که از سوی خداوند به ما می رسد و اگر دمی این فیض قطع شود، نابود خواهیم شد. حال چگونه می توانیم خود را با خداوند مقایسه کنیم؟
هیچ موجودی مثل خداوند نیست زیرا هیچ موجودی قدرت بی کران، علم بیکران، حکمت بیکران و ... را دارا نیست.

موفق باشید

1. فاطر 15

رئوف;462252 نوشت:
با سلام مجدد...خب سوال اولم رو بنوعی پاسخ دادید... اما سوال دوم رو هم ممنون میشم پاسخ می دادید: آیا خدا معنی داره دقیقا از خودش یک کپی بگیرد که هیچ فرقی با خود نداشته باشد و اصل باشد؟ اجواب صد در صد نه است یعنی معنی ندارداما سوالم اینه که...چرا نه؟

nothing;462425 نوشت:
با سلام مجدد...خب سوال اولم رو بنوعی پاسخ دادید... اما سوال دوم رو هم ممنون میشم پاسخ می دادید: آیا خدا معنی داره دقیقا از خودش یک کپی بگیرد که هیچ فرقی با خود نداشته باشد و اصل باشد؟ اجواب صد در صد نه است یعنی معنی ندارداما سوالم اینه که...چرا نه؟

ظرف تفکری انسان گنجایش پروسس این چنین معادلاتی را دارا نیست انشالا رحمان بعد ظهور تک منجی عالم حضرت مهدی و پیدایش علوم جدید میتوان جواب های قانع کننده ای برای سوالات یافت

[=times new roman]بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ«1»

[=times new roman]بگو اوست‏خدای یگانه
[=times new roman]

[=times new roman]اللَّهُ الصَّمَدُ«2»
[=times new roman]خدای صمد [ثابت متعالی]
[=times new roman]

[=times new roman]لَمْ یلِدْ وَلَمْ یولَدْ«3»
[=times new roman][کسی را] نزاده و زاده نشده است
[=times new roman]

[=times new roman]وَلَمْ یكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ«4»
[=times new roman]و هیچ کس او را همتا نیست

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و خداقوت

nothing;462425 نوشت:
آیا خدا معنی داره دقیقا از خودش یک کپی بگیرد که هیچ فرقی با خود نداشته باشد و اصل باشد؟ اجواب صد در صد نه است یعنی معنی ندارداما سوالم اینه که...چرا نه؟

یک: خدا واحد است، اگر امکان کپی گیری داشته باشد، آنگاه یعنی وحدانیتش مثل عدد است، این و آن دارد، پس خدا قابلیت تکثر ندارد.

دو: خلق یک موجود به معنی وابستگی کامل به مخلوق به خالق است، و این تناقض است که مخلوقی خلق شود که خالق باشد!

راستی نفرمودید: چرا بله؟

در پناه خدا
در پناه خدا

فتا 1;462535 نوشت:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ«1»
بگو اوست‏خدای یگانه
با سلام...منم نگفتم...نگو خدا یکتاست....:ok:

sajjadsaa;462521 نوشت:
ظرف تفکری انسان گنجایش پروسس این چنین معادلاتی را دارا نیست انشالا رحمان بعد ظهور تک منجی عالم حضرت مهدی و پیدایش علوم جدید میتوان جواب های قانع کننده ای برای سوالات یافت
انسان هر وقت هرمکان از خدا کمک بخواد به هرچیزی می رسد

سلمان14;462540 نوشت:
راستی نفرمودید: چرا بله؟
خب نفرمودم چرا بله چون خودم یقین دارم و گفتم که خدا یکی است و معنی نداره دو تا باشه...اما چگونگی اینکه چرا خودش هم معنی نداره یک ی مثل خودش اصل درست کنه...رو هنوز هم نمی دونم... یه بار بگه کن فیکون

nothing;462582 نوشت:
خب نفرمودم چرا بله چون خودم یقین دارم و گفتم که خدا یکی است و معنی نداره دو تا باشه...اما چگونگی اینکه چرا خودش هم معنی نداره یک ی مثل خودش اصل درست کنه...رو هنوز هم نمی دونم... یه بار بگه کن فیکون

دلیلی که به ذهنم رسید براتون نوشتم
اما گویا شما فقط به فکر فرموده های خودتون هستید.

[="Navy"]

nothing;460889 نوشت:
آیا معنی دارد خدا یک خدا دقیقا مثل خودش خلق کند؟

سلام
این سوال شما تناقض دارد!
چونکه خداوند خلق نشده و واجب الوجود است حال اگر چیزی خلق شود مانند خودش نیست چون آن موجود خلق شده اما خدا خلق نشده.[/]

ملاصدرا;462639 نوشت:
سلام
این سوال شما تناقض دارد!
چونکه خداوند خلق نشده و واجب الوجود است حال اگر چیزی خلق شود مانند خودش نیست چون آن موجود خلق شده اما خدا خلق نشده.
سلام...احسنت...جواب شما درست است و کامل....ممنون

nothing;462425 نوشت:

آن "کپی" که منظور شماست، خود، مخلوق است بنابراین، نمی تواند مانند خداوند باشد زیرا اولین و مهترین تفاوت آنها این است که خداوند خالق است و "کپی" مخلوق. خداوند قدرت محض است و دیگری عین فقر و نیاز و ...

موفق باشید

nothing;462580 نوشت:
با سلام...منم نگفتم...نگو خدا یکتاست....

چطور نگفتی سر تیترت را نگاه کن وقتی خدا خدا دیگری بیافریند که دیگر یکتا نیست خدا یکی بوده یکی هست و یکی خواهد بود .
وقتی میگوئیم
لَمْ یلِدْ وَلَمْ یولَدْ«3»
[کسی را] نزاده و زاده نشده است
یعنی زاده نشده و مانند خود را نمیسازد چون در انصورت دیگر یگانه نخواهد بود و این اغاز اختلاف است این دقیقا همان اشتباهی است که ملائکه وقتی به انان گفت در زمین خلیفه ای خواهم گزید کردند و گفتند میخواهی در زمین موجودی بیافرینی که فساد کند بله انسان میتواند خلیفه خدا باشد ولی هرگز خدا نشده و نمیتواند بشود چون در انصورت فساد در زمین حتمی خواهد بود .

(با سلام مجدد...خب سوال اولم رو بنوعی پاسخ دادید... اما سوال دوم رو هم ممنون میشم پاسخ می دادید: آیا خدا معنی داره دقیقا از خودش یک کپی بگیرد که هیچ فرقی با خود نداشته باشد و اصل باشد؟ جواب صد در صد نه است یعنی معنی ندارداما سوالم اینه که...چرا نه؟)
با عرض سلام خدمت nothing بزرگوار
ما بایدبه این نکته توجه داشته باشیم که، اصلی وجود دارد به نام اصل «محال بودن اجتماع نقیضین». یعنی محال است که دو چیز کاملا ضد هم (با کمی تسامح) در یک آن و در یک جا با هم جمع بشوند. این اصل آنقدر واضح می باشد که حتی هیچ بچه ای آن را انکار نمیکند. مثلا محال است که در یک آن و یک لحظه شما هم ایستاده باشید و هم نشسته باشید!! و یا اینکه در یک لحظه هم شب باشد و هم روز (دقت کنید)
خب با توجه به این موضوع، اگر ما بگوییم خداوند یکی مثل خود را خلق کند، یعنی آنکه یک موجودی در یک لحظه مخلوق باشد(چون خداوند آن را خلق کرده) و در همان لحظه مخلوق نباشد(چون فرمودید مثل خدا باشد و مثل خدا هم میشود خالق). چون این تصور محال می باشد، لذا این سوال غلط است، نه اینکه خداوند توانایی این کار را نداشته باشد.
موفق باشید:Gol:

سوال:
آیا معنی دارد خدا یک خدا دقیقا مثل خودش خلق کند؟خدا مثل ندارد؟

پاسخ:
مسئله این است که هیچ موجودی شبیه خداوند نیست زیرا هیچ موجودی، وجود مستقل ندارد، تمام موجودات نیازمند هستند و فقیر محض اند و این تنها خداوند است که دارای وجود بالذات است و غنی محض است و این معنا از این آیه نیز فهمیده می شود که : ياأيها الناس أنتم الفقراء إلى الله والله هو الغني الحميد (1) ای مردم ، همه شما به خدا نيازمنديد اوست بی نياز و ستودنی. بنابراین هیچ موجودی نمی تواند خود را شبیه خداوند بداند زیرا اساسا بین واجب الوجود بالذات و ممکن الوجود ها شباهتی وجود ندارد. وجود ما هر آن و لحظه نیازمند فیض وجودی است که از سوی خداوند به ما می رسد و اگر دمی این فیض قطع شود، نابود خواهیم شد. حال چگونه می توانیم خود را با خداوند مقایسه کنیم؟
هیچ موجودی مثل خداوند نیست زیرا هیچ موجودی قدرت بی کران، علم بیکران، حکمت بیکران و ... را دارا نیست.

1. فاطر 15

موضوع قفل شده است