صفحه 1 از 14 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا یافته های علم فیزیک با منطق مخالفتی دارد؟

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  1,852
  حضور
  28 روز 22 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  3859

  آیا یافته های علم فیزیک با منطق مخالفتی دارد؟
  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام و خداقوت

  یافته های جدید علمی، بویژه فیزیک کوانتومی، همراه با ارائه نظریه ها و تئوری ها است. غالباً بدون توجه به این نظریه ها و تئوری ها برداشتهای از نتایج این یافته ها صورت میگیرد و با تعمیم اونها برداشت نادرستی حاصل میشود.

  در این تاپیک سعی میکنم، آزمایشات و نظریات مهم رو با دقت بیشتری تحلیل کنیم، ببینیم آیا چنین برداشتهایی درست است یا نه.
  آیا بین این یافته ها با اصول منطقی «شاید هم منطقی» تناقضی هست یا نه.

  لطفاً هر کدوم از دوستان که شرکت میکنند، نظری که ارائه میدن، مشخص باشه کجای اون نظر، مال فلان دانشمند است و کجاش مال خودشون است.

  از دوستانی که اساس تفکراتشون مادیگرایی و کوانتومی و فیزیکی هست، دعوت میکنم که توی این بحث شرکت کنند، همین طور از دوستان فیزیکدان و علاقه مند و کلاً هرکسی که بتونه کمی وضعیت رو بیشتر برامون تشریح کنه.

  با تشکر و در پناه خد

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,373
  حضور
  203 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61427  با نام و یاد دوست


  آیا یافته های علم فیزیک با منطق مخالفتی دارد؟  کارشناس بحث: استاد صدیق  قابل توجه:

  موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

  خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

  و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

  با تشکر
  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۱۰/۲۴ در ساعت ۰۰:۲۴

 4. صلوات ها 2


 5. #3
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  1,852
  حضور
  28 روز 22 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  3859  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام و خداقوت

  حقیر اولین موضوعی رو که میخوام اینجا مطرح کنم، آزمایش عبور نور از دو شکاف است.

  خیلی جاها برخورد کردم که بیان شده: «فوتون یا الکترونی که در این آزمایش گسیل(تابش) پیدا میکنه، به صورت تصادفی در یک نقطه فرود میاد.»

  شرح آزمایش:

  در مکانیک کوانتومی، آزمایش دوشکاف آزمایشی است که نشان می‌دهد ماهیت ذره‌ای و موجی نور و دیگر ذرات کوانتومی از هم جدایی‌ناپذیرند. در این آزمایش یک باریکهٔ همدوس نور را به صفحه‌ای که دو شکاف باریک رویش دارد می‌تابانیم، و نور پس از گذشتن از صفحه روی پرده‌ای که در پشت است می‌افتد. ماهیت موجی نور باعث می‌شود که نورهایی که از دو شکاف می‌گذرند با هم تداخل کنند و یک الگوی تداخلی (نوارهای تاریک و روشن) بسازند. ولی اگر روی پرده نور را با آشکارساز بسنجیم، می‌بینیم که نور همیشه به شکل ذره (فوتون) جذب می‌شود.[۱][۲]
  اگر نور در مسیر خود از چشمه تا پرده تنها ویژگی ذره‌ای خود را نشان می‌داد، تعداد فوتون‌هایی که به هر نقطه از پرده می‌رسیدند، جمع تعداد فوتون‌هایی بود که از شکاف سمت چپ و از شکاف سمت راست آمده‌اند. به زبان دیگر، شدت نور در هر جای پرده حاصل‌جمع شدت وقتی است که شکاف سمت چپ را پوشانده باشیم و وقتی که شکاف سمت راست را پوشانده باشیم. ولی آزمایش نشان می‌دهد که اگر هر دو شکاف را باز بگذاریم، شدت نور در بعضی جاها بیشتر و در بعضی جاها کمتر از انتظار ما خواهد بود. این پدیده نمایانگر تداخل سازنده و ویرانگر امواج نور است، و با ماهیت جمع‌شدنی ذرات نور قابل توضیح نیست.[۳]
  هر طور که آزمایش را تغییر دهیم که بخواهیم ببینیم که نور از کدام شکاف گذشته است، طرح تداخلی از بین می‌رود و نتیجهٔ ذره‌ای به دست می‌آید. این پدیده نشان‌دهندهٔ اصل مکملیت است، که می‌گوید نور می‌تواند هم ویژگی ذره‌ای و هم موجی از خود نشان دهد، ولی نمی‌توان همزمان ماهیت ذره‌ای و موجی را در یک پدیده دید.
  آزمایش دوشکاف را می‌توان (با ابزار آزمایش متفاوت) با ذرات مادی (مانند الکترون) هم انجام داد. با این ذرات هم نتیجهٔ آزمایش مانند پیش خواهد بود که نشان می‌دهد ذرات مادی هم دوگانگی موج-ذره از خود نشان می‌دهند.

  در سال ۲۰۰۲ خوانندگان مجلهٔ فیزیکس‌ورلد، آزمایش دوشکاف با الکترون را به عنوان «زیباترین آزمایش فیزیک» برگزیدند.[۴]

  آیا یافته های علم فیزیک با منطق مخالفتی دارد؟
  تا اینجا میشه گفت که مسیر عبور فوتونها از دو شکاف به شکلی است که انگار دو موج از دو شکاف عبور کرده و محل برخورد فوتون جایی است که دو موج همدیگر رو تقویت میکنن ولی این محل برآیند دو موج یک نقطه نیست بلکه یک محدوده است، محدوده ای که در عکس بالا به صورت ستونهایی از نقاط تیره رنگ مشخص شده و در جاهایی که دو موج فرضی اثر همدیگر رو از بین میبرند فوتونی برخورد نمیکنه.

  همین آزمایش هم برای عبور باریکه ای از الکترون انجام شده است. دانشمندان سعی کرده اند که الکترونهای عبور داده شده از دو شکاف را مشاهده کنند ولی هربار که این الکترونها مشاهده شده اند، عمل مشاهده باعث اختلال در مسیر طی شده توسط الکترون شده و الکترون مسیر موج برآیند را طی نکرده بلکه به صورت یک ذره عمل کرده که در راستای خط مستقیم سیر میکند.

  اونطور که فیمن در نوشته هایش میگوید(منبع)، این اختلال میتواند ناشی از ضربه ای است که فوتونهای نوری به ذرات الکترون وارد میکنند. بنابراین سعی کرده اند که از نور با طول موج بیشتری برای مشاهده ذرات الکترون استفاده کنند اما طول موج نور از حدی که بیشتر بشه، دیگه ما نمیتونیم اختلاف بین شکاف اول و دوم رو متوجه بشیم بنابراین ما نمیتونیم مشخص کنیم که الکترون یا فوتون از کدام شکاف عبور کرده.

  حالا این شرح ماجرا بود،اگه نیاز بود بیشتر هم توضیح داده میشه، ولی تا الان تفاسیر فلسفی از این پدیده صورت گرفته است، مثلاً:

  1- ذرات فوتون و الکترون هوشمند هستند و سعی ما برای مشاهده اونها موجب میشه که بجای ارائه رفتار ذره ای، رفتار موجی از خودشون نشون بدهند!!!!!!!!

  2- فیزیکدانها چون هیچ رابطه ای بین محل دقیق فرود الکترون و شرایط اولیه و خصوصیات موج مربوطه پیدا نکرده اند، محل دقیق فرود فوتون یا الکترون را متناسب با دامنه موج برآیند دانسته اند، یعنی احتمال آماری داده اند که الکترون یا فوتون در کل پهنای اون ستون نقطه نقطه فرود بیاید. عده ای از اینجا چنین نتیجه گرفته اند که الکترون به صورت تصادفی یک نقطه را انتخاب میکند و در آنجا فرود می آید!

  وجود چنین امکانی این تصور و ایده رو برای عده ای به وجود آورده که در دنیای چیزی به نام امکان و تصادف، بدون وجود عاملی برای ترجیح یک امکان بر دیگری، میتواند رخ دهد. بنابراین معلول میتواند بدون علت رخ دهد!!!!

  آیا شما هم چنین تصوری از این آزمایش دارید؟

  به نظر شما این برداشتها از آزمایشات درست است؟

  در پناه خدا

 6. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  242
  حضور
  6 روز 6 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  918  یک مسله که باید بهش توجه بشه اینه که پذیرفتن وجود پدیده ای به اسم شانس برای خود فیزیک دانها هم کار راحتی نبوده و این موارد از ازمایشات زیادی که انجام شده نتیجه گرفته شد
  البته این رو هم نمیشه به طور کامل شانسی دونست به هر حال محدودیت هایی وجود دارد برای نتایج در این مورد بنده قبلا توضیحی دادم در سایت تو این تاپیک:http://www.askdin.com/thread33575-2.html
  این ازمایش هم که شما اوردید برای اثبات ماهیت دوگانه ی موج و ذره ای بودن الکترون است و مسله ی شانس و احتمال از نتایج دیگری حاصل میشه نه این ازمایش به تنهایی

  و این رو هم بگم که برای خود من هم از مدتها پیش چنین سوالی مطرح بود که بالاخره تکلیف علیت چی میشه و این مشکل رو نتونستم حل کنم اما به چند دلیل قادر به رد کردن علیت نیستم
  • اولا با مطالعه ی تاریخ علم میشه فهمید که بشر هنوز قدرت فهمش انقدر نیست که بشه در مورد ازمایشات تجربی به داده هاش اعتماد کامل کرد و به راحتی ممکنه تاریخ تکرار بشه و باز هم یک ازمایش ساده زیر همه ی نتایج به دست امده بزنه...مثل کاری که امثال انیشتین و بوهر و...انجام دادند و نشون دادند که پدیده ایی که در فیزیک بدیهی به نظر میان گاهی غلطند!!(و البته تضادی که بین کوانتم و نسبیت وجود دارد و هنوز حل نشده!دو نظریه که یکی جهان رو به جبر محض و دیگری اختیار محض میدونه!!!)
  • دوم اینکه بدون پذیرش علیت امکان انجام هیچ استدلالی وجود ندارد و میشه گفت مغز انسان کاراییشو از دست میده چون شما وقتی شروع میکنی به اوردن استدلال برا رد علیت باز داری از همان مکانیسم علت و معلولی در استدلالت استفاده میکنی و در نتیجه با رد علیت داری استدلال خودتو زیر سوال میبری!!
  • سوم اینکه برهان عقلانی برا رد علیت ندارم یعنی فقط یک مثال نقض دارم که البته خیلی هم قابل اعتماد نیست...اما در برهان عقلانیی که برای علیت اورده میشه هیچ اشکالی نمیتونم بگیرم...


  ویرایش توسط هورشید : ۱۳۹۲/۱۰/۲۸ در ساعت ۲۳:۱۱
  هرجائی که مردمان عافیت‌طلب و راحت‌طلب، در وسط میدان مبارزه، جائی برای خودباز نمیکنند و خطرپذیری نمیکنند، انسانهای مؤمن و مبارز رابه تندی و افراطیگری متهم میکنند!

  بیانات رهبر انقلاب
  ۱۳۹۲/۰۳/۱۴

 7. صلوات ها 4


 8. #5
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  1,852
  حضور
  28 روز 22 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  3859  با سلام و تشکر از شرکت شما در بحث

  نقل قول نوشته اصلی توسط هورشید نمایش پست ها
  یک مسله که باید بهش توجه بشه اینه که پذیرفتن وجود پدیده ای به اسم شانس برای خود فیزیک دانها هم کار راحتی نبوده و این موارد از ازمایشات زیادی که انجام شده نتیجه گرفته شد
  نقل قول نوشته اصلی توسط هورشید نمایش پست ها
  این ازمایش هم که شما اوردید برای اثبات ماهیت دوگانه ی موج و ذره ای بودن الکترون است و مسله ی شانس و احتمال از نتایج دیگری حاصل میشه نه این ازمایش به تنهایی
  اونچه که فهمیدم این است که محل فرود الکترون یا فوتون روی آشکارساز متناسب است با دامنه موج برآیند.

  انیکه ما نمیدانیم کدام الکترون در کدام محل از این نقاط فرود می آید دلیل بر این نیست که واقعیت امر هم تابع امکان و احتمال است.

  یه نفر میتونه این برداشت رو بکنه که:
  هر چه از نقطه با دامنه موج ماکسیمم به طرف دامنه موج مینیمم میریم، از چگالی الکترونها کاسته میشه، یعنی مکانیزمی هست که الکترون بعدی میدونه باید چه امکانی رو انتخاب کنه، و گرنه ممکن است حالتی رخ دهد که الکترونها در اطراف نقطه مینیمم بیشتر از الکترونها در اطراف نقطه با دامنه موج ماکسیمم بشوند. زیرا پرتابها از هم مستقل فرض شده اند.

  اما همچین چیزی مشاهده نشده!(حقیر که ندیدم، بعید هم میدونم کسی مشاهده کرده باشد)
  بنابراین اون نتیجه گیری غلط است.

  به بیانی اگر پرتابها از هم مستقل باشند آنگاه ممکن است که محل فرود بیشتر ذرات در نزدیکی نقطه مینیمم باشد
  هم ارز: اگر محل فرود بیشتر ذرات در نزدیکی نقطه مینیمم نیست، آنگاه پرتابها از هم مستقل نیستند.

  وقتی پرتابها از هم مستقل نباشند، پس امکانی برای این قضیه وجود ندارد.

  لطفاً آزمایشات دیگر رو ذکر کنید.

 9. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  .....
  نوشته
  303
  حضور
  17 روز 16 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  843  من از رشته بقیه بزرگواران خبر ندارم. اما چون رشته من فیزیک نیست و اطلاعات فیزیک {خصوصا کوانتمی} من در حد پائینی قرار داره، جرات و جسارت ورود به بحث رو ندارم و فقط مطالعه میکنم.

  البته این در ذهنم هست که" سخت بودن فهم فیزیک نسبیت" احتمالا دلیلی بر غیرمنطقی بودنشه. یعنی چطور قابل تصوره{منطقی به نظر میرسه} با افزایش سرعت جسمی طول و جرم اون تغییر کنه؟!

  شاید در خیلی از موارد چیزهایی رو که ما ندیدیم و بطور شهودی قبول نداریم رو غیر منطقی بدونیم. همین ثابت بودن جرم! یا این گزاره:" دو خط موازی هرگز همدیگه رو قطع نمیکنن".

  شاید در شرایطی خاص که ما تجربه نکردیم این دو گزاره منطقی( صحیح){ ثابت بودن جرم و " دو خط موازی هرگز همدیگه رو قطع نمیکنن"} دیگه صحیح نباشند.


  اینکه نمیشه چیزی از هیچ خود به خود "هست" بشه هم ممکنه یک گزاره در ظاهر صحیح(منطقی ) باشه. یعنی "شاید " ما تصور میکنیم که این گزاره صحیح و منطقیه اما در شرایط خاص نیست!
  ----------------------
  البته صحبتم بیشتر در حیطه چیزهایی که ما بطور شهودی بهش استناد میکنیم!
  ویرایش توسط B-neshan : ۱۳۹۲/۱۰/۲۴ در ساعت ۰۰:۰۹ دلیل: توضیح بیشتر
  قوّت و استحکامِ روحِ هر انسان احتمالاً بايد با اين اندازه گرفته شود که او قادر به تحمّلِ چقدر «حقيقت» است يا به‌بيانِ دقيق‌تر او تا چه حدنياز دارد حقيقت برايش رقيق شده، مبدّل، تلطيف‌شده، ملايم و دروغ‌آميز شود.
  قوت روح شما چقدر است؟؟

 10. صلوات ها 2


 11. #7

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  242
  حضور
  6 روز 6 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  918  نه ببینید در این ازمایش میان چگالی ذرات فرودی رو تا حدی کاهش میدن که بشه در یک محدوده ی زمانی مشخص فقط عبور یک الکترون رو متصور شد در نتیجه دیگه بحث جمعی از الکترون ها نیست.یک الکترون است.اگر الکترون یک ذره باشد در چنین شرایطی نباید طرح تداخلی مشاهده بشه اما میشه!!!یعنی یک الکترون توانسته از هر دو شکاف هم زمان عبور کنه و با خودش تداخل کنه...!!!
  خب ازمایشات دیگه که پایه های مکانیک کوانتومی رو شکل دادن زیادن.میشه گفت ابتدایی ترین نظزیات از ازمایش جسم سیاه شروع شد و بعد پدیده فوتو الکتریک ،اثر کامپتون، مدل بوهر،ازمایش اشترن گرلاخ و.....اینها پایه های فیزیک کوانتومی یعنی کوانتیزه بودن انرژی و البته دوئالیتی (=وجود ماهیت دوگانه ی موج و ذره) رو تشکیل میدن...
  توضیحی که در ان لینک دادم رو مطالعه بکنید مسله براتون بیشتر باز میشه.

  هرجائی که مردمان عافیت‌طلب و راحت‌طلب، در وسط میدان مبارزه، جائی برای خودباز نمیکنند و خطرپذیری نمیکنند، انسانهای مؤمن و مبارز رابه تندی و افراطیگری متهم میکنند!

  بیانات رهبر انقلاب
  ۱۳۹۲/۰۳/۱۴

 12. صلوات ها 2


 13. #8
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  1,852
  حضور
  28 روز 22 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  3859  اجازه بدید منظورم رو با شکل بهتر توضیح بدم:

  شکل الف و ب دو امکان هستند که برای دو آزمایش مختلف میشه اونها رو ببینیم:
  در این شکلها، خطوط منحنی را موج برآیند فرض کنید، و دایرهای توپر را محل فرضی برخورد ذره با آشکارساز.
  آیا یافته های علم فیزیک با منطق مخالفتی دارد؟

  اگر واقعاً فرود ذرات در آزمایش دو شکاف ناشی از امکان و احتمال باشه(یعنی محل نشستن ذرات مستقل از هم باشه) و طبیعت امکانی عمل میکند، پس باید این دو امکان و احتمال رو که هیچکدام صفر نیستند هم مشاهده کنیم!

  آیا امکانی مثال، شکل الف، تا الان مشاهده شده است(با توجه به اینکه نزدیک به 100 سال است که علم کوانتوم سابقه دارد)؟

  اگر نه(که حقیر تا الان ندیدم) پس چنین امکانی واقعاً نیست. پس فرود ذرات در آزمایش مذکور مستقل از هم نیست، لذا جای هر ذره به جای ذرات دیگر ربط دارد، پس عدم قطعیت و ... اشتباه است!

 14. صلوات


 15. #9
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  1,852
  حضور
  28 روز 22 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  3859  نقل قول نوشته اصلی توسط هورشید نمایش پست ها
  نه ببینید در این ازمایش میان چگالی ذرات فرودی رو تا حدی کاهش میدن که بشه در یک محدوده ی زمانی مشخص فقط عبور یک الکترون رو متصور شد در نتیجه دیگه بحث جمعی از الکترون ها نیست.یک الکترون است.اگر الکترون یک ذره باشد در چنین شرایطی نباید طرح تداخلی مشاهده بشه اما میشه!!!یعنی یک الکترون توانسته از هر دو شکاف هم زمان عبور کنه و با خودش تداخل کنه...!!!
  تو این مدت خیلی از کتابهای دانشگاهی رو دیدم، هیچ جا ندیدم واقعاً چگالی رو تا این حد پایین آورده باشند، اگر هم آوردن بازهم میگم شاید ارتباط بین دو ذره پرتاب شده میتونه تا فاصله زمانی نسبتاً زیادی(کسری از ثانیه و ...) رو پوشش بده.

  ولی اگر آزمایش مشخصی رو رفرنس بدید، ممنونم.

  نقل قول نوشته اصلی توسط هورشید نمایش پست ها
  خب ازمایشات دیگه که پایه های مکانیک کوانتومی رو شکل دادن زیادن.میشه گفت ابتدایی ترین نظزیات از ازمایش جسم سیاه شروع شد و بعد پدیده فوتو الکتریک ،اثر کامپتون، مدل بوهر،ازمایش اشترن گرلاخ و.....اینها پایه های فیزیک کوانتومی یعنی کوانتیزه بودن انرژی و البته دوئالیتی (=وجود ماهیت دوگانه ی موج و ذره) رو تشکیل میدن..
  به نظر حقیر، داشتن رفتار دوگانه موج - ذره، نمیتونه دلیل بر امکان فرود یک ذره در یک محدوه خاص باشه.

  کتابها و لینکهایی که مطالعه کردم، امکان و احتمال رو از اینجا نتیجه گرفته بودن که یک ذره میتونه در پهنه طول موج برآیند فرود بیاد(بدون اینکه مشخص باشه در کدام نقطه فرود بیاد).

  از توضیحات شما متشکرم.

 16. #10

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  242
  حضور
  6 روز 6 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  918  نقل قول نوشته اصلی توسط B-neshan نمایش پست ها
  لبته این در ذهنم هست که" سخت بودن فهم فیزیک نسبیت" احتمالا دلیلی بر غیرمنطقی بودنشه. یعنی چطور قابل تصوره{منطقی به نظر میرسه} با افزایش سرعت جسمی طول و جرم اون تغییر کنه؟!
  شاید در خیلی از موارد چیزهایی رو که ما ندیدیم و بطور شهودی قبول نداریم رو غیر منطقی بدونیم. همین ثابت بودن جرم! یا این گزاره:" دو خط موازی هرگز همدیگه رو قطع نمیکنن".
  به نظر من (البته من تنها کسی نیستم که چنین نظری داره!!) فهم نسبیت خیلی راحت تر از کوانتوم است.بزرگانی مثل فایمن که قدرت فهماندن فیزیک رو به کم سوادترین افراد دارن خودشون میگن هیچ کس کوانتومو نفهمیده!!البته زیباییش هم همین جاست!وقتی کوانتوم میخونید انگار وازد دنیای عجیبی شدین که هیچ تصوری نمیشه نسبت به اون داشت!!کاملا جدید و گاهی غیر قابل توجیه است!!اما نسبیت اگه اصولی و پله پله خونده بشه میشه گفت بدیهی هم هست!!

  در مورد شهود با شما کاملا موافقم.
  تا برای یک مسله دلیل عقلانی کامل و درستی نباشه به نظز من قابل اتکا نیست!...(تو پست اول هم توضیح دادم)

  ویرایش توسط هورشید : ۱۳۹۲/۱۰/۲۴ در ساعت ۰۰:۱۹
  هرجائی که مردمان عافیت‌طلب و راحت‌طلب، در وسط میدان مبارزه، جائی برای خودباز نمیکنند و خطرپذیری نمیکنند، انسانهای مؤمن و مبارز رابه تندی و افراطیگری متهم میکنند!

  بیانات رهبر انقلاب
  ۱۳۹۲/۰۳/۱۴

 17. صلوات ها 3


صفحه 1 از 14 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 7

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود