خمس سيسموني

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خمس سيسموني

به نام خدا

عرض سلام و احترام خدمت كارشناسان محترم .

سوال يكي از دوستان در اينجا قرار داده ميشه تا پاسخ آن مورد استفاده كاربران محترم قرار بگيرد ، انشاءالله .

آيا سيسموني نوزاد خمس دارد ؟
مرجع : حضرت آية الله خامنه اي

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

TAHOOR;460378 نوشت:
به نام خدا

عرض سلام و احترام خدمت كارشناسان محترم .

سوال يكي از دوستان در اينجا قرار داده ميشه تا پاسخ آن مورد استفاده كاربران محترم قرار بگيرد ، انشاءالله .

آيا سيسموني نوزاد خمس دارد ؟
مرجع : حضرت آية الله خامنه اي

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

طبق استفتاء کتبی که از دفتر حضرت آیت الله خامنه ای شده است :

سیسمونی اگر مورد استفاده شخصی و مؤونه در حدّ شأن عرفی باشد و از درآمد بین سال باشد مشمول خمس نمی‌گردد. (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء کتبی از دفتر آیت الله خامنه ای به شماره 407503[/]

سلام.
اگر برای مثال دوچرخه ای به عنوان سیسمونی باشد که تا چند سال بعد مورد استفاده قرار نمی گیرد آیا به آن خمس تعلق می گیرد؟
(ایت الله مکارم)

[="Tahoma"][="Black"]

Ar.Rz;497614 نوشت:
سلام.
اگر برای مثال دوچرخه ای به عنوان سیسمونی باشد که تا چند سال بعد مورد استفاده قرار نمی گیرد آیا به آن خمس تعلق می گیرد؟
(ایت الله مکارم)

با عرض سلام و احترام

سؤال شما را طی استفتاء کتبی به دفتر معظم له ارسال کردم ان شاء الله بعد از دریافت پاسخ در اینجا درج می کنم .

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Indigo"]

سلام ....

اگه سیسمونی رو مادر بزرگ بچه خریده باشه براش چی .... ؟ هدیه است دیگه تقریبا...:khandeh!:

بازم خمس تعلق میگیره...؟؟
.
.
.

این سوالم به تاپیک فک نکنم مرتبط باشه ... ولی میپرسم .... فوقش حذفش می کنین دیگه...:ok:

جهازی که با پول خودت نخریده باشی.... مامان و بابات بخرن اونم به سلیقه ی خودشون .... یعنی تو نخوای که خیلی تجملی باشه ولی اونا دوست داشته باشن همه چیز تکمیل و تا حدودی بیشتر از عرف باشه چی ...؟ خمس داره...؟ ضمن اینکه دوست هم نداشته باشن وسایل اضافی رو به کسی بدی..

( بهجت... )

[/]

SH!SH-GoOoSHe*;497961 نوشت:
سلام ....

اگه سیسمونی رو مادر بزرگ بچه خریده باشه براش چی .... ؟ هدیه است دیگه تقریبا...

بازم خمس تعلق میگیره...؟؟
.
.
.

این سوالم به تاپیک فک نکنم مرتبط باشه ... ولی میپرسم .... فوقش حذفش می کنین دیگه...

جهازی که با پول خودت نخریده باشی.... مامان و بابات بخرن اونم به سلیقه ی خودشون .... یعنی تو نخوای که خیلی تجملی باشه ولی اونا دوست داشته باشن همه چیز تکمیل و تا حدودی بیشتر از عرف باشه چی ...؟ خمس داره...؟ ضمن اینکه دوست هم نداشته باشن وسایل اضافی رو به کسی بدی..

( بهجت... )

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1 و 2. اگر جهیزیه یا سیسمونی هدیه شده تا آخر سال اضافه بیاید و مصرف نشود دادن خمس آن واجب استمگر آن كه استفاده نكردن او اتفاقى بوده و آن چيز نياز منزل اوست و يا چيزى است كه نداشتن‌ آن خلاف شأن اوست در اين صورت خمس ندارد. (1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ، توضیح المسائل م 1376 و 1377

[="Tahoma"][="Black"]

Ar.Rz;497614 نوشت:
سلام.
(ایت الله مکارم)

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

طبق استفتاء کتبی که از دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی شده است :

در مواردى که تهیّه سیسمونی معمول و مورد نیاز است خمس ندارد. در غیر این صورت، خمس آن واجب است. ولى چنانچه براى پرداخت خمس در زحمت باشید مجاز هستید خمس آن را به ذمّه بگیرید و هر زمان توانستید بپردازید.(1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء کتبی از دفتر آیت الله مکارم شیرازی به شماره 9307080018[/]

با سلام و احترام

لطفا حكم خمس سيسموني را بر طبق نظر آيت الله سيستاني هم بيان بفرماييد .

متشكرم

با عرض سلام مجدد

پرداخت خمس سيسموني بر عهده والدين كودك است يا برعهده ي كساني كه آن را تهيه مي كنند ؟ ( عمدتاً تهيه سيسموني توسط خانواده ي مادر نوزاد تهيه ميگردد )

لطفا بر اساس نظرات آيات عظام سيستاني ، رهبري و مكارم بيان بفرماييد .

متشكرم

[="Tahoma"][="Black"]

ممتحنه;582418 نوشت:
با عرض سلام مجدد

پرداخت خمس سيسموني بر عهده والدين كودك است يا برعهده ي كساني كه آن را تهيه مي كنند ؟ ( عمدتاً تهيه سيسموني توسط خانواده ي مادر نوزاد تهيه ميگردد )

متشكرم

عرض سلام و احترام

پاسخ دفتر آیت الله مکارم شیرازی :

در مواردى که تهیّه سیسمونی معمول و مورد نیاز است خمس ندارد. در غیر این صورت، خمس آن واجب است. ولى چنانچه براى پرداخت خمس در زحمت باشید مجاز هستید خمس آن را به ذمّه بگیرید و هر زمان توانستید بپردازید.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء کتبی از دفتر معظم له به ش 9307240033[/]

سلام علیکم

سجاد;585244 نوشت:

عرض سلام و احترام

پاسخ دفتر آیت الله مکارم شیرازی :

در مواردى که تهیّه سیسمونی معمول و مورد نیاز است خمس ندارد. در غیر این صورت، خمس آن واجب است. ولى چنانچه براى پرداخت خمس در زحمت باشید مجاز هستید خمس آن را به ذمّه بگیرید و هر زمان توانستید بپردازید.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء کتبی از دفتر معظم له به ش 9307240033

بر چه کسی واجب است؟
پدر و مادر نوزاد یا کسی که سیسمونی را تهیه کرده؟
تفاوتی وجود دارد که پولی که برای تهیه سیسمونی پرداخت می شود از مالی باشد که قبلا خمس آن داده شده یا خیر؟

[="Tahoma"][="Black"]

ممتحنه;582418 نوشت:

پاسخ دفتر آیت الله خامنه ای :

اگر از درآمد بین سال تهیه شده و در حدّ شان عرفی وى بوده خمس ندارد و همچنین اگر دیگران هدیه کرده باشند متعلق خمس نیست.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم به ش 482631[/]

[="Tahoma"][="Black"]

ممتحنه;582418 نوشت:
با عرض سلام مجدد

متشكرم

طبق نظر آیت الله سیستانی:

بعد از تولد بچه اگر وسایل یک سال بماند و استفاده نشود خمس به آن تعلق می‏گیرد، و بر ولی صغیر واجب است که خمس آن را بدهد، و چنانچه نداد، بر صغیر پس از بلوغ واجب است که خود خمس آن را بدهد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی در قم به ش 251499[/]

سلام..
دختر من اوایل تیرماه انشالله بدنیا میاد..
سال خمسی من آخر اردیبهشت و سال خمسی همسرم آخر تیرماه هست..
بیشتر سیسمونی رو خودم خریدم و هزینه چند میلیونی کردم.. الان که نزدیک سال خمسی من هست باید خمس همه رو بپردازم؟؟ وسیله اضافی هم بنظر خودم نخریدم ولی همه رو از بهترین مارکها تهیه کردم و خیلی هزینه کردم.. باید چکار کنم؟؟؟
ضمنا از خرید این وسایل چند ماه بیشتر نمیگذره..

مرجع من: آیت الله مکارم شیرازی
مرجع همسرم: آیت الله سیستانی

[="Tahoma"][="Black"]

maryam13012;671807 نوشت:
سلام..
دختر من اوایل تیرماه انشالله بدنیا میاد..
سال خمسی من آخر اردیبهشت و سال خمسی همسرم آخر تیرماه هست..
بیشتر سیسمونی رو خودم خریدم و هزینه چند میلیونی کردم.. الان که نزدیک سال خمسی من هست باید خمس همه رو بپردازم؟؟ وسیله اضافی هم بنظر خودم نخریدم ولی همه رو از بهترین مارکها تهیه کردم و خیلی هزینه کردم.. باید چکار کنم؟؟؟
ضمنا از خرید این وسایل چند ماه بیشتر نمیگذره..

مرجع من: آیت الله مکارم شیرازی
مرجع همسرم: آیت الله سیستانی

در پست های قبلی نظر هر دو مرجع بزرگوار را عرض کردم لطفا مطالعه کنید اگر سؤالی و ابهامی دارید بفرمایید تا پاسخ داده شود .

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;672089 نوشت:
[="Tahoma"][="Black"]

در پست های قبلی نظر هر دو مرجع بزرگوار را عرض کردم لطفا مطالعه کنید اگر سؤالی و ابهامی دارید بفرمایید تا پاسخ داده شود .

در پناه حضرت حق باشید

[/]

سلام و عرض تشکر دارم از پاسختون..
بله مطالعه کردم.. ولی آیا داشتن سال خمسی تاثیری در جواب نداره؟؟
چون تاجایی که میدونم و پرسیدم سر سال باید خمس کل دارایی که مورد استفاده نبوده محاسبه بشه چه یک سال از خریدش گذشته باشه چه یک ماه.. درسته؟؟

و یک سوال دیگه هم دارم.. آیت الله مکارم شیرازی فرمودن به میزانی که معمول و مورد نیاز هست.. این معمول بودن و چطور باید بسنجم؟؟؟

چقدررررررر دیر جواب میدین :Ghamgin:

[="Tahoma"][="Black"]

maryam13012;672577 نوشت:
سلام و عرض تشکر دارم از پاسختون..
بله مطالعه کردم.. ولی آیا داشتن سال خمسی تاثیری در جواب نداره؟؟
چون تاجایی که میدونم و پرسیدم سر سال باید خمس کل دارایی که مورد استفاده نبوده محاسبه بشه چه یک سال از خریدش گذشته باشه چه یک ماه.. درسته؟؟

و یک سوال دیگه هم دارم.. آیت الله مکارم شیرازی فرمودن به میزانی که معمول و مورد نیاز هست.. این معمول بودن و چطور باید بسنجم؟؟؟

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

بله درست است.

میزان معمول از طریق سنجش اطرافیان و جامعه محل زندگی مشخص می شود که در میان این افراد تهیه کالای مورد نظر معمول بوده و بیش از هفتاد هشتاد درصد آنان این کالا را برای سیسمونی تهیه می کنند و مسئله مورد نیاز شما بودن هم کاملا مشخص است.

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است