مذهب و خداپرستی از نظر انیشتین

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مذهب و خداپرستی از نظر انیشتین

انیشتین نابغه علمی قرن بیستم می گوید: " در عالم مجهول، نیروی عاقل و قادری وجود دارد که جهان گواه وجود اوست (کتاب اثبات وجود خدا، چاپ سوم، ص 76 به نقل "مارلین بوکس کریدر"). انیشتین، دانشمند متخصص در فیزیک و ریاضی است نه در مسائل روانی و انسانی و مذهبی و فلسفی. او پس از تقسیم مذهب به سه نوع، نوع سوم را که مذهب حقیقی است مذهب وجود یا مذهب هستی می نامد و احساسی که انسان در مذهب حقیقی دارد این چنین شرح می دهد: " در این مذهب، فرد، کوچکی آمال و هدفهای بشر و عظمت و جلالی که در ماورای پدیده ها در طبیعت و افکار تظاهر می نماید حس می کند، او وجود خود را یک نوع زندان می پندارد چنانکه می خواهد از قفس تن پرواز کند و تمام هستی را یک باره به عنوان یک حقیقت واحد دریابد " (دنیائی که من می بینم ص 57).

این دانشمند مدعی است که احساسات موجد مذهب متفاوت است، علت گرایش به مذهب را در همه طبقات نمی توان یکسان دانست. او می گوید: برای یک انسان ابتدائی، ترس: ترس از مرگ، ترس از گرسنگی، ترس از جانور وحشی، ترس از مرض، ایجاد کننده زمینه مذهبی است. فکر محدود و عدم رشد عقل انسان بدوی برای خود موجودات کم و بیش شبیهی می سازد، این موجودات را با دست و فکر خود می سازد و بعد از این آفریدن به این فکر می افتد که چگونه از خشم آنها جلو بگیرد، چطور بر سر لطفشان بیاورد. اینگونه مذهب را مذهب ترس باید نامید و خدائی که در این مذهب پرستیده می شود خدای واقعی نیست منجر به نوعی بت پرستی می شود. می گوید: خصیصه اجتماعی بشر نیز یکی از تبلورات مذهب است. یک فرد می بیند پدر و مادر، خویشان و رهبران و بزرگان می میرند یک یک اطراف او را خالی می گذارند، پس آرزوی هدایت شدن، دوست داشتن، محبوب بودن و اتکاء و امید داشتن به کسی، زمینه قبول عقیده به خدا را در او ایجاد می کند. به عقیده انیشتین خدائی که ناشی از این احتیاج است نیز خدای واقعی نیست، صفاتی که برای او فرض می شود همه صفات انسانی است، کتاب مذهبی یهودیان و همچنین انجیل این چنین خدائی را معرفی می کنند، این مذهب نسبت بمذاهب ترس یک درجه تکامل یافته است.

آن گاه چنین می گوید: ولی فراموش نشود که در این بین عده قلیلی از افراد و اجتماعات یافت می شوند که یک معنی واقعی از وجود خدا را ورای این اوهام دریافته اند که واقعا دارای خصائص و مشخصات بسیار عالی و تفکرات عمیق و معقول بوده به هیچ وجه قابل قیاس با آن عمومیت عقیده نیستند. مقصودش اینست که گمان نرود در میان اجتماعاتی که در آن دو نوع مذهب وجود داشته و دارد همه افراد فکرشان درباره خدا سطحی است، افرادی هم در همان جماعات یافت می شوند که خدا را آنچنان که شایسته قدس و جلال او هست در نظر می آورند و پرستش می نمایند. آنگاه چنین می گوید: یک عقیده و مذهب ثالث بدون استثناء در ذهن همه وجود دارد، گرچه با شکل خالص و یکدست در هیچ کدام یافت نمی شود. من آن را " احساس مذهبی آفرینش یا وجود " می نامم. بسیار مشکل است که این احساس را برای کسی که کاملا فاقد آن است توضیح دهم، بخصوص که در اینجا دیگر بحثی از آن خدا که به اشکال مختلفه تظاهر می کند نیست.

در این مذهب، فرد به کوچکی آمال و هدفهای بشر و عظمت و جلالی که در ماورای امور و پدیده ها در طبیعت و افکار تظاهر مینماید پی می برد. او وجود خود را یک نوع زندان می پندارد، چنانکه می خواهد از قفس تن پرواز کند و تمام هستی را یکباره بعنوان حقیقت واحد در یابد. مطابق این بیان در انسان و حداقل در افراد رشد یافته انسانها چنین احساسی وجود دارد که می خواهد از وجود محدود خود خارج شود و خود را بقلب هستی رساند. در انسان میلی وجود دارد که آرام نمی گیرد مگر آنکه خود را با خدا و منبع هستی متصل ببیند. این همان است که قرآن کریم فرموده است: «الذین آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکر الله الا بذکر الله تطمئن القلوب؛ تنها با یاد خدا و جای گرفتن خدا در قلب است که دل آدمی آرامش خویش را باز می یابد» (رعد 28).

انیشتین در مقدمه " خلاصه فلسفی نظریه نسبیت " می گوید: بشر پس از آشنا شدن با فیزیک جدید همین قدر می تواند ادعا کند که با الفبای کتاب آفرینش آشنا شده است نه بیشتر. یعنی مثل بشر از نظر آشنائی با حقایق جهان مثل کودکی است که تازه به دبستان رفته و الفبای یک زبان را شناخته است، این کودک تا وقتی که بتواند کتاب های علمی که به آن زبان نوشته شده است بخواند و بفهمد، چقدر فاصله دارد؟ بشر امروز نیز تا وقتی که بتواند کتاب طبیعت را بخواند همین قدر بلکه بیشتر فاصله دارد.

انیشتن میگه :
The word GOD is nothing more than the product of human weakness
این گفته رو میتونید هم در نامه ای که به دخترش نوشته و اخیرا هم در آلمان به نمایش عموم گذاشته شده بود و هم در کتاب خود انیشتن The world as i see it ببینید. این صدمین باری هست که شما دین داران و خدا پرستان عزیز از روی ناچاری میایید و انیشتن بیچاره رو که کمترین ارزشی برای خدای شما و کلا دین قائل نبود وسیله قرار میدید که بگید بله بزرگترین دانشمند جهان به وجود خدا اعتراف کرده و هر دفعه هم جواب گرفتید و بعد فرار کردید.

keen fighter;291517 نوشت:
انیشتن میگه :
The word GOD is nothing more than the product of human weakness
این گفته رو میتونید هم در نامه ای که به دخترش نوشته و اخیرا هم در آلمان به نمایش عموم گذاشته شده بود و هم در کتاب خود انیشتن The world as i see it ببینید. این صدمین باری هست که شما دین داران و خدا پرستان عزیز از روی ناچاری میایید و انیشتن بیچاره رو که کمترین ارزشی برای خدای شما و کلا دین قائل نبود وسیله قرار میدید که بگید بله بزرگترین دانشمند جهان به وجود خدا اعتراف کرده و هر دفعه هم جواب گرفتید و بعد فرار کردید.

براهین اثبات وجود خدا انقدر قوی هستش که خیلی سرسخت تر و باهوشتر و باسوادتر از شمارو مجبور کرده که خدا رو به عنوان یک اصل قبول کند اتفاقا این خدا ناباوران هستند که بعد از کم آوردن در بحث علمی و منطقی در رابطه با وجود خداوند , برای تحمیل طرز تفکر خودشون به دیگران میان و میگن مثلا فلان دانشمند آتئیست بوده ما نیازی نداریم که انیشتین یا مثلا یک فرد معروف بیاد و در جمع عمومی بگه من به خدا ایمان دارم این شما هستید که نیاز دارید که یه دانشمند بگه من به خدا ایمان ندارم در ضمن لطف کنید بحث رو در این پست ادامه بدین ما هنوز منتظر شما هستیم که دلایل و براهین خودتونو ارائه کنید.

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

انیشتن میگه :
The word god is nothing more than the product of human weakness
این گفته رو میتونید هم در نامه ای که به دخترش نوشته و اخیرا هم در آلمان به نمایش عموم گذاشته شده بود و هم در کتاب خود انیشتن the world as i see it ببینید. این صدمین باری هست که شما دین داران و خدا پرستان عزیز از روی ناچاری میایید و انیشتن بیچاره رو که کمترین ارزشی برای خدای شما و کلا دین قائل نبود وسیله قرار میدید که بگید بله بزرگترین دانشمند جهان به وجود خدا اعتراف کرده و هر دفعه هم جواب گرفتید و بعد فرار کردید.

نه ، اصلاً این طور نیست که انشتین به خدا اعتقاد نداشته.
حداقل در یک برهه ی زمانی به خدا اعتقاد داشته.
این ماجرا رو بخونید :

وقتی که نیلز بور و دیگران دانشمندان ، چون شرودینگر ، نظریه ی کوانتوم رو مطرح کردند ، انشتین به یکی از مخالفان این نظریه تبدیل شد. سر همین قضیه پیاپی ، معما و مساله طرح می کرد تا کوانتوم رو شکست بده. بور هم با پاسخ های نسبتاً مناسبی هی روی انشتین رو کم می کرد؛ تا اون جا که یک بار به انشتین می گه : ایرادی که تو به کوانتوم می گیری ، مثل ایرادی هست که دیگران به نسبیتِ تو می گیرند.

اما قسمت اصلی داستان. کوانتوم یعنی فیزیک اجسام فوق العاده ریز. این که مکان این اجسام ( مثلاً الکترون ) تصادفی هست. یا اینکه " اندازه حرکت " این اجسام تصادفی هست.

این قسمت خیلی واسه انشتین سنگین بوده و در یک جمله ی معروف می گه :
[="blue"]" خداوند در خلقت جهان تاس نمی ریزد "
[/]
این جمله نشان دهنده ی این هست که حداقل در یک زمانی انشتین ، به خدا اعتقاد داشته.

پاسخ بور به این بحث مربوط نیست. اما جالبه :
" تو نمی خواد برای خدا تعیین کنی که تاس بریزه یا نریزه. "

گمنام;13864 نوشت:
در این مذهب، فرد به کوچکی آمال و هدفهای بشر و عظمت و جلالی که در ماورای امور و پدیده ها در طبیعت و افکار تظاهر مینماید پی می برد. او وجود خود را یک نوع زندان می پندارد، چنانکه می خواهد از قفس تن پرواز کند و تمام هستی را یکباره بعنوان حقیقت واحد در یابد. مطابق این بیان در انسان و حداقل در افراد رشد یافته انسانها چنین احساسی وجود دارد که می خواهد از وجود محدود خود خارج شود و خود را بقلب هستی رساند. در انسان میلی وجود دارد که آرام نمی گیرد مگر آنکه خود را با خدا و منبع هستی متصل ببیند. این همان است که قرآن کریم فرموده است: «الذین آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکر الله الا بذکر الله تطمئن القلوب؛ تنها با یاد خدا و جای گرفتن خدا در قلب است که دل آدمی آرامش خویش را باز می یابد» (رعد 28). انیشتین در مقدمه " خلاصه فلسفی نظریه نسبیت " می گوید: بشر پس از آشنا شدن با فیزیک جدید همین قدر می تواند ادعا کند که با الفبای کتاب آفرینش آشنا شده است نه بیشتر. یعنی مثل بشر از نظر آشنائی با حقایق جهان مثل کودکی است که تازه به دبستان رفته و الفبای یک زبان را شناخته است، این کودک تا وقتی که بتواند کتاب های علمی که به آن زبان نوشته شده است بخواند و بفهمد، چقدر فاصله دارد؟ بشر امروز نیز تا وقتی که بتواند کتاب طبیعت را بخواند همین قدر بلکه بیشتر فاصله دارد.

سلام
این مطالب هم خیلی زیباست و هم ارزشمند . ارزشمندی آن به این است که دانشمند بزرگی مثل انشتین اعتراف به خدا و عظمت او و همچنین حقارت دانش بشری می کند . این در نقطه مقابل دانشمندان بی اعتقادی است که غرور علمی آنها را به هذیان گویی کشانده است
والله الموفق

انیشتن میگه : The word god is nothing more than the product of human weakness این گفته رو میتونید هم در نامه ای که به دخترش نوشته و اخیرا هم در آلمان به نمایش عموم گذاشته شده بود و هم در کتاب خود انیشتن the world as i see it ببینید. این صدمین باری هست که شما دین داران و خدا پرستان عزیز از روی ناچاری میایید و انیشتن بیچاره رو که کمترین ارزشی برای خدای شما و کلا دین قائل نبود وسیله قرار میدید که بگید بله بزرگترین دانشمند جهان به وجود خدا اعتراف کرده و هر دفعه هم جواب گرفتید و بعد فرار کردید.

سلام
برای ما کلام افرادی مثل انشتین از این جهت مورد توجه است که به منکران مغرور متکی به دانش تجربی بگوییم ببینید امثال خودتان بلکه بهتر از خود شما به خدای جهان باور دارد وگرنه ما خود دارای ادله عقلی محکم و نشانه های روشن بر وجود خدای جهان هستیم به فضل و کرمش
هرچند می دانیم که اساسا یک تصور غلط عامیانه از خدای متعال و ارتباطش با این جهان باعث نفی خدا در عالم دانش تجربی شده است
اگر دانشمندان غربی که در راس این اندیشه های الحادی هستند بجای خدای مسیحیت خدای اسلام را می فهمیدند فکر نمی کنم چندان مشکلی در راهیابی به حقیقت داشتند
آخر اینکه مطالب بسیاری از دانشمندان بزرگ و خود انشتین نقل شده که نشان از باور راسخ ایشان به خدای متعال است . حال اگر تناقضی در گفتارشان دیده شود باید دید منشا آن چیست چه بسا زندگی فرد مورد نظر دارای دو دوره بی باوری و باورمندی بوده باشد .
والله الموفق

چه فرقی میکند که انیشتین اسلام یا خدا رو قبول داشته یا نه؟!

با سلام

حامد;294420 نوشت:
سلام برای ما کلام افرادی مثل انشتین از این جهت مورد توجه است که به منکران مغرور متکی به دانش تجربی بگوییم ببینید امثال خودتان بلکه بهتر از خود شما به خدای جهان باور دارد وگرنه ما خود دارای ادله عقلی محکم و نشانه های روشن بر وجود خدای جهان هستیم به فضل و کرمش هرچند می دانیم که اساسا یک تصور غلط عامیانه از خدای متعال و ارتباطش با این جهان باعث نفی خدا در عالم دانش تجربی شده است اگر دانشمندان غربی که در راس این اندیشه های الحادی هستند بجای خدای مسیحیت خدای اسلام را می فهمیدند فکر نمی کنم چندان مشکلی در راهیابی به حقیقت داشتند آخر اینکه مطالب بسیاری از دانشمندان بزرگ و خود انشتین نقل شده که نشان از باور راسخ ایشان به خدای متعال است . حال اگر تناقضی در گفتارشان دیده شود باید دید منشا آن چیست چه بسا زندگی فرد مورد نظر دارای دو دوره بی باوری و باورمندی بوده باشد . والله الموفق

این مهمه که انیشتین با تفکر در طبیعت نتونست به وجود خدا پی ببره.
بنده قبلاً یه لینکی از دانشگاه پنسلوانیا داده بودم که گفته بود فقط 7 درصد دانشمندان جهان به خدا باور دارند.
اینم که گفتید خدای اسلام من منابعشونو که مطالعه می کنم می بینم اونا با چیزایی مخالفن که بین مسیحیت و اسلام مشترکه!
بنده همه براهینمو ارائه کردم و شما جواب ندادید.
درمورد بی خدایی انیشتین هم در کتاب the god delusion توضیح داده.

keen fighter;295017 نوشت:
این مهمه که انیشتین با تفکر در طبیعت نتونست به وجود خدا پی ببره. بنده قبلاً یه لینکی از دانشگاه پنسلوانیا داده بودم که گفته بود فقط 7 درصد دانشمندان جهان به خدا باور دارند. اینم که گفتید خدای اسلام من منابعشونو که مطالعه می کنم می بینم اونا با چیزایی مخالفن که بین مسیحیت و اسلام مشترکه! بنده همه براهینمو ارائه کردم و شما جواب ندادید. درمورد بی خدایی انیشتین هم در کتاب the god delusion توضیح داده.

سلام
من به آمریکا و آمریکاییها که سردمدار الحاد جهانی هستند در این خصوص هیچ اعتقادی ندارم و آمارشون برام بی ارزشه هرچند همان هفت درصد هم کم نیست اگر امثال انشتین و نیوتن باشند .
و اما اینکه فرمودید مخالفتشون با چیزهایی است که بین اسلام و مسیحیت مشترکه با توجه به اینکه اسلام و مسیحیت در مهمترین بحث دانشمندان یعنی خدا ، اختلاف اساسی و بنیادی هست اصلا قابل قبول نیست
باز هم می گویم اگر دانشمندان خدا را آنچنان که اسلام بیان می کند ( اصل تجلی و ظهور ) می فهمیدن این اشکالات را وارد نمی کردند
والله الموفق

[=arial,helvetica,sans-serif][=times new roman,times,serif]روزی یک استاد دانشگاه تصمیم گرفت تا دانشجویانش را به مبارزه بطلبد

اوپرسید : آیا خداوند هر چیزی را که وجود دارد ، آفریده است ؟

دانشجویی شجاعانه پاسخ داد : بله

استاد پرسید : هر چیزی را ؟

پاسخ دانشجو این بود : بله هر چیزی را

استاد گفت : در این حالت ، خداوند شر را آفریده است . درست است ؟

زیرا شروجود دارد

برای این سوال ، دانشجو پاسخی نداشت و ساکت ماند

استاد از این فرصت حظ برده بود که توانسته بود یکبار دیگر ثابت کند

که ایمان و اعتقاد فقط یک افسانه است

ناگهان ، یک دانشجوی دیگر دستش را بلند کرد و گفت : استاد ، ممکن است که [/][/]

[=times new roman,times,serif] از شما یک سوال بپرسم؟ [/]
[=times new roman,times,serif] استاد پاسخ داد : البته

دانشجو پرسید : آیا سرما وجود دارد ؟

[/]

[=times new roman,times,serif]استاد پاسخ داد : البته ، آیا شما هرگز احساس سرما نکرده اید ؟[/]
[=times new roman,times,serif] دانشجو پاسخ داد : البته آقا ، اما سرما وجود ندارد[/]
[=times new roman,times,serif] طبق مطالعات علم فیزیک ، سرما عدم تمام و کمال گرماست . و روشئی را تنها[/]
[=times new roman,times,serif] در صورتی می توان مطالعه کرد که انرژی داشته باشد و انرژی را انتقال دهد [/]

[=times new roman,times,serif] و این گرمای یک شئی است که انرژی آن را انتقال می دهد [/]
[=times new roman,times,serif]بدون گرما ، اشیاء بی حرکت هستند ، قابلیت واکنش ندارند[/]
[=times new roman,times,serif] پس سرما وجود ندارد. ما لفظ سرما را ساخته ایم تا فقدان گرما را توضیح دهیم[/]
[=times new roman,times,serif] دانشجو ادامه داد : و تاریکی ؟

استاد پاسخ داد : تاریکی وجود دارد

دانشجو گفت : شما باز هم در اشتباه هستید ، آقا

تاریکی فقدان کامل نوراست . شما می توانید نور و روشنایی را مطالعه کنید ،

اما تاریکی را نمی توانید مطالعه کنید. منشور نیکولز تنوع رنگهای مختلف را

نشان می دهد که در آن طبق طول امواج نور ، نور می تواند تجزیه شود

تاریکی لفظی است که ما ایجاد کرده ایم تا فقدان کامل نور را توضیح دهیم

[/]

[=times new roman,times,serif]و سرانجام دانشجو پرسید : و شر ، آقا ، آیا شر وجود دارد ؟ خداوند شر را نیافریده است . شر فقدان خدا [/]
[=times new roman,times,serif]در قلب افراد است ، شر فقدان عشق ، انسانیت [/]
[=times new roman,times,serif] و ایمان است . عشق و ایمان مانند گرما و نور هستند . آنها وجود دارند [/]
[=times new roman,times,serif] فقدان آنها منجر به شر می شود

و حالا نوبت استاد بود که ساکت بماند

نام این دانشجو آلبرت انیشتین بود

[/]

[=times new roman,times,serif]
[/]

این مهمه که انیشتین با تفکر در طبیعت نتونست به وجود خدا پی ببره.
بنده قبلاً یه لینکی از دانشگاه پنسلوانیا داده بودم که گفته بود فقط 7 درصد دانشمندان جهان به خدا باور دارند.
اینم که گفتید خدای اسلام من منابعشونو که مطالعه می کنم می بینم اونا با چیزایی مخالفن که بین مسیحیت و اسلام مشترکه!
بنده همه براهینمو ارائه کردم و شما جواب ندادید.
درمورد بی خدایی انیشتین هم در کتاب the god delusion توضیح داده.

البته که با مطالعه فیزیک محض نمیشه به وجود خدا پی برد اصلا این دو مقوله کاملا جدا از هم هستند(فیزیک و خداشناسی) اون دانشمندان هفت درصدی که گفتید (در صورت معتبر بودن البته)مطمئن باشید که کمی خارج از چارچوب علم فیزیک کیهان رو مطالعه کردند و متوجه وجود واجب الوجود شدند.
این که نشد دلیل و برهان من یه سوال از شما دارم : شما با علم ریاضی محض میتونید احساسات رو به من نشون بدین؟ البته که نه چون این تو مقوله روانشناسی قرار داره یا با علم زیست شناسی وجود الکترومغناطیس رو برای من نشون بدین اگر نتونستین پس باید منکر وجود الکترومغناطیس بشیم؟
شما میگین تمام براهین خودتونو ارائه دادین آیا منظورتون از براهین منبعیه که نشون بده 93 درصد دانشمندان آتئیست هستند؟

ایا این نود سه درصد انقدر شعور ندارند که هر لحظه ممکن است در اثر یک سانحه یک بیماری یا یک مرگ تدریجی تمام وجودشان و دانششان نابود شود پس چرا به جای اینهمه زحمت مثل بقیه لذت طلبان حداقل از این عمر کوتاهشان لذت جسمی نمیبرند !

گمنام;13864 نوشت:
آن گاه چنین می گوید: ولی فراموش نشود که در این بین عده قلیلی از افراد و اجتماعات یافت می شوند که یک معنی واقعی از وجود خدا را ورای این اوهام دریافته اند که واقعا دارای خصائص و مشخصات بسیار عالی و تفکرات عمیق و معقول بوده به هیچ وجه قابل قیاس با آن عمومیت عقیده نیستند. مقصودش اینست که گمان نرود در میان اجتماعاتی که در آن دو نوع مذهب وجود داشته و دارد همه افراد فکرشان درباره خدا سطحی است، افرادی هم در همان جماعات یافت می شوند که خدا را آنچنان که شایسته قدس و جلال او هست در نظر می آورند و پرستش می نمایند. آنگاه چنین می گوید: یک عقیده و مذهب ثالث بدون استثناء در ذهن همه وجود دارد، گرچه با شکل خالص و یکدست در هیچ کدام یافت نمی شود. من آن را " احساس مذهبی آفرینش یا وجود " می نامم. بسیار مشکل است که این احساس را برای کسی که کاملا فاقد آن است توضیح دهم، بخصوص که در اینجا دیگر بحثی از آن خدا که به اشکال مختلفه تظاهر می کند نیست.
در این مذهب، فرد به کوچکی آمال و هدفهای بشر و عظمت و جلالی که در ماورای امور و پدیده ها در طبیعت و افکار تظاهر مینماید پی می برد. او وجود خود را یک نوع زندان می پندارد، چنانکه می خواهد از قفس تن پرواز کند و تمام هستی را یکباره بعنوان حقیقت واحد در یابد. مطابق این بیان در انسان و حداقل در افراد رشد یافته انسانها چنین احساسی وجود دارد که می خواهد از وجود محدود خود خارج شود و خود را بقلب هستی رساند. در انسان میلی وجود دارد که آرام نمی گیرد مگر آنکه خود را با خدا و منبع هستی متصل ببیند. این همان است که قرآن کریم فرموده است: «الذین آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکر الله الا بذکر الله تطمئن القلوب؛ تنها با یاد خدا و جای گرفتن خدا در قلب است که دل آدمی آرامش خویش را باز می یابد» (رعد 28).

غزل شمارهٔ ۱۷۰
زاهـد خـلـوت نـشـیـن دوش بـه مـیـخـانه شد
از ســر پــیــمــان بـرفـت بـا سـر پـیـمـانـه شـد
صوفی مجلس که دی جام و قدح می‌شکست
بـاز بـه یـک جـرعـه مـی عـاقـل و فـرزانه شد
شـاهـد عـهـد شـبـاب آمـده بـودش بـه خـواب
بــاز بــه پــیــرانــه سـر عـاشـق و دیـوانـه شـد
مــغـبـچـه‌ای مـی‌گـذشـت راه زن دیـن و دل
در پـــی آن آشــنــا از هــمــه بــیــگــانــه شــد
آتـش رخـسـار گـل خـرمـن بـلـبـل بـسـوخـت
چــهــره خــنــدان شــمــع آفــت پــروانــه شـد
گـریـه شـام و سـحـر شـکـر که ضایع نگشت
قـــطـــره بــاران مــا گــوهــر یــک دانــه شــد
نــرگــس ســاقــی بــخـوانـد آیـت افـسـونـگـری
حــلــقــه اوراد مــا مــجــلــس افــســانــه شـد
مــنــزل حــافــظ کــنــون بــارگـه کبریـاسـت
دل بــر دلــدار رفــت جــان بــر جـانـانـه شـد

با سلام و عرض ادب

لینک پنسیلوانیا را تا حدی مطالعه کردم, گفتم نتیجه مطالعه ام را با کاربران سایت در میان بگذارم.

از نظر علمی ایراداتی به سوالات و داده ها و آمارو .... وارد هست که در مقالات دیگری بحث شده است.

مطالعات بهتری در مورد اعتقاد دانشمندان نخبه به خدا و مذهب انجام شده است....

آقای Ecklund با جمع آوری اطلاعات از ۱۷۰۰ دانشمند نخبه(elite scientist) به این سوالات جواب داده است.

احتمالا بهترین و عمیقترین مطالعه انجام شده درباره اعتقادات مذهبی دانشمندان تنها همین کتاب باشد.

کتاب ایشان بر خلاف لینک دانشگاه پنسیلوانیا سعی در اثبات مسئله ای ندارد و تلاشش ارائه حقیقت هست همین.

آمار جالب کتاب:

نزدیک ۵۰ درصد دانشمندان خودشان را مذهبی می دانند.(منظور مثلا کاتولیک, مسلمان, بودایی, یهودی و ...)

نزدیک ۲۰ درصد دیگر با وجود اجتناب از دین خودشان را با احساسات معنوی و شخصی با جنبه روحانی می دانند.(spiritual)

از هر ۳ دانشمند نخبه:
یک دانشمند به وجود خدا به نوعی اعتقاد دارد.(۳۶ درصد)
یک دانشمند آتئیست هست.(۳۴ درصد)
یک دانشمند آگنوستیک هست.(۳۰ درصد)

لینک کتاب در آمازون:
http://www.amazon.com/Science-vs-Religion-Scientists-Really/dp/0195392981

بنده قصد بحث و شرکت در بحث را ندارم, چون اطلاعی ندارم.:Gol:

با تشکر

سلام
نگفتم به آمار آمریکاییها نمیشه اعتماد کرد . در آمریکا بین دروغ و راست فرقی نیست . البته با منش دین ستیزی که استکبار داره این دروغهای شاخدار هم عجیب نیست .
یک مستند هست درباره اخراج سازمان یافته دانشمندان معتقد به هوشمندی روند تکامل اگه اونو ببینید از واقعیتهای دنیای مدعی غرب بیشتر اطلاع پیدا می کنید اسمش اکسپلد هست بگردین پیدا می کنین . من از سایت راسخون گرفتم .
والله الموفق

حامد;295114 نوشت:
من به آمریکا و آمریکاییها که سردمدار الحاد جهانی هستند در این خصوص هیچ اعتقادی ندارم و آمارشون برام بی ارزشه هرچند همان هفت درصد هم کم نیست اگر امثال انشتین و نیوتن باشند .
و اما اینکه فرمودید مخالفتشون با چیزهایی است که بین اسلام و مسیحیت مشترکه با توجه به اینکه اسلام و مسیحیت در مهمترین بحث دانشمندان یعنی خدا ، اختلاف اساسی و بنیادی هست اصلا قابل قبول نیست
باز هم می گویم اگر دانشمندان خدا را آنچنان که اسلام بیان می کند ( اصل تجلی و ظهور ) می فهمیدن این اشکالات را وارد نمی کردند
والله الموفق

آمریکا نسخه مسیحی ایرانه.اینو همه اونایی که تو امریکا زندگی می کنن میدونن.

keen fighter;295630 نوشت:

خوب این بدان معنی است که اکثریت در جوامعی که به ظاهر دیندارند خدا را بدانگونه که هست نشناخته اند نه اینکه خدائی نیست و انانکه وجود خدا را انکار میکنند فقط خود را فریب میدهند که همه وجود هر انسان آزاده ای فریاد میزند که خدا وجود دارد و این موضوع نیاز به اثبات عقلی و نقلی ندارد و شیطان هم که از بزرگترین دانشمندان و زهاد بوده و هست نیز به خوبی خدا را به یگانگی میشناسد و چون از رحمت خدا نومید شده که خود بزرگترین گناه است ، فقط سعی میکند دیگران را با خود همراه کند تا لااقل درین دوزخی که برای خود ساخته تنها نباشد شاید به آرامش برسد که هرگز بدان نخواهد رسید !
زهی خیال باطل که : گر جمله کائنات کافر گردند بر چهره کبریاش ننشیند گرد.

بهلول;295776 نوشت:
خوب این بدان معنی است که اکثریت در جوامعی که به ظاهر دیندارند خدا را بدانگونه که هست نشناخته اند نه اینکه خدائی نیست و انانکه وجود خدا را انکار میکنند فقط خود را فریب میدهند که همه وجود هر انسان آزاده ای فریاد میزند که خدا وجود دارد و این موضوع نیاز به اثبات عقلی و نقلی ندارد و شیطان هم که از بزرگترین دانشمندان و زهاد بوده و هست نیز به خوبی خدا را به یگانگی میشناسد و چون از رحمت خدا نومید شده که خود بزرگترین گناه است ، فقط سعی میکند دیگران را با خود همراه کند تا لااقل درین دوزخی که برای خود ساخته تنها نباشد شاید به آرامش برسد که هرگز بدان نخواهد رسید !
زهی خیال باطل که : گر جمله کائنات کافر گردند بر چهره کبریاش ننشیند گرد.

چرا فکر می کنید وجود خدا بدیهی است؟
چون به creation باور دارید یا اونو به طور تجربی حس کردید؟
تنها 16% مردم امریکا بی دین(5% بی خدا) هستن.ولی این آمار در بین دانشمندان و روشنفکران تفاوت چشمگیری دارد.

به نظر حقیر این حرف ها بیش از حد بی معنی و بی خوداست .
به ما هیچ ربطی ندارد که انیشتین و نیوتون راجع به خداوند و مذهب چه گفتند
ما امام خود را شناختید که جاهل از این دنیا نرویم ؟؟؟ که حال افتادیم دنبال اراجیف یک مشت خارجی کافر؟
شما اول امام خود را بشناس بعدا برو دنبال این ادمها

سَمِعْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع يَقُولُ‏ كُلُ‏ مَا لَمْ‏ يَخْرُجْ‏ مِنْ هَذَا الْبَيْتِ فَهُوَ بَاطِلٌ.

وسائل الشيعة ج‏27 75

keen fighter;296046 نوشت:
چرا فکر می کنید وجود خدا بدیهی است؟
چون به creation باور دارید یا اونو به طور تجربی حس کردید؟
تنها 16% مردم امریکا بی دین(5% بی خدا) هستن.ولی این آمار در بین دانشمندان و روشنفکران تفاوت چشمگیری دارد.

شما متوجه نمیشوید یعنی نمیخواهید که متوجه شوید شما هرگز نمیتوانید غیر ماده را با ظرف ماده بسنجید مگر بنده حرفی از چگونگی خلقت زدم بنده عرض کردم به خودتان رجوع کنید ایا ماهیت وجودی شما میتواند خدا را انکار کند

در اندرون من خسته دل ندانم کیست
که من خموشم او در فغان و در غوغاست

حامد;295551 نوشت:
سلام
نگفتم به آمار آمریکاییها نمیشه اعتماد کرد . در آمریکا بین دروغ و راست فرقی نیست . البته با منش دین ستیزی که استکبار داره این دروغهای شاخدار هم عجیب نیست .

تمام آمارهای پزشکی ما مستند به امارهای امریکایی هاست!!!

رحیمی;295458 نوشت:

لینک کتاب در آمازون:
http://www.amazon.com/Science-vs-Religion-Scientists-Really/dp/0195392981

سلام

لینک دانلود کتاب

حجمش هم نسبتا کمه و حدود 1/1 مگ هست و فرمت PDF

keen fighter;295630 نوشت:

سلام
من با ایرانیهای آمریکا نشین آشنایی ندارم
خلاصه میخواستم بگم دلیلی نداره ما به آمار آمریکایی تکیه کنیم که سردمدار الحاد در جهانه
anoushiravan;296107 نوشت:
تمام آمارهای پزشکی ما مستند به امارهای امریکایی هاست!!!

آمریکاییها قابل اعتماد نیستند . کلا غرب هیچ تعهد اخلاقی نداره بخصوص در اموری که باهاش مخالفه . این تجربه همه ملتهای درگیر با آمریکاست
والله الموفق

حامد;296173 نوشت:

خلاصه میخواستم بگم دلیلی نداره ما به آمار آمریکایی تکیه کنیم که سردمدار الحاد در جهانه

آمریکاییها قابل اعتماد نیستند . کلا غرب هیچ تعهد اخلاقی نداره بخصوص در اموری که باهاش مخالفه . این تجربه همه ملتهای درگیر با آمریکاست
والله الموفق

سلام

البته این بحث بی ربطه ولی

اگر دوستی از جامعه علوم پزشکی دارید ازشون بپرسید

به طور معمول چیزی که اساتید در کلاس ها میگن اینطوریه " بیماری x در امریکا شیوعش 5% هست. ایران آمار تایید شده ای نداره ولی فکر می کنیم مثل آمریکا باشه!!!!"

موضوع قفل شده است