صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مذهب و خداپرستی از نظر انیشتین

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123

  مذهب و خداپرستی از نظر انیشتین

  انیشتین نابغه علمی قرن بیستم می گوید: " در عالم مجهول، نیروی عاقل و قادری وجود دارد که جهان گواه وجود اوست (کتاب اثبات وجود خدا، چاپ سوم، ص 76 به نقل "مارلین بوکس کریدر"). انیشتین، دانشمند متخصص در فیزیک و ریاضی است نه در مسائل روانی و انسانی و مذهبی و فلسفی. او پس از تقسیم مذهب به سه نوع، نوع سوم را که مذهب حقیقی است مذهب وجود یا مذهب هستی می نامد و احساسی که انسان در مذهب حقیقی دارد این چنین شرح می دهد: " در این مذهب، فرد، کوچکی آمال و هدفهای بشر و عظمت و جلالی که در ماورای پدیده ها در طبیعت و افکار تظاهر می نماید حس می کند، او وجود خود را یک نوع زندان می پندارد چنانکه می خواهد از قفس تن پرواز کند و تمام هستی را یک باره به عنوان یک حقیقت واحد دریابد " (دنیائی که من می بینم ص 57).

  این دانشمند مدعی است که احساسات موجد مذهب متفاوت است، علت گرایش به مذهب را در همه طبقات نمی توان یکسان دانست. او می گوید: برای یک انسان ابتدائی، ترس: ترس از مرگ، ترس از گرسنگی، ترس از جانور وحشی، ترس از مرض، ایجاد کننده زمینه مذهبی است. فکر محدود و عدم رشد عقل انسان بدوی برای خود موجودات کم و بیش شبیهی می سازد، این موجودات را با دست و فکر خود می سازد و بعد از این آفریدن به این فکر می افتد که چگونه از خشم آنها جلو بگیرد، چطور بر سر لطفشان بیاورد. اینگونه مذهب را مذهب ترس باید نامید و خدائی که در این مذهب پرستیده می شود خدای واقعی نیست منجر به نوعی بت پرستی می شود. می گوید: خصیصه اجتماعی بشر نیز یکی از تبلورات مذهب است. یک فرد می بیند پدر و مادر، خویشان و رهبران و بزرگان می میرند یک یک اطراف او را خالی می گذارند، پس آرزوی هدایت شدن، دوست داشتن، محبوب بودن و اتکاء و امید داشتن به کسی، زمینه قبول عقیده به خدا را در او ایجاد می کند. به عقیده انیشتین خدائی که ناشی از این احتیاج است نیز خدای واقعی نیست، صفاتی که برای او فرض می شود همه صفات انسانی است، کتاب مذهبی یهودیان و همچنین انجیل این چنین خدائی را معرفی می کنند، این مذهب نسبت بمذاهب ترس یک درجه تکامل یافته است.

  آن گاه چنین می گوید: ولی فراموش نشود که در این بین عده قلیلی از افراد و اجتماعات یافت می شوند که یک معنی واقعی از وجود خدا را ورای این اوهام دریافته اند که واقعا دارای خصائص و مشخصات بسیار عالی و تفکرات عمیق و معقول بوده به هیچ وجه قابل قیاس با آن عمومیت عقیده نیستند. مقصودش اینست که گمان نرود در میان اجتماعاتی که در آن دو نوع مذهب وجود داشته و دارد همه افراد فکرشان درباره خدا سطحی است، افرادی هم در همان جماعات یافت می شوند که خدا را آنچنان که شایسته قدس و جلال او هست در نظر می آورند و پرستش می نمایند. آنگاه چنین می گوید: یک عقیده و مذهب ثالث بدون استثناء در ذهن همه وجود دارد، گرچه با شکل خالص و یکدست در هیچ کدام یافت نمی شود. من آن را " احساس مذهبی آفرینش یا وجود " می نامم. بسیار مشکل است که این احساس را برای کسی که کاملا فاقد آن است توضیح دهم، بخصوص که در اینجا دیگر بحثی از آن خدا که به اشکال مختلفه تظاهر می کند نیست.

  در این مذهب، فرد به کوچکی آمال و هدفهای بشر و عظمت و جلالی که در ماورای امور و پدیده ها در طبیعت و افکار تظاهر مینماید پی می برد. او وجود خود را یک نوع زندان می پندارد، چنانکه می خواهد از قفس تن پرواز کند و تمام هستی را یکباره بعنوان حقیقت واحد در یابد. مطابق این بیان در انسان و حداقل در افراد رشد یافته انسانها چنین احساسی وجود دارد که می خواهد از وجود محدود خود خارج شود و خود را بقلب هستی رساند. در انسان میلی وجود دارد که آرام نمی گیرد مگر آنکه خود را با خدا و منبع هستی متصل ببیند. این همان است که قرآن کریم فرموده است: «الذین آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکر الله الا بذکر الله تطمئن القلوب؛ تنها با یاد خدا و جای گرفتن خدا در قلب است که دل آدمی آرامش خویش را باز می یابد» (رعد 28).

  انیشتین در مقدمه " خلاصه فلسفی نظریه نسبیت " می گوید: بشر پس از آشنا شدن با فیزیک جدید همین قدر می تواند ادعا کند که با الفبای کتاب آفرینش آشنا شده است نه بیشتر. یعنی مثل بشر از نظر آشنائی با حقایق جهان مثل کودکی است که تازه به دبستان رفته و الفبای یک زبان را شناخته است، این کودک تا وقتی که بتواند کتاب های علمی که به آن زبان نوشته شده است بخواند و بفهمد، چقدر فاصله دارد؟ بشر امروز نیز تا وقتی که بتواند کتاب طبیعت را بخواند همین قدر بلکه بیشتر فاصله دارد. 2. صلوات ها 8


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  155
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  166  انیشتن میگه :
  The word GOD is nothing more than the product of human weakness
  این گفته رو میتونید هم در نامه ای که به دخترش نوشته و اخیرا هم در آلمان به نمایش عموم گذاشته شده بود و هم در کتاب خود انیشتن The world as i see it ببینید. این صدمین باری هست که شما دین داران و خدا پرستان عزیز از روی ناچاری میایید و انیشتن بیچاره رو که کمترین ارزشی برای خدای شما و کلا دین قائل نبود وسیله قرار میدید که بگید بله بزرگترین دانشمند جهان به وجود خدا اعتراف کرده و هر دفعه هم جواب گرفتید و بعد فرار کردید.

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  نوشته
  42
  حضور
  34 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  47  نقل قول نوشته اصلی توسط keen fighter نمایش پست ها
  انیشتن میگه :
  The word GOD is nothing more than the product of human weakness
  این گفته رو میتونید هم در نامه ای که به دخترش نوشته و اخیرا هم در آلمان به نمایش عموم گذاشته شده بود و هم در کتاب خود انیشتن The world as i see it ببینید. این صدمین باری هست که شما دین داران و خدا پرستان عزیز از روی ناچاری میایید و انیشتن بیچاره رو که کمترین ارزشی برای خدای شما و کلا دین قائل نبود وسیله قرار میدید که بگید بله بزرگترین دانشمند جهان به وجود خدا اعتراف کرده و هر دفعه هم جواب گرفتید و بعد فرار کردید.
  براهین اثبات وجود خدا انقدر قوی هستش که خیلی سرسخت تر و باهوشتر و باسوادتر از شمارو مجبور کرده که خدا رو به عنوان یک اصل قبول کند اتفاقا این خدا ناباوران هستند که بعد از کم آوردن در بحث علمی و منطقی در رابطه با وجود خداوند , برای تحمیل طرز تفکر خودشون به دیگران میان و میگن مثلا فلان دانشمند آتئیست بوده ما نیازی نداریم که انیشتین یا مثلا یک فرد معروف بیاد و در جمع عمومی بگه من به خدا ایمان دارم این شما هستید که نیاز دارید که یه دانشمند بگه من به خدا ایمان ندارم در ضمن لطف کنید بحث رو در این پست ادامه بدین ما هنوز منتظر شما هستیم که دلایل و براهین خودتونو ارائه کنید.
  ویرایش توسط meysamm : ۱۳۹۱/۰۹/۰۵ در ساعت ۲۲:۴۳

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  نوشته
  164
  حضور
  2 روز 2 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  629  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام


  نقل قول نوشته اصلی توسط keen fighter نمایش پست ها
  انیشتن میگه :
  The word god is nothing more than the product of human weakness
  این گفته رو میتونید هم در نامه ای که به دخترش نوشته و اخیرا هم در آلمان به نمایش عموم گذاشته شده بود و هم در کتاب خود انیشتن the world as i see it ببینید. این صدمین باری هست که شما دین داران و خدا پرستان عزیز از روی ناچاری میایید و انیشتن بیچاره رو که کمترین ارزشی برای خدای شما و کلا دین قائل نبود وسیله قرار میدید که بگید بله بزرگترین دانشمند جهان به وجود خدا اعتراف کرده و هر دفعه هم جواب گرفتید و بعد فرار کردید.
  نه ، اصلاً این طور نیست که انشتین به خدا اعتقاد نداشته.
  حداقل در یک برهه ی زمانی به خدا اعتقاد داشته.
  این ماجرا رو بخونید :

  وقتی که نیلز بور و دیگران دانشمندان ، چون شرودینگر ، نظریه ی کوانتوم رو مطرح کردند ، انشتین به یکی از مخالفان این نظریه تبدیل شد. سر همین قضیه پیاپی ، معما و مساله طرح می کرد تا کوانتوم رو شکست بده. بور هم با پاسخ های نسبتاً مناسبی هی روی انشتین رو کم می کرد؛ تا اون جا که یک بار به انشتین می گه : ایرادی که تو به کوانتوم می گیری ، مثل ایرادی هست که دیگران به نسبیتِ تو می گیرند.

  اما قسمت اصلی داستان. کوانتوم یعنی فیزیک اجسام فوق العاده ریز. این که مکان این اجسام ( مثلاً الکترون ) تصادفی هست. یا اینکه " اندازه حرکت " این اجسام تصادفی هست.

  این قسمت خیلی واسه انشتین سنگین بوده و در یک جمله ی معروف می گه :
  " خداوند در خلقت جهان تاس نمی ریزد "

  این جمله نشان دهنده ی این هست که حداقل در یک زمانی انشتین ، به خدا اعتقاد داشته.

  پاسخ بور به این بحث مربوط نیست. اما جالبه :
  " تو نمی خواد برای خدا تعیین کنی که تاس بریزه یا نریزه. "

  Nothing will stop us

  Try to be a part of the solution, not a part of the problem.

  اللهم عجل لولیک الفرج

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,658
  حضور
  32 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23560  نقل قول نوشته اصلی توسط گمنام نمایش پست ها
  در این مذهب، فرد به کوچکی آمال و هدفهای بشر و عظمت و جلالی که در ماورای امور و پدیده ها در طبیعت و افکار تظاهر مینماید پی می برد. او وجود خود را یک نوع زندان می پندارد، چنانکه می خواهد از قفس تن پرواز کند و تمام هستی را یکباره بعنوان حقیقت واحد در یابد. مطابق این بیان در انسان و حداقل در افراد رشد یافته انسانها چنین احساسی وجود دارد که می خواهد از وجود محدود خود خارج شود و خود را بقلب هستی رساند. در انسان میلی وجود دارد که آرام نمی گیرد مگر آنکه خود را با خدا و منبع هستی متصل ببیند. این همان است که قرآن کریم فرموده است: «الذین آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکر الله الا بذکر الله تطمئن القلوب؛ تنها با یاد خدا و جای گرفتن خدا در قلب است که دل آدمی آرامش خویش را باز می یابد» (رعد 28). انیشتین در مقدمه " خلاصه فلسفی نظریه نسبیت " می گوید: بشر پس از آشنا شدن با فیزیک جدید همین قدر می تواند ادعا کند که با الفبای کتاب آفرینش آشنا شده است نه بیشتر. یعنی مثل بشر از نظر آشنائی با حقایق جهان مثل کودکی است که تازه به دبستان رفته و الفبای یک زبان را شناخته است، این کودک تا وقتی که بتواند کتاب های علمی که به آن زبان نوشته شده است بخواند و بفهمد، چقدر فاصله دارد؟ بشر امروز نیز تا وقتی که بتواند کتاب طبیعت را بخواند همین قدر بلکه بیشتر فاصله دارد.
  سلام
  این مطالب هم خیلی زیباست و هم ارزشمند . ارزشمندی آن به این است که دانشمند بزرگی مثل انشتین اعتراف به خدا و عظمت او و همچنین حقارت دانش بشری می کند . این در نقطه مقابل دانشمندان بی اعتقادی است که غرور علمی آنها را به هذیان گویی کشانده است
  والله الموفق

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,658
  حضور
  32 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23560  نقل قول نوشته اصلی توسط keen fighter نمایش پست ها
  انیشتن میگه : The word god is nothing more than the product of human weakness این گفته رو میتونید هم در نامه ای که به دخترش نوشته و اخیرا هم در آلمان به نمایش عموم گذاشته شده بود و هم در کتاب خود انیشتن the world as i see it ببینید. این صدمین باری هست که شما دین داران و خدا پرستان عزیز از روی ناچاری میایید و انیشتن بیچاره رو که کمترین ارزشی برای خدای شما و کلا دین قائل نبود وسیله قرار میدید که بگید بله بزرگترین دانشمند جهان به وجود خدا اعتراف کرده و هر دفعه هم جواب گرفتید و بعد فرار کردید.
  سلام
  برای ما کلام افرادی مثل انشتین از این جهت مورد توجه است که به منکران مغرور متکی به دانش تجربی بگوییم ببینید امثال خودتان بلکه بهتر از خود شما به خدای جهان باور دارد وگرنه ما خود دارای ادله عقلی محکم و نشانه های روشن بر وجود خدای جهان هستیم به فضل و کرمش
  هرچند می دانیم که اساسا یک تصور غلط عامیانه از خدای متعال و ارتباطش با این جهان باعث نفی خدا در عالم دانش تجربی شده است
  اگر دانشمندان غربی که در راس این اندیشه های الحادی هستند بجای خدای مسیحیت خدای اسلام را می فهمیدند فکر نمی کنم چندان مشکلی در راهیابی به حقیقت داشتند
  آخر اینکه مطالب بسیاری از دانشمندان بزرگ و خود انشتین نقل شده که نشان از باور راسخ ایشان به خدای متعال است . حال اگر تناقضی در گفتارشان دیده شود باید دید منشا آن چیست چه بسا زندگی فرد مورد نظر دارای دو دوره بی باوری و باورمندی بوده باشد .
  والله الموفق

  ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۱/۰۹/۰۶ در ساعت ۰۹:۲۸
  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه،سوال،طبیعت،سَحر و هر چیزی که یاداور مالکو صاحبم باشه
  نوشته
  1,216
  حضور
  15 روز 9 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  46
  آپلود
  1
  گالری
  5
  صلوات
  3251  چه فرقی میکند که انیشتین اسلام یا خدا رو قبول داشته یا نه؟!
  ویرایش توسط hoorshid : ۱۳۹۱/۰۹/۰۶ در ساعت ۰۹:۵۶
  ما دلخوش به سلامی هستیم که پاسخ ان واجب است!السلام علیک یا ابا صالح المهدی!
  یا رب!
  ما رو عامل تعجیل ظهور موعودت قرار بده!
  کمک کن تسکین غم هایش باشیم!
  و خنده ی روی لبهاش!
  نه (پناه بر تو!) اشک گوشه ی چشم هاش!


 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  155
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  166  با سلام
  نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
  سلام برای ما کلام افرادی مثل انشتین از این جهت مورد توجه است که به منکران مغرور متکی به دانش تجربی بگوییم ببینید امثال خودتان بلکه بهتر از خود شما به خدای جهان باور دارد وگرنه ما خود دارای ادله عقلی محکم و نشانه های روشن بر وجود خدای جهان هستیم به فضل و کرمش هرچند می دانیم که اساسا یک تصور غلط عامیانه از خدای متعال و ارتباطش با این جهان باعث نفی خدا در عالم دانش تجربی شده است اگر دانشمندان غربی که در راس این اندیشه های الحادی هستند بجای خدای مسیحیت خدای اسلام را می فهمیدند فکر نمی کنم چندان مشکلی در راهیابی به حقیقت داشتند آخر اینکه مطالب بسیاری از دانشمندان بزرگ و خود انشتین نقل شده که نشان از باور راسخ ایشان به خدای متعال است . حال اگر تناقضی در گفتارشان دیده شود باید دید منشا آن چیست چه بسا زندگی فرد مورد نظر دارای دو دوره بی باوری و باورمندی بوده باشد . والله الموفق
  این مهمه که انیشتین با تفکر در طبیعت نتونست به وجود خدا پی ببره.
  بنده قبلاً یه لینکی از دانشگاه پنسلوانیا داده بودم که گفته بود فقط 7 درصد دانشمندان جهان به خدا باور دارند.
  اینم که گفتید خدای اسلام من منابعشونو که مطالعه می کنم می بینم اونا با چیزایی مخالفن که بین مسیحیت و اسلام مشترکه!
  بنده همه براهینمو ارائه کردم و شما جواب ندادید.
  درمورد بی خدایی انیشتین هم در کتاب the god delusion توضیح داده.
  ویرایش توسط keen fighter : ۱۳۹۱/۰۹/۰۷ در ساعت ۲۲:۱۵

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,658
  حضور
  32 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23560  نقل قول نوشته اصلی توسط keen fighter نمایش پست ها
  این مهمه که انیشتین با تفکر در طبیعت نتونست به وجود خدا پی ببره. بنده قبلاً یه لینکی از دانشگاه پنسلوانیا داده بودم که گفته بود فقط 7 درصد دانشمندان جهان به خدا باور دارند. اینم که گفتید خدای اسلام من منابعشونو که مطالعه می کنم می بینم اونا با چیزایی مخالفن که بین مسیحیت و اسلام مشترکه! بنده همه براهینمو ارائه کردم و شما جواب ندادید. درمورد بی خدایی انیشتین هم در کتاب the god delusion توضیح داده.
  سلام
  من به آمریکا و آمریکاییها که سردمدار الحاد جهانی هستند در این خصوص هیچ اعتقادی ندارم و آمارشون برام بی ارزشه هرچند همان هفت درصد هم کم نیست اگر امثال انشتین و نیوتن باشند .
  و اما اینکه فرمودید مخالفتشون با چیزهایی است که بین اسلام و مسیحیت مشترکه با توجه به اینکه اسلام و مسیحیت در مهمترین بحث دانشمندان یعنی خدا ، اختلاف اساسی و بنیادی هست اصلا قابل قبول نیست
  باز هم می گویم اگر دانشمندان خدا را آنچنان که اسلام بیان می کند ( اصل تجلی و ظهور ) می فهمیدن این اشکالات را وارد نمی کردند
  والله الموفق

  ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۱/۰۹/۰۸ در ساعت ۱۲:۰۲
  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,658
  حضور
  32 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23560  روزی یک استاد دانشگاه تصمیم گرفت تا دانشجویانش را به مبارزه بطلبد

  اوپرسید : آیا خداوند هر چیزی را که وجود دارد ، آفریده است ؟

  دانشجویی شجاعانه پاسخ داد : بله

  استاد پرسید : هر چیزی را ؟

  پاسخ دانشجو این بود : بله هر چیزی را

  استاد گفت : در این حالت ، خداوند شر را آفریده است . درست است ؟

  زیرا شروجود دارد

  برای این سوال ، دانشجو پاسخی نداشت و ساکت ماند

  استاد از این فرصت حظ برده بود که توانسته بود یکبار دیگر ثابت کند

  که ایمان و اعتقاد فقط یک افسانه است

  ناگهان ، یک دانشجوی دیگر دستش را بلند کرد و گفت : استاد ، ممکن است که
  از شما یک سوال بپرسم؟
  استاد پاسخ داد : البته

  دانشجو پرسید : آیا سرما وجود دارد ؟

  استاد پاسخ داد : البته ، آیا شما هرگز احساس سرما نکرده اید ؟
  دانشجو پاسخ داد : البته آقا ، اما سرما وجود ندارد
  طبق مطالعات علم فیزیک ، سرما عدم تمام و کمال گرماست . و روشئی را تنها
  در صورتی می توان مطالعه کرد که انرژی داشته باشد و انرژی را انتقال دهد
  و این گرمای یک شئی است که انرژی آن را انتقال می دهد
  بدون گرما ، اشیاء بی حرکت هستند ، قابلیت واکنش ندارند
  پس سرما وجود ندارد. ما لفظ سرما را ساخته ایم تا فقدان گرما را توضیح دهیم
  دانشجو ادامه داد : و تاریکی ؟

  استاد پاسخ داد : تاریکی وجود دارد

  دانشجو گفت : شما باز هم در اشتباه هستید ، آقا

  تاریکی فقدان کامل نوراست . شما می توانید نور و روشنایی را مطالعه کنید ،

  اما تاریکی را نمی توانید مطالعه کنید. منشور نیکولز تنوع رنگهای مختلف را

  نشان می دهد که در آن طبق طول امواج نور ، نور می تواند تجزیه شود

  تاریکی لفظی است که ما ایجاد کرده ایم تا فقدان کامل نور را توضیح دهیم

  و سرانجام دانشجو پرسید : و شر ، آقا ، آیا شر وجود دارد ؟ خداوند شر را نیافریده است . شر فقدان خدا
  در قلب افراد است ، شر فقدان عشق ، انسانیت
  و ایمان است . عشق و ایمان مانند گرما و نور هستند . آنها وجود دارند
  فقدان آنها منجر به شر می شود

  و حالا نوبت استاد بود که ساکت بماند

  نام این دانشجو آلبرت انیشتین بود


  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود