جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تجلی وقایع سوره یاسین در انقلاب اسلامی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41065

  تجلی وقایع سوره یاسین در انقلاب اسلامی
  آیت‌الله العظمی جوادی آملی تبیین کرد:


  تجلی وقایع سوره یاسین در انقلاب اسلامی

  تجلی وقایع سوره یاسین در انقلاب اسلامی


  داستانی که در سوره یس به ظاهر برای مشرکان مکه از اصحاب قریه ذکر شده است، در جریان انقلاب اسلامی و همین حالا هم وجود دارد؛ رهبران و مراجع آمدند و حرف امام را نقل کردند، عده‌ای انکار کردند و عده‌ای نیز تا مرز شهادت، دین را یاری کردند.

  به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی یکشنبه، 22 دی‌ماه، در تفسیر آیات 20 تا 30 سوره مبارکه یاسین بیان کرد: جریانی که از آیه 13 شروع شد اضلاع مختلفی دارد که به ممثل و آن چیزی که برای آن مثال آورده شده است، بسیار شبیه به جریان پیامبر(ص) است. پیامبری که در مکه قیام کرد مردم را به راه توحید دعوت کرد برخی او را انکار کردند و برخی دیگر که او را تصدیق کردند تا پای جان از دین و پیامبر دفاع کردند و شهید شدند.
  منکران امکان دستیابی انسان به مقام پیامبری «نَفَخْتُ فِیهِ مِنْ رُوحِی» را درک نکردند
  وی ادامه داد: در این جریان خداوند مثل اصحاب قریه را برای مشرکان مکه می‌زند که این جریان چندین ضلع دارد. ضلع اول این جریان ارسال رسولانی بود که معجزه نیز داشتند و در آن منطقه مردم را به توحید دعوت کردند. ضلع دوم آن، وجود مستکبرانی است که پیامبران را انکار کردند و پیامبری را در جایگاه انسان نمی‌دانستند. این امر به این علت بود که آنها انسان را نمی‌شناختند و فقط جنبه مادی و خاکی انسان را شناخته بودند؛ اما قسمت دوم خلقت انسان که «نَفَخْتُ فِیهِ مِنْ رُوحِی (حجر؛ 22)» بود را نشناخته بودند به همین علت معتقد بودند که انسان نمی‌تواند پیامبر باشد.
  آیت‌الله جوادی آملی اظهار کرد: بنابراین انسان دو وجهه و جنبه وجودی دارد یکی «إِنِّی خَالِقٌ بَشَرًا مِنْ طِینٍ (ص؛ 71)» و دیگری «نَفَخْتُ فِیهِ مِنْ رُوحِی» است. بر همین اساس که یکی «قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَکَّاهَا؛ هر کس نفس خود را به وسیله تقوا رشد داد به سعادت رسید» است و از تقوای روح برخوردار است، کسی که فطرتش را شکوفا کرده است و یکی «وَقَدْ خَابَ مَنْ دَسَّاهَا» است.

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41065  گروهی از مردم فرودی در گودال دارند و گروهی صعودی در آسمان

  وی ادامه داد: گروه اول کسانی هستند که خداوند با آنان سخن می‌‌گوید اما گروه دوم کسانی هستند که در گودالی فرو افتاده‌اند که خداوند حتی به آنها نگاه هم نمی‌کند «وَلَا یُکَلِّمُهُمُ اللَّهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ وَلَا یُزَکِّیهِمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ؛ و روز قیامت خدا به آنان توجّه نمى‌کند و با آنان سخن نمى‌گوید و از زشتى‌ها پاکشان نمى‌کند و برایشان عذابى دردناک است». پس خیلی فرق است میان کسی که فرودی در گودال دارد و کسی که عروجی در آسمان دارد؛ هر دو بشرند اما کسی که عروجی در آسمان دارد می‌تواند خدا با او صحبت کند و کسی که فرودی در گودال دارد اصلا خدا با او سخن نمی‌گوید.  ادامه دارد....


 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41065  مقاومت برخی مومنان تا مرز شهادت در برابر منکران رسالت
  آیت‌الله جوادی آملی اظهار کرد: زمانی که مستکبران انکار کردند و انبیاء شبهه‌های آنها را رد کردند و معجزاتی هم آوردند، برخی از مومنان تا مرز شهادت پیش رفتند، هم از انبیا و هم از گفتار آنها حمایت کردند و هم در برابر تهدید مستکبران و مشرکان ایستادند؛ لذا همان طور که در آیات قبل ذکر شد، در اینجا رسالت مورد نظر است، اگر تبلیغ محض بود که دیگر به شهادت نمی‌رسیدند، اینها آمدند جلوی «لَنَرْجُمَنَّکُمْ وَلَیَمَسَّنَّکُمْ مِنَّا عَذَابٌ أَلِیمٌ» و جلوی تهدید بایستند و مقاومت کنند حتی اگر شهید شوند. که این کار را هم کردند. این فرد مومن مقاومت کرد که به شهادت رسید این مقاومت تا حدی بود که در احادیث آمده آنقدر او را کوبیدند که شهید شد.

  ادامه دارد....

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41065  همه مومنان در یک رتبه نیستند/ تقوا؛ ملاک رتبه‌بندی

  وی ادامه داد: در جریان شهادت چون محورش تقوا است اگر کسی متقی بود سید الشهدا خواهد شد و هر کسی تقوایش کمتر بود درجه‌اش کمتر خواهد بود؛ بنابراین این شهید سوره یاسین هم جایگاه خاص خودش را دارد. بر این اساس حتی همه مومنان یک درجه نیستند و درجه‌بندی و رتبه‌بندی بر اساس تقواست.

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41065  .


  آغاز برزخ از زمانی که انسان در قبر قرار می‌گیرد
  این مفسر قرآن کریم بیان کرد: یکی از دلایل اثبات برزخ در آیه 26 سوره یاسین است؛ چرا که هنوز که قیامتی به پا نشده است به شهید سوره یاسین گفته می‌شود «قِیلَ ادْخُلِ الْجَنَّةَ» داخل بهشت شو. وقتی از ائمه(ع) سوال می‌شود برزخ از چه زمانی شروع می‌شود ایشان می‌فرمایند که از همان زمانی که فرد در قبر قرار می‌گیرد، شروع می‌شود. که این قبر یا بهشتی از بهشت خداوند است و یا اینکه حفره‌ای از حفره‌های جهنم است. در این گفتار اگر درجه تقوا خیلی بالا باشد کسی که به انسان می‌گوید داخل بهشت شو، خود خداوند است و اگر درجه پایین‌تر باشد فرشتگان به انسان می‌گویند داخل بهشت شوید. که این بهشت، بهشت آخرت نیست.

 10. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41065  خطاب مستقیم خداوند به صاحبان نفوس مطمئنه برای دخول به بهشت
  آیت‌الله جوادی تصریح کرد: بر اساس آیات پایانی سوره فجر «یا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ارْجِعِی إِلَى رَبِّکِ رَاضِیَةً مَرْضِیَّةً فَادْخُلِی فِی عِبَادِی وَادْخُلِی جَنَّتِی؛ و به آن کسى که خدا را پرستش نموده و دلش را به یاد او آرام داشته است خطاب مى‌شود: اى نفس مطمَئنّه، به سوى پروردگارت بازگرد که تو به پیشامدهایى که او برایت مقدّر کرد و به احکام و آیینى که براى تو مقرّر داشت خشنود بودى و خدا نیز از تو خشنود بود. تو بدین شیوه مرا بندگى کردى پس در میان بندگان راستین من درآى و به بهشت من وارد شو» ذات اقدس اله مستقیما به صاحبان نفوس مطمئنه خطاب می‌کنند.
  وی تصریح کرد: خداوند کسانی را مورد خطاب مستقیم قرار می‌دهد که سه عنصر «1. دارای نفس مطمئنه است 2. نسبت به جمیع قضا و قدر الهی راضی است و هیچ شکایتی ندارد 3. جمیع کردار و رفتار و اخلاق او مرضی خداست» را دارا هستند و به این مقام رسیده‌اند، و یا در بین راه‌اند و هنوز به مقصد نرسیده‌اند. زمانی که این سه وجود داشته باشد آنگاه خداوند تبارک و تعالی به او می‌گوید حالا بیا و بقیه راه را به دستور الهی می‌رود. اگر چنین فردی به مقصد رسیده باشد که سخن از برگشتن و «ارجعوا» نیست. بنابراین اینها با دستور خود خداوند به مقصد می‌رسند.


 11. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود