وقتی امام را در نماز جماعت نمی شناسیم ...

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وقتی امام را در نماز جماعت نمی شناسیم ...

با سلام و احترام

استاد بزرگوار بفرمایید :

نماز جماعت آیا باید ابتدا عدالت امام جماعت (و سایر شروط امام ) بر ما اثبات شده باشد ؟
در نماز هایی که کلاً امام جماعت را نمی شناسیم چه ؟
اگر امام جماعت همیشگی حضور نداشته و موقع قامت بستن شخص دیگری را برای امامت نماز معرفی کنند ، تکلیف ما چیست ؟

مشتاقانه منتظر راهنمایی شمایم.

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

شهید دات کام;459997 نوشت:
با سلام و احترام

استاد بزرگوار بفرمایید :

نماز جماعت آیا باید ابتدا عدالت امام جماعت (و سایر شروط امام ) بر ما اثبات شده باشد ؟
در نماز هایی که کلاً امام جماعت را نمی شناسیم چه ؟
اگر امام جماعت همیشگی حضور نداشته و موقع قامت بستن شخص دیگری را برای امامت نماز معرفی کنند ، تکلیف ما چیست ؟

مشتاقانه منتظر راهنمایی شمایم.

با عرض سلام و احترام خدمت خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

تفاوتی بین نماز ها نیست قبل از اقتداء باید شرایط امام جماعت مانند عدالت برای شما محرز شده باشد .

تکلیف همان است که عرض شد و تفاوتی بین افرادی که امام جماعت می شوند نیست .

همیشه سلامت و سربلند باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، احکام شرایط امام جماعت[/]

با سلام و تشکر
عملش خیلی سخت است چون بسیار پیش می آید در نمازهای جماعت به دلیل نیامدن امام یکی از نمازگزارن امامت نماز را انجام می دهد ، خیلی اوقات اصلا از قبل آن آقا را ندیده ایم و نشناخته ایم .این طور که می فرمایید در این مواقع باید از صف جماعت جدا شده و فرادا نماز بخوانیم ... !! بفرمایید برای این که ثواب جماعت را از دست ندهیم راه حل چیست ؟؟

سلام

در اینجور مواقع که شما شناختی از شخص ندارید میتونید به شناخت دیگران که در صف هستند از ایشون رجوع کنید( از افرادی که ایشون رو میشناسند و در صف نماز هستند )

در کل ترک نماز جماعت صحیح نیست به خصوص اگر فقط شک داشته باشید .... ( البته اگر به قول خودتان امام جماعت نباشه و یکی از حضار که معمولا سابقه و سن و سالش بیشتره میره جلو می ایسته فرق میکنه)

به ندرت پیش میاد کسی به جای امام جماعت نماز بخواند که افراد مسجد و نمازخانه شخص رو نشناسند ( حداقل تو منطقه ما و مسجدمون اینطوره !)

ضرب المثل هست : ندانستن عیب نیست نپرسیدن عیب است !

باید پرسید تا مطمئن شد ... البته خیلی مواقع انسان راحت ترین کار رو در نظر میگیره و همان فرادا خواندن هست ! چون مثلا یهو میبینی از یکی که پسر همون طرف هست میپرسی : این یارو ادم درستی هست ؟ چشمک:khaneh::Moteajeb!:

یا حق

شهید دات کام;461493 نوشت:
با سلام و تشکر
عملش خیلی سخت است چون بسیار پیش می آید در نمازهای جماعت به دلیل نیامدن امام یکی از نمازگزارن امامت نماز را انجام می دهد ، خیلی اوقات اصلا از قبل آن آقا را ندیده ایم و نشناخته ایم .این طور که می فرمایید در این مواقع باید از صف جماعت جدا شده و فرادا نماز بخوانیم ... !! بفرمایید برای این که ثواب جماعت را از دست ندهیم راه حل چیست ؟؟

با عرض سلام و احترام مجدد

همان طور که عرض کردم در چنین مواقعی که شرایط امام جماعت احراز نمی شود اقتدا صحیح نیست اما اگر از مثلا اقتدای عده ای متدین و آگاه به مسائل ، انسان به وجود شرایط لازم در امام جماعت یقین کند ، اقتدا مانعی ندارد .

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر مراجع در قم

سلام خدا یارت - سوالی دارم من وقتی دیدم جماعت نماز مغرب رکعت اول شروع کرده من کمی دیر رفتم اقتدا کردم که جماعت رکوع بود سپس رکوع کردم امام جماعت رکوع خارج شده من به رکوع رفتم سپس سریعا به سجده رفتم خب دیگه فرادا میشه یا باطل میشه

شهید دات کام;461493 نوشت:
با سلام و تشکر

نماز جماعتی ثواب دارد که صحیح باشد و شرایطش برقرار باشد. مثل اینکه یکی نماز نافله بخواند بدون وضو بعد بگه درسته وضو گرفتن جزو شرایطه اما ثواب نافله خیلی زیاده! :Nishkhand:

متاسفانه عموم مومنین به هیچوجه توجهی به این موضوع نمی کنند یا نهایت دقتشان این است که چون مثلا هزار نفر پشت سر کسی ایستادند پس حتما عادل است! مهم یقین و احراز شخصی است.

و البته از طرف دیگر تجسس هم غلط است, همینکه در ظاهر اجتناب از معاصی کبیره داشته باشد و عمدی بر معاصی ضغیره نداشته باشد عادل محسوب می شود.

خلاصه اینکه در وضعیت امروز سخت است!

یه سوال در زمان خلفا حضرت علی نماز فرادا می خوندن؟

[="Tahoma"][="Black"]

*"مهندس محمد جواد"*;464406 نوشت:
سلام خدا یارت - سوالی دارم من وقتی دیدم جماعت نماز مغرب رکعت اول شروع کرده من کمی دیر رفتم اقتدا کردم که جماعت رکوع بود سپس رکوع کردم امام جماعت رکوع خارج شده من به رکوع رفتم سپس سریعا به سجده رفتم خب دیگه فرادا میشه یا باطل میشه

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

فضه الزهرا;464577 نوشت:
یه سوال در زمان خلفا حضرت علی نماز فرادا می خوندن؟

با تشکر از سؤالتان

لطفا این سؤال را از کارشناسان تاریخ سایت بپرسید .

همیشه سلامت و سربلند باشید[/]

سجاد;463102 نوشت:
با عرض سلام

سلام استاد سجاد عزیز:Gol:
اگر بنا به دلایل شرعی عدالت امام جماعتی برای بنده پذیرفتنی نباشد ولی برای اینکه صف های نماز جماعت خالی نشود حتی به اندازه یک نفر(من نوعی) و اینکه نماز صبح ، مغرب و عشا را باید بلند خواند:
1- آیا می توانم در نمازهای مذکور در صف قرار بگیرم و نماز را فرادا بخوانم و اقتدا نکنم ؟؟یا اینکه کلا نباید پشت سر همچین امام جماعتی قرار بگیرم؟؟؟
2- در ادامه سوال بالا اگر بتوانم در صف جماعت فرادا بخوانم ، باید با صدای بلند بخوانم یا همانند نماز ظهر و عصر آهسته؟؟
با تشکر:Gol:

[="Tahoma"][="Black"]

مکیال;803232 نوشت:
سلام استاد سجاد عزیز
اگر بنا به دلایل شرعی عدالت امام جماعتی برای بنده پذیرفتنی نباشد ولی برای اینکه صف های نماز جماعت خالی نشود حتی به اندازه یک نفر(من نوعی) و اینکه نماز صبح ، مغرب و عشا را باید بلند خواند:
1- آیا می توانم در نمازهای مذکور در صف قرار بگیرم و نماز را فرادا بخوانم و اقتدا نکنم ؟؟یا اینکه کلا نباید پشت سر همچین امام جماعتی قرار بگیرم؟؟؟
2- در ادامه سوال بالا اگر بتوانم در صف جماعت فرادا بخوانم ، باید با صدای بلند بخوانم یا همانند نماز ظهر و عصر آهسته؟؟
با تشکر

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1. بله مانعی ندارد اما نباید به صورتی، فرادا بخوانید که دیگران متوجه شوند چون تفسیق امام جماعت به صورت عملی تلقی می شود.

2. شما باید به وظیفه نماز فرادای خود عمل کنید مثلا مغرب و عشاء را بلند و ظهر و عصر را آهسته بخوانید.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"]با عرض سلام مجدد:Gol:

سجاد;803493 نوشت:
اما نباید به صورتی، فرادا بخوانید که دیگران متوجه شوند چون تفسیق امام جماعت به صورت عملی تلقی می شود.

قسمت بالا با قسمت پایین نقل قول چگونه جمع می شود؟؟

سجاد;803493 نوشت:
شما باید به وظیفه نماز فرادای خود عمل کنید مثلا مغرب و عشاء را بلند و ظهر و عصر را آهسته بخوانید.

استاد گرامی چطور هم دیگران متوجه نشوند و هم بلند بخوانم؟؟ به هر حال نفرات دو طرفم حداقل متوجه می شوند.
موضوع قفل شده است