کنترل

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کنترل

سلام. تفاوت امر به معروف و نهی از منکر، روشن است. امر به معروف و نهی از منکر، به معنای این است که وفتی از کسی سوء عملی دیدیم، خواه ترک واجب باشد و خواه عمل به حرام، به او تذکری بدهیم(که گشتهای ارشادی حجاب نیز شاملش می شود)، ولی کنترل این است که از یک پسر و دختر جوان، در خیابان پرسیده شود که چه نسبتی با هم دارند!

آیا کنترل جوانان از سوی نهادهای ارشادی در زمینه روابط نامشروع، اصالت اسلامی دارد و باید تجسس شود تا بفهمیم به هم محرم هستند یا خیر؟

کنترل بر فرزند و کنترل بر همسر چگونه است؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

tazkie;459374 نوشت:
سلام. تفاوت امر به معروف و نهی از منکر، روشن است. امر به معروف و نهی از منکر، به معنای این است که وفتی از کسی سوء عملی دیدیم، خواه ترک واجب باشد و خواه عمل به حرام، به او تذکری بدهیم(که گشتهای ارشادی حجاب نیز شاملش می شود)، ولی کنترل این است که از یک پسر و دختر جوان، در خیابان پرسیده شود که چه نسبتی با هم دارند!

آیا کنترل جوانان از سوی نهادهای ارشادی در زمینه روابط نامشروع، اصالت اسلامی دارد و باید تجسس شود تا بفهمیم به هم محرم هستند یا خیر؟

کنترل بر فرزند و کنترل بر همسر چگونه است؟

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

سوال يا تجسس در اين گونه موارد لازم نيست وفعل مسلمان حمل بر صحت مي شود؛مگر اينكه مطمئن باشيم كه دارد منكري صورت مي گيرد كه وظيفه در اينجا با وجود شرايط نهي از منكر ،نهي از منكر مي باشد.
وفرقي بين موارد نيست،مگر موارد خاص كه براي افراد خاصي قانوني باشد.

به اين استفتاء توجه بفرماييد:

[=Noor_Lotus] آيا تجسّس در امور شخصى و غير شخصى مؤمنين به دليل امر به معروف و نهى از منكر، در صورتى كه از آنان ارتكاب حرام يا ترك معروف مشاهده شود، جايز است؟ اشخاصى كه براى كشف تخلفات مردم تجسّس مى‌كنند با اينكه مكلف به اين كار نيستند، چه حكمى دارند؟

[=Noor_Lotus] ج: مبادرت به امر بررسى و تحقيق قانونى نسبت به كار ادارى كارمندان و غير آنان توسّط مأموران رسمى تفحّص و تحقيق در چارچوب ضوابط و مقرّرات قانونى اشكال ندارد ولى تجسس در كار ديگران و يا تحقيق در اعمال و رفتار كارمندان براى كشف اسرار آنان در خارج از حدود و ضوابط قانونى براى آن مأموران هم جايز نيست.1

منبع:1-رساله 13 مرجع،استفتائات رهبري،سوال1392

با تشکر. میتونم خواهش کنم به غیر نظر ایشان، نظر سایر مراجع و همچنین اگر در روایات بحثی در این زمینه هست، رو مطرح کنید؟

tazkie;459995 نوشت:
با تشکر. میتونم خواهش کنم به غیر نظر ایشان، نظر سایر مراجع و همچنین اگر در روایات بحثی در این زمینه هست، رو مطرح کنید؟

سلام عليكم

نظر مشهور مراجع به همين صورت است.
در باره روايت در اين موارد بايد سوالتان را با كارشناسان حديث مطرح كنيد.

حکمت;465593 نوشت:

با سلام. بنده خواهان بیان آیات و احادیث مربوط به این بحث نیز بودم، ولی جناب شفا می فرمایند که کارشناس حدیث باید به این مسئله جواب بدهد. آیا باید موضوع چدیدی در بخش حدیث ایجاد کنم یا اینکه در این موضوع یک کارشناس حدیثی معرفی می کنید؟

به نام خدا

سلام عليكم

tazkie;468258 نوشت:
با سلام. بنده خواهان بیان آیات و احادیث مربوط به این بحث نیز بودم، ولی جناب شفا می فرمایند که کارشناس حدیث باید به این مسئله جواب بدهد. آیا باید موضوع چدیدی در بخش حدیث ایجاد کنم یا اینکه در این موضوع یک کارشناس حدیثی معرفی می کنید؟

اگر لطف كنيد موضوع جديدي در انجمن حديث ايجاد بفرماييد سپاسگذار خواهم بود .
موفق باشيد .

موضوع قفل شده است