صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ورزش زنان از دیدگاه اسلام

نوشته
    99
    حضور
    7 روز 13 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    414

اشاره ورزش زنان از دیدگاه اسلام

با سلام
    ورزشهای رزمی مثل ووشو،کیوشو،کاراته و....برای یه دختر از نظر اسلام چطوریه؟؟؟
    و اینکه کلا نظر اسلام درباره ورزش خانوما چیست؟حالا هر ورزشی؟
    در تایپیک زن و ورزش،موضوع بدون اینکه کارشناس نظرش رو بگه بسته شده!
    ممنون میشم سریعتر جواب بدید
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۰۹/۱۲ در ساعت ۱۱:۱۲

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,495
    حضور
    174 روز 10 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58273

با نام و یاد دوست

ورزش زنان از دیدگاه اسلام

کارشناس بحث: استاد هادی

5. صلوات ها 5

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,886
    حضور
    83 روز 22 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6726

با سلام و عرض ادب

از منظر روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام ورزش برای تن انسان لازم و ضروری است؛ بر اساس روایات؛ ائمه علیهم السلام تن نیرومند و سالم، برای مومن را (چه زن و چه مرد) دوست می دارند.
    امیر المومنین حضرت علی علیه السلام در فرازی از دعای کمیل عرضه می‌دارد:« یا رَبِّ، یا رَبِّ، یا رَبِّ؛ قَوِّ علی خِدْمَتِکَ جَوارِحی » پروردگارا! پروردگارا! پروردگارا! اعضاء و جوراح مرا، در راه خدمت به خودت، قوی و نیرومند گردان.
    امام صادق علیه السلام می فرماید: وَ لاتَسمَّنوا تَسَمُّنَ الْخَنازیرِ لِلذِبْحِ.[ الکافی، ج ۶، ص ۲۷۰ و الحیاة، ج ۴، ص ۲۰۶٫] از چاق شدن همانند خوک هایی که برای ذبح،چاق(و نگهداری) می‌شوند بپرهیزید.
    لذا با توجه به فرمایشات ائمه علیهم السلام هدف از ورزش حفظ تندرستی و شادابی بدن برای خدمت به خدا و دین خداست، در روایتی ائمه علیهم السلام قوّت در آیه شریفه««وَاَعدُّ وا لَهُمْ مَا اسْتَطعْتُمْ مِنْ قوة»(انفال 60) را به تیراندازی و فنون نظامی تفسیر کرده اند(تهذیب‌الاحکام، ج ۶، کتاب الجهاد) و ... .
    مقام معظم رهبری نیز در رابطه با ورزش این گونه بیان فرمودند:
    «نگاه اصلی و عمومی من به ورزش این است که همه باید ورزش کنند؛ بزرگ و کوچک، زن و مرد، پیر و جوان»
    اما مشخصا با توجه به تفاوت هایی که میان زن و مرد از لحاظ جسمی و روانی وجود دارد بالطبع نوع ورزش نیز متفاوت خواهد بود، این برای یک زن مومنه هنر نیست که همپای مردان به ورزش های سخت و طاقت فرسا روی بیاورد، ورزش های طاقت فرسا با جسم و روان لطیف زنان سازگاری ندارد و یقینا بعد از مدتی آسیب های جبران ناپذیری برای زن بوجود خواهد آمد که این، عواقب بسیار سوئی هم برای خود زنان و هم برای بنیان خانواده به بار خواهد اورد. برای زنان ورزش های نرم و سبك با توجه به لطافت و ظرافت آنها مفید است و از دیدگاه اسلام مانعی ندارد.

7. صلوات ها 7

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,886
    حضور
    83 روز 22 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6726

از نظر اسلام پرداختن به ورزش هائی كه به حفظ سلامتی، زیبائی و شادابی زن مفید باشد و به جسم و روح او لطمه وارد نسازد، اشكالی ندارد.
    این نكته نیز اهمیت فوق العاده دارد كه ورزش بانوان نباید همراه با گناه و اختلاط با مردان باشد. اسلام نمی‌خواهد زن را از ورزش منع كند، بلكه می‌خواهد تماس زن و مرد نامحرم را به حداقل برساند. زیرا هر چه تماس زن و مرد بیشتر باشد، خطر به فساد و سقوط كشیده شدن زنان و در نتیجه جامعه بیشتر خواهد بود.

فراز هایی از بیانات حضرت آیت الله خامنه ای در مورد ورزش:
    من ورزش را براى همه لازم مى ‏دانم. [كوه نوردى‏] يك ورزش سنگين، خيلى باابهت و خوب است؛ بنابراين لازم است.
    ورزش زنان، كار لازمى است. زنان هم نصف جمعيت كشورند؛ بايد ورزش بكنند؛ اما محيط ورزش زنان، بايستى به گونه‏ اى باشد كه با حدود اسلامى، مطلقاً مساسى پيدا نكند.
    ورزش كوه پيمايى و راهپيمايى در كوه كارى است كه مى ‏تواند عمومى، يعنى براى زن و مرد و بچه و بزرگ باشد؛ از همه‏ ورزش هاى ديگر هم كم‏ خرج تر است.

9. صلوات ها 7

علاقه
    شکار
    نوشته
    159
    حضور
    5 روز 7 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    580

الان خوشبختانه یا بدبختانه ورزش زنان=فوتبال.شنا.والیبال.کار اته.ووشو.ژیمناستیک....
    حالا بیا ثابت کن و بفهمون که نباید برن....
    Using Tapatalk

11. صلوات ها 2

نوشته
    434
    حضور
    11 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1317

نقل قول نوشته اصلی توسط apooolooo نمایش پست ها
    حالا بیا ثابت کن و بفهمون که نباید برن....
    با سلام. مراقب ادبیات سخنتان باشید . با اینکه بگذارید با ادبیات خودتان با شما صحبت کنم . اول به جنس خود بفهمانید که نباید دختران چادری را دید بزنند که آنها هم بروند ورزش های رزمی یاد بگیرند .

مثلا در این تاپیک : http://www.askdin.com/thread34104.html
    دوستان نظر امام خامنه ای را بیان کردند در خصوص ورزش . ایشان حتی ورزش سخت و سنگینی مانند کوه نوردی را برای همه مناسب میبینند .

*من ورزش را براى همه لازم مى‏دانم. [كوهنوردى‏] یك ورزش سنگین، خیلى باابهت و خوب است؛ بنابراین لازم است.
    ورزش كوهپیمایى و راهپیمایى در كوه كارى است كه مى‏تواند عمومى، یعنى براى زن و مرد و بچه و بزرگ باشد؛ از همه‏ى ورزشهاى دیگر هم كم‏ خرجتر است.

با این حال، کوهنوردی برای من خیلی سخت است و هرگز انجامش نمیدهم . چرا که میدانم بدنم کشش انجامش را ندارد . پس به سراغش نمیروم. منظورم این است که خودم متوجه هستم که چه کاری را میتوانم انجام دهم و چه کاری را خیر . اگر ورزشی به من صدمه بزند یا توان بدنی کافی نداشته باشم ، انجامش نمیدهم .

حتی همین اکنون نیز مگر چند نفر سوارکاری و تیراندازی را میدانند ؟ که معصومین ع این همه به مردان سفارشش را کرده اند ؟ پس چطور میتوانید ادبیات زشتی به کار ببرید ؟ اول به هم جنسان خود بفهمانید که بروند بر اساس دستور معصومین ع ، ان دو ورزش را همگی یاد بگیرند . و اگر بگویید سوارکاری امروزه برای مقابله با دشمن به درد نمیخورد ، باید بدانید که جامعه ما هم جامعه 1400 سال گذشته نیست که زنها از خانه بیرون نروند . چشم چرانی و دست درازی به ناموس مردم زیاد شده است چادر از سر زن میکشند. پس شمکل از جای دیگریست ! و باید یک سری چیزها را بیاموزیم برای دفاع از خود و اصلا هم کار سختی نیست . بله ، این اتفاق هر روز می افتند حتی با وجود حجاب اسلامی. به گفته ی امام خامنه ای:

اسلام با كار كردن زنان نه تنها موافق است، بلكه تا آن‏جايى كه با شغل اساسى او كه مهمترين شغل اوست - يعنى تربيت فرزند و حفظ خانواده - مزاحم نباشد، شايد لازم هم مى‏داند.

اسلام فعاليت اسلامى زنان را با رعايت حجاب و حدود اسلامى تشويق می‏كند.

زنِ امروز ايران، در صحنه‏ى علم و سياست و هنر و در گونه‏گون فعاليتهاى اجتماعى، از گذشته بسى فعالتر و ميدان‏دارتر است.

و از طرفی زنان ورزشکار ایرانی را تشویق هم میکنند :

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به موارد متعدد از قتل، تعرض و تهديد رسمي زنان مسلمان محجبه در اروپا، خاطرنشان کردند: در چنين شرايطي هنگامي که يک زن مسلمان ايراني و داراي حجاب، بر سکوي قهرماني مي ايستد و همه را وادار به تکريم مي کند، کار با عظمتي انجام شده است.
    حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: همه بايد قلباً، قدردان زنان ورزشکاري باشند که با حجاب و متانت و وقار در ميدانهاي بين المللي ورزشي حاضر مي شوند.

نقل قول نوشته اصلی توسط fatima20 نمایش پست ها
    با سلام
    ورزشهای رزمی مثل ووشو،کیوشو،کاراته و....برای یه دختر از نظر اسلام چطوریه؟؟؟
    و اینکه کلا نظر اسلام درباره ورزش خانوما چیست؟حالا هر ورزشی؟
    در تایپیک زن و ورزش،موضوع بدون اینکه کارشناس نظرش رو بگه بسته شده!
    ممنون میشم سریعتر جواب بدید
    در آن دوره و زمانه که زنها بیرون نمیرفتند نیازی به یادگیری این مسائل هم نبود . اما من الان علاقه بسیاری به فراگیری ورزش های رزمی دارم و تکواندو را انتخاب کردم. اصلا هم ورزش سنگینی نست و بسیار من را شاداب کرده و از این کار بسیار خوشحالم .برای خودم و شادابی و خوشحالی خودم . حتی جاهایی بسیار به کارم آمده ، خصوصا یکبار که در یک خیابان خلوت که به دیدار یکی از اقوام میرفتم ، یکی از چشم چران ها ((که تعدادشان زیاد است و حتی چادری ها را نیز دید میزنند !)) ، اینبار از چشم چرانی فراتر رفت و قصد آزار داشت . چنان کتکی خورد که اگر کمی عقل داشت دیگر فکر چنین کاری را نمیکرد
    ویرایش توسط ᕘᕚRaiNᕘᕚ : ۱۳۹۲/۱۰/۲۳ در ساعت ۰۸:۴۷

چيزي که مرا نگران مي‌کند اين است که به مردم ياد مي‌‌دهند، به نفهميدن رضايت دهند

آزار دهنده‎ترین چیز در جهان این است که احمق‎ها کاملاً مطمئنند و هوشمندان پر از شک و تردید

حتی اگر همه دارای یک عقیده باشند، باز هم می‎تواند آن فکر اشتباه باشد

13. صلوات ها 8

علاقه
    شکار
    نوشته
    159
    حضور
    5 روز 7 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    580

با سلام
    خانم محترم خانمrain
    از نظر ورزش و شادابی و جنبش و تحرک، بنده منکرش نیستم.قرآن هم گفته ورزش خوبه واسه هر دو جنس.و فک نمیکنم بد صحبت کرده باشم که شما جبهه گرفتین در برابر حرفم.
    زن مظهر پاکیه، زن مظهر لطافته، زن مظهر زیباییه، زن مظهر قشنگیه، قشنگی زن به خانه داریشه، قشنگی زن به هنر آشپزیشه، قشنگی زن به حیا شه، قشنگی زن به عبادتشه، قشنگی زن به ادبیاتشه.فک نکم اون دنیا بپرسن شما کمربند چه رنگی دارین؟ یا بپرسن تو چه رشته ای ورزش کردین؟ یا تو چه زمینه ورزشی موفق بودین؟ اگر اینجوری بود حدیث نداشتیم که بگه نماز جماعت زن هم باید تو مسجد باشه!!
    نماز جماعت واسه مرد مستحبه ولی سفارش شده رن نمازش تو خونه بخونه.پس با این حال میشه گفت کارای خونه مهمتر از کارای بیرونه برای یک زن.البته بعضی ها میگن:ما برای تفنن میریم.ما برای شادابی میریم.ما برای پر کردن وقت خالی میریم....
    میخای وقت پر کنین؟ برو کلاس قرآن، برو کلاس تفسیر.برو کلاس اخلاق.برو کلاس حیا، برو کلاس حجاب، بشین دوتا کتاب بخون....
    خانم rainبنده قصد بی ادبی ندارم.اینها که گفتم تنها نظریه هام بود.

هر کسی عقیده ای داره
    و عقیده ی هر کسی برا خودش محترمه.
    Using Tapatalk

15. صلوات ها 3

نوشته
    434
    حضور
    11 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1317

نقل قول نوشته اصلی توسط apooolooo نمایش پست ها
    با سلام
    خانم محترم خانمrain
    از نظر ورزش و شادابی و جنبش و تحرک، بنده منکرش نیستم.قرآن هم گفته ورزش خوبه واسه هر دو جنس.و فک نمیکنم بد صحبت کرده باشم که شما جبهه گرفتین در برابر حرفم.
    زن مظهر پاکیه، زن مظهر لطافته، زن مظهر زیباییه، زن مظهر قشنگیه، قشنگی زن به خانه داریشه، قشنگی زن به هنر آشپزیشه، قشنگی زن به حیا شه، قشنگی زن به عبادتشه، قشنگی زن به ادبیاتشه.فک نکم اون دنیا بپرسن شما کمربند چه رنگی دارین؟ یا بپرسن تو چه رشته ای ورزش کردین؟ یا تو چه زمینه ورزشی موفق بودین؟ اگر اینجوری بود حدیث نداشتیم که بگه نماز جماعت زن هم باید تو مسجد باشه!!
    نماز جماعت واسه مرد مستحبه ولی سفارش شده رن نمازش تو خونه بخونه.پس با این حال میشه گفت کارای خونه مهمتر از کارای بیرونه برای یک زن.البته بعضی ها میگن:ما برای تفنن میریم.ما برای شادابی میریم.ما برای پر کردن وقت خالی میریم....
    میخای وقت پر کنین؟ برو کلاس قرآن، برو کلاس تفسیر.برو کلاس اخلاق.برو کلاس حیا، برو کلاس حجاب، بشین دوتا کتاب بخون....
    خانم rainبنده قصد بی ادبی ندارم.اینها که گفتم تنها نظریه هام بود.

هر کسی عقیده ای داره
    و عقیده ی هر کسی برا خودش محترمه.
    سلام. البته بهتر است اجازه بدهیم هر کسی با میل و اختیار خود ، فعالیت هایش را انتخاب کند زیرا فردا همه به خاطر همین اختیاری که داشتند مواخذه میشوند . و یادآور شوم که کار خانه وظیفه زن نیست که بخواهد انجامش دهد و اینکه هر کسی با یک چیزی شاداب میشود و این به شخصیت متفاوت انسان ها خانواده ای که در آن زندگی میکنند بستگی دارد . کلاس هایی که فرمودید ، مناسب همه است که اگر همه میرفتند ، عجب جامعه ای میداشتیم . اعم از زن و مرد .

چيزي که مرا نگران مي‌کند اين است که به مردم ياد مي‌‌دهند، به نفهميدن رضايت دهند

آزار دهنده‎ترین چیز در جهان این است که احمق‎ها کاملاً مطمئنند و هوشمندان پر از شک و تردید

حتی اگر همه دارای یک عقیده باشند، باز هم می‎تواند آن فکر اشتباه باشد

17. صلوات ها 4

علاقه
    شکار
    نوشته
    159
    حضور
    5 روز 7 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    580

درود
    إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ
    شما که میفرمایید اگر همه اهل این کلاس ها بودند جامعه ی ما پر از گل و بلبل میشد چرا از خودتان شروع نمیکنید؟؟؟
    خواهر ارجمند: نمیتونین بگین من مقداری از قرآن را قبول دارم و مقداریشو خیر ( و یومن و به بعض و یوکفر و به بعض )نباشید.خانم محترم:شما اگه حرفهای امام خامنه ای رو دنبال میکردید، چند وقت پیش در دیدار با خانم های محجبه فرمودند:اینکه یک زن بیرون از خانه کار کند و کارهای مردانه را انجام بدهد این نباید باعث افتخار او بشود بلکه افتخار برای یک زن شوهر داری، خانه داری و فرزند پروریست و نباید این جمله را فراموش کنیم که از دامن زن مرد به معراج میرود آن هم زنی که فاطمه وار زندگی کند.
    و اگر شما میگویید کار خانه وظیفه ی زن نیست پس چرا مهریه را برای زن مقرر کردن؟ و چرا بچه باید زن به دنیا آورد؟؟؟
    خط کش و معیار ما مگر علی و اولادش نیستند؟؟ همان علی که با بی بی فاطمه به توافق رسیده بودند که کارهای داخل منزل را ایشان انجام دهند و کارهای بیرون را حضرت علی انجام دهند!!!
    مگر شما به این جمله شک دارید؟؟؟

پس اگر میخاهیم علی وار و فاطمه وار زندگی کنیم و خیر دنیا و آخرت را برای خودمان بخاهیم باید دستورات و فرمایشاتشان را مو به مو انجام دهیم.نه این که از بعضی از کارها که به مذاقمان سازگار نیست چشم پوشی کنیم.

و العاقبت و ل اهل تقوا و الیقین...
    Using Tapatalk

نوشته
    500
    حضور
    20 روز 15 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2081

نقل قول نوشته اصلی توسط هادی نمایش پست ها
    ورزش های طاقت فرسا با جسم و روان لطیف زنان سازگاری ندارد و یقینا بعد از مدتی آسیب های جبران ناپذیری برای زن بوجود خواهد آمد که این، عواقب بسیار سوئی هم برای خود زنان و هم برای بنیان خانواده به بار خواهد اورد.
    واقعا چه آسیب هایی ؟؟؟؟ منظورتون که مطلب زیر نیست

زماني تصور ميشد که ورزش شديد به سيستم توليد مثل زنان آسيب وارد ميکند.در ضمن عقيده داشتند که زنان خصوصاً در جريان عادت ماهيانه نبايد ورزش کنند.امروزه خلاف هر دوي اين موارد ثابت شده است.

20. صلوات ها 4

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۲/۱۰/۲۲, ۲۳:۵۷ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری