صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فروغ هدايت در سيره امام عسكرى(علیه السلام)

شروع کننده موضوع

علاقه
    علاقه به شفا قطع نخاع هستم و 25 ساله هستم.
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

فروغ هدايت در سيره امام عسكرى(علیه السلام)

محمد عابدى
    امامان هدايت
    «انقلاب نبوى» آغازى بر زندگى اجتماعى بر پايه بنيان‏هاى الهى بود و «سلسله امامت» پاسدار آن نظام جاودانى است. از اين روى نقش امامت، پاسدارى مداوم از اركان دين محمّدى صلى‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس �م است. و وظيفه امّت در نبود پيامبر، تمسّك به اين زنجيره هدايت مى‏باشد. سلمان فارسى مى‏گفت: رسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله در خطبه‏اى فرمود:
    «معاشر الناس انّى راحل عنكم عن قريب و منطلق الى المغيب، أوصيكم فى عترتى خيرا، ايّاكم و البدع، فانّ كلّ بدعة ضلالة و كلّ ضلالة و أهلها فى النّار؛
    اى مردم! من به زودى از ميان شما مى‏روم و به سراى ديگر راهى مى‏شوم. شما را سفارش مى‏كنم كه با عترتم به نيكى رفتار كنيد و از بدعت بپرهيزيد؛ زيرا هر بدعتى، گمراهى است و هر گمراهى و اهل آن، در آتش دوزخ خواهند بود.»

رفيق بي كلك مادر

قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم

2. صلوات

3.  

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

سپس فرمود:
    «معاشر النّاس من افتقد الشّمس فليتمسّك بالقمر و من افتقد القمر فليتمسّك بالفرقدين و من افتقد الفرقدين فليتمسّك بالنّجوم الزّاهرة بعدى. اقول قولى و استغفر اللّه لى و لكم؛
    اى مردم! كسى كه خورشيد را از دست داد، به ماه متمسك شود و آن كه ماه را گم كرد، به فَرْقَدَيْن (دو ستاره پر نور) بايد تمسّك جويد و آن كه فرقدين را از دست داد، بايد به ستارگان نورانى تمسّك بجويد. حرفم را زدم و براى خود و شما طلب غفران مى‏كنم.»
    وقتى سلمان در اين باره از پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس �م سؤال كرد، حضرت چنين توضيح داد:
    «خورشيد، من هستم و قمر، على است. وقتى مرا از دست داديد، به على تمسّك جوييد. اما فرقدان، حسن و حسين اند. وقتى ماه را از دست داديد، به آن دو تمسّك جوييد. اما ستارگان درخشان، ائمّه نه گانه از صلب حسين‏اند كه نهمين آنها مهدى شان است.»1

رفيق بي كلك مادر

5. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

امامان، دين را از خطر استحاله و دينداران را از خطر گمراهى و قرائت‏هاى بيمارگونه نجات مى‏دهند.
    امام حسن عسكرى عليه‏السلام نيز خود را به عنوان «نجمى از نجوم زاهره» هدايتگر امّت در مسير دين محمّدى مى‏ديد و در كوران حوادث و نا آرامى‏هاى سياسى عصر عباسى، غوغاى مذاهب ساختگى و عصر بدعت و نوآورى‏هاى آلوده، با شيوه‏هاى كارآمد «پرچم دين» را همواره در اهتزاز نگاه داشت. امام عسكرى عليه‏السلام نقش هدايتگرانه پيامبر و اهل بيت و عترت را چنين يادآور شد:

رفيق بي كلك مادر

7. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

«اِنّ للّه تعالى بجوده و رأفته قد مَنّ على عباده بنبيّه محمّد صلى‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس �م بشيرا و نذيرا و وفّقكم لقبول دينه و اكرمكم بهدايته...؛ خداى متعال با بخشش و مهربانى خود، به وجود مقدّس پيامبرش بر بندگان منّت نهاد و او را براى «بشارت و بيم دادن» برانگيخت و شما را براى پذيرش آيين خود توفيق داد و با هدايتش گرامى داشت. در دل گذشتگان شما، كه خدا رحمتشان كند ـ و آيندگانتان ـ كه خدا حامى‏شان باشد و عمرشان را در اطاعت خدا طولانى كند، بذر محبّت و علاقه «عترت هدايتگر» را كاشته است. هر يك از آنان كه در مسير صحيح و راه راست گام برداشتند، در جايگاه رستگاران وارد شدند و پاداش كارهاى قبلى خويش را يافتند و آنچه را پيش فرستاده بودند، به دست آوردند.»2
    رفيق بي كلك مادر

9. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

هدايت و اصلاحگرى
    تلاش‏هاى امام حسن عسكرى عليه‏السلام در زمينه هدايت را مى‏توان به دو بخش «هدايت خودى‏ها» و «اصلاح غير خودى‏ها» تقسيم كرد و ضمن آن، گوشه‏هايى از فعاليت امام را به تماشا نشست.
    الف ـ هدايت در حوزه خودى‏ها
    اصلى‏ترين بخش از تلاش‏هاى امام حسن عسكرى عليه‏السلام مربوط به حوزه درون شيعى بود و امام مى‏كوشيد با ايفاى نقش هدايتگرانه استحكام جامعه اسلامى را از لحاظ بنيان‏هاى دينى حفظ كند. نمونه‏هايى از اين تلاش‏ها را مى‏خوانيم:

رفيق بي كلك مادر

11. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

1. ترويج فرهنگ تولّى و تبرّى
    «تولّى و تبرّى» و «حبّ و بغض» ابزار اساسى روحى و عاطفى براى مؤمنان است كه به وسيله آن، دلهايشان همواره مالامال از حبّ و دوستى صالحان و نيكى‏هاست و سرشار از كينه و دشمنى فاسقان و آلودگى‏ها. بنابر اين، از اين دو اصل بايد به عنوان بازوهاى اجرايى امر به معروف و نهى از منكر و نيز ضامن بقاى دين ياد كرد. امام عسكرى عليه‏السلام همواره شيعيان را به اين دو اصل توجّه مى‏داد. از جمله، وقتى «عاصم بن كوفى» نزد حضرت آمد و گفت: با وجود ارادت به خاندان نبوّت، از يارى شما(به دليل نابينايى) ناتوانم و به غير ولايت شما و بيزارى از دشمنانتان در خلوت، سرمايه‏اى ندارم. حضرت به او فرمود: پدرم از جدّم رسول خدا نقل فرمود:
    «مَن ضَعفَ على نُصرتِنا اهل البيت و لعن فى خلواته اعداءنا بلغ اللّه صوتَه الى جميع الملائكة فاذا بلغ صوته الى الملائكة اِستَغفروا لَه و أثنوا عليه: الّلهمّ صلّ على روح عبدك هذا الذى بَذل فى نُصرَةِ أوليائه جُهْدَه و لو قَدَر على اكثر من ذلك لَفَعَل...؛ هر كس از يارى ما اهل بيت ناتوان باشد و در خلوت، دشمنان ما را لعن كند، صدايش به همه ملائكه مى‏رسد. وقتى صدايش به فرشتگان رسيد، برايش طلب آمرزش مى‏كنند و او را چنين مى‏ستايند: «خدايا! بر روح اين بنده‏ات درود فرست كه در يارى اوليايش تلاشش را كرد و اگر توان بيش از آن داشت، انجام مى‏داد.» در اين حال، از سوى خداوند ندا مى‏شود كه: «اى فرشتگان! دعاى‏تان را در حقّ اين بنده پذيرفتم و به روح او درود فرستادم و در رديف ارواح ابرار و از بهترين بندگان برگزيده‏ام قرار دادم.»3

رفيق بي كلك مادر

13. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

علاّمه مجلسى نيز از «احمد بن مطهّر» روايت كرده است كه: يكى از ياران ما از اهالى جبل (قهستان) نامه‏اى به حضرت نوشت و پرسيد: كسانى را كه در مورد امامت موسى بن جعفر توقّف كرده، دوست دارى يا از آنها بيزارى مى‏جويى؟ امام در نامه‏اش تبرّى از منحرفان را گوشزد و به او توصيه كرد: «آيا براى عمويت رحمت مى‏خواهى! خدا به او رحم نكند. از او بيزارى بجوى، من در پيشگاه خدا از آنها بيزارى مى‏جويم. با آنها سر دوستى نداشته باش. از بيمارانشان عيادت نكن، در تشييع جنازه‏هاى مردگانشان حاضر مشو و هرگز بر جنازه‏هاى امواتشان نماز نخوان؛ خواه امامى را از ناحيه خداوند انكار كرده، يا پيشوايى را كه امامتش از سوى خدا نيست، بر امامان افزوده و يا قائل به تثليث باشند. كسى كه امامت آخرين ما را انكار كند، گويى امامت نخستين ما را انكار كرده است. و كسى كه بر تعداد ما بيفزايد، مانند كسى است كه از تعداد ما كاسته باشد و امامت ما را انكار نمايد.»4
    شخص سؤال كننده نمى‏دانست عمويش در زمره آنهاست و امام، او را آگاه كرد تا نسبت به آنان شيوه «تبرّى» را پيش بگيرد. همچنين «وقتى ابراهيم بن عقبه» از حال آنان سؤال كرد، امام فرمود:
    «در نمازت آنان را لعن كن.»5

رفيق بي كلك مادر

15. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

2. بيدار سازى و تقبيح گناهان
    بيدارسازى مؤمنان از منكر و اهل آن، از شيوه‏هاى رايج در سيره امام عسكرى عليه‏السلام است. لذا درباره حُرمت شراب، از طريق پدرانش تا رسول اكرم نقل مى‏كند:
    «ميگسار همچون بت پرست است.»6 و اين چنين قباحت آن را براى مؤمنان روشن مى‏سازد.
    يكى از جلوه‏هاى بيدارسازى مؤمنان و تقبيح گناهان را بايد در نفرين‏هاى امام جست و جو كرد. امام با اين شيوه، شدّت خشم خود از انحرافات را به شيواترين و صريح‏ترين صورت ممكن ابراز مى‏كرد. از جمله درباره نخّاس دهقان ـ كه از وكلاى حضرت بود؛ وى بعدا گمراه شد، اموال بيت المال را به آتش كشيد و به امام دروغ بست ـ امام از او بيزارى جست و شب تا صبح او را نفرين كرد. و به دعاى حضرت نابود شد.7

رفيق بي كلك مادر

17. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

3. قرآن؛ نقطه آغاز
    از جمله مشكلات امر به معروف و نهى از منكر در عرصه عمل، يافتن نقطه مشترك براى ورود مناسب و ارتباط كار آمد است. امام عسكرى عليه‏السلام از قرآن كريم براى تقويت ارتباط و پذيرش «هدايت» استفاده مى‏كرد. از اين روى در استنادها و استدلال‏هايش همواره توجّهى به قرآن داشت و همين امر، موجب خضوع قلبى مخاطبان مى‏شد. امام حسن عسكرى عليه‏السلام در نامه‏اى به اسحاق بن اسماعيل نيشابورى مى‏نويسد:
    «بعضى از شما در دوران امام قبلى تا زمانى كه به درود حيات گفت و در اين مدّت از دوران امامت من، كارهايى كرديد كه از نظر من پسنديده و قرين استوارى نبود.
    اى اسحاق! به يقين بدان؛ هر كسى از اين دنيا كور بيرون برود، در آخرت نيز كور خواهد بود و سخت گمراه. اى اسحاق! مقصودم كورى چشم نيست، بلكه نابينايى دلهاى درون سينه هاست. و اين، معناى گفته خدا در كتاب استوارش است كه از قول ستمگران مى‏فرمايد: «ربّ لم حشرتنى اعمى و قد كنتُ بصيرا»؛ «پروردگارا! با اين كه در دنيا بينا بودم، چرا كور محشورم كردى؟» خداوند نيز مى‏فرمايد:«كذلك أتتك آياتنا فنسيتها و كذلك اليوم تنسى»8؛ «اين چنين آيات ما به تو رسيد و فراموششان كردى، امروز هم تو فراموش شده‏اى.»
    سپس امام عسكرى عليه‏السلام مطالبى را به صحابى‏اش و ديگر شيعيان گوشزد مى‏كند.9

رفيق بي كلك مادر

19. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

4. اعلام موضع
    در عصرى كه نا آرامى‏هاى سياسى به اوج مى‏رسد، اركان قدرت براى بقاى خود، به هر ابزارى از جمله «تنوّع مذهبى» دامن مى‏زند و هر روزه نهضت و جنبشى مذهبى با رنگ و بوى الحادى، به وجود مى‏آيد. منطقى‏ترين راه هدايت امّت، اعلام موضع در برابر منكرات مذهبى، سياسى و اجتماعى است. لذا امام عسكرى عليه‏السلام با همين روش، گروه‏هاى زيادى از شيعيان را از افتادن در ورطه جهل و فساد احزاب و گروه‏ها نجات داد. در اهميّت مبارزه با اين جريانات منحرف، همين بس كه بدانيم آن امام مى‏فرمود:
    «هيچ يك از پدرانم مانند من گرفتار شكّ و تزلزل شيعيان در امر امامت نشده‏اند.»10
    آن حضرت در برابر قيام «صاحب الزّنج» كه خسارت فراوانى به جا گذاشت و طى چهارده سال و چهار ماه و شش روز، هزاران قربانى گرفت و سرانجام در سال 270 ق. توسّط موفّق عبّاسى كشته شد، امام در قالب پاسخ به نامه، اعلام موضع كرد و فرمود: «صاحب الزّنج از ما اهل بيت نيست.»11
    به برخى از اعلام مواضع آن حضرت درباره انحرافات اعتقادى اشاره مى‏كنيم.

رفيق بي كلك مادر

21. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری