صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فرق انسانی که یک ربات ساخته با خدایی که انسان را ساخته چیست؟

نوشته
    21
    حضور
    21 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29

فرق انسانی که یک ربات ساخته با خدایی که انسان را ساخته چیست؟

به نام خدا
    سلام خدمت دوستان و کارشناسان محترم
    من سوالات زیادی دارم که با جواب دادن به هر کدوم به سراغ بعدی میرم
    راستش این سوالهام و خیلی خودم سعی کردم بهش پاسخ بدم .ماه ها
    ولی به نتیجه نرسیدم
    یکیش همینه
    فرق انسانی که یک ربات ساخته با خدایی که انسان را ساخته چیه؟
    وقتی انسانی چیزی را درست میکنه مالک و مسئول اون چیز میشه
    اگر اون ربات یا هر چیزی، کار خطایی کنه اون ربات خطا کار نیست بلکه سازنده اون خطا کار و مسئوله
    اگر انسان رباتی درست کنه که اون ربات هم بدون کمک از انسان ربات دومی را هم بسازه باز نه ربات اولی نه دومی هیچ مسئولیتی ندارند بلکه بازم انسان سازنده مسئول هستش
    بعید نیست که انسان بتونه رباتی درست کنه که دارای درک و فهم و شعور باشه . که باز هم هیچ مسئولیتی نداره و سازنده مسئوله؟
    حالا خدا در قبال انسانی که سلاخته آیا مسئول هست؟

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

با نام و یاد دوست

فرق انسانی که یک ربات ساخته با خدایی که انسان را ساخته چیست؟

کارشناس بحث: استاد صادق

5. صلوات

نوشته
    8,035
    حضور
    192 روز 13 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    28773

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza.ham نمایش پست ها
    به نام خدا
    ولی به نتیجه نرسیدم
    یکیش همینه
    اگر اون ربات یا هر چیزی، کار خطایی کنه اون ربات خطا کار نیست بلکه سازنده اون خطا کار و مسئوله
    اگر انسان رباتی درست کنه که اون ربات هم بدون کمک از انسان ربات دومی را هم بسازه باز نه ربات اولی نه دومی هیچ مسئولیتی ندارند بلکه بازم انسان سازنده مسئول هستش
    بعید نیست که انسان بتونه رباتی درست کنه که دارای درک و فهم و شعور باشه . که باز هم هیچ مسئولیتی نداره و سازنده مسئوله؟
    به نام خدا
    ولی به نتیجه نرسیدم
    یکیش همینه
    پاسخ :
    باسلام وتشکر از پرسش دوستانه شما دوست جدید .
    در آغاز یاد آوری این سخن مولوی که از زبان جناب طوطی گله نموده وگفته است :
    از قیاسش خنده آمد خلق را

اولا روبات هر اندازه پیش رفته باشد یک مصنوع انسانی است وکار های ان بر اساس مکانسیم ماشنی انجام می شود .
    ولی انسان را خداوند به عنوان یک موجود مختار خلق نموده که عمل او از روی اراده خودش انجام می شود .
    ثانیا _ در کار های آدمی هر اندازه محکم باشد ممکن است نقص وکوتاهی وقصور وتقصیر رخ دهد که ساز ند ه آن مسول خواهد بود ولی کار های خداوند محکم وبی نقص وعیب است لذا خود فرمود : «ما تَرَى فِی خَلْقِ الرَّحْمَنِ مِن تَفَاوُتٍ فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَرَى مِن فُطُورٍ؛ (1) در آفرینش آن خداى بخشایشگر هیچ گونه اختلاف و تفاوتى نمى‏بینى . باز بنگر آیا خلل و نقصانى مى‏بینى؟».
    ثالثا_باید فرق گذاشت بین خلقت وصنعت روبات هر چه باشد یک صنعت است .

پی‌نوشت‌ها:
    1. ملک (67 ) آیه 3.2.
    ویرایش توسط صادق : ۱۳۹۲/۱۰/۲۱ در ساعت ۱۵:۴۸

7. صلوات ها 4

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

گر انسان رباتی درست کنه که اون ربات هم بدون کمک از انسان ربات دومی را هم بسازه باز نه ربات اولی نه دومی هیچ مسئولیتی ندارند بلکه بازم انسان سازنده مسئول هستش
    بنام الله...با سلام...دوست عزیز....انسان جانشین خدا در زمین است یعنی این...اما انسان جانشین خدا در زمین شد توسط خدا که خدایی کنه بر عالم و موجودات..نه اینکه انسان خدا باشه.. سوال شما فوق العاده زیبا بود مخصوصا ادامه آن که ربات ساخته شده یک ربات درست کند....اما مهم این است که این ربات ها تمام از خود انسان دستور گرفتند و یا می گیرند و هیچ درک و شعوری ندارند...یعنی ربات ساخته شده نمی تونه خودش با اراده خودش دوباره یک ربات دیگه بسازه...بلکه از پیش مصنوعی درست شدند....بله انسان روبات هوشمند هم ساخته که نام چنین چیزی هوش مصنوعی است...یعنی هر چقدر هم این هوش پیچیده درست شود توسط انسان...باز هم برنامه ریزی شدست و هیچ اراده ای از خودش نداره و ربات کاملا بی روح است...ربات دقیقا مثل برداشتن یک سنگ توسط انسان است و پرتاب آن بسویی است...که مثلا سنگ داره خودش با اراده خودش می ره...در صورتی که چنین است...ربات هم دقیقا مثل همین مثال سنگ است اما بسیار پیچیده تر...ولی دقیقا همونه و تقلید محض از کار خداست لذا هیچ انسانی نمی تونه چیزی خلق کنه که از کار خدا تقلید نکرده باشه...اونم مرده کاملا مرده درست می کنه...الان انسان ها بسیاری از اجزای بدن انسان را مصنوعش را درست کردند و برای انسان های نیازمند استفاده می کنند....اما تمام عوالم و مخلوقات جمع شوند هرگز نمی توانند به با تمامی این اندام های مصنوعی به این انسان کاملا مصنوعی حیات و زندگی ببخشند...لذا ما انسان ها داریم در مثال ساده فقط آفریده خدا رو برخ خود خدا یا دیگران می کشیم...پرتاب یک تکه سنگ توسط انسان هرگز مثل اراده پرواز یک پرنده آزاده نیست..و اما خدا هیچ مسئولیتی نداره در قبال آفرینش انسان..کسی نیست بر او بگوید چه می کنی...کسی نمی تواند بر او غلبه کند....لذا خدا خودش برای خودش وظیفه قرار داده برای انسان مسئول او باشد و هم مسئولیت به گردن او قرار دهد..تا در این عشق کاملا دو طرفه بدون اجبار بین خالق و مخلوق جاوید باشیم........ منتظر سوالات بعدی شما هستم....در عین کلیشه ای بودن سوالت نوآوری داشت وزیبا بود ممنون

9. صلوات

نوشته
    21
    حضور
    21 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29

با نام یگانه هستی بخش جهان

بسیار ممنون از وقتی که گذاشتید برای این حقیر

1. خوب میزان درک و شعور ، عقل ، توانایی ، قدرت ، ادراکات ، محیط رشد، و تماما هر چی که ما داریم خدا داده
    چطور پس مسئول نیست؟
    آیا ریس جمهور در قبال جانشینش در استان ها مسئول نیست؟

2. به نظر من در آینده حتما ربات هایی ساخته میشن که داری عقل و اراده و قدرت تصمیم و ....خواهند بود .
    ما فرض رو بر این میگریرم که ساخته شد . بنظر شما حالا انسان مسئول نیست ؟
    به نظر من اسنان خیلی شبیه اون رباتی هست که ربات دوم را میسازه

3. ما هم تقلیدی از خدا هستیم دیگه؟

4. من که هیچ ندارم و هیچ نیستم چطور مسئولم اما اون که همه چیز داره و همه چیز هست بی مسئولیت؟

5. به گفته شما "
    خدا هیچ مسئولیتی نداره در قبال آفرینش انسان
    " خوب چرا؟
    چون قدرت تصمیم و اراده داریم!
    ما هر چی داریم محدود هست ، ما بین چند چیز که شاید از هیچ کدوم خوشمان نیاد قدرت انتخاب داریم. که اسم این آزادی و اراده نست

11. صلوات ها 3

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

. به نظر من در آینده حتما ربات هایی ساخته میشن که داری عقل و اراده و قدرت تصمیم و ....خواهند بود .
    به نظر من اسنان خیلی شبیه اون رباتی هست که ربات دوم را میسازه

3. ما هم تقلیدی از خدا هستیم دیگه؟

4. من که هیچ ندارم و هیچ نیستم چطور مسئولم اما اون که همه چیز داره و همه چیز هست بی مسئولیت؟

5. به گفته شما "
    خدا هیچ مسئولیتی نداره در قبال آفرینش انسان
    " خوب چرا؟
    با سلام مجدد...من نگفتم خدا مسئول نیست...گفتم خودش خواسته مسئول باشه و برای خودش وظیفه تعیین کرده چون ارحم الراحمین است...یعنی در اصل منظورم این بود که کسی نمیتونه خدا رو بزرو مثل شما مسئول بدونه...او بخواد کل مخلوقات رو می بره و جدید میاره.....اما ما تقلید از خدا نیستیم...لیس کمثله شی...خدا هیچ مثلی نداره...تمام این شباهت های مذکور انسان با خدا فقط برای احساس نزدیکی است..برای مثال دست خدا بالا تر از تمام دست ها...اینها استعاره است نه اینکه خدا دست داره... بله ریس جمهورو مردم انتخاب کردن به عنوان مسئول و اگر نپذیره پدرشو مردم در میارن...اما احدی قادر نیست بخدا تو بگه....

13. صلوات

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

2. به نظر من در آینده حتما ربات هایی ساخته میشن که داری عقل و اراده و قدرت تصمیم و ....خواهند بود .
    در این مورد هم خواب دیدی خیره... انسان ها خودشونم بکشن نمی تونن یک بال مگس خلق کنند..(واقعیشو)... انسان هنوز نتونسته و نخواهد توانست حتی خودش و اندام های درونش را تفسیر کند..انسان هنوز خودش هنگ کرده و در حیرت عقل و اراده و قدرت تصمیم آن است و هیچ جوابی نداره بده که جز خدا چنین چیزی رو نمیتونه خلق کنه...اونوقت شما دارید یقین پیدا می کنید به چنین امر محالی؟؟؟ این از اون امراست که فرض محالشم محاله

15. صلوات

نوشته
    21
    حضور
    21 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29

نقل قول نوشته اصلی توسط nothing نمایش پست ها
    در این مورد هم خواب دیدی خیره... انسان ها خودشونم بکشن نمی تونن یک بال مگس خلق کنند..(واقعیشو)... انسان هنوز نتونسته و نخواهد توانست حتی خودش و اندام های درونش را تفسیر کند..انسان هنوز خودش هنگ کرده و در حیرت عقل و اراده و قدرت تصمیم آن است و هیچ جوابی نداره بده که جز خدا چنین چیزی رو نمیتونه خلق کنه...اونوقت شما دارید یقین پیدا می کنید به چنین امر محالی؟؟؟ این از اون امراست که فرض محالشم محاله
    یه زمانی پرواز انسان رو هم ... این تازه داره اتفاق میوفته از شبیه سازی . بعد من گفتم فرض

نقل قول نوشته اصلی توسط nothing نمایش پست ها
    من نگفتم خدا مسئول نیست...گفتم خودش خواسته مسئول باشه و برای خودش وظیفه تعیین کرده چون ارحم الراحمین اس
    میشه لطفا بگید چه وظایفی را تعیین کرده

نوشته
    2,563
    حضور
    38 روز 6 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4370

به نام خدا
    ولی به نتیجه نرسیدم
    یکیش همینه
    سلام
    فکر میکنم ابتدا باید این دو مساله رو توضیح بدهید
    1- منظورتان از مسوول بودن چیه ؟
    2- شما چه نسبتی بین خدا و خلق قائلید؟
    یاعلیم

این قرن ، قرن اسلام است
    امام خامنه ای

18. صلوات

نوشته
    1,956
    حضور
    95 روز 13 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    126
    آپلود
    6
    گالری
    8
    صلوات
    5457

1. خوب میزان درک و شعور ، عقل ، توانایی ، قدرت ، ادراکات ، محیط رشد، و تماما هر چی که ما داریم خدا داده
    چطور پس مسئول نیست؟
    آیا ریس جمهور در قبال جانشینش در استان ها مسئول نیست؟
    سلام علیکم و رحمه الله

خداوند غفار است حکیم است عادل است و الی الآخ . این صفات در عمل تعهداتی است که یک خالق مطلق در قبال بندگان و مخلوقاتش بعهده گرفته .

انسان مجبور نیست مختار است ناقص است نیاز به هدایت دارد در قبال دیگران مسئول و متعهد است و در قبال خدا و خودش نیز بهمچنین .

حال مشکل چیست ؟

یاحق
    ویرایش توسط فاتح : ۱۳۹۲/۱۰/۲۲ در ساعت ۱۶:۱۸
    قال الله سبحانه و تعالي : اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى ( مائده / 8 )

قال النبي : بالعدل قامت السموات و الارض (تفسير صافي ذيل آيه 7 سوره الرحمن)
    و قال :
    اياكم و الظلم فان الظلم عند الله هو الظلمات يوم القيامة ( سفينة البحار ماده "ظلم" )

مسئوليت قرآني مردم در قبل عدل

20. صلوات

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)