تلنگر ، پایان سال یا شعار اصلاح الگوی مصرف !

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

هر چند به پایان سال 88 که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال اصلاح الگوی مصرف نامیده شد، رسیده­ ایم اما نباید فراموش کنیم که شعار صرفه جویی و مصرف صحیح باید در طول زندگی ما مورد توجه باشد و به آن عمل کنیم . چرا که این شعار دین ما و سیره معصومین علیهم السلام است که مردم را از اسراف و زیاده روی دوری بر حذر می داشتند و به قناعت و صرفه جویی توصیه می فرمودند. در شرع مقدس اسلام آنچنان به صرفه جویی و استفاده بهینه از نعمتهای الهی سفارش شده است که حتی از خرده های نان هم نمی توان غفلت کرد چنانکه حسین بن علی علیه السلام یکی ازغلامانش را به خاطر خوردن خرده نان دور ریخته شده آزاد کرد و ازجدش رسول خدا صلی الله و علیه و آله این روایت را نقل فرمودند: « من وجد لقمة فمسح منها او غسل منها ثم اکلها لم تستقر فی جوفه الا اعتقه الله من النار» هر کس لقمه نانی را بیابد سپس آنرا پاک کند یا بشوید و بخورد قبل ازآن که درشکمش قرار بگیرد خدا او را از آتش جهنم آزاد می کند.(عیون اخبار ج2 ص 43)
رهبر معظم انقلاب در بیانات نوروز امسال خود فرمودند: ما در زمینه مصرف در زمینه هزینه کردن منابع مالی کشور دچار نوعی بی توجهی هستیم ما دچار ولخرجی و ولنگاری در مصرف هستیم ، بخش مهمی از منابع کشور در همه زمینه ها صرف اسرافها و زیاده روی های مادر مصرف میشود ما باید مصرف را مدبرانه و عاقلانه مدیریت کنیم. ایشان همچنین با تاکید بر پرهیز از اسراف و اجتناب از تجمل گرایی، چشم وهمچشمی ، هوسرانی افراد خانواده و خریدن چیزهای غیر لازم فرمودند: اسراف در اموال و اقتصاد این است که انسان مال را مصرف کند بدون اینکه این مصرف اثر و کارائی داشته باشد . ایشان اسراف را بیماری جامعه دانستند که نه تنها از لحاظ اقتصادی بلکه از لحاظ فرهنگی هم بر جامعه تاثیرهای منفی میگذارد. خواندن این دعای دلنشین امام زین العابدین علیه السلام و عمل به آن را در پایان سال اصلاح الگوی مصرف و همه ایام فراموش نکنیم: «اللهم صل علی محمد وآل محمد واحجبنی عن السرف و الازدیاد و قومنی بالبذل و الاقتصاد و علمنی حسن التقدیر و اقبضنی بلطفک عن التبذیر و اَجر من اسباب الحلال رزقی » (صحیفه سجادیه)

به نظرتون اسم سال 89 رو چی انتخاب خواهند کرد؟؟؟ :Gig:

به نظرم چون مردم در روز 22 بهمن خوش درخشیدند و چشم دشمنان رو کور کردند ، احتمالا برای روشنی چشم مردم شعاری در مایه های مردمی و اینا شایدباشههههههه

موضوع قفل شده است