صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا عبادت و یاد خدا به شیوه شخصی نباید مورد قبول خداوند واقع شود؟ آیا در جهان، خداسالاری حاکم است؟

علاقه
    حقیقت
    نوشته
    2,117
    حضور
    32 روز 20 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5955

چرا عبادت و یاد خدا به شیوه شخصی نباید مورد قبول خداوند واقع شود؟ آیا در جهان، خداسالاری حاکم است؟

سلام

سوالی را بصورت زیر مطرح می کنم که مدتها فکر و ذهن مرا درگیر کرده است

ایا خداوند مانند پدری سخت گیر و خشن است که پرستش را فقط به شیوه خاصی که مقرر فرموده می پذیرد ؟
    اصلا هدف خداوند از اینکه یک سری عبادات را بر ما واجب کرده چیست ؟
    مگر نه اینکه هدف خداوند یاد او بودن است و یاد او بودن فقط برای اینکه انسان خوبی باشی و به دیگران خدمت کنی
    حال اگر من این پرستش و عبادات را به شیوه خاص خودم انجام دهم
    ایا خداوند به سان پدری سخت گیر و خشن مرا مورد باز خواست قرار خواهد داد که چرا به شیوه او عمل نکردم ؟

ایا نظام هستی هم خداسالار است ؟

موفق باشید

یاالله

خیلی تلاش کردم مردم بفهمند ولی آنها فقط خندیدند...
    چارلي چاپلين

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

چرا عبادت و یاد خدا به شیوه شخصی نباید مورد قبول خداوند واقع شود؟ آیا در جهان، خداسالاری حاکم است؟

کارشناس بحث: استاد رئوف

5. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,327
    حضور
    28 روز 15 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3965

جهان خداسالار

نقل قول نوشته اصلی توسط بی نظیر نمایش پست ها
    سلام

ایا خداوند مانند پدری سخت گیر و خشن است که پرستش را فقط به شیوه خاصی که مقرر فرموده می پذیرد ؟
    مگر نه اینکه هدف خداوند یاد او بودن است و یاد او بودن فقط برای اینکه انسان خوبی باشی و به دیگران خدمت کنی
    ایا خداوند به سان پدری سخت گیر و خشن مرا مورد باز خواست قرار خواهد داد که چرا به شیوه او عمل نکردم ؟

موفق باشید

یاالله

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- تصور پدر سختگیر، در مورد خداوند هم می تواند درست باشد و هم نباشد و درست بودن یا نبودن آن بستگی دارد به اینکه منظور ما از پدر سختگیر چیست؟

گاهی پدری بدون هیچ دلیلی، به فرزندش سختگیری می کند، ظرفیت ها و شرایط خاص سن او را در نظر نمی گیرد و از او تکلیف های سخت می خواهد، ممکن است به او بی احترامی کند و بی جهت او را به شدت تنبیه کند.

حالت دوم آن است که پدری برای رشد و کمال فرزندش، در کمال عاطفه و محبت، از او می خواهد که تکالیفی را متناسب با سن و سال و شرایطش انجام دهد. این تکالیف اگرچه ممکن است به نظر دشوار بیاید ولی در واقع پله های رشد و ترقی او هستند که یک به یک طی می شوند. در این حالت پدر نه موجودی خشن بلکه همراهی مهربان است که در هر قدم همراه فرزند است و به او کمک می کند تا این مراحل سخت را طی کند و استعدادهای خود را بیش از پیش شکوفا سازد. البته از آنجایی که این قدم ها راه سعادت و کمال او هستند، او اصرار دارد که فرزند این مسیر را طی کند تا از کمال و سعادت نهایی باز نماند و از این رو ممکن است از نگاه فرزند، پدر سختگیر به نظر بیاید.

اگر منظور از پدر سختگیر مورد اول است، باید بگویم خداوند چنین نیست و اگر منظور از پدر سختگیر گزینه دوم است، باید بگویم خداوند چنین است.

- هر عملی خواص خود را دارد، این مسئله حتی در امور مادی نیز صادق است، مثلا اگر کسی بخواهد در مسابقات دو شرکت کند، ورزشی که به او پیشنهاد می شود، دویدن است و اگر کسی بخواهد در مسابقات وزنه برداری شرکت کند، ورزشی که به او پیشنهاد می شود، تمرین بلند کردن اجسام سنگین است. حال اگر فرد الف بخواهد در مسابقات دو شرکت کند و به جای آنکه به تمرین دویدن بپردازد، به بلند کردن اجسام سنگین مشغول شود و با خود بگوید که تفاوتی بین این دو نیست و هر دوی آنها "ورزش" هستند، آیا در این حالت فرد در مسابقات موفق خواهد بود؟ روشن است که هر دو ورزش هستند ولی برای هدف مورد نظر فرد باید تمرین خاصی را با آداب خاصی داشته باشد.
    در مسائل دینی نیز باید طبق آنچه گفته شده است عمل کرد زیرا بسیار از امور هستند که ما بدان ها آگاه نیستیم، اموری که در نتایج به دست آمده از هر عمل، تفاوت ایجاد میکند، این مسئله مخصوصا در مورد مسائل معنوی که جهل ما در آن بیش از مسائل مادی است، بیشتر قابل توجه است.
    همچنین باید این مسئله را در نظر گرفت که یکی از جنبه های عبادات، علاوه بر منافعی که برای خود فرد دارد، این است که میزان تبعیت او از فرامین الهی روشن شود، و اینکه فرد تا چه میزان به آنچه که خدا فرموده است، ملتزم است.

- نظام هستی خداسالار است اما باید بررسی کرد که این جمله به چه معناست؟

معنای اول آن است که خدا چون پادشاهی بر جهان حکم می راند و هر آنچه را بخواهد بدون هیچ دلیل و حکمتی و عاری از هر عدالت و خیرخواهی، اعمال می کند.

معنای دوم آن است که خداوند خیر محض است و هر آنچه از او ساطع می شود خیر و خوبی است و از آنجایی که او کمال مطلق است، خواهان آن است که دیگر موجودات نیز به کمال برسند و از این رو آنها را به سوی کمال هدایت می کند و این هدایت پر از لطف و مهربانی است و در چارچوبی عادلانه و حکیمانه صورت می گیرد. در واقع ما اگر جهان را انسان مدارانه نیز بدانیم، صلاح و کمال انسان در خدایی بودن است.

منظور از خداسالار معنای دوم است و معنای اول مراد بنده نیست.

موفق باشید

7. صلوات ها 8

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

با سلام....هیچ طفلی بدون پدر و مادر بزرگ نمی شود.......وسلام
    سلام

اما بعضی اطفال توسط اقوام و فامیل و یا یتیم خانه ها بزرگ شده و افراد بسیار موفقی هم شده اند
    با سلام...منظورم این نبود...پس بهتره بازش کنم منظورمو...هیچ جنینی هیچ نوزاد شیر خواره ای بدون پدر و مادر بزرگ نمی شود...هیچ طفلی بدون پدر مادر بزرگ نمی شود یعنی اینکه کلا نیاز به یک بالا مقام داره... خدا که پدر نیست که شما چنین نقد کردید که افوام و فامیل بزرگش کنه موفق هم شده...اصل مطلب من این بود که طفل روپای خودش بزرگ نمیشه...قطعا خواهد مرد...در چند روز اول بدون کمک ها و راهنمایی ها و مراقبت فرد عاقل و بالغ قطعا می میره....... لذا هیچ طفلی نمی تونه مال خودش تصمیم بگیره و بزرگ بشه....یعنی هیچ بنده ای نمی تونه خودش از خودش برای خدا تعیین تکلیف کنه...بله اگر به درجه ی قرب مقربین رسیدید که با خدا شدید اراده شما اراده خدا و اراده خدا اراده شما می شود...آنگاه هرکاری خواستی می تونی بکنید....با آرزوی توفیق رسیدن چنین درجه ای برای شما...بزرگوار
    ویرایش توسط nothing : ۱۳۹۲/۱۰/۲۲ در ساعت ۲۱:۱۹

9. صلوات

نوشته
    2,557
    حضور
    38 روز 4 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4367

سلام

موفق باشید

یاالله
    سلام
    تعالیم دین بیانگر اطمینان بخش ترین راه رسیدن به کمال انسانی است . راهی ناشناخته و پرپیچ و خم که جز خالق انسان از بیان آن عاجز است
    خدای متعال خشن نیست بلکه انسان استعدادهای بسیاری دارد که در سایه برخی امور سخت بالفعل میشود
    راه هم چندان سخت نیست بلکه جامعه و تربیتها آن را از طبع ما دور کرده است
    یا علیم

این قرن ، قرن اسلام است
    امام خامنه ای

11. صلوات

علاقه
    اندیشه
    نوشته
    68
    حضور
    1 روز 14 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    101

سلام

موفق باشید

یاالله

دو سوال رو بايد تفكيك كرد:

١) چرا بايد عبادت خدا رو كرد؟ جواب ساده است، وقتي خداوند را فطرتا و عقلا يافتيم عبادت آن وجود رحيم و عالم واجب عقلي است. حق هر لحظه حيات و حق نعمات را كه اولشان وجود و آخرشان قابل شمارش نيست، ما را به سمت عبادت سوق مي دهد.

٢) چرا بايد به يه روش خواص عبادت كنيم؟
    عبادت يعني عبد بودن، يعني بندگي، اگر معبود به هر دليلي، چه بفهميم و چه نفهميم، به كاري امري كرد، انجام اون كار است كه عبادت مي شود. خيلي واضحه،
    نمي تونيم عبادت بكنيم ولي نه اونجور كه خدا مي خواد!! ميشيم شيطون كه سجده به خدا ميكرد اما به ادم نه.
    عبادت يعني اطاعت محض از اوامر او نه علايق شخصيم. اگر اجازه داد خودم تصميم بگيرم اون موقع بسم الله.

اما در مورد هدف انسان، هدف ما خود عبادت است، نفس عبادت موضوعيت دارد. ما نيامده ايم كار ديگري بكنيم. بايد نشست و فكر كرد. ما زنده ايم كه هر كاري او بخواهد انجام دهيم. چون عقلا موظفيم، حالا اسمشو هر چي بذارين از اهميتش كم نميكنه و استدلالات عقل و فطرتمان را مخدوش نميكند.

اما اينرا بدانيد، اگر در اطاعت الهي هم باز خير خودمان نهفته است نه به اين جهت كه ما براي اونها عبادت ميكنيم و تماما لطف و فضل است چون بندگي وظيفه است.

كمي روي اين مفهوم عميق بشويد، دين و خدا از ما انتظارات دارند نه ما از دين!
    متاسفانه ما مدام دين رو شهصي سازي ميكنين بر اساس علايقمون، نخير عالم از اين خبرا نيست.

علاقه
    حقیقت
    نوشته
    2,117
    حضور
    32 روز 20 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5955

نقل قول نوشته اصلی توسط رئوف نمایش پست ها
    با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- تصور پدر سختگیر، در مورد خداوند هم می تواند درست باشد و هم نباشد و درست بودن یا نبودن آن بستگی دارد به اینکه منظور ما از پدر سختگیر چیست؟

گاهی پدری بدون هیچ دلیلی، به فرزندش سختگیری می کند، ظرفیت ها و شرایط خاص سن او را در نظر نمی گیرد و از او تکلیف های سخت می خواهد، ممکن است به او بی احترامی کند و بی جهت او را به شدت تنبیه کند.

حالت دوم آن است که پدری برای رشد و کمال فرزندش، در کمال عاطفه و محبت، از او می خواهد که تکالیفی را متناسب با سن و سال و شرایطش انجام دهد. این تکالیف اگرچه ممکن است به نظر دشوار بیاید ولی در واقع پله های رشد و ترقی او هستند که یک به یک طی می شوند. در این حالت پدر نه موجودی خشن بلکه همراهی مهربان است که در هر قدم همراه فرزند است و به او کمک می کند تا این مراحل سخت را طی کند و استعدادهای خود را بیش از پیش شکوفا سازد. البته از آنجایی که این قدم ها راه سعادت و کمال او هستند، او اصرار دارد که فرزند این مسیر را طی کند تا از کمال و سعادت نهایی باز نماند و از این رو ممکن است از نگاه فرزند، پدر سختگیر به نظر بیاید.

اگر منظور از پدر سختگیر مورد اول است، باید بگویم خداوند چنین نیست و اگر منظور از پدر سختگیر گزینه دوم است، باید بگویم خداوند چنین است.

- هر عملی خواص خود را دارد، این مسئله حتی در امور مادی نیز صادق است، مثلا اگر کسی بخواهد در مسابقات دو شرکت کند، ورزشی که به او پیشنهاد می شود، دویدن است و اگر کسی بخواهد در مسابقات وزنه برداری شرکت کند، ورزشی که به او پیشنهاد می شود، تمرین بلند کردن اجسام سنگین است. حال اگر فرد الف بخواهد در مسابقات دو شرکت کند و به جای آنکه به تمرین دویدن بپردازد، به بلند کردن اجسام سنگین مشغول شود و با خود بگوید که تفاوتی بین این دو نیست و هر دوی آنها "ورزش" هستند، آیا در این حالت فرد در مسابقات موفق خواهد بود؟ روشن است که هر دو ورزش هستند ولی برای هدف مورد نظر فرد باید تمرین خاصی را با آداب خاصی داشته باشد.
    در مسائل دینی نیز باید طبق آنچه گفته شده است عمل کرد زیرا بسیار از امور هستند که ما بدان ها آگاه نیستیم، اموری که در نتایج به دست آمده از هر عمل، تفاوت ایجاد میکند، این مسئله مخصوصا در مورد مسائل معنوی که جهل ما در آن بیش از مسائل مادی است، بیشتر قابل توجه است.
    همچنین باید این مسئله را در نظر گرفت که یکی از جنبه های عبادات، علاوه بر منافعی که برای خود فرد دارد، این است که میزان تبعیت او از فرامین الهی روشن شود، و اینکه فرد تا چه میزان به آنچه که خدا فرموده است، ملتزم است.

- نظام هستی خداسالار است اما باید بررسی کرد که این جمله به چه معناست؟

معنای اول آن است که خدا چون پادشاهی بر جهان حکم می راند و هر آنچه را بخواهد بدون هیچ دلیل و حکمتی و عاری از هر عدالت و خیرخواهی، اعمال می کند.

معنای دوم آن است که خداوند خیر محض است و هر آنچه از او ساطع می شود خیر و خوبی است و از آنجایی که او کمال مطلق است، خواهان آن است که دیگر موجودات نیز به کمال برسند و از این رو آنها را به سوی کمال هدایت می کند و این هدایت پر از لطف و مهربانی است و در چارچوبی عادلانه و حکیمانه صورت می گیرد. در واقع ما اگر جهان را انسان مدارانه نیز بدانیم، صلاح و کمال انسان در خدایی بودن است.

منظور از خداسالار معنای دوم است و معنای اول مراد بنده نیست.

موفق باشید
    سلام و تشکر از شما

ضمن قبول اینکه بهترین راه رسیدن به کمال را خداوند به انسان نشانه داده

همچنان این سوال برایم باقیست

بگذارید به شیوه دیگری بگویم

فرض کنید من نوعی ضمن قبول اسلام و مسلمان بودن
    دوست داشته باشم مثلا نمازم را فارسی بخوانم

حال سوال این است ایا خداوند به خاطر اینکه
    نمازم را فارسی خوانده ام انها را قبول نخواهد کرد ؟

فقط به جرم اینکه نمازم را فارسی خوانده ام مستحق جهنم خواهم شد ؟

موفق باشید

چارلي چاپلين

14. صلوات ها 3

علاقه
    حقیقت
    نوشته
    2,117
    حضور
    32 روز 20 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5955

نقل قول نوشته اصلی توسط kazmo885 نمایش پست ها
    ١) چرا بايد عبادت خدا رو كرد؟ جواب ساده است، وقتي خداوند را فطرتا و عقلا يافتيم عبادت آن وجود رحيم و عالم واجب عقلي است. حق هر لحظه حيات و حق نعمات را كه اولشان وجود و آخرشان قابل شمارش نيست، ما را به سمت عبادت سوق مي دهد.
    سلام

خداوند نه نیاز به عبادت ما دارد نه حقی بر گردن ما دارد که ما برای حق هر لحظه حیات او را عبادت کنیم
    این تصور از نظر حقیر اشتباه می باشد

عبادت نیاز خود ما است و این ما هستیم که برای رسیدن به کمال احتیاج به عبادت خدا داریم
    اگر ما عبادت نکنیم ظلمی به خدا نکرده ایم
    بلکه بزرگترین ظلم را در حق خود کرده ایم

اما عبادت فردی و اجتماعیست
    فردی ان همان نماز و روزه و عبادات شخصی است
    و عبادت اجتماعی هرگونه خدمت به مردم

از نظر حقیر عبادت شخصی هم برای نیل به عبادت اجتماعی است
    یعنی ما عبادت شخصی می کنیم تا اماده عبادت اجتماعی شویم

نمي تونيم عبادت بكنيم ولي نه اونجور كه خدا مي خواد!
    به نظر من عبادت مفهوم بسیار گسترده داره

و یک تعریف جامع برای ان انجام وظیفه است
    هرکسی وظیفه خود را در جهان هستی انجام دهد خدا را عبادت کرده است

و یک شیوه خاصی که خداوند ذکر کرده تنها راه نیست ان هم برای نوعی عبادت خاص من باب مثال است

اما در مورد هدف انسان، هدف ما خود عبادت است
    عبادت را اگر به معنای وسیع ان یعنی انجام وظیفه
    خدمت به مردم و ....
    در نظر بگیرید حرف شما صحیح است

ولی اگر منظورتان فقط نماز و روزه باشد صحیح نیست

موفق باشید

چارلي چاپلين

16. صلوات ها 2

علاقه
    حقیقت
    نوشته
    2,117
    حضور
    32 روز 20 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5955

نقل قول نوشته اصلی توسط محی الدین نمایش پست ها
    تعالیم دین بیانگر اطمینان بخش ترین راه رسیدن به کمال انسانی است .
    سلام

با این حرف شما موافقم اطمینان بخش ترین و بهترین راه
    نه اینکه تنها راه

موفق باشید

چارلي چاپلين

18. صلوات

علاقه
    حقیقت
    نوشته
    2,117
    حضور
    32 روز 20 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5955

نقل قول نوشته اصلی توسط nothing نمایش پست ها
    با سلام....هیچ طفلی بدون پدر و مادر بزرگ نمی شود.......وسلام
    سلام

اما بعضی اطفال توسط اقوام و فامیل و یا یتیم خانه ها بزرگ شده و افراد بسیار موفقی هم شده اند

چارلي چاپلين

20. صلوات ها 2

صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری