جمع بندی تو مراقب آخرتت باش دنیا خودش ذلیلانه پیش تو می آید .

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تو مراقب آخرتت باش دنیا خودش ذلیلانه پیش تو می آید .

سلام.
منظور از این حدیث چیه؟یعنی من فقط به فکر نماز و روزه باشم،درس و تحصیل و کارهای دنیویم رو کلا تعطیل کنم و کارهای اخروی بکنم؟:Gig:

تو مراقب آخرتت باش دنیا خودش ذلیلانه پیش تو می آید

با نام الله

کارشناس بحث: استاد صدیقین

پرسش:
منظور از این حدیث چیه؟یعنی من فقط به فکر نماز و روزه باشم،درس و تحصیل و کارهای دنیویم رو کلا تعطیل کنم و کارهای اخروی بکنم؟ تو مراقب آخرتت باش دنیا خودش ذلیلانه پیش تو می آید.

پاسخ:
سلام به شما پرسشگر گرامی

اینکه ما باید در زندگی مان اعتدال داشته باشیم، یعنی هم به امور دنیایی مان برسیم و فردی تلاشگر و کوشا باشیم، و هم برای آخرتمان کوشش نماییم، مطلبی روشن است که به راحتی از آیات و روایات بدست می آید.

یک مثال ساده می زنم. همانطور که می دانیم نفقه همسر و فرزندان بر مرد خانه واجب است. به نظر شما، یک مرد چطور باید این نفقه واجب را تهیه کند؟ همین طور در خانه بنشیند تا روزی اش از آسمان ببارد؟! در روایت داریم که یکی از آن چند گروهی که دعایشان مستجاب نمی شود بیکارانی هستند که در خانه نشسته اند و حرکتی نمی کنند و روزی شان را از خدا طلب می کنند! خوراک و پوشاک و مسکن و وسایل زندگی که از آسمان نمی بارد، باید حرکت کرد و تلاش نمود و از خدا برکت طلبید. لذاست که اینهمه ما را به کسب روزی حلال تشویق کرده اند:

عَنْ إِسْمَاعِيلَ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ آبَائِهِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص الْعِبَادَةُ سَبْعُونَ جُزْءاً وَ أَفْضَلُهَا جُزْءاً طَلَبُ الْحَلَال؛(معاني الأخبار، ص 367)

امام صادق (عليه السّلام) از پدرش و او از پدرانش (علیهم السلام) از رسول اكرم (صلّى اللَّه عليه و آله) این روایت را نقل کرده که: «عبادت هفتاد جزء دارد و بهترین جزئش، كسب روزى حلال است».

خدای متعال کسانی که به تجارت و کسب روزی حلال می پردازند، اما از یاد خدا غافل نمی شوند و همواره دستورات او را انجام می دهند، می ستاید:

رِجالٌ لا تُلْهيهِمْ تِجارَةٌ وَ لا بَيْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَ إِقامِ الصَّلاةِ وَ إيتاءِ الزَّكاةِ يَخافُونَ يَوْماً تَتَقَلَّبُ فيهِ الْقُلُوبُ وَ الْأَبْصارُ (نور/37)
مردانى كه نه تجارت و نه معامله‏ اى آنان را از ياد خدا و برپاداشتن نماز و اداى زكات غافل نمى‏كند آنها از روزى مى ‏ترسند كه در آن، دل ها و چشم ها زير و رو مى‏ شود

نمی فرماید مردان خدا تجارت نمی کنند، بلکه می فرماید تجارت می کنند اما خدا را هم فراموش نمی کنند.

در روایت دیگری امام صادق عليه السّلام از پدرش و ایشان از رسول اكرم (صلّى اللَّه عليه و آله) نقل نموده که: از سعادت مرد، همسر درستکار، و خانه وسيع، و مركب راهوار، و فرزند صالح است؛ عَنِ السَّكُونِيِّ عَنْ جَعْفَرٍ عَنْ أَبِيهِ ع قَالَ قَالَ النَّبِيُّ ص مِنْ سَعَادَةِ الْمَرْءِ الْمَرْأَةُ الصَّالِحَةُ وَ الْمَسْكَنُ الْوَاسِعُ وَ الْمَرْكَبُ الْبَهِيُّ وَ الْوَلَدُ الصَّالِحُ‏؛ (مكارم الأخلاق، ص 125)

پیامبر رحمت و مهربانی در روایت دیگری فرمودند: از رحمت خدا به دور است کسی که بار زندگى خود را بر دوش دیگران بيفكند [و از دسترنج مردم امرار معاش نمايد] ؛ وَ قَالَ ص مَلْعُونٌ مَنْ أَلْقَى كَلَّهُ عَلَى النَّاس‏ (تحف العقول، ص 37)

این وسایل سعادت چطور باید تهیه شود؟ چکار کنیم که وبال گردن دیگران نشویم و از دسترنج خود استفاده کنیم؟ جز اینست که باید خوب درس بخوانیم و خوب فعالیت کنیم و با تلاش و جدیت در پی کسب روزی حلال باشیم؟

روایت مورد اشاره شما ظاهرا می خواهد حرص و طمع آدمی _که تا زرق و برق دنیا را می بیند، دل می بازد و آخرت را به کلی فراموش می کند_ کنترل کند؛ در واقع می خواهد رفتاری متعادل، فراروی انسان حریص و طماع باز کند که اگر در دو راهی های انتخاب قرار گرفتی، مبادا دینت را به دنیایت بفروشی، مثلا سخت مقروضی و در این حین، کسی به تو پیشنهاد گرفتن ربا می دهد! می فرماید: مبادا خودت را ببازی! خدا و قیامت را به یاد آور و از این گناه درگذر، خدای متعال به لطف و رحمتش نیازت را برآورده خواهد کرد.

این معنا به قرینه آیاتی و روایات زیادی که ما را به کسب روزی حلال و تدبیر امور مالی و دنیایی مان تشویق کرده _و چند نمونه اش را نقل کردم_ روشن می شود.

خوب درس بخوانید و تلاش و جدیتتان را دو چندان کنید و خود را به لطف بی کران الهی بسپارید و همواره از او مدد بگیرید که او کارگشای تمام مشکلات و سختی هاست.

amirsh;458777 نوشت:
منظور از این حدیث چیه؟یعنی من فقط به فکر نماز و روزه باشم،درس و تحصیل و کارهای دنیویم رو کلا تعطیل کنم و کارهای اخروی بکنم؟
با سلام درس و تحصیل عبادت است پس همون آخرت است...لذا همه چیز رو باید در راستای رسیدن به خدا قرار دهیم آنگاه هر چیزی که فقط انسان جون می کنه تا بهش برسه یا اصلا نمی رسه در دنیا و آخرت دنبالش میاد براحتی هر چه تمام تر....نماز فقط نیست...منظور آخرت تمام بیاد خدا بودن و برای خدا بودن در راه خدا بودن امربمعروف و نهی از منکر و دانستن حلال و حرام و همه چیز را در این مسیر قرار دادن است
موضوع قفل شده است