جمع بندی تمرین برای طهارت نفس فایده نداره !!!خسته شدم

تب‌های اولیه

30 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تمرین برای طهارت نفس فایده نداره !!!خسته شدم

سلام
به نظر من تمرین برای طهارت نفس فایده نداره ،همین خودم 2 سال هست تلاش میکنم ولی همونم که هستم یا اگر 100 بدم 10 درصد خوب شدم...:Narahat az:
اعمال واجبم مثل نماز و روزه و حجاب و خمس و ... اینا رو انجام میدم ...:ok:
ولی رزایل اخلاقیم هتوز هست بیشتر گتاهان زبان ...مثلا هفته ای ،ماهانه ترک خواستم کنم نشده اصلا انگار طول روز یادم میره...:Ghamgin:
از همه مهم تر غضبم و بی احترامیم به پدر و مادرم رو چیکار کنم؟:Narahat::Ealam:
غلو کردن تو حرف زدنم آخه حتی راستم میگم دست کمم میگیرن...:Sokhan:

میخوام آدم باشم نمیشه...:Ghamgin:
آخه بیشتر این رزایل ر. از کوچیکم دیدم یاد گرفتم عادت شده ترکش برام سخت شده کمکم کنید.:Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin:

با نام الله

کارشناس بحث: استاد بصیر

باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
هیچ ورزشی چه جسمی و چه روحی، بدون تمرین و ممارست به نتیجه نخواهد رسید. اینطور نیست که شما تمرین صحیح داشته باشید اما هیچ ترقی و پیشرفتی نداشته باشید.
همانطور که خودتان هم فرمودید 10 درصدی پیشرفت داشته اید و این خودش پیشرفت است. و البته در اینجا چند نکته لازم است که یاآوری شود:
1. در مسیر سیر و سلوک و تربیت نفس، هیچ نباید عجله کرد. زیرا که ترقی و پیشرفت در این مسیر به خاطر اهمیت و حساسیت آن، نیاز به زمان و صبر و حوصله دارد، اینطور نیست که بتوان یک شبِ یا یک ماهه، کلی از مسیر را طری کرد، بلکه نیاز به تمرین، ممارست و صبر و پشتکار دارد.
2. در بسیاری مواقع به علت نشناختن راه و مسیر و استفاده نکردن از روشهای مناسب و درستی که علمای اخلاق و عرفان فرموده اند، شخصی ممکن است، نه تنها مسیر را درست نرود، بلکه از مسیر هم دورتر بشود، در اینصورت از خود ناامید می شود که که چرا من به جایی نرسیده ام با این که این همه وقت گذاشته ام؟ از این رو اگر بصیرت در کار نباشد، جز دوری چیزی عائد انسان نمی شود.
امام صادق علیه السلام فرمودند:[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic] الْعَامِلُ عَلَى غَيْرِ بَصِيرَةٍ كَالسَّائِرِ عَلَى غَيْرِ طَرِيقٍ لَا يَزِيدُهُ سُرْعَةُ السَّيْرِ إِلَّا بُعْداً.
کسی که بدون بصیرت و شناخت حرکت می کند، مانند کسی می ماند که در راهی می رود که مسیرش به سمت هدف او نیست، لذا سرعت او در راه رفتن جز دوری از مقصدش چیزی اضافه نمی کند.(کافی، ج 1،[=Traditional Arabic]ص 43)

من سوال دیگه ای هم دارم که احساس میکنم توی همین زمینه است تقریبا!
خب این کارهای خوب که بهتره در انجام دادنش مداومت داشته باشیم یا کارهای بدی که دیگه هیییییییچ گاه انجا ندیم چطور این مداومت رو توی خودمون تقویت کنیم؟
من کارها رو انجام میدم اما توی مداومت داشتن بر اونها خیلی ضعیف هستم...
یامثلا سعی میکنم گناهی رو دیگه انجام ندم و برای ترک آن چهل روز تلاش میکنم روز 41 دیگه نمیتونم خودم کنترل کنم و دوباره اون کاربد(مثلا غیبت)روانجا میدم!میشه راهنمایی کنید؟

آقا مدد;459476 نوشت:
من سوال دیگه ای هم دارم که احساس میکنم توی همین زمینه است تقریبا!
خب این کارهای خوب که بهتره در انجام دادنش مداومت داشته باشیم یا کارهای بدی که دیگه هیییییییچ گاه انجا ندیم چطور این مداومت رو توی خودمون تقویت کنیم؟
من کارها رو انجام میدم اما توی مداومت داشتن بر اونها خیلی ضعیف هستم...
یامثلا سعی میکنم گناهی رو دیگه انجام ندم و برای ترک آن چهل روز تلاش میکنم روز 41 دیگه نمیتونم خودم کنترل کنم و دوباره اون کاربد(مثلا غیبت)روانجا میدم!میشه راهنمایی کنید؟

سرگردون;458621 نوشت:
سلام
به نظر من تمرین برای طهارت نفس فایده نداره ،همین خودم 2 سال هست تلاش میکنم ولی همونم که هستم یا اگر 100 بدم 10 درصد خوب شدم...
اعمال واجبم مثل نماز و روزه و حجاب و خمس و ... اینا رو انجام میدم ...
ولی رزایل اخلاقیم هتوز هست بیشتر گتاهان زبان ...مثلا هفته ای ،ماهانه ترک خواستم کنم نشده اصلا انگار طول روز یادم میره...
از همه مهم تر غضبم و بی احترامیم به پدر و مادرم رو چیکار کنم؟
غلو کردن تو حرف زدنم آخه حتی راستم میگم دست کمم میگیرن...

میخوام آدم باشم نمیشه...
آخه بیشتر این رزایل ر. از کوچیکم دیدم یاد گرفتم عادت شده ترکش برام سخت شده کمکم کنید.

سلام علیکم
راهکارهای دیگری از طرف علما سفارش شده اینست:

1- کار شیطان ابتدا تعریف از شما در برنامه‌ی خودسازی است. برای همین یک برنامه کامل ترک گناه به شما پیشنهاد می‌کند...بعد که دیدید نمی توانید صددرصد اجرایش کنید.. شیطان می‌گوید

بابا شما اینکاره نیستید... و شما هم این را به خود تلقین می کنید.

2- راه صحیح برای ترک گناهان حرکت آهسته ولی مداوم است.....

مثلا بگویید می خواهم بجای ترک 10 غیبت و گناهان دیگر در یک هفته، 20 درصد آنها را ترک کنم .... دیگر شیطان نمی‌تواند بگوید شما اینکاره نیستید...

شما از ترک 20 درصد اعتماد به نفس و عادت اندکی برای ادامه مسیر پیدا می‌کنید تا انشائ الله به 100 درصد در طول یک مدت برسید( این مدت برای افراد متفاوت است ولی نوع مطالعه افراد عامل مهمی برای زود رسیدن به مقصود است)

پيامبر صلي الله عليه و آله : اِنَّ اللّه َ يُحِبُّ مادامَ مِن عَمَلٍ صالِحٍ وَ اِن كانَ يَسيرا؛....خداوند عمل صالح مداوم را هر چند اندك باشد، دوست دارد.

3- فرم محاسبه شبانه( با مجازاتهای قابل اجرا )برای اعمال روز خود داشته باشید.

4- آیت الله قاضی به شاگردان خود می گفتند حدیث عنوان بصری را در جیب خود بگذارید و هر روز مطالعه و برای عمل به آن مراقبت کنید.

این حدیث فوق العاده است. مثلا برای کار ساده‌‌ای مثل خوردن یک دستوری می دهد که نیروی شما را برای ترک گناه تقویت می‌کند.

متن حدیث عنوان بصری::Gol:

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=258214

شرح حدیث عنوای بصری::Gol:

http://almizan.lobolmizan.ir/index.php?option=com_content&view=category&id=135:1391-04-03-19-07-44&Itemid=71&layout=default

سرگردون;458621 نوشت:
سلام

سلام دوست عزیز
وقت بخیر
بحث پرخاشگری با والدین برای منم پیش اومده...در برهه های زمانی ،درگیر مسائلی میشیم که حوصله والدین رو نداریم:khaneh:
خب من برای حل مشکلم:
سعی کردم بیشتر به مادرم نزدیک شم.از مشکلات و مسائلم آگاهش کنم که بدونه اگه عصبانی یا پرخاشی ازم سر زد حال روحیم بهم ریخته بوده...
سعی میکنم بهش محبت کنم (کلامی،پیامک زدن،هدیه خریدن و...)،بهش کمک کنم توی همه مسائل ،کم کاری هامو جبران کنم،مثلا بگم فلان روز که وقته دکترته من میبرمت(حتی اگه در حد تعارف زبانیه) ،حتی اگه ناراحته و حرص میخوره میذارم حرفشو بزنه لابلاش با خنده خنده ازش معذرت میخوام (با اینکه من آدم مغروری بودم و همیشه دوس داشتم با دوستانم باشم تا خانواده)و... تا بفهمه دوستش دارم که خدایی نکرده مورد عاق قرار نگیرم.
به هر حال هرچی میگذره سن والدین بالاتر میره لجباز تر میشن،ممارست در گفتار ،دوست دارن با بچه هاشون حرف بزنن،اینکه یه سری از کارهاشونو دیگه نمیتونن انجام بدن اما نمیخوان غرورشونو از دست بدن و... اما ما باید کاسه صبرمونو بالا ببریم

همه ما بعد از خدا و اهل بیت به مادرمون مدیونیم...مبادا با کلام و کردارمون دل لطیفشونو بشکونیم

یک ساله دعام شده اللهم الرزقنا ترک معصیت! :Ghamgin: اللهم الرزقنا افکار با ایمان... قلب سلیم... ..................اصلاً انگار نه انگار، هیچ تزکیه نفسی و تذهیب نفسی در خودم نمی بینم!:Ghamgin: همیشه فکر می کردم اگه بنده ای از سره ایمان و امید ، دعای سالم و زاهدانه ای داشته باشه خداوند بی معطلی اجابت خواهد کرد...:ok: یعنی اصولاً دعای خوبه از سره بندگی دلیلی نداره که با تأخیر استجابت بشه!هان؟:Gig:

سرگردون;458621 نوشت:
ولی رزایل اخلاقیم هتوز هست بیشتر گتاهان زبان ...مثلا هفته ای ،ماهانه ترک خواستم کنم نشده اصلا انگار طول روز یادم میره...
اینو من از تجربه ی شخصیم میگم شاید مفید باشه
چیزی که نمیخواید روی زبانتون بیاد نباید بذارید حتی در فکرتون ورود پیدا کنه

اگه میخواید به زبون بد کسیو نگید تو ذهنتونم این کار رو نکنید.تو ذهنتون و در فکرتون سعی کنید مدام به خوبیهای فرد فکر کنید و یا بدیهای خودتون ...
اگر میخواید به زبان ناسزا نگید یا بد حرف نزنید کلمات زشت تو ذهن شما هم نباید بیاد.
یه مدت اینو ادامه بدین میبینید زبانتون در عصابانیتهام خوب کنترل میشه..در مورد همه ی گناهان زبانی به نظر من این موثرترین روشه...فکرتون درست بشه این هم درست میشه
یه مسئله ی دیگه هم تنبیه کردن خودتونه.وقتی گناهی میکنید یه تنبیه براش در نظر بگیرید مثلا یه روز روزه یا ....و حتما اون تنبیه رو انجام بید و اجراش کنید در اولین فرصت
در مورد اثار گناهان هم مطالعه ی مستمر داشته باشین خیلی کمک میکنه
این هم یک توصیه از ایت لله بهجت است که به نظرم خیلی مفید است:

1-برای دوری از ریا، لا حولَ و لا قوة الّا بالله زیاد بگویید2-برای درمان عصبانیت،زیاد صلوات بفرستید.3-برای تمرکز فکر،زیاد لا اله الّا الله بگویید.4-برای رفع اختلاف زوجین،صدقه متعدد به افراد متعدد بدهید.5-برای دفع شر و بلا بخوانید:اللهم صلّ علی محمد و آله و امسک

[SPOILER]
[=microsoft sans serif]مراقب افکارت باش که گفتارت مي‌شود،
مراقب گفتارت باش که رفتارت مي‌شود،
مراقب رفتارت باش که عادتت مي‌شود،
مراقب عادتت باش که شخصيتت مي‌شود،
مراقب شخصيتت باش که
سرنوشتت مي‌شود.

[/SPOILER][=microsoft sans serif]

جناب بصیر ازتون میخوام جواب تک تک سوالامو جلوش بگین پاسخ کلی بده....و اینکه از تمام دوستان ممنونم از پاسخ های خوبتون....

palizgar;459881 نوشت:
اللهم الرزقنا افکار با ایمان...

palizgar;459881 نوشت:
اگه بنده ای از سره ایمان و امید ، دعای سالم و زاهدانه ای داشته باشه

فکر کنم اشکال اینجاست!
موفق باشید

سرگردون;459957 نوشت:
جناب بصیر ازتون میخوام جواب تک تک سوالامو جلوش بگین پاسخ کلی بده....و اینکه از تمام دوستان ممنونم از پاسخ های خوبتون....

باسلام خدمت شما دوست عزیز و تشکر از همه دوستانی که در این پست شرکت کرده و جوابهای قشنگ و مفیدی عرضه داشتند.من هم جوابهای دوستان را تایید می کنم و فکر می کنم اگر کسی به این تجارب عمل کنه، راهگشای خوبی براش باشد.
سرگردون;458621 نوشت:

لازم است برای ترک این خصلت، کمتر سخن بگویید، جلوی خود را بگیرید، با آرامش سخن بگویید، تا کسی از شما سوالی را نکرده، و درخواستی نداشته، لازم نیست برایش توضیحی بدهید که شما را متهم به غلو بکنند. همچنین سعی کنید که خیلی مطالب را با آب و تاب بیان نکنید. احتمالا شما خیلی با حرارت سخن می گویید که اینگونه شما را مورد اتهام قرار می دهند.

درسته من میخوام که شده از هر کدوم از رزایل 10 درصدشو موفق باشم انجام ندم مخصوصا زبانم و پرخاشگریم...

سلام بر شما.
تهذیب نفس بدون استاد نمی شود.سعی کنید استاد داشته باشید.

بخشی از روانشناسی تغییر جناب مجتبی حورایی،فکر میکنم مفید باشه:

گفتيم که تغيير کردن نياز به عزم جزم و خواستن قوي دارد و صرف اين که شما تمايل داريد و يا اين که بدتان نمي آيد که تغيير کنيد، چيزي عوض نمي شود. هميشه پشت هر حرکت جدي و ادامه دار، يک اراده و خواستن قوي وجود دارد.
وقتي شما ميل به نوشيدن آب داريد با همه تمايل تان ممکن است همت نکنيد که سر يخچال که فاصله کوتاهي تا آن داريد برويد. اما وقتي به طور جدي عطش داريد و احساس تشنگي فراوان مي کنيد حتي اگر نيمه شب باشد و در بسترتان خوابيده باشيد از جا بلند مي شويد تا برويد و آب بنوشيد
تغيير کردن و موفقيت در اين زمينه به چنين عطشي نياز دارد. عطشي که شما را بلند کند، حرکت دهد و تا رسيدن به مقصد پيش ببرد. حال سوال اينجاست که چگونه اين احساس نياز را ايجاد کنيم و چه کار کنيم که با يک انگيزه و اراده قوي همين الان شروع به حرکت کنيم و تا زمان دست يافتن به نتيجه مطلوب آن را رها نکنيم. براي پاسخ دادن به اين سوال بايد ببينيم اساسا انگيزه چگونه ايجاد مي شود و افراد با انگيزه و مصمم چگونه فکر مي کنند و درونشان چه مي گذرد که تمام وجودشان «خواستن و حرکت» مي شود. جواب اين است: لذت و رنج. همه ما کارهايي را انجام مي دهيم که برايمان لذت بخش تر و خوشايندتر است. ما کارهايي را مي کنيم که احساس خوبي به ما مي دهد و هم چنين از کارهايي اجتناب مي کنيم و يا آن ها را رها مي کنيم که برايمان رنج آور و ناراحت کننده است. توجه داشته باشيد که الزاما خوبي و بدي کار در ما ايجاد انگيزه نمي کند. صرف اين که بدانيم درس خواندن خوب و مفيد است آن چنان به تحصيل رغبت پيدا نمي کنيم و دانستن اين که دروغ کار بدي است، براي ترک اين کار زشت در ما توليد انگيزه کافي نمي کند. شما براي اين که براي ترک يک عادت بد و تغيير رفتار، اراده تان را قوي و محکم کنيد بايد ذهن تان را پيوسته و شبانه روز از لذت و رنج پر کنيد. بايد مدام به رنج ها، خسارت ها و لطمه هاي آن فکر کنيد و به خصوص ذهن تان را به آسيب هايي معطوف کنيد که برايتان به شدت آزاردهنده و رنج آور است. در نقطه مقابل بايد به دستاوردها، بهره ها و پاداش هاي ترک آن عادت بد يا انجام يک کار خوب فکر کنيد و به ويژه بايد به پاداش ها و دستاوردهايي فکر کنيد که برايتان شيرين و لذت بخش است؛ به عنوان نمونه اگر شما قصد ترک سيگار داريد بايد مدام خود را اين طور تصور کنيد که در نتيجه ادامه اين کار سرطان گرفته ايد، ريه هايتان چرکي و عفوني شده، پزشکان جوابتان کرده اند و در تخت بيمارستان به حالت کما افتاده ايد. تصور کنيد که اين عادت رفتاري زشت، به شدت محبوبيت تان را تهديد کرده است و در ذهن ديگران، ضعيف و بي اراده هستيد. از طرف ديگر بايد در ذهن خود ببينيد که به واسطه ترک سيگار تا چه اندازه سالم، سرحال، شاداب، پرانرژي و دوست داشتني هستيد و چقدر از ناحيه خانواده، دوستان و اطرافيان تان به خاطر داشتن چنين اراده قوي و محکمي تحسين مي شويد. عمده کساني که ادعا مي کنند من هرچه تلاش مي کنم نمي توانم اين کار را ترک کنم و احساس مي کنم اراده اين کار را ندارم براي اين است که متاسفانه تکنيک لذت و رنج را به شيوه معکوس و منفي به کار مي گيرند. يک فرد سيگاري پس از نوشيدن چاي يا صرف غذا به سيگار فکر مي کند و در ذهن خود اين طور مي انديشد که الان کشيدن يک نخ سيگار چه لذتي دارد و هرچه بيشتر به اين لذت فکر مي کند و آن را در ذهن خود مي پروراند، بيشتر به سمت آن کشيده مي شود؛ بنابراين توجه داشته باشيد يکي از قدم هاي اوليه براي اين که با يک انگيزه بسيار قوي و اراده و خواستن خلل ناپذير در زندگي، اخلاق و رفتارتان تغييري جدي ايجاد و تا رسيدن به نتيجه مطلوب آن را مصمم دنبال کنيد، بايد فکرتان را مراقبت کنيد و به آن جهت بدهيد؛ به گونه اي که ذهن و قلب و وجودتان، آکنده از تصور لذت هاي ناشي از تغيير مثبت شود، هفته آينده با مثال هاي بيشتر و کاربردي تري اين مطلب را باز مي کنيم.

[=BYekan]

[=BYekan]گفتيم که هر تغيير مثبت، جدي و پايداري به يک اراده و خواستن بسيار قوي و محکم نياز دارد. علت اين که ما براي تغيير رفتارمان، به طور جدي دست به کار نمي شويم يا اين که تصميم ها و برنامه هايمان را نيمه کاره رها مي کنيم اين است که هنوز آن اراده وخواستن قوي و محکم در ما شکل نگرفته است و همانطور که گفتيم تنها راه ايجاد انگيزه هاي قوي و اراده هاي فولادين براي تغيير، بهره بردن از تکنيک لذت و رنج است. بايد ذهن تان از رنج ها و خسارت هاي ناشي از رفتارهاي اشتباه تان پر باشد. اين رنج فراوان، نقطۀ عطف زندگي تمام کساني است که يک باره به خود آمده اند و تغيير کرده اند. مشکل اين جاست که ما غالباً قبل از شکل گيري اين رنج و ايجاد انگيزۀ قوي، شروع به برنامه ريزي مي کنيم و تصميم مي گيريم که آن را عملي کنيم. يکي از مهم ترين مثال ها براي باز کردن اين مطلب، داستان تلاش براي کاهش وزن است. عمدۀ کساني که چاق هستند و افزايش وزن دارند بارها و بارها تصميم گرفته اند که با رعايت يک رژيم غذايي و يا انجام حرکات و فعاليت هاي ورزشي وزن خود را کم کنند. اما يا پيوسته اين تصميم را به تعويق انداخته اند و يا اين که پس از مدتي آن را رها کرده اند. در واقع اين افراد قبل از آن که انگيزۀ تغييرشان به اوج برسد شروع به اجراي برنامه هاي کاهش وزن کرده اند. در حالي که تا اين افراد به آستانۀ رنج نرسند اتفاق چشمگير مثبتي رخ نمي دهد. بايد اطمينان داشت که اگر کسي رژيم غذايي اش را رعايت نمي کند و به آن پايبند نيست به اين خاطر است که هنوز از اضافه وزنش به ستوه نيامده است. براي هر تغييري ما بايد کوشش کنيم که به هر شکلي ( ذهني و رفتاري) به آستانۀ رنجي برسيم که لازمۀ يک تغيير و تحول جدي و پايدار است؛ به عنوان نمونه اگر شما فردي هستيد که مبتلا به چاقي است مي توانيد براي رسيدن به اين آستانۀ رنج چنين رفتار کنيد: 1) پيوسته در طول روز به بيماري هاي ناشي از اضافه وزن و چاقي بينديشيد، به مشکلات زانو، کمر، چربي خون، کبد چرب، سکته هاي قلبي و حتي به مرگ فکر کنيد. سري به بيمارستان ها بزنيد، با پزشکان صحبت کنيد و درباره عوارض ويرانگر چاقي بخوانيد. 2) هرچند روز يک بار به فروشگاه هاي لباس برويد، خواهيد ديد که بسياري از لباس هايي که مورد علاقه تان است سايز شما نيست ، آن ها را پرو کنيد تا حس بدي داشته باشيد. 3) به جاي اين که لباس هاي گشادي بپوشيد تا اضافه وزن تان را پنهان کند اتفاقاً سعي کنيد هر طور هست لباس هاي قديمي تان را بپوشيد. آن ها را به تن کنيد تا نتوانيد درست و حسابي تحرک داشته باشيد. 4) با همان لباس ها به ميهماني برويد تا ديگران متوجه چاقي شما بشوند و به شما مستقيم يا با کنايه بگويند که چقدر بدهيکل شده ايد. 5) با دوستان خوش اندامتان به استخر برويد در اين شرايط اضافه وزن تان که با ترفندهاي خود پنهان کرده بوديد آشکار مي شود. 6) سعي کنيد با جمعي ورزش و فعاليت کنيد، از پله ها بالا برويد و ... خواهيد ديد که چگونه مثل افراد سالمند نفس نفس مي زنيد و به هِن و هِن مي افتيد. البته در نقطۀ مقابل بايد مراقب باشيد از هر شرايطي که برايتان خوردن را لذت بخش مي کند نيز فاصله بگيريد. مثلاً تا حد امکان خودتان براي خريد به فروشگاه ها نرويد، از خريدن تنقلات و آنچه صرفاً به دليل خوشمزگي خورده مي شود اجتناب و سعي کنيد چندان غذايتان را خوشمزه نسازيد. دقت کنيد که اين ها صرفاً يک مثال براي تغيير وزن بود. شما بايد دقيقاً همين کار يعني تکنيک رسيدن به آستانۀ رنج را براي هر تغيير رفتاري که مدنظرتان است انجام دهيد. خواهيد ديد که انگيزه تان را براي تحول و اراده تان را براي تغيير بسيار بالا مي برد.

سرگردون;458621 نوشت:
سلام
به نظر من تمرین برای طهارت نفس فایده نداره ،همین خودم 2 سال هست تلاش میکنم ولی همونم که هستم یا اگر 100 بدم 10 درصد خوب شدم...:Narahat az:
اعمال واجبم مثل نماز و روزه و حجاب و خمس و ... اینا رو انجام میدم ...:ok:
ولی رزایل اخلاقیم هتوز هست بیشتر گتاهان زبان ...مثلا هفته ای ،ماهانه ترک خواستم کنم نشده اصلا انگار طول روز یادم میره...:Ghamgin:
غلو کردن تو حرف زدنم آخه حتی راستم میگم دست کمم میگیرن...:Sokhan:

میخوام آدم باشم نمیشه...:Ghamgin:
آخه بیشتر این رزایل ر. از کوچیکم دیدم یاد گرفتم عادت شده ترکش برام سخت شده کمکم کنید.:Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin:

برای خدا قربانی بده, یک گوسفند خوش گوشت و خوش خوراک

[="SlateGray"]

این سوال رو از یه استاد بزرگی پرسیدن، بعد از کمی تامل پاسخ داد:

:Gol:انجام واجبات ،ترک محرمات:Gol:
[/]

Emeleo and Jared;460180 نوشت:
برای خدا قربانی بده, یک گوسفند خوش گوشت و خوش خوراک

چگونه به این نتیجه رسیدید؟

سرگردون;459988 نوشت:
درسته من میخوام که شده از هر کدوم از رزایل 10 درصدشو موفق

سرگردون;459988 نوشت:
باشم انجام ندم مخصوصا زبانم و پرخاشگریم...

دوست عزیز ببخشید دوباره نظر میدم:Gol:
اما هر پرخاشگری ای علتی داره
1. علت ها رو ریشه یابی کنین و درصدد کم کردنش باشید.به اعصابتون مسلط باشید
از مسائلی که شما رو به نقطه جوش میرسونن بپرهیزید.
2. گل گاو زبون+سنبله تیو+لیمو عمانی دم کنین و میل کنین(مخصوصا شب ها)
3. نمیدونم شما موقع عصبانیت چه شکلی میشین:khaneh::Nishkhand:
من مدتها بود با توجه به گرفتاریهایی که برام پیش اومده بود؛سر کوچکترین موضوعی عصبانی میشدم.توی ترافیک،رانندگی،صف خرید ، مطب و...(جایی بیشتر از یه ربع معطل میشدم کلافه و عصبانی میشدم)
من ضربان قلبم اصولا بالاست و موقع پرخاشگری به بالاترین حد میرسه.کل بدنم میلرزه و یخ میشه.حرف زدنم دچار اختلال میشه(مادرم میگه تو که جنم عصبانی شدن نداری و خودت میلرزی پس آروم باش
:khandeh!:)......میدونین این حرص خوردن های نابجا چقدر آسیب به بدن میزنه؟زبونم لال اختلال عصبی،تیک عصبی ،ام اس و...
4. پرخاشگری دلایل زیادی داره.عمده ترین دلیلش کم خونیه.جدیدا آزمایش خون ندادین؟
5. سعی کنین موقع پرخاشگری زود موضوع رو عوض کنین...ذکر "لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم" آب روی آتیشه.همش معنی شو تداعی کنین هیچ نیرویی بالاتر از نیروی خدای من نیس پس از خدایم کمک میخوام

تزکیه نفس سخته.پله به پله
همه ما یه سری رذایل اخلاقی داریم همه مون!اما نمیشه انتظار داشت خیلی زود درست شیم
همه موارد روی اخلاق و منش ما اثر میذاره.محیطی که در اون زندگی میکنیم.جو دوستانی که داریم ،شغلی که داریم و...
یه سری از گناهانمون مخصوصا غیبتی رو که فرمودید از محیط اطرافمون نشات میگیره
اینقدر حرفای خوشگل خوشگل هست... مای آدم زاد همش چسبیدیم به این غیبته کلی هم لابلاش خودمون حرص هم میخوریم و با حرص حرف میزنیم
+++++++++++++++++++++
6. یه نکته دیگه اینکه من جو دوستانم رو عوض کردم.حتی شاید باورتون نشه سیم کارتم رو هم عوض کردم.چون دیدم وجودشون جز اینکه دغدغه آوره،فخر فروشی،چشم و هم چشمی و ... هست هیچ منفعتی برام نداره.
7. بعضیا هم فقط از مشکلات زندگی شون میگن از شادی ها شون نه! سعی کنین از شنیدن حرفای غم آلود و استرس آور اجتناب کنید
8.به خودتون و مخصوصا تغذیه تون بیشتر اهمیت بدید:ok:

در پناه ایزد یکتا باشید

[="DarkSlateBlue"]

ََAmir;459999 نوشت:
سلام بر شما.

سلام
مشکل اینجا ست که یافتن استاد(به عنوان الگو) خیلی دشواره
من چندین ساله که بدنبال چنین اساتیدی میگردم[/]

ریحانه.;460247 نوشت:
سلام
من چندین ساله که بدنبال چنین اساتیدی میگردم

ََAmir;459999 نوشت:
سلام بر شما.

آیة الله بهجت(رحمة الله علیه) از قول آیت الله قاضی(رحمة الله علیه) می گویند:

برای سیر و سولوک لازم نیست کار بزرگی بکنید .... لازم نیست دنبال استاد اخلاق بگردید ..... فقط خوب نماز بخوانید ..... نماز، استاد اخلاق توست

چگونه یک نماز خوب بخوانیم:

http://motaharmedia.ir/node/247

توصیه‌ی آیة‌الله بهجت در کلام امام خامنه‌ای(حفظه الله):

http://farsi.khamenei.ir/hadis-content?id=10841

سرگردون;458621 نوشت:
سلام
به نظر من تمرین برای طهارت نفس فایده نداره ،همین خودم 2 سال هست تلاش میکنم ولی همونم که هستم یا اگر 100 بدم 10 درصد خوب شدم...
اعمال واجبم مثل نماز و روزه و حجاب و خمس و ... اینا رو انجام میدم ...
از همه مهم تر غضبم و بی احترامیم به پدر و مادرم رو چیکار کنم؟

میخوام آدم باشم نمیشه...
آخه بیشتر این رزایل ر. از کوچیکم دیدم یاد گرفتم عادت شده ترکش برام سخت شده کمکم کنید.

سخنرانی مذهبی گوش بده خیلی تاثیر داره سخنان بزرگان آدم رو متحول میکنه

سرگردون;458621 نوشت:

[="#006400"]هوالعالم

پیرو کلام کارشناس
خوب میگن که
اب کم جو تشنگی اور به دست تا بجوشد اب از بالا و پست .

در ترک رذالت و یا حصول طهارت یک مرحله مهم هست به اسم خلوت !

بازم خوب گفتن
دلا خو کن به تنهایی ز تنهایی بلا خیزد
این برای اشخاصی بود که بلا رو طلا میدونند

ولی در اصل میگه
دلا خو کن به تنهایی که از تن ها بلاخیرد
یا ..........................ز تن هایی بلا خیزد

کلا لازمه که برای مدت کوتاهی روی خوب و بد همه چیز دقیق بشیم
و از دوست بد ! هوای بد ! راه بد و هر انچیز مشکوک دوری کنیم
تقریبا مثل ادمی که برای درمان بستری میشه یا هجرت میکنه
و بعد از درمان احتیاط بیشتری میکنه تا دوباره به اونروز نیفته ... [/]

ریحانه.;460247 نوشت:
سلام
من چندین ساله که بدنبال چنین اساتیدی میگردم

[="#006400"]هوالعالم کافیست .
در اصل استاد شما خداست که در صفات نیک شماست .

دوست عزیز کلام روشنی از ایت الله بهجت اوردن
در جای دیگر از ایشون میخوان که کتابی برای اخلاق معرفی کنند
ایشون میفرمایند کتاب لازم نیست بلکن یک کلمه (یا جمله) کافیست
اوینم اینه که : خدا بیناست !!!.[/]

[="#006400"]نخواهید که کسی بشید. تلاش کنید همونی که باید باشید بشید
از استعدادات خدادادی که شاید در وجود الگوی شما هم نباشه استفاده کنید
و در راه درست تقویتش کنید و بهره ببرید !

هر کسی را بهر کاری ساختند مهر انرا در دلش انداختند !![/]

Mohammad2db;460522 نوشت:
هوالعالم

هوالعالم کافیست .
در اصل استاد شما خداست که در صفات نیک شماست .

دوست عزیز کلام روشنی از ایت الله بهجت اوردن
در جای دیگر از ایشون میخوان که کتابی برای اخلاق معرفی کنند
ایشون میفرمایند کتاب لازم نیست بلکن یک کلمه (یا جمله) کافیست
اوینم اینه که : خدا بیناست !!!.

نخواهید که کسی بشید. تلاش کنید همونی که باید باشید بشید
از استعدادات خدادادی که شاید در وجود الگوی شما هم نباشه استفاده کنید
و در راست درست تقویتش کنید و بهره ببرید !

هر کسی را بهر کاری ساختند مهر انرا در دلش انداختند !!

سلام...حرف شما بزرگوار،متین
اغلب عزیزانی که در این محفل تشریف دارند.طلبه اند
به هر حال اساتیدی رو دارند که هر از گاهی روزنه امید و ایمان رو بگشایند.اساتیدی که کلامشان بسان لولو میدرخشد.روز به روز بر معرفتشان افزوده تر شود
اما متاسفانه بنده در دانشگاهی درس خواندم که هیچ خیر و برکتی از اساتیدم ندیدم.
:Narahat az:

خواهر منم مثل تو ام
با این تفاوت که: ادب از که آموختی از بی ادبان

قسمت پنچم از روانشناسی تغییر

قبلاً گفتيم که براي تغيير و ترک عادت هاي رفتاري منفي بايد به رنج ها، خسارت ها و ضررهاي ناشي از آن فکر کنيم و تا ذهن مان از اين رنج ها و آسيب ها انباشته نشود، قادر به تغيير نيستيم. اما توجه داشته باشيد که اين موضوع (يعني توجه به رنج ها) به شناخت و آگاهي نيازمند است. گاهي ما از اين بابت تغيير نمي‌کنيم که به طور جدي نسبت به آثار سوء و پيامدهاي منفي عادت ها و رفتارهاي نادرست مان آگاهي نداريم. در واقع يکي از موانع جدي تغيير، نبود آگاهي است. شما اگر بدانيدکه غذايي فاسد و مسموم است و در عين حال اين را هم بدانيد که مصرف يک غذاي فاسد چه پيامدهاي سخت و ناگواري برايتان خواهد داشت هرگز آن را نمي‌خوريد. حتي اگر غذاي مورد علاقه و دوست داشتني تان باشد و يا ديگران به خوردن آن تشويق تان کنند. در اين شرايط آنقدر به رنج و آسيب ناشي از مصرف آن واقفيد و اطمينان داريد که ديگر هيچ لذتي بابت خوردن اين غذا در ذهن تان متصور نيست. در نقطه مقابل اگر شما به فساد اين ماده غذايي آگاه نباشيد و يا اين که به درستي ندانيد خوردن اين غذاي مسموم تا چه اندازه مي تواند شما را گرفتار کند متأسفانه، آن را مي خوريد. همه چيز در وهله اول به آگاهي ما برمي گردد. اين درست است که توجه به رنج ها آن چنان که قبلاً گفتيم کليد ايجاد انگيزه است، اما شرط اين توجه آن است که ما اساساً به اين لطمه ها و پيامدهاي ناگوار آگاه باشيم و آن را قبول داشته باشيم. بخش قابل توجه کساني که براي تغيير رفتارها و زندگي شان دست به کار نمي شوند افرادي هستند که تبعات منفي و زيان بار کارهايشان را يا نمي دانند و يا باور ندارند. وقتي به جواني گفته مي شود که: «فلان شخص، دوست بدي است و با او معاشرت نکن» غالباً توجهي نمي کند و به اين دوستي ادامه مي دهد؛ چرا که آن چنان که بايد و شايد نمي داند يا باور ندارد که تداوم اين دوستي به مرور زمان چه خسارت هايي را به او تحميل مي کند. وقتي به خانمي گفته مي شود: «از سوء ظن و بدگماني و بداخلاقي نسبت به شوهرت دست بردار» او ممکن است براي تغيير رفتارش جديتي به خرج ندهد چون اين آگاهي را ندارد که تداوم اين بداخلاقي، چقدر باعث سردي و حتي به فروپاشي زندگي اش منجر مي شود. آقايي که رفتارهاي حاکي از غرور و لجبازي و خودخواهي اش را کنار نمي گذارد و خود را اصلاح نمي کند به احتمال فراوان نمي داند که اين آزار و اذيت و ظلم ها چه تبعات هولناکي برايش به دنبال خواهد داشت. اين موضوع دربارۀ ارتکاب گناه و معصيت نيز مصداق دارد. اگر ما واقعاً بدانيم نافرماني خداوند چه عقوبت هاي سخت و سنگيني برايمان دارد و تا چه ميزان به برکت و گوارايي زندگي مان لطمه مي زند و چه عذاب هايي که در آينده به واسطۀ اعمال زشت مان مي بينيم ديگر تعمد و اصراري بر انجام گناه نداريم. اين «آگاهي و نبود آگاهي» يکي از تفاوت هاي بين بندگان خوب خدا و افراد گناهکار و آلوده است. البته ناگفته پيداست که اين درباره ايجاد عادت هاي مثبت و تقويت رفتارهاي خوب و زيبا نيز مطرح است. اگر جواني به آثار و نتايج فوق العاده ارزشمند احترام و محبت به والدين آگاه باشد، اگر خانمي بداند که لحظه لحظۀ تحمل و خويشتن داري اش در برابر بداخلاقي شوهرش چه پاداش هاي عظيمي دارد و اگر آقايي اين را بداند و باور کند که گذشت و مدارا و محبت نسبت به همسرش تا چه اندازه او را مشمول لطف و رحمت الهي مي کند حتماً انگيزۀ عمل و انجامش بيشتر مي شود؛ بنابراين يکي از قدم هاي ابتدايي براي تغيير رفتار اين است که آگاهي مان را توسعه دهيم. براي اين منظور، تأمل و انديشيدن، توجه به سرانجام کار، مطالعۀ مفيد، مجاورت و معاشرت با افراد عالم و اهل عمل و استفاده از آگاهي و تجربۀ افراد عاقل و خردمند بسيار مؤثر است و مي تواند آگاهي ما را نسبت به پيامدهاي رفتاري مان بيشتر کند و ما را در ترک عادات غلط و تقويت عادات مثبت مصمم کند.

ریحانه.;460661 نوشت:

سلام...حرف شما بزرگوار،متین
اغلب عزیزانی که در این محفل تشریف دارند.طلبه اند
به هر حال اساتیدی رو دارند که هر از گاهی روزنه امید و ایمان رو بگشایند.اساتیدی که کلامشان بسان لولو میدرخشد.روز به روز بر معرفتشان افزوده تر شود
اما متاسفانه بنده در دانشگاهی درس خواندم که هیچ خیر و برکتی از اساتیدم ندیدم.

:Narahat az:

[="#006400"]هوالعالم

مخلص با کمک فرمایش بزرگ عرض کردم خدا بیناست
چی امید بخش تر از این باور درست که خدا ناظر بر اعمال ما و شماست ؟

ولی باز برای کمک گرفتن از بزرگانی که معذور از حضور در جمعشون هستید
میتونید به دوست مهربان یعنی کتاب و دستوراتی که از ایشون چاپ شده رجوع کنید
که کلام مورد نظر شما بطور متمرکز و هدفمند چاپ شده و قابل استفاده اس ...

البته مهربانتر از کتاب درون ماست .[/]

متعلم;460319 نوشت:

آیة الله بهجت(رحمة الله علیه) از قول آیت الله قاضی(رحمة الله علیه) می گویند:

برای سیر و سولوک لازم نیست کار بزرگی بکنید .... لازم نیست دنبال استاد اخلاق بگردید ..... فقط خوب نماز بخوانید ..... نماز، استاد اخلاق توست

چگونه یک نماز خوب بخوانیم:

http://motaharmedia.ir/node/247

توصیه‌ی آیة‌الله بهجت در کلام امام خامنه‌ای(حفظه الله):

http://farsi.khamenei.ir/hadis-content?id=10841

منم کاملا با این نکته موافقم متعلم، مرسی خیلی قشنگ بود و بهم چسبید.

آیت ا... بهجت خدا بیامرز خیلی روی یاد تاکید داشتند، یاد خدا شفای تمام امراض روحی هستش و حالا نمازم که بهترین و بزرگترین یادهاست اما اینکه همچین یاد قدرتمندی سرگردونو به نتیجه ی مطلوبی نرسونده بنظرم می تونه به این دلیل باشه که یاد خدا جذب و خوراک روحش نشده، چون بالاخره یاد باید اول جذب تا بعد به گوشت روح تبدیل شه و در عمل تجلی کنه، به قول امیر(ع) یاد خدا قوت الارواح هستش.

امام صادق(ع) هم فرمودند که چه بسا شخصی 60 سال عبادت میکنه اما ازش پذیرفته نمیشه و بجایی نمیرسوندش، این دلیلش همون عدم جذب روحی یاد حق هستش و نمازی هم که جذب نشه قدرت امر و نهی به انسان و سازندگی رو نداره.

نتیجه ای که میخوام بگیرم اینه که به کیفیت عباداتت بخصوص نماز بیشتر توجه کن سرگردون، با حضور دل بیشتر یاد خدارو جذب کن،تعقیبات رو که جوهره ی نمازند تا جایی که به ذائقه ات خوش میاد و اشتهاشو داری انجام بده، نماز که درست بشه همه چیز درست میشه.

منم مثل خودتم تازه من یکی میزنم 4 تا میخورم، معمولا وقتی آدم یه تصمیم بزرگ و مثبت معنوی میگیره متاسفانه یا خوشبختانه توجه شیطون بیشتر جلب میشه و سعی میکنه محکم تر زمینت بزنه تا دیگه خیال بلند پروازی به سرت نزنه d: اما عاقبت وقتی روحت با یاد حق چاق و چله شد برد با توست.انشاا... .

hamid40;459984 نوشت:
فکر کنم اشکال اینجاست!

:Gig:
خب چی شد؟
اشکال کجاست؟؟؟

سوال:
تمرین برای طهارت نفس فایده نداره ،من 2 سال درحال تلاش هستم ولی همونم که هستم یا اگر 100 بدم 10 درصد خوب شدم..

پاسخ:
باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
هیچ ورزشی چه جسمی و چه روحی، بدون تمرین و ممارست به نتیجه نخواهد رسید. اینطور نیست که شما تمرین صحیح داشته باشید اما هیچ ترقی و پیشرفتی نداشته باشید.
همانطور که خودتان هم فرمودید 10 درصدی پیشرفت داشته اید و این خودش پیشرفت است. و البته در اینجا چند نکته لازم است که یادآوری شود:
1. در مسیر سیر و سلوک و تربیت نفس، هیچ نباید عجله کرد. زیرا که ترقی و پیشرفت در این مسیر به خاطر اهمیت و حساسیت آن، نیاز به زمان و صبر و حوصله دارد، اینطور نیست که بتوان یک شبِ یا یک ماهه، کلی از مسیر را طی کرد، بلکه نیاز به تمرین، ممارست و صبر و پشتکار دارد.
2. در بسیاری مواقع به علت نشناختن راه و مسیر و استفاده نکردن از روش های مناسب و درستی که علمای اخلاق و عرفان فرموده اند، شخصی ممکن است، نه تنها مسیر را درست نرود، بلکه از مسیر هم دورتر بشود، در این صورت از خود ناامید می شود که که چرا من به جایی نرسیده ام با این که این همه وقت گذاشته ام؟ از این رو اگر بصیرت در کار نباشد، جز دوری چیزی عائد انسان نمی شود.
امام صادق علیه السلام فرمودند: الْعَامِلُ عَلَى غَيْرِ بَصِيرَةٍ كَالسَّائِرِ عَلَى غَيْرِ طَرِيقٍ لَا يَزِيدُهُ سُرْعَةُ السَّيْرِ إِلَّا بُعْداً.
کسی که بدون بصیرت و شناخت حرکت می کند، مانند کسی می ماند که در راهی می رود که مسیرش به سمت هدف او نیست، لذا سرعت او در راه رفتن جز دوری از مقصدش چیزی اضافه نمی کند.[1]

[/HR][1] (کافی، ج 1،ص 43)
موضوع قفل شده است