صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تمرین برای طهارت نفس فایده نداره !!!خسته شدم

نوشته
    12
    حضور
    7 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    66

تمرین برای طهارت نفس فایده نداره !!!خسته شدم

سلام
    به نظر من تمرین برای طهارت نفس فایده نداره ،همین خودم 2 سال هست تلاش میکنم ولی همونم که هستم یا اگر 100 بدم 10 درصد خوب شدم...
    اعمال واجبم مثل نماز و روزه و حجاب و خمس و ... اینا رو انجام میدم ...
    ولی رزایل اخلاقیم هتوز هست بیشتر گتاهان زبان ...مثلا هفته ای ،ماهانه ترک خواستم کنم نشده اصلا انگار طول روز یادم میره...
    از همه مهم تر غضبم و بی احترامیم به پدر و مادرم رو چیکار کنم؟
    غلو کردن تو حرف زدنم آخه حتی راستم میگم دست کمم میگیرن...

میخوام آدم باشم نمیشه...
    آخه بیشتر این رزایل ر. از کوچیکم دیدم یاد گرفتم عادت شده ترکش برام سخت شده کمکم کنید.

2. صلوات ها 15

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

کارشناس بحث: استاد بصیر

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 8

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 18 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
    هیچ ورزشی چه جسمی و چه روحی، بدون تمرین و ممارست به نتیجه نخواهد رسید. اینطور نیست که شما تمرین صحیح داشته باشید اما هیچ ترقی و پیشرفتی نداشته باشید.
    همانطور که خودتان هم فرمودید 10 درصدی پیشرفت داشته اید و این خودش پیشرفت است. و البته در اینجا چند نکته لازم است که یاآوری شود:
    1. در مسیر سیر و سلوک و تربیت نفس، هیچ نباید عجله کرد. زیرا که ترقی و پیشرفت در این مسیر به خاطر اهمیت و حساسیت آن، نیاز به زمان و صبر و حوصله دارد، اینطور نیست که بتوان یک شبِ یا یک ماهه، کلی از مسیر را طری کرد، بلکه نیاز به تمرین، ممارست و صبر و پشتکار دارد.
    2. در بسیاری مواقع به علت نشناختن راه و مسیر و استفاده نکردن از روشهای مناسب و درستی که علمای اخلاق و عرفان فرموده اند، شخصی ممکن است، نه تنها مسیر را درست نرود، بلکه از مسیر هم دورتر بشود، در اینصورت از خود ناامید می شود که که چرا من به جایی نرسیده ام با این که این همه وقت گذاشته ام؟ از این رو اگر بصیرت در کار نباشد، جز دوری چیزی عائد انسان نمی شود.
    امام صادق علیه السلام فرمودند: الْعَامِلُ عَلَى غَيْرِ بَصِيرَةٍ كَالسَّائِرِ عَلَى غَيْرِ طَرِيقٍ لَا يَزِيدُهُ سُرْعَةُ السَّيْرِ إِلَّا بُعْداً.
    کسی که بدون بصیرت و شناخت حرکت می کند، مانند کسی می ماند که در راهی می رود که مسیرش به سمت هدف او نیست، لذا سرعت او در راه رفتن جز دوری از مقصدش چیزی اضافه نمی کند.(کافی، ج 1،ص 43)

7. صلوات ها 14

علاقه
    .
    نوشته
    771
    حضور
    7 روز 3 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    339
    صلوات
    4620

من سوال دیگه ای هم دارم که احساس میکنم توی همین زمینه است تقریبا!
    خب این کارهای خوب که بهتره در انجام دادنش مداومت داشته باشیم یا کارهای بدی که دیگه هیییییییچ گاه انجا ندیم چطور این مداومت رو توی خودمون تقویت کنیم؟
    من کارها رو انجام میدم اما توی مداومت داشتن بر اونها خیلی ضعیف هستم...
    یامثلا سعی میکنم گناهی رو دیگه انجام ندم و برای ترک آن چهل روز تلاش میکنم روز 41 دیگه نمیتونم خودم کنترل کنم و دوباره اون کاربد(مثلا غیبت)روانجا میدم!میشه راهنمایی کنید؟
    باسمک یا حبیب..........

9. صلوات ها 7

علاقه
    دین
    نوشته
    484
    حضور
    15 روز 8 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2018

نقل قول نوشته اصلی توسط آقا مدد نمایش پست ها
    من سوال دیگه ای هم دارم که احساس میکنم توی همین زمینه است تقریبا!
    خب این کارهای خوب که بهتره در انجام دادنش مداومت داشته باشیم یا کارهای بدی که دیگه هیییییییچ گاه انجا ندیم چطور این مداومت رو توی خودمون تقویت کنیم؟
    من کارها رو انجام میدم اما توی مداومت داشتن بر اونها خیلی ضعیف هستم...
    یامثلا سعی میکنم گناهی رو دیگه انجام ندم و برای ترک آن چهل روز تلاش میکنم روز 41 دیگه نمیتونم خودم کنترل کنم و دوباره اون کاربد(مثلا غیبت)روانجا میدم!میشه راهنمایی کنید؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط سرگردون نمایش پست ها
    سلام
    به نظر من تمرین برای طهارت نفس فایده نداره ،همین خودم 2 سال هست تلاش میکنم ولی همونم که هستم یا اگر 100 بدم 10 درصد خوب شدم...
    اعمال واجبم مثل نماز و روزه و حجاب و خمس و ... اینا رو انجام میدم ...
    ولی رزایل اخلاقیم هتوز هست بیشتر گتاهان زبان ...مثلا هفته ای ،ماهانه ترک خواستم کنم نشده اصلا انگار طول روز یادم میره...
    غلو کردن تو حرف زدنم آخه حتی راستم میگم دست کمم میگیرن...

میخوام آدم باشم نمیشه...
    آخه بیشتر این رزایل ر. از کوچیکم دیدم یاد گرفتم عادت شده ترکش برام سخت شده کمکم کنید.
    سلام علیکم
    راهکارهای دیگری از طرف علما سفارش شده اینست:

1- کار شیطان ابتدا تعریف از شما در برنامه‌ی خودسازی است. برای همین یک برنامه کامل ترک گناه به شما پیشنهاد می‌کند...بعد که دیدید نمی توانید صددرصد اجرایش کنید.. شیطان می‌گوید

بابا شما اینکاره نیستید... و شما هم این را به خود تلقین می کنید.

2- راه صحیح برای ترک گناهان حرکت آهسته ولی مداوم است.....

مثلا بگویید می خواهم بجای ترک 10 غیبت و گناهان دیگر در یک هفته، 20 درصد آنها را ترک کنم .... دیگر شیطان نمی‌تواند بگوید شما اینکاره نیستید...

شما از ترک 20 درصد اعتماد به نفس و عادت اندکی برای ادامه مسیر پیدا می‌کنید تا انشائ الله به 100 درصد در طول یک مدت برسید( این مدت برای افراد متفاوت است ولی نوع مطالعه افراد عامل مهمی برای زود رسیدن به مقصود است)

پيامبر صلي الله عليه و آله : اِنَّ اللّه َ يُحِبُّ مادامَ مِن عَمَلٍ صالِحٍ وَ اِن كانَ يَسيرا؛....خداوند عمل صالح مداوم را هر چند اندك باشد، دوست دارد.

3- فرم محاسبه شبانه( با مجازاتهای قابل اجرا )برای اعمال روز خود داشته باشید.

4- آیت الله قاضی به شاگردان خود می گفتند حدیث عنوان بصری را در جیب خود بگذارید و هر روز مطالعه و برای عمل به آن مراقبت کنید.

این حدیث فوق العاده است. مثلا برای کار ساده‌‌ای مثل خوردن یک دستوری می دهد که نیروی شما را برای ترک گناه تقویت می‌کند.

متن حدیث عنوان بصری:

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?...ticleID=258214

شرح حدیث عنوای بصری:

http://almizan.lobolmizan.ir/index.p...layout=default
    ویرایش توسط متعلم : ۱۳۹۲/۱۰/۲۲ در ساعت ۲۱:۵۶
    باسمه تعالی

هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست
    هیچ ذکرعملی بالاتر از ترک معصیت نیست

(مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت
    )

11. صلوات ها 12

نوشته
    13
    حضور
    10 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    64

سلام
    سلام دوست عزیز
    وقت بخیر
    بحث پرخاشگری با والدین برای منم پیش اومده...در برهه های زمانی ،درگیر مسائلی میشیم که حوصله والدین رو نداریم
    خب من برای حل مشکلم:
    سعی کردم بیشتر به مادرم نزدیک شم.از مشکلات و مسائلم آگاهش کنم که بدونه اگه عصبانی یا پرخاشی ازم سر زد حال روحیم بهم ریخته بوده...
    سعی میکنم بهش محبت کنم (کلامی،پیامک زدن،هدیه خریدن و...)،بهش کمک کنم توی همه مسائل ،کم کاری هامو جبران کنم،مثلا بگم فلان روز که وقته دکترته من میبرمت(حتی اگه در حد تعارف زبانیه) ،حتی اگه ناراحته و حرص میخوره میذارم حرفشو بزنه لابلاش با خنده خنده ازش معذرت میخوام (با اینکه من آدم مغروری بودم و همیشه دوس داشتم با دوستانم باشم تا خانواده)و... تا بفهمه دوستش دارم که خدایی نکرده مورد عاق قرار نگیرم.
    به هر حال هرچی میگذره سن والدین بالاتر میره لجباز تر میشن،ممارست در گفتار ،دوست دارن با بچه هاشون حرف بزنن،اینکه یه سری از کارهاشونو دیگه نمیتونن انجام بدن اما نمیخوان غرورشونو از دست بدن و... اما ما باید کاسه صبرمونو بالا ببریم

همه ما بعد از خدا و اهل بیت به مادرمون مدیونیم...مبادا با کلام و کردارمون دل لطیفشونو بشکونیم

ویرایش توسط ریحانه. : ۱۳۹۲/۱۰/۲۱ در ساعت ۲۳:۱۰
    الهی و ربی من لی غیرک

I love my God

13. صلوات ها 10

علاقه
    راهیان نور،مسجد،هیئت،شهدا،زیارت
    نوشته
    221
    حضور
    4 روز 8 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1100

یک ساله دعام شده اللهم الرزقنا ترک معصیت! اللهم الرزقنا افکار با ایمان... قلب سلیم... ..................اصلاً انگار نه انگار، هیچ تزکیه نفسی و تذهیب نفسی در خودم نمی بینم! همیشه فکر می کردم اگه بنده ای از سره ایمان و امید ، دعای سالم و زاهدانه ای داشته باشه خداوند بی معطلی اجابت خواهد کرد... یعنی اصولاً دعای خوبه از سره بندگی دلیلی نداره که با تأخیر استجابت بشه!هان؟

15. صلوات ها 3

نوشته
    244
    حضور
    6 روز 6 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    925

اینو من از تجربه ی شخصیم میگم شاید مفید باشه
    چیزی که نمیخواید روی زبانتون بیاد نباید بذارید حتی در فکرتون ورود پیدا کنه

اگه میخواید به زبون بد کسیو نگید تو ذهنتونم این کار رو نکنید.تو ذهنتون و در فکرتون سعی کنید مدام به خوبیهای فرد فکر کنید و یا بدیهای خودتون ...
    اگر میخواید به زبان ناسزا نگید یا بد حرف نزنید کلمات زشت تو ذهن شما هم نباید بیاد.
    یه مدت اینو ادامه بدین میبینید زبانتون در عصابانیتهام خوب کنترل میشه..در مورد همه ی گناهان زبانی به نظر من این موثرترین روشه...فکرتون درست بشه این هم درست میشه
    یه مسئله ی دیگه هم تنبیه کردن خودتونه.وقتی گناهی میکنید یه تنبیه براش در نظر بگیرید مثلا یه روز روزه یا ....و حتما اون تنبیه رو انجام بید و اجراش کنید در اولین فرصت
    در مورد اثار گناهان هم مطالعه ی مستمر داشته باشین خیلی کمک میکنه
    این هم یک توصیه از ایت لله بهجت است که به نظرم خیلی مفید است:
    1-برای دوری از ریا، لا حولَ و لا قوة الّا بالله زیاد بگویید2-برای درمان عصبانیت،زیاد صلوات بفرستید.3-برای تمرکز فکر،زیاد لا اله الّا الله بگویید.4-برای رفع اختلاف زوجین،صدقه متعدد به افراد متعدد بدهید.5-برای دفع شر و بلا بخوانید:اللهم صلّ علی محمد و آله و امسک

مراقب افکارت باش که گفتارت مي‌شود،
    مراقب گفتارت باش که رفتارت مي‌شود،
    مراقب رفتارت باش که عادتت مي‌شود،
    مراقب عادتت باش که شخصيتت مي‌شود،
    مراقب شخصيتت باش که
    سرنوشتت مي‌شود.

ویرایش توسط هورشید : ۱۳۹۲/۱۰/۲۳ در ساعت ۱۹:۰۷
    هرجائی که مردمان عافیت‌طلب و راحت‌طلب، در وسط میدان مبارزه، جائی برای خودباز نمیکنند و خطرپذیری نمیکنند، انسانهای مؤمن و مبارز رابه تندی و افراطیگری متهم میکنند!

بیانات رهبر انقلاب
    ۱۳۹۲/۰۳/۱۴

17. صلوات ها 7

نوشته
    12
    حضور
    7 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    66

جناب بصیر ازتون میخوام جواب تک تک سوالامو جلوش بگین پاسخ کلی بده....و اینکه از تمام دوستان ممنونم از پاسخ های خوبتون....

19. صلوات

علاقه
    اسک دین و اسک دینی ها!
    نوشته
    2,191
    حضور
    300 روز 21 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    5858

نقل قول نوشته اصلی توسط palizgar نمایش پست ها
    اللهم الرزقنا افکار با ایمان...
    نقل قول نوشته اصلی توسط palizgar نمایش پست ها
    اگه بنده ای از سره ایمان و امید ، دعای سالم و زاهدانه ای داشته باشه
    فکر کنم اشکال اینجاست!
    موفق باشید

اللهم ارزقنا توفیق الشهاده الجمیلة فی سبیلک و فی لیله القدر المبارک
    و
    احشرنا مع مولانا و سیدنا و حراره قلوبنا و سکینه انفسنا
    سید الشهداء و الاحرار ابا عبدلله
    الحسین علیه افضل الصلوات و السلام

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۲/۱۰/۲۳, ۰۵:۳۷ : 7

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری