صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شبکه های اجنماعی اینترنتی و تأثیر آنها بر روابط زوجین

نوشته
    307
    حضور
    13 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    31
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2218

شبکه های اجنماعی اینترنتی و تأثیر آنها بر روابط زوجین

این مسئله یک امر کاملا بدیهی است که استفاده از شبکه های اجتماعی، به مرور زمان طرز فکر و روابط فرد را متحول می‌کند. اکثر روابطی از طریق شبکه های اجتماعی ایجاد می شود، پایه و اساسی ندارد زیرا مبنای واقعی ندارد. در این گونه روابط معمولاً افراد ناشناس هنگام توصیف خود در این شبکه ها، تصویر غیر واقعی از خود ارائه می کنند و به‌طور خودآگاه یا ناخودآگاه موجب فریب افکار دیگران می‌شوند.
    آنچه در استفاده از این شبکه های اجتماعی برای خانواده ها و به خصوص زوج های جوان چالش ایجاد کرده است ارتباط با برخی از دوستان اینترنتی است که زنجیره وار با یکدیگر در ارتباط هستند.
    این حلقه های دوستی ناخواسته ارتباط شما را با دوستان دوستان تان برقرار می سازد و ممکن است در این بین افرادی در صفحه شخصی شما عکس یا مطلبی منتشر کنند که از نظر فرهنگ و سبک زندگی هیچ سنخیتی با شما، همسر و خانواده تان ندارند و این جاست که مشکلات بروز می کنند.
    در بسیاری از مراجعین این نکته را دیده ام که مثلا خانم، از این موضوع ناراحت است که همسرش، اصلا به او جملات محبت آمیز نمی گوید و او را عزیزم و جانم خطاب نمی کند؛ اما در فضای اینترنت و در شبکه های اجتماعی به خانم هایی که در اد لیستش دارد ؛ کلمات محبت آمیز بسیاری نثار می کند و با آنها بسیار متشخصانه و محترمانه برخورد می کند.

افرادی که به‌ طور مستمر از این شبکه ها استفاده می کنند و به نوعی به آن معتادند پس از مرور زمان غرق در رویا می‌شوند و از دنیای واقعی فاصله می‌گیرند.

افرادی که بیشتر از ۳ ساعت از وقت خود را صرف شبکه‌های اجتماعی می‌کنند، به جای حل مشکلات به دنبال روش های جایگزینی هستند که به دروغ در ذهنشان ایجادشده است.
    و این یک حقیقت تلخ است که روابط خانوادگی اکثر کاربران معتاد به شبکه های اجتماعی متزلزل است و برخی نیز منجر به طلاق شده است.

زوجینی که نسبت به همسرشان حساس هستند و دوست ندارد که همسرشان با شخص دیگری صحبت خصوصی یا متن خصوصی و یا کامنت خصوصی داشته باشد . این مسئله ربطی به زن و مرد ندارد و در هر دو گروه زنان و مردان به طور طبیعی دیده می شود. برخی مردان علاوه بر اینکه خودشان در شبکه های اجتماعی عضو هستند و با تعدادی کاربر خانم بده بستان کلامی دارند؛ دوست ندارند که خانمشان در این فضا حضور داشته باشد، یا لا اقل دوست ندارند که همسرشان با آقایون حاضر در شبکه اجتماعی مراوده ای داشته باشند چه برسد به کامنت ها و پیام ها و نوت های خصوصی!
    از سوی دیگر، خانمها با درجه ی بالاتری از حساسیت ذاتی، نسبت به این موضوع واکنش نشان می دهند. ممکن است خود خانم در شبکه های مختلف اجتماعی عضو باشد و در طول روز بی آنکه همسرش در خانه حضور داشته باشد و با خیال راحت وقتش را صرف نت گردی و انواع شبکه های اجتماعی نماید.

در این حالت طبیعتا همه افرادی که در صفحه اجتماعی ایشان رفت و آمد می کنند «خانم» نیستند و گاهی آقایون هم، چه به صورت گذری و چه به صورت همیشگی از پیج این خانم عبور می کنند. اما با این حال مشاهده می کنیم که خانم از اینکه در صفحه اجتماعی مربوط به همسرش نام چندین «مونث» را دیده یا از اینکه همسرش برای مطالب و نوت های دیگر خانم های فعال در شبکه کامنت می زند، ابراز ناراحتی می کند.

می توان به جرات گفت که همسران شاید در زندگی واقعی، بتوانند حساسیت هایشان در برابر شریک زندگی شان، کنترل کنند اما به هیچ عنوان نمی توانند این نوع از حساسیت و رنجش خاطرشان از سوی شبکه های اجتماعی را کنترل کرده و آن را بروز ندهند. بی شک این ناراحتی باعث خواهد شد که چه زن و چه مرد، واکنش هایی را در طول روز در مقابل یکدیگر به خرج بدهند.
    واقعا چه کسی معتقد است که این رفتار ها آفت زندگی مشترک نیست؟

تاثیر عضویت در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بر هویت افراد؛ هم چنین تاثیر اینگونه شبکه ها در ارتباط با جنس مخالف بر سبک زندگی مجازی افراد به گونه ای است که به راحتی روابط میان محرم و نامحرم و شکسته شدن حریم ها در اینگونه صفحه ها قابل مشاهده است.

مسئله مهم دیگری که در رابطه با شبکه های اجتماعی به چشم می خورد این است که؛ امروزه بسیاری از زوج های جوان اگر روحیه خوبی نداشته باشند، به سراغ اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌روند. باید توجه داشت که مراجعه به این سایت‌ها و خودآزاردهنده (مثل مقایسه‌های منفی) را در افراد تشدید می‌کند.

درواقع در اینگونه سایت‌ها این احساس به افراد دست می‌دهد که دیگران شادتر از آنها هستند و این باعث سرخوردگی و واکنش‌های نامناسب در فرد می‌شود.
    باید در نظر داشت که در شبکه های اجتماعی فضایی آکنده از غیر واقعیت جاری است! افراد می توانند با هویت مجازی و چه بسا هویت جعلی عضو شوند و فعالیت نمایند. از دنیایی که پر از جعل و تقلب است چه انتظاری می رود بر اصلاح روابط و ایجاد همدلی میان زوجین؟

منتظر نظرات شما دوستان گرامی هستم

ﺑﺮﮔﺮﺩ، ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺑﺮﮔﺮﺩ، ﺗﺎ ﯾﮏ ﺑﺎﺭ ﺩﯾﮕﺮ ﺑﺎ ﻫﻢ ﺑﺎﺷﯿﻢ.
    (ﻓﺠﺮ 28-29)

2. صلوات ها 18

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 14 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58282

با نام و یاد دوست

شبکه های اجنماعی اینترنتی و تأثیر آنها بر روابط زوجین

کارشناس بحث: استاد امیدوار

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

5. صلوات ها 8

نوشته
    307
    حضور
    13 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    31
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2218

...........
    ویرایش توسط مهجبين : ۱۳۹۲/۱۰/۲۰ در ساعت ۱۲:۳۷
    (ﻓﺠﺮ 28-29)

7. صلوات ها 8

علاقه
    چی بگم ؟!!!! فقط بگم خدا کنه ....
    نوشته
    4
    حضور
    1 روز 5 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    20

بسم الله الرحمن الرحیم
    با عرض سلام و خسته نباشید
    برای بنده بس تعجب بر انگیز بود که عقائد خودم را از زبان دیگری شنیدم، چون دیشب بنده در سایت اجتماعی (فیس پلاک) که خودم عضو هستم با یکی از کابرانش داشتم همین صحبت را می کردم ولی البته باید اعتراف کنم به این جامعی و زیبایی نبود.
    ولی در کل بنده الان وقت زیاد ندارم (چون هم خودم خوابم می آید و هم خانواده محترمم ولی از آنجایی که هنوز سید مهدی کوچولوی عزیزم نخوابیده بنده هم بیدارم) ولی ان شاء الله به فضل الهی در نیت دارم تا روایات اختلاط بین زن و مرد نامحرم را بیان کنم.
    بنده همه این صحبت ها رو قبول دارم، البته خودم در سایت مذکور،‌ حتی پیام های مشاوره ای هم که توسط خانم های محترم داده می شود را به همسرم نشان داده و با او در جواب مشورت کرده ام،‌ چون دوست دارم همسرم احساس آرامش داشته باشد.
    ولی مشکل بنده حتی بیش از این است بنده اصلا به نظرم این شیوه ای که اکثر سایت ها حتی سایتی مذهبی مثل این سایت دارد بسیار زیاد غلط و اشتباه است چون نباید سایت به گونه ای طرح شده باشد تا کلمه دوستی بین نامحرمان مطرح شود.
    و لذا از متصدیان این سایت تقاضا مندم کمی با فکر و مشورت با اهلش در این مورد تجدید نظر کنند.
    در کل مباحث عالی و جالبی بود و بسیار هم مفید، البته ناگفته پیداست که اکثریت مردم جامعه امروز این مباحث را قبول ندارند ولی درد این نیست، بلکه درد این است که هم لباسی های بنده هم متأسفانه این طرز فکر را دارند!!!!!!
    ای کاش بعدا وقت کنم و روایات در باب تکلم بین نامحرم ها را بیان کنم، در ضمن شیوه بزرگان اخلاقی ما مثل حضرت امام را بیان کنم.
    ان شاء الله که فرهنگ سازی صحیحی شکل بگیرد.
    حق نگهدار همگی.

ویرایش توسط خسته : ۱۳۹۲/۱۰/۱۹ در ساعت ۰۳:۱۰
    هیج اگر سایه پذیر است منم آن سایه هیچ؛ که نه از هیچ نشانی و نه از سایه هیچ

9. صلوات ها 7

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

با سلام...نت و هر جای دیگری و هر چیزه دیگری کلا شرش بیش از خیرشه.....پس اون دیگه بر می گرده باز به خود هر شخص....یقینا هر چیزی همینه...مجازی و واقعی هم نداره........آدم باید همیشه آدم باشه...حتی در خیال و خواب و مجاز و غیره....چون خدا در آنجا هم هست....خلاصه هر چیزی خیر و شر داره...و چون حکومت اکنون شر قوی تر شده متاسفانه نمیشه کاریش کرد جز دعا برای تعجیل...چون این خصلت آخر الزمانه که...خیر کم میشه و شر بشدت زیاد...محیط نت مثل محیط جامعه واقعیه...همون طور که ما نمی تونیم چشم بسته راه بریم...نمی تونیم هم کلی وقتی نیاز داریم در نت باشیم...نباشیم....لذا.....ما زنده به آنیم که آسوده نمانیم....موجیم که آسودگی ما عدم ماست...

11. صلوات ها 7

علاقه
    اسک دین و اسک دینی ها!
    نوشته
    2,191
    حضور
    300 روز 21 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    5858

سلام دوستان (ببخشید کاربران) گرامی
    یه واقعیتی هست اگرچه دردناک در مورد پدیده هائی چون شبکه های اجتماعی,چت کردن,ماهواره,مد در لباس و آرایش , ارتباط اجناس مخالف با هم و ....
    آن هم این است که این پدیده ها ارمغان تکنولوژی نوین است و درک و هضم آن برای افرادی که سنین بالای 35-40 سال دارند (عمدتا) و برای جوانترها (ندرتا) مشکل است , و از طرفی کشور ما نسبتا دوران جوانی و جهالت خود را طی می کند و به نظر من تمام کشورها این دوران را دارند.
    درست مانند یک انسان که دوران جوانی پر خطری را دارد و اکثریت راه اشتباه را طی می کنند و اقلیت از همون ابتدا راه درست را پیدا می کنند و راهشان را ادامه می دهند.
    ولی آنچه مورد توجه است این است که اکثر جوانانی که راه اشتباه را طی می کنند همیشه در آن وادی نمی مانند و بالاخره آموزگار زندگی با چوب تجربه آنها را سر به راه می کند و منکر این نیستم که برخی هم در همان دوران سقوط می کنند و به سر منزل مقصود نمی رسند.
    یعنی مثلا اگر از 1000 جوان ,200 تای انها دور خلاف نروند و یک زندگی اخلاقی خوب را طی کنند , 800 تای آنها خیلی به چپ و راست می روند و ثمره آن از دست دادن موقعیتها و زمان است ولی آنطور نیست که همه آنها سقوط کنن و تجربه نشان داده که مثلا 700 تای آنها با دیدن شکستها و ناکامیها راه درست را بالاخره پیدا می کنند و باقی زندگی خود را در ان سپری می کنند ولی آسیبهائی در این راه دیده اند که جبران آن خیلی مشکل است.
    100تای دیگر هم که سقوط می کنند و در جامعه به عنوان بدبخت از آنها یاد می شود.
    مثلا در مورد اون 700 نفر ممکن است که اشتباهاتشون باعث شده باشه که یک زوج نه چندان خوب یا یک شغل آنطوری یا یک سطح زندگی نامناسب پیدا کنند که مجبور باشند تا آخر عمر با آن سر کنند و اگر بخواهند اشتباهات خود را در اینگونه موارد جبران کنند خیلی مشکل است ولی شدنی است!
    ادامه دارد

ویرایش توسط عارف : ۱۳۹۲/۱۰/۱۹ در ساعت ۱۴:۳۲
    اللهم ارزقنا توفیق الشهاده الجمیلة فی سبیلک و فی لیله القدر المبارک
    و
    احشرنا مع مولانا و سیدنا و حراره قلوبنا و سکینه انفسنا
    سید الشهداء و الاحرار ابا عبدلله
    الحسین علیه افضل الصلوات و السلام

13. صلوات ها 2

علاقه
    اسک دین و اسک دینی ها!
    نوشته
    2,191
    حضور
    300 روز 21 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    5858

ادامه :
    این مثالها را در مورد اشخاص عرض کردم که به اجتماع برسم . یعنی اگر برای یک انسان دوران جاهلی و شور جوانی 15-16 سالگی تا 25 سالگی باشه برای یک جامعه ممکن است این دوران 30-50سالگی باشه و پس از آن خود جامعه متوجه اشتباهات خودش میشه و......
    یک مثال:
    دو نفر را درنظر بگیرید که از طریق فضای مجازی با هم آشنا شده و ازدواج می کنند و یا خانواده ای را در نظر بگیرید که در اثر توجه به برنامه های نامناسب ماهواره آسیب می بینند و یا خانواده ای را در نظر بگیرید که در اثر همین شبکه های اجتماعی که مورد نظر این تاپیک است از هم فرو می پاشد.درسته اینها آسیبهایی می بینند و در واقع از آنجا که اکثریت جامعه به این امر مشغول هستند پس کل جامعه آسیب می بیند و مسلما این جامعه یا افراد جامعه که با چوب آموزگاری چون زندگی و تجربه متنبه شده اند در دوره بد خود به خود اجازه نخواهد داد که نسل بعدی همان تجربه را تکرار کند.
    یعنی به نظر حقیر در نسل بعدی سیستم به اینصورت از هم گسیخته نخواهد بود ولی آنگونه هم نیست که اثری از این مصائب و یا امکانات خطا از بین رفته باشد. بلکه دیگر اشتیاق اینچنین و همه گیر وجود نخواهد داشت.
    البته این موضوع در کشور ما کمی پیچیده است.
    یک مثال می زنم:
    امروز در نظر بگیرید که یک داماد برای یک ازدواج متوسط حدودا باید 30-50میلیون خرج کند(از مقدمات خواستگاری تا پایان عروسی). بعدش 300-400 نفر هم مهمان میاد و ....
    این داماد که امروز سن متوسط آنها 30 سال است عوامل مختلفی مثل عشق , شریعت , نیاز جنسی , عرف جامعه و .....را به عنوان اهرمهای فشاری پشت سر خود حس می کند و یه جورائی مجبور به ازدواج است.ولی بعد از ازدواج اگر متوجه شود که به خواسته خود نرسیده چه باید بکند؟ اگر کمی شل باشد (که امروز می بینیم که اکثریت هستند) و اگر نتواند در جامعه حقیقی به خواسته خود برسد (که نرسیده است )خوب بدیهی است که میخواهد در جوامع مجازی به خواسته خود برسد (اگرچه می داند کارش اشتباه است و سر خود را شیره می مالد).
    همون مهریه را در نظر بگیرید که مانع از رک گوئی و فرار از واقعیت هست . حالا اون تشریفات عروسی و آبرو ریزی طلاق و خرجی که کرده وو....بماند.
    ضمن اینکه می داند که به فرض اگر هم جدا شود چه تضمینی هست که دوباره تو یه چاله دیگری نیفتد؟!
    پس ترجیح می دهد که چراغ خاموش به مسیر خود ادامه دهد و چه بسا زوج خود هم این کار را می کاند و هر دو یه جورائی به هم مجوز داده اند اگرچه ظاهرا ناراضی به نظر می رسند.
    ادامه دارد

و

15. صلوات ها 2

علاقه
    اسک دین و اسک دینی ها!
    نوشته
    2,191
    حضور
    300 روز 21 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    5858

اما چه باید کرد؟
    من جامعه شناس نیستم ولی به نظرم چنین می رسد که:
    همانطور که می بینیم امروز خانه های مجردی خیلی زیاد شده و اگر یک روز می دیدیم یا می شنیدیم که در اروپا در یک عروسی 5-6 نفر بیشتر حاضر نیستند و ملاک زوجیت با یک ثبت دفتری (که معمولا هم نیست یا بعد از چند سال زندگی مشترک غیر رسمی ثبت میشود) و تبادل یک جفت حلقه ازدواج و یک تعهد اخلاقی ایجاد می شود. و در اینجا احتمال خیانت به طرف مقابل نزدیک به صفر است و امرور آمار نشان می دهد که میزان خیانت به همسر و طلاق در ایران بسیار بالاست.
    به نظرم جامعه به آنجا خواهد رسید که یک دختر یا پسر جوان و خانواده ها به آنجا برسند که دیگر زمان این تشریفات گذشته و جوان بایدبدون هیچ اجباری و فقط از روی علاقه و عقل طرف خود را انتخاب کند.
    جمع بندی :
    شرایط منفی کنونی جامعه از جمله افت تحصیلی شدید در مدارس, رشد شدید استفاده از لوازم آرایش و آرایش غلیظ دختران 13-16 سال و بزرگترها , اعتیاد , اثر ماهواره , رشد خیانت بین زوجین , طلاق و...اگرچه همه به بد بودن آن اقرار دارند ولی کسی کاری نمیتواند بکند (البته همه باید سعیشون را بکنند) تا خود جامعه این دوران (به قول من "جوانی و جهالت جامعه) طی بشه و تا نسل بعد خودش راه صحیح را در زمانی که جامعه به رشد عقلی و فرهنگی رسیده باشه انتخاب کنه!
    مثلا امروز اگر کنار اتوبان یک خانم جوان حتی با ظاهری نه چندان جلف ایستاده باشه اتوبان ترافیک میشه ولی در یک کشور غربی و یا حتی در کشورهائی مثل لبنان , سوریه و ....که هم مسجد و هم فاحشه خونه دارند هرگز اتوبان که هیچ حتی جلوی فاحشه خانه های آنها هم ترافیک ایجاد نمیشه تا چه رسد به اینکه یک زوج در خانه ساعتها پشت نت بشینن و بخوان با یه معشوقه مجازی دل و قلوه خرید و فروش کنند!
    مطالبی که عرض کردم ایده آلها و یا اعتقادات من نبود ولی واقعیاتی بود که خواه ناخواه ارمغان تکنولوژی و زندگی است و ما خواه و ناخواه باید آن را بگذرانیم.
    و فقط دعا می کنم که :
    "اللهم جعل عواقب امورنا بالخیر و العافیه"
    و
    "اللهم عجل لولیک الفرج"
    موفق باشید

و

17. صلوات ها 2

نوشته
    307
    حضور
    13 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    31
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2218

نقل قول نوشته اصلی توسط خسته نمایش پست ها
    ولی مشکل بنده حتی بیش از این است بنده اصلا به نظرم این شیوه ای که اکثر سایت ها حتی سایتی مذهبی مثل این سایت دارد بسیار زیاد غلط و اشتباه است چون نباید سایت به گونه ای طرح شده باشد تا کلمه دوستی بین نامحرمان مطرح شود.
    و لذا از متصدیان این سایت تقاضا مندم کمی با فکر و مشورت با اهلش در این مورد تجدید نظر کنند.
    باسلام خدمت شما بزرگوار.به نظر من دوستی واژه ی زیباییست،اما در عرف هر وقت واژه دوستی مطرح میشود نا خواسته تبعات و کشش هایی در پی دارد و هر دو طرف را مقید به رعایت وظایفی در قبال این پیوند (دوستیشان) میکند واین مسئله امری نا خوداگاه است، مثل یه تعهد یا یک احساس مسئولیت...
    چه خوب میشد اگر جنابعالی که به نظر من باید بسیار هم نکته سنج باشید در کنار مطرح کردن این موضوع واژه هایی نیز جهت جایگزینی پیشنهاد میدادید.

نقل قول نوشته اصلی توسط خسته نمایش پست ها
    بنده همه این صحبت ها رو قبول دارم، البته خودم در سایت مذکور،‌ حتی پیام های مشاوره ای هم که توسط خانم های محترم داده می شود را به همسرم نشان داده و با او در جواب مشورت کرده ام،‌ چون دوست دارم همسرم احساس آرامش داشته باشد.
    خیلی عالیه، بنده هم دقیقا همین کار رو انجام میدم.

(ﻓﺠﺮ 28-29)

19. صلوات ها 2

نوشته
    307
    حضور
    13 روز 4 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    31
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2218

ممنونم از اینکه عقایدتون رو خیلی باز مطرح کردین

نقل قول نوشته اصلی توسط hamid40 نمایش پست ها
    میزان خیانت به همسر و طلاق در ایران بسیار بالاست.
    متاسفانه این موضوع یکی ازاهداف (تزلزل خانواده) و از آسیبهای شبکه های ماهواره ایست!

ولی واقعیاتی بود که خواه ناخواه ارمغان تکنولوژی و زندگی است و ما خواه و ناخواه باید آن را بگذرانیم.
    و فقط دعا می کنم که :
    به نظر من تکنولوژی خیلی خوبه به شرط استفاده صحیح از اون...

یعنی به نظر حقیر در نسل بعدی سیستم به اینصورت از هم گسیخته نخواهد بود ولی آنگونه هم نیست که اثری از این مصائب و یا امکانات خطا از بین رفته باشد. بلکه دیگر اشتیاق اینچنین و همه گیر وجود نخواهد داشت.
    شاید به این دلیل باشه که ما بعد از ضربه دیدن از هر چیزی به فکر چاره جویی میرسیم...البته اگه منظورتون رو درست متوجه شده باشم!!

ویرایش توسط مهجبين : ۱۳۹۲/۱۰/۱۹ در ساعت ۱۸:۵۵
    (ﻓﺠﺮ 28-29)

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری