یک سوال در مورد سود بانکی

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یک سوال در مورد سود بانکی

سلام علیکم
آیا سود بانکی که از ابتدا درصد ان توسط بانک اعلام می شود - مثلا 20% در سال- ربا محسوب می شود؟
مرجع تقلید : آقای مکارم شیرازی
با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

hamid40;457157 نوشت:
سلام علیکم
آیا سود بانکی که از ابتدا درصد ان توسط بانک اعلام می شود - مثلا 20% در سال- ربا محسوب می شود؟
با سلام و عرض ادب

اگر درصد یا مبلغی است که اطمینان دارند این مقدار سود حداقل حاصل می شود اشکال ندارد ضمن اینکه بانکها معمولا بصورت علی الحساب می پردازند.

آیه الله مکارم،توضیح المسائل،م2421

نور;458163 نوشت:
گر درصد یا مبلغی است که اطمینان دارند این مقدار سود حداقل حاصل می شود اشکال ندارد ضمن اینکه بانکها معمولا بصورت علی الحساب می پردازند.

سلام علیکم
همانطور که مستحضر هستید برای مراجعی که سود بانکی ربا محسوب نمی شود دلیل این است که بانک با آن پول کار می کند و در حال سازندگی کشور یا ... می باشد.
حالا لطفا به سوال دوم من هم پاسخ دهید:
آیا برای پولی که در بانک گذاشته شده و بانک بر اساس کاری که با آن پول می کند به مشتری سودی می دهد که طبق نظر مرجع تقلید ربا نیست "آیا پس از یک سال به آن پول خمس تعلق می گیرد؟"
تشکر.

hamid40;458359 نوشت:

سلام علیکم
همانطور که مستحضر هستید برای مراجعی که سود بانکی ربا محسوب نمی شود دلیل این است که بانک با آن پول کار می کند و در حال سازندگی کشور یا ... می باشد.
حالا لطفا به سوال دوم من هم پاسخ دهید:
آیا برای پولی که در بانک گذاشته شده و بانک بر اساس کاری که با آن پول می کند به مشتری سودی می دهد که طبق نظر مرجع تقلید ربا نیست "آیا پس از یک سال به آن پول خمس تعلق می گیرد؟"
تشکر.

با سلام و احترام

اگر پول سرمایه گذاری شده، تاسرسال خمسی در بانک باقی بماند به آن خمس تعلق میگیرد و همچنین سود حاصله درصورتی که تاسرسال خمسی خرج نشود خمس دارد.

ایه الله مکارم،توضیح المسائل،احکام خمس

hamid40;458359 نوشت:

سلام!!!
کدام مراجع می گویند که سود بانک ربا نیست؟
ممنون
یک سوال:دوست همکارم مبلغ 400 میلیون در بانکی حساب باز کرد.طبق گفته خودش در سررسید 5 ساله.حال بعد از گذشت 5 سال مبلغ پولش شده یک میلیارد و100 میلیون تومان!
آیا این پول ربا نمی شود؟
اصلا می شود ربا را توضیح دهید؟از ابتدائی ترین شکلش تا ترفندهائی که به کار می برند.من چون در این باب ومسائلش نبودم نمی دانم.پرسیدم تا بدانم
باتشکر

لا حول و لا قوة الا بالله

نور;458163 نوشت:
اگر درصد یا مبلغی است که اطمینان دارند این مقدار سود حداقل حاصل می شود اشکال ندارد ضمن اینکه بانکها معمولا بصورت علی الحساب می پردازند.

سلام
تا جایی که قبلاً شنیده بودم اگر بانک قطعیت در نرخ های سود و بهره اعلام کند ربا محسوب میشود
بخاطر همین هم معمولاً بانک ها از واژه علی الحساب استفاده میکنند که البته بیشتر از سود اعلامی هم پرداخت نمیکنند
اما در مورد سودی که بانک ها کسب میکنند
برادر یکی از دوستان بنده مدیرعامل یکی از بانک ها بود
میگفت سود های چند میلیاردی که بانک ها برای مشتریان پرداخت میکنند کمتر از نیم درصد درآمدهای بانک هست
بخاطر همین هم بانک ها رشد قارچ گونه ای دارند

لا حول و لا قوة الا بالله

سلمان 313;459177 نوشت:
دوست همکارم مبلغ 400 میلیون در بانکی حساب باز کرد.طبق گفته خودش در سررسید 5 ساله.حال بعد از گذشت 5 سال مبلغ پولش شده یک میلیارد و100 میلیون تومان!
آیا این پول ربا نمی شود؟

بخش شرعی رو عزیزان توضیح خواهند داد
اما طبق قانون بانکداری بدون ربا مصوب سال 1362 وجوه دریافتی بانک از مشتریان باید به یکی از این سه حالت باشه
قرض الحسنه جاری ، قرض الحسنه مدت دار و سرمایه گذاری
دو حالت اول بصورت قرض هست و هیچ سودی به سپرده پرداخت نمیشه ، اما بانکها برای این حسابها جوایزی ارائه میکنند
حالت سوم حالت سرمایه گذاری هست که بانک پول رو از سرمایه گذار دریافت و با این پول در قالب معاملات « سلف ، جعاله ، مضاربه ، مساقات ، مزارعه و ... » سرمایه گذاری میکنه که سرمایه گذار و بانک در
سود و زیان شریک هستند و نباید هیچ سود قطعی اعلام و پرداخت بشه

اونقدر مراجع ما جرات ندارند که بگند اینها ربا هست .

من نمیدونم از چی می ترسند . بابا وقتی برای ساخت مسکن روستای 12500000 بهت وام میدند و 5000000 میلیون سود میگرن از توش من نمیدونم چه توجیهی داره .

انشالله آقا ظهور میکنه و جواب افرادی که جا در پای امام زمان گذاشتند رو میده .

لطفا نظر منو منتشر کنید .

سلمان 313;459177 نوشت:
سلام!!!
ممنون
یک سوال:دوست همکارم مبلغ 400 میلیون در بانکی حساب باز کرد.طبق گفته خودش در سررسید 5 ساله.حال بعد از گذشت 5 سال مبلغ پولش شده یک میلیارد و100 میلیون تومان!
آیا این پول ربا نمی شود؟
اصلا می شود ربا را توضیح دهید؟از ابتدائی ترین شکلش تا ترفندهائی که به کار می برند.من چون در این باب ومسائلش نبودم نمی دانم.پرسیدم تا بدانم
باتشکر

چند برابر شدن پول در چندین سال دلیلی بر ربا نیست چون اگر همین دوست شما با پولش در همان زمان خانه ای در تهران خریده بود حالا پولش حداقل چهار برابر شده بود در حالی که خرید و فروش بیع است و حلال !

اما اینکه بانکها در این تورم وحشتناک سهم عمده دارند یا خیر موضوع دیگری است که هم میتواند بعلت ربوی بودن باشد و هم نباشد که میبایستی دقیقاً مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد که البته در بررسی های ابتدائی خواهیم دید که ندانم کاری های دولتها و کسر بودجه بیشتر از عملیات بانکی در تورم موثر است و اگر بانکها بجای افزایش بی رویه نقدینگی در جذب مازاد نقدینگی نقش خود را بدرستی ایفا نمایند شما در اینده نزدیک شاهد مهار تورم خواهید بود و از نظر اینجانب در شرایط تورمی نرخ سود پائین تر میزان تورم نمیتواند ربا باشد چون عملاً سپرده گذار بدون انکه خود بداند متضرر میشود .

سلمان 313;459177 نوشت:
سلام!!!
ممنون

برادر من که کارشناس نیستم و این پیام من در ادامه سوال و جواب قبلی بود که سوال کدم :
hamid40;457157 نوشت:
یا سود بانکی که از ابتدا درصد ان توسط بانک اعلام می شود - مثلا 20% در سال- ربا محسوب می شود؟

نور;458163 نوشت:
با سلام و عرض ادب

آیه الله مکارم،توضیح المسائل،م2421

نور;459141 نوشت:
اگر پول سرمایه گذاری شده، تاسرسال خمسی در بانک باقی بماند به آن خمس تعلق میگیرد و همچنین سود حاصله درصورتی که تاسرسال خمسی خرج نشود خمس دارد.

یعنی فرقی ندارد که این پول سرمایه گذاری شده به چه مصرفی می رسد؟
آخه من فکر می کردم اگر با پولت کار کنن دیگه خمس نداره!
آخرش هم ما نفهمیدیم چی شد؟
فکر کنم علما فقط میخوان پول رو بگیرن حالا این وسط ضد و نقیض هم شد , شد!
یعنی خدا وکیلی دروغ میگم؟
از یه طرف میگن پول باید کار کنه , بعد میگن چون بانک کار میکنه به پولت سود میدن و نه ربا !
بعد میگن پول راکد خمس داره . بعد میگن پول در بانک هم که داره کار میکنه خمس داره!
اگه چیزی فهمید به ما هم بگه ممنون میشم!

سلمان 313;459177 نوشت:
سلام!!!
ممنون
آیا این پول ربا نمی شود؟
باتشکر

با سلام و عرض ادب

برای اطلاع بیشتر تاپیکهای زیر مطالعه شود اگر ابهامی باقی ماند درخدمتتان هستیم:

http://www.askdin.com/thread2336.html
http://www.askdin.com/thread16193.html
http://www.askdin.com/thread20470.html

موفق و موید باشید

hamid40;459423 نوشت:

برادر من که کارشناس نیستم و این پیام من در ادامه سوال و جواب قبلی بود که سوال کدم :

یعنی فرقی ندارد که این پول سرمایه گذاری شده به چه مصرفی می رسد؟
آخه من فکر می کردم اگر با پولت کار کنن دیگه خمس نداره!
آخرش هم ما نفهمیدیم چی شد؟
فکر کنم علما فقط میخوان پول رو بگیرن حالا این وسط ضد و نقیض هم شد , شد!
یعنی خدا وکیلی دروغ میگم؟
از یه طرف میگن پول باید کار کنه , بعد میگن چون بانک کار میکنه به پولت سود میدن و نه ربا !
بعد میگن پول راکد خمس داره . بعد میگن پول در بانک هم که داره کار میکنه خمس داره!
اگه چیزی فهمید به ما هم بگه ممنون میشم!

با سلام و عرض ادب

سرمايه خمس دارد(چه خودتان با آن کارکنید یا دیگری مثل بانک باآن کارکند)، مگر سرمایه ای که اگر خمس آن را هر چند به صورت تدریجی بدهد با بقیّه آن، زندگی او در حدّ آبرو و شؤونش اداره نمی شود. بنابر این، اگر با پرداخت خمس آن، لطمه ای به کار او نمی خورد، باید خمس آن را بدهد، خواه این سرمایه سرمایه¬ی تجارت باشد یا زمین و آب و ملک برای زراعت، یا ابزار کار.

آیه الله مکارم،توضیح المسائل،م1510

موضوع قفل شده است