ایده آل بودن و کار نداشتن خواستگارم

تب‌های اولیه

76 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ایده آل بودن و کار نداشتن خواستگارم

سلام خدمت شما

یه سوالی داشتم:
خواستگاری که من دارم هنوز کار نداره و دانشجو هست. وقتی باهاش در مورد زندگی و دیدگاهش به زندگی و روش زندگی حرف میزنم خیلی خیلی آرمانگرایانه و ایده آل نگر هست.پیش یه مشاور بیرون رفتم که وقتی باهامون حرف زد گفت این آقا خیلی ایده آل نگر هستند و این بخاطر این هست که هنوز مزه کار کردن را نچشیده و خام هستند و با واقعیتهای جامعه روبرو نشده و گفت آقایون بعد از اینکه میرن سر کار خیلی دیدگاهشون عوض میشه.مشاور به من گفت ایشون چون آدم مذهبی هست خیلی تفکرات خاصی داره و تفکراتش مربوط به عرفا و سلکای 40ساله هست که میخواد جذب خدا بشن و ... و زندگی با اینجور آدمها خیلی سخته.

چون من هرچی با این آقا صحبت میکنم بخاطر مذهبی بودنش یکسری مثال از دین و خدا و پیغمبر برام میزنه که باعث میشه من هیچی نگم و مثلا تو یکسری مسائل طرز فکرهای خاصی داره مثلا مشاوره که رفتیم یکسری کتاب مثل مردان مریخی زنان ونوسی را بهمون معرفی کرد که درباره رازهایی درباره شناخت زن و مرد هست..این آقا مخالفت کرد و گفت اینها چرت و پرت هستن و آیت الله بهجت و ... این کتابها را قبول ندارن و ما باید ببینیم اونها چی را قبول دارن و ما بخونیم!!!!!مثلا میگه من اصلا قبول ندارم که میگن زن و مرد متفاوت از هم هستن چون توی قرآن گفته شده زن و مرد عین همدیگه هستن و هیچ برتری و تفاوتی نسبت به هم ندارند و اینکه میگن زن و مرد از هم متفاوت اند را قبول ندارم!!!!!!!.

نمیدونم واقعا خیلی سردرگم هستم...مشاوره بیرون گفت اعتقادات خاصی داره و روشون تعصب داره و این بخاطر این هست که خام هست و ایده آل نگر هستو این تفکراتش هست که اینجور نظرات داره و این با کار کردن درست میشه و البته گفت تا زمانیکه کار پیدا نکرده اصلا صحیح نیست بهش جواب مثبت بدی و اگر تو محیط کار رفت و افکارش عوض شد بعدا بهش فکر کن.وگرنه جواب مثبت نده که فکر کنی بعدا در صدد رفع تفکراتش بر می آیی...

حالا میخواستم بدونم که چقدر آقایون بعد از اینکه در محیط کار قرار گرفتند تغییر میکنند؟و این طرز تفکرات چقدر میتونه تغییر کنه؟بر حسب موقعیت اجتماعی و محل زندگی میتونه معیارهاش عوض بشه؟
ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

sun;456434 نوشت:
سلام خدمت شما

یه سوالی داشتم:
خواستگاری که من دارم هنوز کار نداره و دانشجو هست. وقتی باهاش در مورد زندگی و دیدگاهش به زندگی و روش زندگی حرف میزنم خیلی خیلی آرمانگرایانه و ایده آل نگر هست.پیش یه مشاور بیرون رفتم که وقتی باهامون حرف زد گفت این آقا خیلی ایده آل نگر هستند و این بخاطر این هست که هنوز مزه کار کردن را نچشیده و خام هستند و با واقعیتهای جامعه روبرو نشده و گفت آقایون بعد از اینکه میرن سر کار خیلی دیدگاهشون عوض میشه.مشاور به من گفت ایشون چون آدم مذهبی هست خیلی تفکرات خاصی داره و تفکراتش مربوط به عرفا و سلکای 40ساله هست که میخواد جذب خدا بشن و ... و زندگی با اینجور آدمها خیلی سخته.

چون من هرچی با این آقا صحبت میکنم بخاطر مذهبی بودنش یکسری مثال از دین و خدا و پیغمبر برام میزنه که باعث میشه من هیچی نگم و مثلا تو یکسری مسائل طرز فکرهای خاصی داره مثلا مشاوره که رفتیم یکسری کتاب مثل مردان مریخی زنان ونوسی را بهمون معرفی کرد که درباره رازهایی درباره شناخت زن و مرد هست..این آقا مخالفت کرد و گفت اینها چرت و پرت هستن و آیت الله بهجت و ... این کتابها را قبول ندارن و ما باید ببینیم اونها چی را قبول دارن و ما بخونیم!!!!!مثلا میگه من اصلا قبول ندارم که میگن زن و مرد متفاوت از هم هستن چون توی قرآن گفته شده زن و مرد عین همدیگه هستن و هیچ برتری و تفاوتی نسبت به هم ندارند و اینکه میگن زن و مرد از هم متفاوت اند را قبول ندارم!!!!!!!.

نمیدونم واقعا خیلی سردرگم هستم...مشاوره بیرون گفت اعتقادات خاصی داره و روشون تعصب داره و این بخاطر این هست که خام هست و ایده آل نگر هستو این تفکراتش هست که اینجور نظرات داره و این با کار کردن درست میشه و البته گفت تا زمانیکه کار پیدا نکرده اصلا صحیح نیست بهش جواب مثبت بدی و اگر تو محیط کار رفت و افکارش عوض شد بعدا بهش فکر کن.وگرنه جواب مثبت نده که فکر کنی بعدا در صدد رفع تفکراتش بر می آیی...

حالا میخواستم بدونم که چقدر آقایون بعد از اینکه در محیط کار قرار گرفتند تغییر میکنند؟و این طرز تفکرات چقدر میتونه تغییر کنه؟بر حسب موقعیت اجتماعی و محل زندگی میتونه معیارهاش عوض بشه؟
ممنون

بسمه تعالی
با عرض سلام و تحیت محضر جنابعالی

_ با توجه به توضیحات جنابعالی، به نظر می رسد ایشان فردی جزمی نگر هستند، که اگر اینطور باشد چنین افرادی شخصیتی نامنعطف دارند و تعامل با آنها دشوار است ضمن اینکه، اینگونه افراد معمولا تندخو هستند. بنابراین لازم است از ویژگیهای شخصیتی ایشان آگاهی بیشتری داشته باشید. از ایشان سوال کنید که آخرین باری که بحث و جدل کرده است کی بوده است؟ آخرین باری که فریاد زده و یا قهر کرده/ نحوه بروز عصبانیتش چگونه است/ موضوعاتی که او را آزار می دهد/ سطح و چگونگی رابطه با خواهر و دیگر اعضای خانواده و نوع واکنش در موضوعات اختلافی/ و...

البته این احتمال هم وجود دارد که ایشان، نسبت به برخی امور از روی عدم آگاهی تعصب دارند، به این معنا که اگر فرد موجهی برای ایشان استدلال کند بدون مقاومت می پذیرند، که اگر اینطور باشد کار شما راحت تر خواهد بود.
_ در زادواج لازم است بنا را بر امور بالفعل و نقد گذاشت و نه امور قرضی و نسیه! لذا یا باید فرد را با همان ابعاد پذیرفت و یا وی را رد کرد چرا که ازدواج به امید تغییر یافتن شخص مقابل و یا تغییر دادن!! وی آسیب زا خواهد بود.

_ هر فردی ممکن است تغییر کند، و طبعا یکی از اموری که می تواند این زمینه را تسریع ببخشد، موقعیتها و محیطی است که فرد با آن مواجه است که مسئله اشتغال نیز یکی از آنهاست. اما همانطور که عرض کردم اولا نباید نسیه کار کرد و ثانیا اگر نگرش وی به برخی امور تغییرکند، وِیژگیهای شخصیتی و ارتباطی وی کمتر تغییر خواهد کرد.

در پناه خدای متعال موفق باشید.

با سلام...بنظر من...پسر با خدا کم پیدا میشه مثل ایشون...از طرفی مشاوره هایی که شما رفتید اصلا خوب نبوده و مشخصه که مشاور شما یه جورایی از دین و خدا سر در نمی آورده که اینطوری جواب داده.....خلاصه مهم ترینش خداست که بهش واقعا اعتقاد داره....بقیش هم به امید خدا یقینا حل و خیر میشه....مطمئن باش اگر بی خدا بود همه چیز اگرم بظاهر شما خوب میومد بمرور خیلی سریع شر می شد و بدتون میومد در آینده نزدیک...اما بنظر من و حتی بنظر خود خدا مهم ترین چیز رو این پسر کم نظیر داره...شک نکنید ما بقیش برطرف میشه:hamdel:

سلام
من هم نظرم اینه که جناب مشاور زیاد با مسائلی که خواستگار شما براشون مهمه، میونه خوبی ندارند.
در مورد خواستگار هم فکر میکنم که یک سری مسائل به صورت ناقص برای ایشون جا افتاده و این باعث شده فردی متعصب و غیرقابل انعطاف به نظر بیایند. مثلاً خوندن کتاب از یک نویسنده غربی لزوماً کار اشتباهی نیست. درسته که نویسنده غربی مبناهای فکریش با ما فرق داره و به طور کلی نباید حرفش رو قبول کرد، اما مسلماً اون هم در یک جاهایی به حقیقت دست پیدا کرده و حرف درست و مطابق اسلام رو زده. نمیشه که به خاطر متفاوت بودن مبناها کلاً حرف طرف رو کنار گذاشت. به قول معروف شاید یه تیری تو تاریکی زده و به هدف خورده. آدم باید زرنگ باشه و حرف حق رو از اهل باطل بیرون بکشه (این توصیه در روایت اومده).
یا مثلاً در مورد تفاوت زن و مرد، نقص در علم ایشون کاملاً هویداست. ایشون درست میگن که زن و مرد از نظر اسلام دو جنس از یک گونه هستند و از این نظر هیچ فرقی ندارند، اما این به این معنی نیست که اسلام تفاوت های روحی و روانی و جسمی و... اونها رو هم قائل نشده! اتفاقاً اسلام در مسائل مادی و مربوط به بعد جسمانی زن و مرد تفاوت خیلی زیادی قائله و همین باعث شده بعضی ها بهونه پیدا کنند تا از اسلام بد بگن و فریاد برابری زن و مرد بزنند!
لطفاً چند مورد دیگه از اعتقاداتشون رو مثال بزنید تا بهتر بشه تشخیص داد.
به نظرم همین هست و ایشون یک سری از مسائل رو به صورت ناقص متوجه شدند. اگه یک مشاور روحانی و کاملاً آگاه به مسائل اجتماعی رو میشناسید حتماً چند جلسه ایشون رو پیشش ببرید.

در مورد این خواستگار عزیز هم لطفاً زودتر تصمیم تون رو بگیرید! فکر نکنم این ارتباطات شما وقتی نامحرم هستید زیاد از لحاظ شرعی درست باشه. لااقل یک خطبه موقت بخونید.

این اقا اصلا خشن نیست یا تندخو و فوق العاده با احساس و متین هست و حتی دوستانش اون را به شوخ ترین فرد میشناسن و خیلی در نزد دوستانش محبوب هست و حتی در برخی مواقع با حالت تندی برخورد کردم که ببینم واکنش چیه که خیلی آروم مودبانه برخورد کرده. خیلی کم عصبانی میشه .ولی در مورد حرف ناحق ساکت نمیشینه.البته داد و بیداد نمیکنه ولی با آرامش جواب میده. مثلا تو همین مشاوره بیرون که رفتیم یه بحثی بود که مشاور اومد و یکسری تستهای شخصیت گرفت و ... . این آقای خواستگار به مشاور گفت من این تستها را قبول ندارم و براشون دلیل آورد و ...
توی این تست که mppi هست مشاور گفت که این آقا شخصیت خود محور داره.هرچی خودش بگه و حرف حرف خودش هست و ... . که البته من این حرف مشاور را قبول ندارم چون این آقا شخصیت مغرو یا خودخواه نیست بلکه با دلیل و منطق و استدلال دینی حرف خودش را اثبات میکنه و دیگه طرف مقابل مجبوره هیچی نگه ... !!!
به من هم مشاور گفت که شخصیت محتاط گر هستی و خیلی احتیاط میکنی و بدبین هستی ولی همش فکر میکنی خوش بین هستی و الکی خوش هستی و قبلا شکست عشقی خوردی..هرچی به مشاور میگفتم من هیچ شکست عشقی نداشتم و هیچ رابطه با هیچکسی نداشتم ولی میگفت تستها نشون میده قبلا کسی را دوست داشتی :))))))))))))) این حرف محتاط گر را خیلی قبول دارم ولی الکی خوش نیستم والاععع Lol

و مشاور بعدا به من گفت واقع بین نیست و همه چیز را از دید مذهب میبینه.خیلی چیزها را دین گفته و خیلی چیزها را علم ثابت کرده ولی ایشو نفقط از بعد دین مطالعه داشته...
مشاور بهش گفت که چه کتابهایی تا حالا خوندی؟ که این آقا جواب دادند که کتابهایی درباره فلسفه وجود انسان و فلسفه آفرینش و ... . و محبوبترین کتابی که این آقا دارندو چندین بار خوندند کتاب عطش که سرگذشت آیت الله سیدقاضی هست را خوندند و همیشه به بقیه معرفی میکنند.در واقع میشه گفت خیلی دوست داره درک وجود خدا داشته باشه.من خودم کتاب عظش خوندم که بعضی جاها واقعا اینقدر حالات آقای قاضی را توصیف میکنه که آدمی غرق در آفرینش و ... میشه.
خب این آقا وقتی این کتابها را میخونه مسلما به نظرم نمیتونه کتابهایی که نویسنده های غربی نوشتند را بپذیره....برا همین مشاور گفت که اگر کمی میانه رو نشه زندگی باهاشون سخت میشه...

جناب علی : با این اوصاف من فکر نکنم حالا حالایی ها جواب مثبت یا منفی بدم.چون مهمترین بحث اینه که تکلیفش معلوم نیست.کار نداره.درسش تموم نشده و حتی گفته باید دکتری قبول بشم و فکر کنم تابستون 94تکلیفم معلوم بشه !!!! بهش میگم خب برو هروقت تکلیفت معلوم شد بیا که میگه نمیتونم...چون میترسه بنده ازدواج کنم...البته من هم واقعا نمیدونم چه جوابی بهش بدم.از یه طرف پسر خیلی پاکی هست ولی از طرف دیگه احساس میکنم زندگی باهاش سخته...
مشاور بهم گفت حالا صبر کن اگه تغییر کرد و میانه رو شد خیلی خوبه وگرنه بگو خداحافظ..... آخه این شد جواب؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/ تا کی صبر کنم اخه..........
بابام از این وضعیت و رابطه ما هم ناراحت هست و حتی خونواده خودش هم ناراحت هستند ولی خودش نمیدونه چکار کنه...یه دو هفته میره سر درسش و پیداش نیست و دو هفته میاد و زندگی من را به هم میریزه و تمام فکرم مشغول میشه

خسته شدم بسکه شبها اشک ریختم و خوابیدم از این بلاتکلیفی که نمیدونم جواب مثبت بدم یا منفی یا .......
یکی به دادم برسه:Gig:

سلام مجدد...اولا گویا مشاور شما اصلا بدتر کار خراب کنه تا کار درست کن....خلاصه من یکی که به هیچ وجه از این مشاور خوشم نیومد گویا فالگیر هست تا مشاور...دیگه پیشش نرید...فقط بفکر پیش گوییه و گویا مهم ترین وجود عالم یعنی خدا رو اصلا قبول مداره...خلاصه اولین کار اینه که سمت این مشاور نرید...خیلی از این مشاوره مشاور نیست..واشر هم نیستند....سوالی مهم دارم من از شما: شما خودتون چند سال دارید؟ خواستگارتون چند سال دارند؟ خیلی مهمه جوابش...

من فکر می کنم اگه خواستگارتون کم سن و ساله باید بفهمه که اگه شما رو دوست داره و به هیچ وجه حاضر نیست از دست بده شما رو...باید هر اقدامی کنه برای این کار...من فکر می کنم ایشون کمی محکم یقین پیدا کردند که براحتی بشما خواهند رسید و لذا قضییه رو جدی نگرفته... اگه اینطور باشه باید کمی در معرض خطر از دست دادن قرارش بدید تا عاقلانه تر فکر کنه....ولی من که اینا رو راجع بهش خوندم می گم عالیه باید رو هوا بزنیش:ok: هیچ جوره نمی تونم باور کنم شما بخاطر یه همچین دلایل ضعیفی که مثلا کار نداره و... شبا گریه می کنید و شک دارید در تصمیمتون....قطعا کار جور میشه...اما شاید هرگز دیگه چنین عظمتی گیرتون نیاد...من که با اراده بودن و عجیب با خدا بودن این پسر رو تحسین می کنم

من 25سالمه و ایشون 28ساله هستند.

خب ایشون تکلیفش هنوز معلوم نیست که دکترا چکار کنه و اگه قبول نشد میگه میرم گم شوم در رود بلکه در دریا پیدا شوم... ( عاشق این جمله اش هستم.این جمله را از کتاب عظش یاد گرفتیم)

میگه من یا باید ایران دکتری قبول بشم یا پذیرش بگیرم خارج کشور بریم و باید مقاله کار کنم و تکلیف پذیرش و ... هم معلوم نیست.( البته مشاور بهم گفت من تعجب میکنم این چطوری میخاد بره خارج !!! و اگه بره خارج دچار آسیب میشه و دوگانگی شخصیتی براش پیش میاد...که این موضوع منو نگران کرد )
از طرفی خب نمیتونه اصلا تصور کنه که من جواب منفی ممکنه بهش بدم...بعضی وقتها که باهاش بحث میکنم میگم ما با هم متفاوتیم و معیارهامون متفاوت هست و بهتره عاقلانه تصمیم بگیریم... که اون یکهو بحث عوض میکنه چون نمیتونه فکر کنه که قراره من را از دست بده و میگه من هیچ احساسی برخورد نکردم و بهت با تمام وجود عشق میورزم چون احساس میکنم نیمی از وجودم هستی و بعضی وقتها که فکر میکنه ممکنه دیر بشه و من را از دست بده اصلا داغون میشه و میگه همیشه تو نمازهام برات دعا میکنم و اگر روزی بهتر از من نصیبت شد برو و من هم برات آرزوی خوشبختی میکنم و همیشه دعات میکنم که نیمی از وجودم را دارم میبینم که داره خوشبخت میشه...

البته این آقا پدرشون را دوسال پیش از دست دادند و تو بدترین شرایط که تحت فشار درس و امتحان و ... بودند و دور از خانواده درس میخوندند تحمل کردند .همین موضوع خیلی ساختشون کرده و من هم اینها را قبول دارم که خیلی مقید هست.ولی رو برخی مسائل آگاهی کافی نداره.میشه شما لطف کنید و چندتا کتاب درباره شناخت زن و مرد را از نویسنده های مذهبی بهم معرفی کنید تا بهش بگم؟ چون نویسنده غربی قبول نمیکنه.یا از مشاوره های مذهبی بهمون معرفی کنید مثلا حاجآقای دهنوی میشناسم ولی دیگه کسی نمیشناسم چون پیش این مشاور که رفتیم بعد که برگشتیم کلی دعوام کرد که آخه این چی بود و کی بود و خودش هیچی حالیش نبود و .... و گفت اگه مشاوره مذهبی سراغ داری بریم و گرنه من دیگه اینجاها نمیام و تازه به من هم ایراد میگیره و میگه یکمی فکر کن و هرجا که مطب بازکردند که مشاوره هستند نرو و ... :khaneh:

sun;456959 نوشت:
این اقا اصلا خشن نیست یا تندخو و فوق العاده با احساس و متین هست و حتی دوستانش اون را به شوخ ترین فرد میشناسن و خیلی در نزد دوستانش محبوب هست و حتی در برخی مواقع با حالت تندی برخورد کردم که ببینم واکنش چیه که خیلی آروم مودبانه برخورد کرده. خیلی کم عصبانی میشه .ولی در مورد حرف ناحق ساکت نمیشینه.البته داد و بیداد نمیکنه ولی با آرامش جواب میده. مثلا تو همین مشاوره بیرون که رفتیم یه بحثی بود که مشاور اومد و یکسری تستهای شخصیت گرفت و ... . این آقای خواستگار به مشاور گفت من این تستها را قبول ندارم و براشون دلیل آورد و ...
توی این تست که mppi هست مشاور گفت که این آقا شخصیت خود محور داره.هرچی خودش بگه و حرف حرف خودش هست و ... . که البته من این حرف مشاور را قبول ندارم چون این آقا شخصیت مغرو یا خودخواه نیست بلکه با دلیل و منطق و استدلال دینی حرف خودش را اثبات میکنه و دیگه طرف مقابل مجبوره هیچی نگه ... !!!
به من هم مشاور گفت که شخصیت محتاط گر هستی و خیلی احتیاط میکنی و بدبین هستی ولی همش فکر میکنی خوش بین هستی و الکی خوش هستی و قبلا شکست عشقی خوردی..هرچی به مشاور میگفتم من هیچ شکست عشقی نداشتم و هیچ رابطه با هیچکسی نداشتم ولی میگفت تستها نشون میده قبلا کسی را دوست داشتی :))))))))))))) این حرف محتاط گر را خیلی قبول دارم ولی الکی خوش نیستم والاععع Lol

و مشاور بعدا به من گفت واقع بین نیست و همه چیز را از دید مذهب میبینه.خیلی چیزها را دین گفته و خیلی چیزها را علم ثابت کرده ولی ایشو نفقط از بعد دین مطالعه داشته...
مشاور بهش گفت که چه کتابهایی تا حالا خوندی؟ که این آقا جواب دادند که کتابهایی درباره فلسفه وجود انسان و فلسفه آفرینش و ... . و محبوبترین کتابی که این آقا دارندو چندین بار خوندند کتاب عطش که سرگذشت آیت الله سیدقاضی هست را خوندند و همیشه به بقیه معرفی میکنند.در واقع میشه گفت خیلی دوست داره درک وجود خدا داشته باشه.من خودم کتاب عظش خوندم که بعضی جاها واقعا اینقدر حالات آقای قاضی را توصیف میکنه که آدمی غرق در آفرینش و ... میشه.
خب این آقا وقتی این کتابها را میخونه مسلما به نظرم نمیتونه کتابهایی که نویسنده های غربی نوشتند را بپذیره....برا همین مشاور گفت که اگر کمی میانه رو نشه زندگی باهاشون سخت میشه...

جناب علی : با این اوصاف من فکر نکنم حالا حالایی ها جواب مثبت یا منفی بدم.چون مهمترین بحث اینه که تکلیفش معلوم نیست.کار نداره.درسش تموم نشده و حتی گفته باید دکتری قبول بشم و فکر کنم تابستون 94تکلیفم معلوم بشه !!!! بهش میگم خب برو هروقت تکلیفت معلوم شد بیا که میگه نمیتونم...چون میترسه بنده ازدواج کنم...البته من هم واقعا نمیدونم چه جوابی بهش بدم.از یه طرف پسر خیلی پاکی هست ولی از طرف دیگه احساس میکنم زندگی باهاش سخته...
مشاور بهم گفت حالا صبر کن اگه تغییر کرد و میانه رو شد خیلی خوبه وگرنه بگو خداحافظ..... آخه این شد جواب؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/ تا کی صبر کنم اخه..........
بابام از این وضعیت و رابطه ما هم ناراحت هست و حتی خونواده خودش هم ناراحت هستند ولی خودش نمیدونه چکار کنه...یه دو هفته میره سر درسش و پیداش نیست و دو هفته میاد و زندگی من را به هم میریزه و تمام فکرم مشغول میشه

خسته شدم بسکه شبها اشک ریختم و خوابیدم از این بلاتکلیفی که نمیدونم جواب مثبت بدم یا منفی یا .......
یکی به دادم برسه:Gig:

سلام ...
چند تا مطلب هم من به ذهنم اومد که گفتم خدمتتون بگم :

1- انسانها اول از چیزی خوششون میاد ... بعد دنبال دلیل تراشی برایه اون هستن ... مثلا از یه نوع ماشین خوششون میاد ... مثلا 206 ... بعد میخوان دیگران رو توجیح کنن که بهترین انتخاب 206 هست ... و هر چه از بدیهای 206 هم به این جور انسانها گفته بشه زیر بار نمیرن ...بنابراین اگر دیدمون اینجوری هست که اول خوشمون بیاد ... بعدا دنباله دلیل باشیم این کاری اشتباه هست .

2- در مورده ازدواج : شما باید مطمئن مطمئن مطمئن مطمئن مطمئن ... مطمئن باشید بعدا ازدواج کنین . اگر هم مطمئن نیستید بهشون بگین که شرط شما اطمینان نسبت به قضایایی هست که نسبت بهش شک دارین ... مثلا در مورده کار ...

3- مساله کار مساله خیلی خیلی مهمی هست . ممکن هست یه مردی کاملا ایده آل به نظر برسه ... ولی رفتاری رو که در مقابل مساله کار انتخاب میکنه کل قضیه رو خراب کنه ... شوهر شما هر جایی هم که بخواد کار کنه ... باید بره یه جا شاگردی کنه ... آیا حاضر هست ... هر چی مدیر گفت سرش رو بندازه پائین و انجام بده ...

4- دیانت و تجربه های زندگی : خیلی از انسانها از جمله خوده من بابته این دو مقوله از افسردگی رنج میبرن ... دین چیزی رو داره نشون میده ... تجربه های زندگی چیزه دیگری رو نشون میده ... حالا بعضی ها میتونن منعطف باشن ... و بعضی ها مثله من نمیتونن ... اینجوری میشه که یه شخص کمال گرایی مثله من افسردگی میگیره ... بنابراین توجه به این مساله خیلی مهم هست .

5- در مورده اینکه شما تند برخورد کردید و ایشون آرام و متین بودند ...شاید ایشون به فرم تست گرفتن شما هم تو دلش خندیده باشه .... به نظره من هیچ چیزی رو نمیتونین از این مساله نتیجه بگیرین ... راه تست کردن این مساله اینجوری نیست ... اگر خواستین چنین تستی رو بگیرین ... اجازه بدین ایشون غرق مساله ای بشن ... مثلا وقتی داره رو یه مساله ای کار میکنه که کل انرژیش رو گرفته و کل تمرکزش به اون هست ... بهش تندی کنین ... مطمئن باشین در اینصورت باز هم ایشون با شما تندی نمیکنن ... چون میخواد باهات ازدواج کنه ... طریقه برخورد ایشون در اون زمان مهم میشه ... نباید ایشون از حد تعادل خارج بشه ... { نه اینکه بیش از حد آرام باشه ... نه اینکه بیش از حد دگرگون بشه }

6- در مورده این صحبت کردین که ایشون خود رای و ... نیست و با دلیل و منطق صحبتی رو رد میکنه ... این مساله الان قشنگ هست ... ولی بعد از ازدواج فرمش عوض میشه ... این از اون مقوله هایی هست که شکلش برای شما قبل و بعد از ازدواج فرق داره ... الان براتون قشنگ هست چون هر جا ایشون میشینه طرفش رو مجاب میکنه ... بعد از ازدواج ممکن هست از همین روش استفاده میکنه تا خواسته های شما رو غیر منطقی جلوه بده ... البته من خودم دوست دارم با مردی ازدواج کنم که خود رای باشه ... ولی مردی که از نظرش نتیجه میگیره ... اگر ایشون خود رای باشن ... و کارشون نتیجه نده میخوای چی کار کنی ...

7- تمام چیزهایی که در مورده ایشون میدونی رو جمع کن ... اونهایی که 100 در صد مطمین هستی ... میگم 100 درصد نه 99.99999 درصد ... معمولا آقایون خیلی راحت بلوف موفق بودن میزنن ... بعدش بگو این چیزها رو داره ... میتونم باهاش ازدواج کنم یا نمیتونم . در مورده دکترا و استاد دانشگاهی و ... هم به نظره من فکر کن ایشون استاد دانشگاه نمیتونه بشه ... دوستانی داشتم که میتونم بگم نابغه دهر بودن .... ولی نتونستن استاد دانشگاه بشن ... فقط مساله درس خون بودن نیست ... درس خوندن راحت ترین راحت ترین و راحت ترین کاره دنیاست ...

8- به این مساله دقت کنین که رینگی نباشه ... البته ببخشید اینجوری میگم ... مثلا یه دفعه عشقش نشه ماشین و 4 ساعت در مورده ماشین حرف بزنه . مثلا عشقش نشه استادی دانشگاه و 4 ساعت در موردش حرف بزنه ... این جور آدما یکم باید ازشون ترسید .

البته سو تفاهم نشه ... با توجه به این چیزهایی که شما گفتین ... این آقا پسر میتونن شخص بسیار ایده آلی باشن ... من تنها خواستم به خصوصیتشون گیر بدم ... تا اون چیزها رو هم بهش دقت کنین ... مثله یه روزنامه نگار که کارش به چالش کشیدن هست ... پس بنابراین این مسائلی رو که مطرح کردم رو فقط در نظر بگیرین ...

ممنون از پاسختون

مشاوره که رفتیم بهمون گفت بعدا تو زندگی با هم به بهترین موقعیتها میرسید که شاید هرکسی حسرتش را بخوره .از لحاظ کارو درس و .. . ولی این هم ممکنه که به جایی میرسید که احساس میکنید به اندازه کافی نخندیدید و به اندازه کافی از زندگی لذت نبردید......
مثلا خواستگار ازم پسورد ایمیل و فیسبوکم میخواست و من بهش ندادم و بهش گفتم یه چیز شخصی هست و ندادن پسورد به این معنی نیست که چیزی برای مخفی کردن دارم و ایشون گفت ولی من اگر بودم بهت میدادم.حتی بهم گفت که چرا لیست دوستانت تو فیسبوک را بستی و من گفتم یه چیز سلیقه ای هست و دوست ندارم کسی از دوستانم باخبر باشه که کی هستن...که گفت مگه چیزی برا مخفی کردن داری؟ گفتم که نه...ولی دوست هم ندارم لیست دوستانم را کسی ببینه..گفت دوست دارم و دلم میخاد که نشد جواب و دلیل برام بیار.....................البته منظور آقا این نیست که بدبین هست و مشاور هم گفت ایشون بدبین نیست و حتی خود خواستگار گفت حتی اگر پسورد ایمیل بهم میدادی من به جرات میگم که 1بار هم نمیرفتم چک کنم ولی این را ازت خواستم که نشون بده چقدر منو قبول داری و چقدر همدل هستیم!!! مشاورگفت این ربطی به همدل بودن نداره و هرکسی باید یک استقلالی برای خودش داشته باشه.که ایشون مخالف این حرف هست و میگه وقتی آدم همه چیزش باهم باشه نشون از همدل بودن میده و حتی میگفت من و برادر و خواهرهام چندسال هست پسورد ایمیلمون عین هم هست ولی تاحالا1بار هم نرفتیم سراغ ایمیل همدیگه...ولی این نشون از یکدل بودن همدیگه داره.....که مشاور گفت خیلی برام عجیبه و این نگرششون خیلی آرمانی و رویایی هست . حتی خواستگار بهم گفت تو میتونستی از یک ترفندی استفاده کنی و پسورد اشتباه به من بدی و منتظر بمونی که من میام بهت بگم که چرا پسوردت اشتباه هست یا نه و اگر اومدم نشون میده که رفتم و چک کنم و اون موقع بفهمی که من رفتم سراغ ایمیلت !!!!!! که بهش گفتم والا من از این ترفندها و زرنگ بازی ها بلدنیستم و اگر بخوام پسورد را میدم و اگر نخوام مستقیم میگم که نمیدم و .....
که مشاور گفت خیلی باهوشو تیزهست و حتی مشاور گفت احتمال میدم با تیزهوش بودنش تستهایی که ازتون گرفتم را پیچونده و ....

دوستان لطف کنید چندتا کتاب درباره شناخت زن و مرد از همدیگه و ... از نویسنده های مذهبی بهم معرفی کنید.....
مرسی

سلام :Gol:
داشتن اهداف وعقاید مشترک شرط مهمیه برا تشکیل خانواده، اگه اینا رو دارین قدرش رو بدونید...:ok:
به نظر من با توصیفات شما ایشون ادم دین داری به نظر میرسن که اینم ویژگیه ارزشمندیه فقط کاشکی یه جوری بتونید مطمئن شید که چقدر نسبت به این اعتقادات التزام عملی دارن...
با توجه به سنشون چطور تا الان شاغل نشدن، چون کار کردن با تحصیل منافاتی نداره؟ حداقل یه کار نیمه وقت، بهر حال اینم تا حدودی نشون دهنده مسئولیت پذیریه اقایونه...
منم با ایشون موافقم، به روانشناس متدین و ماهر مراجعه کنید و گرنه بیشتر از راهنمایی کردنتون باعثه سردرگرمیتون میشن خدای ناکرده...
تهران ساکن هستید ؟ من یه مرکز مشاوره دینی سراغ دارم

انشالله بتونی بهترین تصمیم رو بگیری خواهر گلم:Gol:

بسمه نعالی
اگرچه من تا حالا سر کار نرفتم ولی میتونم یه چیزایی دو بگم که ممکنه کمکتون کنه...
از نظر من طرز تفکری که خواستگار شما دارن و مشاوره گفته عوض میشه ، باید بگم که در روانشناسی همه چیز به طور 100% نیست و به خیلی از عوامل بستگی داره .. مثلا ممکنه کاری پیدا کنه که در حومه مذهبی هستش ، پس در اینصورت نه تنها از عقایدش دست بر نمیداره ، بلکه محکم تر هم میشه ... یا ممکنه کاری پیدا کنه که اجتماعی تره و مجبور میشه با اغلیت مردم ام از مرد و زن رابطه داشته باشه ... اونوقت میشه بگی که ممکنه در قبال بعضی از عقایدش دست بکشه..
به هر حال تغییر کردن در روحیه هر فرد در پیدا کردن کار رخ میده ، ولی این تغییر میتونه خوب باشه و یا میتونه بد باشه که بستگی به فرد و نوع کارش داره.

sun;456434 نوشت:
سلام خدمت شما

یه سوالی داشتم:

ممنون

باسمه تعالی

به ایشان بگویید کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی را بخواند و نظرش را در مورد آن بیان کند. اگر گفت اشتباه کردم، ادامه دهید.

همچنین کتاب همسر دوست داشتنی را بخواند و بگوید چقدر به آن مطالبی که دین سفارش کرده پایبند است؟

خودتان هم آنها را در این دو هفته که نمی آید بخوانید!

در مورد دکتری و استادی 50 درصد احتمال نرسیدن به آنها را بدهید و ایشان را بدون دکتری و استادی دانشگاه قبول کنید.

مذهبی بودن و آدم شدن خیلی مشکل است و با دوتا کتاب خواندن در مورد علما که انسان آدم نمی شود.

آدم شدن به تعامل با دیگران است تا مادامی که رضایت خدا و معصومین را به دنبال داشته باشد.

در مورد کار کردن که یک جهاد محسوب می شود نباید جملات عاشقانه تحویل داد!!... باید بگوید اگر قبول نشد و خارج نرفت برنامه‌اش برای کار چیست؟

کاری که مطلوب او است چه نوع کاری است؟..... اگر نشد کارهای بعدی پایین‌تر که به مدرک ایشان ربطی ندارد و به آنها تن می‌دهد کدام است؟

اگر قبول شدید در این 5 سال دکتری هزینه‌ی زندگی را از کجا تهیه می کنید؟...

برای مسکن چه برنامه ای دارید؟( نه اینکه مسکن حتما باید داشته باشی!!)

بهتر است این سئوالات را مردان خانواده ی شما بپرسند تا احساس به جای عقل جایگزین نشود!!!

ضمناً بعضی گفته ها و رفتار ایشان در زمینه‌ی ارتباط با شما مذهبی نیست، و فکر نکنم آقای قاضی رحمة الله علیه هم بپسندد!!

پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) : وقتی كسی كه به خواستگاری می آید و اخلاق و دین اش مایه رضایت است به او زن دهید كه اگر چنین نكنید ، فتنه و فساد زمین را پر خواهد كرد.

(نهج الفصاحه ، ح247)

خود دانید دوست عزیز، نه حرف های شما و نه حرفهای اون مشاور محترم هیچ سنخیتی با این سخن پیامبر (ص) ندارند. ایشون الان به ازدواج نیاز داره و برای همین پایبند شما شده. جواب رد دادن شما ظلم بزرگی خواهد بود.

سلام ...
فرمودین ایشون پدرشون رو از دست دادن ...
امکانش هست بگین وضع مالیشون چطور هست ... مثلا آقا پسر میتونن خونه ای رو تهیه کنن ... یا نه ؟؟؟
آیا مادرشون قراره با شما زندگی کنه یا نه ؟؟؟

sun;456986 نوشت:
من 25سالمه و ایشون 28ساله هستند.

خب ایشون تکلیفش هنوز معلوم نیست که دکترا چکار کنه و اگه قبول نشد میگه میرم گم شوم در رود بلکه در دریا پیدا شوم... ( عاشق این جمله اش هستم.این جمله را از کتاب عظش یاد گرفتیم)

میگه من یا باید ایران دکتری قبول بشم یا پذیرش بگیرم خارج کشور بریم و باید مقاله کار کنم و تکلیف پذیرش و ... هم معلوم نیست.( البته مشاور بهم گفت من تعجب میکنم این چطوری میخاد بره خارج !!! و اگه بره خارج دچار آسیب میشه و دوگانگی شخصیتی براش پیش میاد...که این موضوع منو نگران کرد )
از طرفی خب نمیتونه اصلا تصور کنه که من جواب منفی ممکنه بهش بدم...بعضی وقتها که باهاش بحث میکنم میگم ما با هم متفاوتیم و معیارهامون متفاوت هست و بهتره عاقلانه تصمیم بگیریم... که اون یکهو بحث عوض میکنه چون نمیتونه فکر کنه که قراره من را از دست بده و میگه من هیچ احساسی برخورد نکردم و بهت با تمام وجود عشق میورزم چون احساس میکنم نیمی از وجودم هستی و بعضی وقتها که فکر میکنه ممکنه دیر بشه و من را از دست بده اصلا داغون میشه و میگه همیشه تو نمازهام برات دعا میکنم و اگر روزی بهتر از من نصیبت شد برو و من هم برات آرزوی خوشبختی میکنم و همیشه دعات میکنم که نیمی از وجودم را دارم میبینم که داره خوشبخت میشه...

البته این آقا پدرشون را دوسال پیش از دست دادند و تو بدترین شرایط که تحت فشار درس و امتحان و ... بودند و دور از خانواده درس میخوندند تحمل کردند .همین موضوع خیلی ساختشون کرده و من هم اینها را قبول دارم که خیلی مقید هست.ولی رو برخی مسائل آگاهی کافی نداره.میشه شما لطف کنید و چندتا کتاب درباره شناخت زن و مرد را از نویسنده های مذهبی بهم معرفی کنید تا بهش بگم؟ چون نویسنده غربی قبول نمیکنه.یا از مشاوره های مذهبی بهمون معرفی کنید مثلا حاجآقای دهنوی میشناسم ولی دیگه کسی نمیشناسم چون پیش این مشاور که رفتیم بعد که برگشتیم کلی دعوام کرد که آخه این چی بود و کی بود و خودش هیچی حالیش نبود و .... و گفت اگه مشاوره مذهبی سراغ داری بریم و گرنه من دیگه اینجاها نمیام و تازه به من هم ایراد میگیره و میگه یکمی فکر کن و هرجا که مطب بازکردند که مشاوره هستند نرو و ... :khaneh:

دوست خوبم سخنرانی های جناب دکتر شاهین فرهنگ تو اینترنت هستش میتونی دانلود کنی(با موضوع ازدواج موفق البته اگه اشتباه نکنم)
دکتر فرهنگ یه ادم مذهبی هستش(از صحبت هاش میشه فهمید)
تو دانشگاه ها زیاد سخنرانی میکنه
من و دوستام که خیلی استفاده کردیم

علی ;457083 نوشت:
پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) : وقتی كسی كه به خواستگاری می آید و اخلاق و دین اش مایه رضایت است به او زن دهید كه اگر چنین نكنید ، فتنه و فساد زمین را پر خواهد كرد.

(نهج الفصاحه ، ح247)

خود دانید دوست عزیز، نه حرف های شما و نه حرفهای اون مشاور محترم هیچ سنخیتی با این سخن پیامبر (ص) ندارند. ایشون الان به ازدواج نیاز داره و برای همین پایبند شما شده. جواب رد دادن شما ظلم بزرگی خواهد بود.

دوست خوبم چه ربطی به ظلم کردن به این اقا داره
پیامبر کی گفته کسی که شرایط زندگی رو نداره باهاش ازدواج کنید؟
صرفا به خاطر دینش:Narahat:

با سلام. به نظر من اول جواب این سوالارو مشخص کنین یا ازشون بپرسین:
1- وضع مالیشون چطوره؟ با توجه به اینکه 28 سالشونه با فرض اینکه انشالله دکترا قبول بشن 4 سال باید درس بخونن که میشه 32 سالشون. آیا بعدش میخوان از صفر شروع کنن؟ و اگه اپلای کردن بعدش میخوان برگرذن ایران یا بمونن؟ تا حالا چیکار کردن و برنامه شون برا کار چیه؟ چون اینطور نیس که هرکی دکترا گرفت بشه استاد دانشگاه چه ایران چه خارج از کشور.

2- ازشون بپرسین چن وقته همچین اعتقاداتی پیدا کردن؟ منظورم همین حرفا و اعتقدادتی که میگن مثلا روانشناسای غربی رو قبول ندارن یا اینکه تفکرات عرفانی دارن و به عرفا علاقمندند. ببینین ایشون به ثبات فکری رسیدن آیا؟ چون آدم تو یه مرحله ای از زندگیش جوگیر میشه و مثلا میزنه تو خط عرفان و همه چی رو از دید عرفانی میبینه زندگیشون مطالعه میکنه سخنانشونو زیاد گوش میده اما بعد چن ماه یا یه سال دیگه تبش فرو کش میکنه و میشه یه آدم معمولی.

3- آرمانگرایی زیاد خوب نیس! یه جورایی تو رویا سیر کردنه. میخوان عارف بشن؟ خب بشن. قرار نیس زن و بچه شونو از گشنگی بکشن. آیا همسر آیه الله بهجت هم عارف بودن؟ ایشون باید اینو درک کنن که این مسایل تا حدود زیادی شخصیه و نمیشه بجای کار کردن و برنامه داشتن شعر گفت!

4-اینکه ایشون حرفاتون و حتی حرفای روانشناس رو قبول نمیکنن اصن خوب نیس.ایشون احتمالا با قدرت بیان و استدلالی که دارن و با دست به دامان شدن احادیث و روایات در استدلال شما رو مغلوب میکنن. ببینین آیا میتونین با این موضوع در دراز مدت کنار بیایین؟ مثلا اگه ایشون استدلال کنه و با راویات و احادیث قانعتون کنه که مثلا ازدواج موقت خوبه و بره دنبالش آیا قلبا راضی میشین؟ یا نه بعضی جاها نمیتونین قبول کنین حتی اگه منطقشون درست باشه؟

5- الان در چه مرحله ای هستین که ایشون پسورد ایمیل و فیس بوک میخواد؟ به نظرم درخواست این چیزا درحالی که هنوز جواب مثت ندادین جالب نیست.

در نهایت توصیه جدی میکنم که حتما حتما پیش یه مشاور خوب دیگه هم برین. هر مشاوری خوب نیست تحقیق کنین. اینم که ایشون میگن من اینارو قبول ندارم اصن خوب نیس. این مشاورا درسته بعضی چیزا رو اشتباه میگن اما خیلی چیزا رو هم درست میگن. اکثر تستهایی هم که انجام میدن پشتوانه علمی دارن الکی نیس که. خواستین به طور موازی پیش مشاور مذهبی هم برین برا اطمینان.

دوست خوبم
چرا میگی شرایط خواستگارتون ایده ال هستش و فقط کار نداره؟
الان که به جز کار یه عالمه مشکل دیگه هم هست؟
مشکل طرز تفکر ایشون؟
تازه کار مشکل کمی نیست؟خیلی مهمه خیلی خیلی مهمه
تازه یه نقد به شما میکنم: چرا اینقدر این رابطه طولانی شده؟طولانی شدن رابطه سبب میشه شما عاطفی تصمیم بگیرید.حتی اگه قطع رابطه کنید و جواب منفی بدین باز تو روحیه شما تاثیر میزاره؟خانم ها خیلی احساساتی هستن
تازه این حرف دوستان خیلی مهم بود که گفتن احتمال بده دکترا نگیره؟استاد نشه؟دکترا گرفتن به خیلی شرایط ربط داره؟
من نمیدونم چرا دختر ها تا یه ادم رو میبینن که حرف های قشنگ میزنه ازش خوششون میاد؟زندگی که حرف نیست....
این مورد که هم در مورد پسورد گفتین خیلی جای تامل داره.
به نظرم خیلی زرنگه/در رفتار با ادم های زرنگ باید خیلی حواست باشه این جور ادم ها میتونن رفتارت رو پیش بینی کنن و عکس العمل مناسب نشون بدن. حواست باشه (مثل زمانی که گفتی عصبانی شدی)
این هم که نا 94 صبر کنی خیلی خیلی مسخره هستش و کار بچه گانه ای هست
زودتر تصمیم خودتو بگیر و اینقدر به احساس خودت اسیب نزن هر چی زمان بگذره بیشتر اذیت میشی(خواهش میکنم این حرف منو جدی بگیر)

جواب کلی من: اگر عاشق این پسر هستی و او عاشق شما هر مشکلی که در اینجا بیان کردی رو قطعا به فراموشی بسپار اگر نه که نمی دونم....من اولین شرط لازم رو در ازدواج همین می دونم اصلا به هیچ چیز دیگش فکر نمی کنم...فکرم کنم اهمیت نمی دم چون اصل کاری مهمه نه چیز دیگه(هر چند که ایشون بیشتر خوب بودن تا خصوصیات بد)

nothing;457125 نوشت:
جواب کلی من: اگر عاشق این پسر هستی و او عاشق شما هر مشکلی که در اینجا بیان کردی رو قطعا به فراموشی بسپار اگر نه که نمی دونم....من اولین شرط لازم رو در ازدواج همین می دونم اصلا به هیچ چیز دیگش فکر نمی کنم...فکرم کنم اهمیت نمی دم چون اصل کاری مهمه نه چیز دیگه(هر چند که ایشون بیشتر خوب بودن تا خصوصیات بد)

دوست عزیز عشق در مرحله شناخت اصلاااااااااااااا خوب نیس. چون باعث میشه چشمهای آدم بسته بشه و درست تصمیم نگیره.
حب الشیء یعمی و یصم(حضرت علی (ع))
عاقلانه انتخاب کن عاشقانه زندگی کن..
خیلی اشتباه بزرگیه که فقط بخاطر عشق و علاقه انتخاب کنی و به هیچ چیز دیگه فکر نکنی! عشق عمیق بعد از شناخت کامل بوجود میاد
عشقی که تنها با یک نگاه آغاز می شود، با شناخت سست و سست تر می شود.. اما عشقی که با شناخت آغاز می شود با هر نگاه عمیق و عمیق تر می شود..

عشقی که تنها با یک نگاه آغاز می شود، با شناخت سست و سست تر می شود.. اما عشقی که با شناخت آغاز می شود با هر نگاه عمیق و عمیق تر می شود..

بله منظور منم از عشق نگاه نبود...نگاه هوس نام داره که اونم حلال و زیباست ولی عشق نگاه منظورم نبود...منظورم همه چیز باطنی این فرد بود و کاملا دو طرفه است یعنی اگر این عشق کاملا از جانب هر دو است...گفتم کلا مشکلات ظاهر رها کنه

خصوصیات بد این پسر اینه که باید بپذیره حق می تونه از زبون و قلب یک غیر مسلمون هم بیرون بیاد....یک خصوصیت بد دیگش اینه که بشما خواهر محترم گفته پاره تنش هستید بعد گفته اگر به شخص دیگری رسیدید هم من راضیم که پاره تنم در خوشبختیه!! این علاقه نیست و بنظر من بی غیرتی است چون یک عاشق هرگز حاضر نیست معشوقش با کسی دیگه باشه.....باید بهش بگید شما که به فکر آخرت و بیش از حد خدا رو قبول دارید نباید انقدر حرص دنیا رو بزنید اینطور که این آقا حرص درس و دکتر شدن و غیره رو می زنه حرص شما و نگه داشتن شما رو هم زده باشه ولی حداقل سست شدن از دست دادن شما رو هم داشته و تن داده بهش ولی تا بحال نگفته کارم و دنیام پرید فدای سر زنم...لذا من فکر می کردم ایشون با چنین تفکراتی(فقط در مورد حالات رویا پردازانش) مثلا 22 سالشه ولی فهمیدم 28 سالشه دیگه مطمئنم...باید بی خیال آرزوهای دنیوی سخت و خارج رفتن و سنگین و از این جور چیزا باشه ایشون بیش از حد نیاز به تعادل در زنگی خود داره....شما بهش بگید منو بیشتر می خوای یا دنیا و کار و دکتر شدن و از این جور چیزا بذار ذهنش جذب عشق بشه.....گویا نقطه ضعف شدید ایشون شل گرفتن عشق شماست و ترس در این راه....بشما اهمیت می ده اما عاشق اهداف شخصی خودشه گویا .....28 سالشه دیگه بسه دیگه پیر شدی رفت به فکر زن و زندگی بیشتر باید باشه تا غیر او....اینکه تن داده به تحمل از دست دادن شما بد جور ضعفشه....ولی درکل من هنوزم موندم از این جور اختلافات ساده....بنظر من که شما بهم مییاید:hamdel::ok:

ایمان بخدای این فرد تحسین بر انگیزه اما نپذیرفتن حق از غیر مسلمان و غیره...ضعف شدیدی در ایشونه درسته که اکثرا حقایق از انسان های حق جو است اما دلیل نمیشه بگیم کلا مثلا شیطان بده....حتی از بی ادب هم میشه ادب آموخت....در ضمن با این شرایط این پسر از نظر من 70 درصد عالیه....ولی اگر شما رو به کار و غیره ترجیح نداد...وبازم از این جور حرفای نا امید کننده نسبت به شما زد شما چند بار دیگه تحریکش کنید اگه بازم زد بدونید شما رو رها می کنه نه از روی علاقه نداشتن بلکه از روی علاقه بیشتر به غیر از شما(مثل کار و غیره و شاید به دختری دیگر در آینده) پس اگه اصل کاری یعنی دل بستن بشما رو اصل قرار نداد و دوباره از این قبیل سختی های زندگی و از طریق رویاهای این چنینی گفت بدونید بدرد شما نمی خوره...ولی اونطور که معلومه این پسر قابل اصلاح است اگر خدا بخواد/..

seyedeh khanom;457107 نوشت:
دوست خوبم چه ربطی به ظلم کردن به این اقا داره
پیامبر کی گفته کسی که شرایط زندگی رو نداره باهاش ازدواج کنید؟
صرفا به خاطر دینش

سلام
کسی که دین داره، دنبال کار هم میره. کسی که دین داره در برابر نظراتش لجاجت نمیکنه. کسی که دین داره پشتکار داره و تنبلی نمیکنه...
چون کسی که دین داره همه چیز داره و کسی که دین نداره، حتی اگر شرایط مالی ازدواج هم داشته باشه در واقع هیچی نداره.

و مکرر بهش بگید که اگه خدا رو دوست داره پس باید شما رو بیش از کارها و سایر علایقش دوست داشته باشه...چون خدا اینگونه دوست داره

علی ;457160 نوشت:
سلام
کسی که دین داره، دنبال کار هم میره. کسی که دین داره در برابر نظراتش لجاجت نمیکنه. کسی که دین داره پشتکار داره و تنبلی نمیکنه...
چون کسی که دین داره همه چیز داره و کسی که دین نداره، حتی اگر شرایط مالی ازدواج هم داشته باشه در واقع هیچی نداره.

سلام درسته حرف شما...اما گویا طبق گفته خواهر خوبمون ایشون فعلا نسبت به مهم ترین چیز یعنی محکم ایستادن تحت هر شرایطی پای معشوقش ضعف شدید نشون داده...پس ضعف در دین داره در این باره...حالا هر چقدر سایر اعتقادات دینی دیگش می خواد قوی باشه...مهم این اعتقاد دینی و زندگی و اصلی اوست که در اوج علاقه ایشون ضعف شدید نشون داده....هر چند شاید این ضعفی که گفتم نشون داده رو برای یک لحظه نشون داده و عمدی نبوده و کلا در این مورد هم کاملا قوی هستند...خلاصه دلایل محکم بیشتر پا برجاست که این ازدواج سالم و عالی می شود...

یک چیزم عاقلانه و دوستانه خدمت همه عرض کنم...انسان باید در اوج اینکه با توکل بخدا از همه مشورت و کمک خواست باید در شروع و پایان کار فقط صدای قلب خودش گوش کنه که جواب گرفته نه صرفا به برخی جواب های اشخاص دیگه...

nothing;457167 نوشت:
مهم ترین چیز یعنی محکم ایستادن تحت هر شرایطی پای معشوقش

کجای دین اومده که باید چنین کاری کرد؟
همیشه توصیه میشه که قبل از ازدواج کاملاً عاقلانه و بدون دخالت دادن احساسات تصمیم بگیریم.

ببینید اینکه میگید چرا ایشون هنوز کار پیدا نکرده باید بگم که ایشون وقتی دانشجوی ارشد شد بخاطر پشتکار زیادی که داشت و ایده ها در پایان نامه میرفت کارهای خودشو انجام میداد و میومد تحویل استادش میداد.استادش هم از اینکه ایشون کارها را خودش انجام میدداد لج میکرد و میگفت حالتو میگیرم و بهت دردی میزنم که دیگه سر از خود کار نکنی...ایشون بهم میگفت واقعا استادای اینجا هیچی حالیشون نیست و اگه بلد نیستن خب حرف حق را بزنن و بگن بلد نیستیم.چرا دانشجو را گمراه میکنن؟ آخه اینو میخوان چی جواب خدا را بدن؟ و سر این مسائل استادش باهاش ناملایمتی کرد و تو کارهاش تاخیر افتاد.و انتظار داشت که تا اخر امسال 3-4تا مقاله آی اس آی بده که اپلای بگیره ولی استادش اینکارهاش مسخره میکرد و برای همین باعث شد تو کارهاش تاخیر بیفته و از همین اعصابش خرد هست که میگه کارهام معلوم نیست .البته باز هم ایشون جز افرادی هستند که میتونن با شرایط استعداد درخشان بدون کنکور برن دکتری.ولی درس خوندن تو ایران را مشخره میدونه و میخاد همه تلاشش بکنه که امریکا پذیرش بگیره....حتی گاهی بهم میگه امریکا را میگن سرزمین کفر..ولی از لحاظ انسانیت و دانشگاه و تواضع اساتیدش خیلی بهتر از ایران هست و میگه اونجا حاکمانش بد هستند وگرنه مردمش از ایرانی ها که اسم مسلمون رئی خودشون گذاشتند آدم تر هستند...
برای همین ایشون میخاد پذیرش بگیره و کارهاش انجام بده.از طرفی میگه خیلی برام سخته ولی اگه موقعیت ازدواج برات پیش اومد برو...از طرفی میگه نمیخام منتظرم بمونی ولی نمیتونم کسی غیر از تو را تصور کنم و خودش میگه انگار تو برزخ گیر کردم....میگه من میدونم شرایط اولیه برا ازدواج را ندارم و خونه و وضعیت مالی ندارم ولی نمیخام هم الان ازدواج کنم چون موقعیتش ندارم.میخام الان هردو رو درسمون فکر کنیم و درس بخونیم و سرگرم درس بشیم و بعد که موقعیت جور شد بیام و گفت مطمعن باش من بیش از هرکسی دیگه متعهدم که میام خواستگاریت.ولی الان نمیتونم و تو مشغول درس خوندن بشو و خودم هم همینطور.اینها را میگه ولی باز هم نمیتونه دل بکنه که بره سر درسش و بعد بیاد....
تصمیم گرفتم برم پیش مشاوره مدهبی و فقط حاج آقا دهنوی را میشناسم که برم.

ایشون فوق العاده آدم متعهدی هستند. پشت تمام این افکارشون مطالعه هست. الکی حرفی را قبول نمیکنه. و خیلی خیلی منطقی و باکمال هستند.یعنی اینجور بهتون بگم که اگر روزی برحسب شرایطی بهشون جواب منفی دادم و ازدواجی صورت نگرفت همیشه حسرت کسی را میخورم که تونسته باهاشون زندگی کنه...چون یکی زندگی بر طبق دین و حق و خدا داره. با هم خیلی بحث میکنیم و بعضی وقتها به نتیجه میرسیم که تفاوهم نداریم ولی پیش خودم میگم خوشابحالت که چنین طرز فکر پاکی داری و پیش خودم میگم واقعا احسنت بر پدر و مادری که تو را اینطور تربیت کردند...البته این هم بگم که من مطالعاتم خیلی خیلی کم هست و وقتی حرفی میزنند من پیش خودم حرفشون را قبول دارم که میخواد در اوج اخلاص کارش را انجام بده... ولی نمیدونم چرا دلم میخاد باهاش لجبازی کنم و بهم میگه من نمیدونم چرا اینقدر یه دنده هستی و ایشون هم از همین لج میکنه که میگه اصلا تو زندگی فکر نمیکنی و همش کارهات را سرسری انجام میدی.که البته اینها را راست میگه.هرجا طبق خوشی و لذتم بود عمل میکنم و بقیه اش را میگم حالا خدایا خودت به بزرگی ات ببخش که ایشون از این کارهای من کفری میشه :))))))))))))))))

علی ;457176 نوشت:
کجای دین اومده که باید چنین کاری کرد؟
همیشه توصیه میشه که قبل از ازدواج کاملاً عاقلانه و بدون دخالت دادن احساسات تصمیم بگیریم.

عزیز احساسات رو من نگفتم هوس رو من نمی گم ...گویا شما عاشق نشدید....عشق امری است که از خدا نشات می گیره و با مخلوقات پیوند می خوره و محکم میشه...نیاز به سند نمی خواد خدا می بخشه طرف حسش کرد دیگه بی عقلیه رهاش کنه و اصلا رها نمی کنه...شما فرض کن کار داره همه چیز داره خب عشق نداشته باشه که هیچ ارزشی نداره...اما عشق باشه حداقل کافی و بس است(فعلا من دارم میرم ان شا الله تا شب میام برای پاسخ خداحافظ)

nothing;457181 نوشت:
عزیز احساسات رو من نگفتم هوس رو من نمی گم ...گویا شما عاشق نشدید....عشق امری است که از خدا نشات می گیره و با مخلوقات پیوند می خوره و محکم میشه...نیاز به سند نمی خواد خدا می بخشه طرف حسش کرد دیگه بی عقلیه رهاش کنه و اصلا رها نمی کنه

بنده هیچ جا راجع به عشق قبل از ازدواج چیزی نشنیدم. عوضش زیاد شنیدم که گفتن: "ازدواج عاقلانه، زندگی عاشقانه"

این توصیفاتی هم که شما خواهر عزیز کردید، زیاد بوهای خوبی ندارند. فقط از لحاظ تطابق با چیزهایی که دین گفته میگم. ازدواج مانع تحصیل نیست. ما هستیم که با تمرکز بیش از حد روی درس، فرصت فکر کردن به بقیه چیزها رو از دست میدیم.
باز هم پیش یک مشاور متعهد برید. اگه حاج آقای دهنوی هستند که چه خوب، آقای عباسی هم که برنامه گلبرگ رو اجرا میکنند اگه تونستین باهاشون ارتباط بگیرید خیلی خوبه.
این مستند رو هم اگه تونستید بگیرید و بهشون بگید تماشا کنند:
http://www.aviny.com/clip/enghelab_eslami/Mirase-Alberta/Mirase-Alberta.aspx

علی ;457183 نوشت:
بنده هیچ جا راجع به عشق قبل از ازدواج چیزی نشنیدم. عوضش زیاد شنیدم که گفتن: "ازدواج عاقلانه، زندگی عاشقانه"

این توصیفاتی هم که شما خواهر عزیز کردید، زیاد بوهای خوبی ندارند. با هم پیش یک مشاور متعهد برید. اگه حاج آقای دهنوی هستند که چه خوب، آقای عباسی هم که برنامه گلبرگ رو اجرا میکنند اگه تونستین باهاشون ارتباط بگیرید خیلی خوبه.
این مستند رو هم اگه تونستید بگیرید و بهشون بگید تماشا کنند:
http://www.aviny.com/clip/enghelab_eslami/Mirase-Alberta/Mirase-Alberta.aspx

انگلیسی ها یه گفتاره حکیمانه دارن ...
میگن عشق اینجوری هست ...

I like you, I love you, I'm in love with you

هر کدوم از این مراحل حتی تو مغز از همدیگه قابل جدا شدن هستن ... و جاشون تو مغز فرق میکنه ...

بنابراین اول آدما از هم خوششون میاد ...
بعدش شیفته هم میشن ... عاشق هم میشن ...
بعدش تو رابطه عاشقانه با هم میمونن ...

ما ازدواج نمیکنیم که بعدش عشق بیاد ...
چه ضرورتی داره آدم چیزی رو که نمیدونه میاد یا نمیاد بره دنبالش ...

nothing;457125 نوشت:

دوست خوبم عشق اول کار خوبه
مگه ندیدی دختر پسرهایی که با عشق و عاشقی زندگی رو شروع کردن ولی وقتی وارد زندگی شدن دیدن از پس زندگی بر نمیان
شما حرف مشاوره ها رو نشنیدی که بنده های خدا دارن خودشون رو میکشن و میگن که عشق فقط برای شروع زندگی کافی نیست؟

علی ;457160 نوشت:
سلام

الان هر کی این ویژگی ها رو داره دین داره؟
چه ربطی داره اصلا
تازه اصلا شاید ادم خواستگاری داشته باشه که دیندار و خوب باشه ولی به دل ادم نشینه و ادم جوای منفی بهش بده
در این صورت چی؟
یعنی داره به این پسر ظلم میکنه؟
نه.اصلا موافق نیستم

nothing;457181 نوشت:
عزیز احساسات رو من نگفتم هوس رو من نمی گم ...گویا شما عاشق نشدید....عشق امری است که از خدا نشات می گیره و با مخلوقات پیوند می خوره و محکم میشه...نیاز به سند نمی خواد خدا می بخشه طرف حسش کرد دیگه بی عقلیه رهاش کنه و اصلا رها نمی کنه...شما فرض کن کار داره همه چیز داره خب عشق نداشته باشه که هیچ ارزشی نداره...اما عشق باشه حداقل کافی و بس است(فعلا من دارم میرم ان شا الله تا شب میام برای پاسخ خداحافظ)

دوستم کی گفته هر کی گفت عاشق شدم عشقش از خدا نشات گرفته؟

FT_Mohammadi;457188 نوشت:
ما ازدواج نمیکنیم که بعدش عشق بیاد ...
چه ضرورتی داره آدم چیزی رو که نمیدونه میاد یا نمیاد بره دنبالش ...

عشقی که از عقل برنخاسته باشه عشق نیست، هوسه.
خیلی ها بودند و هستند که عاقلانه همسرشون رو انتخاب کردند و تا آخر عمر عاشقانه در کنار هم زندگی کردند.
seyedeh khanom;457211 نوشت:
تازه اصلا شاید ادم خواستگاری داشته باشه که دیندار و خوب باشه ولی به دل ادم نشینه و ادم جوای منفی بهش بده

دلیل رو با شاخص اسلام بسنجید. اگر دیدید باهاش مغایرتی نداره، هیچ اشکالی نداره. ولی اگه به خاطر خواسته های شخصی باشه، خوب چوبش رو هم باید خورد. البته از لحاظ شرعی هیچ مشکلی نداره.
seyedeh khanom;457211 نوشت:
الان هر کی این ویژگی ها رو داره دین داره؟

بله، هر کس دین داره، این چیزها رو هم باید داشته باشه. اگه هم نداره پیدا میکنه. به شرط اینکه دیندار واقعی باشه.

seyedeh khanom;457216 نوشت:
دوستم کی گفته هر کی گفت عاشق شدم عشقش از خدا نشات گرفته؟
کسی نگفته همه می دونن هر چیزی مبدا و منشاء آن خداست

سلام
ایده آل بودن و کار نداشتن؟؟؟؟
این چجور ایده آلی هست؟ ایده آل یعنی همه شرایط ok باشه!!!

nothing;457410 نوشت:
کسی نگفته همه می دونن هر چیزی مبدا و منشاء آن خداست

ببین دوست
منظورم این بود که دلیل نمیشه هر کی گفت عاشقم عشقش از نو پاک و خالص باشه
اصلا هم نیاز نبود اینقدر جوابم رو مثلا عرفانی بدید
دوستمون ازمون کمک خواسته باید نظراتی بدیم که کمکش کنه
حرف شما اونجایی که گفتین اگه همه چی باشه ولی عشق نباشه بی فایدست رو قبول دارم
ولی عشق به تنهایی برای زندگی کافی نیست
تازه نمیدونم چرا نتیجه گرفتین این خانم هم عاشق این اقاست.اصلا چرا فکر می کنید این اقا هم عاشق این خانم هستش
اگه عاشق باشه باید اولویت اولش این خانم باشه نه درس.

منظورم از ایده آل بودن طرز فکر و نگرش این آقا هست و اینکه ایده آل نگر هست نسبت به زندگی......

شما معلومه اصلا مطالب من را نخوندید و فقط به عنوان موضوع بسنده کردید:ok:

دوستان اگر میشه لطف کنید بنده را راهنمایی کنید و اگر میخواهید با هم بحث کنید در تاپیکی دیگر این کار بکنید.... وگرنه که هیچ :Gig:

سلام ...
یکی از دوستان حرفه خیلی خوبی زد ...
ایده آل بودن و کار نداشتن ... یعنی چی !!!

خوب بودن خیلی خیلی راحت هست ... میشینی صبح تا شب نماز میخونی ...
ولی تو تعامل قرار گرفتن ... رفتن و از بیرون پول کندن ... تمهیداتی رو میطلبه که یه دفعه همه رو به هم میریزه ...

سلام خانوم sun ...
امیدوارم که خوب و خوش باشی ... ببین عزیزم مساله کار مساله خیلی خیلی مهم واساسی هست و بدون اون نمیشه گفت که مردی ایده آل هست یا خیر ....
بنابراین اینکه دوستان و من به شما گفتیم که مرد ایده آل بدون در نظر گرفتن شغل ایشون کاره درستی نیست حرفه غیر منطقی نزدیم ...
در ضمن رفتاره تمام آقایون زمانیکه دارن میرن تو بازار کار خیلی خیلی فرق میکنه ...
اینطور که از نوشته های شما خوندم گویا خواستگار شما 28 سالشون هست ... خوب فکر میکنی پسری که تا 28 سالگی فقط مصرف کننده بوده ... میتونه یهو وارد بازار کار و وارد پیچیدگی های اون بشه ... من خدمتتون گفتم ... میتونین از کارشناس محترم سایت هم بپرسین ... ایده آل گرا بودن ... درسخون بودن و ارائه مقاله راحت ترین کاره دنیاست ... کاری نداره که ...

آدمهایی که ایده آل گرا نیستن انسانهایی به مراتب پیچیده تر هستند ... به خدا کاری نداره که ایده آل گرا باشی ...

مثلا { دکترا میگیریم ... بعدش فوق دکترا میگیریم ... بعدش میریم خارج ... بعدش بهترین دانشگاه تدریس میکنیم ... صبح تا شب نماز میخونیم } این دیده کسی هست که هنوز نرفته سره کار ....
ولی کسی که ایده آل گرا نیست ... دائما در حال تغییر کردن هست ... دائما محیط رو میسنجه و خودش رو با اون تغییر میده ...

به خدا پسری رو میشناسم که رتبه اش تو کنکور زیره 100 بود ... عمران عمران تو دانشگاه شریف میخوند ... باباش تریلیاردر ... الان 4 سال هست پشته کنکور دکترای شریف مونده ... حالا این به کنار ... فکر میکنی هر کسی که دکترا قبول میشه ... میتونه تو دانشگاه تدریس کنه ...

1 درصد فرض کن ایشون دکترا قبول نشدن و سنشون شد 32 سال ... دیگه فکر میکنی کجا بهش کار بدن ؟؟؟ هیچ شرکت دولتی نمیتونه کار گیر بیاره چون از سنش گذشته ... اگر پولدار هستند ... مثلا آقا پسر میتونن خونه ای رو تهیه کنن ... یا ارثی بهشون میرسه ... مشگل حادی نخواهند داشت ...

در غیر اینصورت به نظر من باید وای سی ... هیچ چیز معلوم نیست ...

و یه چیزه دیگه ...
ایشون به نظرم دستش به دکترا نمیرسه ... چون اگر میرسید ... خیلی راحت دکتراش رو میگرفت ... و با داشتن اون خواستگاری شما ... یا بهتر از شما میرفت ...
ولی چون زورش نمیرسه ... داره اینجوری رفتار میکنه ...

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

بهترین کار اینه که با خانوادۀ خودت بخصوص پدرت مشورت بکنی.

اگه میشه ببینین پدر یا اطرافیانشون منظورم عمو و داییشون هست چقدر به زندگی و خانواده اهمیت میدن و مسئولیت پذیر هستند.

بشر سه نوع «من» دارد که رفتارهایش را تشکیل می دهد.

«من کودکی»: که ریشۀ احساسات فرد را تشکیل می دهد و فردی که در این حالت قرار دارد کارهایی را انجام می دهد که باب میل خوش هست. این «من کودکی» به دو دسته تقسیم می شود سازگار و ناسازگار یا مخرب که بیشتر لج کننده است و کاری را برای کسی انجام نمی دهد و به طرز زیرکانه ای یا فراموش می کند یا خود را به گیجی می زند و...

«من والدینی»: که رفتارهای الگو گرفته دوران کودکی است. فرد اتفاقات و طرز حرف زدن و تحکم و قبول مسأله و... رو از افراد مهم زندگی در دوران کودکی در ذهن خود ثبت می کند و در دوران بزرگی از آن برای ارشاد و دستور دادن و ... استفاده می کند (برای ههین می گویم اطرافیانش را بشناسین)

«من بزرگسالی» که رفتارهای منطقی را باعث می شود

این سه من با سن شناسنامه ای هیچ ربطی ندارد. شخصیت های سالم از هر سه من در جای خود استفاده می کند.

در کل بهترین گزینۀ شما مشاوره با خانوادۀ محترمتون هست. لازم نیست شبها گریه کنین. همین گریه و اظهار عجز شما وضعیت را برایتان خراب می کند. خانواده بهترین حامی و حلال هستند.

اگر صد سال هم بیرون دنبال جواب بگردین نخواهید یافت. به خانواده خود مسأله را واگذار کن.امری نیست که به تنهایی تصمیم بگیری.از ظاعرش خوشتون اومده شناخت و تحقیق را بگذارین برعهدۀ خانواده. بعد خصوصیات فردی ایشان را بعد از تایید خانواده بشناسین.

آب در کوزه و شما گرد جهان می گردین؟ وقتی خدا اجازۀ دختر را در دست پدر قرار داد بخاطر خیلی چیزهاست که یکی همین قضیه میتونه باشه

البته بنده تمامی صفحات را نخوندم.

انشاالله تمامی جوانان عزیز خوشبخت بشوند و زندگی خدایی و بامحبتی کنار هم داشته باشند.

یامولاعلی(ع)

یکی دیگه از چیزایی که خیلی در حل مشکلات کمک می کنه اینه که انسان بسیار پایین تر از خودش رو ببینه مکرر بارها و بارها پایین تر از خودتونو ببینید...این عمل برای هر دردی درمان میاره ان شا الله

بسمه تعالی
با اهداء سلام و تحیت خدمت شما خواهر محترم و نیز کاربران گرامی

در رابطه با موضوع مذکور لطفا به موارد زیر توجه بفرمایید؛

_ آنچه که در ازدواج باید تعقیب شود، اصل تناسب است و نه خوب و بد اخلاقی شخص مقابل. ممکن است فردی از کمالات نفسانی و اخلاقی قابل توجهی برخوردار باشد، اما تناسب لازم را با ما نداشته باشد. بنابراین در کنار توجه به ویژگیهای اخلاقی و شخصیتی، تناسب در نگرش، سن، آداب و رسوم، توقعات و انتظارات، اهداف و برنامه ها و... نیز امری ضروری است. پس در ازدواج یک فرد مذهبی، تدین شخص مقابل امری لازم و ضروی است اما کافی نیست!

_ در موضوع مهمی مانند ازدواج، اکتفا به اخلاق و تدین شخص مقابل، امری خطا و در مواردی خطرناک است. متاسفانه در موارد بسیاری، با افرادی برخورد می کنیم که با مشکلات عدیده و پیچیده ای در زندگی خود مواجه هستند، وقتی که موضوع بررسی می شود... پاسخی که دریافت می کنیم این است که: " من این فرد را فقط به خاطر ایمانش انتخاب کردم!!! "... لذا در انتخاب باید ابعاد مختلف در نظر گرفته شود و از تمرکز بر یک موضوع خاص اجتناب شود.

_ فضیلت ایمان و تقوی، با هیچ چیز دیگری قابل معاوضه و جایگزینی نیست، اما نباید واقعیات را نادیده انگاشت، با تاسف باید گفت اختلافات زناشویی، طلاق و... تنها به قشر سست مذهب اختصاص ندارد... بارها در مراجعات با این موضوع مواجه هستیم.

_ دوستانی که همه چیز را محصور در تدین شخص می بینند، لازم است به این سوال پاسخ دهند که اگر فردی مذهبی بود اما دچار یکی از موارد، وسواس، بدبینی مرضی، افسردگی، اختلال سلوک و...بود، آیا باز چنین ازدواجی صحیح است؟ ممکن است گفته شود فردی که مذهبی باشد چون خدا را دارد و... افسرده نمی شود، وسواس نمی شود و... در جواب لازم است توجه شود، ایمان و تقوی مراتب دارد، و ما با واقعیات سر و کار داریم ... و نمی توانیم منکر وجود چنین معضلاتی شویم. بله یقینا فرد مذهبی بواسطه ایمان و تقوی از سیستم حمایتی فوق العاده ای برخوردار است که دیگران نیستند...

_ روایت نورانی هم که در آن اشاره شده است که اگر مردی ایمان و اخلاق داشت، با او ازدواج کنید، منافاتی با رعایت اصل همتایی ندارد چرا که در روایات زیاد دیگری رعایت این اصل مورد توصیه واقع شده است، ضمن اینکه لازم است موارد خوش اخلاقی از قبیل اخلاق معاشرت، اخلاق اقتصاد، اخلاق همسرداری، اخلاق کار و...استخراج گردد و شاخصهایی چون خوش خلقی، امیدواری، گذشت، انعطاف، مشورت پذیری، اعتدال و...نیز نباید فراموش شود.

و اما در پاسخ شما خواهر محترم لازم است عرض شود؛
شما با دو ابهام در این ازدواج مواجه هستید، که البته لازم است قبل از پاسخ مثبت به خواستگار، پاسخ و یا توجیه قانع کننده ای برای این دو ابهام داشته باشید.
ابهام اول شما موضوع شغل و مسائل اقتصادی است و ابهام دوم ویژگیهای شخصیتی و روانشناختی ایشان.
در رابطه با ابهام اول، مستحضرید که این موضوع تا حدود زیادی به سطح توقعات اقتصادی و قدرت سازگاری و تحمل شما باز می گردد. ضمن اینکه بنده گمان می کنم در این عرصه آنچه که مهم است این است که شخص دارای حس مسوولیت پذیری و تعهد باشد. به تعبیری مهم این است که فرد جوهر داشته باشد و عرضه!!! ...

اما در رابطه با ابهام دوم، لازم است شما بیشتر از ایشان کسب شناخت کنید و به صورت مصداقی و موردی، دغدغه های خود را با گفتگو، تحقیق و مشاوره پیگیری نمایید...

در صورتیکه اطمینان حاصل شود، ایشان فاقد خصوصیات منفی پیش گفته هستند و تشخیص مشاور شما اشتباه بوده باشد، بنده تصور می کنم شما می توانید ( با لحاظ ویژگیها و توقعات روانشناختی خویش) از ابهام اول صرفنظر کنید و بر حسب توصیه های دینی و از جمله روایات نورانی، در کنار ایشان خوشبخت باشید. بنابراین نتیجه ای که بنده می گیرم این است که ابهام اول به ابهام دوم بازگشت می کند.

با مسئلت خوشبختی شما از درگاه خدای متعال

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین

درود

من همه صفحات رو نخوندم 2ص اول و ص آخر فقط

منم دقیقا با صحبتهای جناب FT_Mohammadi و امیدوارموافقم
دقیا حرفهایی بود که میخواستم بنویسم

ببین دوست گلم احساس رو یه چند روزی تعطیل کن و با عقل بشین دو دوتا کن ...
2) ایده ال گری زیاد : یعنی فقط قدرت رویاپردازیش بالاست ولی عمل....

دوستان بالا خوب و شفاف توضیح دادن...

انشاءالله که هر چه زودتر راهتو پیدا میکنی Smile

آقایون به یه پوش نظرشون عوض میشه....اون مشاور درست گفته ایشون بیرون گود نشسته و تز میده باید تو شرایطش قرار بگیره بعد نظر بده...پس بزار بره سرکار بعد تصمیم گیری کن

خانوم sun من به صورته قاطع بهتون میگم یه جایه کار ایراد داره ...

من لیسانسم رو 23 سالگی گرفتم .... سال 86
فوق لیسانسم رو 25 سالگی ............ سال 88
الان 8 سال هم حدودا سابقه کار دارم ...

لیسانسم رو 5 ساله تموم کردم و فوقم رو 2 ساله ...

رشته تحصیلیم هم سخت افزاره کامپیوتر بود و فوق هم معماری خوندم ... نه نابغه بودم ... و نه استعداد درخشان ...
الان ایشون 28 سالشون هست تازه دارن کارشناسی ارشد میخونن ... یعنی 30 سالگی فوقشون رو میگین !!! همینجوریش 5 سال عقب هستن !!!

بعدش ادعا استاد دانشگاهی داره ... ادعای خارج از کشور رفتن ... ادعای پذیرش به صورته استعداد درخشان داره ...
فقط از ایشون بپرسین این 5 سال رو چی کار میکردن همه چیز دستتون میاد ... بگین این 5 سال رو چی کار میکردی ؟؟؟

بابا به کی قسم بخورم ... یکی از فامیل های ما دکترای تاریخ داره ... یه مدت دنباله تدریس تو دانشگاه بود ... دید هیچ جا قبولش نمیکنن ... از سن و سالش هم گذشته بود ... الان 20 سال هم تو خونه میشینه کتاب مینویسه .... تازه کتابهاش رو اینجور که میدونم به اسمه یه نویسنده دیگه میده بیرون ... چون خودش با نام خودش نتونست مخاطب جذب کنه .... این تکلیف یه دکتر تاریخ هست ...

من فقط بهتون میگم حقایق رو ببینین ... و بعد بگین من با دیدن این چیزها ازدواج کردم .... همین .

موضوع قفل شده است