پیدا کردن گنج

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پیدا کردن گنج

سلام خدمت همگی عزیزان
میخواستم بدونم وقتی گنجی در ملک خصوصی فردی پیدا شود یا مناطق دیگر که صاحبی نداشته باشد و از مناطق تاریخی و فرهنگی هم نباشد حکم آن چیست؟ جنس بدست آمده هم به یک هم وطن فروخته شود و ضرری هم به کسی نرسد و به ضرر کشور هم نباشد.(چون دلیل اصلی منع قانونی آن خروج از کشور است)اخیرا هم خبری مبنی بر اینکه طرح شناسنامه دار کردن این اشیا در جریان است و پیگیری میشود تا فقط در داخل کشور خرید و فروش شوند.اکثرا هم که گنجی پیدا میکنند با توجه به حکم شرعی آن خمسش را میپردازند و استفاده میکنند.آیا این پول حرام است.
هیچ جای اسلام و شرع هم حرمتی برای آن قائل نیست .
ممنون از سایت خوبتون

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شفا

sodoko;455982 نوشت:
سلام خدمت همگی عزیزان
میخواستم بدونم وقتی گنجی در ملک خصوصی فردی پیدا شود یا مناطق دیگر که صاحبی نداشته باشد و از مناطق تاریخی و فرهنگی هم نباشد حکم آن چیست؟ جنس بدست آمده هم به یک هم وطن فروخته شود و ضرری هم به کسی نرسد و به ضرر کشور هم نباشد.(چون دلیل اصلی منع قانونی آن خروج از کشور است)اخیرا هم خبری مبنی بر اینکه طرح شناسنامه دار کردن این اشیا در جریان است و پیگیری میشود تا فقط در داخل کشور خرید و فروش شوند.اکثرا هم که گنجی پیدا میکنند با توجه به حکم شرعی آن خمسش را میپردازند و استفاده میکنند.آیا این پول حرام است.
ممنون از سایت خوبتون

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

اين موارد تابع قانون است.

متن استفتاء به اين صورت مي باشد:

يافتن گنج

گنجى كه شخصى در زمينى كه مالك آن است پيدا مى‌‌كند، حكمش تابع مقررات نظام جمهورى اسلامى است.

منبع:سايت رهبري ، سولات متداول،سوال 225

سلام
چرا زودتر این تاپیک و ایجاد نکردین ...من خیلی خاطره دارم

یادمه سال 88 ما رفته بودیم ییلاقمون خونه تابستونی درست کنیم، داشتیم پی میکندیم که یهو من دیدم یه سکه طلا توی خاک ها داره سوسو میزنه!!

من خیلی تعجب کردم فوری گرفتم برداشتمش دیدم اره طلا هست و عکس یه سرباز یا شوالیه روش داره و زیرش نوشته Belgium 1801 !

ما اینقدر ذوق کردیم اینقدر ذوق کردیم کــــــــــــه بدو بدو از سنگ لاخ های رشته کوه ها اونم پابرهنه و بدونه مرکب خودمونو رسوندیم به شهرمون و رفتیم یه زرگری 25 هزار تومن فروختیمش!!! :khaneh:

ممنون از پاسخ خوبتون
میخواستم بدونم پولش حلاله ؟
مرجعم آیت الله مکارم شیرازی هستن.

نظر آیات عظام صافی و وحید چیست تشکر

سلام
اگه امکانش هست جواب بدین.
پولش حلاله؟
خیلی ممنون از پاسخگوییتون

sodoko;456354 نوشت:
ممنون از پاسخ خوبتون

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

این موارد تابع قانون است ؛واگر قانونا ملک شخصی محسوب شود حکم آن به این صورت می شود:
اگر انسان در زمينى که ملک کسى نيست گنجى پيدا کند و مالک آن گنج به هيچ وجه شناخته نيست مال خود اوست و بايد خمس آن را بدهد و نيز اگر در زمينى که از ديگرى خريده گنجى پيدا کند و بداند مال کسانى که قبلاً مالک آن زمين بوده اند نيست، مال خود او مى شود و بايد خمس آن را بدهد، ولى اگر احتمال مى دهد که مال يکى از آنان است، بنابر احتياط واجب بايد به مالک قبلى اطّلاع دهد چنانچه معلوم شود مال او نيست به کسى که پيش از او، مالک آن زمين بوده اطّلاع مى دهد و به همين ترتيب به تمام کسانى که پيش از او مالک زمين بوده اند و آنها را مى شناسد خبر مى دهد، اگر معلوم شود مال هيچ يک از آنان نيست مال خود او مى شود و بايد خمس آن را بدهد.(1)

به این دو استفتاء ازایشان توجه کنید:
(2)

1-حکم گنجى که افراد در زمین خود پیدا مى کنند چیست؟با شرایطى که در مسأله 1535 توضیح المسائل گفته ایم مى تواند آن را تملّک کند وخمس آن را بپردازد.

2-دلیل تصرف دولت در گنج هایی که در زمین شخصی پیدا می شود:
یافتن گنجی که خمس به آن تعلق می گیرد چرا باید به دولت تحویل داده شود؟ در صورتی که دادن خمس دلالت بر مالکیت یابنده است.

البتّه به عنوان اوّلى گنجی ها با شرایطى متعلّق به صاحبان زمین، و در اراضى مباح، متعلق به یابنده آن است; ولى هرگاه حکومت اسلامى به خاطر مصالحى که در عناوین ثانویّه مى گنجد لازم ببیند که گنج در اختیار بیت المال اسلام قرار گیرد، باید مطابق آن عمل شود.

منبع:1-رساله آیت الله مکارم شیرازی،مساله1535
2-سایت آیت الله مکارم استفتائات،واژه گنج،س8و9

dfffd;456526 نوشت:
نظر آیات عظام صافی و وحید چیست تشکر

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله صافی گلپایگانی و وحید خراسانی:

اگر در زمينى كه از ديگرى خريده گنجى پيدا كند و بداند مال كسانى كه قبلا مالك آن زمين بوده‌اند نيست، مال خود او مى‌شود و بايد خمس آن را بدهد، ولى اگر احتمال دهد كه مال يكى از آنان است، بنابر احتياط بايد به او اطلاع دهد، و چنانچه معلوم شود مال او نيست، به كسى كه پيش از او مالك زمين بوده اطّلاع دهد، و به همين ترتيب به تمام كسانى كه پيش از او مالك زمين بوده‌اند خبر دهد، و اگر معلوم شود مال هيچ يك از آنان نيست، مال خود او مى‌شود و بايد خمس آن را بدهد.1

[=Noor_Lotus]

منبع:1-رساله آیت الله وحید خراسانی،احکام خمس،مساله1827

رساله آیت الله صافی گلپایگانی،احکام خمس،مساله1818

پس چرا الان اگر گنجی پیدا کنیم از ما میگیرن، درحالی که داریم طبق سخن مراجعمان عمل میکنیم؟

سلام
پست من پاک شد چرا؟
میگم نگفتین من گنج پیدا کرده بودم حروم بود یا حلال؟

الکترون قلی;459990 نوشت:
سلام
پست من پاک شد چرا؟
میگم نگفتین من گنج پیدا کرده بودم حروم بود یا حلال؟

سلام عليكم

حكم مساله به همان صورتي است كه در تاپكهاي قبل بيان شد.

سلام عليكم

جمع بندي اين موضوع:
1-سلام خدمت همگی عزیزان
ممنون از سایت خوبتون

ج:سلام عليكم
طبق نظر رهبري:
اين موارد تابع قانون است
.

متن استفتاء به اين صورت مي باشد:(1)

يافتن گنج
گنجى كه شخصى در زمينى كه مالك آن است پيدا مى‌‌كند، حكمش تابع مقررات نظام جمهورى اسلامى است.

2-ممنون از پاسخ خوبتون

ج:سلام علیکم
طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

این موارد تابع قانون است ؛واگر قانونا ملک شخصی محسوب شود حکم آن به این صورت می شود:
اگر انسان در زمينى که ملک کسى نيست گنجى پيدا کند و مالک آن گنج به هيچ وجه شناخته نيست مال خود اوست و بايد خمس آن را بدهد و نيز اگر در زمينى که از ديگرى خريده گنجى پيدا کند و بداند مال کسانى که قبلاً مالک آن زمين بوده اند نيست، مال خود او مى شود و بايد خمس آن را بدهد، ولى اگر احتمال مى دهد که مال يکى از آنان است، بنابر احتياط واجب بايد به مالک قبلى اطّلاع دهد چنانچه معلوم شود مال او نيست به کسى که پيش از او، مالک آن زمين بوده اطّلاع مى دهد و به همين ترتيب به تمام کسانى که پيش از او مالک زمين بوده اند و آنها را مى شناسد خبر مى دهد، اگر معلوم شود مال هيچ يک از آنان نيست مال خود او مى شود و بايد خمس آن را بدهد.(2)

به این دو استفتاء ازایشان توجه کنید:
(3)
1-حکم گنجى که افراد در زمین خود پیدا مى کنند چیست؟با شرایطى که در مسأله 1535 توضیح المسائل گفته ایم مى تواند آن را تملّک کند وخمس آن را بپردازد.
2-دلیل تصرف دولت در گنج هایی که در زمین شخصی پیدا می شود:
یافتن گنجی که خمس به آن تعلق می گیرد چرا باید به دولت تحویل داده شود؟ در صورتی که دادن خمس دلالت بر مالکیت یابنده است.
البتّه به عنوان اوّلى گنجی ها با شرایطى متعلّق به صاحبان زمین، و در اراضى مباح، متعلق به یابنده آن است; ولى هرگاه حکومت اسلامى به خاطر مصالحى که در عناوین ثانویّه مى گنجد لازم ببیند که گنج در اختیار بیت المال اسلام قرار گیرد، باید مطابق آن عمل شود.

3-نظر آیات عظام صافی و وحید چیست تشکر

ج:سلام علیکم
طبق نظر آیت الله صافی گلپایگانی و وحید خراسانی:
اگر در زمينى كه از ديگرى خريده گنجى پيدا كند و بداند مال كسانى كه قبلا مالك آن زمين بوده‌اند نيست، مال خود او مى‌شود و بايد خمس آن را بدهد، ولى اگر احتمال دهد كه مال يكى از آنان است، بنابر احتياط بايد به او اطلاع دهد، و چنانچه معلوم شود مال او نيست، به كسى كه پيش از او مالك زمين بوده اطّلاع دهد، و به همين ترتيب به تمام كسانى كه پيش از او مالك زمين بوده‌اند خبر دهد، و اگر معلوم شود مال هيچ يك از آنان نيست، مال خود او مى‌شود و بايد خمس آن را بدهد.4

منبع:
1-سايت رهبري ، سولات متداول،سوال 225
2-رساله آیت الله مکارم شیرازی،مساله1535
3-سایت آیت الله مکارم استفتائات،واژه گنج،س8و9

4-رساله آیت الله وحید خراسانی،احکام خمس،مساله1827
رساله آیت الله صافی گلپایگانی،احکام خمس،مساله1818

موضوع قفل شده است