خمس

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خمس

سلام خسته نیاشید می خواستم بپرسم اگه کسی خمس بدهکار باشه ولی الان نداره که انرا پرداخت کنه باید چکار کنه؟ ممنون

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شفا

یا علی مدد;455783 نوشت:
سلام خسته نیاشید می خواستم بپرسم اگه کسی خمس بدهکار باشه ولی الان نداره که انرا پرداخت کنه باید چکار کنه؟ ممنون

سلام عليكم

شما مي توانيد با تماس با دفتر مرجع تقليدتان خمس مال خود را محاسبه كرده كنيدوبه آن مقداري كه به شما اجازه مي دهند خمس خود رابا دفتر مرجعتان دست گردان كرده تا در اولين فرصتي كه امكان پرداخت برايتان مهيا شد پرداخت نماييد.

سلام
من هم میخواستم بپرسم که چطور فردی که مقداری پول برای رهن و اجاره ی منزل متوسطی دارد بعد از یکسال که باید دوباره پولی روی پولش بگذارد تا شاید مانند همان منزل قبلی را بتواند اجاره کند، بایستی خمس بدهد و در واقع هم پولش کمتر میشود و هم قیمت منزل بالا رفته است! حقوق کارمند و کارگر هم که هرسال افزایش چشمگیری ندارد.خوب امثال ما بی خانه ها چه خاکی باید بر سر بریزند؟

سلام
من این مورد را از یک طلبه سوال کردم و چنین پاسخ گرفتم که پول رهن و قرض و امثالهم تا وقتی دست شما نیست و امکان وصولش هم نیست خمسی ندارد و وقتی به دست شما رسید چنانچه سال خمسی برسد و آن پول به مصرف مئونه نرسد باید خمسش را بدهید. البته باز هم از کارشناس محترم استدعا دارم اگر ایرادی در صحبتم هست بیان کنند تا خدای ناکرده موجب بدفهمی نشده باشم.
راستی من از طلبه ی مذکور در باب استفتای حضرت آقای سیستانی سوال کردم و ایشان استفتای آن جناب را برایم ایضاح نمودند.

rahmani_adeleh;465605 نوشت:
سلام
من هم میخواستم بپرسم که چطور فردی که مقداری پول برای رهن و اجاره ی منزل متوسطی دارد بعد از یکسال که باید دوباره پولی روی پولش بگذارد تا شاید مانند همان منزل قبلی را بتواند اجاره کند، بایستی خمس بدهد و در واقع هم پولش کمتر میشود و هم قیمت منزل بالا رفته است! حقوق کارمند و کارگر هم که هرسال افزایش چشمگیری ندارد.خوب امثال ما بی خانه ها چه خاکی باید بر سر بریزند؟

سلام عليكم

راه حل مشكل شما در تاپك قبلي بيان شد وآن اين است كه به مقداري كه به اموالتان نسبت به رهن خانه خمس تعلق ميگيرد با دفتر مرجع تماس گرفته ودست گردن مي كنيدتا بعدها كه دارا شديد بدهيتان را پرداخت كنيد.

amirreza;476831 نوشت:
سلام
من این مورد را از یک طلبه سوال کردم و چنین پاسخ گرفتم که پول رهن و قرض و امثالهم تا وقتی دست شما نیست و امکان وصولش هم نیست خمسی ندارد و وقتی به دست شما رسید چنانچه سال خمسی برسد و آن پول به مصرف مئونه نرسد باید خمسش را بدهید. البته باز هم از کارشناس محترم استدعا دارم اگر ایرادی در صحبتم هست بیان کنند تا خدای ناکرده موجب بدفهمی نشده باشم.
راستی من از طلبه ی مذکور در باب استفتای حضرت آقای سیستانی سوال کردم و ایشان استفتای آن جناب را برایم ایضاح نمودند.

سلام عليكم

طبق نظر ايت الله سيستاني:
پول رهن وپولي كه شخص به شخص ديگر قرض مي دهد اگر ازدرآمد سالش بوده وخرج در مونه نشده باشد بايد سر سال خمسي ،خمسش پرداخت شود.

به اين دو استفتاء از ايشان توجه كنيد:

1-پرسش: مبلغی را که به عنوان ودیعه به مؤجر می دهیم، خمس دارد؟ مبلغی را که به عنوان ودیعه از مستأجر می گیریم، خمس دارد؟ پاسخ: اولی خمس دارد و دومی ندارد.
2-پرسش:
۱- پولی را که انسان بابت خرید خانه جمع آوری می کند خمس دارد؟
۲- پولی را که فرد در قرارداد به رهن واجاره بعنوان قرض الحسنه به موجر می پرداخت خمس دارد؟
۳- پولی را که فرد به فرد دیگر قرض می دهد خمس دارد؟
پاسخ: هر سه مورد خمس دارد.

منبع:سايت آيت الله سيستاني،سوالها وجوابها،خمس،سوال 2و80

سلام عليكم

جمع بندي اين موضوع:

1-سلام خسته نیاشید می خواستم بپرسم اگه کسی خمس بدهکار باشه ولی الان نداره که انرا پرداخت کنه باید چکار کنه؟ ممنون

ج:سلام عليكم

شما مي توانيد با تماس با دفتر مرجع تقليدتان خمس مال خود را محاسبه كرده كنيدوبه آن مقداري كه به شما اجازه مي دهند خمس خود رابا دفتر مرجعتان دست گردان كرده تا در اولين فرصتي كه امكان پرداخت برايتان مهيا شد پرداخت نماييد.
2-من این مورد را از یک طلبه سوال کردم و چنین پاسخ گرفتم که پول رهن و قرض و امثالهم تا وقتی دست شما نیست و امکان وصولش هم نیست خمسی ندارد و وقتی به دست شما رسید چنانچه سال خمسی برسد و آن پول به مصرف مئونه نرسد باید خمسش را بدهید. البته باز هم از کارشناس محترم استدعا دارم اگر ایرادی در صحبتم هست بیان کنند تا خدای ناکرده موجب بدفهمی نشده باشم.

ج:سلام عليكم

طبق نظر ايت الله سيستاني:
پول رهن وپولي كه شخص به شخص ديگر قرض مي دهد اگر ازدرآمد سالش بوده وخرج در مونه نشده باشد بايد سر سال خمسي ،خمسش پرداخت شود.

به اين دو استفتاء از ايشان توجه كنيد:(1)

1-پرسش: مبلغی را که به عنوان ودیعه به مؤجر می دهیم، خمس دارد؟ مبلغی را که به عنوان ودیعه از مستأجر می گیریم، خمس دارد؟ پاسخ: اولی خمس دارد و دومی ندارد.
2-پرسش:
۱- پولی را که انسان بابت خرید خانه جمع آوری می کند خمس دارد؟
۲- پولی را که فرد در قرارداد به رهن واجاره بعنوان قرض الحسنه به موجر می پرداخت خمس دارد؟
۳- پولی را که فرد به فرد دیگر قرض می دهد خمس دارد؟
پاسخ: هر سه مورد خمس دارد.

منبع:1-سايت آيت الله سيستاني،سوالها وجوابها،خمس،سوال 2و80

موضوع قفل شده است