امکان وجود یک فرضیه

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امکان وجود یک فرضیه

من یک فرضیه ای به ذهنم رسیده میخواستم ببینم با توجه به قرآن و سنت پیامبر و ائمه این فرضیه باطل هست یا خیر.

خدا که انسان را می آفریند از روح خود در آدم میدمد و انسان با توجه به اینکه روح خدا را در خود دارد پرستیدنی میشود و خدا هم به همه خلایق میگوید بر او سجده کنند. پس انسان بالاترین جایگاه را در بین مخلوقات دارد چون حامل روح خداست و خدا که از آینده خبر دارد میداند که روزی میرسد که انسان خدای خودش میشود و علتش همان روح خدایی است که در وجودش هست.

این فرضیه ای بود که در ذهن من هست. شاید بگویید انسان چطور خدای خودش میشود در حالی که در دنیای خدایش زندگی میکند؟ خب جواب من این است که احتمال دارد 10 به توان 500 (1 و 500 صفر جلویش) جهان موازی باشد و خدای ما در یکی از همین دنیاها باشد و ما هم شاید بتوانیم یک روزی خودمان جهان خودمان را بسازیم و هرکسی جهان خاص خودش را داشته باشد. اگر فیلم های پست مدرن همانند ماتریکس را دیده باشید میفهمید که انسان که قدرتش حد و مرزی ندارد روزی خواهد رسید که بتواند جهان خاص خودش را بسازد و این غیرممکن نیست.

چقدر این فرضیه محتمل است؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

mir@;455616 نوشت:
خدا که انسان را می آفریند از روح خود در آدم میدمد و انسان با توجه به اینکه روح خدا را در خود دارد پرستیدنی میشود و خدا هم به همه خلایق میگوید بر او سجده کنند. پس انسان بالاترین جایگاه را در بین مخلوقات دارد چون حامل روح خداست و خدا که از آینده خبر دارد میداند که روزی میرسد که انسان خدای خودش میشود و علتش همان روح خدایی است که در وجودش هست.

با سلام
این برداشت از عدم دقت در معنای آیه شریفه ونفخت فیه من روحی( از روح خود در او دمیدم)، اهل فن گفته اند که در اینجا اضافه روح با یاء اضافه تشریفی است، یعنی چون این روح از جانب خداوند به انسان داده شده است انسان کرامت وارزش پیدا کرده است نه اینکه خداوند روح خودش را به انسان انتقال داده باشد تا العیاذ بالله انسان به مرور خدا شود.
در مورد سجده نیز وقتی سجده بر آدم به خاطر امر خداوند است در واقع پرستش خدا وعمل به دستور اوست نه اینکه مستقلا بخواهند بر انسان سجده کنند.
خداوند موجودی است که همه چیز را از خود دارد ومحتاج به چیزی نیست ولی انسان همه چیز خود را از خدا دارد، چطور چنین موجود فقیر ومحتاج می تواند به مقام وجایگاه موجودی برسد که همه چیز خود را از او دارد؟ انتم الفقراء الی الله والله هو الغنی الحمید، همه ما فیر ونیازمند بسوی خداوند هستیم.

mir@;455616 نوشت:

با ارزش پوزش باید بگویم این فرضیه صددرصد خلاف واقع وغلط است.

[="DarkSlateBlue"]بنام او

باسلام..

mir@;455616 نوشت:
امکان وجود یک فرضیه

من یک فرضیه ای به ذهنم رسیده میخواستم ببینم با توجه به قرآن و سنت پیامبر و ائمه این فرضیه باطل هست یا خیر.

این فرضیه ای بود که در ذهن من هست. شاید بگویید انسان چطور خدای خودش میشود در حالی که در دنیای خدایش زندگی میکند؟ خب جواب من این است که احتمال دارد 10 به توان 500 (1 و 500 صفر جلویش) جهان موازی باشد و خدای ما در یکی از همین دنیاها باشد و ما هم شاید بتوانیم یک روزی خودمان جهان خودمان را بسازیم و هرکسی جهان خاص خودش را داشته باشد. اگر فیلم های پست مدرن همانند ماتریکس را دیده باشید میفهمید که انسان که قدرتش حد و مرزی ندارد روزی خواهد رسید که بتواند جهان خاص خودش را بسازد و این غیرممکن نیست.

باسلام مجدد این فرضیه شما تا حدودی میتوانددرست باشد و البته بااحترام به دیگرنظرات و مخصوصا نظر جناب کارشناس محترم نمیتوان از آیه مربوطه که فرموده خدا از روح خود درانسان دمید استدلال یا برداشت دیگری نمود که اینک و دربرخی تاپیکها سعی در تغییر آن میباشد و این روح {روح انسان} طبق فرموده خود خداونددرقرآن و انعکاس آن توسط کارشناس محترم در ارسال شماره 3 :

کریم;456264 نوشت:
ونفخت فیه من روحی( از روح خود در او دمیدم)

همان روح خداست که احتمالا قدرت خود این خدا را نیز داراست و طبق برداشت یا فرضیه شما ، احتمالا هم روزی خواهدرسید که انسان بتواند دنیای خود را و مخلوقات خود را داشته باشد فقط و احتمالا ملل و مردمی زودتر به این مرتبه نائل خواهندشد که ضمن قبول و باور آن ، به انجام آن نیز مبادرت ورزند ..

{باسپاس}[/]

موضوع قفل شده است