تقوا یا درس؟!

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تقوا یا درس؟!

سلام، من یه پسر 17 ساله هستم، 3 سال مونده تا کنکورم، خیلی دوست دارم اعمال مستحبی رو انجام بدم (مثل نماز شب، خواندن قرآن، طولانی شدن نماز و ...)، اما از یه طرف درس دارم، میخواستم نظر شما رو بپرسم که آیا من تو این شرایط تا دادن کنکور، کلا اعمال مستحبی رو کنار بزارم و درس بخونم، یا اینکه نه، اعمال مستحبی رو کنار نزارم و به هر دوشون برسم که در این صورت کمی به درسم لطمه وارد میشه؟ در مورد اعمال واجب (مثل روزه) چی؟ (آخه پدر و مادرم میگن تو این 3 سال، روزه هاتو نگیر، چون به درست لطمه میزنه، بعد از کنکور دادن، همشونو قضا کن.) در پناه حق.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

0123456;455292 نوشت:
سلام، من یه پسر 17 ساله هستم، 3 سال مونده تا کنکورم، خیلی دوست دارم اعمال مستحبی رو انجام بدم (مثل نماز شب، خواندن قرآن، طولانی شدن نماز و ...)، اما از یه طرف درس دارم، میخواستم نظر شما رو بپرسم که آیا من تو این شرایط تا دادن کنکور، کلا اعمال مستحبی رو کنار بزارم و درس بخونم، یا اینکه نه، اعمال مستحبی رو کنار نزارم و به هر دوشون برسم که در این صورت کمی به درسم لطمه وارد میشه؟ در مورد اعمال واجب (مثل روزه) چی؟ (آخه پدر و مادرم میگن تو این 3 سال، روزه هاتو نگیر، چون به درست لطمه میزنه، بعد از کنکور دادن، همشونو قضا کن.) در پناه حق.

بسمه تعالی
با عرض سلام و تحیت محضر شما برادر گرامی
هر چند بخشی از سوال شما فقهی است، اما لطفا به توضیحات زیر توجه بفرمایید؛
فرد موفق کسی است که ابعاد مختلف وجودی خود را به صورت همزمان رشد و توسعه دهد و از تک بعدی بودن اجتناب کند. و توصیه رهبر معظم انقلاب به جوانان (تهذیب، تحصیل، ورزش) در همین راستا است. بر این اساس افراط در هر موضوعی مذموم است چه عبادت و چه درس. پس در صورتیکه بتوانید میان این دو مقوله جمع کنید، راه مناسبتری را انتخاب کرده اید.
شما می توانید در عبادات به گونه ای برنامه ریزی کنید تا آسیب متوجه تحصیل شما نشود، مثلا روزی یک یا دو صفحه بعد از نماز واجب، آیات کریمه را تلاوت کردن و یا سایر مواردی که اشاره فرمودید منافاتی با تحصیل شما ندارد بلکه زمینه توفیق شما را فراهم خواهد اورد به شرط اینکه از زیاده روی و افراط خودداری کنید. شما می توانید برای نماز شب، 10 دقیقه زودتر از اذان صبح بیدار شوید و...
نکته ای که لازم است به ان توجه کنید این است که انجام مستحبات نباید زمینه ناراحتی والدین را فراهم کند، بر این مبنا رعایت حال والدین اولویت دارد. اما در تکالیف واجب، چنین عذری پذیرفته نیست، و شما نمی توانید به بهانه کنکور و درخواست والدین...از گرفتن روزه واجب خودداری کنید، چنین کاری نه تنها حرام است بلکه سبب واجب شدن قضا و همچنین کفاره خواهد شد.

در پناه خدای متعال موفق باشید

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین

0123456;455292 نوشت:

به عنوان یه برادر هم سن و سال بهت میگم, متاسفانه اینقدر وقت تلف میکنیم که پنج دقیقه نماز و قرآن مشکلی ایجاد نمیکنه. شما فرض کن نماز مثل غذا خوردنه, تاحالا شده بگی چند سالی غذا نخورم به درسم برسم؟!
هرچیزی جای خودشو داره, اگر الان نتونی اوقاتت رو تنظیم کنی هیچوقت نخواهی تونست. پس فردا وقتی زن و بچه گرفتی مثلا آزمون دکترا داری, زن و بچه رو میذاری لب تاقچه که آقای خونه درس داره؟! :khandeh!:

بعدشم یه توصیه, من خودم انجام دادم و خیلی موثر بوده. از اوقات مرده ات استفاده کن, چه درسی و چه غیر درسی. سوار تاکسی میشی تا مدرسه دو صفحه قرآن بخون, نه فلش کارت تهیه کن دو تا درس رو مرور کن.

یه نکته ی دیگه, تقوا لزوما "انجام" کارهای عجیب و غریب و وقتگذاری های طولانی نیست, تقوا اولا بیشتر انجام "ندادن" است تا انجام دادن, یعنی چی؟ یعنی تو راه مدرسه به ناموس مردم نگاه نکنیم, دروغ نگیم و قص علی هذا. به عبارتی, انجام حتی حداقلی واجبات, یعنی نافله نخون, نماز شب نخون, اما واجبات و محرمات رو حواست بهشون باشه, اذون میگن تیز بری نمازتو بخونی.
کم ه کمش, هر روز صبح میری مدرسه, یه سلام ساده بده به امام زمان, عالم گرد وجود او می چرخد, و الله سعادت مند میشه هرکی توجه کنه به حضرت.

بعد هم, مداومت بر همین واحبات و ترک محرمات خواه ناخواه میل به تقرب بیشتر رو بهت میده, یعنی دفعه ی بعد میگی حالا یه ذره سجده مو طولانی تر کنم, باور کن یه دفعه به کارهایی علاقه مند میشی که نبودی, مثلا دعاهایی میاد توی زندگی ات که نخونده بودیشون و عاشق این کارها میشی.

لطفا این حدیث زیبا رو بخون:
سئل الصادق علیه السلام عن تفسیر التقوی فقال: ان لا یفقدک حیث امرک و لایراک حیث نهاک

از امام صادق ع پرسیدند معنای تقوا چیست فرمودند: این که جایی(موقعیتی,زمانی) که خداوند تو را به آن امر کرده گم نکند, و جایی که از آن نهی فرموده نبیند.
سفینة البحار، ج 2، ص 678.
التماس دعا

سلام علیکم
درباره ی سوالی که پرسیدید به این نکاتی که ذکر میکنیم فکر کنید و سپس نتیجه گیری کنید و انجام دهید.
1-اگر تمام طول این سه سال به صورت شبانه روزی درس را بخوانید ولی وقت و حافظه شما برکت نداشته باشد قطعا به مراتبی که پدر و مادر و خودتان در ذهنتان است نمیرسید پس سعی کنید با برنامه ریزی درست و تنظیم درست وقت هم به اعمال مستحب برسید هم به درستان
"فقط توجه داشته باشید که نشانه ی مومن به زیاد نماز خواندن و زیاد روزه گرفتن نیست همان طور که در اکثر ایاتی که در قران دربار ه ی ایمان است کلمه ی علم نیز همراه ان می باشد پس تقوا و درس(علم)رو نمی تونیم جدا بکنیم"
2-نکته ی بعد این است که اگر توجه کرده باشید در جهان فقط علامه ها هستند که در چند رشته مختلف تبحر دارند که(به این معنا است که هم تقوا دارند و هم علوم مختلف)پس تقوا پرهیزکاری باعث توقف یادگیری علوم مختلف نیست پس نمی توانیم فقط به یکی از این ها برسیم این دو با یکدیگر اند که رشد ونمو می کنند ویادتون باشد هرکسی که می گوید ایمان من کامل است قطعا در مرتبه ی بالا علمی نیز می باشد
در مورد روزه هم باید از مرجع تقلیدتان بپرسید.
و من الله توفیق
اگه از مطلب استفاده کردید صلوات یادتون نره
یا حق

alireza77;456890 نوشت:
سلام علیکم
درباره ی سوالی که پرسیدید به این نکاتی که ذکر میکنیم فکر کنید و سپس نتیجه گیری کنید و انجام دهید.
1-اگر تمام طول این سه سال به صورت شبانه روزی درس را بخوانید ولی وقت و حافظه شما برکت نداشته باشد قطعا به مراتبی که پدر و مادر و خودتان در ذهنتان است نمیرسید پس سعی کنید با برنامه ریزی درست و تنظیم درست وقت هم به اعمال مستحب برسید هم به درستان
"فقط توجه داشته باشید که نشانه ی مومن به زیاد نماز خواندن و زیاد روزه گرفتن نیست همان طور که در اکثر ایاتی که در قران دربار ه ی ایمان است کلمه ی علم نیز همراه ان می باشد پس تقوا و درس(علم)رو نمی تونیم جدا بکنیم"
2-نکته ی بعد این است که اگر توجه کرده باشید در جهان فقط علامه ها هستند که در چند رشته مختلف تبحر دارند که(به این معنا است که هم تقوا دارند و هم علوم مختلف)پس تقوا پرهیزکاری باعث توقف یادگیری علوم مختلف نیست پس نمی توانیم فقط به یکی از این ها برسیم این دو با یکدیگر اند که رشد ونمو می کنند ویادتون باشد هرکسی که می گوید ایمان من کامل است قطعا در مرتبه ی بالا علمی نیز می باشد
در مورد روزه هم باید از مرجع تقلیدتان بپرسید.
و من الله توفیق
اگه از مطلب استفاده کردید صلوات یادتون نره
یا حق

البته مي دانيد علمي كه "طلبه فريضةٌ" علم تجربي نيست، اگرچه خيلي خوب است مطلع باشيم و دانشمند باشيم. و قاعدتا واضح مي شود كه هركس دانشمند تجربي است متقي نيست لزوما و از ان طرف هم هركس متقي و سعادتمند است لزوما دانشمندنيست.

فلذا معنيش اين نيست ك هركس بي نماز است به مراتب علمي نمي رسد، اگرچه علم صنع خداست و در اراده ي انسان نيست اما كسبش مقدماتي ميخواهد كه جزو سنن الهي است و به همين دليل است كه دانشمندان بي دين داريم.البته منكر اين نيستم كه تقوا آنچنان بركتي ميدهد كه ميشود علامه مجلسي اعلي الله مقامه كه فقط يكي از تاليفاتش ١١٠ جلد بحار است، به طوري كه با جمع و ضرب در سنش جور در نميايد.

و نكته ي آخر، در درجه ي اول علمي نزد خدا عزيز و كسبش واجب است كه حداقل اش آگاهي به تكاليف شرعي است. فلذا تمام دانشمندان غير مسلمان علمشان نزد خداوند باري تعالي بي ارزش تر است از پيرزني كه به اصول دين اش علم و فهم دارد.

سلام
در ابتدا به نظر من عنوان تاپیک اشتباهه! مگه تقوا داشتن و درس خوندن با هم منافاتی داره که * یا* رو بکار بردید؟

از همه شما دوستان عزیز ممنونم به خاطر راهنمایی هاتون :Gol:.

موضوع قفل شده است