صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا مهر بدهی است؟

  1. #1

    عضویت
    جنسیت تير ۱۳۹۲
    علاقه
    نجوم و دین و مذهب اسلام و سیاست
    نوشته
    456
    حضور
    16 روز 11 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    2026

    آیا مهر بدهی است؟




    با سلام و احترام
    آیا مهر زن جزو بدهی مرد محسوب می شود؟
    آیا بعد از فوت مهر به زن تعلق می گیرد؟
    در صورت آری اگر اموال مرد کم تر از مهر زن بود تکلیف چیست؟

    تاخواست قلم ،نقطه ضعفش بنگارد*****بیچاره ندانست علی نقطه ندارد

  2. صلوات ها 5


  3.  

  4. #2

    عضویت
    جنسیت بهمن ۱۳۹۱
    نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167



    با نام الله




    آیا مهر بدهی است؟








    کارشناس بحث: استاد نور



    دلی که نشد خانه یاس نرگس

    خراب است و و یران صفایی ندارد








  5. صلوات ها 5


  6. #3

    عضویت
    جنسیت فروردين ۱۳۹۰
    نوشته
    4,862
    حضور
    47 روز 15 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17988



    نقل قول نوشته اصلی توسط safareeshghe نمایش پست ها
    با سلام و احترام
    آیا مهر زن جزو بدهی مرد محسوب می شود؟
    آیا بعد از فوت مهر به زن تعلق می گیرد؟
    در صورت آری اگر اموال مرد کم تر از مهر زن بود تکلیف چیست؟
    با سلام و عرض ادب

    برای دریافت پاسخ به تاپیک زیر مراجعه نمایید:
    http://www.askdin.com/thread14441.html

    موفق و موید باشید


  7. صلوات ها 5


  8. #4

    عضویت
    جنسیت تير ۱۳۹۲
    علاقه
    نجوم و دین و مذهب اسلام و سیاست
    نوشته
    456
    حضور
    16 روز 11 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    2026



    با سلام و احترام و تشکر از جناب نور
    فقط با عرض معذرت من در این تایپک جوابی در رابطه با سوالم ندیدم.

    تاخواست قلم ،نقطه ضعفش بنگارد*****بیچاره ندانست علی نقطه ندارد

  9. صلوات ها 5


  10. #5

    عضویت
    جنسیت دي ۱۳۸۸
    علاقه
    تدریس - تألیف - تحصیل
    نوشته
    1,916
    حضور
    34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12300



    سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

    مهریه مالی است که به هنگام عقد نکاح شرعا و عرفا و قانونا، ازطرف مرد به زن پرداخت می گردد وصداق، صداقیه، کابین و فرض هم نامیده می شود.

    مهریه، معمولا" عند المطالبه است. یعنی به محض انعقاد حق نکاح زوجه مالک مهر می شود و این مالکیت نسبت به نصف مهر مستقر و در نیمی دیگر متزلزل است.

    البته در مواردی هم که در عقد شرط شود میتوان عنامطالبه بودن مهر را به شرط دیگر تغییر داد مثل عندالاستطاعه


    در بحث عندامطالبه به محض جاری شدن عقد نکاح، زوجه مالک نیمی از مهریه می شود و نیم دیگر را بعد از اولین رابطه زناشویی مالک خواهد شد. زوجه شرعا می تواند تا قبل از اخذ این حق، از برقراری اولین رابطه زناشویی ممانعت کند.

    پس با این اوصاف میتوان مهریه را یک حق برای زوجه ویک دین برای زوج فرض کرد

    از طرفی مهریه باید واجد شرایط زیر باشد:

    1- مهر باید حتما ارزش مالی داشته باشد. بنابراین آنچه را که ارزش مالی ندارد نمی توان به عنوان مهریه تعیین کرد.

    2- ازنظر شرع وقانون قابل انتقال ومعامله باشد. لذا نمی توان مشروبات الکلی یا حیوانات حرام گوشت مانند خوک رابعنوان مهریه تعیین کرد

    3- زوج مالی را می تواند مهر قراردهد که خود مالک آن باشد بنابراین اموال عمومی یامال موقوفه رانمی توان مهر قرار داد.

    4- ضرورتی ندارد که مهر حتما معین باشد. بلکه انجام عمل یا حرفه آموزی یات دریس هم می تواند مهریه باشد. مثل آموختن قرآن یا آموختن رایانه به زوجه میتواند موضوع مهر باشد.

    که تمام این اوصاف نشانگر یک عقد مالی ضمنی شرعی میباشد که حلیت مهریه را برای زوجه تضمین میکند

    در ماده 1087 قانون مدنی آمده است:
    «مهر عبارت از مالی است که به مناسبت عقد نکاح، مرد ملزم به دادن آن به زن است.» الزام مربوط به تملیک مهر،ناشی از حکم قانون است و ریشه قراردادی ندارد. به همین جهت، سکوت دو طرف در عقد و حتی توافق بر این که زن مستحق مهر نباشد، نمی تواند تکلیف مرد را در این زمینه از بین ببرد. درست است که انعقاد نکاح به تراضی طرفین است ولی آثار آن را زن و شوهر به وجودنمی آورند. همین که زن و مرد، با پیوندزناشویی موافقت کردند در وضع ویژه ای قرار می گیرند که بناچار باید آثار و نتایج آن را متحمل شوند. بنابراین مهر، نوعی الزام قانونی است که بر مرد تحمیل می شود و فقط زوجین می توانند هنگام بستن عقد یا پس از آن، مقدار مهر را به تراضی معین سازند. (مواد 1080-1087قانون مدنی ).


    در قانون مدنی ماده 1082آمده است: به مجرد عقد، زن مالک مهرمی شود و هر گونه تصرفی بخواهد،می تواند بکند.



    همچنین این موارد درقوانین مدنی که نشأت گرفته از فقه وشرع میباشد نشانگر مهریه ه عنوان دین برای مرد میباشد

    1- مهریه در سند عقدنامه ذكر می‌شود و دینی به گردن شوهر است.
    2- زن به محض ازدواج حق مطالبه مهریه را دارد و می‌تواند هر نوع تصرفی كه بخواهد در آن داشته باشد. (اگرچه که جایگاه مقدس خانواده و مصلحت حکم می کند که زن مهریه را هر زمان شوهرش قادر بود و به او فشاری نمی آمد بخواهد و بهتر است مرد، قبل از آن که زن درخواست کند مهریه اش را بپردازد.)

    3- اگر مهریه در عقدنامه ثبت شده باشد، می‌توان آن را از طریق اداره اجرای ثبت اسناد و یا محاكم عمومی مطالبه کرد.

    4-درصورتی كه مهریه وجه نقد باشد اداره ثبت و یا دادگاه با استفاده از شاخص ارائه شده توسط بانك مركزی نرخ آن را در روز مطالبه محاسبه خواهد كرد. نرخ روز مهریه را می توانید ازاینجا (سایت مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه) محاسبه کنید.

    5- بر اساس قانون، برای ادای تمام یا قسمتی از مهریه می‌توان مدت یا اقساطی قرار داد.


    موفق باشید


  11. صلوات ها 5


  12. #6

    عضویت
    جنسیت تير ۱۳۹۲
    علاقه
    نجوم و دین و مذهب اسلام و سیاست
    نوشته
    456
    حضور
    16 روز 11 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    2026



    با سلام و احترام
    ممنون از پاسخ جامعتان مربوط به اولین سوال من .
    بنده هنوز جواب سوال دوم و سومم را دریافت نکرده ام.

    نقل قول نوشته اصلی توسط safareeshghe نمایش پست ها
    آیا بعد از فوت مهر به زن تعلق می گیرد؟به چه صورت
    در صورت آری اگر اموال مرد کم تر از مهر زن بود تکلیف چیست؟

    ویرایش توسط safareeshghe : ۱۳۹۲/۱۰/۱۵ در ساعت ۱۳:۲۷
    تاخواست قلم ،نقطه ضعفش بنگارد*****بیچاره ندانست علی نقطه ندارد

  13. صلوات ها 4


  14. #7

    عضویت
    جنسیت فروردين ۱۳۹۰
    نوشته
    4,862
    حضور
    47 روز 15 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17988



    نقل قول نوشته اصلی توسط safareeshghe نمایش پست ها
    با سلام و احترام و تشکر از جناب نور
    فقط با عرض معذرت من در این تایپک جوابی در رابطه با سوالم ندیدم.
    با سلام و عرض ادب

    پاسخی که در آن تاپیک هم ذکر شده بود:
    مهریه زنی که فوت می کند اگر تا آن زمان به او پرداخت ننموده اند به ورثه می رسد وهمچنین چون خود شوهر هم از ارث برندگان است از پول مهریه سهمی به او می رسد.

    2 /1 ( یک دوم ) 1 يك دختر (بدون پسر). 2 شوهر (در صورتى كه ميّت، فرزند و لو با واسطه نداشته باشد)
    4 /1 ( یک چهارم )شوهر (در صورتى كه ميّت، فرزند بى واسطه يا با واسطه داشته باشد.)
    2/3 ( دو سوم ) دو يا چند دختر (بدون پسر).

    اگر مالش کمتر از مهریه بود به مقداری که دارد می پردازد.

    رساله 13مرجع / جلد 2 صفحه705/احکام ارث

  15. صلوات ها 3


  16. #8

    عضویت
    جنسیت تير ۱۳۹۲
    علاقه
    نجوم و دین و مذهب اسلام و سیاست
    نوشته
    456
    حضور
    16 روز 11 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    2026



    با سلام و احترام
    در سوال من مرد فوت کرده نه زن .
    مهر زن را چه کسی پس از فوت مرد باید پرداخت کند؟

    تاخواست قلم ،نقطه ضعفش بنگارد*****بیچاره ندانست علی نقطه ندارد

  17. صلوات ها 2


  18. #9

    عضویت
    جنسیت فروردين ۱۳۹۰
    نوشته
    4,862
    حضور
    47 روز 15 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17988



    نقل قول نوشته اصلی توسط safareeshghe نمایش پست ها
    با سلام و احترام
    در سوال من مرد فوت کرده نه زن .
    مهر زن را چه کسی پس از فوت مرد باید پرداخت کند؟
    با سلام و عرض ادب مجدد

    بله اگر مرد هم فوت کند ابتدا باید از اموالش بدهی های او از جمله،مهریه زن پرداخت شود اگر مالی باقی ماند به ورثه که زن هم از جمله ایشان است می رسد.

    با تشکر از پیگیری شما


  19. صلوات ها 3


  20. #10

    عضویت
    جنسیت دي ۱۳۸۸
    علاقه
    تدریس - تألیف - تحصیل
    نوشته
    1,916
    حضور
    34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12300



    سلام بر بقیةالله الاعظم و منتظرانش

    درمورد این که اگر زن فوت کند آیا مهریه ی او نیز به ورثه ارث میرسد ؟ باید عرض کنم که بله چون مهریه حق مالی زن است اگر در مدت حیات خود این حق را دریافت نکرده باشد و همچنین اگر آن را نبخشیده باشد ورثه می توانند ادعای سهم الارث از مهریه ی زن بنمایند .


    مهریه مانند دیگر حقوق مالی به ارث می رسد، اگر زن در دوران زندگی مهریه خود را نگرفته و نبخشیده باشد،پرداخت این حق مالی بر عهده شوهر است و در صورتی که زن فوت کند این حق به ورثه او می رسد.


    روى عن عبید بن زرارة و فضل أَبِی العباس قالا: قلْنَا لأَبِی عبد اللَّهِ (ع): ما تقول فی رجل تزوَّجَ امرَأَةً ثُمَّ مَاتَ عَنْهَا و قَد فرض لها الصَّدَاقَ؟ فقال: لهَا نصْفُ الصَّدَاقِ و ترثهُ منْ کلِّ شَیْ‏ءٍ وَ إِنْ مَاتَتْ فَهِیَ کَذَلِکَ.
    در روایتی از امام صادق (ع) پرسیده شد که:« چه می‌فرمایید در مورد مردی که با زنی ازدواج نموده و مهریه را نیز معین کرده ولی (قبل از دخول) می‌میرد؟ ایشان فرمودند: زن، مالک نصف مهریه بوده و از هر چیزی از زوج ارث می‌برد و اگر زن هم بمیرد، حکم همین است. [1] »

    بنابراین زن و ورثه او؛ اگر در ایام زناشویی دخول انجام نشده است مالک نصف مهریه اند و اگر دخول انجام شده است،مالک تمام مهریه اند ولی باید توجه داشت که یکی از ورثه های زن، شوهر و فرزندانش می باشند که آنان بعلاوه والدین زن از مهریه ارث می برند.

    [1] کلینی، ابوجعفر محمد بن یعقوب رازی، کافی، ج6،ص 119، تهران، المکتبة الاسلامیة چاپ اول، 1388هـ.ق.




    موفق ومؤید باشید

  21. صلوات ها 2


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
^

ورود

ورود