صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: «اجلاس نماز و پيام های رهبری»

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب «اجلاس نماز و پيام های رهبری»
  «پیام مقام معظم رهبری، به اولین اجلاس سراسری نماز»
  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم
  تشكیل مجمعی از صاحب نظران برای « اقامه نماز » یكی از شایسته ترین وضروری ترین كارهایی است كه باید در جمهوری اسلامی صورت می گرفت . زیرا برپاداشتن نماز ، نخستین ثمره و نشانه حكومت صالحان است و در رتبه بعد از آن است كه نوبت به « زكوه » بمثابه تنظیم مالی جامعه و ریشه كن كردن فقر ، و نیز امر به معروف و نهی از منكر یعنی سوق دادن به نیكی ها و بازداشتن از بدیها می رسد .« اَلَّذینَ ِانْ مَكَّنّاهُمْ فِی اْلاَرْضِ اَقامُوا الصًَلوهَ وَ اتَوُ الزَّكوهَ وَ اَمَرُوا بِاْلمَعْرُوفِ وَ نَهَواْ عَنِ اْلمُنْكَر... » اقامه نماز فقط این نیست كه صالحان، خود نماز بگزارند . این چیزی نیست كه بر تشكیل حكومت الهی متوقف باشد بلكه باید این ستون دین درجامه، به پا داشته شود و همه كس با رازها و اشارهای آن آشنا و از بركات آن برخوردار گردد .
  در خشش معنویت و صفای ذكر الهی همه آفاق جامعه را روشن و مصفا كند وتن ها و جان ها با هم به نماز بشتابند و در پناه آن طمأنینه و استحكام یابند .نماز ، ركن اصلی دین است و باید اصلی ترین جایگاه را در زندگی مردم داشته باشد . حیات طیبه انسان در سایه حاكمیت دین خدا ، وقتی حاصل خواهد شد كه انسانها دل خود را با یاد خدا زنده نگهدارند و به كمك آن بتوانند با همه جازبه های شر و فساد مبارزه كنند و همه بتها را بشكنند ، و دست تتاول همه شیطانهای درونی و برونی را از وجود خود قطع كنند ، این ذكر و حضور دائمی فقط به بركت نماز حاصل می شود و نماز در حقیقت، پشتوانه مستحكم و ذخیره تمام نشدنی در مبارزه ای است كه آدمی با شیطان نفس خود كه او را به پستی و زبونی می كشد ، و شیطان های قدرت كه با زر و زور ، او را وادار به ذلت و تسلیم می كنند ، همیشه و در همه حال دارد . هیچ وسیله ای مستحكم تر و دائمی تر از نماز برای ارتباط میان انسان با خدا نیست . مبتدی ترین انسان ها رابطه خود با خدا را به وسیله نماز آغاز می كنند . برجسته ترین اولیاء خدا نیز ، بهشت خلوت انس خود با محبوب را در نماز می جویند .
  این گنجینه ذكر و راز را هرگز پایانی نیست و هركه با آن بیشتر آشنا شود ، جلوه و درخشش بیشتری در آن می یابد . كلمات و اذكار نماز ، هریك خلاصه ای است كه به بخشی از معارف دین اشاره می كند و بطور مكرر و پی در پی آن را به یاد نماز گذار می آورد .نمازی كه با تدبر در معانی و بدون سهو و غفلت گذارده شود ، انسان را روز به روز با معارف الهی آشناتر و به آن دلبسته تر می سازد .نورانیت نماز ، و رازها و رمزهای آن و درسهایی كه در آن گنجانیده شده ، و اثر آن در ساختن فرد و جامعه ، چندان نیست كه بشود در مقالی كوتاه از آن سخن گفت ، بلكه چنان نیست كه بی خبری چون من بتواند از اعماق آن خبری آورد .آنچه من با قلم قاصر و معرفت ناچیز خود می گویم آن است كه مردم ما و جامعه ما ، و بخصوص جوانان ما كه اكنون بار امانت سنگینی را بر دوش گرفته اند باید نماز را منبع قدرتی لایزال بدانند ، و در برابر جبهه فساد و بی عدالتی و كجروی كه امروز بشریت را تحدید می كند ، از نماز و یاد خدا نیرو بگیرند . میدان مبارزه ای كه امروز پیش روی ماست ، ما را به تكیه گاه مستحكم ذكر خدا و امید و اعتماد به او ، بیش از همیشه و بیش از همه ، محتاج می سازد ، و نماز آن سرچشمه جوشانی است كه این امید و اعتماد و قدرت معنوی را به ما می بخشد . نماز با حضور و با توجه ، نمازی كه از یاد و ذكر سرشار است ، نمازی كه آدمی در آن با خدای خود سخن می گوید و به او دل می سپارد ، نمازی كه والاترین معارف اسلام را پیوسته به انسان می آموزد ؛ چنین نمازی انسان را از پوچی و بی هدفی و ضعف می رهاند و افق زندگی را در چشمش روشن می سازد و به او همت و اراده و هدف می بخشد دل او را از میل به كجروی و گناه و پستی نجات می دهد . از این رو است كه نماز در همه حالات ، حتی در میدان نبرد و در سخت ترین آزمایشهای زندگی ، اولویت خود را از دست نمی دهد .
  انسان همیشه به نماز محتاج است و در عرصه های خطر ، محتاج تر .حقیقت آن است كه در كار معرفی نماز كوتاهی های زیادی شده است و نتیجه آن كه نماز هنوز جایگاه شایسته خود را ، حتی در نظام اسلامی ما ، به دست نیاورده است .این مسئولیت سنگین ، بر دوش دانشوران و آشنایان به معارف اسلامی است كه نماز را به همه ، بخصوص به نسل جوان بهتر بشناسانند ، از كودك دبستانی تا پژوهشگر دوره های عالی ، هریك فراخور ذهن و معرفت خود، می توانند در راه شناختن نماز و رازهای آن قدمهایی بردارند و با ناشناخته هایی آشنا شوند ، حتی عرفای بزرگ نیز برای سالكان وادی معرفت ، اسرار الصلوه نوشته و آموخته اند ، یعنی اعماق این اقیانوس ناشناخته و پیمودنی است . در جامعه ما فصل مهمی در معرفی نماز در همه سطوح گشوده شود . رسانه ها و بخصوص صدا و سیما با شیوه های گوناگون نماز را معرفی و یادآوری كنند . همه جا و همیشه در رادیو و تلویزیون ، نماز در اولویت گذاشته شود و شوق ایمان و عطش یاد خدا در دلها پدید آید . در كلاسهای دروس دینی مدارس و دانشگاهها درس نماز جایگاه خود را بازیابد و سخنان سنجیده و افكار بلند در بازشناسی نماز فراهم و در معرض ذهن و دل دانشجویان و دانش آموزان گذاشته شود فلسفه نماز و تحلیل رازها و رمزهای آن با زبان هنر ، در معرض دید همگان قرار گیرد تا هركس به قدر ظرفیت خود از آن متمتّع گردد . كتابها و جزوه ها در سطوح مختلف و از دیدگاههای گوناگون به وسیله محققان و عالمان به سلك و تحریر درآید و مایه كارهای هنری و ادبی گردد .فصلی نیز باید برای آسان كردن انجام نماز گشوده شود .در همه مراكز عمومی : مدارس ، دانشگاهها ، كارخانه ها ، سربازخانه ها ، فرودگاهها ، ایستگاههای قطار ، ادارات دولتی و امثال آن ، جایگاههای مناسبی برای نماز پیش بینی شود . مساجد و نمازخانه ها پاكیزه و مرتب و رقبت انگیز باشد . نماز در وقت فضیلت و جماعت گذارده شود .
  در هر محیطی برجستگان و بزرگان آن بر دیگران پیش قدم شوند و عملاً اعتنا به نماز را به دیگران بیاموزند و خلاصه در همه جا حركت به سمت نماز و شتافتن به نماز محسوس باشد .با این مقدمات ، به خواسته خداوند متعال و با توجهات و ادعیه زاكیه ولی الله العظم ( روحی فداه ) ، كشور و جامعه ما به هدفهای والای نماز نزدیك می شود و از بركات آن بهره می گیرد .در پایان لازم می دانم از فراهم آورندگان این مجمع و همه كسانی كه با وقوف بر اهمیت نماز ، در راه اقامه آن تلاش می كنند ، مخصوصاً از جناب حجت الاسلام آقای قرائتی كه دلسوزانه و عاشقانه در این راه گام بر می دارند صمیمانه تشكر كنم و قبول حضرت حق تعالی را برای این كوششهای مخلصانه ، مسئلت نمایم .
  والسلام علیكم و رحمه الله
  سیدعلی خامنه ای
  6/7/70

  ویرایش توسط محمدی : ۱۳۹۲/۱۰/۱۳ در ساعت ۲۱:۳۷ دلیل: اضافه کردن متن
  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 2. صلوات ها 28


 3. #2

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب پیام مقام معظم رهبری، به دومین اجلاس سراسری نماز
  بسم الله الرحمن الرحیم
  جناب حجت الاسلام آقای قرائتی (دامت افاضاته ) ، بسیار از جنابعالی و همكارانتان متشكرم كه همت كرده و دومین مجمع اقامه نماز را برای گسترش دادن فرهنگ نماز و استحكام بخشیدن پایه های آن در جامعه اسلامی ایران ، فراهم آورده اید . و امیدوارم همگی مأجور و به هدف مقدس خود نائل گردید . امسال اگر اینجانب باید پیامی به شما و آن مجمع محترم بدهم ، این پیام آن است كه همه كوشش خود را برای تحقق توصیه های مندرج در پیام سال گذشته به اولین مجمع ، به كار برید و از اینكه آنها فقط نقشی بر كاغذ و الفاضی برای شروع بحث بمانند ، مانع شوید .بی شك ناگفته های باب نماز بسیار است و قاصری چون اینجانب كوچكتر از آن است كه به همه آن معارف دست یابد ، چه رسد به اینكه آن را در پیامی یا پیامهایی بگنجاند و امید است به فضل الهی و دستگیری حضرت ولی عصر ( ارواحنا فداه ) راه درك و تفهیم آن به دیگران بر دلهای نورانی و با معرفت هموار گردد . لیكن یكی از بزرگترین هدفهای معرفت ، عمل است و همیشه عمل به آنچه شناخته و دانسته ایم ، راه شناخت بیشتر را بر روی ما باز می كند و معرفت را روشن تر و بی شبهه تر می سازد .گزارشها گویای آن است كه از سال گذشته تا كنون قدمهای عملی قابل تقدیری در این راه برداشته شده است ولی این از آنچه حق عظیم نماز در ایران اسلامی می طلبد بسی كمتر است . انشاء الله با همكاری همه دستگاههای اسلامی اعم از : آموزش و پرورش ، دانشگاهها، صدا و سیما ، سازمان تبلیغات اسلامی ، مطبوعات و دیگر نهادها و سازمانهای دیگر مؤثر بتوانند شما را در مقصود مقدستان یاری دهد . توفیق همگان را از خداوند خواستارم .
  والسلام علیكم و رحمت الله
  سیدعلی خامنه ای
  6/7/71

  ویرایش توسط محمدی : ۱۳۹۲/۱۰/۱۴ در ساعت ۰۰:۳۵
  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 4. صلوات ها 16


 5. #3

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب پیام مقام معظم رهبری، به سومین اجلاس سراسری نماز
  بسم الله الرحمن الرحیم
  خدا را سپاس كه تلاش مبارك شما دست اندركاران ترویج فریضه نماز به سومین سالگرد رسید و كاری با چنین اهمیت ، به اهتمامی پیگیر و خستگی ناپذیر پیوست . راز موفقیت در دسترسی به هدفهای بزرگ و والا، همین پیگیری و استمرار در طلب است ، ایـن درس بزرگ را نیز در یكی از آثار مناجاتی مولای پرهیزگاران می آموزیم كه : « وَهَبْ لِیَ الْجِدَّ فِی خَشْیَتِكَ وَ الدَّوامَ فِی الاِتّصالِ بِخِدْمَتِكَ ... » نماز در عرصه تكاپوی لایزال و ناگزیری كه بشر بدان مأمور بلكه مطبوع گردیده است ، بزرگترین فریضه و مؤثرترین ابزار است . شاید برخی این خصوصیت را برای نماز فقط در میدان تكاپوی فردی بسوی كمال ، شناخته و از نقش آن در صحنه جهاد جمعی و اجتماعی و در برابر معارضان پرقدرت دنیایی سخنی نشنیده باشند .از این رو باید دانست كه پایمردی در همه گونه رویارویی ، وابسته به آن است كه دلها و اراده ها از صفا و توكل و اعتماد به نفس و امید به فرجام ، لبریز باشد ، و نماز سرچشمه جوشانی است كه این همه و بسی فیوضات دیگر را بر دل و جان نمازگزار سرازیر می كند و از او انسانی روشن ضمیر و ثابت قدم و بی دغدغه و امیدوار می سازد .این كار در قرآن و سخن والای پیامبر خاتم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) نماز ، بازدارنده از فحشاء و منكر و معراج مؤمن و تقرب دهنده پرهیزگار و در یك سخن ، بهترین نهاد دین معرفی شده و پیامبر مكرم ، آن را روشنی چشم خویش خوانده است ، باید ما را در فهم عظمت نماز به تأمل و ژرف نگری بیشتری بكشد .البته این نكته نیز شایان ذكر است كه نماز همین بر زبان راندن كلمات و گزاردن حركاتی معین نیست . آن همه فیض و بركت ، بر پدید آوردن امواج صوتی و اعمال بدنی بی آنكه روح ذكر و توجه در سراسر این كالبد دمیده باشد ، مترتّب نمی گردد ، اگرچه حداقل تكلیف با آن ساقط می گردد . روح نماز ، یاد خدا و خشوع و حضور در برابر اوست و این كلمات و اعمالی كه با تعلیم الهی بر مكلف ، واجب گشته است بهترین قالب برای آن روح و نزدیكترین راه به آن سرمنزل مقصود است .نماز بی ذكر و حضور ، كالبدی بی روح است كه اگرچه نام نماز بر آن ، مجاز نیست ، لیكن اثر و خاصیت نماز نیز از آن مترقب نیست . از این حقیقت ، در آثار دینی با عنوان « قبولی نماز » سخن رفته است ، و چنین آمده است كه از یك نماز كه تو می گذاری ، تنها هرآنچه با حضور و توجه آورده شده ، قبول است و بس .اینك نماز ، محبتی بی بدیل و سرچشمه فیضی لایزال ، در اختیار ما است كه با آن ، نخست از خویش و سپس از هرآنكه بدو مهر می ورزیم ، انسان صالح بسازیم . این دروازه ای است گشاده به عرصه پهناور و مصفا . دریغ است كه آدمی عمری را در جوار بهشت مصفایی بگذراند و سری بدان نكشد و عزیزان خود را بدان سوق ندهد . وحی الهی به پیامبر عظیم الشأن ( صلی الله علیه و آله و سلم ) چنین فرمان داد :« وَ اْمُر اَهلَكَ بِالصَّلوهِ وَاصْطَبِر عَلَیها » امروز همه شما خود را طرف این خطاب بشمرید و نماز را حقیقت مقدس و گوهر درخشان را، كه عطیه الهی به امت محمد مصطفی ( صلی الله علیه و آله ) است قدر بشناسیم .در این وظیفه هركسی سهم ویژه ای دارد :پدران و مادران با گفتار و كردار خود ، فرزندان را به نماز تشویق و راهنمایی كنند .معلمان ، شاگردان مدارس و دانشگاهها را در سمت و سوی این حقیقت درخشان وادار نمایند .فضلا و علما و روحانیون محترم ، امامت جماعت در مراكز آموزشی و اقامت گاههای دانشجویان ، برای نسل نو را فرصتی مغتنم بشمارند .نویسندگان كتابهای درسی ، رازها و رمزها و درسهای نماز را در كتابهای درسی بگنجانند .وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات و صدا و سیما از هنر به ویژه هنر سینما برای نشان دادن گوهر نماز و چهره نمازگزار بهره بگیرند . هنرمندان عزیز با زبان شعر و قصه و نقاشی و جز اینها ، و با آفرینش آثار هنری با كیفیت ، بلكه برجسته ، دست چیره هنر را به كاری چنین شایسته مشغول سازند .در مدارس ، معلمان و مدیران ، و در همه مراكز مسئولان ، با حضور خود در صفوف نماز، نمازگزاران را تشویق كنند .در گردهمایی های علمی و فرهنگی و آموزشی و تبیغی ، نماز را در وقت خود همچون الهام بخش صداقت و هدایت به جای آورند .نویسندگان و گویندگان دینی درباره نماز و مفهوم و فلسفه و هدف و آثار و بركات واحكام آن بگویند و بنویسند. مردم ، مساجد را با حضور در نمازهای جماعت كه بهترین شیوه نمازگزاردن است ، رونق بخشند . در همه بناهای عمومی و جاهایی كه همواره به طبع حال ، مردمی در آن گرد می آیند مانند فرودگاهها و ایستگاههای قطار و بندرها و عظیمت گاههای خودروهای همگانی و ادارات دولتی و بوستانهای شهری و مانند اینها ، نمازخانه ها یا مساجدی بنا كنند و افزون بر این مردم ، هر زمین پاكیزه و مناسبی را به هنگام درآمدن وقت نماز ، مسجد به شمار آورند و در آن به نماز بایستند .از این گونه كار برای هركسی و قشری از مردم هست كه هر كس باید كنكاش كند و سهم خود را از این فریضه همگانی را بیابد و بدان دست زند .در چنین وضعی است كه جامعه اسلامی ما توانسته است نماز را اقامه كند و مصداق این آیه كریمه گردد كه :
  « اَلَّّذینَ اِنْ مَكَّنّاهُمْ فِی اْلاَرْضِ اَقامُوا الصَّلوهَ وَ اتَوُا الزَّكوهَ وَ اَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوُا عَنِ اْلمُنكَرِ وَ لِلّهِ عاقِبَهُ الْاُمُورِ صَدَقَ اللهُ الْعَلی الْعَظیم »
  والسلام علیكم و رحمت الله
  سیدعلی خامنه ای
  16/6/1372

  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 6. صلوات ها 10


 7. #4

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب پیام مقام معظم رهبری، به چهارمین اجلاس سراسری نماز
  بسم الله الرحمن الرحیم
  فرا رسیدن موسم گردهمایی های سالیانه نماز ، بار دیگر فضای فرهنگی كشور با نام و یاد همگانی این فریضه عظمی ، معطر و منور گردیده است . همان طور كه مژده قیام نماز ، پیامبر عظیم الشأن ( صلی الله علیه و اله ) را - چنانكه در حدیث آمده است - به وجد می آورد ( و به بلال ، مژده رسان همیشگی نماز ، می فرماید : « اَرِحْنا یا بِلال! » یعنی ای بلال ! دلم را با اذان كه مژده نماز است ، راحت بخش ! ) همان طور هم بزرگداشت نماز و گستردن و بلند كردن نام آن ، دل بندگان خدا را وجد و نشاط می بخشد و ابرهای تیره ملال واضطراب را از آفاق آن ، پراكنده می سازد ، و این برخاسته از ویژگی خود نماز است كه مایه آرامش دلها و بر طرف كننده نگرانی ها ودغدغه های روحی در نماز گزار است .باری ، اینكه دو سالی است كه به همت مردان صاحب همتی ، ایران اسلامی به سوی حقگذاری نماز پیش می رود . اگرچه ایرانیان مؤمن ، هرگز به نماز پشت نكرده و این نعمت بزرگ خدا را نا سپاسی ننموده اند ، لیكن حق نماز غالباً چنانكه باید ، گزارده نشده است و اكنون این امید كم كم در دل پدید می آید كه در آینده ای - به خواست خدا نزدیك - نماز به درستی حقگزاری شود .
  پدیده های زیبایی چون : اقامه نماز های جماعت در سطح شهرها ، در میدان ها و بوستان ها و ورزشگاه ها ، ساختن تالارهای بزرگ و مناسب نماز در برخی و ساختن یا آماده كردن نماز خانه در برخی دیگر از جاها ، گرد آمدن بیش از پیش مردم و به ویژه جوانان در بسیاری از مساجد ، بر پا داشتن نماز جماعت در ظهر عاشورا در میان مراسم عزاداری ، نوشتن كتاب های بسیار در باب نماز و جز اینها ، همه و همه بر انگیزاننده های آن امید بزرگ است .نشانه ها و شاخص هایی هست كه هر گاه و هر جا دیده می شوند ، می توان گفت :حق نماز ، گزارده شده است.نخست همگانی شدن نماز است . ناسپاسی بزرگی است كه ، كسی در محیط اسلامی به سر برد و نماز را كه برترین وظیفه هر مسلمانی است ، به جا نیاورد . چنین كسی نزد خدا و نزد بندگان خدا رو سیاه و در حق خود مقصر است ، چرا كه خویش را از بركات نماز محروم ساخته و درباره نماز كوتاهی كرده است . آنگاه كه در جامعه اسلامی همگان ، از پیر و جوان و نوجوان ، و در هر موقعیت اجتماعی یا خانوادگی ، و در همه شرایط زمانی و مكانی و جوی و در آسایش و در رنج و شادی و غم ، نماز را چون پایه دین و بخشی از زندگی یك مسلمان ، بجای آوردند و به هیچ بهانه ، عمداً آن را ترك نكردند ، مهمترین نشانه حقگزاری نماز آشكار شده است .نشانه دیگر ، نیكو به جای آوردن نماز است ، یعنی با توجه به معنی و مفهوم كلمات نماز و همراه با خشوع وحضور . و این روح نماز است كه بدون آن ، نماز كالبدی است بی جان ، و اگرچه ساقط گننده اقل تكلیف ، ولی نه برآورنده همه هدف ها و مقاصد تشریع ، این یك ، البته نیازمند آموزش و نیز تمرین است و اگر به كمك الهی ، تأمین شود ، عمق روحیه دینی و بركات فراوان ایمان و عمل را با خود تأمین خواهد كرد . نشانه دیگر ، آبادی مساجد و افزایش نماز های جماعت است ، و این به معنای بروز بركات نماز در سطح همكاری و همدلی اجتماعی است . بی شك این فریضه نیز با همه اتكالش به عامل درونی یعنی توجه و ذكر و حضور ، همچون دیگر واجبات دینی ، ناظر به همه عرصه زندگی انسان است و نه به بخشی از آن ، یعنی زندگی فردی و شخصی هر كس و آن جا كه پای فعالیت و نشاط دسته جمعی افراد جامه به میان می آید ، نماز همچون گرم ترین و پر شورترین عبادت دسته جمعی ، نقش بزرگی را بر عهده می گیرد .مظهر این خصوصیت ، همین نماز های جماعت پنجگانه و نماز جمعه و نماز های عید است .نشانه دیگر ، مطرح شدن نماز در عرصه مطالعات و تحقیقات علمی است . همان طور كه بحث فقهی درباره نماز و مقدمات آن ، طولانی ترین مباحث فقهی در حوزه های علمیه را تشكیل می دهد ، بحث كلامی و عرفانی و اجتماعی نماز نیز باید سلسه مهمی از مباحث دینی مطرح در سطح جامعه را پدید آورد . آگاهان دینی و محققان و نویسندگان در این باره مقالات و تحقیقات وكتابهایی فراهم كنند و بحث نماز به طور مكرر در همه جایگاهای تبلیغ دین ، با زبان ها و شیوه ها و از زاویه های گوناگون مطرح گردد . در كتابهای درسی دوره های مختلف ، به تناسب ، فصل فشرده یا گسترده ولی به هر حال ، عمیق و متینی در باره نماز گنجانیده شود .در صدا وسیما ، نماز همچون موضوعی كه باید به همه آموخت ، تلقی گردد و در برنا مه جداگانه یا در دل برنامه های گوناگون ، از آن سخن رود و اعماق و رازها و درسهای آن برای همه مردم بیان گردد . در سخنرانی های دینی در مساجد و غیره ، بارها و بارها معارف نماز نیز همچون مسائل آن بازگو شود . نشانه دیگر آن است كه در همه جای ها و ساختمان های دولتی و عمومی ، نمازخانه ای در خور دیده شود و نماز گزاردن در همه جا برای همه ، كاری در دسترس به شمار آید . نشانه دیگر آن است كه بزرگان جامعه و كسانی كه چشم ها به آن ها دوخته شده و انگشتها آنها را اشاره كرده است،درمراكز همگانی نماز دیده شوند ونمازخانه های مراكز عمومی،ویژه آدمهای بیكاریا فرودست شمرده نشود.... و نشانه های دیگری كه با تدبر می توان بدانها دست یافت ، هرگاه این نشانه ها ، همه در جامعه ای پدید آید ، به حق باید گفت كه حق نماز در آن جامعه ادا شده است و هرچه این نشانه ها بیشتر باشد گرایش به حقگذاری نماز بیشتر است .اینجانب با دعا برای دست اندركاران این حركت الهی و به ویژه برای حجت الاسلام آقای قرائتی كه تلاش عظیمی را وقف این كار كرده اند ، و تشكر از كسانی كه به این دعوت حق پاسخ مثبت گفته اند و به ویژه از عزاداران عاشورای حسینی امسال كه در روز عاشورا جلوه باشكوهی از نمازگزاری را نشان دادند ، از خداوند متعال خواهانم كه كشور ما و مردم ما را در این فریضه بزرگ مانند بسی كارهای مهم دیگر ، الگو و نمونه برتر سازد و ادعیه زاكیه حضرت بقیه الله الاعظم ( ارواحنا فداه و عجل الله فرجه )را شامل حال ملت وكشور فرماید .
  والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته
  سید علی خامنه ای
  14/6/1373

  ویرایش توسط محمدی : ۱۳۹۲/۱۰/۱۶ در ساعت ۲۱:۲۱ دلیل: فونت
  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 8. صلوات ها 10


 9. #5

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب پیام مقام معظم رهبری به پنچمین اجلاس سراسری نماز
  بسم الله الرحمن الرحیم
  اكنون چند سالی است كه چنین روزهایی در كشور ما ، موسم نماز است ، یعنی فضای سراسر كشور به عطر دل انگیز یاد و نام نماز ، آغشته است و انسانهایی روشن بین و با ایمان ، با شور و نشاط همه جا از نماز می گویند و به نماز فرا می خوانند و برای اقامه نماز ، مجاهدت می كنند ، این تلاش مبارك ، شایسته آن است كه از طرف همه كسانیكه به حیات طیبه اسلامی و زندگی در سایه حق و عدالت دل بسته اند ، گرامی داشته شود و به پیوسته ماندن آن ، كمك شود اقامه نماز در كشوری كه پرچم اسلام بر فراز سرخویش برافراشته و به حاكمیت اسلام مفتخر گردیده ، یكی از واجبترین فرایض است . زیرا همه هدفهای یك جامعه نیكبخت از قبیل : تأمین عدالت اجتماعی ، دستیابی به رفاه عمومی و شكوفایی مادی ، پرورش استعدادها و خلاقیت ها درآحاد مردم ، برخورداری از دانش و بینش و تجربه ، عزت و استقلال و اقتدار ملی ، گسترش اخلاق انسانی و روابط سالم میان آحاد مردم و دیگر هدفهای والا، در صورتی تأمین می شود كه تربیت فردی و تهذیب اخلاقی در آحاد مردم به ویژه در كارگزاران امور كشور ، تأمین شود پاك و برخوردار از همت و توكل و اخلاص و صبر و سخت كوشی در آن جامعه باشند كه به یاری این پشتوانه روحی ، توانایی برداشتن بارهای سنگین را دارا باشند و در برابر موانع گوناگون و به ویژه امواج فساد و تباهی ، یارای ایستادگی داشته باشند . هرچه شمار این گونه انسانها در جامعه و كشوری بیشتر باشد ، افق آینده آن جامعه و آن كشور ، روشن تر و حركت به سوی نیكبختی در آن جامعه و آن كشور ممكن تر و آسانتر خواهد بود .اهمیت نماز و یكی از رازهای پای فشاری بر آن در معارف اسلامی از آنچه گفتیم ، می توان دانست ، زیرا نماز ، برترین چیزی است كه می توان همه افراد جامعه مسلمان را ، به تهذیب اخلاقی و تعالی روحی و معنوی برساند.سه خصوصیت عمده در نماز هست كه نقش برتر آن را در تهذیب نفس و پرورش روانی انسان ها پدید می آورد: نخست آنكه نماز ، با شكلی كه در اسلام برای آن معنی گشته یعنی حركات و اذكار مخصوص ، بطور طبیعی نمازگزار را به دوری از گناه و آلودگی فرا می خواند : « اِنَّ الصَّلوهَ تَنْهی عَنِ الفَحشاءِ وَ الْمُنكَر » این فراخوانیِ پیوسته ، توانایی آن را دارد كه هر كس را از منجلاب ها ، رها سازد و عروج بخشد .دوم آنكه در او روح پرستش و خضوع در برابر حضرت باری تعالی را كه محبوب حقیقی و فطری هر انسان است ، زنده می كند و غبار فراموشی از این حقیقت درخشنده را كه در ژرفای فطرت او نهاده شده است ، می سترد .سوم آنكه به جان و دل نمازگزار ، آرامش و اطمینانی را كه شرط اصلی موفقیت در همه عرصه های زندگی است ، هدیه می كند و تزلزل و اضطراب را كه مانع بزرگی در راه اقدام مجدّانه برای پرورش اخلاقی است ، از او دور می سازد .هریك از سه خصوصیتی كه گفته شد در خور آن است كه با تدبر و ژرف نگری دیده و سنجیده شود و از این راه ، بسیاری از معارف نماز آشكار خواهد شد .اكنون هنگامی كه می بینیم نماز با این ویژگی ها و كارسازی استثنایی اش ، گستردگی به اندازه گستره همه جامعه اسلامی دارد ، یعنی همه در هر حال و هر جا وظیفه دارند آن را به جای آورند و هیچ كس ، هرگز از قلمرو این فرضیه الهی بیرون نیست ، در می یابیم كه اندازه تأثیر آن در تأمین شرط نیك بختی یك ملت ویكجامعه،چقدر زیاد است .حقیقت آن است كه هرگاه در میان مردمی نماز - با همه شرایطش - رواج داشته باشد همین یك واجب الهی آنان را تدریجاً به همه نیكبختی ها می كشاند و خیمه دین را در زندگی آنان برپا می سازد .ناگفته نگذاریم كه این همه ، درباره نمازی است كه با روح آن یعنی توجه و حضور قلب به جای آورده می شود. چنین نمازی ، نمازگزار را با همه آفرینش ، هماهنگ و همسو می سازد و راه را برای تحقق سنت های الهی در طبیعت و تاریخ باز می كند، چرا كه در بینش اسلامی همه آفرینش درحال تسبیح و عبودیت حضرت حق است : « یُسَبَّحُ لِلّهِ ما فِی السَّمواتِ وَ ما فِی الْاَرضِ ... » توصیه مؤكد اینحانب به همه به ویژه جوانان آن است كه خود را با نماز مأنوس و از آن بهره مند سازند . بعنی اینكه نماز را با توجه به معنی و با احساس حضور در محضر پروردگار متعال « جَلَّتْ عَظِمَتُهُ » به جای آورند و این كار را با تمرین در خود هموار و آسان سارند و تا بتوانند نوافل ، مخصوصاً نمازهای صبح و مغرب را نیز ادا كنند و اگر هنوز در میان كسان و نزدیكان و دوستان آنان ، كسی است كه خود را از فیض نماز محروم كرده باشد ، او را از این گناه بزرگ و خسارت عظیم بازدارند و این كار را با زبان خوش و رفتار حكیمانه انجام دهند ، البته پدران و مادران نسبت به نماز فرزندانخودمخصوصاً نوجوانان مسئولیت بیشتری دارند .اینجانب در پیام نماز سالهای گذشته ، توصیه هایی به دست اندركاران و مسئولان دستگاههای گوناگون درباب نماز كرده ام ، بجا است اگر هیئتی از این مجمع نماز درباره آنها به جستجو و فحص پردازد و گزارشی از چگونگی و اندازه تحقق آن خواسته ها فراهم آورد .در پایان با دعا برای همه شما دست اندركار مسئله نماز ، امیدوارم زحمات شما مقبول الهی و منظور نظر حضرت ولی الله الاعظم ( ارواحنا فداه و سلام الله علیه ) باشد .
  والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته
  سید علی خامنه ای
  14/6/1374

  ویرایش توسط محمدی : ۱۳۹۲/۱۰/۱۷ در ساعت ۱۶:۴۸
  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 10. صلوات ها 9


 11. #6

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب پیام مقام معظم رهبری، به ششمین اجلاس سراسری نماز
  بسم الله الرحمن الرحیم
  خداوند متعال را سپاس می گویم كه دلهای نورانی و پاكیزه ای را به كار نماز و ترویج و برپاداری آن ، برانگیخته و شوق مجاهدت و تلاش مخلصانه در این راه را به آنها بخشیده است . ثمره كوششهای هوشمندانه جمع شما در این چند سال ، آن شده است كه نماز كه مظهر كامل پرستش و نیایش و رازگویی و نیازجویی و عشق و ایمان به محبوب فطری عالم وجود است ، پرتوی درخشانتر و حضوری برجسته در ذهن و عمل جامعه اسلامی یافته است . اكنون بحمدالله در بسیاری از جاهایی كه جماعت مردم درآن گرد می آیند و بویژه مراكز گردآیی جوانان مانند: مدارس ، دانشگاهها ، سربازخانه ها ، بوستانها و نیز دانشگاههای دولتی و راهها و غیره، نماز ، حاضر و بارز و چشم و دل نواز است . نوشته ها و گفته های بسیار در رسانه ها و در كتاب ها و درس ها و برنامه های هنری و تبلیغی ، به نماز می پردازد و ذهن ها و دلهای كسان بیشماری را به این تكلیف شیرین و دل نشین ، متمایل می سازد و به گزاردن آن وا می دارد .شك نباید كرد كه این ، راهی است به سوی كامیابی و توفیق در همه مهامّ شخصی و اجتماعی راهی است به سوی سعادت و فلاح ...« قَدْ اَفْلَحَ الْمُؤمِنُونَ ،اَلَّذینَ هُمْ فی صَلوتِهِمْ خاشِعوُنَ ... » چه افراد و جماعتی كه با شناختن قدر و جایگاه ذكر و خشوع و انابه - كه نماز، مظهر كامل آن است - و همراه كردن كار و ابتكار دنیایی با آن ، به قله های تعالی و كمال رسیدند ، و چه بی خبران و كوته نظرانی كه با غفلت از این راز بزرگ هستی ، خود را از سعادت كامل محروم ساختند و چه در صورت تلاش و كار مادی و چه در صورت بیكاری و تنبلی ، هرجا به گونه ای خود را در منجلاب های محرومیت و ناكامی غرقه ساختند . انسانهایی كه تلاش و مجاهدت در عرصه زندگی بشری با یاد خدا و انس با او و عشق به او همراه می سازند ، خوشبختی در معانی حقیقی ان را درمی یابند و آن را برای جسم و جان خود فراهم می كنند .شما برادران و خواهرانی كه به امر نماز همت گماشته اید از این دیدگاه در تدارك بزرگترین خدمت به مردم و كشور خود هستید و بی گمان ، ملت ما از معرفت به نماز و عمل به آن بهره های بزرگ در همه عرصه های زندگی خود خواهد برد .
  مسئولان محترم اقامه نماز گزارش امیدبخشی از به كار بستن سفارشهای قبلی درباره نماز داده اند . اینجانب پس از سپاس از آنان و همه بخشهای كه به آن سفارشها جامه تحقق پوشانده اند ، به همت دست اندركاران این مهم و دیگر مدیران و مسئولان كشور توصیه می كنم كه :
  1- برای تبیین ژرفای نماز و معرفی رازها و زیبایی های آن ، دست به تلاش پیگیر و همه جانبه ای زده شود . در كتابهای معارف دانشگاهها و كتب درسی دوره های پیش از دانشگاهها و جزوه های كوچك و قابل فهم ، سخنان نغز و پر مغز و مضمون های تازه فراوان در این باره وارد شود .
  2- احكام فقهی نماز به صورت آسان و روان منتشر شود و جزوه ها و نوارهای صوتی و تصویری مناسب برای فرستادن به میان ملت های دیگر ، آماده گردد .
  3- اذان از حنجره اشخاص خوش صدا در همه جا پخش شود و هیچ شهر و محله ای محروم از آهنگ اذان نماند .
  4- مساجد ، به شكل شایسته غبارروبی شود و خدمت به مسجد ، كاری مردمی و همگانی شمرده شود.
  5- نماز صبح در مساجد اقامه شود .
  6- نمازهای جمعه درهر شهر با شركت فرزانگان و اصحاب معرفت در ستادهای آن ، پربارتر گردد .
  7- مدیران دستگاههای اداری و دولتی ، خود متصدی اقامه نماز در آن دستگاهها شوند .
  8- در سربازخانه ها ، آموزش نماز و عمل به آن از آنچه هست ، جدی تر گرفته شود .
  9- در میان جاده های بیابانی ، مسجد به قدر كافی ساخته شود و در شهرهای سر راه در همه بیست و چهار ساعت ، مسجد باز و آماده وجود داشته باشد .
  10- در شهرها و شهرك هایی كه تازه ساخته می شود مسجد جامع ، نخستین بنا و مركز حقیقی شهر قرار گرفته و ساخته شود .
  11- در همه اجتماعات با فرا رسیدن وقت نماز ، نماز به پا داشتـه شود و اجتماعاتی كه به خاطر انبوهی آن به هرجهت دیگـر قادر به این كار نیستند برنامه زمـان بندی آنها جـوری تنظیم شـود كه با وقت نماز تصادف پیدا نكند .
  12- و به طور خلاصه وضع شهرها و روستاهای كشور را جوری كنید كه هركس تازه وارد آن می شود، آن را محیط اهتمام به نماز و جایگاه اقامه آن بداند .توفیقات همه شما را از خداوند خواستارم .
  والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته
  سید علی خامنه ای
  6/7/1375

  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 12. صلوات ها 9


 13. #7

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب پیام مقام معظم رهبری، به هفتمین اجلاس سراسری نماز
  بسم الله الرحمن الرحیم
  در میان مجموعه وظایف خطیری كه با استقرار حاكمیت الهی در نقطه ای از زمین بر دوش مؤمنان و بندگان زبده خداوند قرار می گیرد . قرآن اقامه نماز را شأنی ویژه بخشیده و آن را در صدر فهرست ، جای داده است : « اَلَّذینَ اِنْ مَكَّنّاهُمْ فِی اْلَارْضِ اَقامُوا الصَّلوهَ ... » اگر برپا داشتن نماز در میان نماز ، نقش بنیادی نمی داشت و همچون پایه ی استواری برای پیشبرد هدفهای بزرگ نظام اسلامی به شمار نمی آمد ، چنین تبلیغ بلیغی بر اهمیت نماز نمی شد .حقیقت آن است كه نماز با نقش عظیم تربیتی ، با تأثیر شگرف در ایجاد آرامش و سكینه قلبی مؤمنان ، با دمیدن روح توكل و تقوا و اخلاص در نمازگزار ، با ایجاد فضای تقدس و معنویت در پیرامون نمازگزار كه موجب دوری او و دیگران از گناه است و با درسهای معرفتی گوناگون كه در الفاظ و اذكار آن نهفته است ، بسی بیش از صرفاً یك وظیفه شخصی ، و در واقع دارای یك نقش كلیدی در اداره فرد و جامعه است . تاكیدهای بلیغی كه برگزاردن این واجب شده ؛ و حتی پدر و مادر موظف شده اند كه فرزند خود را از دوران كودكی با آن مأنوس سازند ، در میان همه واجبات دینی ، بی نظیر است ، و این بخاطر نقش استثنایی نماز در تنظیم انگیزه های روانی فرد و تأمین فضای مناسب برای تحمل بارهای سنگین وظیفه ، در جامعه است . با توجه به همه این جهات ، به حق باید نماز را برترین اعمال دانست و صلای « حَیَّ عَلی خَیْرِ الْعَمَل » را در بانگ نماز سخنی حكت آمیز به حساب آورد . نماز است كه مایه های لازم ایثار و گذشت و توكل و تعبد را كه پشتوانه حتمی واجبات پرخطر و دشوار همچون جهاد ، نهی از منكر و ذكات ، د روح آدمی پدید می آورد و او را شجاعانه بدان میدان ها گسیل می دارد . هنگامی كه به خاطر هجوم دشمن ، فریضه جهاد اهمیت می یابد اثر دشواری زندگی قشرهایی از مردم ، فریضه ذكات و انفاق ، همه را مخاطب می سازد ، یا به اقتضای تلاش دشمن در عرصه فرهنگ و اخلاق ، امر به معروف و نهی از منكر ، واجب همگانی می شود ... در همه این شرایط ، نماز ، نه فقط از شأن « خیر العملی » فرو نمی افتد ، بلكه بمثابه پشتوانه روحی و معنوی همه مجاهدتها و ایثارها و خطرپذیری ها ، بر اهمیت آن افزوده می شود .امروز با سیطره نظم ماشینی بر همه جامعه های بشری ، انسان و انسانیت ها سخت در فشارند . آحاد بشر در چنین نظمی ناگزیرند آهنگ زندگی فردی و اجتماعی را ، با نواخت سنگین و روح گداز و ماشین ، همسان و یك آهنگ كنند . رحم و مروت و گذشت و ایثار و بسی ارزشهای اخلاقی دیگر ، در این هم نواختی است كه كم تأثیر و بیرنگ می شود ، و خانواده و اخلاق همزیستی مهرآمیز خانوادگی ، در چنین وضعی است كه پایمال و منهدم می گردد . از دهها سال پیش دلسوزان و تیز بینان ، حتی در قلب محیط تمدن صنعتی و ماشینی ، این خطر را احساس كرده و هشدار داده اند، و با تأسف ، هنوز میلیون ها انسان به ویـژه جوانـان كه احساسات لطیف تر و روحیه آسیب پذیرتر دارند در این بلای بزرگ همچنان بی دفاع و بی علاج اند .نیاز به رابطه معنوی با خداوند رحیم و كریم ، بدین جهت امروز برای مردم دنیا از همیشه حادتر و جدی تر است و نماز برترین و كارآمدتررین وسیله برای تأمین این نیار است . بشریت امروز به نماز خالص و كامل و پرشور اسلامی ، از همیشه نیازمندتر است و شما مسئولان امر ترویج نماز باید به كمك الهی بتوانید ، نه فقط نسل روبه رشد و بالنده جوان كشورمان ، بلكه همه جانهای نیازمند و كامهای تشنه بشر متحیر در سراسر جهان را ، اشباع كنید و از سرچشمه نماز بهره مند سازید .اینجانب ضمن تقدیر از زحمات شما عزیزان كه سال به سال ، گسترده تر و بار آورتر می شود ، شما و دیگر مسئولان و همه ملت عزیز را به نكات زیر توصیه می كنم :
  1- آشنایان با معارف اسلامی ، شأن نماز و روح و محتوا و گستره تأثیر آن را در جان فرد و مجتمع را با شیوه های رسا ، تبین كنند ، و به ویژه هنرمندان برای این مقصود از ابزار كارآمد هنر بهره بگیرند .
  2- پدر و مادرها ، كودكان و نوجوانان را با صورت و معانی این فریضه آشنا سازند و اگر باید از دیگران كمك گرفت ، كتابهای شیرین و آسان فهم را برای كودكان خود بخوانند .
  3- معلمان مدارس در هنگام نماز ، نوجوانان پسر و دختر را به حضور در نمازخانه های مدارس تشویق كنند و خود پیش از همه به نماز بشتابند .
  4- مسئولان پرورشی مدارس ، نماز را در رأس برنامه های پرورشی به شمار آورند .
  5- مسئولان ورزش كشور ، محیط ورزش را با یادآوری و اقامه نماز روح بخشند و در تعیین فقط مسابقات ورزشی ، ساعت نماز را فارغ و زمین و زمان را آماده برگزاری نماز كنند .
  6- برنامه ریزان حركت رسانه های سفری مانند قطار و هواپیما و غیر آن ، حفظ وقت و امكان نماز مسافران را در برنامه ریزی در نظر بگیرند .
  7- ائمه محترم جماعات ، مساجد را از همیشه فعال تر كنند و آموزش ترجمه و مفهوم و روح نماز را به شكل نوین و جذاب ، در برنامه های خود بگنجانند .
  8- نویسندگان كتب معارف دبیرستانها و دانشگاهها ، نماز را از موضوعات مورد بحث آن كتابها قرار دهند و در آن ، بحث های عالمانه و عمیق در این باره مطرح سازند .
  9- جوانان عزیز ، دقائق معدود نماز را فقط برای نماز بگذرانند و در طول نماز ، تا آنجا كه می توانند با تمركز و حضور قلب ، مایه زندگی بخش ذكر و تضرع را برای جان و دل نیازمند خویش تأمین كنند .
  10- همگان ، نماز را كه داروی شفا بخش روح و مایه صفا و آرامش و نورانیت است ، برهمه كارهای دیگر مقدم دارند و در هیچ شرایطی خود را از آن محروم نسازند و هرگـز به بهانه مشغله و گرفتـاری ، ایـن حضور رهایی بخش در محضر آفریدگار رحیم و كریم و عزیز را از دست ندهند .خداوند فیض نماز را بیش از پیش بر این ملت مؤمن و نمازگزار ، ارزانی فرماید .
  والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته
  سید علی خامنه ای
  7/7/1376

  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب پیام مقام معظم رهبری، به هشتمین اجلاس سراسری نماز
  بسم الله الرحمن الرحیم
  نظام اسلامی كه برترین هدفش ، پرورش انسانهای والا و با فضیلت است ، سازندگی فرد و جامعه را از هر دو سو ، یعنی هم از جسم و هم از جان ، هم در عرصه مادی و هم در ساحت معنوی پیش می برد ، و هر دو بال پرواز و تعالی آدمی را می گشاید و می آراید . عبادت و در رأس آنان « نماز » بدین جهت است كه چنین اهمیتی می یابد و نماز ستون دین نامیده می شود . نماز آنگاه كه با توجه و حضور همراه است ، نه تنها دل و جان نماز گزار ، كه فضای پیرامون او را نیز لطیف و نورانی و معطر می سازد و به خانه و خانواده و محیط كار و محفل دوستان و مجامع شهروندان و همه ی فضاهای زندگی پرتو افشانی می كند . هر چه نمازگزارانِ متوجه و خاشع و ذاكر بیشتر شوند ، ظلماتِ خود خواهیها و خود كامگی ها و بد دلیها و آزمندیها و تجاوزگریها وحسادتها و بدخواهیها كمتر می شود و نور رستگاری بر پیشانی زندگی ، بیشتر می درخشد . ریشه ی همه ی تلخكامیهای بشر در غفلت از خدا و محدود شدن به منافع شخصی است . نماز ، آدمی را از این حصارهای ظلمانی می رهاند و شهوت و غضب او را به سوی حقیقت متعالی و خیر همگانی هدایت می كند . نمازِ خاشعانه و سرشار از حال و حضور ، بهشتی واقعی ، نخست در دل و جان نماز گزار و بتدرج در محیط زندگی می آفریند ، و صلاح و فلاح را به انسان هدیه می كند . از این رو در همه ادیان الهی ، نماز گزاردن ، اصلی ترین ادب دینداری و آشكارترین و عمومی ترین نشانه ایمان است ، و نماز اسلام ، كاملترین و زیباترین نماز ها است . یكی از بركات انقلاب اسلامی در سالهای اخیر آن است كه دلهای پرشور و شوقی را به اهمیت و والائیِ فریضه نماز توجه داده و ترویج روز افزون این پایه ی اساسی دین را ، مركز همت و تلاش آنان ساخته است . اكنون در سال ، هزاران تلاش گرانبها ، با اهتمام و كوشش صادقانه ی آنان ، صرف آن می شود و نمازگزاران بیشتری توفیق نماز با توجه وتذكر بیابند . انواع فعالیتهای فرهنگی و هنری و تحقیقی و اجرائی در فهرست طولانی این تلاشها قرار دارند . اینجانب وظیفه خود می دانم كه از این تلاشگران مؤمن كه مشتمل بر مسؤلان عالیرتبه دولتی ، و علمای معزز دینی ، و برجستگان فرهنگی و علمی و هنری ، و جوانان پرشور و زنان و مردان مؤمن از بخش های گوناگون اجتماع است ، صمیمانه سپاسگذاری كنم و بطور ویژه از روحانی آگاه و دلسوز جناب حجت الاسلام قرائتی كه نیروی عظیمی را در این راه بسیج كرده اند، تشكر نمایم .اكنون لازم می دانم تذكراتی را به شما و همه مردم عزیزمان عرض كنم :
  1- همه آحاد نمازگزار باید سعی كنند كه نماز را با توجه به معانی كلمات بخوانند ، یعنی در نماز با خدای عزیز و رحیم سخن بگویند . این است آن سرچشمه فیضی كه جان نمازگزار را سیراب می كند . البته این حقیقت نباید دست آویزی برای نفس بهانه گیر باشد كه اگر توفیق چنین توجه و حضوری نیافت ، نماز را ترك كنند . نماز در هر صورت واجب و فریضه است و تاركِ نماز بزرگترین فرصت ارتباط با خداوند سبحان را از دست می دهد .
  2- لازم است دست اندركاران ، اوراقی شامل ترجمه نماز در همه سطوح ، فراهم و میلیون ها نسخه از آن را در همه جا منتشر كنند . به هركسی باید این امكان را بدهید كه معانی كلمات نماز را بفهمد .
  3- فصل تازه ای از اقامه نماز كه بحمدالله در سطح كشورهای كشور با حدود گسترده ای صورت گرفته باید درسطح روستاهای كشور آغاز شود. ترویج صورت و معانی نماز در روستاها را با برنامه ریزی وسیع ، آغاز كنید .
  4- چه نیكو است كه از همه شهرهایی كه در آن حوزه علمیه و طلاب علوم دینی حضور دارند ، در همه شبهای جمعه گروههایی به روستاها اعزام شوند . شعار اول این پیام رسانان دین و معنویت ، باید اقامه نماز باشد .
  5- علمای دینی و فضلایی كه در بخشهای گوناگون دولتی به خدماتی اشتغال دارند شایسته است كه به عمران معنوی مساجدی كه در آنها نماز جماعت اقامه نمی شود ، بپردازند ، امامت در مسجد را نیز وظیفه ای بزرگ بشمارند .
  6- مأموران بخشهای گوناگون دولتی ، توصیه ها و دستورهای وزرای محترم درباره نماز را بطور جدی دنبال كنند . همه سطوح و بخش ها در این تلاش مقدس سهیم شوند و سهمی از اجرای آن را نصیب خود كنند .
  7- نماز در اغلب موارد در قرآن كریم همراه و هم شأن زكات آمده است . فریضه عظیم زكات نیز همانند نماز به مجاهدتی خستگی ناپذیر و تلاشگرانی صادق و دلسوز نیازمند است . انتظار و امید آن است كه شما عزیزان در این میدان جدید نیز گام نهید و همه كسانی كه می توانند در ترویج و تبیین و تحقیق مسئله مهم زكات ، خدمتی ارائه كنند . بی درنگ دامن همت به كمر زنند و از خود صدقه جاریه ئی بر جای نهند .از خداوند شكور و رحیم مسئلت می كنم كه خدمات شما را به نحو شایسته قبول فرماید و دعای حضرت ولی الله الاعظم ارواحنا فداه را شامل حال شما نماید .
  والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته
  سید علی خامنه ای
  18/6/1377

  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب پیام مقام معظم رهبری، به نهمین اجلاس سراسری نماز
  بسم الله الرحمن الرحیم
  اگرچه درباره نماز سخنان گزیده و پرمغز از ائمه معصومین علیهم الاسلام و نیز از متفكران و صاحب نظران دینی ، دلهای هدایت پژوه را روشن ساخته و به حقیقت و حكمت این فریضه بزرگ الهی آشنا كرده است ، با این همه باید گفت جایگاه بلند پایه نماز هنوز برای بسیاری از مردم حتی آنان كه نماز را فریضه می دانند و به جای می آورند به درستی شناخته شده نیست . بی شك آگاهان جوامع اسلامی در این باب وظیفه ای سنگین برعهده دارند وجای آن است كه همه روشهای تبیین وروشنگری برای ادای حق معرفت نماز به كارگرفته شود.باید گفت كه نماز معبر اصلی برای سلوك انسان در راهی است كه ادیان الهی در برابر آدمی نهاده اند تا بتواند از آن به هدف و غایت اصلی حیات یعنی رستگاری وخوشبختی دنیا و آخرت دست یابد . نماز اولین قدم سلوك الی الله است ولی ظرفیت این عامل الهی به اندازه ای است كه در اوج كمال بشری نیز می تواند بال پرواز انسان عرشی شود ، تا آنجا كه برترین انسان تاریخ یعنی پیامبر گرامی اسلامی می فرماید : « نماز نور چشم من است » و در هنگام فرا رسیدن وقت نماز از مؤذن خود می خواهد كه با سردادن بانگ اذان جان او را كامیاب و سرشار از راحت و امنیت سازد . شاید بتوان گفت كه هیچ عامل عبادی دیگری اینگونه در همه مراحل تكامل معنوی انسان برای او كارگشا و نیرو بخش و پیشبرنده نیست .نماز از آنجا كه اولاً سلامت و تعالی اخلاقی و معنوی به افراد جامعه می بخشد و ثانیاً از آن رو كه با شكل و محتوای ویژه خود نمازگزار را به انضباط می كشاند و از بیهودگی نجات می دهد ، به حق باید یكی از عوامل مهم انضباط و انتظام اجتماعی شناخته شود . اگر نماز با حضور و از سر شوق و در هنگام فضیلت در میان مردمی رواج پیدا كند ، اینها دستاوردهای قطعی آن مردم خواهد بود . بدیهی است كه نماز از سر كسالت و بی حضور و یا خودنمایانه هیچ یك از این فواید را نخواهد داشت .اكنون كه بحمدالله به همت شما كمربستگان به امر نماز حركت تازه ای در جهت كشانده شدن دلها به نماز به راه افتاده است ، لازم است كه ظرفیت عظیم این عطیه الهی بیشترین بهره برده شود .جوانان با مضامین و معارف گنجانیده از نماز به درستی آشنا شوند جا و فضا برای نمازگزاردن در همه مكانهایی كه مردمی در آن گرد می آیند به شكل شایسته و جذاب آماده گردد هر برنامه ای مزاحم با نماز در اول وقت از سوی دستگاههای مؤثر مانند مراكز رسانه و فرهنگی و مراكز جابجایی مسافران و مراكز كسب و كار برطرف گردد . آهنگ اذان و لزوماً با صدای خوش در همه اوقات نماز در همه جای كشور به گوش رسد .ائمه جماعت و كسانی كه در عمل ، خود مقتدای دیگرانند ، در تحصیل شرایط نماز مقبول مجاهدت بلیغ كنند و مانند اصحاب معروف ائمه علیم السلام در كیفیت و كمیت در نمازهای فریضه و نافله سرمشق دیگران باشند و خلاصه نماز را كه دهها سال پیش از انقلاب در كشور ما مورد بی مهری و تهاجم تبلیغات گوناگون قرار گرفته بود در كیفیتی شایسته همگانی كنند .فضل و توفیق و هدایت الهی و دعای حضرت ولی الله الاعظم ارواحنا فداه را برای شما و همه نمازگزاران مسئلت می كنم .
  والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته
  سید علی خامنه ای
  18/6/1378

  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب پیام مقام معظم رهبری، به دهمین اجلاس سراسری نماز
  بسم الله الرحمن الرحیم
  در میان خصلت های نكوهیده كه سلامت جان و راحت زندگی را با خطر و مانع مواجه می سازد ، تكبر از پرآفات ترین آنها است . خود برتربینی و سركشی برخاسته از آن ، چه بسیار حقیقتها را نا شناخته ، وچه راههای فضیلت را ناپیموده می گذارد، و چه كینه ها و چه خصومتهای نابحق وچه زشتیها و ناهنجاریها كه پدید می آرد. آری تكبر ، حجاب حقیقت و خار راه فضیلت ، و دشمن صفا و صداقت ، و انگیزه دشمنی و شرارت است . آحاد و جامعه های بشری از آغاز عمر خود تا كنون ، ضایعات بیشماری را از كبر و خود پسندی اقوام و افراد ، و سركشی ها و تعصبات ناشی از آن ، تحمل كرده اند و عبادت اسلامی و بیش از همه نماز ، برای زدودن این آفات از جان آدمیان ، از جمله درمانهای مؤثر و كارآمد می باشند .نماز ، آن گاه كه با حال و حضور و آداب ، گزارده شود روح ادمی را به نیازمندی ذاتی وی آشنا می سازد ، و ریشه كبر و تفاخر و جبروت موهوم را در درون او می سوزاند . خشوع در برابر پروردگار ، نور بصیرت را بر دل او می تاباند و سایه وهم آلود خود بزرگ بینی را از او می زداید : « فرض الله الایمان تطهیراً من الشرك والصلاه تنزیهاً عن الكبر ... » چه نیكو است به سخن پیشوای پرهیزگاران و امیرالمؤمنان علیه السلام گوش فرا دهیم و ستایش نماز را در سالی كه مزین به نام والای اوست از بیان ستوده او بشنویم . در نهج البلاغه چنین آماده است « و عن ذلك ما حرس الله عباده المؤمنین بالصلوات و الزكوات و مجاهده الصیام فی الایام المفروضات ، تسكیناً لاَطرافهم و تخشیعاً لابصارهم و تذلیلاً لنفوسهم و اذهابا للخُیلاء عنهم ... » یعنی : خداوند بندگان مؤمن را با نمازها و زكاتها و روزه های دشوار از كبر و خودبینی محافظت و حراست می كند ، به پیكر آنان آرامش می بخشد . به دیدگان آنان فروتنی می دهد ، نفس آنان را رام می سازد ، دلهای آنها را افتادگی می آموزد و خودپسندی را از آنان دور می كند .دركشور اسلامی ما همه آحاد مردم بویژه بلندپایگان علمی و اجتماعی و مالی ، با این خصوصیات نیازمندند . بلای طغیان ، و تجاوز و زورگویی ، و زیاده طلبی ، و تحقیر دیگران ، و نادیده گرفتن حق صاحبان حق ، امروزه بزرگترین آفات جوامع بشری و جامعه جهانی است و علاج این همه ، در این بیان والای علوی علیه السلام است .توجه به این واقعیت ها ، نقش برجسته نماز و نیایش را در چشم اهل بصیرت و انصاف آشكار می سازد و اهتمام به ترویج و تعریف به این فرضیه پر راز و رمز را ، بردوش آگاهان جامعه می نهد .اینجانب ضمن سپاسگزاری از شما كه به كار نماز و معرفی اقامه آن پرداخته اید ، بار دیگر بر توصیه هایی كه در پیامهای گذشته كرده ام تأكید می ورزم ، نسل جوان و نیك نهاد كشور را به قدردانی از فرصت نماز كه فرصت شكفتگی معنوی و پالایش روحی است فرا می خوانم ، به مسئولان فرهنگی و رسانه ای و همه مبلغان دینی اهمیت ترویج این فریضه و نقش بی همتای آن در پرورش فضیلت ها و زدودن فسادها را یادآور می شوم، و از همه خدمتگزاران این راه ، و دلسوزان امر نماز كه با قلم و بیان و مال و آبرو و حضور خود ، به اقامه نماز كمك می كنند صمیمانه تشكر می كنم . امید است همگی مشمول رحمت الهی و دعای حضرت بقیه الله ارواحنا فداه باشید .
  والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته
  سید علی خامنه ای
  19/6/1379

  ویرایش توسط محمدی : ۱۳۹۲/۱۱/۰۲ در ساعت ۰۲:۱۹
  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 20. صلوات


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود