شیعه در حدیث

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شیعه در حدیث

در میان پیروان ادیان بزرگ، مسلمانان، خاصه شیعیان، همواره این امتیاز ویژه را داشته و دارند که افزون بر کتاب آسمانی قرآن، از آبشخور دریای بی کرانه ی دیگری برخوردارند و این زلال همیشه جاری، هماره در کوران و تاریکنای زندگی، چراغ راه رشد و بالندگیشان بوده است، سخنانی گرانسنگ و انسان ساز از موسس مکتب جاوید اسلام، حضرت ختمی مرتبت (ص) و خاندان گرانمایه اش (ع).
راویان و حدیث پژوهان مسلمان از همان سده های نخستین طلوع اسلام در حفظ و پاسداری از این میراث پر ارج سعی وافر داشته اند. از همین روی یکی از سنت های حسنه ای که از دیرباز تا کنون در میان محدثان و دانشمندان اسلامی جریان داشته سنت نیکوی چهل حدیث نگاری است.
امام صادق (ع): صله رحم، اعمال را پاكیزه، اموال را بسیار، بلا را برطرف و حساب (قیامت) را آسان مى‏كند و مرگ را به تأخیر مى‏اندازد.
چنین می نماید که دانشمندان اسلامی در پاسداشت این سنت دیرینه ملهم از روایت درربار نبوی بوده اند که فرمود: من حفظ من امتی اربعین حدیثا مما یحتاجون الیه من امر دینهم، بعثه الله یوم القیامه فقیها عالما. (خصال، الصدوق،319-302)
هر کس از امت من چهل حدیث از احادیث دینی مورد نیاز جامعه را حفظ کند خداوند متعال او را در روز قیامت به عنوان فقیه و دانشمند محشور خواهد کرد.»

[/HR]

چهل حدیث شیعه شناسی

کلمه شیعه به معنای پیرو، تابع و مطیع است. این کلمه در قرآن نیز بکار رفته است، خداوند متعال فرمود: «و ان من شیعته لابراهیم ».1 من جمله از شیعیان حضرت نوح، ابراهیم است. به گفته استاد محمد رضا حکیمی در کتاب ارزشمند حماسه غدیر این نام را خود پیامبر به شیعه داد و اصولا اطلاق کلمه شیعه در تاریخ اسلام بر پیروان و دوستان علی ابن ابی طالب نخستین بار به وسیله خود پیامبر اکرم صورت گرفته است، یعنی در زمان حیات پیامبر و پیش از پدید آمدن هر جماعت و فرقه ای.2
1- شیعه، پیشتاز جامعه
ابن عباس می گوید: از پیامبر اکرم(ص) درباره فرموده خداوند [در قرآن] السابقون السابقون... پرسیدم؟ در پاسخ فرمود:جبرئیل گفت: آنان، علی(ع) و شیعیان او هستند که به سوی بهشت، پیش تاختند و به الطاف و نعمت های خداوند، نزدیک شدند.
بحار الانوار، 68: 20 ح 33.

2- آفرین بر شیعه
امام کاظم(ع) فرمود:آفرین به شیعیان ما که در زمان غیبت قائم ما، به دوستی ما، چنگ زنندگانند و در ولایت و دوستی ما و در برائت از دشمنان ما، ثابت قدمانند. آنان، از ما هستند و ما، از آنانیم. آنان، به پیشوایی و امامت ما خاندان، راضی و خشنود شدند و ما، به شیعه بودن آنان، راضی شدیم. خوشا به حال آنان، سوگند به خدا! که آنان، در قیامت، در مرتبه ی ما با ما هستند.
بحار الانوار 51: 151، ح 6.

3- رستگاری شیعه
ابن مسعود گفت:رسول خدا(ص) [در مسجد] به شانه ی علی(ع) زد سپس فرمود:
این [مرد] و شیعه او، رستگارانند.
بحار الانوار 7/178/15.

4- آغاز و عاقبت شیعه
امام علی(ع) فرمود:خداوند متعال، بر زمین نظاره کرد، پس، ما را برگزید، و برای ما، شیعه ای را برگزید که ما را یاری می کنند و برای شادی ما، شاد می شوند و برای اندوه ما، غمناک می شوند، و مال و جان خود را، در راه ما، بذل می کنند. آنان، از مایند و بازگشت شان به سوی ما است.
جامع الاخیار، ص 508، ح 1410.

5- عاقبت شیعه و دوستان او
رسول خدا(ص) فرمود:ای علی! تو و شیعه ات و دوست شیعه تو، در بهشت خواهد بود. و دشمن تو و غلو کننده [درباره ی تو] در آتش خواهند بود.
بحار الانوار 25: 265، ح 4.

6- برتری شیعه
امیرمؤمنان همواره می فرمود:اهل بهشت، به جایگاه شیعیان ما، به گونه ای که انسان، به ستارگان نگاه می کند، نظر می کنند.
بحار الانوار 8: 147، ح 77.

7- یاران اسلام
رسول خدا(ص) فرمود:... اما، یاران اسلام، من و خاندان من و شیعیان ما هستند، پس، خاندان مرا و شیعیان ایشان و یاران آنان را دوست بدارید.
کافی 2/73/3.

8- شفاعت شیعه
امام باقر(ع) فرمود:همانا، رسول خدا(ص) حق شفاعت امت اش را دارد و ما، حق شفاعت شیعیان خودمان را داریم و شیعیان ما، حق شفاعت خویشان خود را دارند.
بحار الانوار 8: 38/16.

9- مقام و منزلت شیعه
ام سلیم می گوید:پیامبر اکرم(ص) فرمود: آیا می دانی افرادی که خداوند در مورد آنان فرمود: «کسانی که ایمان آوردند قلبهایشان با یاد خدا آرامش پیدا کرد چون یاد خدا آرام بخش دلهاست » چه کسانی هستند؟
گفتم: چه کسانی هستند ای رسول خدا؟ فرمود: ما، خاندان و شیعیان ما هستند.
رعد: 28.
بحار الانوار 35: 405.

10- شیعه، نگاه با چشم الهی
امیرمؤمنان (ع) فرمود:بر فراست (مهارتی که با آن، باطن امور را از ظواهرش می توان تشخیص داد) مؤمن، مواظبت کنید و قدر آن بدانید، زیرا او با نور الهی می نگرد.
[راوی] گفت:
ای امیرمؤمنان! چه طور مؤمن، با نور خدا می نگرد؟
امام فرمود: زیرا ما، از نور خدا آفریده شده ایم و شیعیان ما از شعاع نور ما آفریده شده اند. آنان برگزیدگان و نیکان و پاکیزگان و ژرف نگران اند. نور آنان، بر دیگران همانند ماه کامل در شب تاریک، نور می افشاند.
بحار الانوار 25: 21، ح 32.
امام صادق(ع) فرمود: شیعه ما، کسی است که اگر از گرسنگی هم بمیرد، از مخالفان ما، چیزی نخواهد خواست

شیعه کیست؟11- شیعه و همدردی

ابو اسماعیل می گوید: به امام باقر(ع) گفتم:فدایت شوم! شیعیان، پیش ما زیادند. امام فرمود:
آیا ثروتمند به نیازمند مهربانی می کند؟ آیا نیکوکار از گنهکار می گذرد؟ و آیا به هم کمک مالی می کنند؟ (تا برابر هم شوند و عدالت برقرار باشد)؟
گفتم: خیر. فرمود:
این ها شیعه (حقیقی) نیستند. شیعه، کسی است که این طور عمل کند.
کافی 2/173/11.

12- کردار شیعه

پیامبر اکرم (ص) فرمود:ای علی! شیعه ی تو، کسانی هستند که در آشکار و نهان، از خدا می ترسند. ای علی! شیعه ی تو، کسانی هستند که [در قیامت] در طی درجات، از هم سبقت می گیرند، و خدا را ملاقات می کنند در حالی که حسابی ندارند [و چیزی بدهکار نیستند] ای علی! اعمال شیعه ی تو، هر جمعه، به من عرضه می شود، من، از کارهای نیک آنان، خوشحال می شوم و برای کارهای ناشایست آنان، استغفار می کنم.
بحار الانوار 68: 41.

13- خصلتهای شیعه

امام باقر(ع) فرمود:سوگند به خدا! شیعه ی ما نیست مگر کسی که تقوای الهی داشته باشد و از او اطاعت کند.

ای جابر! شیعیان، شناخته نیستند مگر به تواضع و فروتنی و امانتداری و زیاد یاد خدا کردن و روزه و نماز و نیکی به پدر و مادر و تعهد نسبت به همسایگان فقیر و زمینگیر و مقروض و یتیمان و راستگویی و تلاوت قرآن و بازداشتن زبان از گفت و گوی در مورد مردم، جز نیکی آنها. آنان، در همه کارها، امین اطرافیان شان هستند.

کافی 2/74/3.

14- رفتار شیعه

امیرمؤمنان(ع) فرمود:شیعیان ما، کسانی هستند که در راه ولایت ما، به هم بذل و بخشش می کنند. و به همدیگر، در دوستی ما، محبت می کنند و در راه زنده نگهداشتن راه و روش ما، به زیارت یکدیگر می روند. آنان، اگر خشمناک شوند، به ظلم در نمی غلطند و اگر خشنود باشند، اسراف و زیاده روی نمی کنند. مایه ی برکت همسایگان و موجب سلامتی و آسایش افراد مرتبط با آنان، هستند.
کافی 2/236/24.

15- شیعه جعفری

امام صادق (ع) فرمود:بر تو باد پرهیز از افراد پست! همانا، شیعه علی، کسی است که شکم را از حرام پر نسازد و از مفاسد جنسی بر حذر باشد و سخت کوش باشد، برای خدا کار کند و به پاداش او، امیدوار باشد و از عذاب او، بهراسد. زمانی که آنها، را [این چنین] دیدی، [بدان که] شیعه ی من، هستند.

کافی 2/233/9.

16- شیعه و یاد خدا

ابو حمزه گفت: شنیدم که امام صادق(ع) می فرمود:شیعیان ما، نسبت به هم مهربان هستند. آنان، زمانی که خلوت کنند، خدا را یاد می کنند [یاد ما هم، یاد خداست.] زیرا، وقتی که ما یاد شویم، ذکر خدا شده است و هنگامی که دشمنان ما یاد شوند، شیطان، یاد شده است.

کافی 2/186/1.

17- ملاک شناخت شیعه

امام باقر(ع) فرمود:به یقین، شیعه ی علی، به ورع و سخت کوشی و سر نگهداری و دور بودن از کینه ها و محبت به دوستان خدا، شناخته می شود.
بحار الانوار 66: 493.

18- اندیشه شیعه
امام صادق(ع) فرمود:هر کس، این سه چیز را انکار کند، شیعه ما نیست:
معراج و سؤال قبر و شفاعت.
بحار الانوار 18: 34، ح 44.

.

19- برخورد شیعه

امام صادق(ع) فرمود:ای شیعه آل محمد! همانا، کسی که هنگام غضب، مالک نفس اش نباشد، و با همنشین، خوش رفتاری نکند و با رفیق، خوش رفتار نباشد و با آشتی کنندگان مصالحه ی خوب نکند و با مخالف، مخالفت درستی نداشته باشد از ما نیست.
تحف العقول: 38.

.

20- بزرگواری شیعه

امام صادق(ع) فرمود:شیعه ما، کسی است که اگر از گرسنگی هم بمیرد، از مخالفان ما، چیزی نخواهد خواست.
وسائل الشیعة 6: 309، ح 15.

[="Tahoma"][="Blue"]وظایف و مسئولیت شیعه بودن
21- شیعه کیست؟

امام باقر(ع) فرمود:مذاهب باطل شما را گمراه نکند! به خدا، شیعه ما نیست، مگر کسی که اطاعت خدای بزرگ کند.
کافی 2/73/1.[/]

[="Tahoma"][="Blue"]22- آزمون شیعه

امام صادق(ع) فرمود:شیعیان ما را، در سه جا امتحان کنید.
1- در اوقات نماز، ببینید چگونه اوقات نماز را حفظ می کنند.
2- پیش اسرارشان، ببینید چگونه از دشمنان ما، آن ها را حفظ می کنند.
3- در مورد ثروت هایشان ببینید چگونه نسبت به برادران خود، تعادل را حفظ می کنند. (به آن ها می رسند).
بحار الانوار 83/22/40.[/]

شهید علی اصغر پازوکی;454644 نوشت:
هر کس از امت من چهل حدیث از احادیث دینی مورد نیاز جامعه را حفظ کند خداوند متعال او را در روز قیامت به عنوان فقیه و دانشمند محشور خواهد کرد.»

چهل حدیث نجات بخش کدامند؟

حتماً تا به حال بارها و بارها این حدیث را خوانده یا شنیده‌‏اید که پیامبر صلی‏‌الله علیه و اله وسلم فرمودند:

هر کس از امتم که چهل حدیث سودمند برای امت حفظ کند، خداوند، روز قیامت، او را دین‏‌شناس و دانشمند بر می‏‌انگیزد.

پیامبر صلی‌‏الله علیه وآله وسلم، به امیرمومنان علیه ‏السلام سفارش کرد و از جمله فرمود: «ای علی! هر کس از امتم که چهل حدیث را برای خدا و سرای آخرت حفظ کند، خداوند روز قیامت، او را با پیامبران، صدیقان (راستان)، شهیدان و شایستگان- که بهترین همراهان‏اند-، محشور می‏کند».

علی علیه‏ السلام گفت: ای پیامبر خدا! به من بگو این احادیث چه هستند؟

پیامبر صلی‏‌الله علیه و اله وسلم فرمود: «اینکه به خدای یگانه بی‏‌انباز، ایمان بیاوری و تنها او، نه کس دیگری را بپرستی و نماز را با وضویی کامل و در وقت خود و بدون تاخیر، به جا آوری که در تاخیر آن و [پیرون وقت خواندن] بدون علت، موجب خشم خدای عزوجل است، زکات را بپردازی و ماه رمضان را روزه بگیری و چون مال داشتی و مستطیع بودی، حج بگذاری.
پدرت و مادرت را نافرمانی نکنی، مال یتیم را به ستم نخوری. ربا نخوری و شراب و هیچ‏یک از نوشیدنی‏های مست کننده را ننوشی، زنا و لواط و سخن‏چینی نکنی و به خدا، سوگند دروغ نخوری، دزدی نکنی، گواهی دروغ برای هیچ‏کس، نزدیک یا دور، ندهی و حق را از هر کس که آن را آورد، کوچک باشد یا بزرگ، بپذیری، به ستمکار، تکیه نکنی، هر چند دوست صمیمی و نزدیک باشد، و به هوست عمل نکنی و به زن عفیف، تهمت نزنی و ریا نکنی که کمترین ریا، شرک به خدای عزّ وجل است.

افرد کوتاه و بلند را به زبان عیب کوتاه و بلند نخوانی و هیچ‏یک از آفریدگان خدا را مسخره نکنی و بر بلا و خداوند را برای نعمت‏هایی که به تو داده، سپاس بگذاری و خود را از کیفر خدا بر گناهی که می‏کنی، ایمن نپنداری و از رحمت خدا، ناامید نشوی و از گناهانت به سوی خدای عز و جل باز گردی- که بازگردنده از گناهانش، مانند کسی است که گناهی ندارد- و در کنار استغفار، بر گناهانت اصرار نورزی که همچون ریش‏خندکنندگان خدا و آیات الهی و پیامبرانش می‏شوی.
و این را بدانی که آنچه به تو رسیده، حتما و بدون خطا رسیده است و آنچه [به ظاهر] خطا نموده، نباید به تو می‏ رسیده است و یا رضایت آفریده، نارضایتی آفریدگار را به دست نیاوری و دنیا را بر آخرت، مقدم ندرای، که دنیا، فانی و آخرت، باقی است و بر برادرانت از آنچه در توان داری، بخل نورزی و درونت، مانند برونت باشد، نه اینکه ظاهرت، زیبا و باطنت، زشت باشد، که اگر چنین کنی، از منافقان خواهی بود.

و اینکه دروغ نگویی و با دروغ‏گویان، در نیامیزی و چون سخن حقی شنیدی، خشم نگیری و خود، خانواده، فرزندان و همسایگانت را به اندازه توانت، ادب بیاموزی و به علمت عمل کنی و با هیچ یک از خلق خدا، جز به حق، رفتار نکنی و در برابر نزدیک و دور، نرم‏باشی، نه زورگو و سرسخت، و تسبیح و تهلیل و دعا را فراوان بگویی و بسیار به یاد مرگ و پس از آن، از قیامت تا بهشت و دوزخ باشی، و فراوانی قرآن بخوانی و به آن، عمل کنی.
و نیکی به مردان و زنان مومن و گرامی‏‏داشت آنان را غنیمت بدانی و بنگر هر چه را برای خود نمی‏پسندی، با هیچ یک از مومنان نکنی و از کار خیر، ملول نشوی و سربار هیچ‏کس نباشی و چون به کسی نعمتی بخشیدی، بر او منت نگذاری و دنیا نزد تو، زندانی باشد که از آن به سوی بهشت می‏روی.
این، چهل حدیث است که هر کس از امتم بر آن پایداری ورزد و آنها را حفظ کند، به رحمت الهی وارد بهشت می‏شود و پس از پیامبران و اوصیاء با فضیلت‌‏ترین و محبوب‏‌ترین مردم در نزد خدای عز و جل است و خدا، او را روز قیامت با پیامبران. صدیقان (راستان)، شهیدان و شایستگان- که بهترین همراهان‏اند، محشور می‏‌کند.

منبع: حکمت‏نامه امام حسین علیه‏السلام، محمدی ری شهری، جلد اول، ص 49

[="Tahoma"][="Blue"]23- پیام امام به شیعه

امام باقر(ع) فرمود:به شیعیان ما، این پیام را برسان که: هرگز کسی به آن چه پیش خداست، نمی رسد، جز با عمل کردن.
به شیعیان ما، این پیام را برسان که بزرگ ترین حسرت خور در قیامت، کسی است که عدالت را توصیف کند، ولی خودش، در عمل مخالفت کند.
کافی 2/300/5.[/]

[="Tahoma"][="Blue"]

24- رفتار و گفتار شیعه

امام صادق (ع) فرمود:ای گروه شیعه! شما، مایه ی زینت و زیبایی ما باشید، نه این که باعث سرزنش ما خاندان شوید. با مردم، به نیکی سخن بگویید و مراقب زبان خود باشید و آن را، از گفتار بیهوده و سخن زشت، باز دارید.

وسائل الشیعة 8: 535 ح 18.[/]

[="Tahoma"][="Blue"]25- شیعه حقیقی
امام صادق(ع) فرمود:کسی که به زبان، می گوید شیعه است و با اعمال و آثار ما مخالفت می کند، از پیروان ما نیست، شیعه ما، کسی است که ما را با زبان و قلب همراه باشد و آثار ما را پیروی کند و اعمال ما را انجام دهد. آنان، شیعه ما هستند.
وسائل الشیعة 11: 96 ح 19.
26- پیوندهای شیعه
امام صادق(ع) فرمود:دروغ می گوید کسی که گمان می کند شیعه ی ما است، ولی به ریسمان غیر ما، چنگ زده است.
بحار الانوار 2: 98، ح 49.
امام باقر(ع) فرمود: همانا، رسول خدا(ص) حق شفاعت امت اش را دارد و ما، حق شفاعت شیعیان خودمان را داریم و شیعیان ما، حق شفاعت خویشان خود را دارند

27- نشانه های شیعهامام کاظم(ع) فرمود:رسول خدا(ص) انگشتر را به دست راست خود می کرد. آن، نشانه ای برای شیعه ی ما است و به آن، شناخته می شوند. [و همین طور، شیعیان به] محافظت بر اوقات نماز و پرداخت زکات و رسیدگی مالی به برادران (برای برقراری عدالت) و امر به معروف و نهی از منکر، شناخته می شوند.
وسائل الشیعة 3: 397، ح 3.
28- صله و زیارت شیعه
امام هفتم(ع) فرمود:کسی که [دوست دارد از نزدیک ما را ببیند، ولی] نمی تواند با ما دیدار کند، باید به دیدار فقرای شیعه برود، [که دیدار با شیعیان فقیر، دیدار با ما است] و هر که [دوست دارد، بر مزار ما حاضر شود ولی] نمی تواند قبور ما را زیارت کند، باید به زیارت قبور برادران صالح ما [از علما و...] برود.
وسائل الشیعة 6: 332 ح 1.
29- شیعه واقعی
امام رضا(ع) فرمود:شیعیان ما، کسانی اند که تسلیم شدگان فرمان ما و پذیرندگان سخن ما و مخالفان دشمنان ما، هستند، بنابراین، کسی که چنین نباشد، از ما نیست.
وسائل الشیعه 18: 83، ح 25.
30- مسئولیت توانمندان شیعه
امام صادق(ع) فرمود:توانمندان شیعیان ما، برای نیازمندان شان، امین های ما هستند، زیرا، ما را در بین آنان حفظ می کنند، [یعنی، با بذل مال شان، آنها را، هم چنان پیرو ما نگاه می دارند] خداوند، توانمندان دلسوز را حفظ کند!
کافی 2/265/21.
ویژگیهای شیعه ناب
31- شیعه ممتاز
امام صادق(ع) فرمود:ما، شیعه ای را که عاقل و فهیم و دانا و بردبار و مدارا کننده و شکیبا و راستگو و وفادار باشد، به یقین دوست داریم.
امالی مفید 192 ح 22.
32- شیعه علی(ع)
امیرمؤمنان (ع) فرمود:شیعیان ما، تنها عارفان به خدا و عمل کنندگان دستورات الهی، اهل فضیلت، سخن سرایان به مطالب درست، هستند. خوراک آنان، به اندازه ای است که توان و نیروشان دهد [نه کم خورند و نه زیاد]، لباس پوشیدن شان متعارف است [نه بدها را پوشند و نه به زیور بیارایند]، با تواضع راه می روند و...
بحار الانوار 78: 29.
33- قلب شیعه
مردی به امام حسین(ع) گفت:من، شیعه شما هستم. امام فرمود:
تقوا داشته باش! چیزی نگو که خدا بگوید «دروغ گفتی و در ادعایت، گمراهی به خرج دادی ».
شیعه ی ما، کسی است که قلب اش از هرگونه شائبه و دغلکاری، پاک باشد. بنابراین، بگو: من، از دوستان و علاقه مندان شما هستم.
بحار الانوار 68: 156.
34- شیعه ناب
امام صادق (ع) فرمود:کسی که نماز شب نخواند، از شیعیان (مخلص و ناب) نیست.
بحار الانوار 87: 162.
35- گفتار و کردار آشکار شیعه
پیامبر اکرم(ص) فرمود:ابراهیم خلیل(ع) گفت: خدایا! شیعه و دوستان اهل بیت(ع) به چه چیز شناخته می شوند؟ خداوند فرمود:
به: پنجاه و یک رکعت نماز [در شبانه روز].
و بلند گفتن: «بسم الله الرحمن الرحیم » [در نماز] و قنوت گرفتن قبل از رکوع، و سجده ی شکر به جا آوردن و انگشتر به دست راست کردن.
البحار، 85/84 ح 28.
36- اوصاف شیعه اهل بیت(ع)
امام صادق(ع) فرمود:شیعیان ما، اهل ورع و تلاش و کوشش اند، اهل وفاداری و امانتداری اند، اهل زهد و عبادت هستند، شبانه روز، پنجاه و یک رکعت نماز می گزارند، بیداران در شب اند، روزها روزه دارند، زکات اموال خود را می دهند و حج خانه خدا را بجا می آورند و از هر حرامی، دوری می کنند.
وسائل الشیعه 3: 41 ح 26.
37- برنامه شیعه ناب
امام باقر(ع) درباره ی فرموده ی خدا [در قرآن] آنان که شب ها، پهلو از رختخواب، حرکت دهند. فرمود:آن، درباره ی امیرمؤمنان و پیروان او از شیعیان ما که اول شب را می خوابند و هنگامی که دو سوم شب، یا آن چه خدا خواست، گذشت، بلند می شوند و به درگاه پروردگارشان راز و نیاز و تضرع و زاری می کنند در حالی که مشتاق و ترسان اند و به آنچه پیش خداست امیدوارند، نازل شده است.
وسائل الشیعة 5:274 ح 26.
38- خواسته امام از شیعه
امام صادق(ع) فرمود:خداوند، شیعه را، به گناهی، جز گناه کبیره، بازخواست نمی کند. و من امیدوارم هیچ یک از شما شیعیان، با گناه کبیره با خدا ملاقات نکند.
مشکاة الانوار: 94.
39- پاداش صبر شیعه
امام صادق(ع) فرمود:به خدا قسم جز شما شیعیان، کسی رسول خدا را اطاعت نکرده است و خداوند، جز شما را، به ایمان نسبت نداده است.
شما، مایه عزت و سرافرازی اسلام هستید، تمام خیر و خوبی ها مال شما است.
این گونه نیست که از شما، کسی را خداوند به مصیبتی گرفتار کند و او صبر بورزد [ولی خداوند او را بی اجر گذارد] بلکه خداوند، برای او اجر هزار شهید را می نویسد.
مشکاة الانوار: 94.
40- بیماری شیعه
امام علی(ع) فرمود:هیچ کس از شیعیان ما، دچار دردی نمی شود، جز به واسطه ی گناهی که از او سر زده است. و آن درد، زایل کننده ای بر گناه او است.
وسائل الشیعه 2: 625 ح 20.
[SPOILER]

[/HR]1) صافات: 83.
2) حماسه غدیر، ص 158.
3) شیخ مفید در مقنعه گفته: منظور این است که از «شیعیان مخلص نیست ».
4) سجده:16.
http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=130945

[/SPOILER][/]

موضوع قفل شده است