جمع بندی منظور خدا از این تاکید چیست؟!

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
منظور خدا از این تاکید چیست؟!

در آیه 12 سوره انفال آمده است:

چنين بود كه پروردگارت به فرشتگان وحى فرستاد كه من با شما هستم، مؤمنان را ثابت قدم بداريد، كه به زودى در دل كافران هراس مى‏افكنم، گردنها و سرانگشتانشان را قطع كنيد
[=Tahoma, Traditional Arabic, Traditional Arabic, Simplified Arabic, Verdana, Tahoma]منظور خدا از تاکید بر قطع کردن سرانگشتان چیست؟! خب در آن زمان سریع ترین راه برای کشتن افراد گردن زدن بوده اما چرا خدا در کنار گردن زدن بر کاری بی اهمیت مثل قطع کردن سرانگشتان تاکید کرده؟![/]

با نام الله

کارشناس بحث: استاد یاسین

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

«إِذْ يُوحِى رَبُّكَ إِلىَ الْمَلَئكَةِ أَنىّ‏ِ مَعَكُمْ فَثَبِّتُواْ الَّذِينَ ءَامَنُواْ سَأُلْقِى فىِ قُلُوبِ الَّذِينَ كَفَرُواْ الرُّعْبَ فَاضْرِبُواْ فَوْقَ الْأَعْنَاقِ وَ اضْرِبُواْ مِنهُْمْ كُلَّ بَنَان»[1]

(و (به ياد آر) موقعى را كه پروردگارت به فرشتگان وحى كرد: «من با شما هستم كسانى را كه ايمان آورده‏ اند، ثابت قدم داريد! بزودى در دلهاى كافران ترس و وحشت مى‏ افكنم ضربه ‏ها را بر بالاتر از گردن (بر سرهاى دشمنان) فرود آريد! و همه انگشتانشان را قطع كنيد).

فرمانى را كه در ميدان بدر به وسيله پيامبر ص به مسلمانان داده بود، به ياد آنها مى ‏آورد، و آن اين بود كه هنگام نبرد با مشركان از ضربه ‏هاى غير كارى بپرهيزيد و نيروى خود را در آن صرف نكنيد، بلكه ضربه‏ هاى كارى بر پيكر دشمن فرود آريد" ضربه بر بالاتر از گردن، بر مغزها و سرهاى آنها فرود آريد" (فَاضْرِبُوا فَوْقَ الْأَعْناقِ)" و دست و پاى آنها را از كار بيندازيد" (وَ اضْرِبُوا مِنْهُمْ كُلَّ بَنانٍ)" بنان" جمع" بنانه" به معنى سر انگشت دست يا پا و يا خود انگشتان است، و در آيه مورد بحث مى ‏تواند كنايه از دست و پا بوده باشد و يا به معنى اصليش كه انگشتان است، زيرا قطع شدن انگشتان و از كار افتادن آنها اگر در دست باشد قدرت حمل سلاح را از انسان مى ‏گيرد، و اگر در پا باشد، قدرت حركت را.

اين احتمال نيز وجود دارد كه اگر دشمن مهاجم پياده باشد، هدف را سر او قرار دهيد و اگر سواره باشد دست و پاى او.[2]

[/HR][1] - سوره انفال،آیه12.

[2] - تفسير نمونه، ج‏7، ص: 108

موضوع قفل شده است