صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: واژه ی "من دون الله" در قرآن چه معنی میدهد؟

علاقه
    قرآن
    نوشته
    47
    حضور
    16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    33

اشاره واژه ی "من دون الله" در قرآن چه معنی میدهد؟

مترجمان قرآن واژه ی "من دون الله" را "به جز خدا" معنی میکنند در صورتیکه در مواردی قرآن به مشرکین اشاره میکند که از غیر خدا طلب میکنند و همه میدانیم که مشرکین خداوند را قبول دارند پس معنی این واژه باید شامل خدا و غیر خدا باشد
    وَيَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لَا يَضُرُّهُمْ وَلَا يَنْفَعُهُمْ وَيَقُولُونَ هَٰؤُلَاءِ شُفَعَاؤُنَا عِنْدَ اللَّهِ ۚ قُلْ أَتُنَبِّئُونَ اللَّهَ بِمَا لَا يَعْلَمُ فِي السَّمَاوَاتِ وَلَا فِي الْأَرْضِ ۚ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَىٰ عَمَّا يُشْرِكُونَ(10:18)

بت پرستانی که از بت هایشان طلب شفاعت نزد خداوند را دارند مسلمآ هم خدا را میپرستند و هم بتهایشان را . خداوند بسیار واضح در این آیه معنی واژه ی "من دون الله" را بیان فرموده است که میتواند موار ذیل باشد
    خدا و پایین تر از خدا
    در کنار خدا
    بهمراه خدا
    پروردگارا ، تو تنها يار و ياور مني ، حاجاتم را فقط از تو ميطلبم

2. صلوات ها 2

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

واژه ی "من دون الله" در قرآن چه معنی میدهد؟

کارشناس بحث: استاد عمار

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 3

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6207

با سلام و ادب
    این لینک رو مطالعه کنید جواب حل نشد در خدمتم:
    http://www.askdin.com/thread26450.html

الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
    فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

7. صلوات ها 5

علاقه
    قرآن
    نوشته
    47
    حضور
    16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    33

با عرض سلام و تشکر
    با تشکر از معرفی لینک فوق , بنظر میرسد جواب سوال من, با پاسخ ذیل
    متفاوت میباشد. چون در آن پاسخ هم "من دون الله" را به معنای "غیر خدا و یا بجز خدا" ترجمه کرده اند . در صورتیکه معتقدم با توجه به آیه یاد شده (یونس 18)
    , بت پرستانی که از بت هایشان طلب شفاعت نزد خداوند را دارند مسلمآ هم خدا را میپرستند و هم بتهایشان را . پس باید معنای واژه فوق عبارتی معادل "خدا وغیرخدا " باشد.

این هم کپی متن پاسخ در تاپیک دیکر

سؤال اول: من دون الله از منظر قرآن به چه معنا است؟

با تتبع در آیات قرآن کریم و بررسی آیاتی که واژه گان: من دون الله، من دونه، غیر الله، در آنها آمده است، به این نتیجه می رسیم که مراد از این آیات پرستش غیر خدا و اعتقاد به رب و سرپرستی غیر از الله،[1] و استقلال بخشیدن به غیر خدا؛[2] می باشد.(هر آنچه از شئون الله است استقلالا به غیر الله داده شود).در تمام استعمالات قرآنی هنگامی که لفظ«یدعون» یا «تدعون» به همراه«من دون الله» آمده، مراد از آن پرستش است نه مطلق خواندن؛ لذا آیاتی که لفظ «یدعون» و یا «تدعون» با «من دون الله» آمده مراد از آن پرستش غیر خدا خواهد بود،نه توسل به اولیای الهی با این اعتقاد که ولی خدا واسطه ای است که هر چه دارد از خدا است و به اذن او منشاء تصرفات خواهد بود. که ما برای نمونه به دو مورد اشاره می گردد:

1. «قُلْ إِنِّي نُهِيتُ أَنْ أَعْبُدَ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ قُلْ لا أَتَّبِعُ أَهْواءَكُمْ قَدْ ضَلَلْتُ إِذاً وَ ما أَنَا مِنَ الْمُهْتَدِينَ».[3]

2.«إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ عِبادٌ أَمْثالُكُمْ فَادْعُوهُمْ فَلْيَسْتَجِيبُوا لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ صادِقِينَ؛أَ لَهُمْ أَرْجُلٌ يَمْشُونَ بِها أَمْ لَهُمْ أَيْدٍ يَبْطِشُونَ بِها أَمْ لَهُمْ أَعْيُنٌ يُبْصِرُونَ بِها أَمْ لَهُمْ آذانٌ يَسْمَعُونَ بِها قُلِ ادْعُوا شُرَكاءَكُمْ ثُمَّ كِيدُونِ فَلا تُنْظِرُونِ».[4]

با توجه به آیات فوق می یابیم واژه« تدعون» در قرآن به معنای پرستش است نه مطلق خواندن، و پرستش نیز دارای دو رکن اساسی است که با فقدان یکی از آن دو نمی توان عملی را متصف به این نام نمود.

1) انجام فعلي که گوياي خضوع و تذلّل باشد.

2) عقيده و انگيزه خاصي که انسان را به عبادت و خضوع نسبت به آن شخص وا داشته است، از قبيل:
    الف) اعتقاد به الوهيت کسي که در مقابل اوخضوع کرده است.
    ب) اعتقاد به ربوبيت کسي که بر او خضوع شده است.
    لازمۀ عدم اخذ این دو رکن در مفهوم پرستش چنین است که سجدۀ ملائکه برآدم سجدۀ عبادی باشد و عنوان شرک بر عمل آنها صدق نماید و ملائکۀ مقرب الهی در خیل مشرکین جای گیرند و شیطان متمرد در سلک موحدین، در حالی که چنین سخنی باطل محض است.

9. صلوات

نوشته
    2,567
    حضور
    38 روز 6 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4375

نقل قول نوشته اصلی توسط hamidnazemi نمایش پست ها
    مترجمان قرآن واژه ی "من دون الله" را "به جز خدا" معنی میکنند در صورتیکه در مواردی قرآن به مشرکین اشاره میکند که از غیر خدا طلب میکنند و همه میدانیم که مشرکین خداوند را قبول دارند پس معنی این واژه باید شامل خدا و غیر خدا باشد
    وَيَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لَا يَضُرُّهُمْ وَلَا يَنْفَعُهُمْ وَيَقُولُونَ هَٰؤُلَاءِ شُفَعَاؤُنَا عِنْدَ اللَّهِ ۚ قُلْ أَتُنَبِّئُونَ اللَّهَ بِمَا لَا يَعْلَمُ فِي السَّمَاوَاتِ وَلَا فِي الْأَرْضِ ۚ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَىٰ عَمَّا يُشْرِكُونَ(10:18)

بت پرستانی که از بت هایشان طلب شفاعت نزد خداوند را دارند مسلمآ هم خدا را میپرستند و هم بتهایشان را . خداوند بسیار واضح در این آیه معنی واژه ی "من دون الله" را بیان فرموده است که میتواند موار ذیل باشد
    خدا و پایین تر از خدا
    در کنار خدا
    بهمراه خدا
    سلام
    من دون الله با توجه به متعلق معنا می شود
    و این تعبیر علاوه بر معنای لغوی یک معنای اصطلاحی درهرمورد قرآنی دارد که با توجه با سایر آیات فهمیده میشود
    یا علیم

این قرن ، قرن اسلام است
    امام خامنه ای

11. صلوات

نوشته
    11
    حضور
    9 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17

برای این واژه چند معنا ذکر شده است از جمله: مقابل فوق به معنای پایین؛ لیس دونه منتهی؛ پایین تر از آن غایتی نیست. به معنای نزد ؛ من قتل دون ماله؛ برای حفظ مالش كشته شود به معنای قبل؛ غیر و جلو ؛ من قتل دون دینه؛ هر کس جلو و برای دفاع از دینش کشته شود . این واژه اگر به عنوان صفت بیاید به معنای: پست و ناچیز می باشد؛ مثلا: انفق علیها نفقه دون؛ بر او هزینه ناچیزی خرج کرد.(1) عبارت: دون الله؛ در آیات قرآن به معنای: غیر خدا، می باشد.
    پی نوشت ها: 1. مجمع البحرین، ج2، ص72.

برای درک بیشتر و مطالعه بیشتر میتونی به لینک زیر هم سر بزنی :
    http://www.aviny.com/quran/almizan/jeld-6/mizan-09.aspx
    ویرایش توسط البیعت لله : ۱۳۹۲/۱۰/۱۵ در ساعت ۰۸:۵۲
    اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا ثارَ اللَّهِ وَابْنَ ثارِهِ وَالْوِتْرَ الْمَوْتُورَ

13. صلوات

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6207

با سلام و ادب
    در اين آيه نيز بحث توحيد، از طريق نفى الوهيت بتها، تعقيب شده است ، و با دليل روشنى بى ارزش بودن بتها اثبات گرديده : آنها غير از خدا معبودهائى را مى پرستند كه نه زيانى به آنان مى رساند كه از ترس زيانشان آنها را بپرستند، و نه سودى مى رساند كه به خاطر سودشان مورد، عبادت قرار دهند. (و يعبدون من دون الله ما لا يضرهم و لا ينفعهم ).
    این ترجمه درست است چون مشرکان علاوه بر خدای متعال بت رو هم شریک و مستقل از خدا می دانستند که در پست بالا که خودتون ذکر کردید نوشته شده.

الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
    فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

15. صلوات ها 2

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

با سلام

وَيَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطَانًا وَمَا لَيْسَ لَهُم بِهِ عِلْمٌ وَمَا لِلظَّالِمِينَ مِن نَّصِيرٍ {الحج/71}

یعنی ملاک من الله یا من دون الله ، اذن و سلطان الهی است .

قُلْ أَرَأَيْتُكُم إِنْ أَتَاكُمْ عَذَابُ اللّهِ أَوْ أَتَتْكُمُ السَّاعَةُ أَغَيْرَ اللّهِ تَدْعُونَ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ {الأنعام/40} بَلْ إِيَّاهُ تَدْعُونَ فَيَكْشِفُ مَا تَدْعُونَ إِلَيْهِ إِنْ شَاء وَتَنسَوْنَ مَا تُشْرِكُونَ {الأنعام/41}

ودر حقیقت اصل وملاک ، اذن خدای متعال است :

وَكَم مِّن مَّلَكٍ فِي السَّمَاوَاتِ لَا تُغْنِي شَفَاعَتُهُمْ شَيْئًا إِلَّا مِن بَعْدِ أَن يَأْذَنَ اللَّهُ لِمَن يَشَاء وَيَرْضَى {النجم/26}

أَمْ لَهُمْ شُرَكَاء شَرَعُوا لَهُم مِّنَ الدِّينِ مَا لَمْ يَأْذَن بِهِ اللَّهُ وَلَوْلَا كَلِمَةُ الْفَصْلِ لَقُضِيَ بَيْنَهُمْ وَإِنَّ الظَّالِمِينَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ {الشورى/21}

وَكَيْفَ أَخَافُ مَا أَشْرَكْتُمْ وَلاَ تَخَافُونَ أَنَّكُمْ أَشْرَكْتُم بِاللّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ عَلَيْكُمْ سُلْطَانًا فَأَيُّ الْفَرِيقَيْنِ أَحَقُّ بِالأَمْنِ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ {الأنعام/81}

قُلْ إِنَّمَا حَرَّمَ رَبِّيَ الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ وَالإِثْمَ وَالْبَغْيَ بِغَيْرِ الْحَقِّ وَأَن تُشْرِكُواْ بِاللّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطَانًاوَأَن تَقُولُواْ عَلَى اللّهِ مَا لاَ تَعْلَمُونَ {الأعراف/33}

قَالَتْ لَهُمْ رُسُلُهُمْ إِن نَّحْنُ إِلاَّ بَشَرٌ مِّثْلُكُمْ وَلَكِنَّ اللّهَ يَمُنُّ عَلَى مَن يَشَاء مِنْ عِبَادِهِ وَمَا كَانَ لَنَا أَن نأْتِيَكُم بِسُلْطَانٍ إِلاَّ بِإِذْنِ اللّهِ وَعلَى اللّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ {إبراهيم/11}

17. صلوات

علاقه
    قرآن
    نوشته
    47
    حضور
    16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط عمار نمایش پست ها
    این ترجمه درست است چون مشرکان علاوه بر خدای متعال بت رو هم شریک و مستقل از خدا می دانستند که در پست بالا که خودتون ذکر کردید نوشته شده.
    با تشکر
    در مورد مشرکان , خداوند در بسیاری از آیات میفرمایند که اگر از آنها(مشرکان) بپرسی چه کسی آسمانها و زمین را آفرید میگویند الله , چه کسی روزی رسان است میگویند الله و ......
    پس این مشرکان هم نمیگفتند که بت هایشان خالق هستند و یا روزی رسان هستند و یا امور دیگری که مربوط به الله میباشد.
    مشرکان هم به الله , نگاه یکتاپرستی داشتند ولی از بت هایشان تقاضای شفاعت عندالله میکردند و به همین دلیل(تقاضای شفاعت از غیر خدا) خداوند میفرمایند که آنها بتهایشان را عبادت میکنند.
    بنابراین اولآ بتهای خود را مستقل از خدا نمیدانستند ثانیآ همین بت پرستان در روز قیامت به خداوند میگویند ما مشرک نیستیم پس شریک نیز نمیدانستند, پس ترجمه نمیتواند درست باشد چون هم الله را میپرستند و هم به بتهایشان به چشم شریک و مستقل از خداوند , نگاه نمیکردند.
    بنده همچنان فکر میکنم که "من دون الله" باید بصورتی ترجمه شود که شامل "خدا و غیر خدا" باشد مثلآ "کمتر از خدا" و یا "پایینتر از خدا" و یا ...

والسلام

19. صلوات

علاقه
    قرآن
    نوشته
    47
    حضور
    16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط خیر البریه نمایش پست ها
    با سلام

وَيَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطَانًا وَمَا لَيْسَ لَهُم بِهِ عِلْمٌ وَمَا لِلظَّالِمِينَ مِن نَّصِيرٍ {الحج/71}

یعنی ملاک من الله یا من دون الله ، اذن و سلطان الهی است .
    با سلام
    خداوند در کجای قرآن, اذن عبادت (من دون الله) را به بشر داده است؟

21. صلوات

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری