جمع بندی اعراب جاهلی و بی خدایان عصر ما

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اعراب جاهلی و بی خدایان عصر ما

سلام و عرض ادب خدمت کارشناسان بزرگوار.
یه سوالی داشتم از خدمتتون اونم اینه که...
زمانی که پیامبر اسلام به بعثت رسیدن عربها تا مدت ها نتونستن کنار بیان واسلام رو قبول کنن.
یه عده بعداز مدتی پذیرفتن ویه عده اما نپذیرفتن وبا بت پرستی از دنیا رفتن.
اون کسایی که نپذیرفتن دلیلشون این بوده که خب خدایی که ما میپرستیم برتره وخدای محمد ص رو قبول نداریم.وخب عرب جاهل بوده ودرک بالایی هم نداشته.
میخواستم بدونم اون اعرابی که اونجا خدارو قبول نکردن با افرادی که الآن خدارو با وجود پیشرفت علم قبول ندارن یکسان هستند یعنی خداوند این دو گروه رو به یه اندازه مجازات میکنه؟

ممنون از الطاف کارشناسان ومسئولین اسک دین:Gol:

با نام الله

کارشناس بحث: استاد صدیق

[=microsoft sans serif]

shaparak;454068 نوشت:
اون کسایی که نپذیرفتن دلیلشون این بوده که خب خدایی که ما میپرستیم برتره وخدای محمد ص رو قبول نداریم.وخب عرب جاهل بوده ودرک بالایی هم نداشته. میخواستم بدونم اون اعرابی که اونجا خدارو قبول نکردن با افرادی که الآن خدارو با وجود پیشرفت علم قبول ندارن یکسان هستند یعنی خداوند این دو گروه رو به یه اندازه مجازات میکنه؟

باسلام خدمت تمامی کاربران و اعضای محترم
انسان بر اساس علم ومعرفتی که نسبت به خداوند پیدا کرده است، موردمواخذه قرار میگیرد.
کسانی که در عصر نبوت و نزول قران بوده اند، معجزات پیامبر را دیده بودند و برخی ایمان اورده و برخی به هر دلیلی از قبول ایمان سر باز میزدند.
کسانی نیز که در زمان حاضر ندای اسلام را میشوند ولی به دلایل غیر قانع کننده از قبولش امتناع دارند، مجازات خود رادارند.
ملاک در مجازات ومواخذه، مقداری از حجت است که برای شخص به دست امده است.
یعنی اگر حجت بر کسی تمام باشد و به رغم رسیدن حجت الهی ازقبول ان سرباز زده باشد، مواخذه خواهد شد.
و هر چقدر که این معرفت و میزان حجیت بیشتر باشد، مواخذه نیز بیشتر خواهد بود.
قران کریم نیز بر مسئله حجیت و اتمام حجت تاکید زیادی دارد و می فرماید تنها در صورتی به عذاب ومجازات کافران و مخالفان می پردازیم که حجت را برایشان ارسال کرده باشیم و به انان رسیده باشد.
ما كُنَّا مُعَذِّبينَ حَتَّى نَبْعَثَ رَسُولا »[1]
و نیز می فرماید:
رُسُلاً مُبَشِّرينَ وَ مُنْذِرينَ لِئَلاَّ يَكُونَ لِلنَّاسِ عَلَى اللَّهِ حُجَّةٌ بَعْدَ الرُّسُلِ وَ كانَ اللَّهُ عَزيزاً حَكيم.[2]
به همین جهت است که خداوند می فرماید دلیل فرستادن حجت الهی نزد انان این بوده که بعدا عذر و بهانه ای نداشته باشند و ادعا نکنند که اگر حجت الهی داشتند ایمان می اوردند.
لَوْ أَنَّا أَهْلَكْناهُمْ بِعَذابٍ مِنْ قَبْلِهِ لَقالُوا رَبَّنا لَوْ لا أَرْسَلْتَ إِلَيْنا رَسُولًا فَنَتَّبِعَ آياتِكَ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَذِلَّ وَ نَخْزی[3]
[=microsoft sans serif]

[/HR][=microsoft sans serif][1] . اسراء، ایه 15

[=microsoft sans serif][2] . نساء، ایه 165

[=microsoft sans serif][3] . طه، ایه 134

اگر کسی قرآن بهش نرسه...یا انقدر کشورش مثل آمریکا ضد قرآن و اسلام و حقیقت باشه چطور؟ طرف یقینا در این وضعیت در این کشور بدنیا بیاد یقینا اکثرا به هیچ وجه سمت اسلام و قرآن نخواهند آمدو طبق اعتقادات باطلی که بزور بخوردشون می دن. اصلا نفسش تمایل به تحقیق در اسلام و ....رو هم پیدا نمی کنه برای مثال ما که مسلمونیم بیش از حد خیلیامون اصلا راجع به مسیحیت و یهود و....نمی دونیم(درسته اسلام فقط حق محض است اما منظورم اینه که بهر حال از اونا اکثرا هیچی نمی دونیم) پس بی شک خدا با مردمی که نمی دونن به اندازه فهم خودشون برخورد می کنه...برای مثال من در تلوزیون چند وقت پیش در محرم...آمریکا رو نشون داد مسلمونای اونجا داشتند تبلیغ عاشورا و اسلام رو می کردند...گزارش گره یه کتابچه جزئی به یک فرد بالغ(35 سال حدودا) راجع به امام حسین داد و از او پرسید آیا امام حسین رو میشناسی...او گفت اولین باره چنین اسمی رو می شنوم...خلاصه خدا هرکس رو طبق آِیه ی شریف قرآن به اندازه ی درک خود امتحان می کند و آخرت رو براش رقم می زند (جواب طبق آیه قرآن در آیات 131 و 132 سوره انعام است بخونیدش)

صدیق;454437 نوشت:
باسلام خدمت تمامی کاربران و اعضای محترم
انسان بر اساس علم ومعرفتی که نسبت به خداوند پیدا کرده است، موردمواخذه قرار میگیرد.
کسانی که در عصر نبوت و نزول قران بوده اند، معجزات پیامبر را دیده بودند و برخی ایمان اورده و برخی به هر دلیلی از قبول ایمان سر باز میزدند.
کسانی نیز که در زمان حاضر ندای اسلام را میشوند ولی به دلایل غیر قانع کننده از قبولش امتناع دارند، مجازات خود رادارند.
ملاک در مجازات ومواخذه، مقداری از حجت است که برای شخص به دست امده است.
یعنی اگر حجت بر کسی تمام باشد و به رغم رسیدن حجت الهی ازقبول ان سرباز زده باشد، مواخذه خواهد شد.
و هر چقدر که این معرفت و میزان حجیت بیشتر باشد، مواخذه نیز بیشتر خواهد بود.
قران کریم نیز بر مسئله حجیت و اتمام حجت تاکید زیادی دارد و می فرماید تنها در صورتی به عذاب ومجازات کافران و مخالفان می پردازیم که حجت را برایشان ارسال کرده باشیم و به انان رسیده باشد.

سلام ممنون از پاسختون.
یه سوال دیگه؟
الان حجت برای ما بیشتره یا برای اون کسایی که در دوران های گذشته بودن مثلا نه در دوره ی صدراسلام ونه قرن 21که علم پیشرفت کرده؟
:Gol:

shaparak;454537 نوشت:
سلام ممنون از پاسختون.
یه سوال دیگه؟
الان حجت برای ما بیشتره یا برای اون کسایی که در دوران های گذشته بودن مثلا نه در دوره ی صدراسلام ونه قرن 21که علم پیشرفت کرده؟
با اجازه من پاسخ بدم:::: حجت خدا در تمام دوران ها به اندازه است همون طور که در تمام دوران ها هر کس رو خدا به اندازه فهم و درک آن فرد امتحان می کند....لذا...بین هیچ انسان یا امتی خدا هیچ فرقی نگذاشته و مثل تعداد دندانه های یک شانه برادر و برابرند از هر لحاظ.....برای مثال::: سوال شما رو فرعون نیز از حضرت موسی(ع) پرسیدند که در قرآن هم اومده که وقتی حضرت....فرعون را به پرستش الله رب عالمین دعوت کرد فرعون گفت: سرگذشت امت های گذشته که بی خبر از هیچ بودند چه می شود؟؟ حضرت فرمود:(طبق قرآن) حساب هر کس بدست خداست و اندازه و حد و مرز خصوصیاتی دارد....هیچ چیز از خدا پوشیده نیست

shaparak;454068 نوشت:
میخواستم بدونم اون اعرابی که اونجا خدارو قبول نکردن با افرادی که الآن خدارو با وجود پیشرفت علم قبول ندارن یکسان هستند یعنی خداوند این دو گروه رو به یه اندازه مجازات میکنه؟

سلام
من فکر نمیکنم این دو گروه شبیه هم باشند.

چون اعراب جاهلی چندین خدا {از جمله الله} رو میپرستیدند. اما خداناباوران امروزی، هیچ خدایی رو نمیپرستند.

B-neshan;454683 نوشت:
چون اعراب جاهلی چندین خدا {از جمله الله} رو میپرستیدند. اما خداناباوران امروزی، هیچ خدایی رو نمیپرستند.
اعراب جاهلی و خداناباوران جاهل تر امروز نیز همگی الله را خواه نا خواه می پرستند هر چند در زبان کتمان کنند...کم و زیاد داره...اما نشد و نپرستیدن محاله و نداره...برای مثال ما هیچ انسانی رو نداریم که حداقل یک بار به دست و پای خدای عالم نیافتاده باشه...یکبار که سهله مغرور ترین ثروتمند ترین عاقل ترین جاهل ترین بزرگترین کوچکترین آدمها هم چندین بار طغیان کردند و بار ها از روی ترس و نیاز شدید و کلی حالات دیگر خدا را صدا می زنند برای مثال شما به یک خدا ناباور بگو آیا تا بحال خدا رو صدا زدی؟ بی شک می گه بارها....چون اصلا انسان ذاتش با خدا آمیخته شده و از شروع انسان که حضرت آدم(ع) باشه همه و همه خدا رو به اندازه درک خود می پذیرند ولو بزبون کتمان کنند....انسان خودشو نمی تونه گول بزنه در این مورد....خب حتی از لحاظ باطنی هم قضاوت کنیم مثلا فردی مجسمه ای را دید کلی پسندید و کلی از آن تعریف کرد و تمجید کرد و در پایان بر مجسمه سجده و تعظیم کرد و آن را پرستید(ویا فقط بزبون تعریف کرد) خب هر دو مجسمه رو تسبیح و تمجید نگفته بلکه سازنده ی آن را در اصل تحسین و تمجید کرده...و سازنده ی آن هم خالقی دارد که خداست و در اصل همه چیز بر می گرده به تحسین و تمجید خالق...برای مثال ما از کلی از نعمات درونی و اندام و چشم و قلب گوش و....لذت می بریم همه ی اینا تماما تمام اندام بدن ما دارن خدا رو تمجید می کنن...اینم باطن قضییه...هرچند جواب شما رو در ظاهر هم دادم

B-neshan;454683 نوشت:
اما خداناباوران امروزی، هیچ خدایی رو نمیپرستند.
هیچ انسانی بی خدا و خدا ناباور نمیشه مگر برای بدست آوردن شهوات حرام و شریک شدن در راه شیطان برای بدست آوردن قدرت پوچ و سراب مانند دنیا...محاله یک انسان بی خدا بشه قبلش بی همه چیز نشه...من با هر بی خدایی صحبت کردم به چند مطلب نکشیده براش دونه دونه ثابت کردم تو قبل از بی خدا شدنت بی ناموس شدی بی اولیا شدی بی رفیق شدی بی عقل شدی وووو لذا هر بی خدایی این پیامو دید می تونه خصوصی بهم پیام بده براش توسط حرفای خودش ثابت کنم چون محاله کسی که بی خدا باشه آدم باشه..لذا کسی که بی خدا شد قطعا شیطان پرست هست که باز هم هر چند بزبون بگه من شیطان پرست نیستم...ولی هست هر چند باز هم شیطان پرستیده نمی شه و شیطان تنها خادم خداست که جاهلین بسمت خدا به عنوان قبله ای اشتباه سجده می کنند و خود بی خبرند قبله اشتباه است ولی بهر حال باز هم خدا داره پرستیده می شه

ممنون از پاسخانتون دوستان بزرگوار.
اما درمورد حجت خداوند!
خداوند روی چه ملاکی تشخیص میده که یه ملت احتیاج به حجت داره و یه ملت نداره؟
مثلا بنی اسرائیل واین همه پیامبر وایران باستان بدون پیامبر الهی ویا چین باستان!!این ها دوتمدن بزرگ درجهان بودند!!!
خب ایران باستان بارها در قرآن از کاخ های کسرایی اونهاطاغوت بودن اونها آورده پس چرا دربین این ملت پیامبری نبوده؟

سلام. من فکر میکنم، تعریف ما از پرستیدن یکی نیست.

پرستیدن الله به نظر من یعنی ، قبول داشتن وجود الله، عبادت کردن الله و حمد و ثنای الله رو گفتن و ... نه فقط صدا زدن یک نیروی برتر در مواقع خطر.

در مواقعی که انسان در حال مرگ و خطر جدی قرار داره، بطور غریزی هرکاری برای نجات خودش انجام میده،به قول اعراب که "الغريق يتشبث بکل حشيش" آدم در حال غرق شدن به هر خس و خاشاکی چنگ میزنه!!

و اما این غریزه،غریزه ی خداپرستی نیست،بلکه غریزه حفظ حیاته که در همه موجودات وجود داره و منشا اون هم با توجه به تکامل توجیه میشه.

nothing;454763 نوشت:
سازنده ی آن هم خالقی دارد که خداست و در اصل همه چیز بر می گرده به تحسین و تمجید خالق

خداناباوران اعتقاد ندارند که خالق هرچیزی خداست،اونها احتمالا زیبایی یک گل رو کار طبیعت میدونن و از طبیعت تعریف و تمجید میکنن. از این گذشته، تعریف و تمجید به معنای پرسیدن هم نیست.

nothing;454768 نوشت:
هیچ انسانی بی خدا و خدا ناباور نمیشه مگر برای بدست آوردن شهوات حرام و شریک شدن در راه شیطان برای بدست آوردن قدرت پوچ و سراب مانند دنیا...محاله یک انسان بی خدا بشه قبلش بی همه چیز نشه...من با هر بی خدایی صحبت کردم به چند مطلب نکشیده براش دونه دونه ثابت کردم تو قبل از بی خدا شدنت بی ناموس شدی بی اولیا شدی بی رفیق شدی بی عقل شدی وووو لذا هر بی خدایی این پیامو دید می تونه خصوصی بهم پیام بده براش توسط حرفای خودش ثابت کنم چون محاله کسی که بی خدا باشه آدم باشه

داری قضاوت برزگی میکنی، در مورد تعداد زیادی آدم :Moteajeb!:.... بگذریم

شاد باشید

shaparak;454797 نوشت:
ممنون از پاسخانتون دوستان بزرگوار.
اما درمورد حجت خداوند!
مثلا بنی اسرائیل واین همه پیامبر وایران باستان بدون پیامبر الهی ویا چین باستان!!این ها دوتمدن بزرگ درجهان بودند!!!
خب ایران باستان بارها در قرآن از کاخ های کسرایی اونهاطاغوت بودن اونها آورده پس چرا دربین این ملت پیامبری نبوده؟

اول اینکه پیامبر آمدن صرفا وحی و پیامبر واقعی نیست...برای مثال تک تک ماها کار پیامبر و همون پیامبر هستیم فرقش در جزییاته نه در کل...ما در کل تک تکمون پیامبریم و خدا رو تبلیغ می کنیم...لذا خدا خودش می دونه کجا چطور پیامبر بده یا کتاب آسمانی...برای مثال چرا هر زبونی هر کشوری کتاب آسمانی نداره؟ چون قرآن کافی و کامله و بهر زبونی ترجمه شده....پس نیازی نیست دیگه دوباره یک پیامبر دیگه بیاد با زبون دیگه ....... همون طور که برخی افراد اصلا دین و پیامبر و ....رو مثل ماها نمی بینند...اینا هم همینند...برای مثال برخی عقب افتاده ذهنی هستند...خب طبیعیه اصلا کتاب و پیامبر سمتشون نفرسته خدا و به اندازه کاملا عقل ساده و ضعیف او آخرت رقم می خوره براش...برای مثال طرف حتی عقل هم داره...ولی کل عمرش بیماره...و غیره خلاصه این سوال که در جوابای قبلی هم جوابشو دادم تکراری بود در کل جوابا تفکر کنی جواب همیناست سوالت تکراری بود مثل بیشتر مردم آمریکا در الان است دیگه که چیزی نمی دونن از خدا و غیره...

B-neshan;454800 نوشت:
سلام. من فکر میکنم، تعریف ما از پرستیدن یکی نیست.

پرستیدن الله به نظر من یعنی ، قبول داشتن وجود الله

خب دیگه منم ظاهر کار رو همین گفتم باطنش رو تسبیح و تمجید و غیره گفتم...شما از هرکی می خوای بپرس قطعا جواب می ده من بوجود خدا اعتقاد دارم یا داشتم الان قانع نیستم شک دارم بوجودش....چون همه خدا ناباوران اول حداقل وجود و خود خدا رو قبول داشتند بعد گمراه شدند....

B-neshan;454800 نوشت:
داری قضاوت برزگی میکنی، در مورد تعداد زیادی آدم .... بگذریم

شاد باشید

قضاوت نیست و حقیقت محضه..مثل این می مونه که یک بچه وقتی پدر مادر بزرگش کرد آنها را رها کرده و ضد آنها شود و خنجر به قلبشان بزند...حال خدا که برتر از پدر و مادر برای انسان است مشخصه وقتی انسان خدای عظیم خودشو رد کرد دیگه نمیشه روش حساب کردو....اخلاق خوب نمی دونم انسان دوستی همه و همه از خدا ناباور محال و غیر عقلانی و غیر باور هست...محاله کسی که بی خدا شد بفکر خوبی باشه(کل قضییه رو می گم نه سر چیزای معدود) است برای مثال یک فردی در محله ما بود بیش از حد خدا رو قبول نداشت...اما کارایی می کرد که شاید خیلی از باخداها نکنند..برای مثال از دوستم که اونم کاسبه هر روز که می دید نهج البلاغه می خونه می گفت فلانی نهج البلاغتو بده منم بخونم کلی هم خواشم می کرد...یا از طرفی به تمام کسبه محل کلی خدمت کاری می کرد اونم هر روز...اما سمت من میومد من می گفتم بهش ببخشید شما خدا رو قبول ندارید من با شما نمی تونم دوست باشم...کلی برام جای تعجب بود مگه میشه این بارها بگه خدا رو قبول ندارم نماز نمی خونم و غیره بعد این همه خدمت کنه و قرآن بخونه و غیره؟؟؟ تا اینکه پشت نقابش مشخص شد...با همین فریب ها از کلی از کسبه محل چند میلیون تومن می گرفته و سر موقع با 300 میلیون تومن از 20 نفری از مشتریاش و کسبه محل و غیره فلنگ رو می بنده....در کل نفس اسنان همینه خدا رو رد کرد دیگه بغیر خودشو نمی بینه..چون اگه میدید قطعا خدا رو عظیم ترین کس خودشو اول می دید.برای مثال من بیقین 99 درصدی می گم شما خدا نا باور هستید...هرجا بحث خدا میشه شما یه جورایی ضدشو میارید...شاد باشیم؟؟؟؟بگذریم؟؟؟ این مسئله انقدر بزرگ هست شما که بهتون برخورده نباید می گذشتید و احساس شادی کنید بگید شاد باشید...لذا با همین یک مطلب شما که بی خدا باشی رو ثابت کردم به هیچ چیز اهمیت نمی دی و می گذری و می خوای بی تفاوت شاد باشی و بی خدایی شما رو چنین کرده...بار اولت هم نیست در چند موضوع دیگه شما رو دیدم که اینگونه بودید اما نا گفته نماند شما اونجور که من شناختمتون در اوج اینکه خودتونو بیش از خدا قبول دارید ولی بازم دنبال حقیقت هستید ولی درکل چون خدا رو نمی خوای بپذیری در قلبت اینگونه بیشتر ضدی...(وگرنه شما از اون دسته هستید که بیش از حد خدا رو قبول دارید و بازم بخاطر.....ردش می کنید)

شما به هر بی خدایی که می خواین بگید چه دلیلی داری خدا رو رد می کنی و می گی خدا وجود ندارد؟ بی شک قفل می کنه مخ دانشمندان دنیا برای اثبات وجود نداشتن خدا یک دلیل هم ندارند و فقط دلایل بی کران اثبات وجود خدا رو می خوان رد کنن که اونم نمی تونن و نخواهند تونست...لذا وقتی انسان واقفه که هرچه هست دلیل وجود خداست و کسی یک دلیل هم برای رد وجود خدا نداره...دیگه اوج بی همه چیزی برای اون فرده که خدا رو رد کرده...و صد البته خود خدا باعث میشه اون فرد بسبب نا فرمانی و گناهان شدید او را رد کند از قلب خود....چیزی که اکثر گناه کاران نمی دانند این است که خدا گمراه می کند کسی را که ضد او باشد و کسی نمی تواند جز او او را هدایت کند

باسلام

shaparak;454537 نوشت:

نمیشود به صورت قطعی بیان کرد.
بستگی به این دارد که دسترسی افراد در ان دوران به مدارک اسلامی معتبر و منابع احکام تا چه حد بوده است.
و این مسئله در هر دوره با دوره زمانی دیگر فرق میکند.

shaparak;454797 نوشت:

اگر ملتی بوده حتما خدا نیز برای آنان حجت الهی را می فرستدو حجت را بر آنان تمام میکند.
این مسئله هم از طریق عدالت و حکمت خدا قابل تبیین است و هم بر اساس ایات قران کریم.

[=microsoft sans serif]اعراب جاهلی و بی خدایان عصر ما

پرسش: زمانی که پیامبر اسلام به بعثت رسیدن عربها تا مدت ها نتونستن کنار بیان واسلام رو قبول کنن. یه عده بعداز مدتی پذیرفتن ویه عده اما نپذیرفتن وبا بت پرستی از دنیا رفتن. اون کسایی که نپذیرفتن دلیلشون این بوده که خب خدایی که ما میپرستیم برتره وخدای محمد ص رو قبول نداریم.وخب عرب جاهل بوده ودرک بالایی هم نداشته. میخواستم بدونم اون اعرابی که اونجا خدارو قبول نکردن با افرادی که الآن خدارو با وجود پیشرفت علم قبول ندارن یکسان هستند یعنی خداوند این دو گروه رو به یه اندازه مجازات میکنه؟

پاسخ:
انسان بر اساس علم ومعرفتی که نسبت به خداوند پیدا کرده است، موردمواخذه قرار میگیرد. کسانی که در عصر نبوت و نزول قران بوده اند، معجزات پیامبر را دیده بودند و برخی ایمان اورده و برخی به هر دلیلی از قبول ایمان سر باز میزدند.کسانی نیز که در زمان حاضر ندای اسلام را میشوند ولی به دلایل غیر قانع کننده از قبولش امتناع دارند، مجازات خود رادارند. ملاک در مجازات ومواخذه، مقداری از حجت است که برای شخص به دست امده است. یعنی اگر حجت بر کسی تمام باشد و به رغم رسیدن حجت الهی ازقبول ان سرباز زده باشد، مواخذه خواهد شد. و هر چقدر که این معرفت و میزان حجیت بیشتر باشد، مواخذه نیز بیشتر خواهد بود.

قران کریم نیز بر مسئله حجیت و اتمام حجت تاکید زیادی دارد و می فرماید تنها در صورتی به عذاب ومجازات کافران و مخالفان می پردازیم که حجت را برایشان ارسال کرده باشیم و به انان رسیده باشد:

«ما كُنَّا مُعَذِّبينَ حَتَّى نَبْعَثَ رَسُولا»[1]

و نیز می فرماید:
«رُسُلاً مُبَشِّرينَ وَ مُنْذِرينَ لِئَلاَّ يَكُونَ لِلنَّاسِ عَلَى اللَّهِ حُجَّةٌ بَعْدَ الرُّسُلِ وَ كانَ اللَّهُ عَزيزاً حَكيم» [2]

به همین جهت است که خداوند می فرماید دلیل فرستادن حجت الهی نزد انان این بوده که بعدا عذر و بهانه ای نداشته باشند و ادعا نکنند که اگر حجت الهی داشتند ایمان می اوردند.
«لَوْ أَنَّا أَهْلَكْناهُمْ بِعَذابٍ مِنْ قَبْلِهِ لَقالُوا رَبَّنا لَوْ لا أَرْسَلْتَ إِلَيْنا رَسُولًا فَنَتَّبِعَ آياتِكَ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَذِلَّ وَ نَخْزی»[3]

البته اینکه این حجت در هر زمان به چه میزانی بوده است و آیا امروزه حجت ها بیشتر است یا در گذشته، به صورت قطعی نمیتوان صحبت کرد اما مطلب قطعی در این میان ان است که قطعا حجت برای همگان وجود داشته است.
[=microsoft sans serif]

[/HR][=microsoft sans serif][1] . سوره اسراء، ایه 15

[=microsoft sans serif][2] . سوره نساء، ایه 165

[=microsoft sans serif][3] . سوره طه، ایه 134
موضوع قفل شده است