تحدی در سایر کتب آسمانی و ادیان الهی

تب‌های اولیه

45 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تحدی در سایر کتب آسمانی و ادیان الهی

بنام الله...سلام...آیا سایر کتب آسمانی ادعا شده از الله تعالی... نوعی بسم الله دارد ؟ و با آن شروع می شود؟اگه نه آیا این نقص و نقض و ضعف بزرگی نیست؟ ...............آیا آیات سایر کتب هم وحی دارد؟آیا نام الله هم در این کتب فراوان یاد شده؟ سایر کتب آسمانی از جانب الله هم تحدی دارند برای اینکه ثابت کنند کار غیر خدا نیست؟.........با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هدی

با سلام

nothing;454039 نوشت:
بنام الله...سلام...آیا سایر کتب آسمانی ادعا شده از الله تعالی... نوعی بسم الله دارد ؟ و با آن شروع می شود؟اگه نه آیا این نقص و نقض و ضعف بزرگی نیست؟ ...............

بنده چند باب در انجيل را كه ملاحظه كردم با نام خدا آغاز نشده بود ، البته بايد به اين نكته مهم و واقعيت تاريخي اشاره كنيم كه ما معتقد به تحريف كتب آسماني چون تورات و انجيل هستيم اساسا اناجيل فعلي حدود صد سال پس از حضرت عيسي عليه السلام نگاشته شد و اكنون نيز اناجيل چندگانه موجود و معروف است بنابراين چنين كتبي - هر چند منكر وجود بخشهايي از كتب اصيل در آنها نيستيم - اما نمي توانند بطور محض و كامل ، كتب الهي تلقي شده و لذا مواردي چون تحدي ، كاربرد و تعداد نام "الله "در آنها و... غير قابل بحث و بررسي است و نمي توانند با قران كريم قابل مقايسه باشند .

به نام الله متعال،کتب عهد قدیم و عهد جدید فقط دارای وزن و قافیه ای شبیه به قرآن اند،اما در این کتب خدا به اسم "یهوه" به طور مکرر در آن تکرار شده اند

سید محمد هاشمی پور;455074 نوشت:
به نام الله متعال،کتب عهد قدیم و عهد جدید فقط دارای وزن و قافیه ای شبیه به قرآن اند،اما در این کتب خدا به اسم "یهوه" به طور مکرر در آن تکرار شده اند
یهوه؟؟؟؟ یعنی چه؟؟؟؟ معنیش یعنی چی؟؟؟؟ اگه می دونی بگی ممنون میشم...فرمودید مکرر؟؟؟؟ آیا الله هم اومده؟؟؟

nothing;454039 نوشت:
سایر کتب آسمانی از جانب الله هم تحدی دارند برای اینکه ثابت کنند کار غیر خدا نیست؟.........

هدی;455047 نوشت:
با سلام

. غير قابل بحث و بررسي است و نمي توانند با قران كريم قابل مقايسه باشند .

بنده قصدم مقایسه ی شباهت های خدا در این کتاب است نه مقایسه محتویات یا خود کتاب ها....من فقط می خوام از شباهت های کتب نازل شده خدا رو بشناسم از طرح چنین سوالاتی...اگه میشه این سوال رو راجع به تحدی هم پاسخ بدید....یا سوال بعدیم که دوستمون در پاسخ گفتند در آن بیشتر از کلمه یهوه بجای الله استفاده شده چرا؟ مگر خدا نامش در هر کتب فرق داره؟؟؟

[="Tahoma"][="Navy"]

nothing;454039 نوشت:
بنام الله...سلام...آیا سایر کتب آسمانی ادعا شده از الله تعالی... نوعی بسم الله دارد ؟ و با آن شروع می شود؟اگه نه آیا این نقص و نقض و ضعف بزرگی نیست؟ ...............آیا آیات سایر کتب هم وحی دارد؟آیا نام الله هم در این کتب فراوان یاد شده؟ سایر کتب آسمانی از جانب الله هم تحدی دارند برای اینکه ثابت کنند کار غیر خدا نیست؟.........با تشکر

سلام
کتب آسمانی از جهت ارائه برترین مسیر رسیدن به کمال و سعادت مد نظر خدای تعالی برای انسان همه معجزه اند چون هیچکس قادر به ارائه چنین کتابی نیست
اما الفاظ کتب آسمانی همه اعجاز نیستند و تنها در مورد قرآن قائل به اعجاز لفظی هستیم
یا علیم

[/]

چرا تمام کتب آسمانی اعم از قرآن و تورات دارای اعجار لفظی هستند،شما اگه تورات رو به عبری بخوندی شاهد این اعجاز میشی

nothing;455179 نوشت:
یهوه؟؟؟؟ یعنی چه؟؟؟؟ معنیش یعنی چی؟؟؟؟ اگه می دونی بگی ممنون میشم...فرمودید مکرر؟؟؟؟ آیا الله هم اومده؟؟؟

یهوه اسم خدا در زبان عبری هستش که 5410 بار تو کتاب عهد عتیق اومده از نظر معنی به لفظ اهیه یعنی هستم آنچه هستم شبیهه.... در زبان عبری به خدا الاله هم میگن

محی الدین;455197 نوشت:

سلام
کتب آسمانی از جهت ارائه برترین مسیر رسیدن به کمال و سعادت مد نظر خدای تعالی برای انسان همه معجزه اند چون هیچکس قادر به ارائه چنین کتابی نیست
اما الفاظ کتب آسمانی همه اعجاز نیستند و تنها در مورد قرآن قائل به اعجاز لفظی هستیم
یا علیم

اعجاز تحدی قرآن فقط به لفظ نیست بلکه به تمام لحاظ و موارد است....لذا خواستم ببینم سایر کتب چه دارن بگن راجع به اینکه کسی شک کنه از خداست تحدی داره یا نه

سید محمد هاشمی پور;455244 نوشت:
یهوه اسم خدا در زبان عبری هستش که 5410 بار تو کتاب عهد عتیق اومده از نظر معنی به لفظ اهیه یعنی هستم آنچه هستم شبیهه.... در زبان عبری به خدا الاله هم میگن
پس طبق گفته شما یک بار هم کلمه مقدس الله در این کتب نیست.....خب چرا اگر طبق ادعاهای قرآن کریم خدا همون خداست که انجیل و تورات و غیره رو نازل کرده پس این تغییر اسم های خاص خدا برای چیست؟آیا خدا اسم خاصی ندارد و هر بار که بخواهد خود را به نامی نمایان می کند؟

سید محمد هاشمی پور;455241 نوشت:
چرا تمام کتب آسمانی اعم از قرآن و تورات دارای اعجار لفظی هستند،شما اگه تورات رو به عبری بخوندی شاهد این اعجاز میشی
اگه شما زبون اصلی سایر کتب آسمانی رو دارید برام لینکشو بدید ممنون میشم خیلی دوست دارم ریتم های تورات و انجیل و غیره رو ببینم...بی شک قرآن رو خدا خیلی عظیم تر آورده ولی می خوام اونا رو هم ببینم

nothing;455310 نوشت:
پس طبق گفته شما یک بار هم کلمه مقدس الله در این کتب نیست.....خب چرا اگر طبق ادعاهای قرآن کریم خدا همون خداست که انجیل و تورات و غیره رو نازل کرده پس این تغییر اسم های خاص خدا برای چیست؟آیا خدا اسم خاصی ندارد و هر بار که بخواهد خود را به نامی نمایان می کند؟

تفاوت زبان ها باعثش میشه،الله در عربی یعنی خدایی که معرفه باشد، یهوه یعنی موجودیت مقدسی که یکی باشه، بعدش چندین جا از تورات کلمه ی الاله به جای یهوه به کار برده شده که اون هم به معنی الله هست...

nothing;455313 نوشت:
اگه شما زبون اصلی سایر کتب آسمانی رو دارید برام لینکشو بدید ممنون میشم خیلی دوست دارم ریتم های تورات و انجیل و غیره رو ببینم...بی شک قرآن رو خدا خیلی عظیم تر آورده ولی می خوام اونا رو هم ببینم

عزیز لینکی ندارم کتابه

[="Tahoma"][="Navy"]

nothing;455307 نوشت:
اعجاز تحدی قرآن فقط به لفظ نیست بلکه به تمام لحاظ و موارد است....لذا خواستم ببینم سایر کتب چه دارن بگن راجع به اینکه کسی شک کنه از خداست تحدی داره یا نه

سلام
در سایر کتب (قبل از تحریف) تعالیم اعجاز بوده اند و نه الفاظ به اینکه این تعالیم طبق فطرت الهی انسان و کمال بخش او هستند
یا علیم
[/]

مهمترین سوالم تقریبا بی پاسخ موند....آیا سایر کتب آسمانی هم با نام خدا شروع می شوند؟؟؟؟ در باب و شروع موضوعاتشو شروع کتاب و غیره؟؟؟

[="Tahoma"][="Navy"]

nothing;455661 نوشت:
مهمترین سوالم تقریبا بی پاسخ موند....آیا سایر کتب آسمانی هم با نام خدا شروع می شوند؟؟؟؟ در باب و شروع موضوعاتشو شروع کتاب و غیره؟؟؟

سلام
خودتان متن یکی از این کتابها را ببینید
shabshekan0313.parsiblog.com/Posts/52
یا علیم[/]

یک سوال کاربر گرامی که به نظر سوال جالبی بود و بی جواب موند لطفا جواب بدید

چرا خدا در زبانهای مختلف خودشو به اسامی مختلف معرفی کرده ؟

مثلا در عربی گفته من الله هستم

در عبری گفته من یهوه هستم

چرا همه جا نگفته الله ؟

اگر همه جا گفته بود الله ایا مردم بهتر ایمان نمی اوردند ؟
مثلا اگر در عربستان خدا می گفت من یهوه هستم
ایا یهودیان سریعتر و راحتر ایمان نمی اورند ؟

چرا خدا خودشو با اسامی مختلف معرفی کرده ؟

با تشکر

تفاوت قرآن با دیگر كتب آسماني

فرق قرآن با تورات و انجيل چيست؟ خداوند متعال در قرآن كريم مى فرمايد: (واَنزَلنا اِلَيكَ الكِتـبَ بِالحَقِّ مُصَدِّقـًا لِما بَينَ يَدَيهِ مِنَ الكِتـبِ ومُهَيمِنـًا عَلَيهِ...);[1] اين كتاب ]قرآن[ را به حق بر تو فرو فرستاديم، در حالى كه كتاب هاى پيشين را تصديق مى كند و حافظ و نگاهبان آنهاست. كتاب هاى آسمانى در مسائل اصولى با يك ديگر هماهنگى دارند و در پى تربيت و تكامل انسانند، ولى در مسائل ديگر به مقتضاى تكامل تدريجى بشر، باهم تفاوت هايى دارند و هر آيين تازه، مرحله بالاترى را مى پيمايد و برنامه جامع ترى دارد.[2]در اين جا به برخى از تفاوت هاى قرآن كريم با كتاب تورات و انجيل اشاره مى شود: 1. قرآن كريم معجزه جاويدان پيامبر گرامى(صلى الله عليه وآله) است كه كسى مانند آن را نياورده و نمى تواند بياورد، ولى تورات و انجيل معجزه نبوده و نيستند. 2. قرآن داراى دو نزول بوده است: اوّل: «نزول دفعى و جمعى» كه از سوى خداوند متعال يك جا بر قلب پاك پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله)در ماه مبارك رمضان و شب قدر نازل شده است. دوم: «نزول تدريجى» كه برحسب شرايط و حوادث و نيازها طى 23 سال فرو فرستاده شده است،[3] ولى تورات و انجيل فقط يك نزول (دفعى) داشته است.[4] 3. قرآن موجود در دست ما، همان قرآن اصلى و كلام خداست كه بر پيامبر گران قدر(صلى الله عليه وآله) نازل و زير نظر آن حضرت جمع آورى شده و به صورت كتاب درآمده و بدون كم و زياد به دست ما رسيده است، زيرا نگهبانى از آن را خود خداوند متعال به عهده گرفته است; (اِنّا نَحنُ نَزَّلنَا الذِّكرَ واِنّا لَهُ لَحـفِظون);[5] ما قرآن را نازل كرديم و به طور قطع نگه دار و حافظ آنيم. ولى تورات و انجيل فعلى اين گونه نيستند. شواهد تاريخى و ادله ديگر نشان مى دهد كه تورات و انجيل اصلى از بين رفته و فقط قسمت هايى از آن دو كتاب آسمانى را پيروان حضرت موسى و عيسى(عليهما السلام)مدت ها بعد از وفات آنها نوشته اند كه آن هم متأسفانه با خرافات فراوان آميخته شده است. بنابراين، تورات و انجيل فعلى مجموعه كتاب هاى تاريخى است كه به وسيله يهوديان و مسيحيان نوشته شده، نه اين كه كتاب آسمانى حضرت موسى و عيسى باشند.[6] 4. محتوا و معارف قرآن كريم با تورات و انجيل متفاوت است و اصلاً با آن دو قابل مقايسه نيست، زيرا: الف) (ونَزَّلنا عَلَيكَ الكِتـبَ تِبيـنـًا لِكُلِّ شَىء)[7] آن چه از زمينه هاى گوناگون فكرى، اعتقادى، بينش هاى بنيادى، نظام هاى رفتارى فردى، اجتماعى، مادّى، معنوى، دنيايى، آخرتى و... در تكامل فرد و جامعه نقش داشته، در قرآن بيان شده و معارف آن، با فطرت و سرشت مشترك انسان ها هماهنگ است; بدين جهت از فراگيرى و جامعيت خاصى برخوردار بوده و همگانى، هميشگى و همه جايى است.[8] ب) اصول معارف و مفاهيم قرآن، بر پايه عقل و منطق مشترك و همگانى انسان استوار است و اساس تعاليم اسلام بر مدار جهل ستيزى و عقل انگيزى،[9] تقليدزدايى و تحقيق پرورى،[10] پندارسوزى و دانش سازى،[11] مى چرخد.[12] ج) قرآن، با نگرشى واقع بينانه به حقيقت وجود انسان و منطبق بر فطرت او (و بدور از افراط و تفريط) اهداف زندگى او را در يك طبقه بندى منظمِ مقدماتى، متوسط، عالى و نهايى، سامان و انتظام مى بخشد كه تمام استعدادهاى ذاتى او پرورش يافته، خاستگاه هاى وجودى او به شيوه اى معتدل و هماهنگ ارضا گردد، بر همين اساس، دنياپرستى و دل سپردگى به آن را مورد نكوهش قرار داده[13] و دنياگريزى و سركوب تمايلات طبيعى و مادّى را مطرود مى داند.[14] د) قرآن، از اختلاف و تناقض پيراسته است، در حالى كه تورات و انجيل نه تنها، هيچ يك از اين ويژگى ها را ندارند، بلكه محتواى آن دو آميخته با خرافات و نسبت هاى ناروا به پيامبران الهى است; براى نمونه: 1. تورات، گوساله سازى و دعوت به بت پرستى را به هارون، وزير و جانشين موسى(عليه السلام) نسبت مى دهد،[15] در حالى كه شخصى از بنى اسرائيل به نام سامرى اقدام به چنين كارى كرد و قرآن، دامان اين دو رهبر و پيامبر الهى (موسى و هارون) را از هرگونه آلودگى به شرك و بت پرستى پاك مى داند.[16] 2. قرآن، سليمان را پيامبرى بزرگ با علم سرشار و تقواى بسيار مى داند كه با داشتن حكومت عظيم، هرگز اسير مقام و مال نشد و... ولى تورات، در زمينه هاى گوناگون بدترين نسبت ها را به او مى دهد كه نقل آنها شرم آور است. 3. انجيل به خداوند سبحان نسبت تجسّم داده و مى گويد: خدا به صورت انسان مجسّم شده و ...،[17] ولى قرآن مى فرمايد: (ليس كمثله شىء)[18] هيچ چيز همانند او نيست. و... . آيا كتاب هاى آسمانى ديگر نظير تورات و انجيل نيز دو نوع نزول داشته اند؟ قرآن كريم، در ضمن آيه اى، اعتراض يهود يا مشركان را بر پيغمبراكرم(صلى الله عليه وآله) نقل كرده كه مى گفتند: چرا قرآن مانند تورات يك باره نازل نگرديده است؟ (وقالَ الَّذينَ كَفَروا لَولا نُزِّلَ عَلَيهِ القُرءانُ جُملَةً واحِدَةً...)[19] كسانى كه كفر ورزيده اند گفتند: چرا قرآن يك جا بر او نازل نگرديد؟... و در پاسخ آنان مى فرمايد: (كَذلِكَ لِنُثَبِّتَ بِهِ فُؤادَكَ ورَتَّلنـهُ تَرتيلا)[20] اين به سبب آن است كه قلب تو را به وسيله آن استوار گردانيم; ازاين رو آن را به تدريج بر تو خوانديم. قرآن در پاسخ به اين اعتراض، به صراحت آن را رد نكرده، بلكه سكوت اختيار نموده است و اين خود، تأييد ضمنىِ نزول دفعى كتاب هاى آسمانى انبياى سلف است. از جمله ادله ديگرى كه براى اثبات نزول دفعى كتاب هاى پيامبران گذشته بيان شده، آن است كه خداوند متعال درباره فروفرستادن تورات بر حضرت موسى(عليه السلام) مى فرمايد: (فَخُذ ما ءاتَيتُكَ وكُن مِنَ الشّـكِرين * وكَتَبنا لَهُ فِى الاَلواحِ مِن كُلِّ شَىء مَوعِظَةً وتَفصيلاً لِكُلِّ شَىء فَخُذها بِقُوَّة);[21] پس آن چه را به تو دادم، بگير و از سپاس گزاران باش و در الواح ]تورات[ براى او در هر موردى پندى و براى هر چيزى تفصيلى نگاشتيم; پس ]فرموديم:[ آن را به جد و جهد بگير.، (و ألقى الألواح);[22] و الواح را افكند. و آيات 154 و 171 همين سوره، همگى مؤيد آن است كه تورات يك جا به حضرت موسى(عليه السلام)داده شد. در روايات نيز شاهدى بر آن مى توان يافت; از جمله آنها، روايتى است كه «ابن ابى حاتم» از ثابت بن الحجّاج روايت كرده كه گفت: «تورات يك جا بر آنها (يهود) نازل شد; پس بر آنها گران آمد و از پذيرفتن دستورهايش امتناع ورزيدند، تا اين كه خداوند، كوه را بر سر آنها نگاه داشت و آن گاه آن را اخذ كردند.[23] آيا انجيل و تورات هم مانند قرآن سوره و آيه دارد يا نه؟ كتاب مقدس متشكل از عهد عتيق و عهد جديد مى باشد. عهد عتيق به تورات ـ داراى پنج سفر (كتاب) و نامه يوشع و سىوسه كتاب ـ ديگر اطلاق مى گردد. عهد جديد، به انجيل هاى چهارگانه (متى، مرقس، لوقا و يوحنا) و كتاب اعمال رسولان و نامه هايى از پولس، پطرس و... اطلاق مى گردد. هر يك از كتاب ها يا نامه هاى كتاب مقدس داراى چندين باب و فصل مى باشد و هر باب مشتمل بر چند آيه. بنابراين كتاب مقدس (انجيل و تورات و...) به جاى سوره داراى «باب» مى باشند و هر «بابى» آياتى را در بر دارد. شايان ذكر است كه تقسيم كتاب مقدس به فصول و باب در سال 1226 ميلادى و شماره گذارى جملات به عنوان آيه در سال 1551 ميلادى انجام گرفت، در حالى كه خود تورات چندين قرن قبل از ميلاد مسيح نوشته شده بود و نگارش انجيل هاى چهارگانه در سال 93 ميلادى پايان پذيرفته بود.[24]

width: 382 align: center

[TR="bgcolor: #f3f7f7"]
[/TR]
[TD][/TD]

و در مورد بحث اینکه چرا اسم خدا در انجیل یهوه بود در قرآن الله و ... به لینک زیر مراجعه کن منبع کاملی است

چیزی که از این سایت متوجه شدم این بود :

خدایِ تورات که يهوه نام دارد (و در تورات 6823 بار از او نام برده شده است) صرفاً خدایِ قوم يهود است و خودش نيز خدایی صددرصد يهودی است. پیامبرانی که از جانبِ خود می‌فرستد منحصراً پیامبرانِ ملتِ یهودند و به کفر یا ایمانِ دیگران کاری ندارند.

البیعت لله;455789 نوشت:
خدایِ تورات که يهوه نام دارد (و در تورات 6823 بار از او نام برده شده است) صرفاً خدایِ قوم يهود است و خودش نيز خدایی صددرصد يهودی است. پیامبرانی که از جانبِ خود می‌فرستد منحصراً پیامبرانِ ملتِ یهودند و به کفر یا ایمانِ دیگران کاری ندارند.

سلام

فکر نکنم نتیجه گیری شما درست باشه

اگر این طور باشه چرا الله یا خدای قران پیامبران قبلی رو تایید می کنه ؟

قبل از محمد (ص) موسی و عیسی بودند و باید دینی به رسمیت در میومد مثل مسیحیت و یهودیت که کتابی از سوی عیسی و موسی با نام های انجیل و تورات آمد.
اما وقتی حضرت محمد به پیامبری رسید خداوند قرآن را بر او نازل کرد و دین اسلام آغاز شد که برترین آن شیعه است

بی نظیر;455784 نوشت:

چرا همه جا نگفته الله ؟

به دلیل تفاوت زبانهاست همونطور که خودتون گفتید در زبان های مختلف این اسامی آمده اند،بعدش زبان عبری خیلی قدیمیتر از عربی هستش و اونموقع اصن زبان عربی به وجود نیومده بود،الله و الاله که نام خدا در عبریه یک معنیو میدن،خدا هم در قرآن در سوره ابراهیم آیه ی 4 میفرماید:"هیچ رسولی را نفرستادیم جز به زبان قومش تا برای آنها پیام خدا را بیان کنند"

البیعت لله;455789 نوشت:

اینطور نیست چرا که خداوند در چندین جا از قرآن متن توراتو همونطور که تو تورات نوشته شده بازگو میکنه و قسمتهایی از توراتو میاره تا به یهود بفهمونه من همون یهوه ام...تازه خدا تو تورات به اومدن مسیح و آیینش بشارت داده...

بی نظیر;455784 نوشت:

چرا همه جا نگفته الله ؟

با تشکر از تمامی دوستان من خودم با کمک خدا جوابمو گرفتم که چرا نام ها فرق دارند ولی ادعا شده از همون خداست.؟...زیرا خدا نام خاصی ندارد و اصلا هیچ اسمی نمی تواند عظمت خدا را معنی کند لذا طبق ظریفت انسانها بر زمان و مکان و....نوعی اسم برای آنان آشکار می شود مثل اسم اعظم که انسان های معمولی از شنیدنش عاجزند...در قرآن هم داریم الله یا الرحمن یا هر اسمی صدا بزنید درست است....لذا خدا صرفا با اسم شناخته نمی شه که بگیم قطعا باید الله اسم او باشد....هر چند اونجور که من فهمیدم ولی الله برترین نام خداست و اعظم ترین نام اوست...خلاصه ما اینگونه آنگونه ایم:hamdel:

در مورد به نام خدا داشتن سایر کتب هم یه نظری دارم...مثل سوره توبه که خدا به هزار دلیل بسم الله الرحمن الرحیم نیاورده....اونم اگه نداشته باشه حتما کلی دلیل داشته البته فعلا کسی قطعی جواب سوال رو نداده که سایر کتب بنام خدا در آغاز آنها وجود داشته تحریف شده یا دارد ؟؟ به امید پاسخ خدایی که هر بار صداش زدم جوابمو داده:hamdel:

[="Tahoma"][="Navy"]

بی نظیر;455784 نوشت:

چرا همه جا نگفته الله ؟

با تشکر

سلام
خدای متعال در قرآن می فرماید اگر ما می خواستیم گردن همه را در مقابل خود فرو می آوردیم یعنی قرار نیست از امور جبری استفاده شود چه اینکه جبر در عالم اختیار امر غیر متعارف است ووو
و هچنین است استفاده از یک لفظ در همه زبانها و این در حالیستکه برای معنای خدا در هر زبانی لفظی ویژه وجود داشته و دارد
از طرف دیگر تعصبات قومی و نژادی و زبانی در قرن حاضر که قرن انفجار اطلاعات ووو است همچنان وجود دارد لذا استفاده از یک لفظ در همه ادیان بدون اینکه تکیه به الفاظ و معانی یک زبان داشته باشد بی مفهوم و اگر به یک زبان مثلا عربی یا فارسی متکی باشد هم خود مایه روی گردانی سایر ملتهاست مثلا تصور کنید در قرآن کریم خدای متعال با عنوان یهوه که لفظ عبرانی است معرفی میشد مطمئنا این مساله برای پیامبر اکرم ص معضلی بزرگتر از حل مساله بت پرستی بود
یا علیم[/]

بی نظیر;455784 نوشت:

چرا همه جا نگفته الله ؟

با تشکر

آیا بهتر نبود خداوند جبرائیل را بر تک تک ما نازل میکرد تا دیگه همه ایمان بیاورند؟ این سوال رو باید بتوانید جواب بدهید.

هدایت صنع ما نیست و فقط صنع خداست. اساسا علم به معنای عام از اختیارات انسان نیست

تنها چیزی که در اختیار ماست و به آن توبیخ یا تشویق میشویم دو نکته است:
- ایجاد بسترهای علم آموزی, یعنی اگر شنیدیم قرآنی هست بخریم و بخوانیم
- بعد از اینکه خداوند تفضل کرد و حقیقت را در اصطلاح احادیث "در قلب" ما انداخت, بپذیریم.

غیر از این ما نقشی در هدایتمان نداریم, لطفا به آیات زیر توجه کنید:

"و الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا" هدایت از آن خداست

"و الذین اهتدوا زادهم هدی" اهتدا یعنی پذیرفتن هدایت و حقیقت. پس اگر شما حقیقتی را که خدا برایتان مکشوف کرد بپذیرید خداوند زیادش میکند

در این رابطه حدیث زیبایی از حضرت امام صادق روحی فداه هست که خواهشا توجه بفرمایید:

ان رسول الله کان یدعو اصحابه, فمن اراد به خیرا سمع و عرف ما یدعوه الیه و من اراد به شرا طبع علی قلبه فلا یسمع و لا یعقل و هو قوله: "اولئک الذین طبع الله علی قلوبهم و سمعهم و ابصارهم و اولئک هم الغافلون"

می فرمایند وقتی پیامبر اصحاب رو صدا می زد گروهی نیت و اراده ی خیر داشتند تا بفهمند و بپذیرند, فلذا خداوند به آنها فهم کلام پیامبر رو میداد. گروهی هم با نیت شر و بدون قصد توجه میامدند اینها رو خداوند نه قدرت سمع واقعی میداد و نه قدرت فهم ودرک فلذا بر قلبهایشان مهر میخورد الخ.

فهم مطالب از اختیار انسان نیست, اما مقدماتی دارد مثل توجه یا خواست, والا فهم از صنع الهی است.

و آیه ی واضحتری هم هست:
لیس علیک هداهم ولکن الله یهدی من یشاء

بحث و آیه روایت در این رابطه زیاد است, فقط خواستم عرض کنم هدایت از افعال الهی است که در آن دخالتی نداریم, چه با جبرائیل و چه با کتاب عبری و عربی و غیره, مهم برای ما "خواست برای فهم" آنهاست و پذیرش آنها.

سید محمد هاشمی پور;455846 نوشت:
به دلیل تفاوت زبانهاست همونطور که خودتون گفتید در زبان های مختلف این اسامی آمده اند،بعدش زبان عبری خیلی قدیمیتر از عربی هستش و اونموقع اصن زبان عربی به وجود نیومده بود،الله و الاله که نام خدا در عبریه یک معنیو میدن،خدا هم در قرآن در سوره ابراهیم آیه ی 4 میفرماید:"هیچ رسولی را نفرستادیم جز به زبان قومش تا برای آنها پیام خدا را بیان کنند"

محی الدین;455950 نوشت:
خدای متعال در قرآن می فرماید اگر ما می خواستیم گردن همه را در مقابل خود فرو می آوردیم یعنی قرار نیست از امور جبری استفاده شود چه اینکه جبر در عالم اختیار امر غیر متعارف است ووو
و هچنین است استفاده از یک لفظ در همه زبانها و این در حالیستکه برای معنای خدا در هر زبانی لفظی ویژه وجود داشته و دارد

سلام

همونطور که جناب هاشمی گفتن این جواب خودم در پست اول به استارتر بود
ولی یک اشکال پیش میاد اینکه برای خدا در هر زبانی لفظی وجود داشته باشه با اینکه خدا خودشو با چه اسمی معرفی کنه فرق داره
مثلا ما در فارسی برای خدا پروردگار یا کردگار یا افریدگار یا ... داریم

این اسامی خاص نیست

ولی من شنیدم الله کلمه ای رایج در عربی نیست و اینطور نبوده که این کلمه به معنای خدا در انجا رایج باشه

مثلا اگر خدا کتابی نازل کنه به فارسی و بگه من خدا هستم حرف شما درسته از اسم رایج در زبان فارسی استفاده کرده

ولی اگر با یک اسم جدید بیاد که در فارسی رایج نیست دیگه این استدلال درست نیست

بر می گرده به اینکه الله کلمه ای عربی هست یا نه ؟

با تشکر

ر دوران پیش از اسلام در مکه، از الله برای اشاره به خدای آفریننده و شاید خدای برتر استفاده می‌شد. الله به عنوان خدای یگانه شناخته نمی‌شد، اگر چه الله به عنوان خدای آفریننده جهان و خدای باران در نظر گرفته می‌شد.این الله دخترانی داشته که الات و العزی دو بت مکه جز آنها بودند،همچنین قبل از اسلام اعراب مسیحی از الله الاب(خدای پدر) برای نام بردن خدا استفاده میکردند..یهودیان عرب هم برای جانشینی یهوه از الله استفاده میکردند...پس از اسلام الله متعال از این اسم برای معرفی خود استفاده کرده و در برخی آیات مااند آیات سوره ی توحید و آیات 19 تا 23 سوره ی نجم اشاره کرده است که الله ای که کفار میپندارند نیست و هیچ بچه ای ندارد و توست خدای یکتا :"آیا لات و عزی را دیده ای؟و آن بت سومین منت را؟آیا به خیالتان شما فرزندان پسر دارید و الله دختر؟این تقسیم نا عادلانه ایست! این بتان جز نامهایی بیش نیستند که پدرانتان نامگذاری کرده اند و خدا بر حقانیت آن ها هیچ دلیلی نفرستاده است" س نجم

بی نظیر;455985 نوشت:
اینو که مطمئنم الله عربی نیست و به تمام زبان ها یک معنی است

[="Tahoma"][="Navy"]

بی نظیر;455985 نوشت:

سلام
الله در اصل ال اله است که با تخفیف شده الله و هردو بخش این کلمه مبارک عربی اصیل است
دیگر اینکه الله مورد استعمال عرب پیش از اسلام بوده است
یا علیم[/]

nothing;456157 نوشت:
اینو که مطمئنم الله عربی نیست و به تمام زبان ها یک معنی است

دوست گرامی اینقدر مطمئن نباش

به جواب جناب محی الدین دقت کن

من اینهمه نوشتم الله اسم معرفه ی اله هست....خوب معلومه 200% عربیه

سید محمد هاشمی پور;456205 نوشت:
من اینهمه نوشتم الله اسم معرفه ی اله هست....خوب معلومه 200% عربیه
ببخشید من چیزی رو در این باره می دونم که نمی تونم بشما بگم...اما بازم تاکید می کنم الله عربی نیست...دلیلشم می دونم اما نمی تونم بگم ....کلا بحث اصلی رو اگه می خواید جواب بدید اینو نمی خواد

nothing;456274 نوشت:
بخشید من چیزی رو در این باره می دونم که نمی تونم بشما بگم

چی مثلن؟؟پس میشه بگی الله از کجا اومده؟؟!!

nothing;456274 نوشت:
ببخشید من چیزی رو در این باره می دونم که نمی تونم بشما بگم...اما بازم تاکید می کنم الله عربی نیست...دلیلشم می دونم اما نمی تونم بگم ....کلا بحث اصلی رو اگه می خواید جواب بدید اینو نمی خواد

بنده هم دلایلی دارم که نمی تونم به شما بگم, تاکید میکنم الله عربی هست, دلیلشم میدونم امانمیتونم بگم.

بعد سوالی که پیش میاد اینه که اگر مطمئن هستید و اگر نمی خواهید بفرمایید, خب پس چرا اصن بحث رو شروع کردید؟!
میدونستید بحث های بیهوده از بزرگترین گناهان است؟ و جقدر ترکش سفارش شده:
اترک امراء و لو کنت محقا

و السلام

kazmo885;456418 نوشت:
بعد سوالی که پیش میاد اینه که اگر مطمئن هستید و اگر نمی خواهید بفرمایید, خب پس چرا اصن بحث رو شروع کردید؟!
میدونستید بحث های بیهوده از بزرگترین گناهان است؟ و جقدر ترکش سفارش شده:
اترک امراء و لو کنت محقا
بله حرف شما زمانی درست بود که موضوع تاپیک من این باشه که آیا کلمه الله عربی است؟ در صورتی که من همچین سوالی نکردم...لذا من هرگز کار بیهوده نمی کنم

nothing;456521 نوشت:
بله حرف شما زمانی درست بود که موضوع تاپیک من این باشه که آیا کلمه الله عربی است؟ در صورتی که من همچین سوالی نکردم...لذا من هرگز کار بیهوده نمی کنم

انشالله همیشه اینگونه باشد؛
اما

شما مشخصا فرمودید :

آیا نام الله هم در این کتب فراوان یاد شده؟

یا فرمودید:
نوعی بسم الله دارد ؟ و با آن شروع می شود؟

خب دوستان هم در جواب فرمودند ه الله اساسا عربی است و بی معنی است که در کتب عبری بیاید.

علی ای حال موفق باشید

kazmo885;457155 نوشت:
انشالله همیشه اینگونه باشد؛
اما

شما مشخصا فرمودید :

آیا نام الله هم در این کتب فراوان یاد شده؟

یا فرمودید:
نوعی بسم الله دارد ؟ و با آن شروع می شود؟

خب دوستان هم در جواب فرمودند ه الله اساسا عربی است و بی معنی است که در کتب عبری بیاید.

علی ای حال موفق باشید

بله گرفتم حق با شما بود....ولی بهر حال الله عربی نیست

nothing;457174 نوشت:
بله گرفتم حق با شما بود....ولی بهر حال الله عربی نیست

خواهش میکنم..... ولی بهر حال الله عربی هست

فکر کنم لزومی به ادامه ی بحث نباشه, یا علی

به نام خداوند بخشنده مهربان
با سلام خدمت دوستان گرامی
کتابهای آسمانی دیگر هم دارای وزن و قافیه مخصوص خودشان هستند اما نه مانند قرآن کریم .
برای مثال تورات دارای اوزان خود در زبان عبری می باشد یا زبور که رسما کتاب شعر می باشد و هر آنچه در آن ذکر شده مواعظی است که در قالب اشعار عبری بیان شده است .خود یهودیان هم قائل نیستند که این کلمات از جانب خداوند هستند بلکه می پذیرند که انسانها این کتابها را نوشته اند اما معتقدند تعالیم آنها صحیح است زیرا اصل تعالیم از جانب خداوند وحی شده اند .
البته در بخشهای تاریخی نمی توانند به سوال فوق پاسخ دهند .
بسم الله الرحمن الرحیم یک اصطلاح عربی است اما در کتب دیگر هم آغاز با نام خدا داریم برای مثال یهودیان از لفظ "بشم هشم" استفاده می کنند یعنی به نام آنکه اوست .
همانطور که می دانید قرآن کریم بیان می کند که هر پیامبری با زبان مردم خود با مردم سخن می گفته است به همین دلیل لازم نیست بسم الله دقیقا به عربی در ادیان دیگر ذکر شود .
البته کتاب مقدس تقسیم بندی مانند قرآن نداشت یعنی دارای سوره و آیه و ... نبوده به همین دلیل حتی از نظر ترتیب و نظم و شکل مانند قرآن نیستند بلکه از در ابتدا یهودیان کتابهای پراکنده ای داشتند که مانند کتابهای دیگر مثلا مثل یک کتاب تاریخی نوشته شده بودند . اما در قرن هشتم هجری سعدیا بن یوسف الفیومی از علمای یهودی مصر که او را سعد.یا گائون هم می نامند این کتابها را به تقلید از شیوه مسلمانان در کتابت قرآن کنار هم قرار داد و برای آنها باب و آیه و ... تعیین کرد . این همان کتابی است که امروز یهودیان و مسیحیان از آن استفاده می کنند . دلیل من بر این ادعا مقدمه خود سعید فیومی بر این کتاب است و ثانیا اگر دقت کنید و بتوانید نسخه کاتولیک یا ارتدکس کتاب مقدس را به دست آورید متوجه می شوید نظم این کتابها با هم تفاوت دارد زیرا نسخه ای که اکنون در دست ماست نسخه پروتستان ها می باشد ( من هم نسخه کاتولیک و هم پروتستان را دارم ).
درباره انجیل نیز همین گونه است . انجیل موجود یک کتاب نیست بلکه چهار کتاب و چندین نامه در کنار هم قرار داده شده اند و آن را عهد جدید نامیدند .

امین 20;460404 نوشت:
زبور که رسما کتاب شعر می باشد و هر آنچه در آن ذکر شده مواعظی است که در قالب اشعار عبری بیان شده است .خود یهودیان هم قائل نیستند که این کلمات از جانب خداوند هستند بلکه می پذیرند که انسانها این کتابها را نوشته اند اما معتقدند تعالیم آنها صحیح است زیرا اصل تعالیم از جانب خداوند وحی شده اند .
البته در بخشهای تاریخی نمی توانند به سوال فوق پاسخ دهند .
اما زبور کتاب خداست...و هیچ شکی در خدایی بودن این کتاب نیست چون خود خدا در قرآن بصراحت گفته که ما به حضرت داوود(ع) زبور عطا کردیم....پس تیلیارد در صد زبور آسمانیه...هرکس معنای زبورو بخونه می فهمه آسمانیه چه برسه خدا هم تصدیقش کرده و تاییدش کرده که از خود خداست

با سلام درباره جواب سؤال اصلی شما که گفتید بی جواب مونده باید عرض کنم که :
کتابهای آسمانی دیگر با نام خدا شروع نمی شوند زیرا مانند قرآن دارای سوره و آیه و ... نبودند بلکه مانند کتابهای دیگر نوشته شده بودند مثلا مانند کتابهای تاریخ که در آن در هر جا بسم الله نمی آورند . این کتابها بعدها در قرن هشتم هجری یعنی ششصد سال قبل توسط سعدیا گائون از علمای یهود باب بندی شدند و او برای آنها باب و آیه تعیین کرد و در کتاب خود نوشت به تقلید از قرآن چنین کاری را انجام می دهد . اما با این وجود باز هم فصل های کتاب را با نام خداوند شروع نکرد .

بسمه تعالی
سلام علیکم ضمن تشکراز سئوال زیبای شما
برخلاف قرآن که در آیات مختلفی به کل قرآن و به ده سوره و نهایتا یک سوره تحدی می کند، در تمام عهدین ( عهدین شامل عهد عتیق که پنج سفر تورات و 34 کتاب ملحقات آن می باشد و عهد جدید که شامل چهار انجیل معروف و 23 سفر از ملحقات آن می باشد و دریک کتاب نسبتا قطور بنام عهدین جمع شده است) حتی یک کلمه ای که معنای تحدی را برساند وجود نداد بلکه د رعهدین در جاها مختلف آن تصریح دارد که علماء آن قوم کتابهای خدا را تحریف کرده اند مثل کتاب ارمیاء نبی باب 23 بند26 و کتاب ارمیاء نبی باب 8 بند 8 و تورات ،سفر تثنیه باب 18 بند 20تا22 و عهد جدید رساله دوم پطرس باب 3 بند 16 و...
وهمچنین با توجه به اینکه عیسی (ع) فقط یک انجیل از جانب خدا آورده است و اکنون بیش از 300 انجیل داریم که چهار انجیل آن معروف می باشد (متی ، لوقا ، یوحنا، مرقس ) پس تحریف شدن آن مسلم است البته ناگفته نماند که هچکدام از مسیحیان قبول ندارند که این انجیل ما انزل الله است و خودشان می گویند اینها نوشته حواریون می باشد ولی خدا به آنها الهام کرده که چه بنویسند لذا قابل استناد و مورد احترام است
نکته دیگر اینکه آقای مسترهاکس امریکائی که خود یک مسیحی می باشد درکتاب قاموس کتاب مقدس در صفحه 5 به بعد می گوید تمام کتابهای عهدین همه نوشته بشری است و ایشان نام همه نویسندگان را نیز ذکر می کند.

اما نام خدا به زبان عبری و بیان بعضی از صفات حق تعالی در کل عهدین فروان می باشد ولی لفظ بسم الله نیست اما به نام خدا با زبان عبری وجود دارد .
این نکته خالی از لطف نیست که در تورات و ملحقات آن ضمن اینکه نام خدا را با زبان عبری ذکرشده و با بیان بعضی از صفات الهی از حق تعالی تجللیل شده است مثل اینکه خدا علم مطلق وقدرت مطلق دارد، خدا مجید و باعظمت است، خدا ابدی و جاودانی است ، خدا واحد حقیقی است، خدا از دشمنان انتقام می گیرد، جلال خدا در فوق آسمانها نیز می باشد و...
ولی در بسیار ی از موارد نسبت جهل ، ناتوانی، جسمیت داشتن، از کار خود و خلقت خویش پشیمان شدن و یا العیاذ بالله نسبتهای ناروا حتی اعمال ناشایسته خلاف عفت... به خدا نسبت می دهد و خود این دلیل بر تحریف عهدین است زیرا این صفات که با جهل و ناتوانی سازگاری ندارد،
برای رعایت خلاصه گوئی در پاسخ چند آدرس را در ذیل می آوریم که علاقه مندان به عهدین مراجعه کنند (پاورقی1تا 6)

همچنین شما در تورات و ملحقات آن نام هیچ پیامبری را پیدا نمی کنید مگر اینکه چندگناه کبیره آبدار به آن پیامبر نسبت داده شده است مثلا العیاذ بالله نسبت شراب خواری و بیرون آمدن به صورت عریان در ملا عام به حضرت نوح 7
به حضرت ابرهیم (ع) نسبت ترس و از ترس العیاذ بالله ناموس خود را دراختیار ...8
به حضرت لوط نسبت شراب خواری و هم بستر شدن با محرم 9
به حضرت یعقوب فریب دادن خدا وکشتی گرفتن با خدا و پیروز شدن براو و به خاطر این پیروزی مقام پیامبری را از خدا به زور گرفتن 10
به حضرت داود (ع) نسبت زنا و نامردی و ... دادن11
و همه اینها دلیل محکم و غیر قابل انکار بر تحریف این کتابها می باشد.

1- کتاب مقدس ، عهد عتیق ، سفر لاویان ، باب نهم بند 23
2- کتاب مقدس ، عهد عتیق ، کتاب دوم صوئیل نبی ، باب 7 بند 18
3- کتاب مقدس ، عهد عتیق ، کتاب ایوب ، باب اول ، بند6-7
4-کتاب مقدس ، عهد عتیق ، کتاب، میکاه نبی ، باب اول، بند 4
5-کتاب مقدس ، عهد عتیق ، سفر پیدیش ، باب ششم ، بند 6-8
6--کتاب مقدس ، عهد عتیق ، کتاب اشعیاء نبی، باب 23 بند 15 -18
7-کتاب مقدس ، عهد عتیق ، سفر پیدیش ، باب نهم ، بند 21تا26
8- کتاب مقدس ، عهد عتیق ، سفر پیدیش، باب دوازدهم، بند 11تا 20
9- کتاب مقدس ، عهد عتیق ، سفر پیدیش ، باب نوزدهم ، بند 30 تا 38
10- کتاب مقدس ، عهد عتیق ، سفر پیدیش ، باب سی و دوم ، بند 20تا 32
11- کتاب مقدس ، عهد عتیق ، کتاب دوم صموئیل نبی ، باب یازدهم ، بند 2تا

نام خدا و تحدي در ساير كتب آسماني
پرسش: سایر کتب آسمانی از جانب الله هم تحدی دارند برای اینکه ثابت کنند کار غیر خدا نیست؟ یا بسم الله دارند؟
پاسخ: بنده چند باب در انجيل را كه ملاحظه كردم با نام خدا آغاز نشده بود ، البته بايد به اين نكته مهم و واقعيت تاريخي اشاره كنيم كه ما معتقد به تحريف كتب آسماني چون تورات و انجيل هستيم اساسا اناجيل فعلي حدود صد سال پس از حضرت عيسي عليه السلام نگاشته شد و اكنون نيز اناجيل چندگانه موجود و معروف است بنابراين چنين كتبي - هر چند منكر وجود بخشهايي از كتب اصيل در آنها نيستيم - اما نمي توانند بطور محض و كامل ، كتب الهي تلقي شده و لذا مواردي چون تحدي ، كاربرد و تعداد نام "الله "در آنها و... غير قابل بحث و بررسي است و نمي توانند با قران كريم قابل مقايسه باشند .

پرسش: اگر طبق ادعاهای قرآن کریم خدا همون خداست که انجیل و تورات و غیره رو نازل کرده پس این تغییر اسم های خاص خدا برای چیست؟ يكجا الله ، يكجا يهوه و ...
پاسخ : استفاده از یک لفظ در همه زبانها و این در حالیستکه برای معنای خدا در هر زبانی لفظی ویژه وجود داشته و دارد
از طرف دیگر تعصبات قومی و نژادی و زبانی در قرن حاضر که قرن انفجار اطلاعات ووو است همچنان وجود دارد لذا استفاده از یک لفظ در همه ادیان بدون اینکه تکیه به الفاظ و معانی یک زبان داشته باشد بی مفهوم و اگر به یک زبان مثلا عربی یا فارسی متکی باشد هم خود مایه روی گردانی سایر ملتهاست.
كليد واژه ها : نام خدا در ساير كتب آسماني ، تحدي در ساير كتب آسماني

موضوع قفل شده است