جمع بندی آیا تا بحال از احدی بغیر از الله از خدایی بانام دیگه کتابی اومده که ادعا بشه ازخداست و خیلیا بپذیرن

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا تا بحال از احدی بغیر از الله از خدایی بانام دیگه کتابی اومده که ادعا بشه ازخداست و خیلیا بپذیرن

بنام الله...سلام...آیا تا بحال از احدی بغیر از الله از خدایی با نام دیگه کتابی اومده که ادعا بشه از خداست و خیلیا بپذیرننش؟ کلا حالا نام نه...کلا خدایی جدای از مشخصات کتابهای ادعا شده از الله تعالی.......چون خیلی برام جالبه جواب این سوال چون...فکر کنم در قرآن چنین آیه ای داریم که اگر غیر از الله خدایی بود اونا هم پیامبرانشونو می فرستادند(این آیه قرآنه؟ من در ذهنم بود گفتم...فکر کنم آیه قرآنه)....اگه نه که فوق العاده زیباست...خواهشا دقیق با توجه به نام خدا و یا مشخصات خدا پاسخ دهید....

با نام الله

کارشناس بحث: استاد صادق

nothing;454031 نوشت:
بنام الله...سلام...آیا تا بحال از احدی بغیر از الله از خدایی با نام دیگه کتابی اومده که ادعا بشه از خداست و خیلیا بپذیرننش؟ کلا حالا نام نه...کلا خدایی جدای از مشخصات کتابهای ادعا شده از الله تعالی.......چون خیلی برام جالبه جواب این سوال چون...فکر کنم در قرآن چنین آیه ای داریم که اگر غیر از الله خدایی بود اونا هم پیامبرانشونو می فرستادند(این آیه قرآنه؟ من در ذهنم بود گفتم...فکر کنم آیه قرآنه)....اگه نه که فوق العاده زیباست...خواهشا دقیق با توجه به نام خدا و یا مشخصات خدا پاسخ دهید....

nothing;454031 نوشت:

پاسخ : :Hedye:
باسلام وتقدیر از ذوق و سوال خوب شما .:Gol:

در ابتدا باید گفت آن جمله از قران کریم نیست گرچه شبه آن در قران نیز آمده که در آخر همین پاسخ تبرک نماید . ولی آن کلام امیر مومنان ع است که در نامه 13 نهج البلاغه به عنوان وصیت به فرزندش امام حسن ع ذکر شده وبه نام برهان نبوت معروف است .
حضرت در آن نامه فرمود :
واعلم يابني انه لو كان لربك شريك لاتتك رسله، ولرايت آثار ملكه وسلطانه، ولعرفت افعاله‏وصفاته ولكنه اله واحد كما وصف نفسه.
در اين برهان به واسطه بطلان شقوق سه گانه تالى، مقدم نيز باطل مى‏گردد؛ يعنى،اگر پروردگارت شريكى داشت، رسولان و فرستاده‏هاى او نيز به سوى تو مى‏آمدند،آثار ملك و قدرتش را مى‏ديدى و افعال و صفاتش را مى‏شناختى، ولى نه پيامبرانى برتو فرستاده و نه آثار ملك و قدرتش را مى‏بينى و نه افعال و صفاتى براى او مى‏شناسى؛پس او خدايى است‏يكتا، همان‏گونه كه خويش را توصيف نموده است.
بيان استدلال
۱. ملازمه بين مقدم و شقوق سه گانه تالى
الف) لوكان لربك شريك لاتتك رسله: در فرض تعدد آلهه، بايد پيامبرانى هم باشند تاتبليغ كنند و اگر آن شريك پيامبرى نفرستاد، يا ناشى از جهل اوست‏يا ناشى از عدم‏حكمت، زيرا فرض بر حق بودن تعدد آلهه است و بيان نكردن حق و عدم ابطال‏خلاف حق ناشى از جهل يا عدم حكمت است و فرض اين‏است كه شريك داراى‏صفات حسنى است و الا شريك نخواهد بود.
ب) ولرايت آثار ملكه و سلطانه: اگر خدا شريك داشت، بايد آثار ملك و قدرتش رامى‏ديديم، زيرا فرض آن‏است كه آن شريك در ربوبيت و الوهيت و ساير اسماى‏حسنى مستقل است. شريكى كه آثار نداشته باشد، وجود ندارد؛ يعنى از نبود معلولش‏پى به نبود علت مى‏بريم و فرض آن است كه شريك وجود دارد، پس بايد آثارمستقلى داشته باشد.
ج) ولعرفت افعاله و صفاته: اگر خداى تعالى شريك داشت، بايد افعال و صفات آن‏شريك را مى‏دانستيم، زيرا فرض استدلال اين‏است كه آن شريك، شريك‏رب‏العالمين است كه داراى اسماى حسنى است، لذا بايد او هم اسماى حسنى داشته‏باشد.
۲. بطلان تالى در هر سه ملازمه
الف) نبودن رسولانى از طرف شريك، معلوم است‏بالوجدان.
ب) آثار قدرت و سلطنت‏ شريك را هم نمى‏بينيم، زيرا آنچه مشاهده مى‏كنيم نظم‏و به هم پيوستگى و ترتيب و تنظيم واحدى است كه حكايت از ناظم واحد مى‏كند.
؛«ما تَرَى فِی خَلْقِ الرَّحْمَنِ مِن تَفَاوُتٍ فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَرَى مِن فُطُورٍ؛ (ملک (67 ) آیه 3.) در آفرینش آن خداى بخشایشگر هیچ گونه اختلاف و تفاوتى نمى‏بینى. باز بنگر آیا خلل و نقصانى مى‏بینى؟»
و در خلقت و آفرينش خداى رحمان هيچ بى‏نظمى و نقصانى نخواهى يافت؛ بارها نظر كن، آياخلل و سستى در آن توانى يافت؟ باز دوباره به چشم بصيرت دقت كن تا ديده خرد زبون و خسته،نقصى نيافته، به سوى تو بازگردد و به حسن نظم الهى بينا شود.
ج) صفات و افعالى هم براى آن شريك فرضى نمى‏دانيم، زيرا تعدد ذاتى كه‏ داراى اسماى حسنى باشد معقول نيست، زيرا اسماى حسنى كامل‏ترين مراتب‏اوصاف كمال است ومرتبه اكمل تعدد پذير نيست.
نظير اين استدلال در قرآن نيز آمده است:
لو كان فيهما آلهة الاالله لفسدتا. اگر در آسمان و زمین غیر از خدای یکتا خدایی ‌بود ، جهان فاسد می‌شد».(. انبیا (21) آیه 22.):Gol::Gol::Gol:

با سلام مجدد....ممنون از پاسخ زیبای کارشناس محترم...ولی من نگفتم که به یگانگی خدا شک دارم یا اینکه می خوام برام ثابت کنید خدا یگانه است...من خودم اعتقاد دارم خدا یگانه است و تمام عالم هم بر علیه من جمع شوند تا من را از این اعتقاد بر گردانند نخواهند توانست....سوال من این بود که مثال بیاورید اگر خدایی با مشخصات دیگری ادعا شده؟؟؟ که خودم گشتم پیدا کردم... برای مثال ما در دین مسیح سه خدای ناقابل داریم.....در ادیان مصری هم نعوذ با لله ادعای سه خدای ترکیبی انسان و حیوان شکل داریم..کلی مبلغ این ادیان داریم در دنیا کلی مردم اعتقاد دارند و غیره..حتی از نظر تعداد از خدای ادعا شده قرآن بیشترند..خب حالا که آیه قرآن نیست...پس آیه این حرف از جانب حضرت علی است؟؟ چون می دانیم حضرت علی انقدر بزرگوار و عظیم است و انقدر خدا در او نفوذ دارد که محال است چنین خطایی کند....یا اگر من بد برداشت کردم راهنماییم کنید...با تشکر

nothing;457991 نوشت:
با سلام مجدد....ممنون از پاسخ زیبای کارشناس محترم...ولی من نگفتم که به یگانگی خدا شک دارم یا اینکه می خوام برام ثابت کنید خدا یگانه است...من خودم اعتقاد دارم خدا یگانه است و تمام عالم هم بر علیه من جمع شوند تا من را از این اعتقاد بر گردانند نخواهند توانست....سوال من این بود که مثال بیاورید اگر خدایی با مشخصات دیگری ادعا شده؟؟؟ که خودم گشتم پیدا کردم... برای مثال ما در دین مسیح سه خدای ناقابل داریم.....در ادیان مصری هم نعوذ با لله ادعای سه خدای ترکیبی انسان و حیوان شکل داریم..کلی مبلغ این ادیان داریم در دنیا کلی مردم اعتقاد دارند و غیره..حتی از نظر تعداد از خدای ادعا شده قرآن بیشترند..خب حالا که آیه قرآن نیست...پس آیه این حرف از جانب حضرت علی است؟؟ چون می دانیم حضرت علی انقدر بزرگوار و عظیم است و انقدر خدا در او نفوذ دارد که محال است چنین خطایی کند....یا اگر من بد برداشت کردم راهنماییم کنید...با تشکر

پاسخ مجدد ::Hedye:
باسلام وسپاس از پیگری مجدانه شما نسبت به دغدغه های ذهنی وعلمی تان .:Gol::Gol:
به طور یقین شما آن گونه هستید که گفته اید وبنده هم اظهار تردید در اعتقاد زیبای شما نکردم ورو ند پاسخ هم به گونه ی نیست تا شما رادر این رابط به خدا باوری سوق دهد چون شما چنان که خود گفته اید نه تنها خدا باور هستید بلکه مبلغ دین ومنادی توحید می باشید در این تردیدی نخواهد . ولی شما آن جمله را خواسته بودید که بدانید از کیست ومعنای آن چیست وچون در شناخت مفهوم آن جمله علاقه مند ی خود را اظهار نموده بودید بنده خود خواستم آن فراز نورانی را با معنای دقیقش به تفصیل وتحلیل علمی برای شما ارایه دهم تا شما را از آن زمزم زلال بهتر سراب شوید .
خوب متوجه نشدم مرادشما عزیز گران ارج چیست ؟ مگر آن جمله نورانی ومعجزه آسا مشکلی دارد ؟ ؟
آن جمله زیبا ترین بیان ودلیل بر اثبات توحید است که همه گان می تواند پیام توحید ی آن را درک نماید .آن فراز یکی از دلایل توحید است درکتاب «اصول فلسفه و روش رئالیسم، ج 5»، شهید مطهری 5 برهان برای استحاله وجود دو خدا ذکر نموده که یکی از آن ها نیز به دو برهان مستقل تقسیم می‏شود. این براهین عبارت است از:
1- برهان رابطه وحدت عالم و یگانگی مبدأ آن،
2- برهان عدم تناهی،
3- برهان صرافت و محوضت وجود،
4- برهان تمانع،
5- برهان فرجه،
6- برهان نبوت.
اما در باره آن مسایلی که از تثلیث ومانند آن نقل نموده اید منظور شما در سوال قبل تان گویا نبود که مراد شما همان است که خود بدست آوردید وگرنه در نوبت قبل خدمت رسانی می شد حال که خود با تلاش خویش پاسخ خودر ایافته اید من هم خوش هستم . موفقیت روز افزون شما را از خدواند آرزومندم

apooolooo;457962 نوشت:
احسنت به جواب شما...

با سلام وتشکر از دقت وفهم درست شما .
نظر پاک این چنین بیند :Gol:نازنین جمله نازنین بیند

صادق;459543 نوشت:
مگر آن جمله نورانی ومعجزه آسا مشکلی دارد ؟ ؟
با سلام...اول اینکه من نگفتم و نخواهم گفت جمله حضرت علی(ع) مشکل دارد چون محال است...من گفتم شاید از ایشان نباشد این جمله....چون جمله چنین است که اگر خدایی غیر الله واحد بود چند تا بودن اونا هم پیامبراشونو می فرستادن....خب من مثالی آوردم که کلی افراد پیامبر خاص خود را دارند و سه خدا دارند و تبلیغش می کنند...مثلا مصر...سه خدا داره یا داشته بهر حال سه خدا است..و افراد کثیری اعتقاد دارند و تبلیغش می کنند بی شک...لذا اصل مطلب نبوت را انسان های معتقد به سه خدایی تبلیغ کردن است که انجام می دهند...یعنی صرفا حتم نباید پیامبران این دین مصری مثل ویزگی های پیامبران اسلام و غیره باشند...یعنی آنان نیز کلی مبلغ خاص دارند برای تبلیغ سه خدای خود...لذا یعنی پیامبرانی از جانب خدایانی دیگر آمده و این یعنی تناقض مطلب منسوب به حضرت علی.یا اگر سایر خدایان ادعا شده واقعا مبلغ خاصی از جانب خدای ادعا شدشون ندارند آنگاه مطلب منسوب صحیح است...

nothing;459663 نوشت:
با سلام...اول اینکه من نگفتم و نخواهم گفت جمله حضرت علی(ع) مشکل دارد چون محال است...من گفتم شاید از ایشان نباشد این جمله....چون جمله چنین است که اگر خدایی غیر الله واحد بود چند تا بودن اونا هم پیامبراشونو می فرستادن....خب من مثالی آوردم که کلی افراد پیامبر خاص خود را دارند و سه خدا دارند و تبلیغش می کنند...مثلا مصر...سه خدا داره یا داشته بهر حال سه خدا است..و افراد کثیری اعتقاد دارند و تبلیغش می کنند بی شک...لذا اصل مطلب نبوت را انسان های معتقد به سه خدایی تبلیغ کردن است که انجام می دهند...یعنی صرفا حتم نباید پیامبران این دین مصری مثل ویزگی های پیامبران اسلام و غیره باشند...یعنی آنان نیز کلی مبلغ خاص دارند برای تبلیغ سه خدای خود...لذا یعنی پیامبرانی از جانب خدایانی دیگر آمده و این یعنی تناقض مطلب منسوب به حضرت علی.یا اگر سایر خدایان ادعا شده واقعا مبلغ خاصی از جانب خدای ادعا شدشون ندارند آنگاه مطلب منسوب صحیح است...

nothing;459663 نوشت:

پاسخ مجدد::Hedye:
باسلام . وتقدیر از وفای داری آن عضو با وفا نسبت به مولایش امیربیان ع
:Gol::Gol:
در باره مطلب مورد نظر شما باید گفت :
آن جمله حضرت در پی رد همین گونه پندار ها است . وهیچ پیامبری بر حق نیامده که ادعا کند غیر از خدای یکتا خدای وجود دارد . و کسانی را که شما یاد نموده اید مدعی پیامبر خاص از طرف خدای شان نیستند بلکه آنها در واقع دچار تحریف در دین شان گردیده اند مثلا مسیحیان که گرفتار تثلیث شده هرگز مدعی نیستند که هرکدام از اقانیم ثلاثه آنان پیامبری فرستاده است بلکه آنها در آموزه های دین مسیح دچار تحریف شده و گرفتار توهم تثلیث شده اند .ویا اگر در ادیان مصر باستان وهند الهیه های متعدد مطرح است مثلا الهیه باران . الهیه شب . الهیه روز ومانند آن این خدایان متعدد شان را نماد وظهور خدای واحد می دانند که بدلیل تحریف برای هر چیزی خدای تصور می کنند ولی همه آن خدایان را جلوه خدای واحد می دانند . چه این که بت پرست ها نیز به خدای خالق هستی باور دارند. ولی بت را به عنوان نماد خدا می پرستند تا از طریق آن به گمان خود به خدا نزدیک شود. لذا در قرآن آمده است «ما نعبدهم الا لیقربونا الی الله زلفی »(1)ما آن را نمی پرستیم مگر برای این که ما را به سوی خدا نزدیک کند. بنا براین معلوم می شود
؛ همه آنان که به خداوند معتقدند و از اساس وجود خدا در عالم را انکار نمی کنند و در اصل تمایل و گرایش و پرستش خدا مساوی اند ، اما متاسفانه در شناخت و تعیین اینکه خدای حقیقی چیست و کیست دچار مشکلند .بنابراين باید توجه داشت که کلام نورانی حضرت در واقع در صدد نفی همین گونه تصورات است .:Gol::Gol:
پی نوشت ها:
1.زمر(39)،آیه 3.1.

با سلام
دوستان تا بحال هیچ کس از جانب غیر خدا ادعای پیامبری نکرده است .معنای این سخن چیست ؟ معنای آن اینکه تنها پیامبران امدند و به مردم گفتند ما پیامبریم و خداوند ما را برای هدایت شما فرستاده است .؟
اما درباره جادوگران و ساحران وشمن ها و هندوها و ... آنها ادعای نبوت نمی کنند بلکه ادعا می کنند از طریق علوم خود می توانند چیزهایی را پیش بینی کنند و راه نجات از آن را به مردم نشان دهند مثلا می گویند ما فهمیدیم مصیبتی بر شما یا کشورتان و ... قرار است نازل شود اما مثلا اگر یک انسان را قربانی کنید این خطر از بین می رود یا اینکه می گویند ما فهمیدیم "خدای باران" آسمان را حبس کرده و اجازه باریدن را نمی دهد اما اگر برای او تضرع کنید آسمان را خواهد باراند .
ولی آنها هیچ وقت نمی گویند خدای باران ما را فرستاده و گفته به مردم بگوئید برایم قربانی کنند تا من بر آنها باران بفرستم .
به طور کلی شمن ها و جادوگران به گونه ای سخن می گویند که انگار توانسته اند نقاط ضعف خدایان را پیدا کنند و به مردم یاد می دهند چگونه بر خدایان تأثیر بگذارند !!!!
در حالی که انبیا صریحا می گویند ما بنده خدا هستیم و خداوند به ما چنین وحی کرده است .

http://www.askdin.com/thread34943.html
جمع بندی
پرسش :آیا تا بحال از احدی بغیر از الله از خدایی بانام دیگه کتابی اومده که ادعا بشه ازخداست و خیلیا بپذیرن

پاسخ :
در ابتدا باید گفت : امیر مومنان ع در نهج البلاغه به عنوان وصیت به فرزندش امام حسن ع ذکر شده وبه نام برهان نبوت معروف است نکته ی زیبای دارد .
حضرت در آن نامه فرمود :
واعلم يابني انه لو كان لربك شريك لاتتك رسله، ولرايت آثار ملكه وسلطانه، ولعرفت افعاله‏وصفاته ولكنه اله واحد كما وصف نفسه.(1)
در اين برهان به واسطه بطلان شقوق سه گانه تالى، مقدم نيز باطل مى‏گردد؛ يعنى،اگر پروردگارت شريكى داشت، رسولان و فرستاده‏هاى او نيز به سوى تو مى‏آمدند،آثار ملك و قدرتش را مى‏ديدى و افعال و صفاتش را مى‏شناختى، ولى نه پيامبرانى برتو فرستاده و نه آثار ملك و قدرتش را مى‏بينى و نه افعال و صفاتى براى او مى‏شناسى؛پس او خدايى است‏يكتا، همان‏گونه كه خويش را توصيف نموده است.
بيان استدلال
۱. ملازمه بين مقدم و شقوق سه گانه تالى
الف) لوكان لربك شريك لاتتك رسله: در فرض تعدد آلهه، بايد پيامبرانى هم باشند تاتبليغ كنند و اگر آن شريك پيامبرى نفرستاد، يا ناشى از جهل اوست‏يا ناشى از عدم‏حكمت، زيرا فرض بر حق بودن تعدد آلهه است و بيان نكردن حق و عدم ابطال‏خلاف حق ناشى از جهل يا عدم حكمت است و فرض اين‏است كه شريك داراى‏صفات حسنى است و الا شريك نخواهد بود.
ب) ولرايت آثار ملكه و سلطانه: اگر خدا شريك داشت، بايد آثار ملك و قدرتش رامى‏ديديم، زيرا فرض آن‏است كه آن شريك در ربوبيت و الوهيت و ساير اسماى‏حسنى مستقل است. شريكى كه آثار نداشته باشد، وجود ندارد؛ يعنى از نبود معلولش‏پى به نبود علت مى‏بريم و فرض آن است كه شريك وجود دارد، پس بايد آثارمستقلى داشته باشد.
ج) ولعرفت افعاله و صفاته: اگر خداى تعالى شريك داشت، بايد افعال و صفات آن‏شريك را مى‏دانستيم، زيرا فرض استدلال اين‏است كه آن شريك، شريك‏رب‏العالمين است كه داراى اسماى حسنى است، لذا بايد او هم اسماى حسنى داشته‏باشد.
۲. بطلان تالى در هر سه ملازمه
الف) نبودن رسولانى از طرف شريك، معلوم است‏بالوجدان.
ب) آثار قدرت و سلطنت‏ شريك را هم نمى‏بينيم، زيرا آنچه مشاهده مى‏كنيم نظم‏و به هم پيوستگى و ترتيب و تنظيم واحدى است كه حكايت از ناظم واحد مى‏كند.
؛«ما تَرَى فِی خَلْقِ الرَّحْمَنِ مِن تَفَاوُتٍ فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَرَى مِن فُطُورٍ؛ (2) در آفرینش آن خداى بخشایشگر هیچ گونه اختلاف و تفاوتى نمى‏بینى. باز بنگر آیا خلل و نقصانى مى‏بینى؟»
و در خلقت و آفرينش خداى رحمان هيچ بى‏نظمى و نقصانى نخواهى يافت؛ بارها نظر كن، آياخلل و سستى در آن توانى يافت؟ باز دوباره به چشم بصيرت دقت كن تا ديده خرد زبون و خسته،نقصى نيافته، به سوى تو بازگردد و به حسن نظم الهى بينا شود.
ج) صفات و افعالى هم براى آن شريك فرضى نمى‏دانيم، زيرا تعدد ذاتى كه‏ داراى اسماى حسنى باشد معقول نيست، زيرا اسماى حسنى كامل‏ترين مراتب‏اوصاف كمال است ومرتبه اكمل تعدد پذير نيست.
نظير اين استدلال در قرآن نيز آمده است:
لو كان فيهما آلهة الاالله لفسدتا. اگر در آسمان و زمین غیر از خدای یکتا خدایی ‌بود ، جهان فاسد می‌شد».(3)
پاورقی :
1_ نهج البلاغه . نشر موسسه امیر المومین . قم . 1385. ش . نامه 13
2._ملک (67 ) آیه 3.
3_. انبیا (21) آیه 22.

موضوع قفل شده است