چشم بصیرت و دیدن انسانی به شکل کرگدن

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چشم بصیرت و دیدن انسانی به شکل کرگدن

به نام خدا
با سلام من مطلب شما در مورد اینکه انسان های مختلف به خاطر اعمالشون ممکنه روحشون به شکل حیوانی دربیاد رو خوندم می خواستم بدونم اگه انسانی به شکل کرگدن باشه معنیش چیه؟یعنی اگه کسی چشم بصیرت داشته باشه و انسانی رو به شکل کرگدن ببینه یعنی چی ممنون می شم پاسخ بدین
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

با سلام و عرض ادب

«لَقَد كُنتَ فِى غَفلَةٍ مِن هَذا فَكَشَفنا عَنكَ غِطائَكَ فَبَصَرُكَ اليَوم حَديدٌ»(ق 22) به او مى‏ گويند واقعاً كه از اين [حال‏] سخت در غفلت بودى. ولی ما پرده ‏ات را [از جلوى چشمانت‏] برداشتيم و ديده‏ ات امروز تيز بین است.‏
هر انسانی شاکله وجودی خود را در این دنیا خودش می سازد، اگر اعمال آن به تقلید از حیوانات بود صورت برزخی اش به شکل حیوان خواهد بود؛ برای مثال کسانی که صفت تکبر دارند و متکّبرند، به شکل مورچه اند، از همه کوچک ترند و روز قیامت در زیر دست و پا هستند؛ شهوت ران ها به شکل خوک اند و ...
در مورد کرگدن باید دید گرکدن دارای چه خصیصه ای است که برای انسان مومن مذموم است؛ کرگدن با توجه به غول پیکر بودن و وجود پاهای نیرومند و سنگین و طرز راه رفتنش نماد تخریب، ویران سازی، انهدام و نیستی است . احتملا کسی که دارای خصیصه ویران گری ، انهدام و تخریب است صورت برزخی اش به شکل کرگدن باشد .
علّامه طباطبایی(رحمة الله) می فرمایند: اوایل جوانی در نجف اشرف بودیم، شخصی بود که به او می گفتند: «شیخ عبود». مردی با بصیرت بود. اغلب به قبرستان وادی السّلام سر می زد. یک روز طلبه های جوان دور او را گرفتند و گفتند: چه خبر؟ گویا منتظر خبرهای عجیب و غریب بودند. آن مرد گفت: از این خبرهایی که شما می خواهید، نه، امّا خود یک خبر دارم. چند عدد از قبرها را دیدم که خالی هستند. از قبری پرسیدم: می گویند در قبر مار و مور و عقرب و جود دارد، ولی الآن که چیزی نیست؟ ناگاه شنیدم که قبر گفت: ای رفیق! ما که مار و مور نداریم. شما آدم ها خودتان مار و مور می آورید. این ها اعمال خود شماست و هرگز نمی توانید از اعمالتان فرار کنید.

واقعا از پاسختون ممنونم
[HL]کرگدن با توجه به غول پیکر بودن و وجود پاهای نیرومند و سنگین و طرز راه رفتنش نماد تخریب، ویران سازی، انهدام و نیستی است . احتملا کسی که دارای خصیصه ویران گری ، انهدام و تخریب است صورت برزخی اش به شکل کرگدن باشد .[/HL]

چطوری می شه متوجه شد که واقعا این تخریب تو چه زمینه ای هست؟ میشه مثال بزنید؟

sima92;454451 نوشت:
واقعا از پاسختون ممنونم
[HL]کرگدن با توجه به غول پیکر بودن و وجود پاهای نیرومند و سنگین و طرز راه رفتنش نماد تخریب، ویران سازی، انهدام و نیستی است . احتملا کسی که دارای خصیصه ویران گری ، انهدام و تخریب است صورت برزخی اش به شکل کرگدن باشد .[/HL]

چطوری می شه متوجه شد که واقعا این تخریب تو چه زمینه ای هست؟ میشه مثال بزنید؟

با سلام و عرض ادب

تخریب در لغت به معنی ویران کردن، برهم زدن و و تباه کردن است لذا می تواندمصادیق فراوانی داشته باشد، تخریب شامل:
تخریب خانه و کاشانه، مال و اموال و ...
برهم زدن رفاقت مومنین
تخریب عقاید مومنین و انحراف آن ها از حق و حقیقت
و مواردی از این قبیل ...

به نام خدا
سلام
من یک سوال دارم اینکه

دیدن اشخاص به شکل حیوان ( در خواب انسان های عادی) آیا همان چشم برزخی برای مومنین در بیداری هست؟
[SPOILER]
راستش من یه بار به بیماری بسیار بدی میتلا شدم که دو سه هفته نتونستم چیزی بخورم طوری که پوست استخون شده بودم(نزدیک موت بودم)

بعد که رفتم درمان کردم و حالم بهتر شد اون شبش خوابی دیدم که دارم از یک سرسره مارپیچی سر می خورم میام پایین! (اصلا نمی تونستم خودم ونگه دارم شیپش زیاد بود)
در طرف راست و بالای سر من (پشت نرده های پله کانی مانند) خانم های ساداتی رو دیدم که هراسان داد و فریاد می کردن که بیا طرف ما و بزور می خواستن با کشیدن پیراهنم منو ببرن طرف خودشون!
در طرف چپ من هم زنهای بی حجابی بودن که در حوض ابی قوطه ور بودن که اونها هم می خواستن با اغوا منو ببرن طرف خودشون!(اما در نهایت من موفق نشدم به هیچ طرفی برم و سر خوردم رفتم اون پایین حوض)

بعد که سروصدا خوابید دیدم در لبه حوضی حمام مانند (که در داخل یک برجی قطور و بلند هست) ایستادم!(نقاشی شو هم می تونم بکشم)

خیلی ساکت بود در یه لحظه دیدم پله های مکعبی شکل مرمری از توی این آب این حوض برزگ (کاشی کاری شده ) میاد بیرون، بدون اینکه به چیزی فصل باشن!

من بی اختبار پریدم روی یکی از اونها که باهاش برم بالا...به بالای سرم که نگاه کردم (همون موقع که سوار اون مکعبه بودم) دیدم از پنجره های هلالی شکلی اشعه های نورخورشید می تابه به درون برج و درختانی هم شاخه هاش از لای پنجره اومده داخل!(خیلی بزرگ و عریض بود)

من خدودا ده بیست متری گمون کنم رفتم بالاتر اما دیدم به تالاری در بدنه برجه بازه منم خودم پرت کردم به ورودی اون ایوان ش!

اما همین که رفتم تو دیدم دو نفر شبیه کاهنان باستان که ردای زربفت و کلاهی بزرگ و مکعبی شکلی هم دارن یکی سمت چپ و یکی سمت راست تالار نشسته اند طوری که در بغل هر کدون یه کتاب کلفت و بزرگ هم وجود داشت(درست یادم نیست ولی شاید وزن هر کدوم به ده کیلو هم میرسی!)

بلند شدن اومدن طرف من ( خیلی قد بلند بودن ) که من دیدم ناگهان یکی از در انتهای راهرو (یا شایدم سالن) اومد تو و اشاره کرد گفت:

نه نمی خواد ولش کنین!!!:Moteajeb!:(من یهو هول برم داشت چون فک کردم خواستن منو بزنن!...آخه خیلی خشک بودن شبیه امپراتور های هخامنشیان بودن تا حدودی)

بعدم اون پسره که اونم قد بلند بود (من تا کمرش بودم!!) دست منو گرفت از همون در برد بیرون گفت برو خیر پیش!!

من اصلا نفهمیدم خدایی چی شد چی نشد فقط متوجه شدم توی یه روستای کوهستانی هستم که کلبه داره و دوتا خوک دم در کلبه (اگه اشتباه نکنم) بسته شدن!!!

بعد دیگه بیدار شدم!

اینم بگم که من گناه خیلی زیاد دارم !

سوالم اینه که الان این خواب بود یا راستی راستی بود![/SPOILER]

جهندمی;467901 نوشت:
به نام خدا
سلام
من یک سوال دارم اینکه

دیدن اشخاص به شکل حیوان ( در خواب انسان های عادی) آیا همان چشم برزخی برای مومنین در بیداری هست؟

با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست بزرگوار

بله سالکین الی الله هم در بیداری و هم در خواب صور برزخی را مشاهده می کنند، استاد شجاعی مکشافه را به اقسام مختلف(کشف ابصاری، سماعی، شمّی، ذوقی، لمسی) تقسیم کرده ودر توضیح اینگونه بیان می کنند:

کشف ابصاری: عبارت است از: مشاهده و دیدن صور مثالی و حقایق برزخی و موجودات نوری در مراتب مختلف، چه در خواب چه رؤیا و چه در بیداری.

شجاعی، محمّد، مقالات، ص 129-133، سروش، تهران، 1380ق

در رابطه با خوابی که نقل فرمودید بهتر است خواب خود را به یک معبّر نقل بفرمایید تا تعبیر بفرمایند؛ بنده علم تعبیر بلد نیستم .

موفق باشید

موضوع قفل شده است