پدرم خمس نمیدهد!

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پدرم خمس نمیدهد!

با عرض سلام و خداقوت
من یک دختر 24 ساله و دانشجوی فوق لیسانس هستم.هنوز شغلی ندارم و هزینه ها به عهده پدرم است.
دختر معتقدی هستم و سعی میکنم به احکام الهی پایبند باشم، ولی پدرم خیلی پایبند احکام و دستورات خداوند نیست و جزء آن دسته از افرادی است که معتقدند ذات انسان باید پاک باشه و اخلاق خوبی هم داشته باشه تا خدا و خلق خدا ازش راضی باشن؛ مثلا خیلی آدم مهربونیه و دست خیر هم داره ولی خمس و زکات پرداخت نمیکنه.
من تا حالا خیلی توجهی به این قضیه نداشتم ولی اخیرا به طور اتفاقی شنیدم که اگه خمس و زکات پرداخت نشه مال فرد حرام محسوب میشه. من خیلی ناراحتم و وقتی فکر میکنم 24 ساله دارم مال حرام می خورم خیلی پریشان و مضطرب میشم. لطفا منو راهنمایی کنید...
در ضمن دوستان معتقدی دارم که میگند اگه نسبت به مال کسی شک و شبهه داشته باشند حتی از غذای آنها هم نمی خورند ولی به خاطر صمیمیت با من و رفتار و اعتقادتم به من کاملا اطمینان دارند و در خوابگاه از غذاها و خوراکی های من می خورند و تابه حال سوال هم نپرسیده اند. من خیلی نگرانم و از این بابت احساس گناه میکنم. نیازمند کمکتون هستم....

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شفا

گلاب;452748 نوشت:
با عرض سلام و خداقوت
من یک دختر 24 ساله و دانشجوی فوق لیسانس هستم.هنوز شغلی ندارم و هزینه ها به عهده پدرم است.
دختر معتقدی هستم و سعی میکنم به احکام الهی پایبند باشم، ولی پدرم خیلی پایبند احکام و دستورات خداوند نیست و جزء آن دسته از افرادی است که معتقدند ذات انسان باید پاک باشه و اخلاق خوبی هم داشته باشه تا خدا و خلق خدا ازش راضی باشن؛ مثلا خیلی آدم مهربونیه و دست خیر هم داره ولی خمس و زکات پرداخت نمیکنه.
من تا حالا خیلی توجهی به این قضیه نداشتم ولی اخیرا به طور اتفاقی شنیدم که اگه خمس و زکات پرداخت نشه مال فرد حرام محسوب میشه. من خیلی ناراحتم و وقتی فکر میکنم 24 ساله دارم مال حرام می خورم خیلی پریشان و مضطرب میشم. لطفا منو راهنمایی کنید...
در ضمن دوستان معتقدی دارم که میگند اگه نسبت به مال کسی شک و شبهه داشته باشند حتی از غذای آنها هم نمی خورند ولی به خاطر صمیمیت با من و رفتار و اعتقادتم به من کاملا اطمینان دارند و در خوابگاه از غذاها و خوراکی های من می خورند و تابه حال سوال هم نپرسیده اند. من خیلی نگرانم و از این بابت احساس گناه میکنم. نیازمند کمکتون هستم....

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

آنچه كه پدر تان از اموال خودش به شما مي دهد ،اگر نمي دانيد ان چيز متعلق خمس يا زكات است يا خير! چيزي بر عهده شما نيست واستفاده كردن شما اشكالي ندارد،وتحقيق در اين زمينه لازم نيست.
و
لي خود ايشان بايد مال خود را از خمس وزكات اگر بر عهده شان است پاك كند.

آنچه در اين زمينه در استفتائات رهبري مي باشد اين گونه است:

1- استفاده از اموال پدرى که وجوهات نمى‌‌دهد يا ربا مى‌‌خورد:
تا وقتى فرزند يقين به حرمت چيزى كه مصرف مى‌‌كند ندارد، استفاده‌اش اشکالى ندارد و تحقيق لازم نيست، ولى اگر يقين به حرمت پيدا كند تصرفش در آن مال جايز نيست مگر اينکه جدايى از خانواده و قطع رابطه با آنان براى او حرجى باشد که در اين صورت تصرف و استفاده جايز است ولى ضامن زکات و يا مال ديگران که در اموال مورد مصرف او وجود دارد، مى‌‌باشد.(1)
2-آيا نفقه‏اى که شخصى از طرف پدر يا برادر يا يکى از اقوام دريافت مى‏کند، هديه محسوب مى‏شود يا خير؟ در صورتى که نفقه دهنده خمس اموال خود را نپردازد، آيا بر نفقه گيرنده پرداخت خمس آنچه که از او مى‏گيرد، واجب است؟
ج: تحقق عنوان هبه و هديه تابع قصدِ دهنده است و تا نفقه گيرنده يقين نداشته باشد که مالى که به او داده مى‏شود، متعلّق خمس است، پرداخت خمس آن واجب نيست.(2)

منبع:1-سايت رهبري ،سوالات متداول ،احكام خمس،مساله 226
2-اجوبة الاستفتائات،احكام خمس،س854

درود

من چند وقت پیش همین مورد رو از استفائات رهبری و آیت الله سیستانی مطالعه کردم...

به زبان ساده: " اگه مطمئنید پدرتون خمس نمیده >> شما روزانه خمس غذاهایی رو که میخورید رو حساب و پرداخت کنید" البته لباس و پوشاک و .... هم شامل میشه
چون همین پول پوشاک و...هم خمسش داده نشده فقط غذا نیست:
مثلا روزی 10هزار تومان غذا و شیرینی کیک و... میشه 2000 تومان خمس اون روز

تجربیات خودم که شاید مفید واقع بشه براتون:
از اونجایکه شما شاغل نیستید و منبع درآمدی ندارید میتونید یاداشت کنید و بعد هر وقت پولی داشتین پرداخت کنید>>
البته اگه همین پول هم از پدرتون به شما می رسه که باید خمس همون رو هم کنار بزارید

نگران نباشید پولی که میگیرید خیلی کم میشه اگه هی بخوان خمس بدین ..!! با خمس خیلی برکت میفته همین که نیت کردی و اجرا کردی; مال حرام رو دفع کردی خدا حواسش بهت هست..
حالا اگه پول خیلی کم بود و نمی تونید همه رو پرداخت کنید باز میتونید بنویسید تا موقعی که پول خوبی به دستتون رسید; لااقل یه مقداری رو میتونید پرداخت کنید و همین منوال پیش برین و هر دفعه ....

یه مورد دیگه از استفتائات رهبری در این مورد (به زبان ساده): مهمانی های غذا خانه فامیل و... یا گرفتن هدیه و....
که اونم اگه به اطمینان رسیدین که پرداخت نمیکنن شما 1/5 رو خودتون پرداخت کنید حالا هدیه یا غذا و...

موضوع قفل شده است