جمع بندی در کدام آیه قرآن اطاعت زن از شوهر آمده است؟

تب‌های اولیه

31 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در کدام آیه قرآن اطاعت زن از شوهر آمده است؟

سلام و عرض ادب

در کجای قران اطاعت زن از شوهر آمده است؟

ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و ادب
ما در هیچ آیه و روایتی نداریم که إطاعت از شوهر إطاعتی مطلق و همه جانبه باید باشد بلکه مربوط به همان حقوقی است که خداوند متعال برای مردان نسبت به زنان قرار داده چنانکه خداوند متعال حقوقی نیز برای زنان قرار داده و مردان موظفند در انجام آنها کوتاهی نکنند.
حقوقی که در آیات و روایات برای شوهران نسبت به زنان خود قرار داده شده متعدد است و به دو صورت حقوق واجب و مستحب مؤکّد تقسیم می شود.
درباره لزوم إطاعت از شوهر در مسائل زناشویی و بهره مندی جنسی در یکی از آیات قرآن می خوانیم:« ...وَ اللاَّتِي تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَ اهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضَاجِعِ وَ اضْرِبُوهُنَّ.. » (نساء آیه 34)«و (امّا) آن دسته از زنان را كه از سركشى و مخالفتشان بيم داريد، پند و اندرز دهيد! (و اگر مؤثر واقع نشد،) در بستر از آنها دورى نماييد! و (اگر هيچ راهى جز شدت عمل، براى وادار كردن آنها به انجام وظايفشان نبود،) آنها را تنبيه كنيد» ( دقت داشته باشید که بحث ضرب دارای شرایطی است که در سایت مفصل بحث شده و می تونید مطالعه کنید)
دومین موردی که إطاعت از شوهر در آن برای زنان واجب است مسأله خروج زن از منزل است که در قرآن کریم به حکم آن تصریح نشده و در روایات پیامبر (ص) و معصومین (علیهم السلام) حکم آن بیان شده و عدم ورود یک مطلب در قرآن، دلیل بر عدم صحت و عدم إعتبار آن نیست زیرا بسیاری از احکام در قرآن کریم به صورت تفصیلی بیان نشده و خداوند متعال تفصیل و توضیح آیات را بر عهده پیامبر (ص) و اوصیای وی قرار داده چنانکه فرموده:« وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَيْهِمْ» (نحل آیه 44) « و ما اين ذكر [قرآن‏] را بر تو نازل كرديم، تا آنچه به سوى مردم نازل شده است براى آنها تبیین نمائی»
و لذا اطاعت از پیامبر (ص) و اولی الامر که همان ائمه معصومین (علیهم السلام) هستند را واجب دانسته و فرموده:
« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللَّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ...» (نساء آیه 59)
« اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! اطاعت كنيد خدا را! و اطاعت كنيد پيامبر خدا و اولو الأمر [اوصياى پيامبر] را»
درباره مسأله ممنوعیت خروج زن از منزل در صورت منع شوهر در روایتی از امام صادق (ع) که در آن برخی از نواهی رسول خدا (ص) آمده می خوانیم:« نَهَى رَسُولُ اللَّهِ (ص) أَنْ تَخْرُجَ الْمَرْأَةُ مِنْ بَيْتِهَا بِغَيْرِ إِذْنِ زَوْجِهَا» (1) «رسول خدا (ص) از اینکه زن بدون إجازه شوهر از منزل خارج شود نهی فرموده است»
همچنین در حدیث دیگری از امام باقر (ع) می خوانیم که به نقل از رسول خدا (ص) درباره یکی از حقوقی که شوهر بر زن خود دارد می فرماید:« وَ لَا تَخْرُجَ مِنْ بَيْتِهَا إِلَّا بِإِذْنِهِ»(2) «زن از منزلش بدون إجازه شوهرش خارج نمی شود»

1. شيخ حر عاملي، وسائل الشيعه، مؤسسه آل البيت، سال 1409 هـ.ق، ج‏20، ص: 161
2. همان، ص: 158

عمار;452420 نوشت:
با سلام و ادب
ما در هیچ آیه و روایتی نداریم که إطاعت از شوهر إطاعتی مطلق و همه جانبه باید باشد بلکه مربوط به همان حقوقی است که خداوند متعال برای مردان نسبت به زنان قرار داده چنانکه خداوند متعال حقوقی نیز برای زنان قرار داده و مردان موظفند در انجام آنها کوتاهی نکنند.
حقوقی که در آیات و روایات برای شوهران نسبت به زنان خود قرار داده شده متعدد است و به دو صورت حقوق واجب و مستحب مؤکّد تقسیم می شود.
درباره لزوم إطاعت از شوهر در مسائل زناشویی و بهره مندی جنسی در یکی از آیات قرآن می خوانیم:« ...وَ اللاَّتِي تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَ اهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضَاجِعِ وَ اضْرِبُوهُنَّ.. » (نساء آیه 34)«و (امّا) آن دسته از زنان را كه از سركشى و مخالفتشان بيم داريد، پند و اندرز دهيد! (و اگر مؤثر واقع نشد،) در بستر از آنها دورى نماييد! و (اگر هيچ راهى جز شدت عمل، براى وادار كردن آنها به انجام وظايفشان نبود،) آنها را تنبيه كنيد» ( دقت داشته باشید که بحث ضرب دارای شرایطی است که در سایت مفصل بحث شده و می تونید مطالعه کنید)
دومین موردی که إطاعت از شوهر در آن برای زنان واجب است مسأله خروج زن از منزل است که در قرآن کریم به حکم آن تصریح نشده و در روایات پیامبر (ص) و معصومین (علیهم السلام) حکم آن بیان شده و عدم ورود یک مطلب در قرآن، دلیل بر عدم صحت و عدم إعتبار آن نیست زیرا بسیاری از احکام در قرآن کریم به صورت تفصیلی بیان نشده و خداوند متعال تفصیل و توضیح آیات را بر عهده پیامبر (ص) و اوصیای وی قرار داده چنانکه فرموده:« وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَيْهِمْ» (نحل آیه 44) « و ما اين ذكر [قرآن‏] را بر تو نازل كرديم، تا آنچه به سوى مردم نازل شده است براى آنها تبیین نمائی»
و لذا اطاعت از پیامبر (ص) و اولی الامر که همان ائمه معصومین (علیهم السلام) هستند را واجب دانسته و فرموده:
« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللَّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ...» (نساء آیه 59)
« اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! اطاعت كنيد خدا را! و اطاعت كنيد پيامبر خدا و اولو الأمر [اوصياى پيامبر] را»
درباره مسأله ممنوعیت خروج زن از منزل در صورت منع شوهر در روایتی از امام صادق (ع) که در آن برخی از نواهی رسول خدا (ص) آمده می خوانیم:« نَهَى رَسُولُ اللَّهِ (ص) أَنْ تَخْرُجَ الْمَرْأَةُ مِنْ بَيْتِهَا بِغَيْرِ إِذْنِ زَوْجِهَا» (1) «رسول خدا (ص) از اینکه زن بدون إجازه شوهر از منزل خارج شود نهی فرموده است»
همچنین در حدیث دیگری از امام باقر (ع) می خوانیم که به نقل از رسول خدا (ص) درباره یکی از حقوقی که شوهر بر زن خود دارد می فرماید:« وَ لَا تَخْرُجَ مِنْ بَيْتِهَا إِلَّا بِإِذْنِهِ»(2) «زن از منزلش بدون إجازه شوهرش خارج نمی شود»

سلام
درسته چنین روایاتی داریم ولی آیا شرایط جامعه نمیتونه در تغییر این روایات تأثیر بزاره؟ شاید در 1400 سال پیش با توجه به وضع جامعه و وضع زنان که در هیچ فعالیت اجتماعی شرکت نداشتند این مساله توجیه پذیر باشه اما در جامعه کنونی اصلا نمیشه پذیرفت. بعضی فقها میگن دختر عقد هم کرد باید تو خانه پدرش هم هرجا خواست بره به شوهرش اطلاع بده :Moteajeb!: این دیگه از اون حرفها بود خدایش . در ضمن از کجا معلوم میشه این جزء احکامیه که نباید تغییر پیدا کنه ؟ من بارها در پست های دیگه هم هی تکرار کردم در این دوره و زمونه زشته یه زن بخواهد از شوهرش برای بیرون رفتن اجازه بگیره . این با اطلاع دادن فرق میکنه طرف اطلاع بده ولی اینکه دم به دقیقه اجازه بگیره اصلاً درست نیست. از طرفی اگر این احکام جزء احکام ثابت و بدون تغییر اسلامه چرا جدیداً دیده میشه برخی مجتهدین قصد دارند خروج زن از منزل، حق تحصیل را از حقوق شوهر حذف کنند و اون رو جزء حقوق طبیعی زن قرار دهند در صورتی که میگم این احکام ثابته و قابل تغییر نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

[="Black"][=B Badr][=comic sans ms]رسول خـــدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: اگر به کسی دستور می دادم که کسی را سجــده کند به زن دستور می دادم شوهرش را سجده کند[=B Badr].[=B Badr][=comic sans ms]نهج الفصاحه ص496ح2348 23-

[=comic sans ms]امام صـــادق علیه السلام فرمودند: هرزنی که جامه اش را بـــدون اجازه ی شوهرش در خانه بیگانه بگذارد پیوسته در لعنت خداست تا به خانه اش برگردد.[=comic sans ms]مکارم الاخلاق ص215 78
[=comic sans ms]
امام علی علیه السلام فرمودند: نگهبانی کردن از زن برای حال او شایسته تر و برای زیبایش پاینده تر است .و نیز فرمود : فرمانبرداری از زنان نهایت نادانی است. و فرمود: پیروی از زنان شیوه ی احمقان کم عقل است.
[=comic sans ms]همان ص466 30

چرا کارشناسان محترم جواب هیچ کدوم از حدیث های این دوستان که مدام حدیث بر ضد زن ذکر میکنند نمی دهند نکنه شما هم این احادیث رو قبول دارید؟؟ یا جوابی براشون ندارید

[="Black"]

(نگین);452426 نوشت:
چرا کارشناسان محترم جواب هیچ کدوم از حدیث های این دوستان که مدام حدیث بر ضد زن ذکر میکنند نمی دهند نکنه شما هم این احادیث رو قبول دارید؟؟ یا جوابی براشون ندارید

احادیث هیچ مشکلی ندارد.
طبق احادیث زن برای خروج از منزل می بایست از شوهرش اجازه بگیرد.

از دید شما اشکال دارد چون نمیخواهی در آینده بدون اجازه همسرت از منزل خارج شوی.[/]

چه ربطی به خروج زن از منزل داره!!!؟؟؟
اون حیث منطقی و درسته.... به عنوان یه زن قبولش دارم... زن هرجا که بره اصلش اینه از شوهرش اجازه بگیره....

ولی اینکه اگه سجده واجب بود زن باید به شوهرش سجده میکرد....!! اصلا و ابدا درست نیست...

اگه اسلام بگه یه زن مومن در حد سجده باید به یه شوهر معتاد و زن باز و بیشعورش احترام بزاره....به شخصه باهاش مشکل دار میشم...

اینکه مردا سرپرست زنا محسوب میشن درست...
اما اطاعت بی چون و چرا هیچ جای قران نیست...
شایستگی افرادم به درک و شعور و اعمال و رفتارشونه نه جنسیتشون...

[="Black"]

SH!SH-GoOoSHe*;452444 نوشت:
چه ربطی به خروج زن از منزل داره!!!؟؟؟
اون حیث منطقی و درسته.... به عنوان یه زن قبولش دارم... زن هرجا که بره اصلش اینه از شوهرش اجازه بگیره....

ولی اینکه اگه سجده واجب بود زن باید به شوهرش سجده میکرد....!! اصلا و ابدا درست نیست...

اگه اسلام بگه یه زن مومن در حد سجده باید به یه شوهر معتاد و زن باز و بیشعورش احترام بزاره....به شخصه باهاش مشکل دار میشم...

اینکه مردا سرپرست زنا محسوب میشن درست...
شایستگی افرادم به درک و شعور و اعمال و رفتارشونه نه جنسیتشون...

عرض سلام خدمت شما.

حدیث درباره سجده زنان . درشرایطی بود که پیغمبر(ص) احترام به شوهر واجب است و مراد سجده نبود.

اسلام قائل است تا جایی که شوهر خاسته ای خارج از حد دین نکرد زن از او اطاعت کند.

شوهر معتاد و مشکلات دیگر هم شرایط خاص خود و احکام خاص خود را دارد.اصولا احکامی که اشاره به شرایط خاص نداشته باشد. منظورش صحت جسمی و روانی است.و شرایط عادی را مد نظر دارد.

شوهری هم که کافر شود زن میتواند از او تبعیت نکند و دیگر با او زندگی نکند.

اما احادیثی که اشاره به موارد خاص نداشته باشد یعنی : شوهر مسلمان است ، با ایمان است ، از نظر روانی و جسمی سالم است ، و خواسته ها نامعقول نداشته باشد.[/]

[=arial]با سلام مجدد
ببینید دوستان عزیز حرف همگی درست هست به نحوی و فقط باید شرایط و موارد رو سنجید و احادیث هم تفسیر دارند و مطلق نیستند.
لذا نكته قابل ذكر، آیات و روایات ناظر به نوع مرد و زن است؛ بدین معنا كه مرد باید سرپرست خانواده باشد.
البته ممكن است برخی از مردان به علت بیماری، جنون، اختلالات روانی و امثال آن، نتواند مدیریت خانه را عهده ‏دار شوند و در مقابل، زن بتواند خانه را داره كند. در چنین مواردی مانعی ندارد كه زن مدیر خانواده باشد. این امر به اصل «الرجال قوّامون علی النساء»{نساء،آیه34}. خللی وارد نمی‏ سازد؛ زیرا این موارد، از این قاعده مستثنا هستند؛ همان گونه كه اغلب قوانین اجتماعی استثنا پذیرند.
به نظرم این موضوع نیاز به بحث و مجادله نداره هر چند قبلا هم زیاد بحث شده.

SH!SH-GoOoSHe*;452444 نوشت:

علاوه بر قران در فقه هم نیست.این عمل کردن به خواست همسر فقط در سه مورد بین زن و شوهر است.نه انکه مطلق باشه....میتونید به رساله های مراجع رجوع کنید

عمار;452461 نوشت:
به نظرم این موضوع نیاز به بحث و مجادله نداره هر چند قبلا هم زیاد بحث شده.

سلام

من به شما حق میدم شاید اگه منم یه روز یه سوالی واسه آقایون پیش بیاد نتونم درکشون کنم یا اینکه مثلا بگم چرا اینها گیر دادن به این چیزها و حکم خدا رو نمیپذیرن چرا اینقدر مخالفت میکنن
دوست ندارم مدام با احکام مخالفت کنم ولی برای یه ثانیه هم که شده خودتون رو جای ما بزارید از وقتی که وارد این انجمن شدم مدام احادیث و احکام بر ضد زنان رو دیدم اون زمان برای هر کدومشون یه دلیل میاوردم ازمخالفت میترسیدم همینجوری با جواب هایی که به خدا هیچ وقت نتونستم باورشون کنم سپری کردم که یه دفعه شد کوهی از شبهات هر وقت هم از کسی پرسیدم جواب قانع کننده ای دریافت نکردم جز اینکه دیدم کارشناسان محترم روی پست چنین اشخاصی صلوات میفرستند و در واقع حرفشون رو تایید میکنند !!!!!!!

یه زمان خودم به بچه های دیگه میگفتم اشتباه میکنند اسلام خیلی برای ما ارزش قائل شده حالا یکی باید به من بگه

الان با این همه سوالی که جواب قانع کننده ای براشون نیافتم چطور باور کنم دینم بین زن ومرد تفاوتی قائل نشده هر کاری کردم نتونستم چشمام رو روی حقیقت ببندم و بپذیرم که هیچ فرقی بین زن و مرد نیست

[="Navy"]

(نگین);452498 نوشت:

الان با این همه سوالی که جواب قانع کننده ای براشون نیافتم چطور باور کنم دینم بین زن ومرد تفاوتی قائل نشده هر کاری کردم نتونستم چشمام رو روی حقیقت ببندم و بپذیرم که هیچ فرقی بین زن و مرد نیست

مگه هر تفاوتی بده؟ و کی گفته هیچ تفاوتی بین زن و مرد نیست؟؟
به نظر شما اگر قوانین برای زن و مرد یکسان بود،آنگاه اسلام دین کاملی بود؟؟

وَلَا تَتَمَنَّوْا مَا فَضَّلَ اللَّهُ بِهِ بَعْضَكُمْ عَلَىٰ بَعْضٍ ۚ لِّلرِّجَالِ نَصِيبٌ مِّمَّا اكْتَسَبُوا ۖ وَلِلنِّسَاءِ نَصِيبٌ مِّمَّا اكْتَسَبْنَ ۚ وَاسْأَلُوا اللَّهَ مِن فَضْلِهِ ۗ إِنَّ اللَّهَ كَانَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمًا [٤:٣٢]
برتریهایی را که خداوند برای بعضی از شما بر بعضی دیگر قرار داده آرزو نکنید! (این تفاوتهای طبیعی و حقوقی، برای حفظ نظام زندگی شما، و بر طبق عدالت است. ولی با این حال،) مردان نصیبی از آنچه به دست می‌آورند دارند، و زنان نیز نصیبی؛ (و نباید حقوق هیچ‌یک پایمال گردد). و از فضل (و رحمت و برکت) خدا، برای رفع تنگناها طلب کنید! و خداوند به هر چیز داناست.[/]

ملاصدرا;452579 نوشت:
مگه هر تفاوتی بده؟ و کی گفته هیچ تفاوتی بین زن و مرد نیست؟؟
به نظر شما اگر قوانین برای زن و مرد یکسان بود،آنگاه اسلام دین کاملی بود؟؟

ببخشید ولی شما خوب میدونی منظور من چی بود
اگه این تفاوت ها باعث میشه زن ومرد کامل شوند چرا باعث شده شخصیت زن زیر سوال بره؟؟ والا من یادم نمیاد دیده باشم جایی به ضرر آقایون باشه تا اینجایی که من خبر دارم به ضرر ما بود
از اون احادیثی که دوستان ذکر میکنند و کارشناسان محترم تاییدش میکنند تا هر چیز بی ربط از دیه گرفته تا رهبری به تفاوت ها ربط میدهید

خیلی جالبه هر سوالی که من از اولین روز ورودم به این سایت پرسیدم جوابش یه کلام بود به خاطر تفاوت های زن و مرد!!!!!!!!!!!!!!!
مثلا بعضی هاشو براتون میارم
چرا مردهای میتوانند رهبر شوند زنها نمی توانند خوب معلومه به خاطر تفاوت زن و مرد
چرا میتونند تعدد زوجات داشته باشند به خاطر تفاوت زن و مرد
چرا میتوانند بی نهایت صیغه کنند به خاطر تفاوت زن و مرد
چرا حق طلاق و حضانت بچه دست مرده به خاطر تفاوت زن و مرد
چرا دیه زن نصف مرده خوب معلومه به خاطر تفاوت زن و مرد
چرا زن بعد از ازواج همه حقوقش از جمله اشتغال، ادامه تحصیل حتی بیرون رفتن از خونه میشه جزو حقوق شوهرش خوب اینم به خاطر تفاوت زن و مرد
البته بقیه چیزها رو هم به همین تفاوت ربط میدهند حالا بماند یه کم با کلمات بازی میشه ولی آخرش به همون تفاوت ها میرسیم

چه جالبه که این تفاوت ها باعث شده همه چی به ضرر خانم ها تمام شود :Kaf:

[="Navy"]

(نگین);452611 نوشت:
اگه این تفاوت ها باعث میشه زن ومرد کامل شوند چرا باعث شده شخصیت زن زیر سوال بره؟؟

کدام آیه قرآن یا روایت صحیح شخصیت زن را زیر سوال برده؟؟
(نگین);452611 نوشت:
خیلی جالبه هر سوالی که من از اولین روز ورودم به این سایت پرسیدم جوابش یه کلام بود به خاطر تفاوت های زن و مرد!!!!!!!!!!!!!!!

خوب به دلیل وجود تفاوت های بین زن و مرد(:Nishkhand:) باید احکام هم متفاوت باشند حالا هر چه تفاوت بیشتر احکام متفاوت تر
(نگین);452611 نوشت:
چه جالبه که این تفاوت ها باعث شده همه چی به ضرر خانم ها تمام شود

برای مردان هم بر طبق مصالح احکامی بیان شده(مثل نفقه و جهاد و ...) البته منکر این هم نیستیم که در احکامی مردان را بر زنان مقدم دانسته و خود قرآن هم این را بیان کرده که وَلِلرِّجَالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ[/]

سلام دوستان.
من حرفای کاربر شبنم رو کاملا میفهمم چون همجنس ایشون هستم.
اما احکامی مثل رهبری، نفقه... برام کاملا مشخص و قابل درکه ولی احادیثی که پیرامون مشورت با زن و خرد زن هست رو نمیتونم درک کنم.
خواهشمندم کمی را جع به احادیثی نظیر: [=comic sans ms] فرمانبرداری از زنان نهایت نادانی است. و فرمود: پیروی از زنان شیوه ی احمقان کم عقل است.[=comic sans ms]همان ص466 30

که کاربر امام عشق آوردن صحبت کنین (قابل توجه این کاربر،دو حدیث شما هیچ ارتباطی با سوال خانم شبنم نداشت و من اصلا هدف شمارو از پاسخ دادن نفهمیدم، میخواستین ایشونو عصبانی کنین؟ میخواستین حس برتری به رخشون بکشین؟ چون قطعا جوابی که به دردشون بخوره ندادین و جناب عمار پاسخ ایشونو دادن و به نظر من جواب ندادن خیلی بهتر از جواب نا به جا دادن است.با پوزش از شما اگر تند رفتم)[=comic sans ms]

[=comic sans ms]

و احادیث دیگری که پیرامون مشورت با زنانه و خودتون خیلی بهتر بهشون واقفین لطفا صحبت کنین. باسپاس

شمیم الزهرا;464538 نوشت:
خواهشمندم کمی را جع به احادیثی نظیر: فرمانبرداری از زنان نهایت نادانی است. و فرمود: پیروی از زنان شیوه ی احمقان کم عقل است.همان ص466 30

دوست عزیز این چیه احادیث بدتر از این هم میارن که واقعا ادم از زن بودن خودش خجالت میکشه :Ghamgin:

البته من قبلا از کارشناس سایت های دیگه هم پرسیدم ایشان اعلام کرد این احادیث رو باید با توجه موقعیت زمانی اون حدیث در نظر گرفت احتمال داره در رابطه با اشخاص خاصی یا بعلت خاصی چنین حدیثی از زبان معصوم بیان شده باشه . وگرنه نسبت دادن این حدیث به همه ی زنان واقعا بی انصافیه و نمیشه پذیرفت معصوم چنین حدیثی رو بیان کرده باشه
البته یه مسئله دیگه هم هست احتمال داره احادیث جعلی باشن اونقدر جاعل حدیث داشتیم که این امر بعید به نظر نمیرسه :Gol:

[="Tahoma"][="Navy"]سلام
آیاتی از قبیل : الرجال قوامون علی النساء بیانگر وجود ولایت مرد بر همسر خویش است
یا علیم
[/]

[=arial]با سلام و ادب
بارها و بارها در همین انجمن کارشناسان محترم فرمودند این نکات را که اسلام بهترين کرامت و حقوق را براي زن بخشيده است، براي روشن شدن اين امر خوب است که شما تاريخ قبل از اسلام را در مورد زن مطالعه کنيد. در شرايطي که زنان جزء انسان به حساب نمي‌‌آمدند و بدترين رفتارها در حق زنان إعمال مي‌‌شد، اسلام دست حمايت بالاي سرزنان قرارداد و آنها را از تمام جهات ذاتي، اکتسابي وحقوقي مساوي با مردان معرفي نمود.
قرآن کريم مرد و زن را از نظر ارزش انساني و معنوي، دريك صف قرار داده با خطاب‌‌هاي «ياأيها الناس» و «يا أيها الّذين آمنوا»، مرد و زن را به صورت يك نواخت مورد خطاب قرارداده است، در هيچ يک از خطابات قرآن کوچکترين تفاوت بين زن و مرد مشاهده نمي‌شود بلکه منظور اصلي اين خطابات هر دو جنس زن و مرد مي‌‌باشد.
در شرائطي كه بعضي از ملل قديم، زن را جزء حيوانات و شياطين به حساب مي‌‌آوردند و انسان بودنش را باور نمي‌كردند، اسلام با صراحت برابري زن را با مرد در اصل خلقت و هويت انساني بيان فرمود و زن را يكي از دو عنصري كه انسان‌ها از آن دو عنصر پديدارگشته‌‌اند، معرفي نمود. و امتياز هر يک از ديگري را با داشتن تقواي الهي بيان نمود: «يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ‌ وَأُنثَىٰ وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَ‌فُوا إِنَّ أَكْرَ‌مَكُمْ عِندَاللَّـهِ أَتْقَاكُمْ»(حجرات: 13)؛ «اي مردم ما شما را از دو جنس مرد و زن آفريديم و شما را به صورت گروه و قبيله‌‌ها قرار داديم تا همديگر را بشناسيد و بدرستي که گرامي‌‌ترين شما در نزد خدا پرهيزکارترين شماست».
در آيه ديگر تصريح در تساوي خلقت مرد و زن دارد و به روشني بيان مي‌‌كند كه زن و مرد از يک حقيقت به وجود آمدند و آن انسان بودن است؛ «يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَ‌بَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِ‌جَالًا كَثِيرً‌ا وَنِسَاءً»(نساء:1)؛ «اي مردم از پروردگارتان بپرهيزيد كه همه شما را ازيك انسان آفريد و همسر او را(نيز) از جنس او آفريد و ازآن دو، مردان و زنان فراواني(در روي زمين) منتشر ساخت».
در آيه سوم علاوه بر اينكه حقيقت مرد و زن را واحد شمرده است، زنها را مايه آرامش مردان دانسته است «وَ مِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا»(روم:21)؛ «از نشانه‌‌هاي قدرت خدا اين است كه همسران شما را ازجنس شما قرارداد تا به وسيله آنها آرامش بيابيد».

اما در مورد اینگونه روایات باید عرض کنیم هشدارى به مرد است تا فريب شهوت را نخورد.

قطعا خصوصیتی ممکن است در برخی از زن ها (زن های تابع هوا و هوس )باشد که فرمانبرداری از آنها مذمت شده و الا هیچ وقت به طور کلی اینگونه نخواهد بود و نمونه های بارز آن حضرت زهرا سلام الله علیها و خانم زینب کبری که با وجود اما سجاد علیه السلام سخنرانی و ایراد خطبه میکردند.
نکته دیگری که در مورد این احادیث می شود به آن اشاره کرد این است که چنين تعبير هايي به لحاظ غلبه خارجي موضوع در زمان بيان آن است. يعني در آن زمان اين صنف گرانقدر (يعني زنان) از تعليم و تربيت کامل و یا حضور در اجتماع و مناسبات اجتماعی محروم بوده اند در صورتي كه اگر شرايط درست براي فراگيري آنها در صحنه تعليم و تربيت و اجتماع فراهم شود اگر غلبه بر عكس نشود لااقل غلبه با مردان نخواهد بود تا منشاء نكوهش گردد. يعني اگر زنان در پرتو تعليم صحيح و تربيت وزين پرورش يابند و چون مردان بينديشند و چون رجال تعقل و تدبر داشته باشند تمايزي از اين جهت با مردها ندارند و اگر گاهي تفاوت يافت شد، همانند تفاوتي است كه در اين مورد بين خود مردها نيز مشهود است.
مثلاً اگر زنان مستعد به حوزه ها و دانشگاه هاي علمي راه يابند و همانند مردان به فراگيري علوم بپردازند و در دروس مشترك آگاهي كامل يابند ديگر نمي توان گفت رواياتي كه در نكوهش زنان آمده و احاديثي كه در پرهيز از مشورت با آنها وارد شده و ادله اي كه در نارسايي عقول آنان رسيده اطلاق دارد و هيچ گونه استثنايي نسبت به زنان دانشمند و محقق ندارد بلكه قطعاً اينگونه زنان، مستثنا خواهند بود و در اين زمينه تمايزي با مردها ندارند.(زن در آيينه جمال و جلال، ص37ـ36)

ملاصدرا;464419 نوشت:
کدام آیه قرآن یا روایت صحیح شخصیت زن را زیر سوال برده؟؟

ملاصدرا;464419 نوشت:
باید احکام هم متفاوت باشند حالا هر چه تفاوت بیشتر احکام متفاوت تر

متاسفانه تفسیرهایی که از برخی ایات و روایات شده است باعث شده که ساده ترین حقوق از جمله تحصیل و اشتغال و خروج از خانه از زن گرفته شود
با همین تفاسیر حقوقی رو گذاشتند که نه تنها در خانه بلکه در جامعه و سیاست زن رو به شدت محدود کردند که نمیتواند برخی پست ها را به دلیل همین تفاسیر بدست اورد ( در تاپیک قبلی که متاسفانه بسته شد ما نتوانستم دلایل خود را ذکر کنیم که زنان هم چه توانایی هایی برای رهبری دارند چطور در این تفاسیر به احساسات زنان این همه توجه شده و حق قضاوت را به خاطر همین احساسات از انان گرفتند اما به نقطه ضعف مردان که عدم کنترل خشم است توجه نشده که دقیقا با همین ضعف زنان برابری میکند )

به امید روزی که جامعه ما هم به استعداد و شایستگی افراد بنگرد نه به جنسیت

(نگین);464649 نوشت:
متاسفانه تفسیرهایی که از برخی ایات و روایات شده است باعث شده که ساده ترین حقوق از جمله تحصیل و اشتغال و خروج از خانه از زن گرفته شود

اولا جایی اسلام این مسایل را نه نهی کرده و نه جلوی آن را گرفته و زن می تواند در شرایط ضمن عقد بیان کند که تمام این کارهایی که شما اشاره کردید را بدون اجازه شوهر انجام دهد.
ثانیا زندگی مشترک هم یک جامعه کوچک و یک گروه است و هر گروهی نیاز به مدیر دارد و خداوند مرد را مدیر خانواده قرار داده حال اگر مدیر خانواده دید اینکه مثلا وی در یک شهری شاغل است و همسرش مثلا در دانشگاه شهر دیگری قبول شد و یا شرایط دیگری بود که مرد دید نمی توان با این شرایط زندگی را ادامه داد تصمیم می گیرد که این کار به صلاح نیست.
ثالثا به نظر شما مرد حق ندارد بداند مثلا همسرش چند ساعت بیرون می رود،کجا می رود؟!! این یعنی همان اجازه از مرد.
(نگین);464649 نوشت:
در تاپیک قبلی که متاسفانه بسته شد [HL]ما نتوانستم دلایل خود را ذکر کنیم[/HL] که زنان هم چه توانایی هایی برای رهبری دارند

باز خوب است که شما منصف تر از دوستانتان هستید چون دوستانتان می گفتند در آن تاپیک نه تنها دلیلی بر منع از رهبری زنان ارایه نشد بلکه ما ثابت کردیم زن می تواند رهبر شود

(نگین);464649 نوشت:
چطور در این تفاسیر به احساسات زنان این همه توجه شده و حق قضاوت را به خاطر همین احساسات از انان گرفتند اما به نقطه ضعف مردان که عدم کنترل خشم است توجه نشده که دقیقا با همین ضعف زنان برابری میکند

اولا جکومت و قضاوت حق کسی (چه مرد چه زن) نیست که شما بگویید کسی حق قضاوت دارد و این حق از او گرفته شده قضاوت شانی از شئون نبوت و امامت است و منصبی است الهی و نه مردمی که کسی حق داشته باشد آن را داشته باشد بلکه خداوند هر که را بخواهد به این منصب می گمارد قُلِ اللَّهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَن تَشَاءُ وَتَنزِعُ الْمُلْكَ مِمَّن تَشَاءُ (بگو: «بارالها! مالک حکومتها تویی؛ به هر کس بخواهی، حکومت می‌بخشی؛ و از هر کس بخواهی، حکومت را می‌گیری؛)
ثانیا برفضا که تمام مردان خشم فراوانی داشته باشند این خشم اتفاقا به درد قضاوت می خورد. دو حالت وجود دارد یا یکی طرفین دعوا نسبت فامیلی با قاضی دارند که در اینصورت قاضی حق رسیدگی به این پرونده را ندارد و پرونده به قاضی دیگری ارجاع می شود و یا اینکه طرفین دعوا نسبتی با قاضی ندارند که در اینضورت پس از شاخته شدن مجرم (بر فرض اینکه مردان همیشه خشمگین هستند) این خشم باعث می شود که قاضی حکم محکم و قاطعی صادر کند و باعث می شود که مجرم از این کار خود درس گرفته و سایر مردم هم عبرت بگیرند.
ثالثا احساسات در برابر تعقل است اما خشم الزاما در برابر تعقل نیست مثلا در جنگ ها با اینکه فرماندهان از دشمن خشمگین هستند اما باعث عدم تعقل نمی شود اما احساسات بر تعقل تاثیر می گذارد مثلا جوانی که عاشق است جلوی تعقلش گرفته شده و عیب های طرف مقابل را نمی بیند.
(نگین);464649 نوشت:

اسلام هم همین نگاه را به مردم دارد و اینکه مردان را قوام زنان قرار داده به خاطر جنسیتشان نیست بلکه به خاطر ویژگی خاص مردان است و نه به خاطر جنسیتشان.
الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ بِما فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلَىٰ بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُوا مِنْ أَمْوَالِهِمْ

(نگین);464649 نوشت:
با همین تفاسیر حقوقی رو گذاشتند که نه تنها در خانه بلکه در جامعه و سیاست زن رو به شدت محدود کردند که نمیتواند برخی پست ها را به دلیل همین تفاسیر بدست اورد ( در تاپیک قبلی که متاسفانه بسته شد ما نتوانستم دلایل خود را ذکر کنیم که زنان هم چه توانایی هایی برای رهبری دارند چطور در این تفاسیر به احساسات زنان این همه توجه شده و حق قضاوت را به خاطر همین احساسات از انان گرفتند اما به نقطه ضعف مردان که عدم کنترل خشم است توجه نشده که دقیقا با همین ضعف زنان برابری میکند )

سلام

دراسلام وازنظرخداوندهیچ تفاوتی بین مردوزن نیست

خداوندفرموده:ان اکرمکم عندالله اتقیکم ونفرموده ان اکرمک عندالله رجالکم

این مردان هستندکه جنس خودرابرترازجنس زن می دانند

اتفاقااین که بسیاری ازمسئولیت هابرعهده ی زن نیست به نفع اوست

مثلاقاضی کسی است که کوچکترین اشتباه درقضاوت منجرمی شوداوبرای ابددرجهنم باشد

این مسئولیت سنگین برعهده ی مرداست

زنان الگوی مردان هم هستند

ضرب الله مثلاللذین امنوا امراة فرعون

زن فرعون مثالی برای هم مردان مومن است وهم زنان مومن

مقام حضرت زهرا(س)بالاترازهمه ی انبیاست

آیات قران هیچ حقی رااززن سلب نکرده است

اماگاهی بعضی افراددرتفسیردچاراشتباه می شوند

شمابرتری خواهی مردان رابه پای دین نگذارید

ملاصدرا;465284 نوشت:
ثانیا برفضا که تمام مردان خشم فراوانی داشته باشند این خشم اتفاقا به درد قضاوت می خورد.

ملاصدرا;465284 نوشت:
ثالثا احساسات در برابر تعقل است اما خشم الزاما در برابر تعقل نیست مثلا در جنگ ها با اینکه فرماندهان از دشمن خشمگین هستند اما باعث عدم تعقل نمی شود

من که نفهمیدم این سخن شما علمی بود یا روایی بهرحال
«خشم، غضب، غيرت و تعصب و حس انتقام‌جويی» در هر انسانی او را به مرز جنون يعنی فقدان عقل نزديك می‌كند. ما می‌دانيم كه اغلب جرايم و جنايات، اغلب حوادث ناشی از اشتباهات رانندگی، بسياری از آرای نا‌‌عادلانه قضات و بخش عمده‌ای از سياست‌های غلط مديران در تصميم‌گيری‌های كلان، تحت غلبه چنين احساساتی كه «مردانه‌» تلقی شده‌اند، صورت می‌گيرد. هرگز به او گفته نمی‌شود كه چون دارای احساسات متضاد با عقل است پس نبايد در مقام قضاوت قرار بگيرد. بلكه آنها بدون نگرانی از انتساب عنوان: «مرد موجودی احساساتی است»، اين احساسات قوی را در خود آزاد می‌گذارند و حتا در ابراز آن اغراق می‌كنند. آنها از زير سوال رفتن قوای تعقل‌شان از طرف جامعه هيچ بيمی ندارند. آنها موجوداتی احساساتی تلقی نمی‌شوند، هر‌چند كه تمامی مرزهای منطق و تعقل را زير پا گذاشته و دست به اعمال جنون‌آميز بزنند.

ملاصدرا;465284 نوشت:
اینکه مثلا وی در یک شهری شاغل است و همسرش مثلا در دانشگاه شهر دیگری قبول شد و یا شرایط دیگری بود که مرد دید نمی توان با این شرایط زندگی را ادامه داد تصمیم می گیرد که این کار به صلاح نیست.
ثالثا به نظر شما مرد حق ندارد بداند مثلا همسرش چند ساعت بیرون می رود،کجا می رود؟!! این یعنی همان اجازه از مرد.

این حقوق شخصی است و ربطی به مرد ندارد که در عقد ذکر گردد زن خود باید تشخیص دهد مصلحتش در چیست نه اینکه مرد بنا به مصلحت از تحصیل ، اشتغال و بیرون رفتن از خانه زن جلوگیری کند
البته ما هم منکر این نیستیم که زن و مرد باید با هم هماهنگ باشند از هم اطلاع داشته باشند (البته هم زن و هم مرد ) این به معنی این نیست که زن برای هر بیرون رفتنی اجازه بگیرد
شخصی که ازدواج میکند با شناخت ازدواج کرده کسی را به خاطر ترس از خیانت کنترل کنند هزار راه دیگر را میتواند پیدا کند

ملاصدرا;465284 نوشت:
اسلام هم همین نگاه را به مردم دارد و اینکه مردان را قوام زنان قرار داده به خاطر جنسیتشان نیست بلکه به خاطر شایستگی مردان است و نه به خاطر جنسیتشان.
الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ بِما فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلَىٰ بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُوا مِنْ أَمْوَالِهِمْ

این نگاه شماست نه نگاه اسلام
بهتر از ما میدونی منظور از این آیه قدرت جسمی و نقه است نه اون چیزی که مد نظر شماست
در تفسیر المیزان، میگوید که قوّام از قیام میاید و به معنای اداره امور زندگی است(تفسیر المیزان،جلد چهارم، صفحۀ ۲۱۵) آیت الله مکارم شیرازی نیز از آن تعبیر به سرپرست و خدمتگزار میکند.(تفسیر نمونه،جلد سوم، صفحۀ ۳۶۹)
شایستگی ، استعداد، علم چیزی نیست که مختص مردان باشد همانطور که میدانید زنان در دانشگاه ثابت کردند که از نظر علمی چیزی از مردان کم ندارند

در آیه ۳۰ سوره روم ،اشاره به خلقت انسان بر اساس فطرت الهی است ،فطرتی که به تعبیر قرآن غیرقابل تغییر می باشد ،خدا دین خود را براین فطرت بنا نهاده و با آن هما هنگ است ؛و رشد وارتقای انسان براساس عمل به فرامین دینی است که براین فطرت بنا شده است .

آیا اطاعت شوهر از دستورات دین است ؟ !آیا این اطاعت حدی دارد ؟واین حد چیست ؟

درآیه ۳۴ سوره نساء خدای مهربان و حکیم قیومیت زن را به مرد واگذارده است (اَلرِّجال ُقوّامونَ عََلَی النِّساءِ) .ودر همان آیه یکی از صفات زن صالح را «همسر متواضع ومطیع »معرفی کرد است )قانِتاتٌ ) .

پیامبر اسلام (ص) بهترین زن را این گونه معرفی کرده است«اِنَّ مِن خَیرِنِسائِکُم …..اَلّتی تَسمَعُ قََولَهُ وَ تُطیعُ امرَهُ » (به درستیکه از بهترین زنان شما ……زنی است که حرف همسرش را گوش کند و فرمان او را اطاعت کند ) (بابازاده ،علی اکبر ،حقوق خانواده ومسایل ازدواج ،ص ۲۲۹)

وهمچنین در حدیث دیگر زن خوشبخت و بزرگ را این گونه تعریف کرده است زن بزرگ وخوشبخت زنی است که همسرش را اکرام می کند و او را آزار و اذیت نمی کند و در تمام حال از او اطاعت می کند ).(بحار الانوارج ۱۰۳ص۲۵۳).

با توجه به آیه قرآن و احادیث نبوی ،اطاعت زن از همسر خود ،از آموزه های اسلامی می باشد که موجب رشد وقرب الی اللِه زن مسلم خواهد شد .

زن مسلم همواره در فکر رشد و قرب به سوی خالق خود می باشد ،او می داندعمرش سرمایه ای است تا دراین فرصت بندگی خدا کند و به وسیله آ ن به مقامات بهشتی که رب رحیم برای او آماده کرده است ،دست یابد.

البته قابل ذکر می باشد که اسلام نیز در مورد اکرام زن و معاشرت معروف به او را سفارش اکید نموده است ، به گونه ای که پیامبر اسلام (ص) فرموده اند بهترین شما در ایمان کسی است که نسبت به همسرش خوب رفتار کند. )

متأسفانه بعضی از مردان به وظایف خود نسبت به همسر عمل نمی کنند ،وحتی رفتارهایی که در شأن یک مؤمن نیست، نسبت به او دارند .هرچند که خدا در قرآن کریم چنین مردان را به سختی تهدید کرده است :(البته خدا کلام زنی که در مورد همسرش گفتگو می کرد ودر باره او به سوی خدا شکایت می کرد ،شنید ؛وخدا گفتگوی شما دو را می شنود ،البته خدا شنوای بینا است )(آیه ۱ سوره مجادله )
عشق بیمارگونهاطاعت از شوهر در هر حال می تواند دو پیامد مفید داشته باشد :اولاً به تغییر رفتار همسر منجر شود ،و از رفتار خود پشیمان گردد . ثانیاً موجب قرب زن به سوی خدا می شود ، وهمچنین از هم پاشیدگی خانواده جلوگیری می کند .

از این رو امام صادق (ع)در حدیثی چنین زنی را این گونه ستایش می کند :

(سه زن خدا عذاب قبر را از آنها بر می دارد وبا حضرت فاطمه (س)دختر محمد (ص)محشور می شونند :زنی که برغیرت همسرش صبر کند ،وزنی که بر سوء اخلاق همسرش صبر کند ،زنی که مهرش را به همسرش ببخشد ،خدا در ازای هر واحد از آن ثواب هزار شهید می دهد و برای هر واحد ازآن ثواب یک سال عبادت می نویسد )(وسایل الشیعه ج ۱۵ص ۳۷).

بررسی فتاوای فقهای معاصر شیعه نشان می دهد که ایشان به اتفاق اطاعت مطلق زن از شوهر را واجب ندانسته و آن را به دو مورد تمکین و عدم خروج از منزل محدود می کنند.بنابراین، اصل اعطاى ریاست‏خانواده به شوهر از منظر قرآن و روایات جاى تردید نیست و ماده ۱۱۰۵ قانون مدنى نیز به صراحت آن را بیان نموده است.

من فکر میکنم اجتهاد خیلی از مسایل دز عصر آخرالزمان نیازمند یه ظهور و حضور یه یک امام معصوم است چون:

• تعقل بشری پاسخگوی خیلی مطالب نیست بنابراین خیلی از مسایل نیازمند ؛ تبیین از سوی امام معصوم می باشد(این مطلب نافی رواة حدیث مورد اشاره امام زمان(روحی و ارواحنا فداه) نیست)
  • گاهی هم پذیرش بعضی احکام برای جامعه فقط از لسان حضرت بقیةالله(عج) امکان پذیره

در مورد این بحث پست های دوستان تا به اینجا رو که خوندم حدیثی از پیامبر مکرم اسلام رو دیدم. چند وقت پیش در یکی از مطالب سایت تبیان مجموعه ای از احادیث رو در همین رابطه مطالعه کردم که این حدیث را در آنجا هم مشاهده کردم ولی وقتی با مورد استفاده ی این حدیث در این بحث مواجه شدم به شخصه بسیار تعجب کردم.:moteajeb: و بنظرم این نوع ذکر حدیث کمی به دور از بیطرفی است. البته با پست دوست عزیز alghame و اینکه انشاالله با ظهور حضرت ولی عصر(عج) و حضور با برکت ایشون تکلیف مسائل مرتبط با این مبحث هم کاملا روشن خواهد شد موافقم.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج:Gol:

[=arial]با سلام خدمت دوستان
دوستان دقت کنند که جواب به سوال اصلی داده شده و از طرفی هم این بحث ها خارج سوال اصلی می باشند و بارها در انجمن مطرح شده .لذا خواهشا بحث رو به انحراف نبرده و ادامه ندهید و اگر نسبت به بحث اصلی سوالی هست بفرمایید.
اگر پست های غیر سوال اصلی زده شود طبق قوانین انجمن مجبور به حذف آن ها می شویم.
با تشکر از همکاری شما

عمار;466324 نوشت:
[=arial]با سلام خدمت دوستان
دوستان دقت کنند که جواب به سوال اصلی داده شده و از طرفی هم این بحث ها خارج سوال اصلی می باشند و بارها در انجمن مطرح شده .لذا خواهشا بحث رو به انحراف نبرده و ادامه ندهید و اگر نسبت به بحث اصلی سوالی هست بفرمایید.
اگر پست های غیر سوال اصلی زده شود طبق قوانین انجمن مجبور به حذف آن ها می شویم.
با تشکر از همکاری شما

سلام علیکم
شما کارشناس هستی و امثال بنده کم سواد؛ کاملا درست
ولی اجازه بدهید اون تفکرات ولو غلط حاشیه ای مثل نظر من در تاپیک باشه و شما لطف کنید پاسخ بدهید
دشمنان دین و مهدویت برای جذب نیرو به جنود شیطانیشان سعی میکنند با روی خوش و هزینه های فراوان جوانان را جذب کنن
بنابراین دوست عزیز روش وسیره اهل بیت روش و سیره جذبی بوده است نه روش و سیره حذفی

alghame;466509 نوشت:
سلام علیکم
شما کارشناس هستی و امثال بنده کم سواد؛ کاملا درست
ولی اجازه بدهید اون تفکرات ولو غلط حاشیه ای مثل نظر من در تاپیک باشه و شما لطف کنید پاسخ بدهید
دشمنان دین و مهدویت برای جذب نیرو به جنود شیطانیشان سعی میکنند با روی خوش و هزینه های فراوان جوانان را جذب کنن
بنابراین دوست عزیز روش وسیره اهل بیت روش و سیره جذبی بوده است نه روش و سیره حذفی

[=arial]با سلام و ادب
بزرگوار بحث باسوادی و بی سوادی نیست.هر تاپیکی که ایجاد می شود یک سوال مشخص دارد و باید طبق اون سوال پاسخ داد.حال اگر بخواهیم مباحث متعدد از هر جایی که شد ایجاد کنیم سوال اصلی پاسخش نامشخص می شود و هزاران بحث بی جواب دیگر بوجود می آید که مسلما روش درستی نیست.
شما هر نظر و ایده ای که دارید می توانید در سایت در بحث های مربوط به خودش مطرح کنید و استقبال هم میکنیم.
اما در مورد نکته ای که بالا فرمودید عرض کنم وقتی امام معصوم نیست احکام که تعطیل نمی تواند باشد لذا باید از راهای درست که احتمال به خطا رفتن را بسیار بسیار کاهش مید هد حکم داد.
اما در این که احکام صحیح نزد امام معصوم می باشد شکی نیست.
این موضوع چون خود بحث مفصلی هست و اگر تمایل به ادامه آن دارید خود یک تاپیک مجزا ایجاد کنید و از دوستان هم دعوت کنید تا بحثی مفصل را انجام دهید اما ادامه اون در اینجا با قوانین سایت منطبق نیست و ما هم مجبور به رعایت قوانین سایت برای ایجاد نظم هستیم.

پرسش:
در قران محدوده اطاعت زن از شوهر چگونه ذکر شده است؟ و آیا جایگاه زن در اسلام پاینتر از مرد است؟

پاسخ:
درباره لزوم إطاعت از شوهر در مسائل زناشویی و بهره مندی جنسی در یکی از آیات قرآن می خوانیم:« ...وَ اللاَّتِي تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَ اهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضَاجِعِ وَ اضْرِبُوهُنَّ.. » (1)«و (امّا) آن دسته از زنان را كه از سركشى و مخالفتشان بيم داريد، پند و اندرز دهيد! (و اگر مؤثر واقع نشد،) در بستر از آنها دورى نماييد! و (اگر هيچ راهى جز شدت عمل، براى وادار كردن آنها به انجام وظايفشان نبود،) آنها را تنبيه كنيد» ( دقت داشته باشید که بحث ضرب دارای شرایطی است که در سایت مفصل بحث شده و می تونید مطالعه کنید)
دومین موردی که إطاعت از شوهر در آن برای زنان واجب است مسأله خروج زن از منزل است که در قرآن کریم به حکم آن تصریح نشده و در روایات پیامبر (صل الله علیه و آله) و معصومین (علیهم السلام) حکم آن بیان شده و عدم ورود یک مطلب در قرآن، دلیل بر عدم صحت و عدم إعتبار آن نیست زیرا بسیاری از احکام در قرآن کریم به صورت تفصیلی بیان نشده و خداوند متعال تفصیل و توضیح آیات را بر عهده پیامبر (صل الله علیه و آله) و اوصیای وی قرار داده چنانکه فرموده:« وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَيْهِمْ» (2) « و ما اين ذكر [قرآن‏] را بر تو نازل كرديم، تا آنچه به سوى مردم نازل شده است براى آنها تبیین نمائی»
و لذا اطاعت از پیامبر (صل الله علیه و آله) و اولی الامر که همان ائمه معصومین (علیهم السلام) هستند را واجب دانسته و فرموده:
« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللَّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ...» (3)
درباره مسأله ممنوعیت خروج زن از منزل در صورت منع شوهر در روایتی از امام صادق (ع) که در آن برخی از نواهی رسول خدا (صل الله علیه و آله) آمده می خوانیم:« نَهَى رَسُولُ اللَّهِ (صل الله علیه و آله) أَنْ تَخْرُجَ الْمَرْأَةُ مِنْ بَيْتِهَا بِغَيْرِ إِذْنِ زَوْجِهَا» (4) «رسول خدا (صل الله علیه و آله) از اینکه زن بدون إجازه شوهر از منزل خارج شود نهی فرموده است»
همچنین در حدیث دیگری از امام باقر (علیه السلام) می خوانیم که به نقل از رسول خدا (ص) درباره یکی از حقوقی که شوهر بر زن خود دارد می فرماید:« وَ لَا تَخْرُجَ مِنْ بَيْتِهَا إِلَّا بِإِذْنِهِ»(5) «زن از منزلش بدون إجازه شوهرش خارج نمی شود»

خیر جایگاه زن پایین نیست، بلکه اسلام بهترين کرامت و حقوق را براي زن بخشيده است، براي روشن شدن اين امر خوب است که شما تاريخ قبل از اسلام را در مورد زن مطالعه کنيد. در شرايطي که زنان جزء انسان به حساب نمي‌‌آمدند و بدترين رفتارها در حق زنان إعمال مي‌‌شد، اسلام دست حمايت بالاي سرزنان قرارداد و آنها را از تمام جهات ذاتي، اکتسابي وحقوقي مساوي با مردان معرفي نمود.
قرآن کريم مرد و زن را از نظر ارزش انساني و معنوي، دريك صف قرار داده با خطاب‌‌هاي «ياأيها الناس» و «يا أيها الّذين آمنوا»، مرد و زن را به صورت يك نواخت مورد خطاب قرارداده است، در هيچ يک از خطابات قرآن کوچکترين تفاوت بين زن و مرد مشاهده نمي‌شود بلکه منظور اصلي اين خطابات هر دو جنس زن و مرد مي‌‌باشد.
در شرائطي كه بعضي از ملل قديم، زن را جزء حيوانات و شياطين به حساب مي‌‌آوردند و انسان بودنش را باور نمي‌كردند، اسلام با صراحت برابري زن را با مرد در اصل خلقت و هويت انساني بيان فرمود و زن را يكي از دو عنصري كه انسان‌ها از آن دو عنصر پديدارگشته‌‌اند، معرفي نمود. و امتياز هر يک از ديگري را با داشتن تقواي الهي بيان نمود:
«يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ‌ وَأُنثَىٰ وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَ‌فُوا إِنَّ أَكْرَ‌مَكُمْ عِندَاللَّـهِ أَتْقَاكُمْ»(6)؛ «اي مردم ما شما را از دو جنس مرد و زن آفريديم و شما را به صورت گروه و قبيله‌‌ها قرار داديم تا همديگر را بشناسيد و بدرستي که گرامي‌‌ترين شما در نزد خدا پرهيزکارترين شماست».
در آيه ديگر تصريح در تساوي خلقت مرد و زن دارد و به روشني بيان مي‌‌كند كه زن و مرد از يک حقيقت به وجود آمدند و آن انسان بودن است؛ «يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَ‌بَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِ‌جَالًا كَثِيرً‌ا وَنِسَاءً»(7)؛ «اي مردم از پروردگارتان بپرهيزيد كه همه شما را ازيك انسان آفريد و همسر او را(نيز) از جنس او آفريد و ازآن دو، مردان و زنان فراواني(در روي زمين) منتشر ساخت».
در آيه سوم علاوه بر اينكه حقيقت مرد و زن را واحد شمرده است، زنها را مايه آرامش مردان دانسته است «وَ مِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا»(8)؛ «از نشانه‌‌هاي قدرت خدا اين است كه همسران شما را ازجنس شما قرارداد تا به وسيله آنها آرامش بيابيد».

پی نوشت ها:
1. نساء آیه 34.
2. نحل آیه 44.
3. نساء آیه 59.
4. شيخ حر عاملي، وسائل الشيعه، مؤسسه آل البيت، سال 1409 هـ.ق، ج‏20، ص: 161
5. همان، ص: 158.
6. حجرات: 13.
7. نساء:1.
8. روم:21.

موضوع قفل شده است