جمع بندی ندیدن خواب اموات

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ندیدن خواب اموات

بنده تا چند سال پیش خواب امواتم را میدیدم اما تقریبا از وقتی که بی دین شدم دیگر خواب امواتم را ندیدم اما الان که تقریبا 1 سالی هست که دوباره مسلمان شده ام در طول این مدت خواب امواتم را ندیدم در حالی که احتیاج دارم که خواب امواتم را ببینم تا یک مقدار بیشتر به آخرت مطمئن شوم. از خدا هم خواستم که کاری کند تا دوباره خواب امواتم را ببینم اما ظاهرا خدا به نظر من توجهی نمیکند! خانواده ام خواب اموات فامیل را میبینند اما من نمیبینم!

علت چیست؟!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

mir@;451799 نوشت:
بنده تا چند سال پیش خواب امواتم را میدیدم اما تقریبا از وقتی که بی دین شدم دیگر خواب امواتم را ندیدم اما الان که تقریبا 1 سالی هست که دوباره مسلمان شده ام در طول این مدت خواب امواتم را ندیدم در حالی که احتیاج دارم که خواب امواتم را ببینم تا یک مقدار بیشتر به آخرت مطمئن شوم. از خدا هم خواستم که کاری کند تا دوباره خواب امواتم را ببینم اما ظاهرا خدا به نظر من توجهی نمیکند! خانواده ام خواب اموات فامیل را میبینند اما من نمیبینم!

علت چیست؟!

باسمه تعالی
باسلام
با توجه به شرح حالی که از خود دادید ظاهرا باید رابطه‌‌ای بین وضعیتتان در مسیر دینداری و خواب دیدنتتان وجود داشته باشد، الان که الحمدلله در مسیر دین قرار گرفته‌اید مراقبه بر حفظ دستورات دین مبین اسلام را با شدت هر چه تمام تر داشته باشید و در عین حال از دستوراتی که برای خواب دیدن اموات صادر شده غفلت نفرمایید، به عنوان نمونه:

1-موقع خواب وضو می گیری و بر سمت راست خود می خوابی و تسبیح حضرت زهرا علیها السلام را می گویی و بعد این جملات را می خوانی:

« اللَّهُمَّ أَنْتَ الْحَدُّ الَّذِي لَا يُوصَفُ وَ الْإِيمَانُ يُعْرَفُ مِنْهُ مِنْكَ بَدَتِ الْأَشْيَاءُ وَ إِلَيْكَ تَعُودُ فَمَا أَقْبَلَ مِنْهَا كُنْتَ مَلْجَأَهُ‏ وَ مَنْجَاهُ‏ وَ مَا أَدْبَرَ مِنْهَا لَمْ يَكُنْ لَهُ مَلْجَأٌ وَ لَا مَنْجَى مِنْكَ إِلَّا إِلَيْكَ فَأَسْأَلُكَ بِلَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ وَ أَسْأَلُكَ‏ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ* بِحَقِّ مُحَمَّدٍ ص سَيِّدِ النَّبِيِّينَ وَ بِحَقِّ عَلِيٍّ خَيْرِ الْوَصِيِّينَ وَ بِحَقِّ فَاطِمَةَ سَيِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِينَ وَ بِحَقِّ الْحَسَنِ وَ الْحُسَيْنِ الَّذِي جَعَلْتَهُمَا سَيِّدَيْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ عَلَيْهِمْ أَجْمَعِينَ السَّلَامُ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَيْتِهِ وَ أَنْ تُرِيَنِي مَيِّتِي فِي الْحَالِ الَّتِي هُوَ فِيها»[1]

و از خدا بخواه که آن شخص را درخواب ببینی

2-مرحوم شيخ عباس قمي در مفاتيح الجنان از كفعمي صاحب مصباح و محدث فيض , صاحب كتاب خلاصه الاذكار نقل مي كند كه هر كس خواسته باشد در خواب ببيند يكي از پيامبران و امامان (علیهم السلام) را يا يكي از مردمان يا والدين خود را, سوره ‹‹شمس›› و ‹‹ليل›› و ‹‹قدر›› و ‹‹قل يا ايها الكافرون›› و ‹‹اخلاص›› و ‹‹ناس›› و «فلق»بخواند و صد مرتبه سوره ‹‹اخلاص›› را بخواند و صد مرتبه بر پيامبر و آل او صلوات بفرستد و با وضو به جانب راست بخوابد. هر كه اراده كرده انشاءالله در خواب خواهد ديد [2]

پی‌نوشت:
1-فلاح السائل و نجاح المسائل ص286
2-مفاتیح الجنان،حواشی،خواص سور و آیات ص1181

mir@;451799 نوشت:

علت چیست؟!

با عرض سلام
از اینکه بر بی دینی خود باقی نماندید جای شکرگزاری به درگاه خدا را دارد.
شاید بهتر باشه برای امواتتون خیرات کنید و بیشتر قرآن بخوانید و دعا کنید.

[="#006400"]هوالعالم
پیرو کلام دوستان
گل که از ساقه جدا شد زودی پژمرده میشه
مگر اینکه برای احیا , دوباره پیوند بخوره و مورد مراقبت ویژه باشه ...
پیوند به خانواده و فامیل و اصل و ریشه و بزرگان و خدا
و تلاش برای اینکه مثل قدیم شب و روز خدایی باشه
مثلا ثواب کسب شده روزانه رو با گناه شبانه حروم نکنه .

نفس باید پاک بشه و ذهن ازاد ...
البته یه وقتا نفس پاکه اما ذهن ازاد نیست .
حالا این گرفتگی ذهنم همیشه به معنی وجود افکار پلید یا مشغله زیاد یا گناه نیست
میتونه از گرفتگی جسمی مثل سینوس یا عضلات سر و قلب و ... امثال اینها باشه

البته هر توهمی هم خواب واقعی نیست
و نمیتونیم بگیم هر کسی که خواب میبینه نفسش پاک بوده و هست .
مثله اثر هنری که اصل و بدل داره . یا هنر و قدرتی که ممکنه بطور اکتسابی یا مادرزادی به پاک و ناپاک برسه ...[/]

سلام و عرض ادب.

mir@;451799 نوشت:
از وقتی که بی دین شدم دیگر خواب امواتم را ندیدم اما الان که تقریبا 1 سالی هست که دوباره مسلمان شده ام

برادر عزیز، میدانم چیزی که میخواهم بگویم خارج از موضوع تاپیک است، اما گفتنش لازم است:

قسمت قرمز رنگ را که خواندم بی اختیار اشک در چشمانم حلقه زد. امیدوارم به لطف پروردگار و حقانیت این شب عزیز، در مسیر جدید ثابت قدم و استوار بمانید.

موفقیت روز افزون شما برادر مؤمن را از خداوند متعال خواستارم. :Gol:

من هم اوایل خیلی خواب خاله ام که خدارحمتشان کنه میدیدم هربارم منوازاخرت میترسوندن به طوریکه گریه ام درمیومدواخرین باربرای مادرم تعریف کردم همون ظهرکه مادرم خوابیدخاله ام رودرخواب دیدوبهش گفت چراانقدردخترمواذیت میکنی واون گفت که من کاری ندارم وخیلی دوستش دارم ودیگه به خوابم نیومدنه خاله ام نه هیچکدوم ازمرده ها.:Moteajeb!:خیلی برام تعجب برانگیزبود
من به اخرت فکرمیکردم نه انقدرزیادووحشتناک که خاله ام بهم نشون میدادواینکه تمام اعمال انسان دقیقاضبط میشه.:Ghamgin:وقتی توخواب طاقت نداشتم وای به حال اون دنیا
منم جدیداهرچی سعی میکنم دیگه نمیتونم ازاین دست خواباببینم.

با عرض سلام

گاهی اموات مومنین که به خواب نزدیکانشان میایند مرتب سفارش میکنند که گناه نکنید. رعایت حلال و حرامها را بکنید. مواظب فرزندانتان باشید و خوب تربیتشان کنید. اینجا کارهای خوب فرزندان و نسل ما است که مرتب مقام ما رابالا میبرد. ایشان باقیات صالحات ما هستند....

[=arial]با عرض سلام خدمت همه ی دوستان ، به ویژه امیر آقای گل
البته من قصد جسارت ندارم و با حضور و پاسخگویی متخصصین دینی ، قصد عرض اندام ندارم
فقط به عنوان برادر کوچکتر ، خواستم یکی دو تا نکته که از بزرگان یاد گرفتم رو بیان کنم
اوّل اینکه خواب دیدن مهم نیست . بلکه مهم اینه که خوابی که شما میبینید جزو رویاهای صادقه باشه و دارای معنا و مفهوم درست باشه . و تشخیص این مسئله که خواب شما واقعا یک رویای صادقه است و معنای درست و قابل تعبیری داره یا نه ، فقط از دست یک مُعبِّر معتبر و عالم دینی که تخصص در تعبیر خواب داره بر میاد . اینطور نیست که ما هر خوابی ببینیم ، سریع برای خودمون تعبیر کنیم و در زندگیمون ترتیب اثر بدیم . بلکه خواب رو فقط باید برای یک عالم دینی که تخصص در زمینه ی تعبیر خواب داره بیان کنیم تا چنین شخصی نظر بده . جالب اینه که بدونید ، علم تعبیر خواب ، جزو علوم
[=arial]" لَدُنی "[=arial] است . یعنی با کتاب خوندن و تعلیم و تعلّم نمیشه به این علم دست پیدا کرد ، بلکه خداوند به واسطه ی بعضی مسائل ، این علم رو به انسان عطا میکنه . البته بعضی مسائل و قواعد هست که عمومیت داره و ما میتونیم با یادگیری اونها ، معناش رو بفهمیم . مثلا کسی که خواب ببینه مُرده ، این تعبیرش اینه که عمرش طولانی میشه. این چیزیه که در تمام خوابها عمومیت داره . ولی اینکه یک خواب رو به طور کامل بخوایم تعبیر کنیم و ببینیم چه تعبیری داره و چه پیامی قراره ازین خواب به ما داده بشه ، این فقط و فقط به دست معبّر خواب که خداوند این علم رو به دلایل مختلف بهش داده بر میاد .
نکته ی دوّم اینکه شما که دوست دارید معرفت و یقینتون نسبت به دین و خدا و قیامت و.... بیشتر بشه ، بهتره که راهی غیر از خواب پیدا کنید . خواب دیدن ، راه مناسبی برای بالا بردن یقین و معرفت نسبت به امور دینی نیست . چون به قول خودتون ، اگه آدم چند وقت خواب نبینه ، یا خوابهای بیخود و بدون تعبیر ببینه ، کم کم یقین و ایمانش ضعیف میشه و با اوّلین شبهه ، در تمام اعتقاداتش شک میکنه و سُست میشه . شما بهتره سعی کنید از راههای دیگه علم و یقینتون رو در مسائل دینی بیشتر کنید نه اینکه تکیه گاهتون رو خواب قرار بدید . جالبه که بدونید انسان هرقدر ایمانش قویتر و روحش بزرگتر بشه ، خواب دیدنش کمتر میشه . این چیزی نیست که من بگم بلکه از علمای بزرگ یاد گرفتم و نظر اونها رو دارم بهتون منتقل میکنم . انسان هرقدر با ایمانتر بشه ، کمتر خواب میبینه . البته معناش این نیست که اصلا خواب نمیبینه . نه اصلا . پیامبر خدا و معصومین(علیهم السلام) هم خواب میدیدن . ولی اینکه انسان مدام خواب ببینه ، معناش این نیست که خوشحال باشه چون ایمانش بالاست . انسان وقتی به درجات بالای ایمان برسه ، خواب دیدنش بسیار کم میشه و کم کم مکاشفه براش حاصل میشه .
دیگه خیلی پر حرفی کردم . باید ببخشید .
خلاصه اینکه به نظر من حقیر که از بزرگان دین یاد گرفتم ، زیاد دنبال این نباشید که خواب اموات رو ببینید . بلکه سعی کنید از راههای بسیاری که وجود داره ، ایمان و معرفتتون رو نسبت به خدا و معصومین و قیامت و بقیه ی امور دینی زیاد کنید .
موفق باشید .

پرسش:
بنده تا چند سال پیش خواب امواتم را می دیدم اما تقریبا از وقتی که بی دین شدم دیگر خواب امواتم را ندیدم اما الان که تقریبا 1 سالی هست که دوباره مسلمان شده ام در طول این مدت خواب امواتم را ندیدم در حالی که احتیاج دارم که خواب امواتم را ببینم تا یک مقدار بیشتر به آخرت مطمئن شوم. از خدا هم خواستم که کاری کند تا دوباره خواب امواتم را ببینم. اما ظاهرا خدا به نظر من توجهی نمی کند! خانواده ام خواب اموات فامیل را می بینند اما من نمی بینم! علت چیست؟!

پاسخ:
با توجه به شرح حالی که از خود دادید ظاهرا باید رابطه‌‌ای بین وضعیتتان در مسیر دینداری و خواب دیدنتتان وجود داشته باشد، الان که الحمدلله در مسیر دین قرار گرفته‌اید مراقبه بر حفظ دستورات دین مبین اسلام را با شدت هر چه تمام تر داشته باشید و در عین حال از دستوراتی که برای خواب دیدن اموات صادر شده غفلت نفرمایید، به عنوان نمونه:
1-موقع خواب وضو می گیری و بر سمت راست خود می خوابی و تسبیح حضرت زهرا (علیها السلام) را می گویی و بعد این جملات را می خوانی:

« اللَّهُمَّ أَنْتَ الْحَدُّ الَّذِي لَا يُوصَفُ وَ الْإِيمَانُ يُعْرَفُ مِنْهُ مِنْكَ بَدَتِ الْأَشْيَاءُ وَ إِلَيْكَ تَعُودُ فَمَا أَقْبَلَ مِنْهَا كُنْتَ مَلْجَأَهُ‏ وَ مَنْجَاهُ‏ وَ مَا أَدْبَرَ مِنْهَا لَمْ يَكُنْ لَهُ مَلْجَأٌ وَ لَا مَنْجَى مِنْكَ إِلَّا إِلَيْكَ فَأَسْأَلُكَ بِلَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ وَ أَسْأَلُكَ‏ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ* بِحَقِّ مُحَمَّدٍ ص سَيِّدِ النَّبِيِّينَ وَ بِحَقِّ عَلِيٍّ خَيْرِ الْوَصِيِّينَ وَ بِحَقِّ فَاطِمَةَ سَيِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِينَ وَ بِحَقِّ الْحَسَنِ وَ الْحُسَيْنِ الَّذِي جَعَلْتَهُمَا سَيِّدَيْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ عَلَيْهِمْ أَجْمَعِينَ السَّلَامُ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَيْتِهِ وَ أَنْ تُرِيَنِي مَيِّتِي فِي الْحَالِ الَّتِي هُوَ فِيها»(1) و از خدا بخواه که آن شخص را درخواب ببینی.

2-مرحوم شيخ عباس قمي در مفاتيح الجنان از كفعمي صاحب مصباح و محدث فيض , صاحب كتاب خلاصه الاذكار نقل مي كند كه هر كس خواسته باشد در خواب ببيند يكي از پيامبران و امامان (علیهم السلام) را يا يكي از مردمان يا والدين خود را, سوره ‹‹شمس›› و ‹‹ليل›› و ‹‹قدر›› و ‹‹قل يا ايها الكافرون›› و ‹‹اخلاص›› و ‹‹ناس›› و «فلق»بخواند و صد مرتبه سوره ‹‹اخلاص›› را بخواند و صد مرتبه بر پيامبر و آل او صلوات بفرستد و با وضو به جانب راست بخوابد. هر كه اراده كرده انشاءالله در خواب خواهد ديد [2]

پی‌نوشت:
1.ابن طاووس، على بن موسى‏
، فلاح السائل و نجاح المسائل‏،ص286،بوستان کتاب،قم،1406ق.
2.قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان،حواشی،خواص سور و آیات ص1181

موضوع قفل شده است