جمع بندی نحوه رفتار ائمه در موضوعاتی که طرفین دعوا، قسمتی از حق را داشتند

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نحوه رفتار ائمه در موضوعاتی که طرفین دعوا، قسمتی از حق را داشتند

سلام

1- نحوه رفتار ائمه در موضوعاتی که طرفین دعوا، قسمتی از حق را داشتند در طول تاریخ تشیع به چه شکل بوده است؟

2- آیا بوده شرایطی در تاریخ که دو گروه با هم در جنگ باشند(که هر دو گروه ظالم باشند ) ولی با پیروز شدن یکی از این دو گروه، به دلایلی، فضایی را ایجاد کند که شیعیان( و در کل مردم) از آرامش و امنیت بیشتری برخوردار باشند. در این زمان ها رفتار ائمه به چه شکل بوده است؟

ممنون

با نام الله

کارشناس بحث: استاد عماد

javadk1234;451405 نوشت:
نحوه رفتار ائمه در موضوعاتی که طرفین دعوا، قسمتی از حق را داشتند در طول تاریخ تشیع به چه شکل بوده است؟

سلام علیکم
منظور این قسمت از سوالتان روشن نیست
فکر می کنم اگر قضاوتهای حضرت علی علیه السلام را بخوانید به جواب سوالتان برسید
مثلا این نمونه ها را دقت کنید :
یک : مردی نزد امیرالمومنین (ع) آمد و گفت : مقداری خرما جلویم بود ٬ ناگهان زنم پیشدستی کرده دانه ای از آنها برداشته در دهن انداخت پس من سوگند یاد کردم که خرما را چه بخورد و چه بیرون بیندازد طلاق باشد.
امام (ع) به وی فرمود :
نصفش را بخورد و نصفش را بیندازد ٬ در این صورت تو از سوگندت خلاصی یافته ای. (۱)
دو: گروهی آهنگر دری آهنی را به وزنی که صاحبان در برا آن تعیین نمودند معامله نموده در را به طرف مقصد می بردند٬ در بین راه کسانی وزن در را از آنان پرسیده و خریداران جریان را گفتند آنان اظهار داشتند وزن در هرگز به این مقدار نمی باشد.خریداران برگشته از فروشندگان تقاضای کم نمودن قیمت در را نمودند ٬ آنان ابا کردند نزاعشان درگرفت ٬ نزد امیرالمومنین (ع) رفتند
٬ آن حضرت به آنان فرمود : در را به طرف رودخانه ببرید و آنگاه فرمود : آن را میان قایقی گذارده و اندازه فرورفتگی قایق را در آب نشانه کنید ٬ و سپس فرمود : حالا به جای در ٬ خرمای وزن شده قراردهید تا به همان اندازه در آب فرو رود ٬ پس فرمود : وزن در به مقدار وزن خرماهاست. (2) -

منابع:
۱ - ارشاد ٬ مفید ٬ ص ۱۱۸
2.بحار ج ۴۰ ص ۲۸۶

موضوع قفل شده است