محبوبیت و بی نیازی

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
محبوبیت و بی نیازی

با نام خدا
و سلام عرض احترام

"هیچ کس از مردم مرا دوست ندارد و هیچ کس کوچکترین توجهی به من ندارد..."

آیا این طرز تفکر درسته؟

این سوال برای من پیش اومده و ذهن منو مشغول خودش کرده

انسان ذاتا به توجه و مورد محبت قرار گرفتن نیاز داره، توی احادیث هم گفته شده که باید از مردم قطع امید کرد و به مردم بی نیاز بود

من نیاز به جلب توجه رو در خودم کمابیش احساس میکردم واسه همین چند مدته به خودم القا می کنم "هیچ کس از مردم مرا دوست ندارد و هیچ کس کوچکترین توجهی به من ندارد" تا ناامید بشم و باعث بشه از جلب توجه و شاید هم ریاکاری پنهان دست بکشم و به بی نیازی برسم

میخوام ببینم این طرز فکر اثر منفی نمیزاره؟

چرا یکی از معصومین (ع) در دعای خود محبوبیت در دل مردم را از خدا طلب میکرد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سینا

[=microsoft sans serif]نکته ای که لازم است به آن توجه کنید این است که شما برای در امان ماندن از ریا به نوعی تلقین نادرست متوسل شده اید.این که انسان بخواهد عملش را خالصانه برای خداوند انجام دهد وانگیزه اش الهی باشد ونه به قصد ریا، یک بحث است واین که انسان قطع امید از مردم کند وفقط چشمش به رحمت الهی باشد بحث دیگری است ضمن این که محبوبیت پیدا کردن یکی از نیازهای درونی انسان است که سرکوب آن باعث بروز مشکلاتی همچون افسردگی و سایر مشکلات روحی وروانی خواهد شد.بنابراین این طرز تفکر شما تفکری نادرست است.[=microsoft sans serif]

راه مبارزه با ريا كارى هم مثل همه ی رذائل اخلاقی دیگر، از طریق علمی وعملی انجام پذیر هست در مرحله ی علمی شما لازم است نسبت به ریشه ی ریا آگاهی پیدا کنید وعواقب سخت وعوارض مادی ومعنوی ریا را بشناسید ودر مرحله ی عمل آهسته وپیوسته به ترک این رذیله اقدام کنید.وقتی پایه های توحید افعالی( به این معنا که لا موثر فی الوجود الا الله)در انسان محکم نباشد وانسان عزت وذلت ورزق ونعمت را بدست خدا نداند در این شرایط برای بدست آوردن این امور ممکن است سراغ مردم برودوبا عمل ریایی خودش سعی در جلب رضایت مردم داشته باشد.با محکم کردن پایه های توحید افعالی می تونیم از ریا فاصله بگیریم علاوه بر این اگر به آموزه های قرآن توجه کنیم وبه یقین برسیم که همه چیز دست خداست از عمل ریایی ونشان دادن عمل برای مردم صرف نظر می کنیم چرا که خدا در قرآن می فرمایند:

«انْ يَنْصُرُكُمْ اللَّهُ فَلا غالِبَ لَكُمْ وَ انْ يَخْذُلْكُمْ فَمَنْ ذَاالَّذى يَنْصُرُكُمْ مِنْ بَعْدِهِ؛

اگر خداوند شما را يارى كند هيچ كس بر شما غلبه نخواهد كرد و اگر دست از يارى شما بر دارد هيچ كس نمى‏تواند شما را يارى كند!»

سوره آل عمران آیه 160

البته در مراحل ابتدایی درمان ریا، میشود از طریق پنهان نگهداشتن عمل این مشکل را حل کرد هر عملی که خود ما احساس می کنیم ممکن است در انجام دادنش ریا کنیم بهتر هست دور از چشم بقیه ودر جای خلوت انجام بدهیم کم کم با تکرار این کار رذیله ی ریا به فراموشی سپرده میشود.

لازم است بدانیم که محبوبیت یافتن در بین مردم نعمت وفضیلت است و چنین دعایی از سوی ائمه علیهم السلام نیز به دلیل این است که آن بزرگواران با کسب محبوبیت در بین مردم به دنبال هدایت وراهنمایی وتامین سعادت آنها هستند چرا که هر چه مردم امام را بیشتر دوست بدارند بهتر تبعیت می کنند وسعادت دنیوی واخروی آنها تامین خواهد شد.
در روایات آمده است که شما اگر با قلبتان متوجه خدای سبحان باشید، او چندین پاداش به شما مرحمت می‏کند، گذشته از اقبال الهی و گذشته از بهشت، خداوند متعال دل‏های دیگران را متوجه شما می‏کند و شما محبوب دل‏های مردم می‏شوید . در واقع این محبوبیت در بین مردم پاداشی از جانب خد است که خداوند به بندگانش عطا می کند وچه ذخیره ‏ای بالاتر از این که دل‏های مؤمنین به طرف انسان متوجه باشد . چرا که اگر دل های دیگران متوجه ما باشد آنها همواره ما را دوست می دارند وهمواره برای ما دعا می کنند وچه فضیلتی بهتر از این که مردم دعا گوی انسان باشند.
در واقع وقتی دل های مردم متوجه کسی باشد انسان متوجه می شود که این امر امری خدایی است وخداوند که مقلب القلوب است دل ها را متوجه این اشخاص کرده است واتفاقا راه رسیدن به این مقام بسته نیست وبرای همه ی ما باز است اما دشوار.پس چنین خواسته ای در واقع رسیدن به خیر دنیا وآخرت است وامری پسندیده.
باز لازم است توجه بیشتری کنید که دعا برای کسب این مقام به معنی دل سپردن به دیگران نیست بلکه انسان با توکل بر خدا ودل کندن از غیر خدا می تواند به این مقام برسد

خرافه ستیز;450993 نوشت:
با نام خدا
و سلام عرض احترام

"هیچ کس از مردم مرا دوست ندارد و هیچ کس کوچکترین توجهی به من ندارد..."

آیا این طرز تفکر درسته؟

این سوال برای من پیش اومده و ذهن منو مشغول خودش کرده

انسان ذاتا به توجه و مورد محبت قرار گرفتن نیاز داره، توی احادیث هم گفته شده که باید از مردم قطع امید کرد و به مردم بی نیاز بود

من نیاز به جلب توجه رو در خودم کمابیش احساس میکردم واسه همین چند مدته به خودم القا می کنم "هیچ کس از مردم مرا دوست ندارد و هیچ کس کوچکترین توجهی به من ندارد" تا ناامید بشم و باعث بشه از جلب توجه و شاید هم ریاکاری پنهان دست بکشم و به بی نیازی برسم

میخوام ببینم این طرز فکر اثر منفی نمیزاره؟

چرا یکی از معصومین (ع) در دعای خود محبوبیت در دل مردم را از خدا طلب میکرد؟

سلام

مومن باید بداند همانطور که رهبانیت و دوری گزینی از مردم مذموم است، نداشتن دوست هم مذموم است.

احدیث زیر هم راه گشا است:

1- من کان للَّه کان اللَّه له
وقتى کسی در راه خدا حرکت میکند، خدا به او کمک میکند، سنتهاى الهى به او کمک میکنند. دلهاى مردم دست خداست.

2- من انس بتلاوه القران لم توحشه مفارقه الاخوان [ غرر الحكم، ص 683، ح 1128. ] هر كس به خواندن قرآن انس گيرد، جدايى دوستان به وحشتش نيفكند.

3- المومن من كان حبه لله و بغضه لله و اخذه لله و تركه لله [ ، ج 1، ص 69، ح 1769. ] مومن كسى است كه دوستى اش براى خدا، دشمنى اش براى خدا،
گرفتنش براى خدا و رها كردنش براى خدا باشد.

4- يغتنم مواخاه الابرار و تجنب مصاحبه الاشرار و الفجار [غرر الحكم، ص 874، ح 10. ] برادرى و دوستى با نيكان، و همچنين دورى گزيدن از همنشينى با بدان و بد كاران مغتنم است.

ممنونم استاد سینا
باور کنید اینقدر سوال برام پیش اومده و مغزم درگیر شده که نمیدونم چطوری روی کاغذ بیارم و خلاصه کنم
ممنون میشم این تاپیک رو نبندید تا یکی دو روز دیگه سوال بعدی ام رو در همین زمینه میپرسم

خرافه ستیز;453723 نوشت:
ممنونم استاد سینا
باور کنید اینقدر سوال برام پیش اومده و مغزم درگیر شده که نمیدونم چطوری روی کاغذ بیارم و خلاصه کنم
ممنون میشم این تاپیک رو نبندید تا یکی دو روز دیگه سوال بعدی ام رو در همین زمینه میپرسم

[=microsoft sans serif]
سلام وعرض ادب

چشم بزرگوار تا هر موقع که خواستید فکر کنید وسوال بنویسید.

:Gol:سلام...:Gol:
ببخشید تا حالا فکر کردین چرا مردم بهتون توجه ندارن؟
اصلا برا چی موضوع توجه مردم براتون مهمه؟
ببخشید ....شما بایکم فکر در باره این سوالا شاید به نتیجه مورد نظر برسید.موفق باشید

سوال:
آیا معصومین (ع) در دعای خود محبوبیت در دل مردم را از خدا طلب میکردند؟"هیچ کس از مردم مرا دوست ندارد"آیا این طرز تفکر درسته؟

پاسخ:
نکته ای که لازم است به آن توجه کنید این است که شما برای در امان ماندن از ریا به نوعی تلقین نادرست متوسل شده اید.این که انسان بخواهد عملش را خالصانه برای خداوند انجام دهد و انگیزه اش الهی باشد ونه به قصد ریا، یک بحث است واین که انسان قطع امید از مردم کند وفقط چشمش به رحمت الهی باشد بحث دیگری است
ضمن این که محبوبیت پیدا کردن یکی از نیازهای درونی انسان است که سرکوب آن باعث بروز مشکلاتی همچون افسردگی و سایر مشکلات روحی و روانی خواهد شد.بنابراین این طرز تفکر شما تفکری نادرست است.
راه مبارزه با ريا كارى هم مثل همه ی رذائل اخلاقی دیگر، از طریق علمی وعملی انجام پذیر هست در مرحله ی علمی شما لازم است نسبت به ریشه ی ریا آگاهی پیدا کنید وعواقب سخت وعوارض مادی ومعنوی ریا را بشناسید ودر مرحله ی عمل آهسته و پیوسته به ترک این رذیله اقدام کنید.

وقتی پایه های توحید افعالی( به این معنا که لا موثر فی الوجود الا الله)در انسان محکم نباشد و انسان عزت و ذلت و رزق و نعمت را بدست خدا نداند در این شرایط برای بدست آوردن این امور ممکن است سراغ مردم برود و با عمل ریایی خودش سعی در جلب رضایت مردم داشته باشد.با محکم کردن پایه های توحید افعالی می تونیم از ریا فاصله بگیریم علاوه بر این اگر به آموزه های قرآن توجه کنیم و به یقین برسیم که همه چیز دست خداست از عمل ریایی و نشان دادن عمل برای مردم صرف نظر می کنیم.
چرا که خدا در قرآن می فرمایند:
«انْ يَنْصُرُكُمْ اللَّهُ فَلا غالِبَ لَكُمْ وَ انْ يَخْذُلْكُمْ فَمَنْ ذَاالَّذى يَنْصُرُكُمْ مِنْ بَعْدِهِ؛
اگر خداوند شما را يارى كند هيچ كس بر شما غلبه نخواهد كرد و اگر دست از يارى شما بر دارد هيچ كس نمى‏تواند شما را يارى كند!»(1)

البته در مراحل ابتدایی درمان ریا، میشود از طریق پنهان نگهداشتن عمل این مشکل را حل کرد هر عملی که خود ما احساس می کنیم ممکن است در انجام دادن آن ریا کنیم بهتر هست دور از چشم بقیه ودر جای خلوت انجام بدهیم کم کم با تکرار این کار رذیله ی ریا به فراموشی سپرده میشود.لازم است بدانیم که محبوبیت یافتن در بین مردم نعمت وفضیلت است و چنین دعایی از سوی ائمه (علیهم السلام) نیز به دلیل این است که آن بزرگواران با کسب محبوبیت در بین مردم به دنبال هدایت وراهنمایی وتامین سعادت آنها هستند چرا که هر چه مردم امام را بیشتر دوست بدارند بهتر تبعیت می کنند وسعادت دنیوی واخروی آنها تامین خواهد شد.

در روایات آمده است که شما اگر با قلبتان متوجه خدای سبحان باشید، او چندین پاداش به شما مرحمت می‏کند، گذشته از اقبال الهی و گذشته از بهشت، خداوند متعال دل‏های دیگران را متوجه شما می‏کند و شما محبوب دل‏ های مردم می‏شوید . در واقع این محبوبیت در بین مردم پاداشی از جانب خدا است که خداوند به بندگانش عطا می کند وچه ذخیره ‏ای بالاتر از این که دل‏ های مؤمنین به طرف انسان متوجه باشد . چرا که اگر دل های دیگران متوجه ما باشد آنها همواره ما را دوست می دارند وهمواره برای ما دعا می کنند وچه فضیلتی بهتر از این که مردم دعا گوی انسان باشند.
در واقع وقتی دل های مردم متوجه کسی باشد انسان متوجه می شود که این امر امری خدایی است وخداوند که مقلب القلوب است دل ها را متوجه این اشخاص کرده است واتفاقا راه رسیدن به این مقام بسته نیست وبرای همه ی ما باز است اما دشوار.پس چنین خواسته ای در واقع رسیدن به خیر دنیا وآخرت است وامری پسندیده.باز لازم است توجه بیشتری کنید که دعا برای کسب این مقام به معنی دل سپردن به دیگران نیست بلکه انسان با توکل بر خدا ودل کندن از غیر خدا می تواند به این مقام برسد.

منابع:
1.سوره آل عمران آیه 160

موضوع قفل شده است