حکم ﺷﻜﺎﺭ و ﻣﺎﻫﻴﮕﻴﺮی در اسلام

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم ﺷﻜﺎﺭ و ﻣﺎﻫﻴﮕﻴﺮی در اسلام

ﺳﻼﻡ و ﻋﺮﺽ اﺩﺏ
ﻣﻲ ﺧﻮاﺳﺘﻢ ﻧﻆﺮ اﺳﻼﻡ ﺭا ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺷﻜﺎﺭ ﻣﺎﻫﻴﮕﻴﺮﻱ و ﻗﻂﻊ ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ ﺑﺪاﻧﻢ.
ﻣﻤﻨﻮﻥ

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد نور

Hrm;450961 نوشت:
ﺳﻼﻡ و ﻋﺮﺽ اﺩﺏ
ﻣﻲ ﺧﻮاﺳﺘﻢ ﻧﻆﺮ اﺳﻼﻡ ﺭا ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺷﻜﺎﺭ ﻣﺎﻫﻴﮕﻴﺮﻱ و ﻗﻂﻊ ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ ﺑﺪاﻧﻢ.
ﻣﻤﻨﻮﻥ

با سلام و عرض ادب

درصورتی که خلاف مقررات نباشد اشکال ندارد البته قطع درختان درجایی که ضرورت نداشته باشد جایز نیست.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

خیلی ممنون از جوابتان.
این که گفتید از نظر فقهی بود. من در واقع از نظر اخلاقی و معنوی منظورم بود.
بطور مثال اینطور که من شنیده ام، یکی از اثرات ذبح اسلامی اینست که حیوان درد را احساس نمی کند (آیا شما این موضوع را تایید می کنید؟). حال سوال من اینست که وقتی می شود گوشت ذبح شده خرید، آیا از نظر اخلاقی شلیک کردن به یک حیوان (که درد زیادی احساس مس کند) و بعد ذبح کردن آن درست است؟ و این نکته را هم مد نظر داشته باشید که معمولا شکار به علت ضرورت نیست بلکه بعلت تفریح است!
همچنین اگر می شود توضیح دهید که بعد از صید ماهی آیا باید آن را در خشکی رها کرد تا جان دهد یا با سنگ کشت؟

بسیار ممنون از وقتی که می گذارید.

[="#006400"]هوالعالم

[="#000080"]اگر محتاج شکار نیستیم . شکار نکنیم !!
شاید زنبوری نباشه که به دهان جوجه کبک دانه گندم بندازه !

بدتر ازینها بازتاب اعمال خوب و بد ماست
و اجرای حکم قانون طبیعت حتی برای خدانشناس ... [/]

[/]

Mohammad2db;451623 نوشت:
هوالعالم

اگر محتاج شکار نیستیم . شکار نکنیم !!
شاید زنبوری نباشه که به دهان جوجه کبک دانه گندم بندازه !

بدتر ازینها بازتاب اعمال خوب و بد ماست
و اجرای حکم قانون طبیعت حتی برای خدانشناس ...

بنده با حرف شما موافق هستم.
من خودم نسبت به شکار حس خوبی ندارم و فکر می کنم دلیل آن زجر کشیدن حیوان باشد. اما نکته اینجاست که به هر دلیلی این حس بد را نسبت به ماهیگیری ندارم! شاید دلیل آن این باشد که راه درست مصرف ماهی همین ماهیگیریست. منظورم اینست که مثلا راه درست مصرف حیوان ذبح بدون درد است اما ماهی راهش همین ماهیگیری است!
آیا نظر شما هم همین است؟ یا نه، باید نسبت به ماهیگیری هم حس بدی داشت؟

Hrm;451661 نوشت:
بنده با حرف شما موافق هستم.
من خودم نسبت به شکار حس خوبی ندارم و فکر می کنم دلیل آن زجر کشیدن حیوان باشد. اما نکته اینجاست که به هر دلیلی این حس بد را نسبت به ماهیگیری ندارم! شاید دلیل آن این باشد که راه درست مصرف ماهی همین ماهیگیریست. منظورم اینست که مثلا راه درست مصرف حیوان ذبح بدون درد است اما ماهی راهش همین ماهیگیری است!
آیا نظر شما هم همین است؟ یا نه، باید نسبت به ماهیگیری هم حس بدی داشت؟

[="#006400"]هوالعالم

با سلام

بله شکار برای تامین نیاز و خوراک و حفظ جان از بهترین راههاست
اما نه برای انسانی که بین موجود سالم و بیمار و اهلی و وحشی فرقی نمیبینه.

ولی کشتن جاندار برای تفریحی که ضررش بیشتر از سودش باشه
مطمعنن نمیتونه به انسانه سالم حس خوبی بده و مسلما کار درستی نیست .
که میشه همون خلاف مقررات

نحوه ذبح حیوان بستگی به واکنش حیوان داره
و اثار این واکنش, در سلامت چیزی که خوراک ما میشه .

در مورد ازاد سازی ازین دنیا
علی ایحال بهتر که در صورت امکان با بهترین و سریعترین شکل ممکن
سر از بدن یا مغز از قلب حلال گوشت جدا بشه .
البته خودم به هر دری میزنم و تا حدش میخرم و شده تا حدش نمیخورم تا بطور مستقیم چنین کاری نکنم
ولی اگر لازم باشه باید بهترین راه رو پیدا کرد .

شاید بتونیم ماهیه خارج از اب رو به انسانی خارج از جو زمین تشبیه کنیم که چه بلایی سرش میاد ...

حالا بعضی هم با کفر و گاها مغرضانه حیوان رو برادر انسان میدونند و میخونند
و خیلی وسواسی عمل میکنند
که باید گفت دلیل این نسبت بین انسانها ,
فقط بخش دمیده شده از جانب خدا در انسانهاست
که در دیگر موجودات یا لااقل در موجودات سطح پایین وجود نداره !
اما باز به این معنی نیست که دیگر مخلوقه ناقص اهمیتی ندارن
و خارج از زنجیره هستن
که نیستند .[/]

Hrm;451611 نوشت:
خیلی ممنون از جوابتان.
این که گفتید از نظر فقهی بود. من در واقع از نظر اخلاقی و معنوی منظورم بود.
بطور مثال اینطور که من شنیده ام، یکی از اثرات ذبح اسلامی اینست که حیوان درد را احساس نمی کند (آیا شما این موضوع را تایید می کنید؟). حال سوال من اینست که وقتی می شود گوشت ذبح شده خرید، آیا از نظر اخلاقی شلیک کردن به یک حیوان (که درد زیادی احساس مس کند) و بعد ذبح کردن آن درست است؟ و این نکته را هم مد نظر داشته باشید که معمولا شکار به علت ضرورت نیست بلکه بعلت تفریح است!
همچنین اگر می شود توضیح دهید که بعد از صید ماهی آیا باید آن را در خشکی رها کرد تا جان دهد یا با سنگ کشت؟

بسیار ممنون از وقتی که می گذارید.

با سلام و عرض ادب و تشکر از تمام کاربرانی که مشارکت داشته اند

برای اطلاع از مباحث اخلاقی و دریافت پاسخ دقیق بهتر است سوال خود را از انجمن اخلاق پیگیری نمایید.

همواره به سلامت باشید

آیا امکان آن وجود دارد که تاپیک به بخش اخلاق ارجاع داده شود یا بهتر است خودم تاپیکی جدید در آن قسمت ایجاد کنم؟

همچنین لطفا از نظر فقهی توضیح دهد که

بعد از صید ماهی آیا بهتر است آن را در خشکی رها کرد تا جان دهد یا با سنگ کشت؟

Hrm;452273 نوشت:
آیا امکان آن وجود دارد که تاپیک به بخش اخلاق ارجاع داده شود یا بهتر است خودم تاپیکی جدید در آن قسمت ایجاد کنم؟

همچنین لطفا از نظر فقهی توضیح دهد که

با سلام و عرض ادب

بهتر است برای ارجاع سوال به بخش اخلاق سوال خود را به اطلاع مسولئین ارجاع سوالات بفرستید.
اگر ماهى از آب بيرون بيفتد يا موج آن را بيرون بيندازد يا آب فرو رود و ماهى در خشكى بماند، چنانچه پيش از آن كه بميرد با دست ‏يا به وسيله ديگر كسى آن را بگيرد، بعد از جان دادن حلال است درهرحال ماهی باید زنده از آب گرفته شود.

رساله مراجع،م2615

به نام خدا

سلام عليكم

عرض تسليت ايام

Hrm;452273 نوشت:

من اين مطلب رو خدمت همكاران محترم ارجاع رسوندم ، منتظر پاسخ و تصميم ايشون هستيم .

[=arial]اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا رسول الله(ص)

السلام علیک یا اهل بیت نبوه (ع)

السلام علیک یا اباصالح المهدی (عج)

سلام جمیعا

[=arial]
[=arial black]

نبی مکرم اسلام (ص) می فرماید:

ما من دابة طائر ولا غيره يقتل بغير الحق إلاستخاصمه يوم القيامة[1]
هیچ پرنده یا غیر پرنده ای به ناحق کشته نمی شود مگر اینکه در روز قیامت به دشمنی قاتل خویش بر می خیزد.
هم چنین می فرمایند:
قال رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم : ما من إنسان يقتل عصفورا فما فوقها بغير حقها إلا سأله الله عنها، قيل : يا رسول الله وما حقها ؟ قال : أن يذبحها فيأكلها وأن لا يقطع رأسها ويرمي به.[2]
رسول خدا (ص) می فرمایند:کسی که گنجشک یا پرنده دیگر را به ناحق بکشد،درروزقیامت[درباره حق آن پرنده]مورد بازخواست قرار می گیرد.گفته شد:ای رسول خدا(ص) حق آن چیست؟فرمود [به گونه صحیح ]ذبح شود و مورد استفاده قرار گیرد؛نه این که سرش را ببرد و آن را دور افکند.

در مورد درختان باید گفت که در اسلام هم در باره نگهداری درخت و آبیاری آن دستور رسیده و هم از قطع آن نهی شده است.

نبی مکرم(ص) می فرمایند:

من سقى طلحة أو سدرة فكأنما سقى مؤمنا من ظما[3]
هرکس درخت طلح و سدر [درخت نیازمند به آب]را سیراب کند،گویا انسان مومن تشنه را سیراب کرده است.

در مورد قطع درختان :

نبی مکرم(ص) چنین می فرمایند:

من قطع سدرة صوب الله رأسه في النار[4]
هرکس[بی جهت]درخت سدری را قطع کند خدا سرش را در آتش فرو می برد.

امیرالمومنین(ع) می فرماید:
ومما يزيد في العمر ترك الأذى وتوقير الشيوخ ، وصلة الرحم ، وأن يحترز عن قطع الأشجار الرطبة إلا عندالضرورة ، وإسباغ الوضوء ، وحفظ الصحة.... .[5]
از عوامل افزایش دهنده عمر رها کردن آزار دیگران،احترام به پیران،صله رحم و این که از بریدن درخت سبز پرهیز شود،مگر برای ضرورت.

امام صادق علیه السلام می فرمایند:
لا تقطعوا الثمار فيبعث الله عليكم العذاب صبا .[6]
درخت های ثمر دهنده ار قطع نکنید[اگرچنین کنید]خدا سخت بر شما عذاب فرو می ریزد.

در این باره می توانید به کتاب مفاتیح الحیاه آیت الله جوادی آملی مراجعه کنید .

[/HR][1] . المتقي الهندي،کنز العمال،(16جلدی)، مؤسسة الرسالة ، بيروت لبنان،سال چاپ : 1409 - 1989 م،ج15،صفحه38.

[2] . العلامة المجلسي؛بحارالانوار،(110جلدی)، دار إحياء التراث العربي، بيروت لبنان،سال چاپ : 1403 - 1983 م،ج61،ص306.

[3] . العياشي،محمد بن مسعود؛تفسیر العیاشی،(دوجلدی)، المكتبة العلمية الإسلامية ،تهران،بی تا،ج2،ص86.

[4] . العلامة المجلسي ؛همان،ج63،ص113.

[5].همان؛ج73،ص319.

[6] .کلینی؛کافی،(8جلدی)، دار الكتب الإسلامية، تهران، چاپ : الثالثة،سال چاپ : 1367 ش،ج5،ص264.
الحر العاملي؛وسائل الشیعه،(30جلدی)، مؤسسة آل البيت (ع) لإحياء التراث ،قم، چاپ : الثانية،سال چاپ : 1414،ج19،ص39.

بسیار ممنون
حال سوال اینست که وقتی می شود گوشت حیوان ذبح شده را از بازار به آسانی تهیه کرد آیا درست است که کسی به شکار برود و حیوان را اول با تیر زخمی بکند (و در حالیکه آن حیوان زجر می کشد) و بعد ذبح بکند؟
همچنین لطفا توضیح دهید که

[=arial black]
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]بهتر است سوالات شما رو دوستان کارشناس جواب بدهند

[=arial black]

[=arial black]در مورد کیفربه ناحق کشتن حیوان قبلا احادیثی نوشته شد:

sayedali;479647 نوشت:
نبی مکرم اسلام (ص) می فرماید:

ما من دابة طائر ولا غيره يقتل بغير الحق إلاستخاصمه يوم القيامة[1]
هیچ پرنده یا غیر پرنده ای به ناحق کشته نمی شود مگر اینکه در روز قیامت به دشمنی قاتل خویش بر می خیزد.
هم چنین می فرمایند:
قال رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم : ما من إنسان يقتل عصفورا فما فوقها بغير حقها إلا سأله الله عنها، قيل : يا رسول الله وما حقها ؟ قال : أن يذبحها فيأكلها وأن لا يقطع رأسها ويرمي به.[2]
رسول خدا (ص) می فرمایند:کسی که گنجشک یا پرنده دیگر را به ناحق بکشد،درروزقیامت[درباره حق آن پرنده]مورد بازخواست قرار می گیرد.گفته شد:ای رسول خدا(ص) حق آن چیست؟فرمود [به گونه صحیح ]ذبح شود و مورد استفاده قرار گیرد؛نه این که سرش را ببرد و آن را دور افکند.

[=arial black]
درمورد تیراندازی به حیوانات نبی مکرم(ص) می فرماید:

لا تتخذوا شيئا فيه الروح غرضا[1]

هیچ جانداری را هدف تیراندازی خود قرار ندهید.

آیت الله جوادی آملی چنین می نویسد :

((در اسلام شکار کردن برخی حیوانات در شرایط ویژه اجازه داده شده است؛ولی اجازه داده نشده بی جهت و برای هوسرانی جانداری هوس تیراندازی قرار گیرد.))[2]

رسول الله صلى الله عليه وآله على قوم نصبوا دجاجة حية وهم يرمونها بالنبل .فقال صلى الله عليه وآله : من هؤلاء ؟ ! لعنهم الله[3]

رسول خدا(ص) از کنار گروهی گذشت که مرغ زنده ای را در جایی بلند بسته بودند و آن را هدف تیراندازی قرار داده بودند.رسول خدا(ص) با مشاهده آن صحنه فرمود:اینان کیان اند؟لعنت خدا بر آنان باد.

[/HR][1] . السيوطي؛ جلال الدين،الجامع الصغیر،(2جلدی)، دار الفكر للطباعة والنشر والتوزيع ،بيروت، چاپ : الأولى،سال چاپ : 1401 - 1981 م،ج2،ص729.

[2] .آیه الله جوادی آملی؛مفاتیح الحیاه،مرکز چاپ اسراء،قم،چاپ 42،پاییز 1391،ص663.

[3] . الراوندي؛ فضل الله،النوادر، مؤسسة دار الحديث الثقافية ، قم، چاپ : الأولى،ص171.

[=arial black]
بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]روح حاکم بر آموزه های اسلامی ،پرهیز از کشتن چهارپایان و جانوران بی آزار است،مگر در مواردی که بهر ه برداری از حیوان منحصر به ذبح ان باشد.
ذبح حیوان هم نباید زجر آور باشد یا در معرض دید حیوانی دیگر باشد ،از همین رو آدابی دارد که به بخشی از آنها اشاره می شود:

[=arial black]نیکی به حیوان هنگام ذبح:

إن الله محسن يحب الاحسان ، فإذا قتلتم فأحسنواالقتلة ، وإذا ذبحتم فأحسنوا الذبحة .[1]
رسول خدا (ص) می فرماید:خدا اهل احسان است و احسان را دوست می دارد،پس...هنگام ذبح حیوان با نیک رفتاری ذبح کنید.

آمادگی قصاب برای ذبح :

وروى شداد بن أوس أن النبي صلى الله عليه وآله قال : إن الله كتب عليكم الاحسان في كل شئ فإذا قتلتم فأحسنوا القتلة وإذا ذبحتم فأحسنوا الذبحة وليحد أحدكم شفرته وليرح ذبيحته .[2]
شدادبن اوس می گوید :پیامبر(ص) فرمود :خدا بر شما نوشته است که در هر چیز اهل احسان باشید،پس هرگاه خواستید...حیوانی را ذبح کنید،نیکو ذبح کنید؛کارد راتیز کنید و ذبیحه را زود راحت کنید.

هم چنین می فرمایند:
إذا ذبح أحدكم فليجهز انتهى[3]
هرگاه خواستید حیوانی را ذبح کنیدخیلی سریع کار را تمام کنید.

نیازردن حیوان هنگام ذبح:

مر رسول الله صلى الله عليه وسلم على رجل واضع رجله على صفحة شاة وهو يحد شفرته وهي الصويت إليه ببصرها قال أفلا قبل هذا أو تريد أن تميتهاموتتان؟[4]
پیامبر(ص) شخصی را دید که گوسفندی را خوابانیده و درحالی که پا بر صورت آن حیوان نهاده کارد را تیز می کند و گوسفند با نگاه به او شیون می کرد.آن حضرت از ذابح پرسید:چراپیش از این چنین نکردی؟یا می خواهی آن را دوبار بمیرانی؟

امام صادق علیه السلام می فرماید:
لا تنخع الذبيحة حتى تموت فإذا ماتت فانخعها .[5]
هنگام ذبح و پیش از مرگ حیوان نخاع آن را قطع نکنیدو پس از مرگش این کار را انجام دهید.

پیامبر (ص) هم چنین از زجر کش کردن حیوان نهی می فرمود:
نهى........... يقتل شئ من الدواب صبرا ، يرويه جابر بن عبد الله ، ومعناه أن.[6]

هم چنین نبی مکرم(ص) از قتل حیوان یا غیر حیوان به صورت صبر(که حیوان را حبس کنی یا بزنی تا بمیرد) نهی می کرد و می فرمودند:اگر می خواهید آن را ذبح کنید ،ذبح کنید [معطلش نکنید].
................ينهى أن تصبر بهيمة أو غيرها لتقل وان أردتم ذبحها فاذبحوها[7]

[/HR][1] . المتقي الهندي،کنز العمال،(16جلدی)، مؤسسة الرسالة ، بيروت لبنان،سال چاپ : 1409 - 1989 م،ج5،ص392.

[2] . العلامة المجلسي؛بحارالانوار،(110جلدی)، دار إحياء التراث العربي، بيروت لبنان،سال چاپ : 1403 - 1983 م،ج62،ص316.

[3] .همان.

[4] . الطبراني؛ المعجم الكبير،(20جلدی)، ناشر : دار إحياء التراث العربي،بی جا، چاپ : الثانية،بی تا،ج11،ص263.

[5] . کلینی؛کافی،(8جلدی)، دار الكتب الإسلامية، تهران، چاپ : الثالثة،سال چاپ : 1367 ش،ج6،229.

[6] . النوري الطبرسي، ميرزا حسين؛(18جلدی) ،مؤسسة آل البيت (ع) لإحياء التراث ، بيروت لبنان، چاپ : الثانية،سال چاپ : 1408 - 1988 م،ج16،ص160.

[7] . أحمد بن حنبل،مسند احمد،(6جلدی)، ناشر : دار صادر، بيروت لبنان،بی تا،ج2،ص94.

[=arial black]
بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]حال با توجه به توضیحات فوق :

کارشناس محترم من هم سوال دارم :

لطفا پاسخ هایتان را مشخص شده برا اساس شماره سوال و بند های هر سوال بنویسید:

مرجع تقلید: امام خامنه ای

اولین سوال

الف ) اگر یک نفر برای تغذیه نیازی به شکار ندارد(یعنی تو بازار هست و او هم می تواند بخرد)، آیا می تواند برود شکار،حیوانی را بکشد (ذبح اسلامی هم بکند) و از گوشت آن تغدیه کند؟

ب) آیا اگر این فرد بتواند به بازار مراجعه کند و عین همان گوشت را پیدا کند شکار حلال است ؟اصلا می تواند برود شکار؟

ج) آیا اگر فردی گوشت حیوانی را دوست داشته باشد که در بازار پیدا نشود،چه کار کند؟

د) اگر آن فرد گفت که با این که مثلا گوشت کبک در بازار پیدا می شود ، من دوست دارم گوشت کبکی را بخورم که در کوه و کمر بوده است و خودم شکار کرده ام ؟

ه) اگر فرد بتواند گوشت از بازار تهیه کند(یعنی مشکل مالی نداشته باشد) اما از طریق شکار گوشت خود و خانواده اش را تهیه کند تا مبلغی به عنوان پول گوشت به بازار ندهد چه؟

دومین سوال:

اگر کسی حیوانی را با زجر بکشد،آیا گوشت حیوان حلال است؟

سومین سوال:

الف )بعد از صید ماهی اگر آن را با سنگ بزنند تا کشته شود ماهی حلال است؟

ب) از نظر این که ماهی بدون زجر کشته شود : آیا رها کردن ماهی بدون زدن سنگ به آن بهتر است یا نه این که فی الفور با سنگ بزنند تا کشته شود؟

چهارمین سوال:

آیا این که کسی ماهی را بگیرد و بیرون آب بیندازد تا جان بدهد مشمول حکم ((صبر)) هست ؟

[=arial black]پنجمین سوال:

فرض کنید که برای شکار سازمان های مربوطه فصل هایی جهت جواز شکار آزاد بگذارند و بگویند با واریز کردن این مبلغ به حساب بانکی مجاز هستید فلان تعداد قطعه پرنده و یا حیوان دیگری را بکشید:

الف) شکار در این وضعیت شامل شکار تفریحی است؟ حلال است یا حرام؟چه طوری است؟
ب)اگر کسی که شکارچی هست،نیازی به شکار ندارد این کار را بکند چه؟

ششمین سوال:

الف)کشتن سگ ولگرد چه حکمی دارد؟

ب)آیا فرقی بین سگی که در بیابان های دور از شهر هست و امکان آمدن آن به داخل شهرمی باشد با سگی که در شهر ها یا اطراف شهر ها (با این ملاک که مثلا شب ها این سگ ها از بیابان اطراف وارد محدوده شهر می شوند) هست؟

هفتمین سوال:

کسی با اسلحه به بیابان برود،در طبیعت به قصد تفریح تیراندازی کند،اگر با صدای تیر که بلند است ،در صورتی که احتمال رود یا به قطع و یقین باعث آزرده شدن حیوانات طبیعت و ... شود آیا مشمول حکم آزار دادن حیوانات می شود؟

(دقت شود منظور شلیک تیر به سمت حیوان نیست، فرض کنید آقای الف به بیابان برود و در کوهها تیر اندازی کند ،صدای تیر در کوه و کمر بپیچد و حیوانات را بترساند).

هشتمین سوال:

کشتن و یا تیر اندازی به حیوانات وحشی چه وضعیتی دارد؟

الف)فرض شودکه احتمال حمله ان حیوان به ما هست،مثلا حیوانی هست و یک جا نشسته ،هنوز حمله ای نکرده تیر بهش بزنیم تا فرار کند یا کشته شود؟

ب)اگر احتمال حمله نباشد؛یا نتوان تشخیص داد که حیوان آیا خطر دارد یا ندارد چه طور؟

در این صورت برای رفع خطر آیا باید باز هم از جهت آسیب به حیوان تفکیک قائل شد که :

1.درمرجله اول با ایجاد مثلا صدای تیر حیوان را بترسانیم تا فرار کند؟
2. در مرحله دوم به خود حیوان شلیک کنیم

ج)به حیوانی شلیک شود،حیوان کشته نشود،اما پا به فرار بزارد وبعدا حیوان به فردی دیگر آسیب بزند [=arial black]آیا مسئولیتی وجود دارد ؟
[=arial black]
اگر حیوان اهلی بوده یا به هر حال کاری به کسی نداشته به او شلیک شود و فرار کند در اثر این شلیک وحشی شود و به بقیه آسیب زند چه؟

اگر حیوان وحشی باشد و تیر بخورد و وحشی تر شود و به کسی آسیب رسد، مسئولیت به دوش چه شخصی بار می شود؟

Hrm;479649 نوشت:
بسیار ممنون
حال سوال اینست که وقتی می شود گوشت حیوان ذبح شده را از بازار به آسانی تهیه کرد آیا درست است که کسی به شکار برود و حیوان را اول با تیر زخمی بکند (و در حالیکه آن حیوان زجر می کشد) و بعد ذبح بکند؟
همچنین لطفا توضیح دهید که

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال،اشکال برای شکار با شرایط شرعی آن نمی باشد و صید ماهی درهردوحالت اشکال شرعی ندارد.

رساله مراجع،احکام صید و ذباحه

sayedali;479662 نوشت:
اولین سوال

الف ) اگر یک نفر برای تغذیه نیازی به شکار ندارد(یعنی تو بازار هست و او هم می تواند بخرد)، آیا می تواند برود شکار،حیوانی را بکشد (ذبح اسلامی هم بکند) و از گوشت آن تغدیه کند؟

ب) آیا اگر این فرد بتواند به بازار مراجعه کند و عین همان گوشت را پیدا کند شکار حلال است ؟اصلا می تواند برود شکار؟

ج) آیا اگر فردی گوشت حیوانی را دوست داشته باشد که در بازار پیدا نشود،چه کار کند؟

د) اگر آن فرد گفت که با این که مثلا گوشت کبک در بازار پیدا می شود ، من دوست دارم گوشت کبکی را بخورم که در کوه و کمر بوده است و خودم شکار کرده ام ؟

ه) اگر فرد بتواند گوشت از بازار تهیه کند(یعنی مشکل مالی نداشته باشد) اما از طریق شکار گوشت خود و خانواده اش را تهیه کند تا مبلغی به عنوان پول گوشت به بازار ندهد چه؟

با سلام و عرض ادب

درتمام فرض های مذکور شکار با شرایطش اشکال شرعی ندارد.

sayedali;479662 نوشت:
دومین سوال:

اگر کسی حیوانی را با زجر بکشد،آیا گوشت حیوان حلال است؟

اگر ذبح شرعی شده باشد یا باشرایط شکار،حلال است.

sayedali;479662 نوشت:
سومین سوال:

ب) از نظر این که ماهی بدون زجر کشته شود : آیا رها کردن ماهی بدون زدن سنگ به آن بهتر است یا نه این که فی الفور با سنگ بزنند تا کشته شود؟

درهردوحال اگر ماهی زنده صید شود و بعد بمیرد حلال است.

برای اطلاع بیشتر به دو استفتا مطابق با نظر مقام معظم رهبری توجه نمایید:

در بعضى از مراكزى كه ماهى را به صورت زنده مى‏فروشند، بعد از گرفتن ماهى از آب، ضربه‏اى به سر ماهى زده و فوراً شكم آن را پاره كرده و امعاء و احشاء آن را خارج مى‏كنند در حالى كه هنوز ماهى زنده و كمى حركت دارد آيا خوردن چنين ماهى‏اى حلال است؟
ج) اشکال ندارد.

س2: براى صيد ماهى از حوضچه‏هاى پرورش ماهى، از اتصال برق به آب استفاده مى‏كنند:
الف: خوردن اين ماهى‏ها چه حكمى دارد؟
ب: چنانچه بعضى از اين ماهى‏ها به وسيله برق داخل آب بميرند و مخلوط با ماهى‏هاى نيمه‏جان به واسطه شک برق از آب گرفته شوند وظيفه چيست؟
ج) اگر با اتصال برق، ماهى در آب بميرد، حرام است ولى اگر آنها را زنده بگيرند و در خارج آب بميرند، حلال است؛ و اگر ماهىِ مرده و حرام با ماهى‌هاى حلال مخلوط شود و مجموعاً مقدار محدود و کمى باشند، از همه آنها بايد اجتناب شود.

sayedali;479662 نوشت:
چهارمین سوال:

آیا این که کسی ماهی را بگیرد و بیرون آب بیندازد تا جان بدهد مشمول حکم ((صبر)) هست ؟

بهتر است باشرایط مناسب ذبح یا صید شود ولی درفروض مذکوره گناهی واقع نمی شود.

sayedali;479662 نوشت:
پنجمین سوال:

فرض کنید که برای شکار سازمان های مربوطه فصل هایی جهت جواز شکار آزاد بگذارند و بگویند با واریز کردن این مبلغ به حساب بانکی مجاز هستید فلان تعداد قطعه پرنده و یا حیوان دیگری را بکشید:

الف) شکار در این وضعیت شامل شکار تفریحی است؟ حلال است یا حرام؟چه طوری است؟
ب)اگر کسی که شکارچی هست،نیازی به شکار ندارد این کار را بکند چه؟

اگر خلاف مقررات نباشد اشکال ندارد.

sayedali;479662 نوشت:
ششمین سوال:

الف)کشتن سگ ولگرد چه حکمی دارد؟

ب)آیا فرقی بین سگی که در بیابان های دور از شهر هست و امکان آمدن آن به داخل شهرمی باشد با سگی که در شهر ها یا اطراف شهر ها (با این ملاک که مثلا شب ها این سگ ها از بیابان اطراف وارد محدوده شهر می شوند) هست؟

درصورتی که باعث آزار نباشد کشتن بی جهت جایز نیست.

sayedali;479662 نوشت:
هفتمین سوال:

کسی با اسلحه به بیابان برود،در طبیعت به قصد تفریح تیراندازی کند،اگر با صدای تیر که بلند است ،در صورتی که احتمال رود یا به قطع و یقین باعث آزرده شدن حیوانات طبیعت و ... شود آیا مشمول حکم آزار دادن حیوانات می شود؟

(دقت شود منظور شلیک تیر به سمت حیوان نیست، فرض کنید آقای الف به بیابان برود و در کوهها تیر اندازی کند ،صدای تیر در کوه و کمر بپیچد و حیوانات را بترساند).

به خودی خود این عمل اشکال شرعی ندارد.

sayedali;479662 نوشت:
هشتمین سوال:

کشتن و یا تیر اندازی به حیوانات وحشی چه وضعیتی دارد؟

الف)فرض شودکه احتمال حمله ان حیوان به ما هست،مثلا حیوانی هست و یک جا نشسته ،هنوز حمله ای نکرده تیر بهش بزنیم تا فرار کند یا کشته شود؟

ب)اگر احتمال حمله نباشد؛یا نتوان تشخیص داد که حیوان آیا خطر دارد یا ندارد چه طور؟

در این صورت برای رفع خطر آیا باید باز هم از جهت آسیب به حیوان تفکیک قائل شد که :

ج)به حیوانی شلیک شود،حیوان کشته نشود،اما پا به فرار بزارد وبعدا حیوان به فردی دیگر آسیب بزند آیا مسئولیتی وجود دارد ؟

اگر حیوان اهلی بوده یا به هر حال کاری به کسی نداشته به او شلیک شود و فرار کند در اثر این شلیک وحشی شود و به بقیه آسیب زند چه؟

اگر حیوان وحشی باشد و تیر بخورد و وحشی تر شود و به کسی آسیب رسد، مسئولیت به دوش چه شخصی بار می شود؟

درفرضی که احتمال خطری از جانب آن حیوان وحشی باشد اشکال ندارد و احتمالات دیگری که مطرح شد ضمان شرعی برای آن فرد نمی آورد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

[="Tahoma"][="Indigo"]با عرض سلام
اگر شخصی هم به قصد تفریح و هم به قصد استفاده به شکار برود
مثلا ماهی گیری و یا شکار گنجشک
آیا شکار او حلال است؟
[/]

[=arial black]
بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]سلام

در مورد سوال اول:

sayedali;479662 نوشت:
اولین سوال

[=arial black]فرمودید که :

نور;486593 نوشت:
با سلام و عرض ادب

درتمام فرض های مذکور شکار با شرایطش اشکال شرعی ندارد.

[=arial black]
منظور از شرایط شکار چیست؟

منظور از اشکال شرعی ندارد چیست؟

آیا در هر کدام از اعمال مد نظر سوال ...عمل حرامی فرد مرتکب شده...عمل مکروه و....؟

یعنی اگر کسی نیاز به شکار ندارد و برود شکار عملش حرام نیست؟

در مورد سوال سوم:

sayedali;479662 نوشت:
سومین سوال:

[=arial black]سوال ب

منظور این است که از این لحاظ که حیوان کم تر زجر بکشد کدام روش بهتر است؟

در پاسخ به سوال5 فرمودید:

نور;486593 نوشت:

[=arial black]ببنید سوال ما این است که از لحاظ مقررات می آن مجوز می دهند برای شکار مثلا کبک

اما شکار چی با قصد تفریح می رود کبک را می کشد....این جا مگر شکار به قصد تفریح نیست؟

[=arial black]در مورد این قسمت از سوال هشتم:

sayedali;479662 نوشت:

[=arial black]آیا بهتر نیست در دفع حیوان وحشی خطر ناک مراتب به خرج داد؟

یعنی اول مثلا آتش روشن کنیم تا حیوان بگریزد

بعد ایجاد صدا کنیم

و در مرحله آخر به حیوان شلیک شود

مشکات;486847 نوشت:
با عرض سلام
اگر شخصی هم به قصد تفریح و هم به قصد استفاده به شکار برود
مثلا ماهی گیری و یا شکار گنجشک
آیا شکار او حلال است؟

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال اگر با رعایت شرایط شکار باشد اشکال ندارد.

موفق و موید باشید

sayedali;487695 نوشت:
منظور از شرایط شکار چیست؟

منظور از اشکال شرعی ندارد چیست؟

آیا در هر کدام از اعمال مد نظر سوال ...عمل حرامی فرد مرتکب شده...عمل مکروه و....؟

یعنی اگر کسی نیاز به شکار ندارد و برود شکار عملش حرام نیست؟

با سلام و احترام

اگر حيوان حلال گوشت وحشى را با اسلحه شکار کنند، با پنج‏ شرط حلال و بدنش پاک است: اول: آنکه اسلحه شکار مثل کارد و شمشير برنده باشد، يا مثل نيزه و تير، تيز باشد که به واسطه تيز بودن، بدن حيوان را پاره کند. و اگر به وسيله دام يا چوب و سنگ و مانند اينها حيوانى را شکار کند، پاک نمى‏شود و خوردن آن هم حرام است. و اگر حيوانى را با تفنگ شکار کنند، چنانچه گلوله آن تيز باشد که در بدن حيوان فرو رود و آن را پاره کند، پاک و حلال است. و اگر گلوله تيز نباشد بلکه با فشار در بدن حيوان فرو رود و حيوان را بکشد، يا به واسطه حرارتش بدن حيوان را بسوزاند و در اثر سوزاندن، حيوان بميرد، پاک و حلال بودنش اشکال دارد. دوم: کسى که شکار مى‏کند بايد مسلمان باشد يا بچه مسلمان باشد که خوب و بد را بفهمد، و اگر کافر يا کسى که اظهار دشمنى با اهل بيت پيغمبر صلى الله عليه و آله و سلم مى‏کند، حيوانى را شکار نمايد، آن شکار حلال نيست. سوم: اسلحه را براى شکار کردن حيوان به کار برد. و اگر مثلا جايى را نشان کند و اتفاقا حيوانى را بکشد، آن حيوان پاک نيست و خوردن آن هم حرام است. چهارم: در وقت بکار بردن اسلحه نام خدا را ببرد و چنانچه عمدا نام خدا را نبرد، شکار حلال نمى‏شود. ولى اگر فراموش کند، اشکال ندارد. پنجم: وقتى به حيوان برسد که مرده باشد، يا اگر زنده است، به اندازه سر بريدن آن وقت نباشد. و چنانچه به اندازه سر بريدن وقت باشد و سر حيوان را نبرد تا بميرد، حرام است.

اشکال شرعی ندارد یعنی حلال و جایز است

sayedali;487695 نوشت:
سوال ب

منظور این است که از این لحاظ که حیوان کم تر زجر بکشد کدام روش بهتر است؟

به لحاظ شرعی تفاوتی ندارد اخلاقا روشی را انتخاب نماید که حیوان کمتر اذیت شود.

sayedali;487695 نوشت:
ببنید سوال ما این است که از لحاظ مقررات می آن مجوز می دهند برای شکار مثلا کبک

اما شکار چی با قصد تفریح می رود کبک را می کشد....این جا مگر شکار به قصد تفریح نیست؟

sayedali;487695 نوشت:
آیا بهتر نیست در دفع حیوان وحشی خطر ناک مراتب به خرج داد؟

یعنی اول مثلا آتش روشن کنیم تا حیوان بگریزد

بعد ایجاد صدا کنیم

و در مرحله آخر به حیوان شلیک شود

اگر مراتب را رعایت کند از لحاظ اخلاقی بهتر است.

باید به همه متقاضیان دریافت مجوز شکار این مسائل و احکام گفته بشه که متاسفانه ... !! الان شکار فقط و فقط برای تفریح انجام میشه و در اکثر موارد هم ذره ای حکم شرعی واخلاقی رعایت نمی شه ... یعنی نمی دونن تا بخوان رعایت بکنن...

[="Tahoma"][="Indigo"]

نور;497521 نوشت:

اگر حيوان حلال گوشت وحشى را با اسلحه شکار کنند، با پنج‏ شرط حلال و بدنش پاک است:

سلام
اگر میشه بیشتر راجع به احکام ذبح و شکار بگید. خیلی از چیزهایی که اینجا گفته شد برای من و خیلی های دیگه تازگی داشت.
اجرکم عند الله[/]

مشکات;497924 نوشت:
سلام
اگر میشه بیشتر راجع به احکام ذبح و شکار بگید. خیلی از چیزهایی که اینجا گفته شد برای من و خیلی های دیگه تازگی داشت.
اجرکم عند الله[/quote

با سلام و عرض ادب

بهتر است اگر سوال خاصی در این زمینه دارید بفرمایید،درخدمتتان هستیم اما برای اطلاع بیشتر به مطالب زیر هم توجه شود مناسب است:

اگر سگ شكارى، حيوان وحشى حلال گوشتى را شكار كند، پاك بودن و حلال بودن آن حيوان شش شرط دارد: اول: سگ به طورى تربيت‏ شده باشد كه هر وقت آن را براى گرفتن شكار بفرستند، برود و هر وقت از رفتن جلوگيرى كنند، بايستد. ولى اگر در وقت نزديك شدن به شكار با جلوگيرى نايستد، مانع ندارد. و احتياط واجب آن است كه اگر عادت دارد كه پيش از رسيدن صاحبش شكار را مى‏خورد از شكار او اجتناب كنند، ولى اگر اتفاقا شكار را بخورد، اشكال ندارد. دوم: صاحبش آن را بفرستد. و اگر از پيش خود دنبال شكار رود و حيوانى را شكار كند، خوردن آن حيوان حرام است. بلكه اگر از پيش خود دنبال شكار رود و بعدا صاحبش بانگ بزند كه زودتر آن را به شكار برساند، اگر چه به واسطه صداى صاحبش شتاب كند، بنابر احتياط واجب بايد از خوردن آن شكار خوددارى نمايند. سوم: كسى كه سگ را مى ‏فرستد بايد مسلمان باشد يا بچه مسلمان باشد كه خوب و بد را بفهمد، و اگر كافر يا كسى كه اظهار دشمنى با اهل بيت پيغمبر صلى الله عليه و آله و سلم مى‏كند سگ را بفرستد، شكار آن سگ حرام است. چهارم: وقت فرستادن سگ، نام خدا را ببرد. و اگر عمدا نام خدا را نبرد، آن شكار حرام است.

رساله مراجع،م2609

موضوع قفل شده است