صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حجاب و عفاف مهم تر است یا اخلاق نیکو ؟

علاقه
    حقیقت
    نوشته
    2,117
    حضور
    32 روز 20 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5955

حجاب و عفاف مهم تر است یا اخلاق نیکو ؟

سلام و عرض ادب

غالبا در اجتماع با دوگروه زنان برخورد می کنم
    گروهی که از نظر ظاهری با حجاب و چادر و با عفاف می باشند ولی وقتی با انها نشست و برخاست می کنی
    غالبا می بینی اهل همه نوع رذائل اخلاقی مانند دروغ و تهمت و غیبت و تند خویی و بد اخلاقی و همسایه ازاری و .... می باشند

و گروهی دیگر زنان را مشاهده می کنم که بد حجاب و حتی بی حجاب و در برخورد با نامحرم خیلی هم راحت و ریلکس می باشند
    ولی از نظر اخلاقی و مراودات اجتماعی اهل دروغ و تهمت و غیبت و بد خواهی دیگران و ... نیستند
    حتی بسیار مهربان و رئوف و دلسوز می باشند

کدام دسته از این افراد برای اجتماع مضر تر هستند ؟ و از نظر دینی کدام یک بر دیگری ترجیح دارند ؟

با تشکر

خیلی تلاش کردم مردم بفهمند ولی آنها فقط خندیدند...
    چارلي چاپلين

2. صلوات ها 10

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

حجاب و عفاف مهم تر است یا اخلاق نیکو ؟

کارشناس بحث: استاد اویس

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۱۰/۰۷ در ساعت ۰۹:۵۳ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 5

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,184
    حضور
    55 روز 23 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30927

با عرض سلام و ادب خدمت سرکار گرامی بی نظیر و با تشکر از شما بابت سوال خوبی که مطرح نمودید.
    در پاسخ بدین سوال که عمدتا از قشر دانشجو در دانشگاه ها شنیده می شود باید بگویم دین مجموعه ای از آموزه های احکام تشریعی و اخلاق ربوبی و معارف الهی است که از جانب خداوند برای هدایت و سعادت ابدی بندگان توسط پیامبر امت فرستاده شده است. این مجموعه در کنار یکدیگر ارکان اصلی دین را تشکیل می دهند و کسی که در مقام علم و عمل جامع این ارکان سه گانه نباشد دین دار حقیقی نخواهد بود.
    بدیهی است زنانی که برخی از احکام ظاهری دین مانند حجاب را رعایت می کنند اما برخی از مسلمات اخلاقی مانند رعایت حرمت دیگران را زیر پای می گذارند دین دار حقیقی نیستند اگرچه به مقدار همان رعایت ظاهری احکام دینی در پیشگاه خداوند متعال ماجورند چرا که خداوند اجر احدی را در کار خیر ضایع نمی سازد إِنَّ اللّهَ لاَ يُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ (التوبه/120)
    به همین وزان زنانی که متعهد به رعایت حفظ حریم دیگران هستند و دستورات اخلاقی دین را رعایت می کنند اما توجهی به احکام ظاهری و اجتماعی اسلام نداشته و نسبت به حجاب قرآنی بی مبالاتند دین دار واقعی نیستند زیرا قرآن کتاب جامع انسان سازی است و فقط کسانی که تمامی دستورات این برنامه جامع را عمل نمایند دین دار حقیقی هستند اگر چه این گروه نیز مانند گروه اول به وزان اعمال شایسته خود مستحق اجر و پاداش خواهند بود. زیرا خداوند فرمود انّا لانُضيعُ أجْرَ مَنْ أحْسَنَ عَمَلًا(کهف /30)
    اما اگر قرار باشد از این دو یکی را مضرتر به حال اجتماع بدانیم مسلما افراد بی حجاب از این جهت پیشتاز خواهند بود زیرا حجاب یکی از احکام اجتماعی اسلام است و بی مبالاتی در آن موجب فساد اجتماعی و تزلزل بنیاد خانواده ها خواهد شد اما از جهت اخلاق فردی مسلما آنان که مراعات اصول اخلاقی را ننموده و حفظ حریم دیگران نمی نمایند و از این حیث حق دیگران را ضایع می سازند منفورتر خواهند بود.

7. صلوات ها 17

نوشته
    377
    حضور
    3 روز 9 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    515

سوال شما اینه: نماز بالا تره یا روزه؟
    آیا میشود گفت: نماز رو بخونیم روزه رو نگیریم؟ مسلما نمیشود چنین گفت.

ما شیعیان امامیه برخلاف سنی ها، معتقدیم در دین نباید قیاس کرد واین قیاس در دین کار شیطان بوده و حرام است. هر چیزی سر جای خودش مناسب است.
    ویرایش توسط dfffd : ۱۳۹۲/۱۰/۰۷ در ساعت ۱۳:۳۷

9. صلوات ها 9

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

نقل قول نوشته اصلی توسط بی نظیر نمایش پست ها
    سلام و عرض ادب

گروهی که از نظر ظاهری با حجاب و چادر و با عفاف می باشند ولی وقتی با انها نشست و برخاست می کنی
    غالبا می بینی اهل همه نوع رذائل اخلاقی مانند دروغ و تهمت و غیبت و تند خویی و بد اخلاقی و همسایه ازاری و .... می باشند

و گروهی دیگر زنان را مشاهده می کنم که بد حجاب و حتی بی حجاب و در برخورد با نامحرم خیلی هم راحت و ریلکس می باشند
    ولی از نظر اخلاقی و مراودات اجتماعی اهل دروغ و تهمت و غیبت و بد خواهی دیگران و ... نیستند

کدام دسته از این افراد برای اجتماع مضر تر هستند ؟ و از نظر دینی کدام یک بر دیگری ترجیح دارند ؟

با تشکر

سلام دوسته من ...

دختر چادری با این مشخصه ای که تعریف کردی ... غیبت میکنه ... دروغ میگه ... تهمت میزنه ولی چادرش رو سر میکنه ...
    مسلمون نیست ... چیزی هم از دین سرش نمیشه ...

یا لباس قشنگ نداره که بپوشه ... یا هیکل قشتنگ نداره ... یا اینجوری بزرگ شده ...
    ویرایش توسط FT_Mohammadi : ۱۳۹۲/۱۰/۰۷ در ساعت ۱۴:۲۲

11. صلوات ها 6

علاقه
    الله و چهارده معصوم و دوستان آن ها
    نوشته
    1,527
    حضور
    75 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4592

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام
    این که شما با چنین افرادی برخورد کرده اید،دلیل بر این نمی شود که چادری ها اینطور باشند.شما دارید یک دید کاملاً بد از چادری ها ارائه می دهید که اصلاً صحیح نیست.همه رذائل اخلاقی را دارید به آن ها نسبت می دهید.

در اینجا هم دارید از زن بدحجاب،یک چهره خوب و عالی نشان می دهید.

کدام دسته از این افراد برای اجتماع مضر تر هستند ؟
    هر دو دسته ضرر خودشان را دارند.ولی تقسیم بندی شما کاملاً غلط است.شما دارید به طور مختصر می گویید:
    با حجاب ها=بداخلاق
    بی حجاب ها=با اخلاق
    حال آن که از نظر دینی و اسلامی،بی حجاب ها از نظر اخلاقی بسیار بسیار ضعیف هستند و از بداخلاقترین خلق هستند.بی حجاب کسی است که نفس عالی خودش را زیر پا می گذارد تا خودش را به نامحرم نشان دهد.خودش را برای نامحرم آرایش می کند و با این کار به جنگ با خدا بر می خیزد.بی حجاب ها هستند که پایبندی اخلاقی ندارند و از دین به دورند.معمولاً بی حجاب ها هستند که زنا می کنند.بی حجاب ها هستند که سوار ماشین نامحرم می شوند.
    مسلماً بی حجاب ها مضر تر هستند.چون اولاً از دین خیلی بیشتر فاصله دارند.این که می گویید با اخلاق ترند،دید خودتان است،برداشت و تفسیر خودتان از واژه اخلاق است.از نظر دین اینطور نیست.ثانیاً بی حجاب ها ضررشان فقط به فرد نیست.به جامعه است.همانطور که یک بیماری ممکن است به تک تک نقاط جامعه سرایت کند،بی حجابی هم توسط بی حجابان به تمام جامعه سرایت می کند و مرد ها را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

و از نظر دینی کدام یک بر دیگری ترجیح دارند ؟
    از نظر دینی،ابتدا و اول از همه انصاف است که ترجیح دارد و این که به باحجاب ها هر چیزی رذیلت اخلاقی هست نسبت ندهیم.قطعاً باحجاب بر بی حجاب ترجیح دارد.بنده با حجاب را مانند شما تعریف نمی کنم.با حجاب را کسی تعریف می کنم که علاوه بر حجاب ظاهری در برابر گناهان،برای خودش حجاب باطنی در برابر رذائل اخلاقی ساخته باشد.ولی اگر مانند شما،تعریف غلط انجام دهیم هیچ کدام از این ها ترجیحی بر هم ندارند از نظر فردی.چون هم ارز هستند و هر دو نافرمانی می کنند نسبت به فرمان خداوند.ولی از نظر اجتماعی در هر صورت بی حجاب بدتر است.لذا در کل با حجاب است که ترجیح داده می شود.چه مانند شما تعریف غلط انجام دهیم،چه تعریف حقیقی انجام دهیم.
    لبیک یا مهدی
    و من الله توفیق
    لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم
    یا لثارت الحسین

13. صلوات ها 6

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

سلام
    حجاب و عفاف جزئی از اخلاق نیکو هست.
    مسلماً کسانی که حجاب خودشون رو رعایت نمیکنند نسبت به کسانی که مراعات اخلاق ندارند برای جامعه مضرتر هستند.
    چون مسئله حجاب، ابعادی بسیار وسیع تر از مسئله اخلاق مداری داره. حجاب یک خانم ممکنه به طور غیرمستقیم با چندین هزار نفر ربط پیدا کنه، اما اخلاق اینطور نیست. بدحجابی یک اثر دائمی داره و همیشگیه، اما بداخلاقی همیشگی و همه جایی نیست.

15. صلوات ها 8

علاقه
    الله و چهارده معصوم و دوستان آن ها
    نوشته
    1,527
    حضور
    75 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4592

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط FT_Mohammadi نمایش پست ها
    دختر چادری با این مشخصه ای که تعریف کردی ... غیبت میکنه ... دروغ میگه ... تهمت میزنه ولی چادرش رو سر میکنه ...

بی حجاب خطرش بیشتر است و اگر چادری مسلمان نیست،بی حجاب در مسلمان نبودن از او جلوتر است.
    ضمن این که دختر بی حجاب عقده دارد،از بچگی یکسری عقده در او به وجود آمده.برای مثال عقده دارد دیده شود توسط دیگران.عقده دارد ازدواج کند.عقده دارد محبت دیگران را از راه خود نمایی جذب کند (حال آن که محبت با خودنمایی جذب نمی شود).سرشار از کمبود است که چنین کاری می کند.
    حقیقتاً بنده هر چه چادری تاکنون دیده ام را ترجیح می دهم به بی حجاب ها.از هر نظر،چه از نظر زیبایی ظاهری چه از نظر معنویت.به قول آیت الله بهجت (ره) هنوز به حضرت زهرا (س) سیلی می زنند،هر دختر بی حجاب که وارد خیابان می شود با این کارش یک سیلی به حضرت زهرا (س) زده است.
    بی حجاب ها چه بسا به خاطر زیبایی ظاهری کمشان است که با انواع و اقسام آرایش ها و تمهیدات چهره شان را تغییر می دهند.و الا کسی که زیباست نیاز به این همه آرایش و عقده بازی در وسط خیابان ندارد.زیبایی معنوی هم که معلوم است در کدام یک بیشتر است.

لبیک یا مهدی
    و من الله توفیق
    لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم
    یا لثارت الحسین

17. صلوات ها 7

سیده راضیه آنلاین نیست. همکارتدوین(کلام،تاریخ،ولایت وفرهنگی)

علاقه
    نعمتهای خدا
    نوشته
    5,411
    حضور
    205 روز 11 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    73
    آپلود
    2
    گالری
    709
    صلوات
    11622

سلام
    فقط همین دو گروهه؟

امام صادق(ع) :
    شیعه ما، کسی است که اگر از گرسنگی هم بمیرد، از مخالفان ما، چیزی نخواهد خواست.
    پسر کوچولوی بابا، علیرضا احمدی روشن

با تیر، نشد تیغ، نشد چوب، نشد سنگ
    با هرچه به دستم برسد آمده ام جنگ
    من زاده ی ایرانم، آزاده و آزاد
    بیگانه پرستیدن ننگ است مرا ننگ
    گر دشمن این خاک شود گرگ، شود شیر
    دندان بکند تیز، نشانم بدهد چنگ
    گر یک وجب از خاک مرا چشم بدوزد
    تاوان بدهد خاکش فرسنگ به فرسنگ
    گیریم صبوری بکنم چند صباحی
    غیرت شمشیری است که حاشا بزند زنگ

19. صلوات ها 10

نوشته
    1,183
    حضور
    26 روز 2 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    50
    آپلود
    1
    گالری
    1296
    صلوات
    9871

بهتره بیشتر تو جامعه زندگی کنید چون فقط دو گروه نداریم. خیلی زیادن! بعدشم عذرخواهی میکنم سوالتون از اساس اشتباهه! مثل اینه که بگید کسی که تو جامعه ماشین می دزده بدتره یا کسی که از دیوار خونه کسی بالا میره! دزدی در هر صورت بده! حالا دزدی هرچی میخواد باشه. بی حجابی هم دزدیه! دروغ و تهمت و همسایه آزاری هم دزدیه!

نقل قول نوشته اصلی توسط FT_Mohammadi نمایش پست ها
    سلام دوسته من ...

فک میکنم باید یه خورده بیشتر درمورد حرف هاتون فکر کنید! .
    ویرایش توسط سیده رقیه : ۱۳۹۲/۱۰/۰۷ در ساعت ۱۵:۰۸
    ز نام افتاد با نان کار ما را***مسلمانان مسلمانی! خدا را
    ز دشمن آشتی جستن پی نان*** زهی مردم فریب نامسلمان
    ز ایمان فلک فرسا بریدن***به زیر سایه‌ی دشمن خزیدن
    کدامین عزت است این غیر خواری؟***بجز این وعده‌ها دیگر چه داری؟
    به دست خود نهادن بند بر دست؟***چنین کاری پدرداری نکرده است
    به آمریکا سپردن سر، شما را***شما را زندگانی، مرگ ما را

21. صلوات ها 10

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری