جمع بندی چرا پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) امام حسین (علیه السلام) را با تعبیر «چشم پشه» خطاب نمودند؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) امام حسین (علیه السلام) را با تعبیر «چشم پشه» خطاب نمودند؟

چرا پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله به اباعبدالله الحسین علیه السلام با عنوان "چشم پشه" خطاب
کردند؟؟؟

امام صادق علیه السلام فرمود بر بدن جد غریب ما ۱۹۵۰زخم زدند
راوی
سئوال کرد یابن رسول الله مگر امکان دارد چنین چیزی ( مگر یک بدن چقدر طاقت دارد
مگر یک بدن چقدر حجم دارد)
حضرت
فرمود: به خدا قسم نیزه بر جای نیزه میزدند، شمشیر بر جای شمشیر می زدند، تیر بر
جای تیر می زدند

"زخم ها بر پیکرت حک گشته است
جسم بی جانت مشبک گشته است"

مناقب
ابن شهر آشوب نقل می کند پیغمبر صلوات الله علیه و آله بالای منبرمسجد نشسته بودند
و برای مردم موعظه می کردند.یک وقت امام حسین که در آن زمان چهار، پنج ساله بودند
از در وارد شدند، امام حسین علیه السلام آمدند پائین پله ی منبر ایستادند، ناگهان
پیغمبر اکرم صلوات الله علیه و آله شروع به گریه نمودند و به حسین علیه
السلام اشاره کرده فرمودند: تَرَقَ عَینَ بَقَه
اما اگر خوب دقت کنیم معنی: ترق؛ یعنی بیا بالا ( از پله های منبر
بیا بالا )
عین؛
یعنی چشم
بقه؛
یعنی پشه
هیچکس معنی این تعبیر را نفهمید یعنی چه؟؟؟
چرا
رسول الله به سیدالشهداء خطاب می کند بیا بالا ای چشم پشه!!!
سالیان سال کسی نفهمید شاید بعد از هزار و چند سال!!!
قریب به
صد و اندی سال پیش مرحوم فرهاد میرزا اعتماد السلطنه ( فرهاد میرزا معتمد
الدوله فرزند عباس میرزا ) که ایشان هم از شاهزاده های قاجار
هم از فقهای بزرگ و هم صاحب مقتل بسیار ارزشمند و مفیدقَمقام زَخّاز و صَمصام بَتّار بودند
ایشان
به فرنگ رفت،
در اروپا میکروسکوپ تازه اختراع شده بود به این جناب شاهزاده قجری گفتند ک آقای
شاهزاده تشریف بیارید که یک وسیله ای اختراع شده به نام میکروسکوپ هر چیز ریزی ک
زیرش بگذارید این درشت نمایی میکند و نشان میدهد و ما چشم یک پشه را جدا کردیم و
گذاشتیم زیر این میکروسکوپ بیاید نگاه کنید
جناب
فرهاد میرزا چشم خود را گذاشت روی میکروسکوپ و نگاهی کرد و در همون موقع کسی ک پای
دستگاه بود گفت جناب آقای فرهاد میرزا شمردیم ۱۹۵۰شکاف در چشم پشه است!!
یک
دفعه دیدند فرهاد میرزا نشست روی زمین شروع کرد گریه و به سر زدن
همه
گفتند چه شد فرهاد میرزا؟ ما که چیزی نگفتیم! ما گفتیم چشم پشه یک حالتی دارد شبکه شبکه
است و سوراخ سوراخ، شمردیم و دیدیم ۱۹۵۰شبکه دارد !!
فرهاد میرزا گفت شما ها نمی دانید بعد از هزار سال تعبیر حرف پیغمبر اکرم صل الله
علیه و آله مشخص شد که چرا آن روز پیغمبر اکرم به اباعبدالله الحسین علیه السلام با
عنوان چشم پشه خطاب کرد!!!!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

ابن عبدالبرّ قرطبی از ابوهریره روایت می‎کند که گفت: این چشم‌هایم دید و گوش‌هایم شنید که پیغمبر -صلی الله علیه و آله-، هر دو دست حسین را گرفته بود و پاهای حسین بر روی پاهای پیغمبر -صلی الله علیه و آله- بود. آن گاه فرمود: «ترق عین بقّه». حسین بالا رفت تا پاهایش را بر سینه پیغمبر گذارد. پس پیغمبر فرمود: دهان باز کن! پس بوسیدش، سپس گفت: خدایا او را دوست بدار، زیرا من او را دوست می‎دارم.
استیعاب، ج ۱، ص ۱۸۲. الجامع ، ج ۳، ص ۱۴۸.

[=simplified arabic]سمعت اباهريرة يقول سمع اذناى هاتان و بصر عيناى هاتان رسول الله صلى الله عليه و آله و هو آخذ بيديده جميعا بكتفى الحسن و الحسين و قدما هما على قدم رسول الله صلى الله عليه و آله و يقول ترق عين بقه (و از كتاب ابن البيع و زمخشرى قال حزقه حزقه ترق عين بقه ) قال : فرقا الغلام ، حتى وضع قدميه على صدر رسول الله صلى الله عليه و آله ثم قال : افتح فاك ثم قبله ثم قال : اللهم احبه فانى احبه يا اللهم انى احبه فاحبه و احب من يحبه - الحرقه ، القصير الصغير الخطا، و عين بقه اصغر العين و قال اراده بالبقه فاطمة عليهاالسلام من از ابوهريره ، شنيدم كه گفت : با اين دو گوش خود شنيدم و با اين دو چشم خود ديدم ؛ رسولخدا صلى الله عليه و آله را در حالى كه با هر دو دست بازوهاى حسن و حسين را گرفته بود و پاهاى ايشان روى پاى رسول خدا بود و مى فرمود: عزيزم ! فرزند كوچك ! برو بالا نور چشم زهرا! در اين هنگام پسر بچه ، كم كم بالا رفت ، تا پاهاى خود را روى سينه رسول الله صلى الله عليه و آله گذاشت . بعد فرمود: حسنم دهن باز كن ، سپس دهنش را بوسيد و فرمود، خدايا من او را دوست دارم ، تو هم او را دوست بدار و دوست بدار هر كس كه او را دوست داشته باشد. برادران من از زبان خودم و شما در حال روزه عرض مى كنم خدايا شاهد باش ما از صميم قلب حسن و حسين و پدر و مادر آن بزرگواران را دوست داريم .
[=Andalus]اوصاف روزه داران شرح خطبه شعبانيه پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله
[=Andalus] : سيد محمد على جزايرى (آل غفور6)ص14

در حديث آمده كه حضرت رسول (ص) گاهى دو فرزندش حسن و حسين عليهما السلام را كه كودك بودند به بالا و پايين حركت ميداد و ميفرمود: «حزقّة، حزقّة، ترق عين بقه» حزقه بضم حاء و زاء كسى است كه از ناتوانى در حال راه رفتن گامهاى خود را نزديك بهم نهد و بمعنى ديگر كسى را گويند كه كوتاه اندام و بزرگ شكم باشد و ترق يعنى بالا برو و عين بقه يعنى چشم پشه كه معنى جمله چنين ميشود: تواى كوچك و ناتوان اى ريز اندام آرام آرام بالا برو. (بحار:43 / 287)

[h=2]
[/h]

جمع بندی:

سوال:

چرا پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله به اباعبدالله الحسین علیه السلام با عنوان "چشم پشه" خطاب
کردند؟؟؟

پیغمبر اکرم صلوات الله علیه و آله شروع به گریه نمودند و به حسین علیه
السلام اشاره کرده فرمودند: تَرَقَ عَینَ بَقَه
اما اگر خوب دقت کنیم معنی: ترق؛ یعنی بیا بالا

پاسخ:سلام"
متن ذکر شده شما چنین نقل شده :ابن عبدالبرّ قرطبی از ابوهریره روایت می‎کند که گفت: این چشم‌هایم دید و گوش‌هایم شنید که پیغمبر -صلی الله علیه و آله-، هر دو دست حسین را گرفته بود و پاهای حسین بر روی پاهای پیغمبر -صلی الله علیه و آله- بود. آن گاه فرمود: «ترق عین بقّه». حسین بالا رفت تا پاهایش را بر سینه پیغمبر گذارد. پس پیغمبر فرمود: دهان باز کن! پس بوسیدش، سپس گفت: خدایا او را دوست بدار، زیرا من او را دوست می‎دارم.1
وعلامه مجلسی ره در شرح این عبارت نوشته اند:

در حديث آمده كه حضرت رسول (ص) گاهى دو فرزندش حسن و حسين عليهما السلام را كه كودك بودند به بالا و پايين حركت ميداد و ميفرمود: «حزقّة، حزقّة، ترق عين بقه» حزقه بضم حاء و زاء كسى است كه از ناتوانى در حال راه رفتن گامهاى خود را نزديك بهم نهد و بمعنى ديگر كسى را گويند كه كوتاه اندام و بزرگ شكم باشد و ترق يعنى بالا برو و عين بقه يعنى چشم پشه كه معنى جمله چنين ميشود: تواى كوچك و ناتوان اى ريز اندام آرام آرام بالا برو. 2
1- استیعاب، ج ۱، ص ۱۸۲. الجامع ، ج ۳، ص ۱۴۸.
2-(بحار:43 / 287)

موضوع قفل شده است