تازه می خواهم نماز بخوانم ولی آداب نماز را نمی دانم

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تازه می خواهم نماز بخوانم ولی آداب نماز را نمی دانم

سلام و خسته نباشید بابت این فروم ارزشمند،
من پسری 20 ساله هستم ولی متاسفانه آخرین باری که نمازخواندن را به یاد دارم در دوران دبستانم بود! لطفا قضاوت بد نفرمایید من افراد بسیاری را می شناسم که خیلی هم نماز میخواندند ولی به نظر من با اعمال پلیدی که انجام میدادند ارزش نمازشان به صفر میل میکرد!... ولی واقعا دلیل نماز نخواندن من نیافتن دلیل مشخصی برای خواندن آن بود. امیدوارم راهنمایی فرمایید.
حال با دخترخانمی مومن و معتقد آشنا شدم و به ایشان علاقه مندم و او هم مرا به خواندن نماز تشویق می کند (و حتی می گوید یکی از شرایط ازدواج ما در آینده همین نماز خواندن است!) ...
لذا به نمازخواندن روی آوردم! ولی متاسفانه با وجود سرچ های متعدد من در اینترنت منبع مناسبی برای آموزش این مسایل دینی نیافتم....روم هم نمیشه حضورا به کسی بگم به من نماز یاد بدید!
من میخواهم از صفر شروع کنم و شما فرض را بر ندانستن اصول ساده بدانید... مثل اذان و کی باید نماز را بخوانیم و ...
واقعا خیلی ناراحت کننده است که شخصی می خواهد نماز خود را خالصانه شروع کند ولی هیچ منبعی در اینترنت به درستی نیست! (کامل نیست) درحالیکه به انگلیسی می توان پیدا کرد ولی همه آنها مخصوص عزیزان سنی می باشد، نه شیعه...
خیلی خیلی ممنون میشم برادری و خواهری در حقم بکنید و به من و امثال من آموزش بدید...اجرتون با خدا!

پ.ن:
متاسفانه گاهی اوقات خودارضا.یی میکردم میخواستم بدانم غسل جنابت چگونه است؟
با تشکر.

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

Sepehreslami;449331 نوشت:
سلام و خسته نباشید بابت این فروم ارزشمند،
من پسری 20 ساله هستم ولی متاسفانه آخرین باری که نمازخواندن را به یاد دارم در دوران دبستانم بود! لطفا قضاوت بد نفرمایید من افراد بسیاری را می شناسم که خیلی هم نماز میخواندند ولی به نظر من با اعمال پلیدی که انجام میدادند ارزش نمازشان به صفر میل میکرد!... ولی واقعا دلیل نماز نخواندن من نیافتن دلیل مشخصی برای خواندن آن بود. امیدوارم راهنمایی فرمایید.
حال با دخترخانمی مومن و معتقد آشنا شدم و به ایشان علاقه مندم و او هم مرا به خواندن نماز تشویق می کند (و حتی می گوید یکی از شرایط ازدواج ما در آینده همین نماز خواندن است!) ...
لذا به نمازخواندن روی آوردم! ولی متاسفانه با وجود سرچ های متعدد من در اینترنت منبع مناسبی برای آموزش این مسایل دینی نیافتم....روم هم نمیشه حضورا به کسی بگم به من نماز یاد بدید!
من میخواهم از صفر شروع کنم و شما فرض را بر ندانستن اصول ساده بدانید... مثل اذان و کی باید نماز را بخوانیم و ...
واقعا خیلی ناراحت کننده است که شخصی می خواهد نماز خود را خالصانه شروع کند ولی هیچ منبعی در اینترنت به درستی نیست! (کامل نیست) درحالیکه به انگلیسی می توان پیدا کرد ولی همه آنها مخصوص عزیزان سنی می باشد، نه شیعه...
خیلی خیلی ممنون میشم برادری و خواهری در حقم بکنید و به من و امثال من آموزش بدید...اجرتون با خدا!
پ.ن:
متاسفانه گاهی اوقات خودارضا.یی میکردم میخواستم بدانم غسل جنابت چگونه است؟
با تشکر.

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

آموزش نماز
تکبيرة الاحرام
“نماز” با گفتن “الله اکبر” آغاز مي شود، گفتن “الله اکبر” در آغاز نماز به معناي جدايي از غير خدا و پيوستن به اوست.
اعلام بزرگي پروردگار و دوري جستن از تمام قدرتهاي دروغين است.
با اين تکبير به حريم نماز وارد مي شويم و برخي کارها بر ما حرام مي شود.
هنگامي که نماز را شروع مي کنيم بايد متوجه باشيم که چه نمازي را مي خوانيم؛ مثلا نماز ظهر است يا عصر و آن را تنها براي اطاعت فرمان خداوند بجا آوريم که اين همان “نيت” است و از اجزاي اصلي نماز به شمار مي آيد.
از آغاز تا پايان نماز بايد از اين کارها که نماز را باطل مي کند بپرهيزيم:
1- خوردن و آشاميدن.
2- روي از قبله برگرداندن.
3- سخن گفتن.
4- خنديدن.
5- گريستن.
6- بهم زدن صورت نماز. مثل راه رفتن.
7- کم يا زياد کردن اجزاي اصلي نماز؛ مانند رکوع.
هنگام گفتن “الله اکبر” مستحب است، دستها را تا مقابل گوشها بالا ببريم.

قرائت
پس از گفتن “الله اکبر” سوره حمد را مي خوانيم:
بسم الله الرحمن الرحيم
(الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ الرَّحْمـنِ الرَّحِيمِ مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ)
قرائت
پس از سوره حمد، يک سوره ديگر از قرآن را مي خوانيم به عنوان نمونه، مي توان سوره توحيد را خواند:
سوره توحيد
بسم الله الرحمن الرحيم
(قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ )
پسرها و مردان بايد نماز صبح و مغرب و عشا، حمد و سوره را (در رکعت اول و دوم) بلند بخوانند ولي دخترها وبانوان، اگر نا محرم صداي آنان را نشنوند مي توانند بلند بخوانند و در نماز ظهر عصر همه بايد حمد وسوره را آهسته بخوانند.
انسان بايد نماز را ياد بگيرد که غلط نخواند و کسي که اصلا نمي تواند صحيح آن را ياد بگيرد، بايد هر طور که مي تواند بخواند و بهتر آن است که نماز را به جماعت بجا آورد.
رکوع پس از تمام شدن حمد وسوره سر به رکوع خم مي کنيم و دستها را به زانوها مي گذاريم و مي گوييم:
“سبحان ربي العظيم وبحمده”
و يا مي گوييم: “سبحان الله، سبحان الله، سبحان الله”
سجده
سپس سر از رکوع برداشته (مي ايستيم) و آنگاه به سجده مي رويم و هفت عضو بدن؛ يعني پيشاني، کف دو دست، سر زانوها و نوک انگشتان بزرگ پا را بر زمين گذاشته و مي گوييم:
“سبحان ربي الاعلي وبحمده”
يا “سبحان الله” را سه مرتبه تکرار مي کنيم.
در سجده نماز، بايد پيشاني را روي خاک يا سنگ يا چيزهاي ديگري از زمين بگذاريم.
سجده بر چيزهايي که از زمين مي رويد و براي خوراک و پوشاک انسان مصرف نمي شود نيز صحيح است.
مهر نماز که بيشتر در بين ما معمول است، در حقيقت قطعه خاک پاکيزه اي است که نمازگزار همراه خود دارد تا براي سجده، پيشاني را روي آن بگذارد.
سجده دوم
پس از سجده اول ، مي نشينيم و بار ديگر به سجده رفته و سجده دوم را مانند سجده اول بجا مي آوريم.
با تمام شدن سجده دوم، يک رکعت نماز به پايان مي رسد؛ يعني تا بدينجا، رکعت اول نماز را خوانده ايم، بنابراين بطور خلاصه، رکعت اول نماز عبارت است از:
1- تکبيره الاحرام (گفتن “الله اکبر” در آغاز نماز).
2- قرائت (خواندن حمد و سوره).
3- رکوع و ذکر آن.
4- دو سجده و ذکر آنها.

رکعت دوم پس از تمام شدن رکعت اول نماز، بدون آن که صورت نماز به هم بخورد و يا فاصله اي ايجاد شود، از جا برخاسته، بار ديگر مي ايستيم و حمد و سوره را به همان ترتيبي که در رکعت اول نماز گفته شد، مي خوانيم.
قنوت
در رکعت دوم نمازهاي روزانه، بعد از تمام شدن حمد و سوره و قبل از رکوع، مستحب است، دستها را روبروي صورت گرفته ودعايي بخوانيم؛ اين عمل را “قنوت” گويند.
در قنوت مي توان اين دعا را خواند:
“رَبَّنا آتِنا في الدُّنيا حَسَنَةً و في الآخِرَةِ حَسَنَةً و قِنا عَذابَ النّارِ”
پيامبر خدا (ص) فرمود: “کسي که قنوت نمازش طولاني تر باشد، حسابرسي او در روز قيامت راحت تر است”. پس از قنوت، رکوع وسجده ها را مانند رکعت اول بجا مي آوريم.

تشهد در رکعت دوم هر نماز، پس از تمام شدن سجده دوم بايد در حالي که رو به قبله نشسته ايم “تشهد” بخوانيم؛
يعني بگوييم:
“اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شريک له و اشهد ان محمدا عبده ورسوله
اللهم صل علي محمد وال محمد”

سلام تا اينجا رکعت دوم نماز هم تمام مي شود و اگر نماز دو رکعتي باشد؛ مانند نماز صبح، بعد از تشهد، با گفتن سلام، نماز را تمام مي کنيم؛ يعني مي گوييم:
السلامُ عَلَيکَ اَيُّها النبيُّ و رَحمَةُ اللهِ و بَرَکاتُهُ
السلامُ عَلَينا و علي عبادِ اللهِ الصَّالحين
السلامُ عَلَيکم و رحمةُ اللهِ و برکاتُهُ
اکنون نماز صبح را فرا گرفتيم و چنانچه نمازي که مي خوانيم سه رکعتي يا چهار رکعتي باشد، بايد در رکعت دوم، بعد از خواندن تشهد، بدون آن که سلام نماز را بگوييم، بايستيم و رکعت سوم نماز را بخوانيم.

رکعت سوم رکعت سوم نماز هم مانند رکعت دوم است، با اين تفاوت که در رکعت دوم بايد با حمد و سوره بخوانيم، ولي در رکعت سوم، سوره و قنوت ندارد و فقط “حمد” را مي خوانيم و يا به جاي حمد، سه مرتبه مي گوييم:
“سُبحانَ اللهِ و الحَمدُ للهِ وَ لا اِلهَ الاّ اللهُ و اللهُ اکبرُ”
پس اگز نماز مغرب مي خوانيم، بايد بعد از سجده دوم (در رکعت سوم) تشهد بخوانيم وبا سلام، نماز را پايان دهيم.

رکعت چهارم اگر نمازي که مي خوانيم چهار رکعتي باشد؛ يعني: نماز ظهر يا عصر يا عشا؛ پس از سجده ها (در رکعت سوم) بدون آن که تشهد يا سلام را بخوانيم، مي ايستيم و رکعت چهارم را مانند رکعت سوم انجام مي دهيم و در پايان نماز؛ يعني پس از سجده دوم مي نشينيم و تشهد و سلام را مي خوانيم و نماز را تمام مي کنيم.
خلاصه نماز
اکنون که چگونگي نمازهاي روزانه بيان شد، ياد آوري اين نکته لازم است که؛ آنچه در نماز خوانده مي شود و ياد گرفتن آنها لازم است، تنها بيست جمله مي باشد، پس يادگيري نماز را دشوار ندانيم، و اين دستور زندگي ساز اسلام را کوچک نشماريم بلکه با چند ساعت صرف و چند مرتبه تکرار اين جملات، به آساني مي توان نماز را فرا گرفت. براي توجه بيشتر، با حذف جمله هاي تکراري، بيست جمله واجب نماز را ياد آور مي شويم:

1- “اللهُ اَکبَر”
2- بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيمِ
3- الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
4- الرَّحْمـنِ الرَّحِيمِ
5- مَـالِكِ يَوْمِ الدِّينِ
6- إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ
7- اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ
8- صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ
9- غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ
10- قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ
11- اللَّهُ الصَّمَدُ
12- لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ
13- وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ
14- سُبحانَ ربِّي العظيمِ وَبحمدهِ
15- سُبحانَ ربِّي الاعلي وَبحمدهِ
16- اشهَدُ اَن لا اِلهَ الا اللهُ وَحدهُ لا شريکَ لَهُ
17- واشهدُ انَّ محمداً عبدُهُ ورَسُولُهُ
18- اللهُمَّ صَلِّ علي محمَّدٍ والِ مُحمَّد
19- سُبحانَ اللهِ والحَمدُ للهِ وَلا اِلهَ الاّ اللهُ واللهُ اکبرُ
20- السَلامُ عَليکُم ورحمةُ اللهِ وبرکاتُهُ

آموزش غسل ترتيبي

در غسل ترتيبي ابتدا نیت می کنید که غسل مورد نظر مثل جنابت به قصد انجام فرمان الهی باشد و سپس سر و گردن شسته مي شود، سپس نيمه راست بدن از بالا به پایین تا کف پا و بعد از آن نيمه چپ.
براي غسل کافي است در شستن هر قسمت از بدن، با ريختن يک يا چند مشت آب و کشيدن دست، تمام بدن را همانگونه که در وضو شسته مي شود، بشويد.

همیشه موفق و سلامت باشید

سلام مجدد خدمت برادران پرمهر اسلامیم!
ممنون از توضیحات جامع شما، فقط کاش نحوه وضو گرفتن را هم قرارمیدادید. و مفاهیم دیگر نماز را که دانستن آنها واجب است.
درضمن منظور از بلندخواندن حمد و سوره دقیقا چیست؟! تا چه میزان بلند؟! هدف از بلندی چیست؟
با تشکر.

شمامراجعه بفرمایید به کتاب اسرار الصلاه میرزا جواد ملکی تبریزی به طور تمام و کمال نماز و وضو و ... را توضیح داده است

بسم الله الرحمان الرحیم

من میخوام ساده بگم که راحت همه بفهمن
وضو :نیت در وضو مهمه که به 2 صورت میشه:1-اینکه وقتی اذان مربوط به اون نماز رو گفتن مثل اذان مغرب و عشا شما نیت میکنی وضو بگیری برای خواندن نماز مغرب و عشا(ولی سختی این نوع وضو آن است که شما اگر وضویتان باطل نشود نمیتوانید با همین وضو نماز صبح را بخوانید)...2-شما در طول روز در هر ساعتی که باشید میتوانید وضو به قصد طهارت بگیرید و خوبی این نوع وضو آن است که شما اگر بتوانید آن را به طور مثال 10 روز هم نگه دارید میتوانید تمامی نماز های در طول این 10 روز را بدون اینکه دوباره وضو بگیرید بخوانید.

کیفیت وضو:1-بعد از نیت شما آبی را که در مشت خود گرفته اید به صورت میزنید و آن را تا جایی که با موهای سر قاتی نشود با دست میکشید.(این کار برای بار اول واجب و برای بار دوم جایز ولی برای بار سوم حرام است)
2-آب را با دست چپ گرفته و آن را بر روی پشت آرنج دست راست میریزید و کل دست تا آرنج را دست میکشید(همه ی اعمال وضو برای بار اول آب ریختن واجب و دوم جایز یعنی میتونید انجام بدید و برای بار سوم حرام است)
3-حالا با دست راست آب رو به همین طریق رو دست چپ بریزید و دست بکشید.
4-سپس با دست راست خود سر را از بالا تا جایی که مو روییده میکشیم(توجه کن که نبایید دستت رو روی صورت بکشی فقط تا جایی که مو روییده)
5-سپس با دست راست پا راست را از نوک یکی از انگشتان که معمولا شست انتخاب میشود تا برآمدگی پا دست میکشی(برآمدگی اونجایی که پا اومده بالا دیگه)
6-سپس با دست چپ پای چپ رو به همین صورت دست میکشی
..................................................................................................................................................................................................................
ببین چندتا چیزه که باید دقت کنی تو نماز:1-شما چون مردی نماز صبح و مغرب و عشا را حمد و سوره هر دو دکعت را با صدای معمولی بخوان (فرض کن میخوای با یه آدم که تو 1-2 متری تو وایستاده صحبت کنی یعنی معمولی نه اینکه داد بزنی نه این که زمزمه کنی و آروم بگی)
2-نماز ظهر و عصر را حود و سوره هر دو رکعت را با صدای آروم بخون(البته بسم الله الرحمان الرحیم رو میتونی با صدای معمولی بگی ولی بقیه ی سوره رو با صدار آروم بخون)آرو هم فک کن کسی کنارت خوابیده شب هم هست نمیخوای بقیه بیدار شن باهاش چطوری حرف میزنی!!
3-تسبیحات اربعه رو که تو رکعت های 3-4 میخونی همیشه باید آروم بخونی
4-تسبیحات اربعه بهتره که 3بار خوانده بشه ولی اگه خواستی تنها یکبار واجبه و اگر شما یک بار بخونی کافیه ولی سه بار بهتره
5-وفتی رکوع رفتی و ذکر و گفتی بعد نباید یکراست بری تو سجده باید وایسی بعد بری یهو از همون رکوع خم نشی بری سجده ها!!
6-قنوت هم مستحبه یعنی اگر حال نداشتی یا وقت نماز داشت تمام میشد نخونی مشکلی نداره نمازت صحیحه
7-زاستی اگر بخوای با جماعت بخونی خود امام جماعت حمد و سوره رو میخونه تو هر 2 رکعت و نیازی نیست تو بخونی فقط باید بقیه نماز رو بخونی یعنی پشتش واستی تا اون حمد و سوره رو بخونه
.............................................................................................................................................................
من بهت توصیه میکنم اگه میخوای نماز رو کامل یاد بگیری و استباه نکنی یک روز سر نماز مغرب و عشا برو مسجد بشین ببین چطوری میخونن

یا حق

سلام
آموزش وضو گرفتن رو می تونید از این لینکی که براتون می ذارم ببینید، لینکهای کنارش هم فیلم های آموزش اذان، غسل، تیمم، نماز و ... هستند اونها هم می تونند کمکتون کنند

http://www.aparat.com/v/a2PVu

در مورد تلفظ ها و صحیح خوندن نماز هم لینک پائین رو ببنید:

http://www.telavat.com/ShowObject.aspx?id=20998

موفق باشید

:Gol:خداروشکر
ازهمین الان ورودشماروبه حضورنمازگزاران تبریک میگم وخداروشکردراین راه به دخترخوبی علاقه مندشدین که شماروبه راه رسیدن به خدادعوت کرد
فکرمیکنم بیشتراداب نمازدررساله هانوشته شده مثلامیتونین به رساله مرجع تقلیدتون رجوع کنین.
خداان شاءالله دراین راه کمکتون کنه وان شاءالله موفق باشین وان شاءالله که تمام مسائلشویادگرفتین جماعتم بخونین خیلی لذت بخشه:ok:
یه زوجی رومیشناسم همسرشون نمازنمیخوندن ولی بعدازدواج شوهرشون نمازخون شدن روزی خداروصدهزاربارشکرمیکنن که نمازخون شدن وحتی بچه هاشونم تشویق به نمازمیکنن

Sepehreslami;449331 نوشت:
من افراد بسیاری را می شناسم که خیلی هم نماز میخواندند ولی به نظر من با اعمال پلیدی که انجام میدادند ارزش نمازشان به صفر میل میکرد!... ولی واقعا دلیل نماز نخواندن من نیافتن دلیل مشخصی برای خواندن آن بود. امیدوارم راهنمایی فرمایید.

راجع به این قسمت ازجمله هم راجع به این افرادخدامیدونه واعمالشون اینطورافرادبرخیاشون البته مثلاممکنه بخاطرریاباشه یابخاطراینکه نسبت به عمق دین نااگاهن وتنهابه ظاهراکتفاکردن البته نه تمام این افرادمنظورم بودبه طورکلی یه چنین افرادی داریم
وهرگزارزش نمازبخاطراین افرادپایین نمیاد.نمازحکم خداست خدایی که بدون هیچ چشم داشتی ماروافریدوپرورش دادوهمه چیزبهمون داد.هرچقدرشکرش بگیم کم گفتیم اگه نمازبخونین ان شاءالله به ارامش واقعی وقشنگی که درنمازهست پی میبرین:Gol:
موضوع قفل شده است